Gelinlik Alışverişi Öncesi Bunları Bilmelisin: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

7:57 dakika

03.08.2021

Düğün gününde muhteşem görünmenin sırrını hiçbir yerde aramana gerek yok. Bütün iş vücut tipine uygun gelinlik seçimi ile başlıyor. Eğer vücut tipini bilir ve öne çıkarman gereken bölgelere uygun seçim yaparsan kusursuz bir gelin olabilirsin. Peki, vücut tipi nasıl anlaşılır? Hangi vücut tipine hangi gelinlik yakışır? Hepsini anlattık!

Vücut Tipleri

“Vücut tipi nedir?” sorusunun cevabı vücudunun şekli ve yapısıdır. Burada sana tüm vücut tiplerini anlatacağız ve sen de hangisine ait olduğunu aşağı yukarı anlamış olacaksın. Mesela “Armut vücut tipi nedir?”, “Dikdörtgen vücut tipi nasıl gelinlik giyinmeli?”, “Kum saati vücut tipine sahip ünlüler kimlerdir?”, "Elma vücut tipinin ideal ölçüleri nelerdir?" gibi aklına gelecek her sorunun cevabını detaylı anlatımlarda bulacaksın. Vücut tipine uygun gelinlik modeline karar verdiğinde şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarını inceleyerek beğendiğin gelinlikler için fiyat teklifi alabilirsin.

vücut tipleri

Vücut tipini seçerek başlayalım! Armut, dikdörtgen, elma, kum saati, ters üçgen… Peki senin vücut tipin bunlardan hangisi?

Vücut Tipleri

Armut Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Normal ya da küçük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalar armut vücut tipinin özellikleridir. Üçgen vücut tipi olarak da bilinir. Eğer sen de armut vücut tipine sahipsen vurgulaman gereken yer kesinlikle incecik belindir.

armut vücut tipi

Sana uyan etek kesimine sahip gelinlikler ise tartışmasız A kesim gelinlik modelleridir. Bu etek kesimine sahip gelinlikler ile geniş basenlerini kamufle edebilir, ince bel bölgeni de öne çıkarabilirsin.

armut vücut tipi gelinlik

Eğer prensesler gibi salınmak istersen prenses gelinlik modellerini de tercih edebilirsin. Kalçalarınla omuzlarını orantılamak için kayık yaka gelinlik modellerini öneriyoruz ancak derin V yakaların da küçük göğüslü kadınlarda çok hoş göründüğünü söylemeden geçmeyelim.

armut vücut tipine göre gelinlik

Bu küçük tüyolar ışığında armut vücut tipi olduğunu düşünüyorsan senin için hazırladığımız Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza göz atabilirsin.

Kum Saati Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Ölçüleri 90-60-90 olan kum saati vücut tipi model gibi deyiminin vücut bulmuş halidir. Kum saati vücut ölçüleri her zaman bu kadar kusursuz olmazsa da orantılı olması şarttır. Bu vücut yapısının en harika özelliği her gelinlik modelini rahatça taşıyabilmesidir.

kum saati vücut tipi

Mesela balık gelinlik modelleri adeta kum saati vücut tipi için tasarlanmış. Bu yüzden sana önerimiz tam veya yarım balık formunda gelinlikler.

kum saati vücut tipine göre gelinlik

Kum saati vücut tipine uygun gelinlik seçimi hakkında daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Kum Saati Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Elma Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Göğüslerin dolgun, belin kalın, kalçaların düz ve bacakların inceyse senin vücut şeklin elma vücut tipidir.

elma vücut tipi

Bu vücut tipine sahip gelin adaylarına, dikkatleri bacak bölgesine çekmek için yırtmaçlı gelinlik modellerini öneriyoruz.

Dolgun göğüslü gelin adaylarının göğüslerini daha küçük göstermeleri için dekolteli gelinlikleri öneriyoruz. Bunun için en ideal olan modeller ise V yaka gelinlikler. Bisiklet, hakim, halter gibi kapalı yaka tipine sahip gelinlikler ise bu vücut tipine sahip gelin adaylarının uzak durması gereken modeller arasında. Tabii üst kısmı dantel ya da işlemelerden oluşan, hareketli tasarımların da göğüslerini olduğundan daha büyük göstereceğini unutmamalısın!

Bu vücut tipinin kurtarıcı gelinlik modelleri olarak düz kesim gelinlikler ile A kesim gelinlikleri sayabiliriz.

elma vücut tipine göre gelinlik

Elma vücut tipi hakkında daha fazla bilgi istersen şu makalemizi okuyabilirsin: Elma Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Düz ya da muz vücut tipi olarak da bilinen dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özelliği göğüs, bel ve kalçaların kıvrımsız, düz inmesidir.

dikdortgen vücut tipi

Bel bölgesi az kıvrımlı ya da düz olan gelin adaylarının sahip olduğu bu vücut tipi ile en çok düz kesim gelinlik modellerini yakıştırıyoruz. Bel bölgeni daha ince ve kıvrımlı göstermek için iki parça gelinliklerde uygun seçeneklerdir. Beli kemerli düz kesim gelinlikler de vücut hatlarını kum saati vücut tipine daha çok yaklaştıracaktır.

