İzmir'de Gelinlik Fiyatlarını Öğrenin!

İzmir'deki gelinlik moda evlerine tek tek ulaştım ve meraklı bir gelinin sorabileceği tüm soruları senin yerine sordum. İzmir gelinlik fiyatları, fiyatı değiştiren faktörler ve gelinlik fırsatları hakkındaki her şey burada.

İzmir'de gelinlik alabileceğin yerler iki ayrı grupta toplanıyor. Birinci seçenek tüm isteklerinin yerine getirildiği kişiye özel dikim yapan moda evleri. Bünyelerindeki yetenekli tasarımcılar sayesinde bu firmalar, Türk insanının beğenisiyle dünya trendlerini bir araya getiren koleksiyonlarını İzmir'li gelinlerin beğenisine sunuyor. İkinci seçeneğin ise Vera Wang, Pronovias, Elie Saab gibi dünyaca ünlü tasarımcıların ürünlerini bulabileceğin mağazalar.

izmir_yabanci_tasarimcilar_alt - İzmir'de yabancı gelinlik tasarımcıları ve gelinlik modelleri

İzmir Moda Evleri

İzmir'de bazı moda evleri istenilen her türlü modelde dikim yaparken, kimi moda evleri ise gelin adayı kendi kafasında başka bir modelle gelse bile koleksiyonlarında onları memnun edecek bir gelinliğin mutlaka bulunacağını söylecek kadar iddialı. Her iki seçenekte de istediğin model, senin vücut ölçülerin alındıktan sonra 3-4 provayla sana özel olarak üretiliyor. Bu şekilde astardan başlayarak sıfırdan dikilen gelinliklerin fiyatları 1.200-1.500 TL'den başlıyor. Maliyeti belirleyen en önemli iki şey malzeme kalitesi ve el işçiliği. Ürün kalitesi ve emek arttıkça doğal olarak fiyat da artarak 3.000-4.000 TL'ye kadar çıkıyor. Çoğu moda evi bu fiyata duvak ve gelin kesesini dahil ediyor.

Eğer denediğin gelinlik bedenine tam olarak oturursa hemen alabilir ya da ufak tadilatlarla kusursuz bir gelinliğe sahip olabilirsin. Bu durumda mevcut gelinliğin etiket fiyatını ödemen gerekli. Eğer gelinliğin sıfırdan dikilecekse, gelinlikle ilgili her türlü detayı en baştan belirlemekte fayda var. İstediğin model, gerekli malzeme ve prova sayısı konusunda anlaştıktan sonra gelinlik fiyatın netleşiyor. Etek uçlarına ya da duvağa dantel, ekstra çiçek ya da taş ekleme gibi sonradan ortaya çıkan istekler el işçiliğini ve prova sayısını arttıracağı için maliyetin yükselmesine sebep olabilir.

Eğer gelinliğini gerçekten çok uygun bir fiyata almak istiyorsan gelinlik seçimini moda evlerinin bir sene önceki kolaksiyonlarından yapabilirsin. Ankara ve İstanbul'da yaygın olan gelinlik kiralama uygulaması ne yazık ki İzmir'de yok.

Malzeme ve İşçiliğin Fiyata Etkisi

Gelinlik almaya gitmeden önce ürünler ve işçilik hakkında biraz bilgi sahibi olmalısın. Gelinlikte en çok kullanılan malzemeler fransız danteli, hayal tül, boncuk ve taş işlemeleri. Dantel uygulamasının kaplama ve aplike etme (tülün ya da kumaşın belli bölgesine uygulama) şeklinde iki türü mevcut. Kumaşlarda ise genellikle sentetik karışımlı ipek kumaşlar kullanılıyor.

Gelinliğin modeli ve malzemesi gelinlik fiyatını belirleyen etkenler. Örneğin fransız danteli yerli dantele göre daha pahalı. Gelinlikte kullanımı çok yaygın olan tüllerde ise ithal tülün muadili olan hayal tülün fiyatı daha uygun. Yine maliyeti azaltmak için süslemeleri kaplama tekniğiyle kullanmak yerine serpme tekniği kullanmak daha mantıklı. Dantelin cinsi dışında uygulaması da fiyatı değiştiriyor. Dantel kaplama yöntemi, aplike etme yöntemine göre daha az işçilik gerektiriyor. Son olarak, sentetik karışımlı kumaşlar saf ipeğe göre daha uygun fiyatlı ürünler. Ancak tüm uzmanların hemfikir olduğu nokta, iyi bir el işçiliğiyle en sıradan malzemenin dahi harika bir gelinliğe dönüşebileceği yönünde. Yani güzel bir gelinliğin anahtarı, işinde gerçekten uzman olan kişilerle çalışmakta.

Yabancı Tasarımcıların Gelinlikleri Nerede Bulunur?

Gelinlik modasına damgasını vuran dünyaca ünlü tasarımcıların ürünleri ise Vakko ve Beyaz Butik gibi mağazalarda seni bekliyor. Bu gelinliklerden bedenine uyun olanı hemen satın alabilir, ya da beğendiğin modelin senin bedenine göre yeniden üretilip yurtdışından getirilmesini bekleyebilirisin. Gelinliğin geldiğinde, bedenine tam olarak oturması için gerekli tadilatlar ve ek süslemeler yapılabiliyor. Tadilat ve süslemelerde ekstra ücret talep edilmiyor. Gelinliğini dünyaca ünlü gelinlik markalarının ürünleri arasından seçmeyi planlıyorsan durum şöyle; ithal gelinlik fiyatları 3.000 TL'den başlıyor. Ancak fiyat aralığı çok geniş oldugundan 10bin TL'ye ulaşan rakamlara yaklaşan etiketler görmeye de hazır olmalısın.

izmir_gelinlik_firsatlari_alt - İzmir gelinlik moda evleri, gelinlik modelleri ve indirimli gelinlik fiyatları

Tam 467 Gelinlik Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!

Yorumlar (3)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

B Boncuk

Yurt dısından getirilen gelinliklerin tadilatlarının yapılması cok güzel olmus . Beğendiğim bir kaç model için danısacagım cok sağolun :)

AT Ayşe Tuna

En güzel gelinlik benim olsun diyorsanız diktirin bence kızlar :)

DH Dilek Heptaş

Merhaba izmirde tesettür ve büyük beden gelinlik bulma imkanım olabilir mi. Sizce fiyat ve çeşit açısından izmir mi İstanbul. Mu.

D Düğün.com

Merhaba Dilek, İzmir gelinlik fiyatları için burayı tıklayarak beğendiğin gelinlikçilerin büyük beden ve tesettürlü gelinlik tasarlayıp tasarlamadıklarını öğrenebilirsin. İstanbul içinse burayı tıklamalısın.