Gelinlik Modelleri ve Fiyatları

Her tarza ve vücut tipine uygun gelinlik modelleri Düğün.com'da! İncele, modelini seç!

Vintage Romantik Zayıf gösteren Uzun gösteren V yaka
Marny
Miry May Bridal

Model: Marny

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Helen V yaka
Yekbun
Nurcan Ege Wedding Dress

Model: Yekbun

5.000 TL - 7.000 TL

Sade Bohem V yaka
Mira
Begüm Salihoğlu

Model: Mira

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Straplez
San Patrick  7
Vakko Wedding

Model: San Patrick 7

7.000 TL - 10.000 TL

Klasik Romantik V yaka
ELS 23
Elissa Moda Tasarım

Model: ELS 23

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik Vintage Helen V yaka
Vintage
Pınar Bent

Model: Vintage

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik V yaka
Lale 1
Gülay Şengün Modaevi

Model: Lale 1

3.000 TL - 5.000 TL

Modern Uzun gösteren V yaka
A-457
Studio Bride

Model: A-457

4.000 TL - 5.000 TL

Romantik Düşük omuz
Eftelya
Hülya Kılıçoğlu Wedding

Model: Eftelya

7.000 TL - 10.000 TL

Modern Bohem Romantik Cesur Kayık yaka
2021
White or White

Model: 2021

1.000 TL - 3.000 TL

Modern Sade V yaka
UGB158S21
İğne İplik Moda İzmir

Model: UGB158S21

5.000 TL - 7.000 TL

Görkemli Modern Romantik Cesur Tarlatansız Uzun gösteren Kare yaka
Perfect
Studio Bride

Model: Perfect

4.000 TL - 6.000 TL

Romantik Cesur İllüzyon yaka
Angel
Hazır Gelinlik

Model: Angel

3.800 TL

Vintage Romantik İllüzyon yaka
Lacie
Mediha Cambaz

Model: Lacie

7.085 TL

Romantik Tek omuz
NVM 10
Novias Moda

Model: NVM 10

7.000 TL - 10.000 TL

Romantik Straplez
Elsa
Madame Amour

Model: Elsa

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Helen Tarlatansız V yaka
SRM 26
Sara Moda Evi

Model: SRM 26

3.000 TL - 5.000 TL

Romantik V yaka
EKM 8
En - Kübra Moda Evi

Model: EKM 8

3.000 TL - 5.000 TL

Modern Sade Helen V yaka
ELZ 17
Elza Moda Evi Gülten Türk

Model: ELZ 17

3.000 TL - 5.000 TL

Görkemli Romantik Uzun gösteren İllüzyon yaka
ELZ 18
Elza Moda Evi Gülten Türk

Model: ELZ 18

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik V yaka
BTM 23
Büşra Tezel Modaevi

Model: BTM 23

5.000 TL - 7.000 TL

Görkemli Romantik V yaka
SSH 1
Songül Sarpbaş Haute Couture

Model: SSH 1

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Modern Cesur Eteği çıkabilen Bisiklet yaka
MOD 16
Moda İstanbul Gelinlik

Model: MOD 16

5.000 TL - 7.000 TL

Romantik Cesur Düşük omuz
YSE 22
Yase Gelinlik

Model: YSE 22

3.000 TL - 5.000 TL

Firmanız Burada Yer Alsın.

Her yıl evlenen 3 çiftten 2'si, Düğün.com'da 50.000'in üzerinde firmayla tanışıyor. Siz de burada yerinizi alın, çiftlerle anlaşmaya başlayın!

Firmanı Ekle
Tüm modeller

Gelinlik Modelleri Arasından Nasıl Seçim Yapmalısınız?

Gelinlik seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken konuların başında vücut tipiniz yer alır. Armut, dikdörtgen, elma, kum saati, ters üçgen olmak üzere 5 çeşit vücut tipi bulunur. Vücut tipinizi göz önünde bulundurarak seçeceğiniz gelinlik; hem fit bir görünüm hem de konfor sağlaması açısından önem taşır. Hangi vücut tipine hangi gelinliklerin uygun olduğunu merak ediyorsanız hemen anlatalım:

Normal ya da küçük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalar armut vücut tipinin özellikleridir. Eğer siz de armut vücut tipine sahipseniz vurgulamanız gereken yer kesinlikle ince üst vücudunuzdur. Size en uygun etek kesimine sahip gelinlikler A kesim gelinlik modelleridir. Bu gelinlikler ile geniş basenlerinizi kamufle edebilirsiniz. Ayrıca ince bel bölgenizi de öne çıkarabilirsiniz.