dikdörtgen vücut tipine göre gelinlik

Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları için önerilerimizi detaylı bir şekilde okumak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

“Atletik vücut tipi”, “yüzücü fiziği” ya da “çilek vücut tipi” de denilen ters üçgen vücut tipinin en belirgin özelliği, geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklar ve dar kalçalardır.

ters üçgen vücut tipi

Bu vücut tipine göre gelinlik seçerken önemli olan vücudunun alt önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. Örneğin; straplez yaka bir gelinlik giyerek omuzlarını öne çıkaracaksan, gelinlik etek kesimleri arasından A ya da prenses kesim seçebilirsin. Böylece vücudunun alt kısmına da hacim vermiş olursun. Ayrıca halter yakaların da ters üçgen vücut tipine sahip kadınların, güçlü omuzlarını ön plana çıkartmak için tercih edebileceği gelinlik yaka tiplerinden olduğunu da söyleyelim.

ters üçgen vücut tipine göre gelinlik

Dikkatleri omuzlarına çekmek istemiyorsan, omuzlarını derin U ve V yakaları da tercih edebilirsin. Böylece göğüslerini ön plana çıkararak omuzlarını geri plana itebilirsin. Kalın askılı ve V yakalı A kesim gelinliklerle de vücut hatlarını kum saatine yaklaştıracak bir illüzyon yaratabilirsin.

Asimetrik, yırtmaçlı, A ve prenses etekli tasarımlarla da bacaklarını öne çıkararak dikkatleri vücudunun alt kısmında toplayabilirsin.

atletik vücut tipine göre gelinlik

Ters üçgen vücut tipine dair tüm detayları da şu yazımızda anlattık: Ters Üçgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi Hakkında Birkaç Tüyo

  • Gelinliğinin yaka tipi ile göğüslerinde ve omuzlarında illüzyon yaratabilirsin. Büyük göğüslerini daha küçük göstermek için V yakalı gelinlikleri, dar omuzlarını daha geniş göstermek için de kayık yakalı modelleri tercih edebilirsin...

  • Gelinliğinin kol modelini de dengeli bir görünüm yaratmak için kullanabilirsin. Örneğin; omuzlarını daraltmak için kısa kollu, üst bedenini ön plana çıkarmak istiyorsan tek askılı gelinlik modellerini düşünebilirsin.

  • Şekilli bir sırt, ince bir bel ve pürüzsüz bir tenin varsa bacak ya da göğüs dekolteli bir tasarım yerine, sırt dekolteli gelinlikleri tercih edebilirsin. Çünkü sırt dekolteli gelinlikler en çok bu şekilde fiziğe sahip olan kadınlara yakışıyor. Uzun boylu gelin adaylarında dikkat çekici bir etki yaratan bu model kısa boya sahip olan gelin adaylarının da vücudunun daha uzun gözükmesine yardımcı olacaktır.

Alışverişte gelinliğin kalitesine de dikkat etmeyi unutma: Uzmanına Sorduk: Gelinliğin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Zayıf Gelinler İçin Gelinlik Modelleri Nasıl Olur?

Normalden daha zayıflar için gelinlik modellerinin nasıl olacağını merak ediyorsan endişelenme, senin için de önerilerimiz var!

Öncelikle her gelin adayı gibi senin de vücut ölçülerini tanıman ve orantılarına dikkat etmen gerekiyor. Omuzlarının genişliği, göğüslerinin büyüklüğü, belinin inceliği ve basenlerinin genişliği ile bacak boyunun uzunluğu, vücut tipini belirlerken dikkat etmen gereken kriterler.

Vücudunu tanıdıktan sonra ona hacim katacak, daha gösterişli hale getirecek gelinlik modellerini değerlendirebilirsin. Sana uygun gelinliklerin başında her gelinin kolay kolay giyemeyeceği japone yaka gelinlikler geliyor. Çünkü bu yaka tipleri ince yapılı gelin adayları için idealdir. Üst vücudunun olduğundan kalın görünmesini sağlar.

Gelinlik modeline karar verirken olduğundan daha dolgun hatlara sahip görünmen için hacimli gelinlikleri tercih etmeni tavsiye ediyoruz. Tarlatanlı, prenses etek kesimine sahip gelinlikler, istediğin gösterişli silüeti yaratabilir. 3 boyutlu gelinlik modelleri, omuz detaylı ya da taşlı, işlemeli modellerde olduğundan kilolu görünmene yardımcı olacaktır. Kabarık duvaklar ve gösterişli aksesuarları da kullanabilirsin.

