Gelinlik Modelleri

Gelinlik markalarının ve ünlü tasarımcıların tüm gelinlik modelleri Düğün.com'da! Modelleri incele ve hemen randevu al!

Gelinlik Modelleri Neye Göre Çeşitlenir?

Gelinlik modelleri, etek kesimine, yaka tipine, kol tipine, kullanılan kumaşa göre çeşitlilik gösterir. Etek kesimine göre gelinlikler, prenses gelinlik veya balo tipi, düz kesim, balık kesim gelinliklere ve A kesim gelinlik olarak dörde ayrılır. Gelinliğin yaka tiplerine gelindiğinde kayık, halter, hakim, straplez, kare, V ve U yaka ile boyundan bağlamalı modeller karşımıza çıkar. Kol tipine göre ise gelinlikleri kolsuz, kısa kollu, truvakar kollu, uzun kollu, askılı, tek omuzlu, düşük omuzlu olarak ayırabiliriz. Bunların yanı sıra gelinlikler kullanılan kumaşın cinsine göre de farklılık gösterir. Gelinliklerde en çok, tül, şifon, organze, saten, ziberlin, tafta, dantel, Fransız danteli kullanılır.

2019 gelinlik modelleri arasında, hacimli etekler, derin V yakalar, balon kollar, düşük omuzlar, ince askılar, geometrik desenler ön planda. Ayrıca büyük fiyonklar ve renkli çiçekler, Meghan Markle’ın kraliyet düğünde giydiği gelinliğin etkisiyle sade ve şık tasarımlar da 2019 gelinlik modası arasında kendine yer edinen modeller arasında.

Vücut Tipinize Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Gelinliğinizi seçerken vücut tipinize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu seçimi doğru yapabilmek için öncelikle armut, elma, kum saati, dikdörtgen vücut tipinden hangisine sahip olduğunuzu öğrenmelisiniz. Bu konuda gelinlikçinizden ve gözüne güvendiğiniz bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Eğer armut vücut tipine sahip bir gelin adayıysanız, geniş basenlerinizi kamufle ederek, ince belinize vurgu yapmanızı sağlayacak A kesim ya da prenses kesim modellere yönelmelisiniz. Ancak minyon gelin adayları, prenses kesim gelinlik giyebilmek için yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmeleri gerektiğini de unutmamalı.

Elma vücut tipindeki gelin adayları, ince uzun bacaklarını, dolgun göğüslerini vurgulayabilecekleri gelinlikleri seçebilir. Mesela bu vücut tipindeki adaylar rahatlıkla dantel detaylarla süslenmiş V yaka modeller ile bacak yırtmaçlı modelleri deneyebilirler. Ayrıca A kesim ve sade gelinlik olarak tanımlayabileceğimiz düz kesim gelinlikler de bu vücut tipindeki adaylara çok yakışacak modeller arasındadır.

Eğer vücut tipiniz bir kum saatini andırıyorsa, boyunuz da kısa değilse en şanslı grupta yer aldığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü orantılı bir vücut yapısına sahip olduğunuz için beyaz gelinlik içerisinde muhteşem gözükeceksiniz ve ne giyseniz çok yakışacak. Dilediğiniz model gelinlik giyebileceğiniz gibi, vücut kıvrımlarınızı zarifçe sergileyebileceğiniz balık ya da yarım balık kesim gelinliklere de yönelebilirsiniz.

Omuz, göğüs, bel ve kalça ölçülerinin birbirine yakın olduğu atletik ya da diğer adıyla dikdörtgen vücut tipine sahipseniz size en çok yakışacak gelinlikler düz kesim olanlardır. Ayrıca omuzlarınızın güzelliğini ortaya koyabileceğiniz straplez ve halter yakalı modeller, bel oyuntunuz olduğuna dair ufak bir illüzyon yaratabilecek kemerli modeller de tercihleriniz arasında olmalı.

Gelinliğinde hareket isteyen gelin adayları, 2019 trendleri arasında da büyüyerek kendine yer bulan 3 boyutlu gelinlik modelleri ile farklılığı yakalayabilir. Kayık yaka gelinlik modelleri , düşük omuz gelinlik modelleri ve omuz detaylı gelinlik modelleri zarif omuzlarınıza vurgu yapabileceğiniz çok hoş detaylara sahip gelinliklerdir.

Gelinliğinizin modeli olduğu kadar tarzı da önemlidir. Nostaljik esintilerden hoşlanan gelin adayları vintage gelinlik modellerini, zarafeti ve romantizmi ön planda tutan gelin adayları romantik gelinlikleri, asi görünümlerinin altında prenses barındıran özgür ruhlu gelin adayları da bohem gelinlik modellerini tercih edebilir.

Kilo problemi olan gelin adayları da kendilerine uygun modelleri bulabilir. Büyük beden gelinlik modelleri arasından kendi vücut ölçülerinize ve tarzınıza uygun olanları deneyebilirsiniz. Kış gelinleri ya da kollarındaki ve omuzlarındaki fazla kiloları gizlemek isteyenler de uzun kollu gelinlik modellerine yönelebilir.

Düğününüzde giyeceğiniz gelinlik tamamen sizi yansıtan, farkınızı ortaya koyacağınız en güzel gelinlik olmalı. Eğer hala hayallerinizdeki gelinliği bulamadıysanız, bu sayfadaki yüzlerce gelinlik modelini inceleyebilirsiniz. Firma sayfalarımızda bulunduğunuz şehri seçerek, istediğiniz gelinlikçiden ücretsiz fiyat teklifi alabilir, randevu talep edebilirsiniz.