İstanbul'da Gelinlik Fiyatlarını Öğrenin!

Nasıl bir gelinlik istediğini biliyorsun. Peki gelinlik fiyatlarını biliyor musun? İstanbul gelinlik moda evleri denince ilk akla gelen yerlere tek tek ulaştım ve meraklı bir gelinin sorabileceği tüm soruları senin yerine sordum. İşte İstanbul'daki gelinlik fiyatları, fiyatı değiştiren faktörler ve gelinlik indirimleri hakkındaki her şey...

Sonunda gelinlik modelleri ve fiyatları arasındaki ilişkinin sırrını çözdüm! İstanbul'da gelinlik alabileceğin yerleri üç ayrı grupta toplamak mümkün. Birincisi, gelinin el üstünde tutulduğu ve hayalindeki gelinliğe ulaştığı, özel dikim yapan moda evleri. İkinci seçenek, sektörde tecrübesi ve becerisiyle isim yapmış olan; Türk insanının beğenisiyle dünya trendlerini bir araya getiren Türkiye'deki gelinlik tasarımcıları. Üçüncü seçenek ise Vera Wang, Pronovias, Elie Saab gibi dünyaca ünlü tasarımcıların ürünlerini bulabileceğiniz mağazalar.

İstanbul'da moda evleri ve gelinlik fiyatları

Moda Evleri

Özel dikim yapan moda evlerinde gelin adayları hazır modelleri deniyor. Gelinlerin ölçüleri alındıktan sonra kalıplar gelinin vücuduna uyarlanıyor. Böylece provalar ve dikim süreci başlamış oluyor. Astardan başlayarak sıfırdan dikilen gelinliklerin fiyatları 1.500-2.000 TL'den başlıyor. Maliyeti belirleyen en önemli iki şey malzeme kalitesi ve el işçiliği. Ürün kalitesi ve emek arttıkça doğal olarak fiyat da artarak 5.000-6.000 TL'ye kadar çıkıyor.

Gelinlikle ilgili her türlü detayı en baştan belirlemekte fayda var. İstediğin model, gerekli malzeme ve prova sayısı konusunda anlaştıktan sonra gelinlik fiyatın netleşiyor. Etek uçlarına ya da duvağa dantel, ekstra çiçek ya da taş ekleme gibi sonradan ortaya çıkan istekler el işçiliğini ve prova sayısını arttıracağı için maliyetin yükselmesine sebep olabilir. Fransız danteli, kristal taşlar, ipekli kumaşlar ve prova sayısının artması maliyeti yükselten unsurlar.

Ünlü Türk Tasarımcılar

Yıllar içindeki tecrübe, yetenek ve kurumsallaşmanın sonucunda adını duyuran Türk gelinlik tasarımcılarında seni benzer bir üretim süreci bekliyor. Moda evlerinden farklı olarak, tasarımcılar dünya modasını yakından takip ederek her sene yeni koleksiyonlar oluşturuyorlar. Bu koleksiyondan beğendiğin model, vücut ölçülerin doğrultusunda sana özel olarak üretiliyor. Elbette düğün temana, mekana ve kişisel isteklerine göre modelde gerekli değişiklikler yapılıyor. Korset, bolero, eldiven gibi aksesuarlar ve kullanılan süslemelere göre fiyatlar 4.500 TL ile 15.000 TL arasında değişebiliyor.

Yabancı Tasarımcılar

Üçüncü sırada gelinlik modasına damgasını vuran dünyaca ünlü tasarımcıların modelleri geliyor. Vakko Wedding House, Beyaz Butik ve Beymen Bridal gibi mağazalarda bulabileceğin gelinliklerde beğendiğin model senin bedenine göre yeniden üretilip yurtdışından getiriliyor. Gelinliğin geldiğinde, bedenine tam oturması için gerekli tadilatlar ve ek süslemeler yapılabiliyor. Tadilat ve süslemelerde ekstra ücret talep edilmiyor. Gelinliğini dünyaca ünlü gelinlik markalarının ürünleri arasından seçmeyi planlıyorsan, bütçeni 10.000 TL'den başlayacak şekilde ayarlamalı ve aksesuar, ayakkabı, çanta gibi eklemelerle fiyatın yükseleceğini göze almalısın.

Ürün Kalitesi ve İşçilik Konusu

Gelinliğin fiyatını doğrudan etkilediği için ürünler ve işçilik hakkında biraz bilgi sahibi olmalısın. En yaygın kullanılan malzemeler fransız danteli, hayal tül, boncuk ve taş işlemeleri. Dantel uygulamasının kaplama ve aplike etme (tülün ya da kumaşın belli bölgesine uygulama) şeklinde iki türü mevcut. Kumaşlarda ise genellikle sentetik karışımlı ipek kumaşlar kullanılıyor. Gelinliğin kalitesini nasıl anlarım diyorsan seni böyle alalım!

Gelinliğin modeli ve malzemenin türü gelinlik fiyatını belirleyecek olan en önemli şeyler. Örneğin yerli dantel fransız danteline göre daha pahalı. Gelinlikte kullanımı çok yaygın olan tüllerde ise ithal tülün muadili olan hayal tülün fiyatı daha uygun. Yine maliyeti azaltmak için süslemeleri kaplama tekniğiyle kullanmak yerine serpme tekniği kullanmak daha mantıklı. Dantelin cinsi dışında uygulaması da fiyatı değiştiriyor; dantel kaplama yöntemi danteli aplike etme yöntemine göre daha az işçilik gerektiriyor. Son olarak, sentetik karışımlı kumaşlar saf ipeğe göre daha uygun fiyatlı ürünler.

Gelinlik Fırsatları

Gelinliğini ekonomik yollardan giymek isteyen gelinleri ise bir kaç seçenek bekliyor. Moda evlerinin bir sezon önce hazırlanmış gelinlikleri 1000-1500 TL civarında bir ücretle kiralanabilir ya da satın alınabilir. Ünlü gelinlik tasarımcısı Esin Arıcan'ın uygulamaya koyduğu bir diğer yöntem ise beğendiğiniz bir modeldeki gelinliğin sıfırdan size özel olarak dikilmesi ve 1800 TL karşılığında size kiralanması. Bu yöntemi gelinliğini düğünden sonra saklamak istemediği halde düğün gecesinde istediği modeli giymeyi kafasına koyan gelinler uyguluyor. İstediğin gelinliği uygun fiyatlara kullanma imkanı veren bu uygulamanın tek kötü yönü ise gelinliğini torununa saklayamayacak olman. Bunların yanı sıra Düğün.com'un sizler için aldığı muhteşem gelinlik indirimlerine mutlaka bakın diyorum, %40'a varan indirimler göreceksiniz. İçinden mutlaka size uygun bir seçenek çıkacaktır.

İstanbul gelinlik moda evleri, gelinlik fiyatları ve kampanyaları

Yorumlar (3)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

HS Halime Sevil

Yabancı tasarımcılardansa türk tasarımcılara yaptırmak daha mantıklı o zaman

N Neriman

Tasarım merkezleri var artık Ben izmirde yaşıyorum ve gelinliğimi de ordan yaptırdım Bol bol tavsiye aldım vücuduma uygun bi gelinlik seçtim Çok da görkemliydi herkes çok beğenmişti Onore Sposa yerin adı Belki işinize yarar

EK Esen Kırer

Ben istanbul da yasiyorum Gelinligimi bir moda evinde diktirdim kendi hayalimden daha iyi is cikardilar hatta 2 provada gelinligim tamda bana ozel tek oldu cansın moda evi ne tesekkur ederim

YA Yesim Akin

Merhaba Esen hanim..bende moda evi ariyorum..bana nerde diktirdiginizi ve fiyat verirseniz cok sevinirim.

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.

Görüşleriniz için teşekürler.

Fikrini almak istiyoruz. Neleri beğendin, neleri beğenmedin bu formu kullanarak bize bildirebilirsin.

programattik