Uzak durmanı önerdiğimiz gelinlik modellerinden de bahsetmeden geçmeyelim. Vücudunu saran ve seni daha da zayıf gösteren gelinlik modelleri arasından seçim yapabilirsin. Balık gelinlikler gibi dar kesim gelinlikleri tercih etmemende fayda var. Tarlatansız, az kabarık modelleri de seçeneklerin arasından çıkarabilirsin.

zayıf gelinler için gelinlik

Kilolu Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Kilolu gelinlerin düğün hazırlık sürecinde en zorlandığı süreç gelinlik seçimi olabilir. Ama şunu bilmelisin ki; doğru seçilmiş bir gelinlikle fazlalıklarının olduğu bölgeleri rahatlıkla gizleyebilir ve göz alıcı bir gelin olabilirsin. Balık etli kadınlar nasıl gelinlik giymeli diye merak ediyorsan hemen kısaca anlatalım:

Öncelikle kilolular için gelinlik modellerinin 42 bedenden başlayarak 62 bedene kadar devam ettiğini söyleyelim. Yani dilediğin bedende vücuduna göre büyük beden gelinlik modeli bulabilirsin.

Büyük beden gelinlik seçerken fazla fırfırlı, volanlı, prenses kesim kabarık gelinlik modelleri ile vücudunu saran tam balık gelinlik modellerinin seni olduğundan daha kilolu göstereceğini unutmamalısın. Fazlalıklarını kamufle etmek için asimetrik detayları kullanabilirsin. Saten ve tül kumaşlar da bol ve dökümlü bir gelinlik için uygun olabilir. İri ve gösterişli aksesuarlardan kaçınmalısın.

Kilolu gelin adayları da gelinlik seçimini bahsettiğimiz 5 vücut tipinden hangisine yakın olduğunu belirleyerek yapabilir. Örneğin; dikdörtgen vücut tipine sahip kilolu gelinler için gelinlik modellerinin düz kesim; armut vücut tipine sahip kadınlar için ise A kesim büyük beden tasarımlar olduğunu söyleyebiliriz. Kum saati vücut tipindeki kilolular için gelinlik modelleri ise balık kesimli modeller yerine yarım balık tasarımlar olacaktır.

Tabii balık etliler için gelinlik modellerinden bahsederken fazlalıklarını kamufle etmek için ihtiyaç duyabileceğin tüyoları da verelim. Örneğin; belini ince göstermek için korse kullanabilir, kollarının kalın olduğunu düşünüyorsan da gelinliğini kollu seçebilir ve kolda tül veya şifon detaylarını kullanabilirsin.

büyük beden gelinlik

Kilolular için gelinlik modellerine dair daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Tüm Detaylarıyla Büyük Beden Gelinlik

Kısa Boylular İçin Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

Gelelim kısa boylu, minyon yapılı gelin adaylarına… Kısa boylular nasıl gelinlik giymeli diye merak ediyorsan dikkat etmen gereken birkaç noktadan söz edelim. Öncelikle fazla detayı olmayan, az kabarık, sade gelinlikleri seçmeni öneriyoruz. Şapka, kalın ve kısa duvak gibi seni olduğundan daha kısa gösterecek aksesuarlardan da kaçınmanda fayda var.

Kısa boylu kadınlar nasıl gelinlik giymeli diye araştıran gelin adaylarının yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri de kısa boylulara prenses gelinlik modelinin uygun olup olamayacağı oluyor. Prenses kesim gibi kabarık etekli modeller, seni olduğundan daha kısa gösterecektir. Bu nedenle az kabarık A kesim gibi boyu uzun gösteren gelinlik modellerine yönelmen daha doğru olacaktır.

Kısa boylu gelinler, robalı gelinlikler gibi yüksek belli gelinlik modeli tercih etmeli. Bu şekilde bacak boyu daha uzun gözükecektir. Vücut yapısı kendi içinde orantılı, kısa ve zayıf yani minyon tiplere gelinlik modelleri önerimiz ise balık gelinlikler olacak. Yüksek topuklu ayakkabılarla balık gelinlik içinde oldukça zarif görünebilirsin!

Kısa boylulara gelinlik seçerken yardımcı olacak bir tüyo da modelin yaka tipiyle ilgili. Straplez bir gelinlik giymek yerine V yakalı tasarımları öneriyoruz. Çünkü bu seçim boyun bölgenin uzun ve alımlı gözükmesini sağlayacaktır. Askılı gelinlik modellerini de düşünebilirsin. Ancak kalın askılar yerine ince askıları tercih etmen de önemli.

kısa boylulara gelinlik

Vücut tipine göre gelinlik tavsiyelerimizi sıraladık. Artık nasıl bir gelinlik seçmen gerektiğini biliyorsun. Şimdi şehrindeki gelinlik firmalarının modellerini inceleyerek sana uygun gelinliği bulabilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Sıradaki Makaleler

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlikçi Firmaları

Gelinlikçi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

49 yorum

ME

Meltem Erçevik

19/04/2021

Merhaba, boyum 168 , kilom 60 vücut ölçüleri ise 90, 68, 97 hangi vücut tipine göre gelinlik tercih etmeliyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, belirttiğiniz ölçülere göre armut vücut tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu vücut tipine dair detayları ve uygun gelinlik modellerine dair ipuçlarını şu yazımızda bulabilirsiniz: Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey. İyi günler dileriz...


