Ünlü Diyetisyenlerden Gelin Diyeti Listesi ve Gelinlere Özel Öneriler

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

8:14 dakika

05.09.2023

“Düğünüm var zayıflamam lazım” diyorsan tek çözümün acil, şok diyetler değil. Doğru bir düğün öncesi gelin diyeti ile istediğin, fit görünüme ulaşman mümkün. Nasıl mı? Uzman diyetisyenlere sorduk!

gelin diyeti

Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

1 ayda 10 kilo verdiren diyetler, 1 haftada 5 kilo verdiren diyetler gibi hızlı kilo verme diyeti araştırması yapıyor olabilirsin. Ancak bilinçli bir beslenme programı ile sağlıklı kilo vermen mümkün.

Uzman diyetisyenler, düğün stresi ve yoğunluk gibi nedenlerin, öğün atlama, beslenme düzeninde değişiklik ve aşırı kafein tüketimi gibi hatalara yol açtığını belirtiyor. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var:

Bunların başında ana öğünleri atlamamak geliyor. Aşırı kafein tüketimi yerine su içilmeli, kilo vermek için yapılan diyet, sporla desteklenmeli.

Düğün stresi nedeniyle kilo veremeyebilirsin. Bu durumda endişelenmene gerek yok. Uzmanların önerdiği metabolizma hızlandıran besinlerle hem stresin etkisini azaltabilir hem de sağlıklı kilo verebilirsin.

Uzmanlar düğün öncesi diyete başlayacak gelin adaylarını, hızlı kilo verdiren gelinlik diyetleri konusunda da uyarıyor. Sağlıksız diyetler, vücut direncini düşürebileceği gibi, düğün sonrası da verilen kiloların geri alınmasına yol açabiliyor.

Uzman diyetisyenlerin düğün öncesi uzak durman gereken besinlerden hızlı kilo verdiren gelin düğün diyetlerine, düğün stresiyle baş etme yöntemlerinden verdiğin kiloları geri almamak için yapman gerekenlere kadar tüm tavsiyelerine göz atalım:

Uzman Diyetisyen Emel Yılmaz’dan Gelin Diyeti Listesi ve Öneriler

diyetisyen Emel Yılmaz

1-Düğün Öncesi Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler

Düğüne kadar zayıflamam lazım diyorsan senin için Diyetisyen Emel Yılmaz’ın bazı önerileri var:

 • Düğün öncesi her gün 2-2,5 litre arası su tüketilmeli.

 • 3 ana öğün için zaman ayırılmalı.

 • Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı..

 • Vücudu bu stresli ve güzel süreçte iyi dengeleyebilmek için yararlı besin gruplarından tüketilmeli

2-Düğün Stresiyle Nasıl Baş Edilir?

Stres bazen vücudun doğal akşını bozabilir. Stresli bir yapıya sahip gelin adayları, her gün iki fincan melisa, papatya, passiflora gibi bitki çayları tüketilebilir. Kilo vermek için aynı zamanda fiziksel aktivite vazgeçilmezimiz. Bir de tabii, bol su tüketilmeli. Su tüketmeyi sevmeyenler aromalı su da içebilir.

gelin diyeti

Beslenme düzenini oluştururken şu yazımız da işine yarayabilir: Düğünden Önce Hayatına Sokman Gereken 8 Sağlıklı Besin!

3-Sağlıklı Zayıflama Diyeti Nasıl Olur? 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

 • Diyete başlandığında bazı durumlarda hemen istenilen sonuçlar alınmayabilir. Burada vücudun bir alışma dönemine ihtiyacı vardır.

 • Metabolizma yavaş çalışıyor olabilir.

 • Stres kaynaklı kilo verme engellenebilir.

 • Fiziksel aktivite için ayrı bir program gerekir.

 • Örneğin; insülin direnci gibi rahatsızlığı olanlara özel beslenme programı hazırlanması gerekir.

alternatif metin

4-Bunlardan Uzak Dur!

Düğün telaşından dolayı bazen bazı gelinlerimiz hazır besinlere, hazır yiyeceklere ve hamurlu besinlere yönelerek bağışıklık sistemini altüst ediyorlar. Hazır besinler fazla tuz içerir. Fazla tuz sıvıyı tutar ve ödem oluşumuna sebep olur. Bu yüzden hazır besinlerden uzak durmak gerekiyor.

Abur cubur veya basit karbonhidrat tüketerek, kan şekerinin düzensizleşmesine neden oluyor ve daha fazla şekerli besinler tüketme gereği hissediyoruz. Bu yüzden şeker içeren ne varsa almıyoruz, tüketmiyoruz ve tabii aklımızdan bile geçirmiyoruz!

5-Düğün Diyeti Sporla Desteklenmeli

Düğün öncesi diyetle birlikte spora 3-4 ay önceden başlayıp, düğün gününe kadar sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

düğün diyeti

6-Metabolizma Hızlandıran Besinler

Gelin diyeti ile zayıflayanlar, kilo verme hızı düştüğünde metabolizmalarını hızlandıran besinlere ihtiyaç duyabiliyor. Bu besinler arasında şunları sayabiliriz: Ananas, yeşil elma, yeşil çay, avokado, yoğurt, sebze suları, filtre kahve ve su bunlardan bazıları.

acil kilo vermem lazım

7-Bunları Yap, Verdiğin Kiloları Geri Alma!

Gelin diyeti zayıflamak için bir yöntem. Verdiğimiz kiloları korumak için de diyetisyen eşliğinde koruma diyetine geçip, koruma kurallarını uygulamanız, ilerleyen zamanlarda kilonuzu korumanızda büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Aksi halde hızlı kilo alma durumu söz konusu olabilir.

Uzman Diyetisyen Emel Yılmaz’dan Gelin Diyeti Listesi

Yılmaz’ın önerilerinin yanı sıra zayıflama diyet listesi arayan gelin adayları için de örnek bir programı bulunuyor. Peki bu gelin diyeti kaç kilo verdirir diyenler için de hemen söyleyelim: Kilosunu korumak, “karnım birazcık gitsin” diyenler ve bir-iki kilo vermek isteyenler bu beslenme programını son 1 hafta veya 10 gün uygulayabilir.

gelin diyeti listesi

 • Kahvaltı:
  -½ Avokado
  -Mevsim yeşillikleri
  -1 adet yeşil elma / 2 dilim ananas / 1 çay bardağı yaban mersini
  -2 adet ceviz
  -1 fincan yeşil çay/ beyaz çay
  Haftada 2 defa uygulanabilir:
  -1 adet yumurta
  -80 gram az yağlı peynir
  -Mevsim yeşillikleri
  -5 adet zeytin
  -1 fincan yeşil çay

 • Öğle:
  -Sınırsız susuz sebze yemeği

 • İkindi:
  -1 bardak taze sıkılmış sebze suyu
  -6 adet çiğ badem / çiğ fındık

 • Akşam:
  -Salata
  -120-150 gr yağsız et / tavuk/ balık

Uzman Diyetisyen Serap Orak’tan Tavsiyeler

Düğün öncesi kilo verme yöntemleri konusunda Uzman Diyetisyen Serap Orak’ın da tavsiyelerine göz atmanda fayda var. Düğün öncesi kilo almamak için neler yapılmalı, nasıl sağlıklı kilo verilir ve daha fazla ipucu için okumaya devam!

diyetisyen serap orak

1-Düğün Tarihi Ne Kadar Yakınsa Kilo Alma Riski O Kadar Fazla

Düğün diyetine başlamak için önemli olan düğün tarihinin ne kadar yakın olduğu. Çünkü süre uzunsa arada kilo alma riski mevcut. Yakınsa da fazla kiloları vermek için yeterli süre kalmamış olabilir. Bu durumda bir uzmandan destek almanın yanı sıra temel olarak sağlıklı beslenme kurallarına uymakta fayda var. Bunun için de tatlı, hamur işi ve fast-food besinlerden uzak durmak ve porsiyonları küçültmek alınabilecek önlemler arasında.

kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

2-‘Diyet Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum’ Diyenler, Dikkat!

Düğün stresi ile diyet yapmana rağmen kilo verilemeyebiliyor. Evet stresin kilo verme üzerinde baskılayıcı bir etkisi vardır. Özellikle stres varlığında böbrek üstü bezinden salgılanan kortizol hormonunun su dengesini bozma ve karbonhidrata karşı iştahı açma etkisi söz konusudur.

