Gelinlik Modelleri

Gelinlik markalarının ve ünlü tasarımcıların tüm gelinlik modelleri Düğün.com'da! Modelleri incele ve hemen randevu al!

Gelinlik Modelleri Neye Göre Çeşitlenir?

Gelinlik modelleri, etek kesimine, yaka tipine, kol tipine, kullanılan kumaşa göre çeşitlilik gösterir.

Etek kesimine göre gelinlikler, prenses gelinlik modelleri veya balo tipi gelinlikler, düz kesim tasarımlar, balık kesim gelinlikler ve A kesim gelinlik modelleri olarak dörde ayrılır.

Gelinlik yaka modellerine göre isimlendirilen tasarımlar arasında ise kayık, halter, hakim, straplez, kare, V ve U yaka ile boyundan bağlamalı modeller yer alır.

Kol modeline göre sınıflandırılan gelinliklerin de birçok seçeneği vardır. Gelinlik kol modellerine göre adlandırılan tasarımlar arasında kolsuz, kısa kollu, truvakar kollu, uzun kollu, askılı, tek omuzlu, düşük omuzlu gibi türler bulunur.

Bunların yanı sıra gelinlik kumaşına göre de sınıflandırma yapılır. En çok, tül, şifon, organze, saten, ziberlin, tafta gelinlik kumaşları ile dantel, Fransız danteli gibi işlemeler kullanılır.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Gelinliğinizi seçerken vücut tipinize uygunden olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu seçimi doğru yapabilmek için öncelikle armut, elma, kum saati, dikdörtgen vücut tiplerinden hangisine sahip olduğunuzu öğrenmelisiniz. Bu konuda gelinlikçinizden ve gözüne güvendiğiniz bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.

Eğer armut vücut tipine sahip bir gelin adayıysanız, geniş basenlerinizi kamufle ederek, ince belinize vurgu yapmanızı sağlayacak A model gelinlik ya da prenses model gelinlik gibi kabarık gelinlik modellerine yönelmelisiniz. Ayrıca yarım balık gelinlik modellerinin de basenleri ustaca kamufle ettiğini de belirtelim. Prenses kesim gelinlik giyecek minyon gelin adaylarına yüksek topuklu ayakkabıları önerdiğimizi de ekleyelim.

Elma vücut tipindeki gelin adayları, ince uzun bacaklarını, dolgun göğüslerini vurgulayabilecekleri gelinlikleri seçebilir. Mesela bu vücut tipindeki adaylar rahatlıkla dantel detaylarla süslenmiş V yaka gelinlikler ile bacak yırtmaçlı modelleri deneyebilirler. Ayrıca A kesim ve sade gelinlik modelleri olarak tanımlayabileceğimiz düz kesim gelinlikler de bu vücut tipindeki adaylara çok yakışacak modeller arasındadır.

Eğer vücut tipiniz bir kum saatini andırıyorsa, boyunuz da kısa değilse en şanslı grupta yer aldığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü orantılı bir vücut yapısına sahip olduğunuz dilediğiniz modeli giyebilirsiniz, dar kesim gelinlikleri bile... Vücut kıvrımlarınızı zarifçe sergileyebileceğiniz balık gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz.

Omuz, göğüs, bel ve kalça ölçülerinin birbirine yakın olduğu atletik ya da diğer adıyla dikdörtgen vücut tipine sahipseniz size en çok yakışacak gelinlikler etek kesimi düz gelinlik modelleridir. Ayrıca omuzlarınızın güzelliğini ortaya koyabileceğiniz straplez gelinlik modelleri ve halter yaka gelinlikler, bel oyuntunuz olduğuna dair ufak bir illüzyon yaratabilecek iki parça gelinlikler de tercihleriniz arasında olmalı. Omuz detaylı gelinlik modelleri zarif omuzlarınıza vurgu yapabileceğiniz çok hoş detaylara sahip tasarımlardır.

Kilolular için gelinlik modellerine de değinmeden geçmeyelim. Kilo problemi olan gelin adayları da kendilerine uygun modelleri bulabilir. Büyük beden gelinlik modelleri arasından kendi vücut ölçülerinize ve tarzınıza uygun olanları deneyebilirsiniz. Kış gelinleri ya da kollarındaki ve omuzlarındaki fazla kiloları gizlemek isteyenler de uzun kollu gelinlik modellerine yönelebilir.

Hangi Düğün Mekanı İçin Hangi Gelinlik Modelleri Uygundur?

Gelinlik seçiminizi yaparken düğün mekanınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Peki hangi düğün mekanına nasıl bir gelinlik giyilir? Sıralayalım:

Otel ve tarihi mekan düğünleri gibi ihtişamlı organizasyonlar için uygun gelinlik modelleri kabarık olanlardır. Bu nedenle A kesim ve prenses kesim gibi kabarık modelleri bu mekanlarda rahatlıkla tercih edebilirsin. Çok kabarık gelinlik modellerinden tercih etmek isterseniz da bu mekanlar doğru seçim olacaktır. Kaburga model gelinlik olarak da geçen kaburga gelinlik modelleri tercih edebileceğin en kabarık tasarımlardır.

Bu mekanlar için seçenekleriniz yalnızca kabarık modellerle sınırlı değil. Güçlü ve iddialı bir silüet yaratmak için balık kesim tasarımlar gibi dar gelinlik modellerine ya da pelerinli gelinlik modelleri gibi cool tasarımlara yönelebilirsiniz.

Gelinlikler, etek kesiminin yanı sıra, işlemeleriyle de ihtişamlı bir hal alabiliyor. Örneğin; taşlı kabarık gelinlik modelleri ya da kabarık dantelli gelinlik modelleri göz alıcı düğün organizasyonları için uygun seçim olacaktır.

Düğün salonlarını da gösterişli, kapalı düğün mekanları arasında sayabiliriz. Bu alanlara en çok A kesim gelinlikleri yakıştırdığımızı söyleyelim. A kesim gelinlikleri yeterince ihtişamlı bulmuyorsanız bu kesimdeki taşlı gelinlik modelleriyle hayalinizdeki göz alıcı görünüme sahip olabileceğinizi söyleyelim. Işıl ışıl ancak daha modern tasarımlar arayanlara önerimiz ise simli gelinlik modelleri olacak.

Gelelim açık hava düğünlerine. Kır düğünü ve otel düğünü gibi alanlarda A tipi gelinlikler ya da düz kesim tasarımlar gibi rahat hareket edebileceğiniz tasarımlara yönelmelisiniz. Modern gelinlik modelleriyle ilgilenen ve gelinliğinde hareket isteyen gelin adaylarda, en yeni tasarımlar arasında kendine yer bulan 3 boyutlu gelinlik modelleri ile farklılığı yakalayabilir. En yeni trendler arasında yer alan renkli işlemeli, çiçekli gelinlik modelleriyle de ortama ayak uydurmanız mümkündür. Plaj düğünü yapacak gelin adaylarına da en ideal kumsal gelinliğinin salaş gelinlik modelleri olduğunu söyleyelim.

Açık hava mekanlarına uyumlu bir görünüm yakalamak için uçuş uçuş gelinlik modellerine yönelmenizi öneriyoruz. Tül ya da şifon gelinlik modellerine yönelebilirsiniz.

Teknede düğün yapacak gelinlerin dikkat etmesi gerekenlerin başında gelinliğin rahatlığı geliyor. Çünkü mekanın sabit bir yer olmaması nedeniyle rahatlık ve hareket kabiliyetinin en yüksek düzeyde olması önem taşıyor. Bu nedenle kabarık olmayan gelinlik modelleri uygun seçim olacaktır. Kumaş olarak ipek şifon veya tül gibi hafif kumaştan, gelinlik tarzı elbiseler giyebilir; kesim olarak ise kısa gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Tarzınıza göre mini gelinlik modelleri arasından seçiminizi yapabileceğiniz gibi midi gelinlikleri de düşünebilirsiniz.

Diğer düğün mekanlarına kıyasla daha küçük organizasyonlara ev sahipliği yapan restoranlarda yapılacak düğünler için önerdiğimiz gelinlik modelleri sade olanlardır. Beyaz elbise gelinlik modelleri de yine tercih edebileceğiniz tasarımlar arasındadır.

Mevsime Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Düğününüzün yapılacağı mevsim de gelinlik seçiminize etki eder. İlkbahar ve yaz aylarında ince kumaştan, kolsuz tasarımlara yönelebilirsiniz. Omuzlarına güvenen gelin adayları straplez ya da ip askılı gelinlik modelleriyle bu bölgelerini öne çıkararak mevsimle uyumlu bir seçim yapabilir.

Omuzlarını geniş göstermek isteyen gelin adayları ise Madonna yaka gelinlik de denilen kayık yaka gelinlik modellerini tercih edebilir. Tek omuz gelinlikler de omuzları olduğundan geniş gösterecek illüzyonu yaratmak için idealdir. Hem de bu mevsimlerde yapılacak açık hava düğünlerinde tercih edilebilecek uygun tasarımlardır.