ÇA

Çağla Arşin

01/01/2021

Merhaba, Vücut tipimi ve yakışacak modeli bulmamda yardımcı olur musunuz? Omuz 100 göğüs 80 bel 66 kalca 90 boyum 168 ve 53 kiloyum.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, belirttiğiniz ölçülere göre armut vücut tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu vücut tipine ilişkin detaylı bilgiyi ve uygun gelinlikleri şu yazımızda bulabilirsiniz: Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey


Feride Ülker

29/07/2020

Ölçüm 88, 67, 97 vücut tipime göre hangi gelinliği önerirsiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, belirttiğiniz ölçülere göre armut vücut tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Gelinlik seçiminde yalnızca vücut tipiniz değil, düğün mekanınız, düğünün yapılacağı mevsim ve tarzınız gibi konular da belirleyici olur. Tüm bu kriterlere göre gelinliğinizi seçmenize yardımcı olacak ipuçlarını şu yazımızda bulabilirsiniz: Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey. İyi günler dileriz...


R

Rümeysa

18/10/2019

Merhabalar benim göğüs lerım büyük belim orta kalça büyük vücudun üst kısmı biraz geniş sizce benim nasıl bir seçim yapmam gerek

D

Düğün.com
Merhaba, Belirttiğiniz vücut hatlarına göre ince belinizi ortaya çıkaracak bir seçim yapmanız doğru olacaktır. Göğüs ve kalça ölçünüz birbirine yakınsa kum saati, kalçalarınız göğüslerinizden daha genişse armut vücut tipine uygun modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Bizim önerimiz A kesim ve yarım balık modeller olacaktır. Bu modeller ile geniş kalçalarınızı kamufle edebilir, ince belinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Göğüsleriniz büyük olduğu için de seçeceğiniz gelinliğin V yakalı olmasını öneriyoruz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


B

Buses.

24/01/2019

Öncelikle merhaba. Vücut ölçülerimi bilmiyorum ama yukarıda ki modellerden olduğunu düşünmüyorum kilolarımdan dolayı nasıl bir model seçeceğimi bilmiyorum. Göğüslerim büyük belim çok ince değil ve basenlerim var boyum da çok uzun olmadığı için çok kararsızım düğünümüz yaz sezonun da olacak ve kır düğünü gibi olacak prenses modeller çok hoşuma gidiyor fakat daha kilolu durduracağını düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Fazlalıklarınızı kamufle etmek için birkaç noktaya dikkat etmelisiniz. Bunlardan ilki büyük göğüsleri olduğundan daha küçük gösterebilmek. Bunun için önerimiz V yakalı gelinlikler. Derin V yakalı bir gelinlik ile üst bölgenizi daha ince ve uzun gösterebilirsiniz. Basenlerinizi kamufle etmek için de önerimiz prenses modeller yerine A kesim gelinlikler olacak. Çünkü prenses etek kesimine sahip modeller sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterecektir. Katlı tüllerden oluşan A kesim gelinlikler ise sizi hem ince ve uzun gösterir hem de yaz mevsimi ve kır düğünü için daha uygun bir seçim olacaktır. A kesim gelinliklerle ilgili daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: A Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bu modellerin size uygun olmadığını düşünüyorsanız, büyük beden gelinlikleri de düşünebilirsiniz. Şu yazımızdan hem ölçülerinizi kontrol edebilir hem de uygun gelinlik önerilerimize göz atabilirsiniz: Tüm Detaylarıyla Büyük Beden Gelinlikler Şimdiden mutluluklar dileriz...


SA

Sevgi Akbay

30/11/2018

merhaba benimde göğsüm büyük kollarım kalın benim tercihim nasıl olmalı acaba

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Büyük göğüslü gelin adaylarına üst kısmı işlemeli modellerden uzak durmalarını, işlemesiz, sade, V yakalı gelinlikleri tercih etmelerini öneriyoruz. Bacaklarınız inceyse, yırtmaçlı modelleri tercih ederek dikkatleri bu bölgeye çekebilirsiniz. Ayrıca bishop kollu olarak da bilinen, omuzdan bol başlayıp bilekte manşetle tutturulan uzun kollu modeller ile kollarınızı kamufle edebilirsiniz. Kalın kollar için bir diğer seçenek de pelerinli modeller. Kısa ya da uzun pelerinli seçeneklerini bulabileceğiniz gelinlikler ile güçlü bir silüet yaratabilirsiniz. Size ilham vermesi için de şu galerimizdeki modelleri inceleyebilirsiniz: Pelerinli Gelinlik Modelleri

Şimdiden mutluluklar dileriz...

SA

Sevgi Akbay
prenses model gelinliklerden seçeneğim olmaz mı acaba boyum kısa bacaklarım çok ince değil


NNÇ

Nisa Nur Çelik

30/06/2018

Merhabalar benim omuzlarım geniş boyum uzun hafif basenim var nasıl bir gelinlik seçmeliyim a yaka istiyorum ama emin değilim ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Nisa Nur Hanım. Omuzlarınızın güzelliğini ön plana çıkaracak, straplez yaka, halter yaka ve ince askılı modellere yönelebilirsiniz. A kesim gelinlikler de basenlerinizi kusursuzca örtecektir. Mutluluklar dileriz.


NNÇ

Nisa Nur Çelik

30/06/2018

Merhabalar benim omuzlarım geniş boyum uzun hafif basenim var nasıl bir gelinlik seçmeliyim a yaka istiyorum ama emin değilim ?


H

Hooshang

14/06/2018

selam ben iran turklerinenem fotografçiliki yuksek lisansda bitirmişim şimdi istanbulda oluyorum siz fotoğrafçi istermisiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, fotoğrafçı iş ortaklarımız arasına katılmak isterseniz, destek@dugun.com adresine mail atabilirsiniz.


ŞŞ

Şebnem Şüğün

13/06/2018

Ya ben çok zayıf bi gelinim nasıl bir gelinlik seçiceğimi bilmiyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Şebnem Hanım. Vücut ölçülerinizi yazarsanız, daha iyi yardımcı olabiliriz. Ama sizi daha kilolu gösterecek, 3d çiçek aplikeli, tüylü, üzeri işlemeli kumaşlara yönelebilirsiniz. Sevgiler,


BU

Büşra Uysal

28/05/2018

Merhaba 3 ay sonra düğünüm var gelinlik için çok karasısız. Boyum 1.54 kilom, 64 göğüslerimde 95 göbeğim var ve kollarım kalın nasıl bir gelinlik tercih etmeliyim fikrinize çok ihtiyacım var

Düğün.com

Düğün.com
Büşra Hanım öncelikle mutluluklar dileriz. Anlattıklarınıza göre elma vücut tipine sahip olduğunuzu düşünüyoruz. Yapmanız gereken, belinizi gizleyip, vücudunuzda güzel bulduğunuz yerleri öne çıkarmak. V yaka ya da düşük omuz modelleri tercih edebilirsiniz. Dilerseniz daha detaylı bilgi için "Elma Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey" başlıklı makalemizi inceleyerek, fikir sahibi olabilirsiniz. Sevgiler.


TS

Tugan Saadet

25/12/2017

Merhaba, uzun boyluyum. Çok geniş omuzlarım var çok hafif göbeğim var, ve vücudumun geri kalan kısmı orantılı. Eteğimi A kesim seçeceğim o net. Ama üst bölgem için ne seçmeliyim, çok geniş atletik omuzlarım ve büyük denebilecek göğüslerimle hangi model bana daha uygun olur?


SM

Sevda Molla

21/11/2017

Merhabalar, Vücut ölçülerim Göğüs:85 Bel:88 Kalça:100 ne tür gelinlik giymeliyim ve düğünüme 4 ay kaldı. Balık gelinlik düşünüyorum kumaşı nasıl olmalı yardım eder misiniz?


M

Mehtap

24/10/2017

Merhabalar benim boyum 165 ve göğüs ölçüm 75 bel 58 kalça da 87 benim tercih edeceğim gelinlik nasıl olmali


BD

Betül Derviş

02/10/2017

Merhaba ben tesettürlü biriyim goguslerim kucuk belimde ince kalcalarimda küçük hayalim kabarik bi gelinlik modeli ama yakisirmi bilmiyrm sizce nasil bi model bakmaliyim


D

Duman

08/09/2017

Merhaba, gelin olma telaşına bende düştüm :) Boyum 1.62 kilom 47. Göğüs 82 cm bel 70 cm kalça 95 cm. Sanırım balık modellerini daha çok beğeniyorum. ama boyum kısa olduğu için tereddüt ediyorum. Sizce vücut ölçülerime göre en uygun model hangisi?


S

Sevde

08/06/2017

56 kilo 175 boyundayım sanırım armut tipindeyim ama öyle koca popolu bir armut değil 75 61 94 ölçülerim olduğumdan daha uzun gözükmek istemiyorum hatta oldugumdan azcık kısa gözüksem bile olur :) çok kabarık modellerde sevmiyorum çıkmazdayım yardımcı olurmusunuz.


DC

Deniz Celim

03/06/2017

Doksan yetmis doksan vucut olcum var nasil bir gelinlik giymeliyim


İÖ

İrem Öztürk

06/05/2017

Merhabalar bnm boyum 1.57 göğüs 90 bel 72 kalça 92. Düğünüme 3 ay kaldı.bana hangi tip gelinlikleri tavsiye edersiniz.bnm hayalimde kabarık dantelli yada taşlı prenses model gelinlikler var boyum kısa olduğu için yakışırmı bana 10 cm de topuklu giysem.lütfen enyakın zamnda buraya yada emaileme cvp verirmisinz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba İrem, Orantılı bir vücut tipin olduğu için birçok gelinlik sana yakışacaktır. Fakat boyun belirttiğin gibi biraz kısa. 10 cm topuklu ayakkabı kabarık ve prenses kesim gelinlikler için senin boyundaki bir gelin adayı için yeterli değil. Mümkünse 11,5 ya da 13 cm topuk giymeni tavsiye ediyorum. Değilse boyunu daha uzun göstermek için gelinliğinin dekolte gölgesini geniş V yaka yaptırabilirsin ama boynuna takı takmamalısın ki görüntünü hiçbir detay kesmesin. Saç modelini ise boyunu biraz daha uzun göstermek için tepeden topuz modeli yaptırmalısın. Eğer 10 cm topuktan daha fazlası ile rahat edemem diyorsan A kesim gelinlik tercih etmeyi düşünebilirsin. Ve şunu sakin unutma gelin ayakkabılarında topuk yüksekliğin fazlalaştıkça ayakkabı modelini bilekten bağlı olan modellerden seçmelisin ki yürürken ayağından çıkmasın.