Stresi yenmek ve fazla kalorilerle savaşmak için yürüyüş yapmak, dans etmek ve yüzmek etkili egzersizler olabilir. Ayrıca artık kilo verme konusunda bir direnç başladıysa bir uzmandan destek alıp bu evreden çıkmak ve düğüne kadar zaman kaybetmemek en faydalısıdır. Su tüketimini arttırmak ve besin çeşitliliğine gitmek kendi başına alabileceği önlemler arasındadır.

3-Haftalık Gelin Diyetiyle Kaç Kilo Verilmesi Sağlıklı?

Düğün tarihi ve gelin adayının kilo fazlası bu konudaki en gerekli bilgilerdir. Sağlıklı bir beden haftada 0,5-1 kg arasında kilo vermeye uygun çalışır. Bu nedenle ayda 2-4 kg arasında kilo kaybetme ritmi olacaktır. Kişinin diyet yapma başarısı, yaşı, metabolizma hızı ve fiziksel aktivite durumuna göre bu ritim değişebilir. Normal kilodaki bireylerin, kilolu grubundaki bireylere göre kilo vermesi daha zordur.

4-Düğün Öncesi Beslenme Düzenine Dikkat!

Düğün öncesi yoğunluk, telaş, stres gibi nedenlerle beslenme düzeni bozulabiliyor. Özellikle öğün atlamamak çok önemlidir. Çok acıkan birinin iştahını yönetmesi çok zordur. Ayrıca aşırı çay, kahve tüketiminden kaçınmak gerekir çünkü kafein şeker düşmesi ve çarpıntıya neden olabileceği için gerginlik ve stres hissi yaratır. Düğün öncesi stresini yenmek için bu ayrıntılar da önemlidir.

düğün öncesi beslenme

5-Tuzlu ve Yağlı Besinlere Kısa Bir Ara

Düğün öncesinde yedikleriniz, cildi de bozabilir. Düğün öncesi dış görünüşü en çok bozan unsurlar, ödem denilen şişlikler ve cilt yağlanması sebebiyle oluşan sivilcelenmelerdir. Bu nedenle ödeme neden olan tuzlu besinler ve sivilceyi artıran yağlı besinlerden kaçınmak, ilk alınması gereken önlemler arasında. Kızartmalar, çikolata, kremalı besinler ve kuruyemişler en çok yağ içeren besinler. Turşu, soya sosu, soda gibi gıdalar da tuz yönünden zengin.

6-Asıl Kayıp Kas Dokusundan Oluyor

Fazlalıklarından kısa sürede kurtulmak isteyen gelin adaylarının tercihi, düğün öncesi şok diyetler oluyor. Şok diyetler ile kilo vermek mümkün ama hızlı kilo verme söz konusu olunca asıl kayıp her zaman kas dokusundan oluyor ve bu nedenle kişilerin zayıflığı sağlıksız görünüyor.

Şok diyet olarak tabir edilen çok düşük kalorili ve organ/doku hasarına neden olabilen diyetlerden kaçınmak en doğrusu. Unutmayalım ki ne kadar fazla kas kaybımız olursa ilerde o kadar çabuk ve fazla yağlanırız.

7-Sağlıklı Zayıflamak İçin Sporu İhmal Etme!

Eğer kişi daha önce hiç spor yapmamış biriyse yapabileceği en uygun egzersiz yürüyüş olabilir. Düğün öncesi kasları ve eklemleri zorlayarak sakatlanmalara neden olabilecek sporlardan kaçınmak en doğrusudur. Pilates gibi sıkılaşmayı sağlayan egzersizler zayıflamanın her aşamasında faydalı olacaktır. Ayrıca stresli gelin adayları için hem spor hem de terapi yerine geçmesi için yoga da tavsiye edebilirim.

düğünüm var kilo vermem lazım

8-Kilo Vermede Duraksama Olabilir Ama…

Kilo verme döneminde plato evresi dediğimiz duraksama dönemleri olabilir. Bu konuda diyetisyeniniz size gerekli motivasyonu sağlayacak ve diyetinizi gerektiği gibi güncelleyecektir. Ancak bir diyetisyen gözetiminde değilseniz fiziksel aktivitenizi artırmaya çalışarak veya beslemenizi çeşitlendirip farklılaştırarak gerekli uyarıyı yaratabilirsiniz.