İlkbahar aylarında kısa kollu gelinlik modelleri de tercih edilebilecek modellerdir. Özellikle atletik vücut tipine sahip gelin adayları, yarım kol gelinlikleri, omuzlarını olduğundan daha dar göstermek için tercih edebilir.

Sonbahar ve kış aylarında evlenecek gelinlere önerimiz ise kalın kumaştan, uzun kollu tasarımlardır. Sonbaharda, mevsimin romantik havasına da uyum sağlaması açısından tamamı ya da kolları dantelli gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Kış aylarında ise kalın saten ya da tafta kumaşlardan uzun kollu ve yakası kapalı gelinliklere yönelebilirsiniz. İşlemesiz saten ya da mikado gibi kumaşların kullanıldığı, boğazdan bileğe kadar kapalı gelinlik modellerinin en yeni gelinlik trendleri arasında olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Tarza Göre Gelinlik Modelleri Nelerdir?

Gelinliğinizin modeli olduğu kadar tarzı da önemlidir. Nostaljik esintilerden hoşlanan gelin adayları vintage gelinlik modellerini tercih edebilir. Retro gelinliklerle ilgilenen gelin adayları için en şık ve zarif tasarımlar arasında Helenistik gelinlik modellerinin bulunduğunu da söyleyelim.

Zarif gelinlik modelleriyle ilgilenen, minimal zevkleri olan gelin adayları için uygun gelinlik modelleri sade olanlardır. Birbirinden şık sade gelinlik modelleriarasından seçiminizi yapabilirsiniz. Son yıllarda işlemesiz düz saten gelinlik modellerinin öne çıktığını da bilmenizde fayda var.

Romantizmi ön planda tutan gelin adayları romantik gelinlikleri tercih edebilir. Düşük omuz gelinlik modellerinin de gelin adaylarına romantik bir görünüm kattığını da söyleyebiliriz. Kumaş olarak ise dantelli ve güpürlü gelinlik modeller de bu tarzda tasarımlardan hoşlanan gelin adayları için ideal.

Asi görünümlerinin altında prenses barındıran bohem tarz gelin adaylarına önerimiz ise salaş tasarımlar olacak. Özgür ruhlu gelin adaylarının tercih edebileceği birbirinden şık bohem gelinlik modellerinin son yıllarda oldukça popüler olduğuna da değinmeden geçmeyelim.

Şıklığı kadar rahatlığını da önemseyen gelin adayları için spor gelinlik modelleri uygun seçeneklerdir.

”Klasik tasarımlar bana göre değil” diyen gelin adaylarının tercihi ise farklı kesim ve renklerde değişik gelinlik modelleri oluyor. Beyaza alternatif arayanlar, krem gelinlikler ile kırık beyaz gelinlik modellerine yönelebiliyor. Ayrıca pembe, mavi, yeşil gibi renkli gelinlikler de en çok tercih edilen sıradışı tasarımlardandır diyebiliriz. Farklı bir tasarım arayışında olan gelin adayları, son yıllarda asimetrik tasarıma sahip önü kısa arkası uzun gelinlik modellerine de yönelebilir.

Düğün günü seksi görünmek isteyen gelin adayları için ise dekolteli gelinlik modelleri ideal birer seçenek oluyor. Bu noktada güvendiğiniz bölgenizi ön plana çıkarmanızda fayda var. Sırtınızı beğeniyorsanız, sırtı açık gelinlik modelleri tam size göre! Bacaklarınızı öne çıkarmak için yırtmaçlı gelinlikler, göğüs dekoltesi için ise derin V yakalı tasarımlar idealdir. Ayrıca transparan gelinlik modelleriyle de arzuladığınız çekici görünüme kavuşmanız mümkün.

Düğününüzde giyeceğiniz gelinlik tamamen sizi yansıtan, farkınızı ortaya koyacağınız en güzel gelinlikler arasından seçilmiş olmalı. Eğer hala hayallerinizdeki gelinliği bulamadıysanız, bu sayfadaki yüzlerce gelinlik modelini inceleyebilirsiniz. Firma sayfalarımızda bulunduğunuz şehri seçerek, istediğiniz gelinlikçiyle, gelinlik modelleri ve fiyatları hakkında bilgi almak üzere iletişime geçebileceğinizi de unutmayın!