Gelinliğinin Siluetini Seç: Gelinlik Etek Kesimi Modelleri!

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

3:54 dakika

15.05.2019

A kesim, prenses kesim, balık kesim, düz kesim, empire kesim! Bunlar her ne kadar gelinlik modeli olarak adlandırılsa da aslında gelinliğin siluetini çizen, etek kesimleridir. Gelinlik modeli denen şey ise etek kesimi, yaka tipi, kol çeşidi ve sırt kesiminin bir araya gelerek oluşturdukları bütünün adıdır. Şimdi hazırsan sana gelinlik etek kesimlerini tanıtacağım!

Gelinliğin Siluetini Belirleyecek Seçim: Etek Kesimi!

Gelinlik modeli seçerken pek çok tercih yapman gerekir. Gelinlik kesimleri, yaka tipleri, kol çeşitleri, kumaşlar konusunda seçim yaparken düğün mekanını, mevsimi, kişisel zevklerini göz önünde bulundurmanı ama en çok da vücut tipine uygun seçimler yapmanı öneriyorum.

Bu tercihlerin içinde en temel olanı gelinlik etek kesimidir. Etek kesimi, gelinlik modelinin belirleyicisi, siluetini çizen olacaktır. Gelinlik kesim çeşitleri içinden yapacağın seçim, beğenilerinle ilgili olsa da büyük ölçüde vücut tipine bağlı bir seçimdir.

Eteğin için gelinlik kesim modelleri arasından seçim yaparken en kritik şey, kendi proporsiyonlarını tanıman olacaktır. Vücut fizyonominde bir çatışma var mı? Kol boyun uzun mu kısa mı, bacak boyun gövdeye göre uzun mu kısa mı, belin kalın mı ince mi? Bütün bu oranlarını bilir, kendini tanır ve bu bilgiyi kişisel beğenilerinle birleştirirsen ortaya muhteşem bir seçim çıkar. Eğer vücut tipini tanımıyorsan gelinlik kesimine karar vermeden önce işe vücut tipine uygun gelinlik önerilerini öğrenerek başlamanı öneririm!

A Kesim Gelinlik

Vücudun üst kısmını sararak bele kadar oturan ve belden sonra A harfi şeklinde, yukarıdan aşağıya doğru genişleyerek inen etek kesimidir. A kesim gelinlik kime yakışır sorusunun cevabı ise; tüm vücut tiplerinin dostu olduğu. Armut, elma, kum saati, ters üçgen, dikdörtgen…

Neredeyse tüm vücut formları A kesim gelinliği giyebilir. Genellikle risk almak istemeyen, gece boyunca rahat etmek isteyen, klasik tercihler yapan gelin adaylarının kesimidir. Minyon ve orta boyluların tercihi, geniş kalçalıların kurtarıcısıdır.

Eğer A kesim bir gelinlik giymeyi düşünüyorsan daha fazlasına ihtiyacın olacak. A kesimi tüm detaylarıyla anlattığım "A kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!" yazısını okumak için tıkla!

Uzun kollu ve dantel A kesim gelinlik modeli.

Prenses Etek Gelinlik

Kafana takılan en önemli sorunun cevabı burada! Prenses gelinlik nasıl olur: Vücudu bele kadar sımsıkı sararak belden sonra kabaran hatta taşan gösterişli bir etek kesimidir. A kesimin aksine belden aşağıya doğru yavaş yavaş açılarak inmez, adeta bir prenses elbisesi gibi belden sonra çılgınca kabarır ve aynı kabarıklık aşağıya kadar devam eder.

Üçgen yani armut, ters üçgen yani yüzücü vücudu gibi düşünebilirsin, kum saati ve dikdörtgen vücut tiplerine uyum sağlayan prenses tipi gelinlik modellerinin marifeti ince belli ama geniş kalçalıların belini ortaya çıkartmak ama kalçasını saklamaktır. Prenses model giymek istiyorsan ve elma vücuda sahipsen yani üst bedenin yuvarlağa yakın bacakların ince ise, belden korsajlı modelleri tercih ederek belini kamufle edebilirsin ya da çok sıkı korse ve gelinlikte tok kumaşlar kullanmalısın.

Prenses gelinlikler hakkında daha fazlasını bilmek istiyorsan bu konuda yazdığım detaylı bir yazıyı okumanı tavsiye ediyorum. Prenses kesimle hangi duvak takılır, hangi yaka tipi kullanılır, nasıl iç çamaşırı giyilir, prenses kesim çeşitleri nelerdir gibi daha pek çok konuya değiniyorum. "Prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey" yazısı tüm sorularını cevaplandıracak!

Derin V yaka prenses gelinlik modeli.

Balık ve Yarım Balık Gelinlikler

Kusursuz vücut tipi kum saati formunun hakkını vererek taşıdığı balık kesim gelinlikler, mükemmel siluetlerini ortaya çıkartmak isteyen iddialı gelin adaylarının tercihi oluyor. Denizkızına yakın bir görünüm sağlayan balık formlu gelinlikler tam ve yarım olmak üzere 2’ye ayrılır.

Her şeyden önce balık model istiyorsan bilmen gereken şu: Balık gelinlik kimlere yakışır? Kalça altına kadar sımsıkı gelip kalçadan sonra genişleyerek inen yarım balık ve diz hizasına kadar sımsıkı gelip dizden sonra bollaşan tam balık, doğru vücut tipiyle eşleştiğinde prenses kesimden bile daha ihtişamlıdır.

Yarım balık tam balığa göre hareket alanının daha geniş olduğu kullanımı daha rahat bir kesimdir. Balık kesim gelinlikleri iyi taşıyabilmenin en kritik noktası bacak boyunun beden boyuna göre 3’te 1 oranında fazla olmasıdır.

Bu kadar bilgi yetmez diyorsan, çok daha fazla detay bulabileceğin "Balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!" yazısı eminim işine yarayacaktır.

Yarım ve tam balık gelinlik modelleri.

Düz Kesim Gelinlikler

Sadeliğin, minimalizmin, zarafetin kesimi düz kesimler genellikle bir gelinlik modeli olmaktan ziyade elbise gibi düşünülürler. Yukarıdan aşağıya genellikle bir girinti vermeden dümdüz inen bu kesimde kısa ya da uzun boylu olabilirsiniz ama ince ya da sportif yapılı olmanız şarttır. Kum saati ya da dikdörtgen vücut tipi, düz kesim gelinlikleri tercih edebilir.

Düz kesim bir gelinlik giymeyi planlıyorsan ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, yaka önerisinden duvak çeşitlerine hepsi: "Düz kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey" yazısında!

Taş işlemeli V yaka düz kesim gelinlik modeli.

Empire / Robadan

Aşağıdaki Empire State binasına baktığınızda neden bu kesime böyle dendiğini çok iyi anlayacaksın. Bu tip bir etek kesimini Empire State binasına benzetip adını böyle koymuşlar. Bizde buna robadan denir.

Eteğin belden değil göğüs altından kesildiği Empire tipi gelinliklerde gelinlik vücudun üst kısmını genellikle sımsıkı sarmaz ve belden oturtmalı bir kesim değildir. Göğsün hemen altından kesilir ve dökümlü bir şekilde aşağıya doğru uzanır.

Bu kesim bacak boyu gövdesine göre kısa ya da genel olarak kısa boylu gelin adaylarının boyunu uzun göstermeye yardımcıdır.

gelinliğinin siluetini seç: gelinlik etek kesimi modelleri!
Gelinlik Firmaları

Şehrindeki en iyi Gelinlik firmaları burada!

Her 2 çiftten biri aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik Firmaları

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

5 yorum

A

Azra

24/10/2014

galeriler çok güzelll


ZK

Zahide Kıyga

05/03/2015

kesinlikle a kesim tercihimdir cok zarif duruyor


TS

Tuğba Sözen

20/07/2015

A kesim bence de hemen hemen her vücut tipinde çok güzel duruyor


EA

Ela Amirova

27/08/2015

balik model bence daha guzel ki, kadinin vucudu guzelse sahada zarif duruyor


A

Asude

10/11/2015

a kesim benim de tercihim