A’dan Z’ye Düğün Masrafları: Çiftlerin Evlilik Hazırlıkları Listesinde Neler Olmalı?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:19 dakika

06.03.2024

Evlenmeye karar verdiniz ama önceden evlenme maliyetinin ne kadar tutacağını bilmek istiyorsunuz. O halde doğru yere geldiniz! Çünkü sizin için ortalama bir düğünün maliyetini kalem kalem araştırdık. Tabii söz, nişan, kına ve çeyiz gibi evlilik masraflarını da atlamadık! İşte evlenme maliyetine ilişkin detaylar!

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

2024 Düğün Masrafları Listesi

Düğün için mekandan organizasyona, gelinlikten davetiyeye kadar ihtiyaç duyacağınız her detay için 2024 evlilik maliyeti araştırması yaptık. Buradaki kalemler, 2024 evlilik masraflarının hafife alınmayacak bir kısmını kapsıyor. Bir düğün masrafları 2024'te ne kadar, 2024 düğün maliyeti nedir gibi soruların yanıtının, çiftlere göre değişebileceğini söyleyelim. Ancak biz ortalama düğün masrafı 2024'te ne kadar tutar, yani klasik bir düğün mekanında yapılan, 300 kişilik yemekli organizasyonlar için çıkan düğün maliyeti 2024'te nasıl sorusunun yanıtını araştırdık:

2024'te Düğün Ne Kadar Tutar?

Düğün Masraf Listesi Fiyat (TL)
Düğün Mekanı & Organizasyon(*)150.000 Firmaları İncele
Gelinlik20.000Firmaları İncele
Damatlık8.000Firmaları İncele
Düğün Fotoğrafı Çekimi7.000Firmaları İncele
Gelin Saçı & Makyaj10.000Firmaları İncele
Gelin Arabası Kiralama ve Süsleme6.000Firmaları İncele
Nikah Şekeri4.000Firmaları İncele
Düğün Davetiyesi4.000Firmaları İncele
Gelin Aksesuarları5.000Firmaları İncele
Evlilik Toplam Masraf214.000

►(*) Düğün mekanlarının birçoğu, organizasyonu fiyat dahilinde yapıyorlar. Verdiğimiz rakam standart süslemeler ve organizasyon hizmetini kapsıyor. Ekstra olarak talep ettiğiniz orkestra, dans gösterisi, gelin takı, anı köşesi gibi hizmetlerin ücretlendirmesinin ayrı olarak yapıldığını belirtelim.

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Evlenmenin maliyetinden bahsettik. Peki kimler karşılar, geleneklere göre düğün masraflarının aileler arasında nasıl bölüşülmesi gerektir gibi soruların yanıtları da şurada: Düğünlerde Erkek Tarafı Ne Alır? Kız Tarafı Ne Alır?

Düğün Dışındaki Evlilik Masrafları Nelerdir?

Evlenme masrafları sadece düğünü kapsamaz. Evlilik masrafı 2024 kalemleri arasında söz merasimi, nişan töreni, ev eşyaları ve balayı gibi dair her ayrıntı var.

düğün masrafları

Nikah Masrafları

Nikah için ayrı bir organizasyon ya da sadece nikah yapacaksan, nikah masraflarının ne kadar tuttuğunu araştırıyor olabilirsin. Bu durumda daha dar bir liste olsa da nikah masrafları listesindeki tüm kalemleri düğün listesinde bulabilirsin. Yine de biz nikah için gerekli detayları listelemeden geçmeyelim.

  • Gelinlik/Nikah Elbisesi ve aksesuarları
  • Damatlık
  • Nikah salonu ücreti
  • Fotoğrafçı
  • Nikah davetiyesi
  • Nikah şekeri/hediyeliği
  • Gelin arabası

Düğün öncesi organizasyonlarla devam edelim:

Söz ve Nişan Masrafları Listesi

Söz ve nişan hazırlıkları ile başlayalım listeye. Eğer söz ve nişanı bir arada yapacaksan, isteme törenine ayrılan bütçeyi de nişan masrafları arasında değerlendirebilirsin. Dilersen de isteme yapıldıktan sonra başka bir gün belirleyerek salonda nişan töreni düzenleyebilirsin.

Tabii buna bağlı olarak düğün listesine eklenen masraf kalemleri de değişir ve ayrı ayrı söz ve nişan alışverişi yapman gerekir. Şimdi söz törenini evde, nişan organizasyonunu ise salonda yapan çiftler için ortalama masraflara bakalım. İşte söz ve nişan masrafı listesi:

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Nişan Mekanı60.000 Firmaları İncele
Tektaş Yüzük25.000Firmaları İncele
Nişan Yüzüğü (Çift)25.000Firmaları İncele
Nişan Organizasyonu10.000Firmaları İncele
Nişan Pastası4.000Firmaları İncele
Nişan Elbisesi4.000Firmaları İncele
Takım Elbise3.000Firmaları İncele
Söz Çiçeği ve Çikolatası2.500
Nişan Saç Makyaj3.000Firmaları İncele
Söz İkramlıkları2.000Firmaları İncele
Nişan Hediyelikleri2.000Firmaları İncele
Nişan Davetiyesi1.500Firmaları İncele
Toplam 142.000

►Tablodaki nişan yüzüğünü nikahtan sonra alyans olarak da kullanabilirsin. Yani çoğu çift ekstra yüzük almak yerine bunu tercih ediyor.

Bekarlığa Veda / Kına Gecesi Masrafları Listesi

İstersen sadece kına gecesi yap istersen de buna ek olarak bekarlığa veda gecesi organize et. Her ikisinde de ayırman gereken bir bütçe olmalı. Bunun nedeni her iki kutlama şeklinde de elbise, mekan, kına ve müzik gibi ortak masraf kalemlerinin bulunmasından kaynaklanır.

Kına hazırlıkları ile genellikle organizasyon firmaları ilgilenir. Fiyatları da ona göre şekillenecektir. Biz en iyisi kına organizasyon fiyatlarını ve kına malzemeleri listesindeki giderleri inceleyelim.

Kına Gecesi Masrafları

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Kına Mekanı 13.000 Firmaları İncele
Kına Malzemeleri ve Organizasyon 7.500 Firmaları İncele
Kına Elbisesi 4.000 Firmaları İncele
Saç & Makyaj 3.500 Firmaları İncele
Toplam 28.000

►Kına gecesi mekanları genelde organizasyon hizmetini de kendileri veriyorlar. Ama sen dışarıdan bir firma getirmek istersen sadece mekanı kiralayabilirsin. Bu arada kına mekanını seçmeden şu yazımıza da göz atmanı öneriyoruz: Kına Gecesi ve Bekarlığa Veda Mekanları

2024 Çeyiz Masrafı Listesi

Düğün hazırlıkları sürerken bir yandan da ev için alışveriş yapmanız gerekiyor. Düğün yapma maliyetinin büyük bir kısmını çeyiz alışverişi oluşturur. Sonuçta sıfırdan bir evi doldurmak, iki kişiye yepyeni bir yaşam alanı hazırlamak kolay değil.

Çeyizden kastımız sadece belirli mutfak eşyaları değil bu arada. Koltuk takımından beyaz eşyaya kadar ev için ihtiyaç duyduğun her şey! Evlilik ihtiyaç listesi hazırlarken maddelerin çoğunda çeyizlik eşyaların yer aldığını göreceksin. Ev düzmek ne kadara mal olur, 2024 fiyatları nelerdir gibi sorularına listemizle yanıt verelim:

Komple ev eşyası ne kadar tutar?

Evlilik Çeyiz Listesi ve Fiyatları Fiyat (TL)
Elektronik Ev Eşyası 130.000
Mutfak 85.000
Oturma Odası/Salon 93.000
Yatak Odası 72.000
Hol/Antre 13.000
Banyo 7.000
Diğer Ev İhtiyaçları 10.000
Toplam 410.000

çeyiz masrafları

Çeyiz alışveriş listesinden, fiyatlara kadar her detayın yer aldığı çeyiz yazımızı da buraya bırakıyoruz: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Ortalama Balayı Masrafları

Düğün sonrası için balayı harcamalarını da evlenme masrafınıza dahil etmenizde fayda var. Bu konuda bir alt ya da üst sınır vermek pek mümkün değil. Çünkü balayı masrafları organize edilen programa göre farklılık gösterebiliyor.

Yurt içinde mi kalacaksınız yurt dışına mı çıkacaksınız? Otelde mi yoksa villada mı konaklayacaksınız? Programı kendiniz mi oluşturacaksınız yoksa firmaların balayı paketlerinden mi yararlanacaksınız? Tüm bu soruların yanıtlarına göre farklı rakamların söz konusu olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Ancak genel olarak Türkiye'de evlenen çiftlerin genel olarak yurt içi tatil beldelerinde bulunan otellerin balayı paketlerini değerlendirdiğini düşünerek ortalama bir fiyat belirtmek mümkün. Örneğin; yaz aylarında güneyde bir haftalık balayı planı yapmak isteyenler için yurt içi otellerde balayı turları için ortalama 100-150 bin TL'lik bir ücretin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Ulaşım masrafları ile tatildeki ekstra harcamaları da hesaba katmayı unutmayın.

balayı masrafları

Bu yazıda "Bir düğün ne kadara mal olur" sorusunun cevabını ortalama rakamlarla vermeye çalıştık. Sıkı bir piyasa araştırması yaparak, senin için evlilik hazırlıkları listesi çıkardık ve her bir kalem için ne kadar ödemen gerektiğini yazdık. Ortalama düğün masraflarını artık öğrendiğine göre şehrindeki düğün firmalarını inceleyerek evlilik yolunda ilk adımlarını atabilirsin. Bütçeni kararlaştırmak için biran önce düğün hesaplamalarına başlamanı öneririz.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

65 Yorum

Musa Küsbeci

Düğün Tarihi: 03.06.2018


Merhaba ben fasta evlilik yapmayı düşünüyorum ideal bir düğün masrafı ne olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Fas'taki evlilik masrafları ile ilgili fikrimiz yok ne yazık ki. Planlarınızı değiştirip, Türkiye'de evlenmeye karar verirseniz, yardımcı olmak isteriz :)

  Cevapla

Çantar

Düğün Tarihi: 21.11.2018


bn kizi kacircam iki gun dugunum olacak takim elbise bindallik gelinlik saçi yemsi icmsi 30 bin bulurmu mahale dugunu olacak

Y

Yasemin
Tabi masraflari gorurseniz kacirirsniz

  Cevapla

Funda Oral

Düğün Tarihi: 01.12.2018


Merhaba izmir de düğün yapmak istiyorum sadece düğün masrafları ne kadar bir bütçeyle karşılaşırız :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Funda Hanım. Tutar, ne tarz bir düğün mekanında, nasıl bir düğün yapmak istediğinize göre değişecektir. Size fikir verebilmesi adına, İzmir düğün mekanlarımızın listesini buraya bırakıyoruz. Beğendiğiniz firmalardan kolayca fiyat teklifleri alabilirsiniz.

  Cevapla

Esmer

Düğün Tarihi: 22.12.2018


Merhaba bahçelievler de düğün yapicaz yanlış söz nişan bir olucak sevgilim herşeyi tek yapicagi için ona yüklenmek istemiyorum herşeyin en ucuzunu seçmeye fazla abartma maya calisicam ortalama ne kadar bir ücret çıkar acaba

Düğün.com

Düğün.com
Ev kurmak ve balayı masraflarını da işin içine eklediğimiz zaman, bugünün şartlarında ortalama 50-70 bin TL arasında bir masraf sizi bekliyor diyebiliriz. Mutluluklar ve kolaylıklar diliyoruz.

  Cevapla

Kemal

Düğün Tarihi: 29.12.2018


Abicim bı yanlişiniz War ama ya. Normal bir düğüne sadece takı 5o ooo ciwari gidiyor ve beyaz eşya ile mobilyalar da bir o kadar yani 5o ooo. Bunun düğün salonu da yemekli olarak oluyor ve 2o ooo de oradan.geriye kalan ufak tefekleri de siz hesaba katarsanız durum ortada? bir aydır araştırıyorum.

A

Ahmet
50.000 TL'lik takı takacak adamda bu listeye uymasın bir zahmet. Şuan ki fiyatla 12 (Bir düzine) Tane cüsseli bilezik geliyor o paraya.

  Cevapla

Meraklı

Düğün Tarihi: 08.01.2019


Kenarında birikim olmadan baştan başlayıp söz nişan birarada düğün tabi aradaki yapılan masraflar maliyeti ne kadar çıkar orta düzey salon yemeksiz olucak .

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazımızdaki tüm kalemleri 2019 fiyatlarına göre güncelledik. Her organizasyon için verdiğimiz ortalama fiyatlar size fikir verebilir. Söz, nişan ve yemeksiz düğün masrafları ise ortalama olarak 56.000 TL gibi bir rakamı bulmaktadır. Şimdiden mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Muzaffer

Düğün Tarihi: 15.02.2019


Merhaba, Ben sevgilimden bu formaliteler ve gereksiz adetler yüzünden soğuyorum. Nefret ediyorum bunlardan. Düğünde oynamak, o iğrenç benim kültürüm olmayan halayı yapmak istemiyorum. Lütfen evlilik müessesesinin kaldırılması yönünde bana destek olurmusunuz? Sadece sevgililer yaşasa, kimse evlenmese olmaz mı acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu keyifli müessesenin kaldırılması konusunda size yardımcı olamayacağız. :) Ancak düğününüzü daha stressiz atlatmanız için birkaç tavsiyede bulunabiliriz. Öncelikle düğününüzde çalacak şarkılara siz karar verebilirsiniz. Son dönemlerde daha farklı müzik tarzlarının hakim olduğu düğünleri sıklıkla görmeye başladık. Müstakbel eşinizin ve sizin sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir playlist hazırlayıp DJ'den onu çalmasını rica ederseniz ikinizin de memnuniyeti sağlanmış olacaktır. Ek olarak bir de after parti etkinliğini düşünmenizi öneriyorum. Aileler ve akrabalar düğünde eğlendikten sonra evlerine dağılırlar. Sonrasında siz arkadaşlarınızla gecenin geç saatlerine kadar after parti etkinliğinde eğlenebilir, düğün yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar diliyoruz.

  Cevapla

E

Erdogan
Muzaffer sana katılıyorum bende karşıyım düğün olayına, bu listede altın yok birde onlar olunca 30 bin daha eklemek lazım en az. Ben nişan yaptım 15 bine maloldu bana. Düşünüyorum düğünü nasıl yapacağım. Evlensen bir dert evlenmezsen bir dert Allah sonumuzu hayırlı eder inşallah

  Cevapla

Kemal

Düğün Tarihi: 18.02.2019


Normal bir düğün için ideal bir fatura olmuş şimdi??kaç kere kendim hesaplayıp arastirdiysam da enaz 135 bin oluyor?


Sultan

Düğün Tarihi: 13.04.2019


Düğün mekanı 24 000 veren kişi anca çok lüks bir otelde yemekli yaparsa o kadar olur abartı oluğunu buran anlayabilirsiniz bu tutarın 50 bin aşağısı kadar tutar gözünüz korkmasın geç olsun güç olmasın taksitlere evlenmeden önce başlarsanız evlendikten sonraki huzurunuzda yerinde olur. planlamanızı araştırmalarınızı iyi yapın gerisi halledilir.


Kaan Sözdinler

Düğün Tarihi: 19.04.2019


Ben evimin önünde düğün nişan yapacam o zaman masraflar ne olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazıdaki listeden düğün ve nişan mekanı masraflarını düşerek hesaplama yapabilirsiniz. Ama davetlilerinize ikram edeceğiniz yemekleri, yapacağınız süslemeleri de unutmamak gerekir. Masraflarınız tamamen evinizin önünde nasıl bir düğün yapacağınıza bağlı. Şimdiden mutluluklar!

  Cevapla

Fırat Seyfili

Düğün Tarihi: 21.04.2019


Evlenecektik burayı okuduktan sonra ayrıldık. Mutlu musunuz?


Emre K

Düğün Tarihi: 21.04.2019


Evliliği o kadar zor hâle getirdilerki gençler zinaya daha çok yakın oluyor eee evlilik 100.000 zina 50 tl .yerin dibine batsın adetleriniz

HO

Hasan Ozkara
Helal olsun doğru soyledin baskan

  Cevapla

S

Serdal
Millet uc kurus maas alip onun bunun agzinin kokusunu cekecek.evlenmeye kalksa su hale bak.harbiden de yerin dibine batsin.bu gidisle millet birlikte yasayacak avrupadaki o.basladi da zaten.

  Cevapla

Osman M

Düğün Tarihi: 23.04.2019


Bu liste kısmen eksik kısmen fazla. Eksik olan yerleri yaşanacak evin masrafı yazılmamış. Kira olabilir yada sahibi olabilir ama sonuç olarak bu yeni bir yaşam alanı olacağı için masrafı göz ardı etmek olmaz. Bunun yanında takı toka hediyeler vs de güzel masrafı oluyor. Fazla olan da mekan kirası özellikle 24 bin salon kirası gerçekten abartı olmuş 10 12 bin arası 120 150 kişilik salonlar var ideal olarak. Tabi herşeyden öncesi Rabbim hayırlı huzurlu bir yolculuk nasip etsin evlenen tüm çiftlere herşey para değil ama bu işler de parasız olmuyor :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Düğün masrafları listesini çıkarırken minimum 300 kişilik bir düğünü ele aldık. Ortalama bir düğün mekanında, ortalama fiyattaki menüleri araştırdığımızda bu rakamlar ortaya çıkıyor. Tabii ki daha az kişiyi çağıracağınız organizasyonlarda fiyatlar düşecektir. Aynı zamanda tercihlere göre de fiyatlarda farklılıklar görülecektir. Biz de size ve diğer tüm çiftlere mutluluklar diliyoruz. :)

  Cevapla

Murat

Düğün Tarihi: 04.06.2019


Bu yaziyi okumadan bir umudum vardı.En azından hayal kuruyordum.şimdi onuda yapamıyorum. Maddi imkânı olmayana evlilik ne lazım.Biz haketmiyoruz demekki


Smt

Düğün Tarihi: 06.06.2019


34 yaşında aylık geliri 2500 tl kendi evi olan bekar ve tek başına yaşayan bir insanım bu söyleyeceklerim tamamen şahsi düşüncelerim şu evlilik masrafını düz 150 bin tl yapalım ekstra harcamalar hesaba katılmamış şimdi 150 bin lirayı devlet bankasına aylık faize yatırsam net getirisi 2.235, 62 tl aldığım maaşıda bu hesaba katarsak toplamda 4. 735,62 tl ediyor mantıklı bir insan günümüz şartlarında bu parayı asla saçma sapan bir evlilik için çöpe atmaz tabi eğer evlilik manyağı değilse para kolay kazanılmıyor arkadaşlar bunlar tamamen kendi şahsi düşüncelerimdir evlenen insanlara saygı duyarım evlilik akıl oyunu değil istek oyunudur


Tarık

Düğün Tarihi: 13.06.2019


Yaw bir imam nikahı herşey tamam büyütmeyin bukadar bi çeyiz masrafı yaparsınız onuda yapın bi zahmet sizde kullanacaginiz çeyiz masrafi da okadar pahalı değil bu arada abartmışsınız?


Eylül

Düğün Tarihi: 27.06.2019


Ankarada 300 kişilik yemekli düğün 24.000 binden aşağı yok. Lüks otelde 50 yi gözden çıkarırsın. Bence araştırın.


Ali Küçük

Düğün Tarihi: 30.06.2019


Yazi ve yorumları okudum evlenenlere allah yardim etsin .kendim için diyorum benim için evlenmek zor artik.yinede millete muhtaç olmicak şekilde kripto para işine devam.


Smt

Düğün Tarihi: 01.07.2019


Tarık bey dini inançlarınıza çok derin saygım var lakin her insanın görüşü farklıdır sevgi ve saygılarımla


Smt

Düğün Tarihi: 01.07.2019


kesinlikle eylül hanım lakin herkesin evlilik anlayışı değişkenlik gösterir ben şahsım adına örf adet ve anenelerine bağlı bir insan değilim kendi ayakları üzerinde durabilen dünya görüşünü kendine ilke edinmiş aydın düşüncelere sahip bir insan ile beraber olmak isterim evliliğe karşı değilim evlilik için harcanan paralara karşıyım bu miktarları keza eş olabilecek kişi ile avrupayı yada dünyanın farklı ülkelerini gezerek insan kendini geliştirebilir


Smt

Düğün Tarihi: 01.07.2019


Ali bey başarılarınızın devamını dilerim kazancınız bol olsun mantıklı yatırımlar şart


Ali Küçük

Düğün Tarihi: 02.07.2019


Kendim yazdim bir yere kafama göre .ve yazdığimi bu liste ile karşilaştirma yaptim.ortaya abartisiz 120 bin civarinda rakam çikıyor. Yani kabataslak eşyayi hepsi dahil 30 bin olarak hesap ettim.taki işini bilezikler -yüzük küpe vs 35 bin olarak hesap ettim.ve kalan 50 bin genel olarak hepsi. Benim hesap ettiğimde ayni oldu yani.zaten insan bu yola girince masraflar çikacaktir.kaç tane evlenenle konuştum.az ile olmuyor diyorlar.


Eren Taștan

Düğün Tarihi: 05.08.2019


Merhabalar teşekkür ederim evlenmekten vazgeçtim lanet gelsin daha balayı var


Eren Taștan

Düğün Tarihi: 05.08.2019


Biz memlekette düğün yapamıyoruz adam fasta yapacak


Eren Taștan

Düğün Tarihi: 05.08.2019


Kardeş hiç masrafa girme


Eren Taștan

Düğün Tarihi: 05.08.2019


Bunu erkeğin düşünüp kafayı yemesi lazım sen neden düşünyorsun


Eren Taștan

Düğün Tarihi: 05.08.2019


Acaba hala yaşıyorum vatandaş


Eren Taștan

Düğün Tarihi: 05.08.2019


Kralsın dmi ne gerek var masrafa


Eren Taștan

Düğün Tarihi: 05.08.2019


Çok doğrusun kardeş helal


Eren Taștan

Düğün Tarihi: 05.08.2019


Sonuç olarak ya zengin evlenecek ya da borcu taksidi psikolojik bozulmalar göze alanlar köle gibi çalışıp kazandığı 3 kuruşu kaptıranlar


Ezgi O.

Düğün Tarihi: 13.08.2019


bizim düğün organizasyonumuz 25 bin tl tuttu nişanınki 2 bin düğününki nasıl 1500 olabilir aklım almadı


Düğün.com

Düğün Tarihi: 15.08.2019


Merhaba, Düğün organizasyon masrafları; mekan, yemek, fotoğraf / video gibi hizmetleri içermiyor. 1.500 TL'lik ortalama rakam, süsleme hizmetlerini ve masa üstü aksesuarları kapsıyor sadece. Tabii bu fiyatlar, talep ettiğiniz malzemelerin kalitesine ve davetli sayınıza göre değişiklik gösterir. İyi günler dileriz.


Murat

Düğün Tarihi: 18.08.2019


Kolayi var alirsin kizi nikahtan olay biter.


Hatice

Düğün Tarihi: 22.08.2019


Herkez okadar boş yorum yapıyorki Paran yoksa evlenme kardeşim sen bacını kime vermek istersen ona göre davran Size burda normal standart günümüzün bütçesi verilmiş siz kafanızda yorumlayacaksınız aşşasını yukarısını Allahım sizin kadar boş insanlar zaten evlenmesin


Berkan Tınçi

Düğün Tarihi: 22.08.2019


Altın=70 bin₺ Başlık parası=en az 10bin₺ Nisan düğün 15₺ ev eşyası 25bin₺ ortama ==100₺ altınlar zaten senin 30bin takı senin =eee paran yine sana geliyor.


Betül Deniz

Düğün Tarihi: 03.10.2019


???


Gizem

Düğün Tarihi: 21.10.2019


Ben söz ve nişanı birlikte evde, 50 kişi kadar yemekli nikah yapmak istiyorum.Nikahı Bodrum'da yapmak istiyorum ve sırf akrabalar için de küçük bir organizasyon düşünüyoruz yine Bodrum'da. İşlerimiz de marmaris'te olduğundan ev eşyası falan almayacağız.tam eşyalı bir ev kiralamak istiyoruz. Böyle bir organizasyon için ne kadar gerekiyor?

D

Düğün.com
Merhaba, yapacağınız etkinliğin fiyatı; seçeceğiniz menü, içecek seçiminiz ve ekstra talepleriniz doğrultusunda değişiklik gösterecektir. Ancak söz ve nişan organizasyonunu evde yapmanız, eşya satın almayacak olmanız ve organizasyona sadece 50 kişi davet etmenizi göz önünde bulundurursak yazıda belirttiğimiz fiyatın oldukça altında harcama yapacağınızı söyleyebiliriz.

  Cevapla

Kerim Korkmaz

Düğün Tarihi: 29.11.2019


Valla kardeş bence herşey canım cicim ile bitmiyor adam gibi seviyorsan eşini kimseye mahcup etmeyecek adam gibi paranı biriktirip on numara düğününü yapacaksın. Benim gözümde bir evlilik KİM NE DER DESİN BENİM KADAR ARAŞTIRAN OLMAMIŞTIR 120 BİN LİRAYA KRAL GİBİ DÜĞÜNÜNÜZÜ YAPARSINIZ. Herkese kolaylık ve mutluluklar dilerim BANADA :)

Gizem Şahin
Kerim Bey, ben kız olarak düğün istemiyorum. 120 bin tl ile yurtdışında evleneceğim adamla balayı yaparım çok daha iyi :D ikimizin de şehirleri farklı olduğundan birinde kına birinde nikah yapıp bu işi bitireceğiz. düğüne harcanan para benim için oldukça lüzumsuz :)

  Cevapla

Eren Karapınar

Düğün Tarihi: 18.12.2019


Arkadaşlar saçma sapan yorum yapmayın 50 binliralık altın aldığınızı varsayarsak o zaten senın 50 liralık eşya alsan oda senin sadece dugunudur osudur budur 30-35 bin civarında para yanmış varsayarsak bırkere gelıyorsun dünyaya eger kızı seviyorsan evleneceksen onuda yapıcaksın her kızın hayali güzel bir dugun ha bende para varmı sugun yapmak ıcın yok ama yuva kurana Allahım yardım ediyor kafanızı yormayın


Sinan

Düğün Tarihi: 23.12.2019


Merhaba bnim Erzurum'da düğünüm olucak tahminen ne kadar giderim olur yaklaşık 300-400 kişilik bir davetiye basarsak

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Erzurum'daki davetiye firmalarının sayfalarından fiyat teklifi alabilirsiniz. Davetiye sayınızı ve istediğiniz modeli belirtirseniz sizin için fiyat verebilirler. Şimdiden mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Hamdi Haktan

Düğün Tarihi: 24.12.2019


Sırf davulcuyu zurnacıyı aç gözlü esnafı kuaförü çiçekçiyi zengin edecesiniz evlenmeyin zaten boşancaksınız masraf yapmayın


Emre

Düğün Tarihi: 14.01.2020


fiyatlar şişirilmiş. bazı yörelerde geçerli değil. nişan dediğiniz benim bulunduğum yerde 5 bin tl yi geçmez. bu şekilde olsa kimse evlenemez.