KK

Kararsız Kız

06/04/2017

Merhaba vücut ölçülerim göğüs 89, bel 78, kalca 99.biraz gobegim var.sizce hangi vücut tipiyim? Ne tür gelinlik onerirsiniz?


FY

Filiz Yilmaz

02/04/2017

Merhaba ben 1.50boyundayim 44 bedenim ve 3 ay sonra düğünüm var sizce ne tarz gelinlik giyinmem gerekiyor karın bölge için basenim yok teskkurler Yardımınız için :(


ŞÖ

Şukran Öngün

19/03/2017

Mrb bn 1.50 boyunda zayif biriyim goguslerim kucuk kalcam fazla yok ve minyon tipliyim 1 ay sonra nisanim var ne tur bi gelinlik ve nisanlik giyeyim yardim edin bu arada esmerim


K

Kadriye

15/03/2017

Merhaba vücut tipime göre sizce nasıl bir gelinlik seçmeliyim boyum 1.65 46kiloyum göğüsüm 82 cm Kalçam 87 cm Belim ise 67 cm Malesef kararsızım yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekleyiyorum ben yarim balik istiyorum


DG

Dilek Gürpinar

15/03/2017

Ben 100 kiloyum vucut tipim orantili boy 160 nasil bi gelinlik seceyim 127 göğüsüm 123 kalçam belim 113


EY

Esra Yesilyirt

11/03/2017

Benim kalça geniş bel ince omuzlar genis nasil br gelinlim secmen lazm normalde prenses gelinlik hosuma gidiyor bu gelinlik bana uygn olurmu?


Ç

Çism

17/02/2017

ben 165 boyundayım 60 kiloyu , 85 gögüs 75 bel , 94 kalça .. ama kollarımdan sikayetçiyim .. nasıl bi gelinlik tercih etmeliyım .. çok kararsızım yardım edin lütfen. son4 ayım var


NS

Neslişah Selçuk

12/02/2017

Merhaba vücut tipime göre sizce nasıl bir gelinlik seçmeliyim boyum 1.65 46kiloyum göğüsüm 82 cm Kalçam 87 cm Belim ise 67 cm Malesef kararsızım yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum doğru karar vermek istiyorum çünkü herkes bilgi vermiyor ve doğru gelinlik çok önemli şimdiden teşkkürler :))


SK

Seda Kaya

27/01/2017

Ust kismim ideall hafif gobegim var hafif kalcalarimm var 162 boyum kilom ise 62 tesettur istiyorumm gelinligi abartiyi seviyorum ama nisanlim minyon tipli onun ynnda cok kaba durmk istmiyorum dugunde sizce nasil tercih etmliyim


M

Meryem

25/01/2017

Merhabalar. Ben 1.79 boyundayım ve 59 kiloyum. Göğüslerim biraz küçük, belim kalın ve kalçalarım enine biraz geniş. İçinde kendimi iyi hissettiğim giysiler çok az. Düğün günümde Bana kötü hissettirecek bir gelinlik giymeyi istemiyorum. Yardımcı olmanızı rica ediyorumç


KA

Kübra Aldemir

16/01/2017

merhaba benim boyum 1.68 göğüslerim küçük belim kalın ve basen kısmım geniş nasıl bir gelinlik giymem gerek tercihim nasıl olmalı yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim


S

Sima

12/01/2017

Merhaba:) bende gelinlik seçerken istediğim gelinliği bulamıyorum :( benimde goguslerim var belim ince ve biraz basenlerim var boyum 1.60 ve kilom 55 nasıl bı gelinlik tercih etmem gerekir.yardimci olur musunuz?

İ

İlknurk
Merhaba boyum 1,58 göğüs 80 kalçam normal bi görüntüde nasıl bi gelinlik seçmeliyim yardımcı olursanız sevinirim.


M

Merve

11/01/2017

Merhaba benim 1.64 boyum göğsum baya büyük ve belim kalın nasıl bir gelinlik gitmem gerek yardımcı olur musunuz, ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Merve, Beden ölçülerini tam olarak bilmediğim için sana kesinlikle şu modeli giy diyemem. Fakat sana tavsiyem vücudunda en beğendiğin bölgeni öne çıkartacak olan gelinlik modelini tercih etmen olacak. Eğer üst bölgenden rahatsızsan ve bacaklarına dikkat çekmek istersen yırtmaçlı bir model, sırtını beğeniyorsan da sırt dekolteli bir model deneyebilirsin.


AA

Arzu Arzu

05/01/2017

Merhaba 153 boyunda 55 kiloyum. Bel oyuntum hiç yok dümdüz durumda :) omuzlarim ve basenlerim orantili 5 ay sonra dugunum var sizde ne tür bir gelinlik secmeliyim ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Arzu, Sana dikdörtgen vücut tipine uygun gelinlik modelleri hakkında her şeyi öğrenebileceğin makalemizi incelemeni öneriyorum. Bel oyuntun olmadığını düşündüğün için orada tavsiye ettiğimiz gelinlik modellerini deneyebilir ve seçimini o şekilde yapabilirsin.


N

Nur

04/01/2017

Belim ince ,gögüslerim büyük ve omuzlarım küçük 1.69 boyundayım 53 kiloyum . Prenses model tercih etmek istiyorum fakat yaka kısmında tereddütlerim var omuzlarımın küçük olmasından kaynaklı :( bana önerebileceginiz yaka porsiyonu nedir ? Teşekkürler


Y

Yeşim

25/12/2016

Merhaba dugun.com benim vucut tipim belim ince fakat göğüslerim büyük ve kollarım kalın 55 kiloyum fakat denediğim gelinliklerin içinde kendimi iyi hissetmiyorum sizde nasıl bir gelinlik seçmeliyim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Yeşim, Belinin ince olması büyük bir avantaj bunu biliyorsun. Üstelik büyük göğüslü olmak sana gelinliğinin içine südyen giymemen için fırsat yaratır. O nedenle kendini harika hissetmelisin. Kollarına gelince kamufle etmesi en kolay yer orası. Yaz ya da kış fark etmez dantelli veya transparan detaylı truvakar kol seni sorununa çare olacaktır. Truvakar kollu, fazla göğüs dekoltesi vermeyen A kesim bir gelinlik modeli tercih edebilirsin. Dikkati ince beline çektiğinde göğüslerin daha dolgun görünüyorsa üst bedeni dökümlü, etekleri düz inen gelinlik modelini de deneyebilirsin.


NI

Nurcan Isik

17/12/2016

merhaba. benim boyum 1.64 kilom 45 ust cok zayifim. yani vucudum düZ ben yarim model gelinlik düşünüyorum ama kararsizim cunku kalcam hic yok bana nasil gelinlik yakisir :(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Nurcan, Vücut tipin dikdörtgen vücut yapısındaysa ve balık model gelinlik tercih etmeyi planlıyorsan bel bölgene kıvrım katmak için sadece belini daraltacak bir korse giymeni tavsiye ediyorum. Aksi halde dümdüz bir gelinlik tercih etmiş gibi görünebilirisin. Fakat bel kıvrımın varsa seçtiğin gelinliğin sana çok yakışacağına emin olabilirsin.


H

Hülya

13/12/2016

merhaba, düğünüme 7 ay var ben gelinlik hakkında hala çok kararsızım..büyük göğüslere sahibim belim vücuduma oranla daha ince açıkçası belimi ön plana çıkarmayı tercih ediyorum..yaka olarak da kayık yaka ya da ön arka v yaka düşünüyorum tabi bir de dantel..sizce uygun olur mu ?? bir de kaç ay önce gelinlik denemeye başlamalıyım? şimdiden teşekkür ederim :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hülya, Kayık yaka, belinde ince olduğu için göğüslerini daha büyük gösterir. O nedenle ön ve arka V yaka daha hoş bir görünüm verecektir. Kumaş olarak dantel üst bedende oldukça hoş durduğu için rahatlıkla kullanabilirsin ama sana önerim dantel, tül, saten, işlemeli ve taşlı olan modellerin hepsini dene ve kararını ona göre ver. Gelinlik seçimine ise şimdiden başlayabilirsin. Eğer hazır bir model alacaksan bazı modeller yurt dışından geldiği için vakte ihtiyacın olabilir. O yüzden erken araştırma yaptırmanı öneriyorum.

H

Hülya
Çok teşekkür ederim bunları mutlaka göz önünde bulunduracağim


H

Havva

28/11/2016

Merhaba, ben ince yapılı ve kısa boyluyum(150 boy ,gogus ve kalcalarim ona gore ) kapalı model istiyorum fakat hangi model kararsızım sizce hangi modeli secmeliyim? Şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Havva, Vücut tipini tam bilmediğim için sana net olarak şu modeli seç diyemeyeceğim. Fakat kapalı model istiyorsan uzun kollu hakim yaka dantelli modellere bakabilirsin. Eğer vücut hatlarını da belli etsin istemiyorsan A kesim gelinlikleri deneyebilirsin. Boyunun uzun görünmesi için de topuklu ayakkabıdan vazgeçmemelisin.


NN

Nuray Nuray

15/11/2016

Benin boy kisa Cook giloluda diyilim zayifda diyilim yani normal kalca goyus falan he psi yerine nasi bisey ola bilir Luton cvplyin. Simdiden tesekurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Nuray, Sorunu cevaplayabilmemiz için bize daha fazla ayrıntı vermelisin ya da farklı gelinlik modellerini deneyerek en yakışanı kendi seçimini yapabilirsin.