90-60-90 vücut ölçülerine sahip ve bu ölçülere yakın olan kum saati vücut tipi, "model gibi" tabirinin vücut bulmuş halidir. Bu vücut yapısının en harika özelliği her gelinlik modelini rahatça taşıyabilmesidir. Bu yüzden size en uygun modeller, tam veya yarım balık gelinlikler gibi her kadının kolay kolay giyemeyeceği tasarımlardır.

Göğüsleriniz dolgun, beliniz kalın, alt vücudunuz üste göre inceyse sizin vücut şekliniz elma tipidir. Bu vücut tipine sahip gelin adayları, dikkatleri bacaklarına çekmelidir. Yırtmaçlı gelinlik modelleri gibi bacak dekolteli gelinlikler bunun için uygun tasarımlardır. Dolgun göğüslü gelin adaylarının göğüslerini daha küçük göstermeleri için dekolteli gelinlikler idealdir. Bunun için en uygun olan modeller ise V yaka gelinliklerdir.

Dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özelliği göğüs, bel ve kalçaların kıvrımsız, düz inmesidir. Bu vücut tipindeki gelin adaylarının fit bir görünüm için ihtiyacı olan en uygun modeller bel kıvrımı görüntüsü veren ve beli kamufle eden tasarımlardır. Beli kamufle etmek için düz kesim, kıvrımlı göstermek için iki parça modeller uygun olacaktır.

Ters üçgen vücut tipinde ise geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklar ve dar kalçalar öne çıkar. Bu vücut tipine göre gelinlik seçerken önemli olan vücudunun alt önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. Örneğin; straplez yakalı, prenses kesim bir gelinlik bu vücut için idealdir.

Eğer kısa boyluysanız öncelikle fazla detayı olmayan, az kabarık, sade gelinlikleri seçmeniz gerektiğini söyleyelim. Yukarıdan aşağıya doğru bölünmeyen, bütün bir görüntü, uzun görünmenize yardımcı olacaktır. Örneğin; üstü işlemeli altı sade gelinlik modelleri vücudunuzu bölecektir. Şapka, kalın ve kısa duvak gibi sizi daha kısa gösterecek aksesuarlardan da kaçınmanızda fayda var.

Kilolu gelinler ise büyük beden gelinlik seçerken sade modellere yönelmeli. Çünkü fazla fırfırlı, volanlı, kabarık gelinlik modelleri büyük beden gelinleri olduğundan daha kalın gösterir. Fazlalıkları kamufle etmek için A etek kesimi, katlı tül/şifon gibi kumaşlar, asimetrik detaylar kullanılabilir. Vücudunu saran tam balık gelinlik modelleri yerine dökümlü bir gelinlik de uygun seçim olacaktır.

Gelinlik Modelleri ve Fiyatları

Modaevlerinin gelinlik koleksiyonları arasında tercih edebileceğiniz birçok model seçeneği bulunuyor. Vücut tipinize göre model seçme konusuna artık hakim olduğunuza göre sıra geldi bütçenize uygun tasarımı bulmanın ipuçlarına… Gelinliklerin sahip olduğu tasarıma göre fiyat farklılıklarının neden kaynaklandığına dair detaylara hızlıca değinelim.

Kabarık gelinlik modelleri ve fiyatları: Prenses ve A kesim gibi kabarık gelinlikler, özellikle tarihi mekan, otel gibi ihtişamlı alanlarda yapılacak düğünlere çok yakışıyor. Hal böyleyken kat kat kumaşlar, göz alıcı taşlar, kaliteli işlemeler, gibi bu ihtişama yaraşır malzemeler de de kabarık gelinliklerde sıkça karşımıza çıkıyor.

Saydığımız her bir detayın da ayrı ayrı, fiyatların yükselmesine neden olduğunu da belirtelim. Örneğin; prenses model gelinlik fiyatları, aynı kumaşın kullanıldığı düz kesim ya da kısa gelinlik fiyatlarına kıyasla, daha çok malzeme kullanılması gibi nedenlerle daha yüksektir. Bu tasarımlardaki işçiliğin fazla olması da fiyatları yükseltir.

Kabarık gelinliklere değinmişken kaburga gelinlik fiyatlarına da ayrı bir parantez açalım istedik. Adını, özel tarlatanından alan kaburga gelinlik modelleri de ihtişamlı modellerdendir. Kalın ve tok kumaşların kullanılması, özenli ve uzun süreli işçilik gerektirmesi gibi nedenlerle bu tasarımlar yüksek fiyatlı gelinlikler arasında yer alır.

Balık gelinlik modelleri ve fiyatları: Balık model gelinlik fiyatlarının da birçok markanın tasarımları arasında yüksek fiyatlarıyla öne çıktığını söyleyebiliriz. Çünkü balık gelinlik modelleri gibi dar kesim tasarımların, vücuda tam oturması ve potluk yapmaması için sık prova, özenli işçilik ve ipek ağırlıklı kumaş gerektirmesi gibi nedenler fiyatların artmasına neden olur. Ayrıca bu tasarımların da ihtişamlı mekanlara uygun olmasının, kaliteli işlemeler gerektirdiğini, bu özelliklerin de fiyatların yükselmesine sebep olduğunu da ekleyelim.

Sade gelinlik modelleri ve fiyatları: Bu konuda da birçok seçenekle karşılaşacağınızı bilmeniz gerekir. Sade gelinlikler genel olarak az kumaş kullanılması, fazla işçilik gerektirecek detaylara yer verilmemesi, salaş tasarıma sahip olması gibi nedenlerle, kabarık gelinliklerden daha uygun fiyatlı olabiliyor. Örneğin; bir markanın gösterişli prenses gelinlik fiyatlarına kıyasla, aynı markanın sade, bohem gelinlik fiyatlarının daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Tesettür gelinlik modelleri ve fiyatları: Tesettür gelinlik modellerini incelerken de farklı fiyat seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu modeller arasındaki fiyat farkları da gelinlikte kullanılan kumaş, işlemeler, tasarımın markası, modaevinin lokasyonu gibi seçeneklere bağlı olarak değiştiğini söyleyebiliriz. Örneğin; aynı markanın tesettür gelinliklerinden prenses kesim modellerin, sade, düz tasarımlara kıyasla, malzeme, işçilik gibi nedenlerle daha yüksek fiyatlı olduğunu görebilirsiniz.

Tesettür gelinliklerin, açık gelinlik modellerine kıyasla daha pahalı olduğu markalara da denk gelebilirsiniz. Bunun nedeninin de kapalı gelinliklerde daha fazla miktarda ve daha tok kumaşların kullanılması olduğunu söyleyebiliriz. Kapalı gelinliklerin vazgeçilmezi uzun kollar, dekolte oluşmasının ve vücut hatlarının belirginleşmesinin önüne geçen kalın ve tok kumaşlar, bu gelinliklerin fiyatlarını artıran etkenlerden.

Büyük beden gelinlik modelleri ve fiyatları: Söz konusu gelinlik olunca kalıplar normal kabarık ya da düz abiyelerden çok farklı olabiliyor. Büyük beden tasarımlarda hazır kalıpların kolaylıkla kullanılamaması, bölgesel fazlalıkları kamufle etmesi için kişiye özel işlemler gerektirmesi nedenleriyle hazır modeller üzerinde tadilat ya da özel dikim gibi yöntemlere başvurmanız gerekebilir. Bu durumda fiyatlar, hazır gelinliklere kıyasla daha yüksek olacaktır.

Örneğin; etek ya da yaka kesimini beğendiğiniz, askılı bir gelinlik giymek isteyebilir, kollarınızdaki fazlalıklar nedeniyle bu tasarımdan vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu nedenle başka model araştırmak yerine, gelinliğe kol ekleme gibi tadilat işlemleriyle sorunu çözebilirsiniz. Bunun için gelinlikçinizin ek ücret talep edebileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Gelinlik Fiyatları Neye Göre Değişir?

Araştırma yaparken karşınıza birçok gelinlik modeli ve çeşitli fiyat seçenekleri çıktığını göreceksiniz. Fiyatlar, tasarımda kullanılan kumaş, işlemeler, özel dikim ya da hazır model olması, gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Eğer bu faktörleri bilirseniz hem zevkinize hem de bütçenize uygun gelinliği kolayca bulabilirsiniz.

Hazır Gelinlik Fiyatları

Gelinlik fiyatlarını etkileyen faktörleri incelemeye, gelinliğin dikim şekli ile başlayalım. Gelinliğin dikim şekline göre iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki, markaların hazır gelinlik koleksiyonları arasından seçim yapmaktır. Hazır model bir gelinlik satın almak istediğinizde, bu tasarımı, vücudunuza uygun olması için ufak birkaç tadilat yapılmasının ardından teslim alabilirsiniz.

Özel Dikim Gelinlik Fiyatları

Dikim şekline göre bir diğer seçenek de özel dikim gelinliklerdir. Bu yöntemde hayal ettiğiniz ya da fotoğrafını görüp beğendiğiniz bir modeli istekleriniz ve vücudunuza uygun şekilde diktirebilirsiniz. Gelinlik dikim fiyatları, hazır gelinlik fiyatlarına kıyasla daha yüksektir. Çünkü özel dikim gelinlikler, hem daha çok işçilikle hem de daha uzun sürede, sıfırdan hazırlanır. Bu emek de fiyatların artmasına neden olur.

Gelinlik Satın Alma Fiyatları

Hayalinizdeki gelinliği giyebilmeniz için iki seçeneğiniz var: Satılık ve kiralık gelinlik. Gelinlik kira fiyatları ile satın alma fiyatları arasında ciddi bir fiyat farkı olduğunu söyleyemeyiz. Gelinliğinizi satın aldığınızda bu modeli ilk siz giyeceksiniz ve dilediğiniz süre saklama imkanına sahip olacaksınız. Hal böyleyken bir kere giyip, iade edeceğiniz kiralık gelinliklere kıyasla daha yüksek ücret ödemeniz gerekir.

Kiralık Gelinlik Fiyatları

Satın alacağınız sıfır gelinlik fiyatlarına göre daha uygun bir gelinlik arıyorsanız kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Kiralık gelinliklerde de iki seçeneğiniz var. İlki, firmaların hazır kalıplı gelinlik modellerinden size uygun olanını düğün gününüz için kiralamak. Hazır modellerin vücudunuza uymayacağını düşünmeyin çünkü birkaç ufak tadilatla üzerinize göre hazırlanabilir.

Bir diğer seçeneğiniz de hayalinizdeki gelinliği diktirerek kiralamak. Yani gelinlik kiralama metodu hayalinizdeki gelinliği giymenize engel değil. Bu bilgiler ışığında gelinlik kiralama ücretlerine de değinelim. Satılık modellerde olduğu gibi hazır model kiralık gelinlikler de özel dikim kiralık tasarımlara göre daha uygun fiyatlıdır.

Peki gelinlik kiralama ve satın alma fiyatları arasında ne kadar fark vardır diye merak edenler için çok büyük fark bulunmadığını da söyleyelim. Birçok modaevinin gelinlik fiyatları kiralık modeller için, satılık gelinlik ücretinin yüzde 70-80’i oranındadır. Örneğin; sıfır gelinlik fiyatları ortalama 10000 TL olan bir firmadan gelinlik kiralamak isterseniz, ödemeniz gereken ücret 7000-8000 TL civarında olur.

Gelinliğinizi kiraladığınız süreye göre fiyatların artacağını da belirtelim. Gelinliğiniz sadece düğün gününde lazım olmayabilir. Örneğin; farklı bir günde yaptıracağınız gelin-damat çekiminde de gelinliğinizi giymek isteyebilirsiniz. Bu durum, gelinliğinin kiralama süresini uzatacağı için fiyatta da artışa neden olacaktır.

Özel Tasarım Gelinlik Fiyatları

Tasarımcı gelinlikleri de fiyatları yüksek gelinlikler arasında. Eğer ünlü tasarımcıların hazır gelinlikleri arasından seçim yapacaksanız, bu markaların hazır modellerinin semtinizdeki mütevazi bir modaevinin özel dikim gelinliklerinden bile daha yüksek fiyatlı olduğunu da söyleyelim. Tasarımcı gelinlikleri, hem marka bilinirliği hem de malzemelerin kalitesi değiştiği için en pahalı gelinliklerdir.

Son Model Gelinlik Fiyatları

Günlük giyimden de aşina olduğumuz “yeni sezon” ürünlerin, önceki sezonlara kıyasla daha pahalı olması kuralı, gelinlikler için de geçerli. Markaların en yeni gelinlik modelleri, daha önceki sezonlara ait tasarımlarına kıyasla daha pahalıdır. Çünkü kumaş, aksesuar, iş gücü gibi gelinliğin üretiminde gerekli olan her detay, ekonomik gelişmelerden etkilenir.

Örneğin; 2020 gelinlik modelleri fiyatları, 2021 yılında, en son üretilen tasarımlara kıyasla daha uygundur. Özellikle Türkiye’de ve dünyada yaşanan ekonomik değişimler, artan döviz değerleri ve enflasyon oranları gibi etkenler, markaların, her geçen yıl bir öncekine göre daha maliyetli üretim yapmasına gelinlik fiyatlarının da artmasına neden olur.

En Pahalı Gelinlik Modelleri ve Fiyatları

En pahalı gelinlik modelleri ve fiyatları, marka değeri bulunan ünlü tasarımcı gelinliklerindedir. Marka değeri tasarımcı gelinliklerinde yüksek fiyatlarla karşılaşılmasının en önemli sebeplerindendir. Ayrıca her modelde ipek oranı yüksek kaliteli kumaşlar ve işlemelerin kullanılması da fiyatları artırır. Özenle hazırlanan bu tasarımların işçiliği de yüksek fiyatlı etiketlere sahip olmalarını sağlar.

Gelinlik fiyatları, gelinliğinizi nereden aldığınıza göre de değişir. Beğendiğiniz modeli satın aldığınız mağazanın bulunduğu semt de gelinlik fiyatlarına doğrudan etki eden faktörler arasında yer alır. Örneğin; İstanbul’da gelinlik mağazaları Fatih, Bakırköy, Nişantaşı, Kadıköy, Ümraniye gibi bölgelerde yoğun olarak bulunur. Nişantaşı ve Kadıköy gibi bölgelerde daha pahalı gelinlik seçeneklerinin öne çıktığını söylemek mümkün.

Gelinlikte kullanılan kumaşlar da fiyatlara doğrudan etki eder. Gelinliklerde sentetik karışımlı ipek kumaşlar kullanılır. Kumaştaki ipek oranı arttıkça gelinliğin kalitesi, haliyle de fiyatları artar. Örneğin; taftanın hem sentetik yani yapay hem de ipek seçenekleri bulunur. Bu iki seçenek arasında sentetik tafta kumaştan olan gelinlik, fiyat olarak daha uygun, ipek tafta gelinlik ise daha kullanışlı ve rahat, ancak daha pahalıdır.

Aynı şekilde gelinlik işlemeleri de fiyatları etkiler. Örneğin; gelinlik dantellerinin Fransız, kordone ve brode gibi çeşitleri bulunur. Ancak gelinlik dantel fiyatları da kendi içinde çeşitlilik gösterir. Bu seçenekler arasında en kaliteli alternatif Fransız dantel gelinlik kumaşıdır. Maliyeti diğer dantellere göre yüksek olan bu dantel çeşidinin kullanıldığı gelinlikler de daha yüksek fiyatlıdır. Gelinlikte kullanımı çok yaygın olan tüllerde ise ithal tüller yerli tüllere göre daha maliyetlidir.

Gelinliğin dikim şekli söz konusu olduğunda ise en pahalı gelinlik modelleri özel dikim tasarımlardır. Hazır model gelinlik almaya kıyasla daha yüksek fiyatlı olan özel dikim işlemi, uzun süre ve işçilik gerektirdiği için maliyetlidir. Gelinliği alım şeklinize göre en pahalı olan ise satılık gelinliklerdir. Tasarımın markası, dikim ya da hazır olması, işlemeleri ve modeli gibi faktörlerden de etkilenerek fiyatlandırılan gelinlikleri satın almanız, kiralama seçeneğine göre bütçenizden daha fazla pay ayırmanızı gerektirir.

En Ucuz Gelinlik Fiyatları Hangi Modellerdedir?

Hayal ettiğiniz ve bütçenize uygun gelinliği bulmanıza yardımcı olacak ipuçlarından bahsettik! Sıra size uygun tasarımı bulmaya geldi. Bunun için bulunduğunuz sayfada firmaların birbirinden şık tasarımlarını inceleyebilir, bu ürünleri size uygun özelliklere göre filtreleyerek, listeleyebilirsiniz. İlginizi çeken tasarımlar için gelinlik firmalarıyla iletişime geçerek bilgi ve randevu alabileceğinizi de unutmayın!