A’dan Z’ye Düğün Masrafları: Çiftlerin Evlilik Hazırlıkları Listesinde Neler Olmalı?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

3:54 dakika

11.02.2021

Evlenmeye karar verdiniz! Ama önceden çeyizinden kınasına kadar tüm harcamaların ne kadar tutacağını bilmek istiyorsunuz. Sizin için hepsini tek tek araştırdık, fiyat çıkardık. Söz, nişan, kına, düğün ve çeyiziyle baştan sonra bir düğün ne kadar mal olur? Cevabı yazıda!

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Evlilik Masrafları Nelerdir?

Şunu çok iyi bilmelisin ki evlenme masrafları sadece düğünü kapsamaz. Evlilik masrafı, adı üzerinde bu yolda yürümeye karar verdiğin andan itibaren karşına çıkan tüm harcamalardır. Bunlar arasında evlilik teklifi için alınan tektaş, düğünün mini provası niteliğindeki nişan yemeği, ev eşyaları, balayı ve büyük güne dair her ayrıntı var. O nedenle düğün masraflarını hesaplarken bunların hepsini işin içine katmalısın.

Bu yazıda ”Bir düğün ne kadara mal olur” sorusunun cevabını ortalama rakamlarla vermeye çalışacağız. Sıkı bir piyasa araştırması yaparak, senin için düğün hazırlıkları listesi çıkardık ve her bir kalem için ne kadar ödemen gerektiğini yazdık. İşte evlilik masrafları listesi:

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Toplam Düğün Masrafları Ne Kadar Tutar?

İlk başta sana toplam bir rakam vereceğiz. Sonrasında düğün sürecindeki her organizasyon için detaylı olarak fiyatlara bakacağız. Baştan sona bir düğün yapmanın maliyeti bakalım ne kadarmış:

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Çeyiz 76.000
Düğün 46.000
Söz / Nişan 38.000
Kına Gecesi 10.000
Toplam 170.000

Tüm bu ayrıntıları göz önünde bulundurduğunda ortalama bir düğün masrafı için en az 170 bin TL’yi gözden çıkarmaya hazır olmalısın. Gözün korkmasın! Planlamanı doğru yaparsan ya da devlet çeyiz desteği gibi opsiyonları değerlendirirsen, hayallerini gerçekleştirmek hiç zor değil. Bankaların sunduğu evlilik kredisi seçeneklerini de düşünebilirsin.

Şimdi dilersen detaylı listelere geçelim:

Söz ve Nişan Masrafları Listesi

Söz ve nişan hazırlıkları ile başlayalım listeye. Eğer söz ve nişanı bir arada yapacaksan, kız isteme törenine ayrılan bütçeyi de nişan masrafları arasında değerlendirebilirsin.

Dilersen de kız isteme yapıldıktan sonra başka bir gün belirleyerek salonda nişan töreni düzenleyebilirsin. Tabii buna bağlı olarak düğün listesine eklenen masraf kalemleri de değişir ve ayrı ayrı söz ve nişan alışverişi yapman gerekir.

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Şimdi söz törenini evde, nişan organizasyonunu ise salonda yapan çiftler için ortalama masraflara bakalım. İşte söz ve nişan masrafı listesi:

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Nişan Mekanı 17.000 Firmaları İncele
Nişan Organizasyonu 6.000 Firmaları İncele
Tektaş Yüzük 5.000 Firmaları İncele
Nişan Yüzüğü (2 Adet) 3.500 Firmaları İncele
Nişan Pastası 1.500 Firmaları İncele
Nişan Elbisesi 1.500 Ürünleri İncele!
Nişan Saç Makyaj 1.000 Firmaları İncele
Takım Elbise 1.000 Ürünleri İncele!
Nişan Hediyelikleri 750 Firmaları İncele
Söz Çiçeği ve Çikolatası 750 Ürünleri İncele!
Nişan Davetiyesi 400 Firmaları İncele
Söz İkramlıkları 600 Firmaları İncele
Toplam 38.000

Gelin bohçası

Tablodaki nişan yüzüğünü nikahtan sonra alyans olarak da kullanabilirsin. Yani çoğu çift ekstra yüzük almak yerine bunu tercih ediyor.

