Gelin Oluyoruz!

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

4:27 dakika

29.06.2020

Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen hep beraber gelin oluyoruz...

Merhaba düğün.com okurları ve sevgili gelinler.

gelin oluyoruz!

Eğer sizler bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen hepimiz birlikte gelin oluyoruz! Ben evlilik teklifini almış, sözü yapılmış, nişanı üzerinden aslında baya geçmiş ama hala kendine dün gibi gelen taze bir gelin adayıyım. Shopaholic sitesinde hem moda ile ilgilenirim, hem gezip gördüklerimi, sevdiklerimi anlatırım, hem de bu son zamanlarda “Bride To Be” köşesinde gelin oluşumun aşamalarına yer veririm. Bir çoğumuzun hemfikir olduğu gibi, evlilik biz aşıklar için hayatımızın dönüm noktası ve en mutlu, en önemli günlerimizden biridir.

Hazırlık aşamasında belki detaylarda kayboluruz, belki çok kolay karar veririz bilinmez, ama hepimiz sonucun hayalimizdeki gibi olması için uğraşırız. Neredeyse ufak bir düğün gibi geçmiş nişan törenim, düğün hazırlığıyla ilgili bol bol bilgim olmasını sağladı. Şimdi de gerçek düğünüme an itibariyle 2 ay 20 gün kaldı! Bu sebeple bol bol koşturan, hem evini, hem düğününü, hem kendini o güne hazırlamaya çalışan biri olarak sizlere bu süreçte görüp öğrendiklerimi burada anlatmak benim için büyük bir keyif, hem de yaptıklarımı şöyle bir gözden geçirme olacak. Bahsettiklerim işinize yararsa bir de, değmeyin keyfime! Hepinize mutlu düğünler, sonsuz aşk dolu bir evlilik hayatı dilerim ♥

gelin oluyoruz!

Gelinlik Seçimi

• Eğer girip de bir mağazadan gelinliğinizi hemen alıp çıkabiliyorsanız sorun yok. Ama eğer beğendiğiniz gelinliği siparişle getirtecek bir mağazadan alışveriş yapıyorsanız siparişlerin her mağazada 4 ayda geldiğini bilmenizde fayda var. Sakın ha son ana bırakmayın!

• Gelinliğinizi diktirecekseniz eğer, dikim süreleri genelde 2 hafta olarak söyleniyor. Yine de terzinizde bir yoğunluk olabileceği nedeniyle siz 1-1.5 ay önceden terzinize siparişinizi verin.

• Düğün telaşları sırasında kilo alıp verebileceğinizi göz önünde bulundurun ve mutlaka düğünden 10 gün önce son terzi provanız olsun, ve gelinliğiniz üzerinize tam anlamıyla o gün oturtulsun.

• Gelinliğinizi seçerken düğün mekanınızı ve konseptinizi de göz önünde bulundurmanız seçiminizi kolaylaştırabilir. Bir kır düğünü yapıyorsanız çok kabarık gelinlikler konseptle alakasız olabilir. Eğer düğününüz kokteyl şeklinde olacaksa balık modeller tam da konsepte uygun olup eğlenceli yanınızı ortaya çıkartacaktır. Romantik bir gelinseniz, danteller veya tamamen tülden gelinlikler sizlik olabilir. Ya da kapalı mekanda salon düğünü yapacaksanız istediğiniz kabarıklıkta prenses gelinliğiniz ortama çok yakışacaktır.

gelin oluyoruz!

Alyans Seçimi

• Artık her şeyde olduğu gibi alyanslarda da klasik düz altın rengi alyansın dışında milyonlarca çeşit var ve bu bir taraftan iyiyken bir taraftan da oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor.

• Alyansınızı sarı (yeşil) altın, beyaz altın gibi seçebileceğiniz gibi pembe altın da seçebilirsiniz. Ve hatta parlak yerine mat da seçebilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış. Model olarak ise istediğiniz gibisini bulamazsanız, aklınızdakini yaptırmak için güvendiğiniz bir kuyumcuyla konuşmanızı öneririm. Neticede elinizde tam da istediğiniz gibi, üstelik de sizin tasarımınız alyanslarınız olacaktır.

• Eğer bir nişan yaptıysanız ve hali hazırda alyanslarınız varsa, sağ elinizdeki yüzüğü direkt sol elinize transfer ederek de yola devam edebilirsiniz. :) Ama dilerseniz düğün için ayrı bir alyans almayı da düşünebilirsiniz, özellikle de nişan alyanslarınızın içinde nişan tarihiniz yazıyorsa, bir de düğün tarihi yazan alyans isteyebilirsiniz. Her iki şekilde de yapanlar var.

• Nişan günü çekilmiş sevgilimin bir fotoğrafını görüyorsunuz yukarıda, parmağındaki bizim nişan alyansımız. Biz nişanda beyaz altın görüntüsünün ağır basmasını tercih ettik ve sadece ortadan ince bir kısım yeşil altın diye tanımlanan sarı altın rengi geçen bu yüzüğü seçtik. Yüzüklerimiz Atasay’dı. Düğün alyansımız ise hazır. Bu sefer tam tersi gibi olacak renk kombini olarak, sarı renk daha ağır basıyor :) Onu da yine Atasay’a istediğimiz modeli söyleyerek özel yaptırdık.

gelin oluyoruz!

Düğün Fotoğrafçısı

• Düğünün belki de en önemli hatırası olacak fotoğraflar için hem güzel fotoğraflar çekecek hem de enerjisi sizinle uyacak bir fotoğrafçı bulmanız şart! Ailelerimiz hala karşı çıksa da, o eski stüdyo fotoğrafı dönemi çoktan kapandı. Artık serbest çalışan fotoğrafçılar moda. İnternette hikaye fotoğrafçısı diye arattığınızda karşınıza bir çok web sayfası çıkacaktır. Fotoğrafları tek tek inceleyip tarzınıza, hayalinize uygun portfolyosu olan fotoğrafçılarla irtibata geçin. Fotoğrafçınız sizinle aynı şehirde olmak zorunda değil, isteğiniz dahilinde şehir dışına da geliyorlar. ;) Ama özellikle bahar-yaz aylarında düğün yapmayı planlıyorsanız 6 ay önceden fotoğrafçının o gününü rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

• Fotoğrafa gelirsek, işte bizim nişan günümüz! Fotoğrafçımız Defne Burat sayesinde oldukça eğlenceli bir çekim gerçekleştirdik, sonuçlar ise harikaydı!

gelin oluyoruz!

Küçük Detaylar Büyük Mutluluklar

Önceki 3 ana unsuru geçtiysek, geri kalan her şey bana göre detay. Eksiklikleri, ya da klasik olmaları herhangi bir sorun yaratmazken, farklı bir şekilde olmaları gününüze çok daha mutluluk katabilir.

• Örneğin nikah şekerleri. Artık klasik kutular ya da tüller içindeki nikah drajelerine çok fazla alternatif var. Benim planım bir süredir gözüme kestirdiğim Loli Shop’tan loliler sipariş etmek! Minik kavanozlar ya da paketler içindeki loli adı verilen şekerler istediğiniz şekilde hazırlanırsa şahane bir sunum olur diye düşünüyorum. Fotoğraflar Loli Shop’tan.

gelin oluyoruz!

• Ya da yine aynı kavanozların içine minicik, tek lokmalık 2 tane kurabiye koydursanız üzeri şeker hamurlu? Kurabiye deyip geçmeyin, internette fotoğraflarına bakın, nasıl da farklı, nasıl da şirin... Bunları da şeker hamurlu kurabiye yapan bir çok kişinin internet sitesinde bulabilirsiniz. Benim seçtiğim fotoğraflar blog.mutludukkan.com’dan.

gelin oluyoruz!

• Peki ya gelin askısı diye bir şeyden haberdar mısınız? Değilseniz hemen araştırmaya başlayın! Fotoğraflar Google görsellerden. Bu metal kısmın bükülerek yapıldığı askıları en rahat etsy.com’dan bulabilir, Türkiye’ye getirtebilirsiniz. Ya da ahşap boyama severseniz kendi askınızı kendiniz bile yapabilirsiniz. Askı üzerine kendi isminizi yazdırabileceğiniz gibi, Mrs. yazdırıp yeni soyadınızı ekletebilirsiniz. Ya da sadece Bride bile yazması her şeyi farklı kılacak, çok güzel duracaktır. Düğün gününüzde gelinliğiniz henüz askıda asılı iken fotoğrafçınıza gelinliğinizi çekmesini söyleyin. Sonradan büyük anı olacağı kesin!

gelin oluyoruz!

Düğün.com

Hepinizin bildiği gibi düğünle ilgili her şey için internette aratmadan önce aratacağınız yer düğün.com olmalı! :) Çünkü her zaman bol seçenek, aklınızda bile olmayan alternatifler ve Dugun.com'un anlaşmaları sayesinde uygun fiyatlara buradan ulaşabiliyorsunuz. Düğününüz için hazırlıkların takibini yapmanın en kolay yolu ise Düğün.com Ajandam özelliğini kullanmak! Hele ki düğüne sayılı gün kala yapılacaklar o kadar artacak ki Düğün.com özel ajandası hatırlatmalarıyla sizin için bir kurtarıcı olacak! Şu an bu Ajandam özelliği ve hatırlatmaları olmasa bunca telaş içinde hazırlıklarımı nasıl yoluna sokardım bilemiyorum... :) Çok konuştum, ama bir yazının da böylece sonuna geldik sanırım. Umarım anlattıklarımdan işinize yarayacak, hoşunuza gidecek bir şeyler olmuştur. Özellikle gelinliğini henüz seçmemiş gelin adayları var ise, mutlaka blogumda Bride To Be köşeme göz atmalılar, denediğim onlarca gelinlik modeli onlara bir fikir verebilir!

Düğün Mekanları

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

2 yorum

A

Ayten

14/10/2014

evlenicek herkesin okuması gereken bir yazı


D

Deniz

14/10/2014

rehber niteliğinde olmuş başarılı