Vintage Gelinlikler

Düğününde retro bir görünüme sahip olmak istiyorsan vintage gelinlik modellerini tercih edebilirsin!

Bohem Romantik Vintage Helen Straplez
NSC 2
Nergis Şahan Couture

Model: NSC 2

3.000 TL - 7.000 TL

Romantik Vintage V yaka
CSS 1
Çağrı Şengül & Serdar Yüzer Couture

Model: CSS 1

5.000 TL - 7.000 TL

Modern Vintage V yaka
Alberta
Miry May Bridal

Model: Alberta

7.000 TL - 10.000 TL

Vintage Bohem Modern İllüzyon yaka
KRG 3
Kırçiçeği Gelinlik

Model: KRG 3

5.000 TL - 7.000 TL

Vintage Bohem Bisiklet yaka
PRY 20
Piraye Vera By Sevil Özaşan

Model: PRY 20

7.000 TL - 10.000 TL

Vintage Romantik İllüzyon yaka
KRG 2
Kırçiçeği Gelinlik

Model: KRG 2

5.000 TL - 7.000 TL

Vintage Romantik V yaka
VNW 11
Vianna Wedding Dress

Model: VNW 11

5.000 TL - 7.000 TL

Vintage Romantik Kayık yaka
SRM 5
Sara Moda Evi

Model: SRM 5

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik Vintage V yaka
PRY 21
Piraye Vera By Sevil Özaşan

Model: PRY 21

7.000 TL - 10.000 TL

Vintage V yaka
IGN 9
İğne İplik Moda Nişantaşı

Model: IGN 9

5.000 TL - 7.000 TL

Sade Vintage Düşük omuz
IGN 2
İğne İplik Moda İzmir

Model: IGN 2

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Cesur Vintage V yaka
MHM 4
Mehtap Moda Evi

Model: MHM 4

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik Vintage Düşük omuz
Janset
Nurcan Ege Wedding Dress

Model: Janset

5.000 TL - 7.000 TL

Vintage Tesettür Hakim yaka
PIB  145
Pınar Bent

Model: PIB 145

5.000 TL - 7.000 TL

Vintage Romantik V yaka
113
Çağteks Gelinlik

Model: 113

3.000 TL - 10.000 TL

Sade Vintage Romantik Straplez
YS-106
Yasemin Gelinlik & Modaevi

Model: YS-106

3.000 TL - 7.000 TL

Bohem Romantik Vintage Bisiklet yaka
MAF 12
Merve Alkan Bridal

Model: MAF 12

7.000 TL - 10.000 TL

Vintage Modern V yaka
SET 14
Seda Ersan Tasarım

Model: SET 14

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik Vintage İllüzyon yaka
MAF 8
Merve Alkan Bridal

Model: MAF 8

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Vintage V yaka
KRG 1
Kırçiçeği Gelinlik

Model: KRG 1

5.000 TL - 7.000 TL

Sade Vintage Bohem Tarlatansız Hakim yaka
PRY 12
Piraye Vera By Sevil Özaşan

Model: PRY 12

3.000 TL - 5.000 TL

Vintage V yaka
MB003
Melis Bartu

Model: MB003

6.000 TL - 8.000 TL

Romantik Vintage V yaka
SET 13
Seda Ersan Tasarım

Model: SET 13

3.000 TL - 5.000 TL

Sade Vintage Düşük omuz
IGN 2
İğne İplik Moda Nişantaşı

Model: IGN 2

5.000 TL - 7.000 TL

Firmanız Burada Yer Alsın.

Her yıl evlenen 3 çiftten 2'si, Düğün.com'da 50.000'in üzerinde firmayla tanışıyor. Siz de burada yerinizi alın, çiftlerle anlaşmaya başlayın!

Firmanı Ekle
Tüm modeller

Vintage Gelinlik Ne Demek?

Vintage düğün konsepti ile evlenmeyi düşünüyorsan, sen de geçmişin zarif stilini bugüne taşıyan bir vintage gelinlik bakıyorsun. Eski tarz gelinlik, eski zaman gelinlik modelleri olarak bilinen vintage gelinlikleri, geçmişte belirli bir dönemin ruhunu yansıtan, nostaljik tasarımlar olarak tanımlayabiliriz.

Dantelli, Helenistik, fırfırlı ve püsküllü alternatifleri bulunan vintage gelinlik modelleri, şık saç aksesuarları ile sade ama göz alıcı olunabileceğinin adeta kanıtı gibi. Her tarz düğün mekanına uyum sağlayacak bir vintage bulabilmek mümkün.

Vintage ile Retro Gelinlik Modelleri Arasında Ne Fark Var?

Vintage gelinlik, özellikle 50’li ve 60’lı yılların modasını yansıtan, antika kadar eski olmamakla birlikte son 100 yıllık geçmişi olan gelinlikleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Retro gelinlik ise vintage görünümlü ancak yeni olan gelinliklere denir. Yani vintage gerçekten eski gelinlikleri ifade ederken, retro ise eskinin izlerini taşıyan, ancak günümüzde tasarlanmış gelinlikleri anlatmak için kullanılır.

Eski Gelinlik Modelleri Hangi Düğün Mekanlarına Uygun?

Vintage model gelinlik diğer gelinlik modellerine göre çok daha farklı olduğu için düğün mekanınızın ve düğün temanızın bu gelinlikle uyumlu olması gerekir. Ahşap masalar, sandalyeler, gösterişli avizeler gibi detaylarla hazırlanan vintage konseptli kır, kumsal düğünlerinde bu gelinlikler tercih edilebilir. Ayrıca yüksek tavanlar, canlı yeşil bitkiler ve beyaz tonların dikkat çektiği, otel ve tarihi mekan düğünlerine de mekanın ve alanın ambiyansıyla uyumlu vintage gelinlikler çok yakışıyor.

1900’lü Yılların Nostaljik Gelinlik Modelleri

Vintage gelinlik denildiğinde 1900’lü yılların farklı dönemlerine göz atmadan olmaz. 1950’li, 60’lı ve 70’li yılların farklı tarzlarda şıklık sunan gelinliklerine de göz atalım.

1920 Gelinlik Modelleri

1920'ler denilince akla zarif silüetler, püsküller, tüyler ve tabii ki eldivenler geliyor. Düğününde 20’lerin ışıltılı tarzına sahip olmak isteyen gelin adayları kayık yakalı, taş işlemeli, püsküllü vintage gelinlikleri tercih edebilir. Özellikle zayıf ve uzun gelin adaylarına önerdiğimiz bu modeller ile zarif ense topuzu, ışıltılı küpeler ve saç aksesuarlarını çok yakıştırıyoruz.

1930 Gelinlik Modelleri

Büyük buhran dönemi gelinlerinin tercih ettiği tasarımlar bu dönemin tarzını ortaya koyuyor. İpeğe kıyasla daha çok uygun fiyatlı reyon kumaştan elbiselerin öne çıktığı dönemin ruhunu taşıyan vintage gelinlikler için kendinden işlemeli kumaştan tasarlanmış zarif, elbise gelinlikleri gösterebiliriz. Kır düğünü ve sahil düğünü gibi mekanlarda rahatça kullanabilecek bu tasarımlara en çok yakışan aksesuarlar ise şapkalar!

1940 Gelinlik Modelleri

Savaş dönemi gelinlerinin düğündeki aksesuar ve kıyafetlerin gelinler tarafından hazırlandığı için gelinlikler daha çok “kendin yap” tarzıydı. Duvaklar için perdeler, elbiseler için mobilya kumaşları kullanılırdı. Silüetlerde yüksek yakalar, yuvarlak omuzlar, A etek kesimine ve uzun duvaklar eşlik ediyordu.

1950 Gelinlik Modelleri

50’li yılların modasını yansıtan, kabarık, boyu bilekte biten gelinlikleri, dönemin tarzını tanımlayan tasarımlar olarak gösterebiliriz. Etek boyu ve buna bağlı olarak duvak uzunlukları kısaldı, gelinlerin ayakkabıları daha çok dikkat çekmeye başladı. Elizabeth Taylor’ın ve Audrey Hepburn gelinliklerinden anımsayabileceğiniz dönemin gelinliklerinde öpücük yakaların da öne çıktığını söyleyebiliriz. Saten, tül, dantel gibi kumaşlardan eldivenlere de dönemin popüler aksesuarları diyebiliriz.

1960 Gelinlik Modelleri

60’ların gelin modası denince akla ilk gelen kabarık, orta uzunlukta duvaklar. Öyle ki çoğunlukla gelinliğin kendisinden daha çok ilgi çekiyorlardı. Gelinliklerini sıklıkla yüksek belli tercih eden gelinler dönemin moda çiçeği papatyayı mutlaka ya giysilerinde ya da buketlerine kullanıyorlardı.

1970 Gelinlik Modelleri

Günümüz bohem gelinliklerine ilham veren, 70’lerin hippi gelinliklerinin tarzını yansıtan düz kesim, tül ve ipek şifon kumaş kullanılarak tasarlanan gelinlikler en sık rastlanan retro gelinlik modelleri arasında. Retro gelinliklerin danteller, püsküller, tüyler ile zenginleştirildiğini, inci kolye, işlemeli saç bandı, kafes duvak, eldiven gibi aksesuarlar ile de tamamlanarak, zamanın ruhunu çok daha iyi yansıttığını da eklemden geçmeyelim.

1980 Gelinlik Modelleri

Çoğunlukla günümüzde en çok hatırlanan moda değişimi. Hacimli, çiçekli ve renkli! Gelinliklerde krem ve romantik balo gelinlikleri çok popülerdi. Çiçekli gelinliklerin de bu dönemde ağırlıklı olarak tercih edildiğini de vurgulayalım.

1990 Gelinlik Modelleri

90’lı yıllarda maksimalizm etkisi hakimdi. Prenses Diana’nın gelinliğini bu dönemin tasarımlarını en iyi anlatan model olarak gösterebiliriz. Kabarık etekler, balon kollar, ilk göze çarpan detaylardan. İddialı gelinler, 1990’ların gelinlerinin kendine güvenen ve gösterişli tarzını düğününde tercih edebilir.

Vintage Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vintage gelinlik alırken ilk dikkat etmeniz gereken en önemli nokta vücut tipiniz. Vücudunuza uygun gelinlik seçerken hayalinizdeki görünüme kavuşmanız hatta varsa fazlalıklarınızı gizleyerek fit bir görünüm yakalamanız da mümkün.

Eğer ince bir belli, küçük göğüslü, geniş basenli, armut vücut tipine sahip bir gelin adayıysanız sizin için A ve prenses kesim gibi kabarık vintage gelinlikler uygun olacaktır. Viktorya dönemi gelinlikleri sizin için uygun olabilir. Büyük göğüslü, ince bacaklı, elma vücut tipindeki gelin adayları da V yakalı ve yırtmaçlı vintage gelinlikleri tercih edebilir. Helenistik gelinlikler, bu vücut tipi için uygun tasarımlar arasında.

Gelinlik seçiminde bir diğer önemli kriter de düğün mekanınız. Örneğin; tarihi mekan ya da otel gibi gösterişli alanda düğün yapacaksanız kabarık vintage gelinlikler ile balık kesim gelinlikler uygun olacaktır. 20’li yılların dar kesim gelinlikleri ideal seçenekler arasında. Kır ve kumsal düğünlerine ise uçuşan kumaşlardan düz ya da A kesim vintage gelinlikler giymek daha doğrudur.

Gelinlik seçerken, düğün yapacağınız mevsimi de göz önünde bulundurmalısınız. Havaların serin olacağı bir dönemde düğün yapacaksanız, kapalı yaka ya da uzun kollu vintage gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Bolero, şal gibi aksesuarlar da kullanabilirsiniz.

Düğün konseptiniz ve seçtiğiniz dönem de gelinlik modelinizi etkiler. Gelinliğinizi seçerken Örneğin; 20’ler temalı vintage bir düğünde püsküllü tasarımlar uygun olacaktır. Tüylü saç aksesuarları, kafes duvaklar, ışıltılı saç bantları gibi aksesuarlarla da konsepte uygun görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.

Trendlere İlham Veren Eski Model Gelinlikler

Son yıllarda öne çıkan gelinlik trendlerini incelediğimizde, Helenistik, Viktorya gibi farklı silüetleri yansıtan dönemlerden ilham alındığını görüyoruz. Bu dönemlerin esintilerini taşıyan gelinliklere de değinmeden geçmeyelim.

Viktorya Gelinlik Modelleri

Viktoryen dönem gelinlikleri işlemeli, dantelli, iki renkli gelinlik, farklı tasarımlar arayan gelin adayları için uygun. Üst kısmında, saten korsaj üzerine dantel işlemeli tül kullanılan tasarımlar, kabarık, katlı etekler ve kollar dönemin ihtişamını yansıtan gelinlikler arasında. Tarihi mekan ve otel düğünlerine çok yakışacak bu gelinliklerle iddialı aksesuarlar kullanılabilir.

Helen Vintage Gelinlikler

Roma gelinlik modellerinin, son yıllarda gelinlik trendlerinde öne çıkan minimalizm akımıyla oldukça popüler hale geldiğini söylemek mümkün. Eski dönem gelinlik modelleri arasındaki en zarif seçeneklerden olan Helenistik gelinlik modellerinin tek omuzlu, gold ve gümüş tonlardaki aksesuarlarla hareketlendirilen, uçuş uçuş gelinlikleri dönemin ruhunu yansıtan tasarımlar olarak gösterebiliriz.

Vintage Gelinlik Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Vintage gelinlik fiyatlarının farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Marka, gelinliğin modeli, işlemeleri ile işçilik ve dikim şekli gibi kriterler fiyatları etkiliyor.

Öncelikle dikim şeklinden bahsedelim. Özel dikim vintage gelinlikler, hazır modellere kıyasla daha pahalı diyebiliriz. Özel dikim gelinlik fiyatları, model kişinin zevkine göre sıfırdan tasarlanıp dikildiği için hazır model gelinlik fiyatlarına göre daha yüksek oluyor.

Kumaş ve işlemeler de fiyatlara doğrudan etki ediyor. Uygun fiyatlı vintage gelinlik arayışındaysanız, firmaların sentetik oranı yüksek kumaşlardan yapılan modellerine göz atabilirsiniz. Marka bilinirliği ve işçilikte kullanılan materyallerin kalitesi nedeniyle tasarımcı gelinlikleri de en pahalı gelinlikler oluyor.

Vintage gelinlik kiralama imkanı sunan firmalar da oldukça fazla. Ancak vintage gelinlik kiralama fiyatlarının satılık gelinlik fiyatlarına yakın olduğunu da söyleyelim. Kiralık gelinliklerin, satılık gelinliklere kıyasla ortalama %30 oranında daha uygun olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Vintage gelinlik modellerine ilişkin detaylardan bahsettik. Sırada size en uygun gelinliği bulmak var. Bunun için bulunduğunuz sayfada yer alan birbirinden şık vintage gelinlik modellerini inceleyebilir, ilginizi çeken tasarımlar için firmalarla iletişime geçebilirsiniz!