Burada sana ilaç gibi gelecek bir yazı var: Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

Bekarlığa Veda veya Kına Masrafları Listesi

İstersen sadece kına gecesi yap istersen de buna ek olarak bekarlığa veda gecesi organize et. Her ikisinde de ayırman gereken bir bütçe olmalı. Bunun nedeni her iki kutlama şeklinde de elbise, mekan, kına ve müzik gibi ortak masraf kalemlerinin bulunmasından kaynaklanır.

Kına hazırlıkları ile genellikle organizasyon firmaları ilgilenir. Fiyatları da ona göre şekillenecektir. Biz en iyisi kına organizasyon fiyatlarını ve kına malzemeleri listesindeki düğün giderlerini inceleyelim:

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Kına Mekanı 4.500 Firmaları İncele
Kına Malzemeleri ve Organizasyon 3.000 Firmaları İncele
Kına Elbisesi 1.500 Ürünleri İncele!
Saç & Makyaj 1.000 Firmaları İncele
Toplam 10.000

kına gecesi malzemeleri

Kına gecesi mekanları genelde organizasyon hizmetini de kendileri veriyorlar. Ama sen dışarıdan bir firma getirmek istersen sadece mekanı kiralayabilirsin. Bu arada şu yazımıza göz atmadan kına mekanını seçmeni önermiyoruz: Kına Gecesi ve Bekarlığa Veda Mekanları

Çeyiz Masrafları Listesi

Evlilik maliyetinin büyük bir kısmını çeyiz alışverişi oluşturur. Sonuçta sıfırdan bir evi doldurmak, iki kişiye yepyeni bir yaşam alanı hazırlamak kolay değil.

Çeyizden kastımız sadece belirli mutfak eşyaları değil bu arada. Koltuk takımından beyaz eşyaya kadar ev için ihtiyaç duyduğun her şey! Evlilik ihtiyaç listesi hazırlarken maddelerin çoğunda çeyizlik eşyaların yer aldığını göreceksin.

Evlilik Çeyiz Listesi ve Fiyatları Fiyat (TL)
Mutfak 13.200
Yatak Odası 13.400
Oturma Odası/Salon 19.400
Elektronik Ev Eşyası 26.000
Banyo 1.350
Hol/Antre 1.250
Diğer Ev İhtiyaçları 1.500
Toplam 76.500

Çeyiz alışveriş listesinden, fiyatlara kadar her detayın yer aldığı çeyiz yazımızı da buraya bırakıyorum: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Düğün Masrafları Listesi

İşte geldik büyük gün olan düğün hazırlıklarına! Buradaki kalemler, düğün harcamalarının hafife alınmayacak bir kısmını kapsıyor. Çünkü burada masrafların büyük bir parçasını oluşturan düğün mekanı ve balayı var.

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Geleneklere göre düğün masraflarının aileler arasında nasıl bölüşülmesi gerektiğini biliyor musun? Şu yazımızda anlattık: Düğünlerde Erkek Tarafı Ne Alır? Kız Tarafı Ne Alır?

Ortalama seviyede bir düğün mekanında yapılan, 300 kişilik yemekli organizasyonlar için çıkan düğün masraf listesi şöyle:

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Düğün Mekanı & Organizasyon* 25.000 Firmaları İncele
Balayı 8.000 Turları İncele
Gelinlik 5.000 Firmaları İncele
Düğün Fotoğrafı Çekimi 2.000 Firmaları İncele
Damatlık 1.500 Firmaları İncele
Gelin Saçı & Makyaj 1.500 Firmaları İncele
Nikah Şekeri 1.000 Firmaları İncele
Düğün Davetiyesi 1.000 Firmaları İncele
Gelin Aksesuarları 600 Firmaları İncele
Gelin Buketi 400 Firmaları İncele
Toplam 46.000

* Düğün mekanlarının birçoğu, organizasyonu fiyat dahilinde yapıyorlar. Verdiğimiz rakam standart süslemeler ve organizasyon hizmetini kapsıyor. Ekstra olarak talep ettiğiniz orkestra, dans gösterisi, gelin takı, anı köşesi gibi hizmetlerin ücretlendirmesinin ayrı olarak yapıldığını belirtelim.


Düğün maliyeti, tercih ettiğin seçimlere göre değişir. Örneğin düğün salonu ile otelde düğün yapmanın maliyeti farklıdır. Ya da gelinlik satın alırken, seçtiğin modelin tasarımcı gelinliği mi, özel dikim mi olduğu maliyetini değiştirecektir. Planlamanı yaparken bu kilit noktaları mutlaka düşünmelisin.

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Ortalama düğün masraflarını artık öğrendiğine göre şehrindeki düğün firmalarını inceleyerek evlilik yoluna ilk adımlarını atabilirsin.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

60 yorum

MK

Musa Küsbeci

03/06/2018

Merhaba ben fasta evlilik yapmayı düşünüyorum ideal bir düğün masrafı ne olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Fas'taki evlilik masrafları ile ilgili fikrimiz yok ne yazık ki. Planlarınızı değiştirip, Türkiye'de evlenmeye karar verirseniz, yardımcı olmak isteriz :)


Ç

Çantar

21/11/2018

bn kizi kacircam iki gun dugunum olacak takim elbise bindallik gelinlik saçi yemsi icmsi 30 bin bulurmu mahale dugunu olacak

Y

Yasemin
Tabi masraflari gorurseniz kacirirsniz


FO

Funda Oral

01/12/2018

Merhaba izmir de düğün yapmak istiyorum sadece düğün masrafları ne kadar bir bütçeyle karşılaşırız :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Funda Hanım. Tutar, ne tarz bir düğün mekanında, nasıl bir düğün yapmak istediğinize göre değişecektir. Size fikir verebilmesi adına, İzmir düğün mekanlarımızın listesini buraya bırakıyoruz. Beğendiğiniz firmalardan kolayca fiyat teklifleri alabilirsiniz.


E

Esmer

22/12/2018

Merhaba bahçelievler de düğün yapicaz yanlış söz nişan bir olucak sevgilim herşeyi tek yapicagi için ona yüklenmek istemiyorum herşeyin en ucuzunu seçmeye fazla abartma maya calisicam ortalama ne kadar bir ücret çıkar acaba

Düğün.com

Düğün.com
Ev kurmak ve balayı masraflarını da işin içine eklediğimiz zaman, bugünün şartlarında ortalama 50-70 bin TL arasında bir masraf sizi bekliyor diyebiliriz. Mutluluklar ve kolaylıklar diliyoruz.


K

Kemal

29/12/2018

Abicim bı yanlişiniz War ama ya. Normal bir düğüne sadece takı 5o ooo ciwari gidiyor ve beyaz eşya ile mobilyalar da bir o kadar yani 5o ooo. Bunun düğün salonu da yemekli olarak oluyor ve 2o ooo de oradan.geriye kalan ufak tefekleri de siz hesaba katarsanız durum ortada? bir aydır araştırıyorum.

A

Ahmet
50.000 TL'lik takı takacak adamda bu listeye uymasın bir zahmet. Şuan ki fiyatla 12 (Bir düzine) Tane cüsseli bilezik geliyor o paraya.


M

Meraklı

08/01/2019

Kenarında birikim olmadan baştan başlayıp söz nişan birarada düğün tabi aradaki yapılan masraflar maliyeti ne kadar çıkar orta düzey salon yemeksiz olucak .

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazımızdaki tüm kalemleri 2019 fiyatlarına göre güncelledik. Her organizasyon için verdiğimiz ortalama fiyatlar size fikir verebilir. Söz, nişan ve yemeksiz düğün masrafları ise ortalama olarak 56.000 TL gibi bir rakamı bulmaktadır. Şimdiden mutluluklar dileriz.


