Gelinlik Modelleri ve Fiyatları

Her tarza ve vücut tipine uygun gelinlik modelleri Düğün.com'da! İncele, modelini seç!

Vintage Romantik Zayıf gösteren Uzun gösteren V yaka
Marny
Miry May Bridal

Model: Marny

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik V yaka
Lale 1
Gülay Şengün Modaevi

Model: Lale 1

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik Vintage Helen V yaka
Vintage
Pınar Bent

Model: Vintage

3.000 TL - 5.000 TL

Modern Uzun gösteren V yaka
A-457
Studio Bride

Model: A-457

4.000 TL - 5.000 TL

Romantik Helen V yaka
Yekbun
Nurcan Ege Wedding Dress

Model: Yekbun

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Modern Cesur U yaka
CSS 6
Çağrı Şengül & Serdar Yüzer Couture

Model: CSS 6

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Straplez
San Patrick  7
Vakko Wedding

Model: San Patrick 7

7.000 TL - 10.000 TL

Klasik Romantik V yaka
ELS 23
Elissa Moda Tasarım

Model: ELS 23

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik Düşük omuz
Eftelya
Hülya Kılıçoğlu Wedding

Model: Eftelya

7.000 TL - 10.000 TL

Görkemli Modern Romantik Cesur Tarlatansız Uzun gösteren Kare yaka
Perfect
Studio Bride

Model: Perfect

4.000 TL - 6.000 TL

Romantik Cesur İllüzyon yaka
Angel
Hazır Gelinlik

Model: Angel

3.800 TL

Vintage Romantik İllüzyon yaka
Lacie
Mediha Cambaz

Model: Lacie

7.085 TL

Bohem Romantik Modern Cesur Kayık yaka
2021
White or White

Model: 2021

1.000 TL - 3.000 TL

Romantik Straplez
Elsa
Madame Amour

Model: Elsa

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Helen Tarlatansız V yaka
SRM 26
Sara Moda Evi

Model: SRM 26

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik V yaka
BTM 23
Büşra Tezel Modaevi

Model: BTM 23

5.000 TL - 7.000 TL

Modern Sade Helen V yaka
ELZ 17
Elza Moda Evi Gülten Türk

Model: ELZ 17

3.000 TL - 5.000 TL

Görkemli Romantik Uzun gösteren İllüzyon yaka
ELZ 18
Elza Moda Evi Gülten Türk

Model: ELZ 18

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Modern Cesur Eteği çıkabilen Bisiklet yaka
MOD 16
Moda İstanbul Gelinlik

Model: MOD 16

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Cesur Düşük omuz
YSE 22
Yase Gelinlik

Model: YSE 22

3.000 TL - 5.000 TL

Görkemli Romantik V yaka
SSH 1
Songül Sarpbaş Haute Couture

Model: SSH 1

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Modern Straplez
DLB 6
Dilber Yıldiz Fashion Home

Model: DLB 6

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik Modern Bisiklet yaka
Lady
Mahidevran Nazan Güner

Model: Lady

3.800 TL - 5.800 TL

Görkemli Vintage V yaka
OM-3043
Öznur Mataracı Haute Couture

Model: OM-3043

7.000 TL - 8.000 TL

Firmanız Burada Yer Alsın.

Her yıl evlenen 3 çiftten 2'si, Düğün.com'da 50.000'in üzerinde firmayla tanışıyor. Siz de burada yerinizi alın, çiftlerle anlaşmaya başlayın!

Firmanı Ekle
Tüm modeller

Gelinlik Fiyatları Neye Göre Değişir?

Gelinlik seçiminizi yaparken en önemli etkenler tarzınıza uygun model bulmak, modelin vücudunuza uyması ve modelin fiyatıdır. Gelinlik satın almadan önce araştırma yaparken karşınıza birçok gelinlik modeli ve çeşitli fiyat seçenekleri çıktığını göreceksiniz. Fiyatlar, tasarımda kullanılan kumaş, işlemeler, özel dikim ya da hazır model olması, gelinliğinizi aldığınız yer gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Eğer gelinlik fiyatlarına etki eden faktörleri bilirseniz hem zevkinize hem de bütçenize uygun gelinliği kolayca bulabilirsiniz.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri

Gelinlik seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu vücut tipinizdir. Armut, dikdörtgen, elma, kum saati, ters üçgen olmak üzere 5 çeşit vücut tipi vardır.

Normal ya da küçük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalar armut vücut tipinin özellikleridir. Eğer siz de armut vücut tipine sahipseniz vurgulamanız gereken yer kesinlikle ince üst vücudunuzdur. Size en uygun etek kesimine sahip gelinlikler ise tartışmasız A kesim gelinlik modelleridir. Bu etek kesimine sahip gelinlikler ile geniş basenlerinizi kamufle edebilir, ince bel bölgenizi de öne çıkarabilirsiniz.

Ölçüleri 90-60-90 olan kum saati vücut tipi model gibi deyiminin vücut bulmuş halidir. Bu vücut yapısının en harika özelliği her gelinlik modelini rahatça taşıyabilmesidir. Bu yüzden size önerimiz tam veya yarım balık formunda, her kadının kolay kolay giyemeyeceği gelinliklerdir.

Göğüsleriniz dolgun, beliniz kalın, alt vücudunuz üste göre inceyse sizin vücut şekliniz elma vücut tipidir. Bu vücut tipine sahip gelin adaylarına, dikkatleri bacak bölgesine çekmek için yırtmaçlı gelinlik modellerini öneriyoruz. Dolgun göğüslü gelin adaylarının göğüslerini daha küçük göstermeleri için dekolteli gelinlikler ideal. Bunun için en uygun olan modeller ise V yaka gelinlikler.

Dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özelliği göğüs, bel ve kalçaların kıvrımsız, düz inmesidir. Bel bölgesi az kıvrımlı ya da düz olan gelin adaylarının sahip olduğu bu vücut tipi ile en çok düz kesim gelinlik modellerini yakıştırıyoruz.

Ters üçgen vücut tipinin en belirgin özelliği, geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklar ve dar kalçalardır. Bu vücut tipine göre gelinlik seçerken önemli olan vücudunun alt önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. Örneğin; straplez yakalı, prenses kesim bir gelinlik bu vücut için idealdir.

Eğer kısa boyluysanız öncelikle fazla detayı olmayan, az kabarık, sade gelinlikleri seçmeniz gerektiğini söyleyelim. Şapka, kalın ve kısa duvak gibi seni olduğundan daha kısa gösterecek aksesuarlardan da kaçınmanda fayda var.

Kilolu gelinler ise büyük beden gelinlik seçerken fazla fırfırlı, volanlı, prenses kesim kabarık gelinlik modelleri ile vücudunu saran tam balık gelinlik modellerinden uzak durmalı. Fazlalıkları kamufle etmek için asimetrik detaylar kullanılabilir. Dökümlü bir gelinlik de uygun seçim olacaktır.

Hazır / Özel Dikim Gelinlik Fiyatları

Gelinlik fiyatlarını etkileyen faktörleri incelemeye, gelinliğin dikim şekli ile başlayalım. Gelinliğin dikim şekline göre iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki, markaların hazır gelinlik koleksiyonları arasından seçim yapmaktır. Hazır model bir gelinlik satın almak istediğinizde, bu tasarımı, vücudunuza uygun olması için ufak birkaç tadilat yapılmasının ardından teslim alabilirsiniz.

Dikim şekline göre bir diğer seçenek de özel dikim gelinliklerdir. Bu yöntemde hayal ettiğiniz ya da fotoğrafını görüp beğendiğiniz bir modeli istekleriniz ve vücudunuza uygun şekilde diktirebilirsiniz.

Gelinlik dikim fiyatları, hazır gelinlik fiyatlarına kıyasla daha yüksektir. Çünkü özel dikim gelinlikler, hem daha çok işçilikle hem de daha uzun sürede, sıfırdan hazırlanır. Bu emek de fiyatların artmasına neden olur.

Gelinlik Kumaş Fiyatları ve İşlemeleri

Gelinlikte kullanılan kumaş ve işlemeler de fiyatlara doğrudan etki eder. Önce kumaşlara bakalım: Gelinliklerde sentetik karışımlı ipek kumaşlar kullanılır. Kumaştaki ipek oranı arttıkça gelinliğin kalitesi, haliyle de fiyatları artar. Eğer uygun fiyatlı gelinlik modelleri arasından seçim yapmak istiyorsanız bu durumda sentetik oranı yüksek olan kumaşların kullanıldığı gelinlik modellerine yönelmeniz gerekir. Örneğin; taftanın hem sentetik yani yapay hem de ipek seçenekleri bulunur. Bu iki seçenek arasında sentetik tafta kumaştan olan gelinlik, fiyat olarak daha uygun, ipek tafta gelinlik ise daha kullanışlı ve rahat, ancak daha pahalıdır.

Aynı şekilde gelinlik dantellerinin de Fransız, kordone ve brode gibi çeşitleri bulunur. Ancak gelinlik dantel fiyatları da kendi içinde çeşitlilik gösterir. Bu seçenekler arasında en kaliteli alternatif Fransız dantel gelinlik kumaşıdır. Maliyeti diğer dantellere göre yüksek olan bu dantel çeşidinin kullanıldığı gelinlikler de daha yüksek fiyatlıdır. Gelinlikte kullanımı çok yaygın olan tüllerde ise ithal tüller yerli tüllere göre daha maliyetlidir.

Gelinliğin işlemeleri de fiyatlara etki eder. Swarovski, boncuk, inci, kristal, dantel, tüy veya çiçek aplikeler gibi gelinlik kumaşına eklenen birçok malzeme çeşidi bulunur. Örneğin; farklı malzemelerle hareketlendirilen üç boyutlu gelinlik fiyatları, aplike çeşidine göre değişir.

Gelinliğin kendi kumaşından aplikler yaptırabileceğiniz gibi daha uygun fiyatlı bir gelinlik isterseniz plastik boncuklarla hareketlendirilen tasarımları tercih edebilir ya da taşlı bir modele yönelebilirsiniz. Bu noktada kumaş aplikeli ya da taşlı gelinlik fiyatlarının plastik boncuklu modele kıyasla daha maliyetli olduğunu da bilmelisiniz.

Satılık Gelinlik / Kiralık Gelinlik Fiyatları

Hayalinizdeki gelinliği giyebilmeniz için iki seçeneğiniz var: Satılık ve kiralık gelinlik. Gelinlik kira fiyatları ile satın alma fiyatları arasında ciddi bir fiyat farkı olduğunu söyleyemeyiz.

Gelinlik Satın Alma Fiyatları

Kiralık gelinlik, satın alınan gelinliğe göre yaklaşık yüzde 25-30 civarında daha uygun fiyatlıdır. Gelinliğinizi satın aldığınızda bu modeli ilk siz giyeceksiniz ve dilediğiniz süre saklama imkanına sahip olacaksınız. Hal böyleyken bir kere giyip, iade edeceğiniz kiralık gelinliklere kıyasla daha yüksek ücret ödemeniz gerekir.

Gelinlik Kiralama Fiyatları

Satın alacağınız sıfır gelinlik fiyatlarına göre daha uygun bir gelinlik arıyorsanız kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Kiralık gelinliklerde de iki seçeneğiniz var. İlki, firmaların hazır kalıplı gelinlik modellerinden size uygun olanını düğün gününüz için kiralamak. Hazır modellerin vücudunuza uymayacağını düşünmeyin çünkü birkaç ufak tadilatla üzerinize göre hazırlanabilir. Bir diğer seçeneğiniz de hayalinizdeki gelinliği diktirerek kiralamak. Yani gelinlik kiralama metodu hayalinizdeki gelinliği giymenize engel değil. Bu bilgiler ışığında gelinlik kiralama ücretlerine de değinelim. Satılık modellerde olduğu gibi hazır model kiralık gelinlikler de özel dikim kiralık tasarımlara göre daha uygun fiyatlıdır.

Peki gelinlik kiralama ve satın alma fiyatları arasında ne kadar fark vardır diye merak edenler için çok büyük fark bulunmadığını da söyleyelim. Birçok modaevinin gelinlik fiyatları kiralık modeller için, satılık gelinlik ücretinin yüzde 70-80’i oranındadır. Örneğin; sıfır gelinlik fiyatları ortalama 10000 TL olan bir firmadan gelinlik kiralamak isterseniz, ödemeniz gereken ücret 7000-8000 TL civarında olur.

Gelinliğinizi kiraladığınız süreye göre fiyatların artacağını da belirtelim. Gelinliğiniz sadece düğün günününde lazım olmayabilir. Örneğin; farklı bir günde yaptıracağınız gelin-damat çekiminde de gelinliğinizi giymek isteyebilirsiniz. Bu durum, gelinliğinin kiralama süresini uzatacağı için fiyatta da artışa neden olacaktır.

Özel Tasarım Gelinlik Fiyatları

Tasarımcı gelinlikleri de fiyatları yüksek gelinlikler arasında. Eğer ünlü tasarımcıların hazır gelinlikleri arasından seçim yapacaksanız, bu markaların hazır modellerinin semtinizdeki mütevazi bir modaevinin özel dikim gelinliklerinden bile daha yüksek fiyatlı olduğunu da söyleyelim. Çünkü tasarımcı gelinlikleri, hem marka bilinirliği hem de işçilikte kullanılan kumaş, işleme gibi malzemelerin kalitesi değiştiği için en pahalı gelinliklerdir. Eğer tasarımcı gelinliği giymek istiyorsanız, düğün bütçenizden, gelinlik için ayırdığınız payı artırmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Son Model Gelinlik Fiyatları

Günlük giyimden de aşina olduğumuz “yeni sezon” ürünlerin, önceki sezonlara kıyasla daha pahalı olması kuralı, gelinlikler için de geçerli. Markaların en yeni gelinlik modelleri, daha önceki sezonlara ait tasarımlarına kıyasla daha pahalıdır. Çünkü kumaş, aksesuar, iş gücü gibi gelinliğin üretiminde gerekli olan her detay, ekonomik gelişmelerden etkilenir. Örneğin; 2020 gelinlik modelleri fiyatları, 2021 yılında, en son üretilen tasarımlara kıyasla daha uygundur. Özellikle Türkiye’de ve dünyada yaşanan ekonomik değişimler, artan döviz değerleri ve enflasyon oranları gibi etkenler, markaların, her geçen yıl bir öncekine göre daha maliyetli üretim yapmasına gelinlik fiyatlarının da artmasına neden olur.

Organizasyon Türüne Göre Gelinlik Fiyatları

Düğününüzde giyeceğiniz gelinliğin yanı sıra evden çıkış, after parti gibi etkinlikler için de farklı gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Gelin alma merasiminde giyilen, rahat hareket imkanı sunan, elbise formundaki evden çıkış gelinlikleri sade tasarımları nedeniyle, düğün için tercih edilen tasarımlara kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Bunun yanı sıra, genellikle hareketli, hafif ve çok kabarık olmayan after parti gelinliklerin de yine daha uygun fiyatlı tasarımlar arasında olduğunu söylemek mümkün. Hatta bazı modaevlerinin, bu modelleri, gelinliğin yanında hediye olarak verdiğini de söyleyebiliriz.

Modaevinin Bulunduğu Lokasyona Göre Gelinliklerin Fiyatları

Gelinlik fiyatları, gelinliğinizi nereden aldığınıza göre de değişir. Beğendiğiniz modeli satın aldığınız mağazanın bulunduğu semt de gelinlik fiyatlarına doğrudan etki eden faktörler arasında yer alır. Örneğin; İstanbul’da gelinlik mağazaları Fatih, Bakırköy, Nişantaşı, Kadıköy, Ümraniye gibi bölgelerde yoğun olarak bulunur. Ancak İstanbul Fatih gelinlik fiyatları ve modelleri açısından uygun seçenekler sunarken, Nişantaşı ve Kadıköy gibi bölgelerde daha pahalı gelinlik seçeneklerinin öne çıktığını söylemek mümkün. Çünkü bu lokasyonlarda faaliyet gösteren firmaların, kira, ulaştırma gibi pek çok masrafı Fatih ilçesine göre daha fazladır. Bu durum da firmaların hem gelir-gider dengesini yakalayabilmeleri hem de marka değerlerine katkıda bulunabilmeleri için gelinlik fiyatlarının daha pahalı olmasına neden olur.

Gelinlik Modelleri ve Fiyatları

Modaevlerinin gelinlik koleksiyonları arasında tercih edebileceğiniz birçok model seçeneği bulunuyor. Gelinliklerin sahip olduğu tasarıma göre fiyat farklılıklarının neden kaynaklandığına da değinmeden geçmeyelim.

Öncelikle kabarık gelinlik modelleri ve fiyatlarına bakalım. Prenses ve A kesim gibi kabarık gelinlikler, özellikle tarihi mekan, otel gibi ihtişamlı alanlarda yapılacak düğünlere çok yakışıyor. Hal böyleyken kat kat kumaşlar, göz alıcı taşlar, kaliteli işlemeler, gibi bu ihtişama yaraşır malzemeler de de kabarık gelinliklerde sıkça karşımıza çıkıyor. Saydığımız her bir detayın da ayrı ayrı, fiyatların yükselmesine neden olduğunu da belirtelim. Örneğin; prenses model gelinlik fiyatları, aynı kumaşın kullanıldığı düz kesim ya da kısa gelinlik fiyatlarına kıyasla, daha çok malzeme kullanılması ve işçilik gibi nedenlerle daha yüksektir.

Kabarık gelinliklere değinmişken kaburga gelinlik fiyatlarına da ayrı bir parantez açalım istedik. Adını, özel tarlatanından alan kaburga gelinlik modelleri de kalın ve tok kumaşlar, özenli ve uzun süreli işçilik gerektirdiği için yüksek fiyatlı gelinlikler arasında yer alıyor.

Balık gelinlik fiyatlarının da birçok markanın tasarımları arasında yüksek fiyatlarıyla öne çıktığını söyleyebiliriz. Çünkü balık gelinlik modelleri gibi dar kesim tasarımların, vücuda tam oturması ve potluk yapmaması için sık prova, özenli işçilik ve ipek ağırlıklı kumaş gerektirmesi gibi nedenler fiyatların artmasına neden olur. Ayrıca bu tasarımların da ihtişamlı mekanlara uygun olmasının, kabarık etekler ve Fransız danteli gibi kaliteli işlemeler gerektirdiğini, bu özelliklerin de fiyatların yükselmesine sebep olduğunu da belirtelim.

Sade gelinlik modelleri ve fiyatlarını araştırıyorsanız, bu konuda da birçok seçenekle karşılaşacağınızı bilmeniz gerekir. Sade gelinlikler genel olarak az kumaş kullanılması, fazla işçilik gerektirecek detaylara yer verilmemesi, salaş tasarıma sahip olması gibi nedenlerle, kabarık gelinliklerden daha uygun fiyatlı olabiliyor. Örneğin; bir markanın gösterişli prenses gelinlik fiyatlarına kıyasla, aynı markanın sade, bohem gelinlik fiyatlarının daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Tesettür Gelinlik Fiyatları

Bulunduğunuz sayfada yer alan tasarımlar arasında kapalı gelinlerin tercihi olan tesettür gelinlik modellerini de bulabilirsiniz. Birbirinden şık tesettür gelinlik modellerini incelerken de farklı fiyat seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu modeller arasındaki fiyat farkları da gelinlikte kullanılan kumaş, işlemeler, tasarımın markası, modaevinin lokasyonu gibi seçeneklere bağlı olarak değiştiğini söyleyebiliriz. Örneğin; aynı markanın tesettür gelinlik koleksiyonu arasında yer alan prenses kesim gelinliklerin, işlemesiz, düz kesim tasarımlara kıyasla, kullanılan malzeme miktarı, işçilik gibi nedenlere bağlı olarak daha yüksek fiyatlı olduğunu görebilirsiniz.

Tesettür gelinliklerin, açık gelinlik modellerine kıyasla daha pahalı olduğu markalara da denk gelebilirsiniz. Bunun nedeninin de kapalı gelinliklerde daha fazla miktarda ve daha tok kumaşların kullanılması olduğunu söyleyebiliriz. Kapalı gelinliklerin vazgeçilmezi uzun kollar, dekolte oluşmasının ve vücut hatlarının belirginleşmesinin önüne geçen kalın ve tok kumaşlar, bu gelinliklerin fiyatlarını artıran etkenlerden.

Büyük Beden Gelinlik Fiyatları

Gelinlik fiyatlarına ilişkin detayları anlatmaya büyük beden gelinliklerle devam edelim. Söz konusu gelinlik olunca kalıplar normal kabarık ya da düz abiyelerden çok farklı olabiliyor. Büyük beden tasarımlarda hazır kalıpların kolaylıkla kullanılamaması, bölgesel fazlalıkları kamufle etmesi için kişiye özel işlemler gerektirmesi nedenleriyle hazır modeller üzerinde tadilat ya da özel dikim gibi yöntemlere başvurmanız gerekebilir. Bu durumda fiyatlar, hazır gelinliklere kıyasla daha yüksek olacaktır. Örneğin; etek ya da yaka kesimini beğendiğiniz, askılı bir gelinlik giymek isteyebilir, kollarınızdaki fazlalıklar nedeniyle bu tasarımdan vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu nedenle başka model araştırmak yerine, gelinliğe kol ekleme gibi tadilat işlemleriyle sorunu çözebilirsiniz. Bunun için gelinlikçinizin ek ücret talep edebileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

En Pahalı ve En Ucuz Gelinlik Fiyatları Hangi Modellerde?

Bahsettiğimiz bilgiler ışığında en pahalı ve en ucuz gelinliklerin hangileri olduğunu da özetlemek gerekirse şöyle bir liste sunabiliriz:

Hayal ettiğiniz ve bütçenize uygun gelinliği bulmanıza yardımcı olacak ipuçlarından bahsettik! Sıra size uygun tasarımı bulmaya geldi. Bunun için bulunduğunuz sayfada firmaların birbirinden şık tasarımlarını inceleyebilir, bu ürünleri size uygun özelliklere göre filtreleyerek, listeleyebilirsiniz. İlginizi çeken tasarımlar için gelinlik firmalarıyla iletişime geçerek bilgi ve randevu alabileceğinizi de unutmayın!