Evlendirme Daireleri

Ankara Evlendirme Daireleri

Ankara Evlendirme Daireleri Arasından Size Uygun Olanı Seçin

Evlenme teklifi sonrası düğün hazırlıklarınıza yönelik yapmanız gereken ilk iş nikah için gerekli belgeler ile birlikte Ankara evlendirme dairelerinden birinden nikah günü almaktır. Bunun için sizin ya da müstakbel eşinizin son 6 aydır ikamet ettiği ilçedeki evlendirme dairesine müracaat edebilirsiniz.

Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nikah işlemleri için gerekli evraklar her evlendirme dairesinde hemen hemen aynıdır. Başvuru için gerekli belgeler, vesikalık fotoğraf, fotoğraflı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri, resmi ya da özel bir sağlık kuruluşundan alınmış sağlık raporu, nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi, ikametgah belgesi ve son olarak da iki örnek olarak düzenlenen evlenme beyannamesidir. Ancak istenilen bu belgelerin sayısı evlendirme dairesine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle başvuru yapacağınız belediyenin internet sitesine girerek, evraklardan kaçar nüsha istendiğine bakmanızda fayda var.

Eğer yıldırım nikahı yapmayı düşünüyorsanız hazırlamanız gereken evraklar değişmiyor. Aynı evraklarla başvuruda bulunuyorsunuz. Ancak her ne kadar adı yıldırım nikahı olsa da müracaat ettiğiniz gün evlenmeniz mümkün değil. Toplanan evraklar ve belediyeden alınan beyanname ile birlikte evlendirme dairesine en az bir gün önceden müracaatta bulunmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Gelin adayları eğer kızlık soyadlarını kullanmak istiyorlarsa, evlilik başvurusu sırasında dolduracakları bir dilekçe ile bu talebi beyan etmeliler. Aksi takdirde kızlık soyadını kullanmak mümkün olamıyor.

Bu sayfada Ankara’daki evlendirme dairesi adresleri ile hangi evrakları istediklerini öğrenebilir, belediye nikah salonları arasından bir tercihte bulunabilirsiniz.

Tüm İlçeler Evlendirme Daireleri

Tüm Şehirler Evlendirme Daireleri