Akgül İnci

11/11/2016

merhaba benim göğüslerim küçük ve zayıf biiryim hep hayalimde kabarık ve dantel gelinlik var düğünüme de 8 ay kadar zaman var bana nasıl bı gelınlık olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Akgün, Göğüslerinin küçüklüğünü hiç dert etmemelisin. Çünkü gelinliğin içine giyeceğin sütyen veya yaptırabileceğin korse ile görünümünü değiştirebilirsin. Zayıf olman ise gelinlik seçimin için kesinlikle bir avantaj. Sana tavsiyen gittiğin gelinlikçide önce hayalindeki gelinlikleri dene sonra onların senin vücut tipin için tavsiye ettiklerini... Aynaya baktığında kendin için doğru olanı seçeceğine emin olabilirsin.


Ayşe Özdemir

09/11/2016

Merhaba, Kum saati vücut tipinde kullandığınız gelinlik modelini çok beğendim. Hangi markanın gelinliği söyleyebilir misiniz rica etsem?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ayşe, Gelinliğin markası Pallas Couture.

Ayşe Özdemir
Pallas Couture markasını Türkiye'ye getiren marka var mı? Vakko Wedding mesela bir çok markayı yurt dışından getiriyor, bu marka da var mıdır?

Düğün.com

Düğün.com
Bildiğimiz kadarıyla Vakko Wedding ya da başka bir marka henüz Palas Couture'u Türkiye'ye getirmiyor. Fakat benzer gelinlikleri tasarlayan çok marka var.


KD

Kübra Doganay

02/11/2016

BEN GÖĞÜSLERİ KÜÇÜK İNCE BELLİ BİR GELİNİM NE TARZ BİR GELİNLİK ÖNERİRSİNİZ?? AKLIMDAKİ GELİNLİK KARE YAKA VE DANTELLİ NE DERECE DOĞRU? LÜFTEN YARIMCI OLURMUSUNUZ ???

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Kübra, Dantel kumaş seçmende hiçbir sakınca yok fakat göğüslerini daha dolgun ve kalçan ile orantılı göstermek istersen A kesim kayık yaka gelinlik sana daha fazla yakışacaktır. A kesim gelinlik ile belinin inceliğini vurgularken kayık yaka ile de göğüslerini daha büyük gösterebilirsin. Gelinlik denemeye başladığında bu seçenekleri mutlaka değerlendirmeni tavsiye ediyorum. Tabii aklında kalmaması için de kare yaka gelinliği de denemelisin.


SG

Sude Güven

05/10/2016

Merhaba benim goguslerim buyuk belim ince kalçalarim var buyuk yani nasil bi kesim gelinlik giyebilirim A kesim olur dediler ama. Ben prenses istedim çirkin durur dediler sizce nasil olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Sude, öne çıkartır. A kesim gelinlikler her zaman kurtarıcıdır. Etek kesimi belden aşağı A şeklinde indiği için vücudun kalça kısmını gizleyerek belin inceliğini öne çıkartır. Prenses kesim gelinliklerde de bel öne çıkar fakat prenses kesim gelinlik etek kısmından birden kabardığı için senin için uygun olmayabilir. hem göğüslerin büyük hem de kalça fazlasıyla kabarık olacağı için bende hoş durmayacağını düşünüyorum. Fakat denemeden de bilemezsin. Mutlaka her iki kesimi de deneyerek hangisinin içinde daha mutlu görünüyorsan onu seçmelisin.


CY

Canan Yok

21/09/2016

benim.gogsum.cok kucuk 75bile degil benim tercihim ne olmali bel74 basen 95

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Canan, Göğüslerinin küçük olması bikini giymediğin sürece hiç önemli değil inan bana. Göğüslerinin daha dolgun görünmesini istersen günümüzde gelinliklerin içine harika kuplar eklenerek bunun sağlanacağından emin olabilirsin. Yakalı veya straplez model gelinlik giyeceksen kuplardan sonsuza kadar yararlanabilirsin. Fakat fikrimi istersen ve dekolteli bir gelinlik giyebilirsen kesinlikle derin V yakalı bir gelinlik modeli giymeni tavsiye ediyorum. Genellikle elma vücut tipindeki gelin adaylarının vücudunun kurtarıcısı gibi görünse de küçük göğüslerde derin V yaka abartısız ve daha şık duruyor buna emin olabilirsin. Hatta birçok gelinlik tasarımcısı derin dekolteli modellerinde küçük göğüslü modelleri kullanıyor. Daha detaylı bilgi almak istersen V yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey makalemizi inceleyebilirsin.


hasan ipek

23/08/2015

Süper


MG

MiryMay gelinlik

28/04/2015

gelinlik vücutta uygun olsun çok önemli. kime balık kime prenses... ve eğer siz topuklar giyemezseniz - prenses model tam en doğrusu.


ÖS

öykü savaş

15/03/2015

video yararlı fakat bu gelinlikte bu kızcağıza uymamış.


OT

Olca Tekin

15/10/2014

Evet kesinlikle modeli begendik diye vücut şeklimize uymadığı halde o modeli almamamız gerekiyormuş... Yaralı video, yararlı makale... Teşekkürler :)


GK

Gözde kaymak

30/06/2014

Video çok yararlı ben balık gelinlik almayı düşünen bir kişi olarak benim için uygun olduğunu anladım çünkü bacak boyum uzun ayrıca etek boyunuda yukardan alcam bunu videodan öğrendim yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum.