Gelinlik Firmaları

Gelinlikçilerin özel dikim & hazır gelinlik seçenekleri, kiralık gelinlik firmaları, çift yorumları Düğün.com'da!

Düğün.com’da Aradığın Gelinlik Firmasını Nasıl Bulabilirsin?

Düğününde mükemmel görünmek için onlarca gelinlik firmasını kapı kapı gezip, yorulmana gerek yok.

Gelinlik Modellerini İncele!

Senin için hazırlanan galerilerdeki gelinlik modellerine göz at.

Şehrindeki Gelinlik Firmalarını Listele

Tarzına en yakın, en iyi gelinlik firmalarını detaylı incele.

Sana Uygun Gelinlik Firmalarından Randevu Al!

Bütçene ve zevkine uygun olanlardan randevu al.

Gelinlikler

Seni düğünün yıldızı yapacak en güzel gelinlik modelini bul, randevunu hemen oluştur!

Lacie

Model

: Lacie

Özellikler

: Vintage, Romantik, İllüzyon yaka

18.246 TL

KRG 51

Model

: KRG 51

Özellikler

: Romantik, Kare yaka

5.000 TL - 7.000 TL

77001

Model

: 77001

Özellikler

: Sade, Romantik, Modern, Tarlatansız, Zayıf gösteren, Uzun gösteren, V yaka

4.000 TL - 6.000 TL

BRM 23

Model

: BRM 23

Özellikler

: Klasik, Romantik, Straplez

5.000 TL - 7.000 TL

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

500'den fazla moda evi ve gelinlik mağazası, 1000'lerce modeliyle Düğün.com'da. Hemen randevu al!

Gelinlik İndirimleri

Hayallerindeki gelinliğe daha kolay ve daha hızlı ulaşmak için; gelinlik firmalarından sana özel aldığımız indirimli fiyatlar ve gelinlik fırsatlarından faydalan!

Fatma Deniz
%20 Indirim
104 1 10
Fatma Deniz

Seçili Modellerde %20 İndirim Fırsatı Sizleri Bekliyor !

Çağlar Gelinlik
%30 Indirim
22 1
Çağlar Gelinlik

Eylül Sonuna Kadar Yapılacak FULL PAKET Anlaşmalarda %30 İNDİRİM !!

Vizaje Gelinlik
Hediye
131 2 15
Vizaje Gelinlik

Tüm Aksesuarlar Bizden Hediye !

Mesemias
%20 Indirim
142 8 47
Mesemias

Gelinlik Anlaşması Yapanlara After Party Elbiselerinde ve Aksesuarlarda %20 İndirim !

Şehrindeki Firmalar

Düğünün için ihtiyaç duyduğun tüm kategorilerde firmaları bul, ilham al, düğününü kolayca planla!

Gelinliğini Keşfet

Hayalindeki düğünü planlamak için ilham al!

Bu Kategoride Öne Çıkan Çift Yorumları

Zeynep & Reşit

Düğün Tarihi: 06.11.2022

Bu tatlı ve bir o kadar da koşuşturmalı dönemde insan gerçekten kendini çok iyi anlayan, ona yol gös...

DEVAMI

Emine & Ali

Düğün Tarihi: 18.09.2017

Fatma Deniz

İstanbul

Ben hep Vintage gelinlik hayal etmiştim. Düğün.com sayesinde Fatma Denizi bulduk. Bana o kadar muhte...

DEVAMI

Ayşin & H.serdar

Düğün Tarihi: 09.09.2017

Fatma Deniz

İstanbul

Gelinliğimi Fatma Deniz dikti. Sade ve çok şık olmasını istemiştim. Gerçekten de sade ama çok şık bi...

DEVAMI


Yüzlerce Modaevi, Binlerce Model Arasından Sizin Gelinliğiniz Nerede?

Gelinlik seçim sürecini daha da keyifli hale getirmek için şehrinizdeki modaevi seçeneklerini ve öne çıkan modelleri bir araya getirdik. Örneğin İstanbul’daki modaevlerini inceleyerek beğendiğiniz gelinlik modelleri arasından seçim yapabilir, online randevunuzu alarak denemeye gidebilirsiniz

Seçim yapmakta kararsız kalıyorsanız öncelikle hayallerinizden ilham alın. Çocukluğunuzda hayallerinizi süsleyen prenses kesim gelinlikler; bir klasiktir ve şıklığı yakalamanızı sağlar. Eğer düşlerinizde romantik bir model varsa son yıllarda geri dönen dantelli gelinlik modelleri arasından seçim yapabilir, ince detaylarla çekici ve zarif bir gelin olabilirsiniz.

Seçiminizi yaparken düğün yeri ve konseptini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; otel düğünleri için kabarık gelinlik modelleri daha uygundur. Kır düğünleri içinse ufak ayrıntılarla süslenmiş sade gelinlik modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Modayı takip ediyor, modern çizgileri seviyorsanız farklı markaların gelinlik modelleri bir karar vermeden önce mutlaka incelemeniz gereken galerilerin başında yer alıyor.

Bu süreçte göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer unsur bütçeniz. Her bütçeye uygun gelinlik fiyatları için Düğün.com indirim ve kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Kararınızı verirken tamamlayıcı aksesuarların başında gelen duvağınızı da unutmayın. Duvak modelleri arasından seçiminizi yaparken etek şeklinizi ve yüz tipinizi göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Gelinliğin Tarihi

Gelinliğin tarihçesine bakıldığında, bin yıllardır gelinlerin bulundukları dönemin modasına uygun olan ve kendi ekonomik düzeylerine göre gelinlikler giydiklerini görüyoruz. Gerek geçmişte gerek bugün, gelinliğin kumaşının kaliteli ve albenili olması, üzerinde kullanılan süslemeler gelinin ve ailesinin sosyo-ekonomik durumunu sergileyen en önemli göstergedir.

Gelinlik olarak tanımlanabilen ilk elbise ile bundan yaklaşık 4 bin yıl önce Eski Mısır'da karşılaşıyoruz. Bu dönemde gelinler düğünlerinde, kat kat pileleri olan, beyaz renkli keten kumaştan hazırlanan gelinlikler giyiyordu.

Geçmiş dönemlerde yaygın olarak inanılan ve günümüze kadar gelen bazı inançlara göre gelin gelinliğini kendi dikmeli, bu gelinliği düğünden önce giymemeli ve damat düğünden önce gelini gelinlikle görmemeli. Tüm bunların uğursuzluk getireceğine inanılıyordu.

Gelinlik Neden Beyazdır?

Eski Mısır ve Antik Yunan döneminde beyaz elbise tercih ediliyordu. Yunanlılarda beyaz, kutlama ve mutluluğu simgelediği için, gelinler beyaz kıyafetler tercih ederdi. Roma İmparatorluğu zamanında ise gelinler doğum ve evlilik tanrısına ithafen beyaz kaftan giyerdi. Ortaçağ'da Avrupası'nda ise gelinliğin rengi değil kumaşı ve kalitesi önemliydi. Beyaz dışında da renkli gelinlikler giyiliyordu. Dünyada ilk kez beyaz gelinlik, 1499'da XII. Louis ile evlenen İngiliz Anne tarafından giyildi.

Beyaz gelinliğin yaygınlaşması 19. Yüzyıldan sonraya denk gelir. İngiliz ve Fransız edebiyatçı ve sanatçılar beyaz rengin saflık ve masumiyetin simgesi olduğunu savundular. Bu sayede beyaz, gelinler tarafından daha çok tercih edilmeye başlandı.

Gelinlik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gelin adayları düğün hazırlıklarının en önemli kısmını oluşturan gelinlik alışverişine çıktıklarında genellikle sadece hayallerindeki gelinliğe odaklanırlar. Ancak vücut tipi, düğün mekanı, düğünlerini gerçekleştirecekleri mevsim, damat adayının kıyafeti, düğünün konsepti gibi pek çok farklı kriteri de göz önünde bulundurmaları gerekir.

İşte gelinlik alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı:

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

Gelinlik modellerine bakarken ilk dikkat edilmesi gereken şeylerin başında gelin adayının vücut tipi geliyor. Her vücut tipine uygun bir model mutlaka vardır. Mesela armut vücut tipine en çok yakışacak prenses model gelinlik ve A kesim gelinlik modelleridir. Bu tarz kabarık gelinlikler, geniş basenleri kapamak için idealdir. İddialı gelin adayları, kum saati vücut tipine sahiplerse, balık gelinlik modellerine yönelebilir. Unutulmamalı ki en güzel gelinlikler, gelin adayının vücut tipine en çok yakışacak olanlardır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Nasılı Seçilir? başlıklı yazımıza da göz atmalısınız.

Düğün Mekanına Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

Düğün mekanına uygun model seçiminde bulunarak, düğünün bütününde ahenk yakalamak mümkün. Örneğin bir otelin balo salonunda evlenecekler için prenses gelinlik modelleri ideal olacaktır. Taşlı gelinlik modelleri ile de mekanın görkemi karşısında sönük kalmazsınız.

Tarihi düğün mekanında evlenecekler için ise dantellerle süslenmiş, kabarık ve kuyruklu gelinlik modelleri iyi bir seçimdir. Uzun bir gelinlik modeli tercih ediyorsanız, gelin ayakkabısı olarak platform topuklu modellere yönelebilirsiniz. Böyle bir modelle, duvak modelleri arasında en iddialı olan katedral tipi duvak tercih edilebilir.

Kulüp ve davet alanları gibi şık mekanlarda, fiziğiniz de müsaitse, balık model gelinlik giyebilirsiniz. Kır ve sahil düğün mekanları için ise düz kesim sade gelinlikler çok doğru bir seçim olacaktır. Düz kesim gelinlik modellerinin en çok dikdörtgen ve kum saati vücut tipine sahip gelin adaylarına yakışacağını da belirtelim.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Mevsime Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

Gelinlik seçerken düğünün yapılacağı mevsim de göz önünde bulundurulmalı. Gelinliğin kumaşı, modeli, kullanılan aksesuarlar mevsime göre farklılaşacaktır. Örneğin bir yaz düğünü yapılıyorsa, şifon, tül gibi ince kumaşlardan hazırlanan, sırt dekolteli gelinlik modelleri, ince askılı gelinlikler ya da straplez modeller uygun olacaktır. Yine mini gelinlikler de tercih edilebilir.

Kışın gerçekleşecek düğünler için ise uzun kollu gelinlik modellerinin yanı sıra bolero, etol, kürk, eldiven gibi gelin aksesuarları da kullanılabilir. Ayrıca en yeni kapalı gelinlik modelleri de incelenebilir. Kış gelinleri saten, tafta, şantuk, ziberlin gibi kalın kumaşlara yönelebilir. Dantelli gelinlik modelleri de kış gelinlerinin tercihleri arasında olabilir. Daha fazla bilgi için Hangi Mevsime Hangi Gelinlik Uyar? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra gelinlik seçerken ne tarz bir gelinlik giymek istediğiniz de önemlidir. Son dönem gelinleri vintage gelinlikler ile şıklıklarını gözler önüne seriyor. Özgürlüğüne ve rahatlığına düşkün gelinler ise bohem gelinlik tercih ediyor.

Gelinlik Modası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gelinlik modasına Elie Saab, Oscar De La Renta, Monique Lhuillier, Carolina Herrera, Zuhair Murad gibi dünyaca ünlü tasarımcılar yön verir. Ayrıca Berta gelinlik modelleri, Vera Wang gelinlik modelleri, Pronovias gelinlik modelleri de görülmeye değerdir. Gelin adayları da bu ünlü tasarımcıların modellerinden ilham alarak, kendi hayallerindeki gelinliğe karar vermeye çalışır.

En yeni gelinlik modellerine bakıldığında, derin V yaka gelinlikler, geometrik desenler, sade ve şık tasarımlar, kol ve omuzda Viktoryen detaylar, metalik işlemeler, büyük ve renkli çiçekler, ince askılılar, büyük fiyonklar ve renkli gelinlikler ön planda. Ayrıca hayal tüller, hacim kazanmış katlı etekler ve güçlü görünümü vurgulayan pelerinler en yeni gelinlik trendleri arasında kendine yer edinen modellerden.

Gelinlik Kaç Ay Öncesinden Alınmalıdır?

Gelinlik alışverişine mümkün olduğunca erken çıkılmalı. Özellikle, yaz gelinleri, gelinlikçilerin randevularının aylar öncesinden dolacağını da hesaba katmalı.

Hazır gelinlik satın alacak gelin adayları bu konuda biraz daha rahat davranabilirler. Çünkü 2-3 provada model, vücutlarına göre ayarlanacaktır. Bu nedenle düğüne 5-6 ay kala gelinliklerini satın alabilirler. Özel dikimi tercih edecek adayların ise prova sayısının 5-6'ya çıkacağını da hesaba katarak, yaklaşık 10 ay önceden modelleri inceleyip, bir gelinlikçi ile anlaşmalarını öneriyoruz.

Gelinlikle ilgili kimseye soramadığınız sorular varsa cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Hazır Gelinlik ile Özel Dikim Gelinlik Arasındaki Fark Nedir?

Hazır gelinlikler, gelinlikçilerin daha önceden standart bedenlerde çalıştığı ürünlerdir. Bu gelinlikler arasında vücut tipinize, proporsiyonunuza uygun, beğendiğiniz modelleri deneyebilirsiniz.

Hazır modeller arasında size uygun bir model ile karşılaşmadıysanız, en iyi yöntem gelinliği özel olarak diktirmek olacaktır. Ancak gözden kaçırılmaması gereken nokta, düğününe az bir zaman kalan adayların, mümkün olduğunca hazır modellere yönelmeleridir. Böylece zaman kazanabilirler.

Gerek hazır gelinlikleri gerek özel dikim gelinlikleri satın alabileceğiniz gibi firmaların sunduğu kiralık gelinlik seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Tüm Kategoriler

Tüm Şehirler Gelinlik Firmaları