M

Muzaffer

15/02/2019

Merhaba, Ben sevgilimden bu formaliteler ve gereksiz adetler yüzünden soğuyorum. Nefret ediyorum bunlardan. Düğünde oynamak, o iğrenç benim kültürüm olmayan halayı yapmak istemiyorum. Lütfen evlilik müessesesinin kaldırılması yönünde bana destek olurmusunuz? Sadece sevgililer yaşasa, kimse evlenmese olmaz mı acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu keyifli müessesenin kaldırılması konusunda size yardımcı olamayacağız. :) Ancak düğününüzü daha stressiz atlatmanız için birkaç tavsiyede bulunabiliriz. Öncelikle düğününüzde çalacak şarkılara siz karar verebilirsiniz. Son dönemlerde daha farklı müzik tarzlarının hakim olduğu düğünleri sıklıkla görmeye başladık. Müstakbel eşinizin ve sizin sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir playlist hazırlayıp DJ'den onu çalmasını rica ederseniz ikinizin de memnuniyeti sağlanmış olacaktır. Ek olarak bir de after parti etkinliğini düşünmenizi öneriyorum. Aileler ve akrabalar düğünde eğlendikten sonra evlerine dağılırlar. Sonrasında siz arkadaşlarınızla gecenin geç saatlerine kadar after parti etkinliğinde eğlenebilir, düğün yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar diliyoruz.

E

Erdogan
Muzaffer sana katılıyorum bende karşıyım düğün olayına, bu listede altın yok birde onlar olunca 30 bin daha eklemek lazım en az. Ben nişan yaptım 15 bine maloldu bana. Düşünüyorum düğünü nasıl yapacağım. Evlensen bir dert evlenmezsen bir dert Allah sonumuzu hayırlı eder inşallah


K

Kemal

18/02/2019

Normal bir düğün için ideal bir fatura olmuş şimdi??kaç kere kendim hesaplayıp arastirdiysam da enaz 135 bin oluyor?


S

Sultan

13/04/2019

Düğün mekanı 24 000 veren kişi anca çok lüks bir otelde yemekli yaparsa o kadar olur abartı oluğunu buran anlayabilirsiniz bu tutarın 50 bin aşağısı kadar tutar gözünüz korkmasın geç olsun güç olmasın taksitlere evlenmeden önce başlarsanız evlendikten sonraki huzurunuzda yerinde olur. planlamanızı araştırmalarınızı iyi yapın gerisi halledilir.


KS

Kaan Sözdinler

19/04/2019

Ben evimin önünde düğün nişan yapacam o zaman masraflar ne olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazıdaki listeden düğün ve nişan mekanı masraflarını düşerek hesaplama yapabilirsiniz. Ama davetlilerinize ikram edeceğiniz yemekleri, yapacağınız süslemeleri de unutmamak gerekir. Masraflarınız tamamen evinizin önünde nasıl bir düğün yapacağınıza bağlı. Şimdiden mutluluklar!


FS

Fırat Seyfili

21/04/2019

Evlenecektik burayı okuduktan sonra ayrıldık. Mutlu musunuz?


EK

Emre K

21/04/2019

Evliliği o kadar zor hâle getirdilerki gençler zinaya daha çok yakın oluyor eee evlilik 100.000 zina 50 tl .yerin dibine batsın adetleriniz

HO

Hasan Ozkara
Helal olsun doğru soyledin baskan

S

Serdal
Millet uc kurus maas alip onun bunun agzinin kokusunu cekecek.evlenmeye kalksa su hale bak.harbiden de yerin dibine batsin.bu gidisle millet birlikte yasayacak avrupadaki o.basladi da zaten.


OM

Osman M

23/04/2019

Bu liste kısmen eksik kısmen fazla. Eksik olan yerleri yaşanacak evin masrafı yazılmamış. Kira olabilir yada sahibi olabilir ama sonuç olarak bu yeni bir yaşam alanı olacağı için masrafı göz ardı etmek olmaz. Bunun yanında takı toka hediyeler vs de güzel masrafı oluyor. Fazla olan da mekan kirası özellikle 24 bin salon kirası gerçekten abartı olmuş 10 12 bin arası 120 150 kişilik salonlar var ideal olarak. Tabi herşeyden öncesi Rabbim hayırlı huzurlu bir yolculuk nasip etsin evlenen tüm çiftlere herşey para değil ama bu işler de parasız olmuyor :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Düğün masrafları listesini çıkarırken minimum 300 kişilik bir düğünü ele aldık. Ortalama bir düğün mekanında, ortalama fiyattaki menüleri araştırdığımızda bu rakamlar ortaya çıkıyor. Tabii ki daha az kişiyi çağıracağınız organizasyonlarda fiyatlar düşecektir. Aynı zamanda tercihlere göre de fiyatlarda farklılıklar görülecektir. Biz de size ve diğer tüm çiftlere mutluluklar diliyoruz. :)


M

Murat

04/06/2019

Bu yaziyi okumadan bir umudum vardı.En azından hayal kuruyordum.şimdi onuda yapamıyorum. Maddi imkânı olmayana evlilik ne lazım.Biz haketmiyoruz demekki


S

Smt

06/06/2019

34 yaşında aylık geliri 2500 tl kendi evi olan bekar ve tek başına yaşayan bir insanım bu söyleyeceklerim tamamen şahsi düşüncelerim şu evlilik masrafını düz 150 bin tl yapalım ekstra harcamalar hesaba katılmamış şimdi 150 bin lirayı devlet bankasına aylık faize yatırsam net getirisi 2.235, 62 tl aldığım maaşıda bu hesaba katarsak toplamda 4. 735,62 tl ediyor mantıklı bir insan günümüz şartlarında bu parayı asla saçma sapan bir evlilik için çöpe atmaz tabi eğer evlilik manyağı değilse para kolay kazanılmıyor arkadaşlar bunlar tamamen kendi şahsi düşüncelerimdir evlenen insanlara saygı duyarım evlilik akıl oyunu değil istek oyunudur


T

Tarık

13/06/2019

Yaw bir imam nikahı herşey tamam büyütmeyin bukadar bi çeyiz masrafı yaparsınız onuda yapın bi zahmet sizde kullanacaginiz çeyiz masrafi da okadar pahalı değil bu arada abartmışsınız?


E

Eylül

27/06/2019

Ankarada 300 kişilik yemekli düğün 24.000 binden aşağı yok. Lüks otelde 50 yi gözden çıkarırsın. Bence araştırın.


AK

Ali Küçük

30/06/2019

Yazi ve yorumları okudum evlenenlere allah yardim etsin .kendim için diyorum benim için evlenmek zor artik.yinede millete muhtaç olmicak şekilde kripto para işine devam.


S

Smt

01/07/2019

Tarık bey dini inançlarınıza çok derin saygım var lakin her insanın görüşü farklıdır sevgi ve saygılarımla


S

Smt

01/07/2019

kesinlikle eylül hanım lakin herkesin evlilik anlayışı değişkenlik gösterir ben şahsım adına örf adet ve anenelerine bağlı bir insan değilim kendi ayakları üzerinde durabilen dünya görüşünü kendine ilke edinmiş aydın düşüncelere sahip bir insan ile beraber olmak isterim evliliğe karşı değilim evlilik için harcanan paralara karşıyım bu miktarları keza eş olabilecek kişi ile avrupayı yada dünyanın farklı ülkelerini gezerek insan kendini geliştirebilir


S

Smt

01/07/2019

Ali bey başarılarınızın devamını dilerim kazancınız bol olsun mantıklı yatırımlar şart


AK

Ali Küçük

02/07/2019

Kendim yazdim bir yere kafama göre .ve yazdığimi bu liste ile karşilaştirma yaptim.ortaya abartisiz 120 bin civarinda rakam çikıyor. Yani kabataslak eşyayi hepsi dahil 30 bin olarak hesap ettim.taki işini bilezikler -yüzük küpe vs 35 bin olarak hesap ettim.ve kalan 50 bin genel olarak hepsi. Benim hesap ettiğimde ayni oldu yani.zaten insan bu yola girince masraflar çikacaktir.kaç tane evlenenle konuştum.az ile olmuyor diyorlar.


ET

Eren Taștan

05/08/2019

Merhabalar teşekkür ederim evlenmekten vazgeçtim lanet gelsin daha balayı var


ET

Eren Taștan

05/08/2019

Biz memlekette düğün yapamıyoruz adam fasta yapacak


ET

Eren Taștan

05/08/2019

Kardeş hiç masrafa girme


ET

Eren Taștan

05/08/2019

Bunu erkeğin düşünüp kafayı yemesi lazım sen neden düşünyorsun


ET

Eren Taștan

05/08/2019

Acaba hala yaşıyorum vatandaş


ET

Eren Taștan

05/08/2019

Kralsın dmi ne gerek var masrafa


ET

Eren Taștan

05/08/2019

Çok doğrusun kardeş helal


ET

Eren Taștan

05/08/2019

Sonuç olarak ya zengin evlenecek ya da borcu taksidi psikolojik bozulmalar göze alanlar köle gibi çalışıp kazandığı 3 kuruşu kaptıranlar


EO

Ezgi O.

13/08/2019

bizim düğün organizasyonumuz 25 bin tl tuttu nişanınki 2 bin düğününki nasıl 1500 olabilir aklım almadı


D

Düğün.com

15/08/2019

Merhaba, Düğün organizasyon masrafları; mekan, yemek, fotoğraf / video gibi hizmetleri içermiyor. 1.500 TL'lik ortalama rakam, süsleme hizmetlerini ve masa üstü aksesuarları kapsıyor sadece. Tabii bu fiyatlar, talep ettiğiniz malzemelerin kalitesine ve davetli sayınıza göre değişiklik gösterir. İyi günler dileriz.


M

Murat

18/08/2019

Kolayi var alirsin kizi nikahtan olay biter.


H

Hatice

22/08/2019

Herkez okadar boş yorum yapıyorki Paran yoksa evlenme kardeşim sen bacını kime vermek istersen ona göre davran Size burda normal standart günümüzün bütçesi verilmiş siz kafanızda yorumlayacaksınız aşşasını yukarısını Allahım sizin kadar boş insanlar zaten evlenmesin


BT

Berkan Tınçi

22/08/2019

Altın=70 bin₺ Başlık parası=en az 10bin₺ Nisan düğün 15₺ ev eşyası 25bin₺ ortama ==100₺ altınlar zaten senin 30bin takı senin =eee paran yine sana geliyor.


BD

Betül Deniz

03/10/2019

???


G

Gizem

21/10/2019

Ben söz ve nişanı birlikte evde, 50 kişi kadar yemekli nikah yapmak istiyorum.Nikahı Bodrum'da yapmak istiyorum ve sırf akrabalar için de küçük bir organizasyon düşünüyoruz yine Bodrum'da. İşlerimiz de marmaris'te olduğundan ev eşyası falan almayacağız.tam eşyalı bir ev kiralamak istiyoruz. Böyle bir organizasyon için ne kadar gerekiyor?

D

Düğün.com
Merhaba, yapacağınız etkinliğin fiyatı; seçeceğiniz menü, içecek seçiminiz ve ekstra talepleriniz doğrultusunda değişiklik gösterecektir. Ancak söz ve nişan organizasyonunu evde yapmanız, eşya satın almayacak olmanız ve organizasyona sadece 50 kişi davet etmenizi göz önünde bulundurursak yazıda belirttiğimiz fiyatın oldukça altında harcama yapacağınızı söyleyebiliriz.


KK

Kerim Korkmaz

29/11/2019

Valla kardeş bence herşey canım cicim ile bitmiyor adam gibi seviyorsan eşini kimseye mahcup etmeyecek adam gibi paranı biriktirip on numara düğününü yapacaksın. Benim gözümde bir evlilik KİM NE DER DESİN BENİM KADAR ARAŞTIRAN OLMAMIŞTIR 120 BİN LİRAYA KRAL GİBİ DÜĞÜNÜNÜZÜ YAPARSINIZ. Herkese kolaylık ve mutluluklar dilerim BANADA :)

Gizem Şahin
Kerim Bey, ben kız olarak düğün istemiyorum. 120 bin tl ile yurtdışında evleneceğim adamla balayı yaparım çok daha iyi :D ikimizin de şehirleri farklı olduğundan birinde kına birinde nikah yapıp bu işi bitireceğiz. düğüne harcanan para benim için oldukça lüzumsuz :)


EK

Eren Karapınar

18/12/2019

Arkadaşlar saçma sapan yorum yapmayın 50 binliralık altın aldığınızı varsayarsak o zaten senın 50 liralık eşya alsan oda senin sadece dugunudur osudur budur 30-35 bin civarında para yanmış varsayarsak bırkere gelıyorsun dünyaya eger kızı seviyorsan evleneceksen onuda yapıcaksın her kızın hayali güzel bir dugun ha bende para varmı sugun yapmak ıcın yok ama yuva kurana Allahım yardım ediyor kafanızı yormayın


S

Sinan

23/12/2019

Merhaba bnim Erzurum'da düğünüm olucak tahminen ne kadar giderim olur yaklaşık 300-400 kişilik bir davetiye basarsak

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Erzurum'daki davetiye firmalarının sayfalarından fiyat teklifi alabilirsiniz. Davetiye sayınızı ve istediğiniz modeli belirtirseniz sizin için fiyat verebilirler. Şimdiden mutluluklar dileriz.


HH

Hamdi Haktan

24/12/2019

Sırf davulcuyu zurnacıyı aç gözlü esnafı kuaförü çiçekçiyi zengin edecesiniz evlenmeyin zaten boşancaksınız masraf yapmayın


E

Emre

14/01/2020

fiyatlar şişirilmiş. bazı yörelerde geçerli değil. nişan dediğiniz benim bulunduğum yerde 5 bin tl yi geçmez. bu şekilde olsa kimse evlenemez.


MCY

Mehmet Can Yıldırım

18/01/2020

Kafayı yiyecem 150 bin ne demek daha düğünden sonra hayat devam ediyor ölene kadar bir düğünün masrafınımı ödücem


GE

Gülnihal Erdoğan

15/02/2020

merhaba, Sizin araştırmalarınıza göre 2019 ve 2018 yıllarında bu masraflar ne kadardı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, düğün masrafları 2018 yılında 100.000 TL civarındayken 2019 yılında bu rakam ortalama 130.000 TL'ydi.


Jale Ünver

17/02/2020

merhaba sevdiğim adamla evlenemiyoruz maddiyat tan dolayı ailesi kimsesi yok işsizdr şimdi ne yapcaz bilmiyoruz ikimizinde psikolojisi bozuldu lütfen bize yardımcı olur musunuz bu zmanda herşeyde pahallı :((


ET

Eren Taştan

18/02/2020

Merhaba haziranda düğün var kısmetse salonu 4 bine tuttuk şu ana kadar enbaştan itibaren çiçek çikolatadan ev eşyalarına kadar 60-70bin TL harcandı daha altınlar alınacak herseyın minimum ortalama fiyatlarından aldık


İÇ

İbrahim Çetin

23/02/2020

En iyisi ben kaçırim valla


BK

Baran Kerimoğlu

18/03/2020

Bakın hani diyosunuz ya çok pahalı diye haklısınız pahalı ama isteseydiniz çok çalışarak azimle bunları atlatırdınız he bazılarınızı babası okutmamıştır onlara lafım olmaz ama okuttuğu halde okumayanlar kendine zarar verdi. ("Kim ne yaparsa kendine yapar") O yüzden sizlere kolaylıklar diliyorum


AK

Anonim Kullanıcı

02/04/2020

Sizce bu para kaç ayda biriktirilebilir iyi bir işle? Bide 2025 de yükselirmi?

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, her ay müstakbel eşinizle kenara ayıracağınız paraya bağlı olarak biriktirme süreniz değişecektir. 2025 senesinde ise karşımıza daha yüksek rakamlar çıkacağını tahmin ediyoruz. İyi günler.


AB

Ali Bagcı

25/04/2020

acaba 3 saatlik kına gecesi kaça mal olur urfa yöresinde

Düğün.com

Düğün.com
Biz 2020 yılı için kına gecesi organizasyonu düzenlemeye ortalama olarak 7500 TL gibi bir rakam çıkardık. Bu rakam elbette bulunduğunuz ile, yapacağınız organizasyonun kapsamına göre çeşitlilik gösterecektir. Mutluluklar dileriz.


M

Meral

30/04/2020

Gençlere sesleniyorum,hiç uğraşmayın böyle masraflı afetlerle adetmişte bilmem ne yapın bir nikah olsun bitsin borçmu ödeyeceksiniz yıllarca.


Yasemin Çötoğlu

06/07/2020

Bu yazıyı okuduğumda kuzenimin neden evlenmediğini anladım? o kadar parayla bir araba alınır yada dünya turuna çıkabilirim evlenmek istemiyorum ???


M

M.h

19/07/2020

ortalama 85 bin civari tuttu tepeden tirnaga herseyimiz. sade nikah düşünüyorduk fakat belli sebeplerden ötürü dügün de katmak zorunda kaldık. sözümüzü kendi aramizda yapmistik nişanımızı evde yaptık, kına gecesi, bekarlığa veda falan duzenlemedik. her şeyi butcemize gore ayarladik. ilk baslarda ben de cok korkuyordum nasıl ödenecek bunlar diyerekten ama Allah sevenlerin yardimcisi oluyor gerçekten. belki iş ciddiye ani binmese daha cok arastirmayla 60.000e bile mâl ederdim. gozunuz korkmasin, her seyin de en pahalisina kacmayin illa su olsun bu olsun demeyin butcenize gore davranin.


RG

Ramazan Gunay

20/07/2020

Yanlış yapıyorlar bi düğün 1 trilyon olmalı dükkanlar dugun salonları evleniyor bu parayla cunku para onlara gidiyor yurtdışı turuna cik bu parayla turkiyede durma gez dünya turu yap


I

Iphone

17/08/2020

Bende bir erkek olarak sana katiliyorum Meral Abla en güzeli sade Nikah


ÖFS

Ömer Faruk Sert

13/02/2021

Merhaba biz yüzükleri taktık. Kınamız ve Düğünümüz kaldı. Birde ev eşyaları Kocaeli de düğün yapicaz. Fiyat verirmisiniz herşey içinde sizce ne kadara maal olur?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda ortalama olarak ev eşyaları ve düğün masraflarına ilişkin detaylara yer verdik. Şehrinizdeki ortalama ücretler için ilde faaliyet gösteren düğün firmalarıyla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


E

Emir

22/04/2021

abi nasıl ypatın Das:Das. bizde yapıcaz


ENA

Elif Nu Aydın

19/05/2021

mutfağı nerden hesapladınız acaba ? link atabilir misiniz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda yer alan bilgiler, piyasadaki farklı markaların ürünleri incelenip, ortalama bir fiyat çıkarılarak verilmiştir. İyi günler dileriz...


EA

Enes Ateş

01/07/2021

Yaşım 23 düğün yapmak istesem ne kadara mal olur kına düğün altın geline takacağım takı ile ne kadar mal olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik sürecinde yapılan organizasyonlar ve bu organizasyonlar için ödenebilecek ortalama ücretlere yazımızda yer verdik. Kına, düğün gibi organizasyonların masraflarına dair fikir sahibi olmak için ilgili başlık altında yer verdiğimiz fiyatları inceleyebilirsiniz. İyi günler...


AE

Aykut Ertan

05/10/2021

Merhaba ben ben yılbaşında nişanım var vede mayısta düğün yapacam evim herşey hazır sadece nişan düğün kına hepsi bana kaç paraya mal olur acaba bilgi verir misiniz lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nişan, kına, düğün gibi organizasyonların masrafları için detaylı bilgiye Toplam Düğün Masrafları Ne Kadar Tutar? başlığı altında yer verdiğimiz tablolardan ulaşabilirsiniz. İyi günler...