Diyetisyen Serap Orak’tan Gelin Diyeti Listesi

Diyetisyen Serap Orak’ın düğün öncesi kilo vermek isteyen gelin adaylarına önerdiği örnek beslenme planı şöyle:

 • Sabah (09.00)
  -1 yumurta ve 1 dilim peynir ile yapılmış omlet
  -Çeyrek avokado veya 4 yarım ceviz
  -1 dilim tam buğday ekmeği
  -Domates, salatalık ve yeşillikler

 • Ara (11.00)
  -1 porsiyon meyve

 • Öğle (13.00)
  -1 porsiyon ızgara et türü veya 1 porsiyon baklagil yemeği
  -Bol yeşillikli salata
  -1 kutu ayran veya 1 kase cacık
  -1 dilim ekmek

 • Ara (16.00)
  -1 adet muz

 • Akşam (19.00)
  -1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği
  -1 bardak yoğurt
  -1 dilim tam buğday ekmeği
  -1 porsiyon meyve veya 1 bardak süt

Diyetisyen Taylan Kümeli Gelin Diyeti ve Düğün Detoksu

Gelin diyetinden bahsederken ünlü diyetisyen Taylan Kümeli’nin düğün detoksundan da bahsetmemek olmaz. Düğün öncesi doğru beslenme düzeni ile vücudu toksinlerden arındırmak ve zararlı alışkanlıkları değiştirerek sağlıklı kilo vermek mümkün.

İşte Kümeli’nin düğün detoksu için önerileri:

 • Uyanır uyanmaz oda sıcaklığında, içine geceden limon kabukları eklenmiş su içmeli.

 • Yemeklerde tuz azaltılmalı.

 • Şeker ve şekerli ürünler tüketilmemeli.

 • Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek; sindirim şikayetlerini azaltır.

 • Detoks süresince mevsim sebzeleri, mümkünse organik tarımla üretilmiş olanlar tercih edilmeli. Sebze ve meyvelerden maksimum sağlık faydası kazanmak ve vücudun toksinlerden arınmasını hızlandırmak adına çeşitli beslenmeye dikkat edilmeli.

 • Özellikle enginar, soya filizi, maydanoz, kuşkonmaz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, kereviz ve lahana yemek fayda sağlar.

 • Geceleri ağır ve yağlı yemeklerden uzak durulmalı.

 • Kahve, çay, soğuk içecekler, kakao ve kafeinli içecekleri azaltılmalı. Kahve yerine rahatlatıcı bitki çayları tercih edilebilir. Yeşil çay, ısırgan otuyla yapılan bitkisel çaylar ve özellikle biberiye çayı içilebilir.

taylan kümeli

Kümeli de sağlıklı kilo vermek için doğru beslenmenin yanı sıra spor yapmak gerektiğinin altını çiziyor. Ünlü diyetisyen, gelinliğin içinde fit görünmek isteyen gelinlere şunları öneriyor:

 • Gün içinde küçük şekerlemeler yapmak ve günlük hayata kıyasla daha erken saatlerde uyumak; metabolizmanın dinçleşmesi, dolaşımın hızlanması ve sindirim sisteminin korunması adına son derece önemlidir.

 • Haftada mutlaka en az 3 kere, 45 dakikalık tempolu yürüyüşler yapın. Mümkün olduğu kadar hareketli olun.

taylan kümeli gelin diyeti

 • Düğün gününün tadını çıkartmak için bu sürede alışkanlıklarınızı yeniden yorumlayın. Yürüyün, dans edin, pilates gibi kasları geliştiren programlı sporlar yapın. Mümkünse bir uzmandan destek alın.

 • Toksinlerden arınmak adına belli aralıklarla pasif terlemeye yardımcı olabilecek sauna kullanımı da fayda sağlar. Gelin hamamı da yararlıdır. Hamama giderek, cildinizi temizlemiş olursunuz.

Düğün öncesi kilo vermek isteyen gelinler için uzman diyetisyenlerin önerilerini bir araya getirdik. Sen de bu önerileri dikkate alarak istediğin kiloya sağlıklı bir şekilde ulaşabilir, gelinliğinin içinde hayal ettiğin gibi fit görünebilirsin! Uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsan, şehrindeki güzellik merkezlerinin profillerini inceleyebilir, sunulan hizmet seçeneklerine göz atabilirsin. İlgini çeken firmalarla iletişime geçebileceğini de unutma!

Güzellik Merkezleri

Seni düğününe hazırlayacak en iyi güzellik merkezleri burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Güzellik merkezlerini incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Güzellik Merkezi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Güzellik Merkezleri Firmaları

Güzellik Merkezleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap