Ankara'da Gelinlik Fiyatlarını Öğrenin!

İşte gelinlik model ve fiyatları arasındaki sırrı çözdüm! Ankara'daki gelinlik moda evlerine tek tek ulaştım ve meraklı bir gelinin sorabileceği tüm soruları senin yerine sordum. Ankara'da gelinlik fiyatları, fiyatı değiştiren faktörler ve gelinlik fırsatları hakkındaki her şey burada.

Ankara'da gelinlik alabileceğin yerleri üç ayrı grupta toplayabiliriz. Birincisi, gelinin tüm isteklerinin yerine getirildiği kişiye özel dikim yapan moda evleri. İkinci seçenek, kurumsallaşmış yapısıyla Türk insanının beğenisiyle dünya trendlerini bir araya getiren Türk gelinlik tasarımcıları. Üçüncü seçeneğin ise Vera Wang, Pronovias, Elie Saab gibi dünyaca ünlü tasarımcıların ürünlerini bulabileceğin mağazalar.

ankara_turk_tasarimci_alt - Ankara'da Türk gelinlik tasarımcılarının ortalama fiyatları

Ankara'daki Moda Evleri

Özel dikim yapan moda evlerinde seni bekleyen hazır modelleri deneyebilir ya da beğendiğin bir modelin resmini alıp moda evine "bunu istiyorum" diyerek gidebilirsin. Her iki seçenekte de istediğin model, senin vücut ölçülerin alındıktan sonra 3-4 provayla sana özel olarak üretilir. Bu şekilde astardan başlayarak sıfırdan dikilen gelinliklerin fiyatları 1.200-1.500 TL'den başlıyor. Maliyeti belirleyen en önemli iki şey malzeme kalitesi ve el işçiliği. Ürün kalitesi ve emek arttıkça doğal olarak fiyat da artarak 5.000-6.000 TL'ye kadar çıkıyor. Çoğu moda evi bu fiyata duvak ve gelin kesesini dahil ediyor.

Gelinlikle ilgili her türlü detayı en baştan belirlemekte fayda var. İstediğin model, gerekli malzeme ve prova sayısı konusunda anlaştıktan sonra gelinlik fiyatın netleşiyor. Etek uçlarına ya da duvağa dantel, ekstra çiçek ya da taş ekleme gibi sonradan ortaya çıkan istekler el işçiliğini ve prova sayısını arttıracağı için maliyetin yükselmesine sebep olabilir. Fransız danteli, kristal taşlar ve ipekli kumaşlar ve prova sayısının artması maliyeti yükselten unsurlar.

Ankara'daki Gelinlik Tasarımcıları

Yıllar içindeki tecrübe, yetenek ve kurumsallaşmanın sonucunda adını duyuran Türk gelinlik tasarımcılarında da sizi benzer bir üretim süreci bekliyor. Moda evlerinden farklı olarak, tasarımcılar dünya modasını yakından takip ederek her sene koleksiyonlarını yeniliyorlar. Bu koleksiyondan beğendiğin bir model, vücut ölçülerin doğrultusunda sana özel olarak üretiliyor. Tabii ki kişisel isteklerine göre modelde gerekli değişiklikler yapılıyor. Korset, bolero, eldiven gibi aksesuarlar ve kullanılan süslemelere göre fiyatlar 3.000 TL ile 9.000TL arasında değişebiliyor.

Yabancı Tasarımcıların Gelinlikleri Nerede Bulunur?

Gelinlik modasına damgasını vuran dünyaca ünlü tasarımcıların ürünlerini ise Vakko Wedding House ve Beyaz Butik gibi mağazalarda bulabilirsin. Buradaki gelinliklerden bedenine uyun olanı hemen satın alabilir, ya da beğendiğin modelin senin bedenine göre yeniden üretilip yurtdışından getirilmesini bekleyebilirisin. Gelinliğin geldiğinde, bedenine tam oturması için gerekli tadilatlar ve ek süslemeler yapılabiliyor. Tadilat ve süslemelerde ekstra ücret talep edilmiyor. Gelinliğini dünyaca ünlü gelinlik markalarının ürünleri arasından seçmeyi planlıyorsan durum şöyle; ithal gelinlik fiyatları 3.000 TL'den başlıyor. Ancak fiyat aralığı çok geniş oldugundan 10- 20 bin TL'ye ulaşan rakamlara yaklaşan etiketler görmeye de hazır olmalısın.

Kullanılan Malzeme ve El Emeğinin Fiyata Etkisi

Gelinliğin malzemesi ve işçiliği fiyatı çok değiştiriyor. En yaygın kullanılan malzemeler fransız danteli, hayal tül, boncuk ve taş işlemeleri. Dantel uygulamasının kaplama ve aplike etme ( tülün ya da kumaşın belli bölgesine uygulama) şeklinde iki türü mevcut. Kumaşlarda ise genellikle sentetik karışımlı ipek kumaşlar kullanılıyor.

Gelinliğin modeli ve malzemesi gelinlik fiyatını belirleyen etkenler. Örneğin fransız danteli yerli dantele göre daha pahalı. Gelinlikte kullanımı çok yaygın olan tüllerde ise ithal tülün muadili olan hayal tülün fiyatı daha uygun. Yine maliyeti azaltmak için süslemeleri kaplama tekniğiyle kullanmak yerine serpme tekniği kullanmak daha mantıklı. Dantelin cinsi dışında uygulaması da fiyatı değiştiriyor. Dantel kaplama yöntemi, aplike etme yöntemine göre daha az işçilik gerektiriyor. Son olarak, sentetik karışımlı kumaşlar saf ipeğe göre daha uygun fiyatlı ürünler. Ancak tüm uzmanların hemfikir olduğu nokta, iyi bir el işçiliğiyle en sıradan malzemenin dahi harika bir gelinliğe dönüşebileceği yönünde. Yani güzel bir gelinliğin anahtarı işinde gerçekten uzman olan kişilerle çalışmakta.

Ankara Gelinlik Fırsatları

Ekonomik gelinlik seçenekleri arayanlar için de bir kaç önerim olacak.. Moda evlerinin bir önceki sezona ait gelinliklerine 1.000-1.500 TL karşılığında sahip olabilirsin. Moda evlerinin bazılarının uyguladığı bir diğer yöntem ise beğendiğin modelin sıfırdan sana özel dikilmesi ve ücretinin yüzde sekseni fiyatı karşılığında kiralanması. Bu yöntemi gelinliğini düğünden sonra saklamak istemeyen gelinler uyguluyor. İstediğin gelinliği uygun fiyatlara kullanma imkanı veren bu uygulamanın tek kötü yönü ise gelinliğinin evinde bir sandıkta değil, sadece fotoğraflarda kalması.

ankara_gelinlik_firsatlari_alt - Ankara moda evleri, gelinlik modelleri ve indirim kampanyaları

Tam 467 Gelinlik Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!

Yorumlar (3)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

EK Elif Kulpınar

Gelinlk kiralamak kesinlikle yapılmamalı o fotoğraflara baktıkça değil sandığı açtığında gelinliğine baktıkça duygulanmalı insan..

Hüsniye Önsal

Yararlı bir yazı oldu teşekkür ederiz dugun.com ailesine bize yardımlarından dolayı

EH Elif Hasret

Elif Kulpınar Sende haklısında gelinlik satın almaya imkanı olmayan insanlar napcak.?