3 Maddede Doğru Düğün Mekanını Bulmanın Püf Noktaları

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

2:57 dakika

09.04.2021

Düğün mekanını tüm aramalarına rağmen hala bulamamış olabilirsin. Merak etme evlenmek üzere olan pek çok çift seninle aynı yollardan geçiyor. Bütçene, davetli sayına, hayallerine uygun bir mekan bulmak çok da kolay değil doğrusu. Onca seçenek arasından mekanını nasıl seçeceğin konusunda yardıma ihtiyacın varsa, önerilerimiz sayesinde bu işin altından kolayca kalkacaksın:

düğün mekanı

Türkiye’de her yıl ortalama 600 bin kişi evleniyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğu evlenmek için yaz aylarını ve hafta sonlarını tercih ediyor. Dolayısıyla düğün mekanlarına olan talep, kısıtlı bir zamana sıkışıyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında evleneceksen, mekan araştırmasını 1 yıl önceden yapmanı öneriyoruz.

Açık veya kapalı alana sahip olmasına, özelliklerine, sunduğu manzaraya göre pek çok farklı düğün mekanı seçeneği var. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde düğününü yapacaksan seçeneklerin arttığı için daha da şanslısın. Yaygın olarak tercih edilen düğün mekanı türleri şunlar:

3 maddede doğru düğün mekanını bulmanın püf noktaları

1-Senin İçin Uygun Düğün Mekanı Hangisi?

Düğün mekanına bakarken, birbirinden çok farklı birçok seçenekle karşılaşıyorsun ve kafan iyice karıştı. Aşağıdaki maddeleri okudukça karşına çıkan mekanları daha kolay eleyebileceksin:

● Davetli sayısı düğün mekanı seçmeden önce üç aşağı beş yukarı netleştirmen gereken şeylerin başında geliyor. Her iki aile karşılıklı olarak oturup, çağıracağı kişileri belirlemeli. Seçeceğiniz düğün mekanı davetli sayınızı kaldıracak kapasitede olmalı.

●Düğün bütçesinin üzerine çıkan düğün mekanlarını belirleyip, zaman kaybetmeden elemelisin. Baştan hesabını doğru yapıp, altından kalkabileceğin düğün mekanlarına bakarsan, daha sonra hayal kırıklığına uğramamış olursun.

●Düğününü yapacağın mevsime göre de mekan seçiminde bulunabilirsin. Mesela ilkbaharda evleneceksen, hem açık hem kapalı alan seçeneği sunan mekanlar ideal olabilir. Kapalı yedek bir alana sahip olmayan mekanlardan da tente, çadır ya da raylı çatı sistemi gibi çözümler sunanlara yönelebilirsin.

Bu arada Düğün.com’un Hava Durumu Aracı’nı kullanarak, düğün gününde tahmini olarak hava durumunu öğrenebileceğini biliyor muydun?

●Düğün mekanı araştırırken, hayallerini de göz ardı etme. Mesela deniz tutkunu, özgür ruhlu bir çiftseniz sahil düğünlerine, nostaljik esintilerden hoşlanıyorsanız da tarihi düğün mekanlarına öncelik ver. Elbette davetli sayını ve bütçeni de hesaba katmayı unutma. Hep bir kır düğünü yapmayı hayal ediyorsan, önceliğin bu tarz mekanlar olmalı. Kriterlerine uygun seçenekler bulamazsan, diğer mekanlara bakabilirsin.

3 maddede doğru düğün mekanını bulmanın püf noktaları

2-Düğün Mekanı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

  • Davetli sayın arttıkça maliyetlerin artacak kuşkusuz. Ancak mekanlar, davetli sayısı arttıkça kişi başı ödenecek ücrette indirime gider.

  • Düğün mekanına 1 yıl önceden karar verip, rezerve edersen, fiyat avantajı yakalarsın.

  • Mekan, şehir merkezine olan uzaklığına göre daha uygun fiyatlı olabilir.

  • Sonbahar-kış ayları ile hafta içi günlerinde, talebin yoğun olduğu yaz ayları ve hafta sonlarına göre mekan fiyatları daha uygundur.

  • Düğün salonları, sosyal tesisler, genellikle üst segmentte hizmet sunan tarihi düğün mekanları, 5 yıldızlı oteller ile manzarası olan kulüp ve davet alanlarına göre daha düşük maliyetle düğün gerçekleştirilebilen mekanlardır.

  • Mekanın sunduğu paketin ne kadar dışına çıkıp, ekstra hizmet talep edilirse, maliyetler de aynı oranda artar.

  • Yemekli bir düğünde menü seçimi ve limitli-limitsiz, alkollü-alkolsüz içki seçenekleri fiyatı etkileyen faktörlerdendir.

3 maddede doğru düğün mekanını bulmanın püf noktaları

3-Düğün Mekanı ile Anlaşmadan Sorman Gereken Sorular

1-Düğün paketine neler dahil? Bu pakette değişiklik yapılabiliyor mu?

2-Gelin ve damada özel sunulan ekstra hizmet ve hediyeler var mı?

3-Düğün menüsünde neler var? Menüde değişiklik yapılabiliyor mu ve bu ücretlendirmeyi etkiliyor mu?

4-Düğün günü mekanın başka bir alanında farklı bir düğün olacak mı?

5-Kapalı düğün mekanları için; salonun havalandırma veya soğutma performansı nasıl?

6-Düğün fotoğrafçısı, organizasyon, catering, düğün pastası gibi konularda farklı firmalarla çalışmaya imkan tanıyor musunuz?

7-Müzik ve servis kaçta sona eriyor?

8-Otoparkınız mevcut mu?

9-Ne gibi ödeme kolaylıkları yapıyorsunuz?

10-Kontrat iptali durumunda tazminat ödenmesi gerekiyor mu?

Binlerce farklı düğün mekanı seçeneğine buradan ulaşabilirsin. Filtreleme alanından şehrini ve mekanda olmasını istediğin özellikleri seçebilir, listelenen firmaların profil sayfalarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsin. Profil sayfalarında firma hakkında detaylı bilgi edinmek, fotoğraflarına göz atmak hatta daha önce o mekanda düğün yapmış çiftlerin yorumlarını okumak mümkün. Beğendiğin mekanların sunduğu hizmet detaylarını ve fiyat teklifleri istemeyi de unutma.

Düğün mekanını seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini artık biliyorsun. Şimdi gelinliğini seçmeye sıra geldi:

3 maddede doğru düğün mekanını bulmanın püf noktaları

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Mekanı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Mekanları Firmaları

Düğün Mekanları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Metin Çağan

Düğün Tarihi: 30.04.2024


Düğünümüz için salonumuzu tuttuk, sözleşmemizi yaptık. İlginize teşekkür ediyorum. Hayırlı akşamlar.


Mehmet Kılcan

Düğün Tarihi: 04.10.2023


Teşekkür ederim Balikci 286 tutdum