Gelinlik

Hayallerindeki gelinlik modellerini, gelinlik seçerken dikkat etmen gerekenleri, gelinlik trendlerini ve ünlü markaların son koleksiyonlarını bulabileceğin tek adres Düğün.com. Şehrindeki tüm gelinlik moda evlerini ve modellerini incele ve randevu al, indirimlerden faydalan!

Şehrini Seç, Gelinlik Firmalarını Gör


Gelinlik İndirimleri

Gelinlik Modelleri

Bunları Okumadan Evlenmeyin

Planlama Araçları

Düğününe hazırlanırken hayatını kolaylaştıracak araçlar burada!


Bu Kategoride Öne Çıkan Çift YorumlarıYüzlerce Modaevi, Binlerce Model Arasından Sizin Gelinliğiniz Nerede?

2019'daki Gelinlik seçim sürecini daha da keyifli hale getirmek için şehrinizdeki modaevi seçeneklerini ve öne çıkan modelleri bir araya getirdik. Örneğin İstanbul’daki modaevlerini inceleyerek beğendiğiniz gelinlik modelleri arasından seçim yapabilir, online randevunuzu alarak denemeye gidebilirsiniz

Seçim yapmakta kararsız kalıyorsanız öncelikle hayallerinizden ilham alın. Çocukluğunuzda hayallerinizi süsleyen prenses kesim gelinlikler; bir klasiktir ve şıklığı yakalamanızı sağlar. Eğer düşlerinizde romantik bir model varsa son yıllarda geri dönen dantelli gelinlik modelleri arasından seçim yapabilir, ince detaylarla çekici ve zarif bir gelin olabilirsiniz.

Seçiminizi yaparken düğün yeri ve konseptini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; otel düğünleri için kabarık gelinlik modelleri daha uygundur. Kır düğünleri içinse ufak ayrıntılarla süslenmiş sade gelinlik modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Modayı takip ediyor, modern çizgileri seviyorsanız farklı markaların gelinlik modelleri bir karar vermeden önce mutlaka incelemeniz gereken galerilerin başında yer alıyor.

Bu süreçte göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer unsur bütçeniz. Her bütçeye uygun gelinlik fiyatları için Düğün.com indirim ve kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Kararınızı verirken tamamlayıcı aksesuarların başında gelen duvağınızı da unutmayın. Duvak modelleri arasından seçiminizi yaparken etek şeklinizi ve yüz tipinizi göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Gelinliğin Tarihi

Gelinliğin tarihçesine bakıldığında, bin yıllardır gelinlerin bulundukları dönemin modasına uygun olan ve kendi ekonomik düzeylerine göre gelinlikler giydiklerini görüyoruz. Gerek geçmişte gerek bugün, gelinliğin kumaşının kaliteli ve albenili olması, üzerinde kullanılan süslemeler gelinin ve ailesinin sosyo-ekonomik durumunu sergileyen en önemli göstergedir.

Gelinlik olarak tanımlanabilen ilk elbise ile bundan yaklaşık 4 bin yıl önce Eski Mısır'da karşılaşıyoruz. Bu dönemde gelinler düğünlerinde, kat kat pileleri olan, beyaz renkli keten kumaştan hazırlanan gelinlikler giyiyordu.

Geçmiş dönemlerde yaygın olarak inanılan ve günümüze kadar gelen bazı inançlara göre gelin gelinliğini kendi dikmeli, bu gelinliği düğünden önce giymemeli ve damat düğünden önce gelini gelinlikle görmemeli. Tüm bunların uğursuzluk getireceğine inanılıyordu.

Gelinlik Neden Beyazdır?

Eski Mısır ve Antik Yunan döneminde beyaz elbise tercih ediliyordu. Yunanlılarda beyaz, kutlama ve mutluluğu simgelediği için, gelinler beyaz kıyafetler tercih ederdi. Roma İmparatorluğu zamanında ise gelinler doğum ve evlilik tanrısına ithafen beyaz kaftan giyerdi. Ortaçağ'da Avrupası'nda ise gelinliğin rengi değil kumaşı ve kalitesi önemliydi. Beyaz dışında da renkli gelinlikler giyiliyordu. Dünyada ilk kez beyaz gelinlik, 1499'da XII. Louis ile evlenen İngiliz Anne tarafından giyildi.

Beyaz gelinliğin yaygınlaşması 19. Yüzyıldan sonraya denk gelir. İngiliz ve Fransız edebiyatçı ve sanatçılar beyaz rengin saflık ve masumiyetin simgesi olduğunu savundular. Bu sayede beyaz, gelinler tarafından daha çok tercih edilmeye başlandı.

Gelinlik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gelin adayları düğün hazırlıklarının en önemli kısmını oluşturan gelinlik alışverişine çıktıklarında genellikle sadece hayallerindeki gelinliğe odaklanırlar. Ancak vücut tipi, düğün mekanı, düğünlerini gerçekleştirecekleri mevsim, damat adayının kıyafeti, düğünün konsepti gibi pek çok farklı kriteri de göz önünde bulundurmaları gerekir.

İşte gelinlik alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı:

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

Gelinlik modellerine bakarken ilk dikkat edilmesi gereken şeylerin başında gelin adayının vücut tipi geliyor. Her vücut tipine uygun bir model mutlaka vardır. Mesela armut vücut tipine en çok yakışacak prenses model gelinlik ve A kesim gelinlik modelleridir. Bu tarz kabarık gelinlikler, geniş basenleri kapamak için idealdir. İddialı gelin adayları, kum saati vücut tipine sahiplerse, balık gelinlik modellerine yönelebilir. Unutulmamalı ki en güzel gelinlikler, gelin adayının vücut tipine en çok yakışacak olanlardır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Nasılı Seçilir? başlıklı yazımıza da göz atmalısınız.

Düğün Mekanına Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

Düğün mekanına uygun model seçiminde bulunarak, düğünün bütününde ahenk yakalamak mümkün. Örneğin bir otelin balo salonunda evlenecekler için prenses gelinlik modelleri ideal olacaktır. Taşlı gelinlik modelleri ile de mekanın görkemi karşısında sönük kalmazsınız.

Tarihi düğün mekanında evlenecekler için ise dantellerle süslenmiş, kabarık ve kuyruklu gelinlik modelleri iyi bir seçimdir. Uzun bir gelinlik modeli tercih ediyorsanız, gelin ayakkabısı olarak platform topuklu modellere yönelebilirsiniz. Böyle bir modelle, duvak modelleri arasında en iddialı olan katedral tipi duvak tercih edilebilir.

Kulüp ve davet alanları gibi şık mekanlarda, fiziğiniz de müsaitse, balık model gelinlik giyebilirsiniz. Kır ve sahil düğün mekanları için ise düz kesim sade gelinlikler çok doğru bir seçim olacaktır. Düz kesim gelinlik modellerinin en çok dikdörtgen ve kum saati vücut tipine sahip gelin adaylarına yakışacağını da belirtelim.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Mevsime Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

Gelinlik seçerken düğünün yapılacağı mevsim de göz önünde bulundurulmalı. Gelinliğin kumaşı, modeli, kullanılan aksesuarlar mevsime göre farklılaşacaktır. Örneğin bir yaz düğünü yapılıyorsa, şifon, tül gibi ince kumaşlardan hazırlanan, sırt dekolteli gelinlik modelleri, ince askılı gelinlikler ya da straplez modeller uygun olacaktır. Yine mini gelinlikler de tercih edilebilir.

Kışın gerçekleşecek düğünler için ise uzun kollu gelinlik modellerinin yanı sıra bolero, etol, kürk, eldiven gibi gelin aksesuarları da kullanılabilir. Kış gelinleri saten, tafta, şantuk, ziberlin gibi kalın kumaşlara yönelebilir. Ayrıca dantelli gelinlik modellerini de tercih edebilirler. Daha fazla bilgi için Hangi Mevsime Hangi Gelinlik Uyar? başlıklı yazımızı da incelemek ister misin?

Tüm bunların yanı sıra gelinlik seçerken ne tarz bir gelinlik giymek istediğiniz de önemlidir. Son dönem gelinleri vintage gelinlikler ile şıklıklarını gözler önüne seriyor. Özgürlüğüne ve rahatlığına düşkün gelinler ise bohem gelinlik tercih ediyor.

Gelinlik Modası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gelinlik modasına Elie Saab, Oscar De La Renta, Monique Lhuillier, Carolina Herrera, Zuhair Murad gibi dünyaca ünlü tasarımcılar yön verir. Ayrıca Berta gelinlik modelleri, Vera Wang gelinlik modelleri, Pronovias gelinlik modelleri de görülmeye değerdir. Gelin adayları da bu ünlü tasarımcıların modellerinden ilham alarak, kendi hayallerindeki gelinliğe karar vermeye çalışır.

2019 gelinlik modellerine bakıldığında, derin V yaka gelinlikler, geometrik desenler, sade ve şık tasarımlar, kol ve omuzda Viktoryen detaylar, metalik işlemeler, büyük ve renkli çiçekler, ince askılılar, büyük fiyonklar ve renkli gelinlikler ön planda. Ayrıca hayal tüller, hacim kazanmış katlı etekler ve güçlü görünümü vurgulayan pelerinler 2019 gelinlik modası arasında kendine yer edinen modeller arasında.

Gelinlik Kaç Ay Öncesinden Alınmalıdır?

Gelinlik alışverişine mümkün olduğunca erken çıkılmalı. Özellikle, yaz gelinleri, gelinlikçilerin randevularının aylar öncesinden dolacağını da hesaba katmalı.

Hazır gelinlik satın alacak gelin adayları bu konuda biraz daha rahat davranabilirler. Çünkü 2-3 provada model, vücutlarına göre ayarlanacaktır. Bu nedenle düğüne 5-6 ay kala gelinliklerini satın alabilirler. Özel dikimi tercih edecek adayların ise prova sayısının 5-6'ya çıkacağını da düşünerek, yaklaşık 10 ay önceden modelleri inceleyip, bir gelinlikçi ile anlaşmalarını öneriyoruz.

Gelinlikle ilgili kimseye soramadığınız sorular varsa cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Hazır Gelinlik ile Özel Dikim Gelinlik Arasındaki Fark Nedir?

Hazır gelinlikler, gelinlikçilerin daha önceden standart bedenlerde çalıştığı ürünlerdir. Bu gelinlikler arasında vücut tipinize, proporsiyonunuza uygun, beğendiğiniz modelleri deneyebilirsiniz.

Hazır modeller arasında size uygun bir model ile karşılaşmadıysanız, en iyi yöntem gelinliği özel olarak diktirmek olacaktır. Ancak gözden kaçırılmaması gereken nokta, düğününe az bir zaman kalan adayların, mümkün olduğunca hazır modellere yönelmeleridir. Böylece zaman kazanabilirler. Gerek hazır gelinlikleri gerek özel dikim gelinlikleri satın alabileceğiniz gibi kiralanabilirsiniz de.

Tüm Şehirler Gelinlik Firmaları