Mehmet Can Yıldırım

Düğün Tarihi: 18.01.2020


Kafayı yiyecem 150 bin ne demek daha düğünden sonra hayat devam ediyor ölene kadar bir düğünün masrafınımı ödücem


Gülnihal Erdoğan

Düğün Tarihi: 15.02.2020


merhaba, Sizin araştırmalarınıza göre 2019 ve 2018 yıllarında bu masraflar ne kadardı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, düğün masrafları 2018 yılında 100.000 TL civarındayken 2019 yılında bu rakam ortalama 130.000 TL'ydi.

  Cevapla

Jale Ünver

Düğün Tarihi: 17.02.2020


merhaba sevdiğim adamla evlenemiyoruz maddiyat tan dolayı ailesi kimsesi yok işsizdr şimdi ne yapcaz bilmiyoruz ikimizinde psikolojisi bozuldu lütfen bize yardımcı olur musunuz bu zmanda herşeyde pahallı :((


Eren Taştan

Düğün Tarihi: 18.02.2020


Merhaba haziranda düğün var kısmetse salonu 4 bine tuttuk şu ana kadar enbaştan itibaren çiçek çikolatadan ev eşyalarına kadar 60-70bin TL harcandı daha altınlar alınacak herseyın minimum ortalama fiyatlarından aldık


İbrahim Çetin

Düğün Tarihi: 23.02.2020


En iyisi ben kaçırim valla


Baran Kerimoğlu

Düğün Tarihi: 18.03.2020


Bakın hani diyosunuz ya çok pahalı diye haklısınız pahalı ama isteseydiniz çok çalışarak azimle bunları atlatırdınız he bazılarınızı babası okutmamıştır onlara lafım olmaz ama okuttuğu halde okumayanlar kendine zarar verdi. ("Kim ne yaparsa kendine yapar") O yüzden sizlere kolaylıklar diliyorum


Anonim Kullanıcı

Düğün Tarihi: 02.04.2020


Sizce bu para kaç ayda biriktirilebilir iyi bir işle? Bide 2025 de yükselirmi?

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, her ay müstakbel eşinizle kenara ayıracağınız paraya bağlı olarak biriktirme süreniz değişecektir. 2025 senesinde ise karşımıza daha yüksek rakamlar çıkacağını tahmin ediyoruz. İyi günler.

  Cevapla

Ali Bagcı

Düğün Tarihi: 25.04.2020


acaba 3 saatlik kına gecesi kaça mal olur urfa yöresinde

Düğün.com

Düğün.com
Biz 2020 yılı için kına gecesi organizasyonu düzenlemeye ortalama olarak 7500 TL gibi bir rakam çıkardık. Bu rakam elbette bulunduğunuz ile, yapacağınız organizasyonun kapsamına göre çeşitlilik gösterecektir. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Meral

Düğün Tarihi: 30.04.2020


Gençlere sesleniyorum,hiç uğraşmayın böyle masraflı afetlerle adetmişte bilmem ne yapın bir nikah olsun bitsin borçmu ödeyeceksiniz yıllarca.


Yasemin Çötoğlu

Düğün Tarihi: 06.07.2020


Bu yazıyı okuduğumda kuzenimin neden evlenmediğini anladım? o kadar parayla bir araba alınır yada dünya turuna çıkabilirim evlenmek istemiyorum ???


M.h

Düğün Tarihi: 19.07.2020


ortalama 85 bin civari tuttu tepeden tirnaga herseyimiz. sade nikah düşünüyorduk fakat belli sebeplerden ötürü dügün de katmak zorunda kaldık. sözümüzü kendi aramizda yapmistik nişanımızı evde yaptık, kına gecesi, bekarlığa veda falan duzenlemedik. her şeyi butcemize gore ayarladik. ilk baslarda ben de cok korkuyordum nasıl ödenecek bunlar diyerekten ama Allah sevenlerin yardimcisi oluyor gerçekten. belki iş ciddiye ani binmese daha cok arastirmayla 60.000e bile mâl ederdim. gozunuz korkmasin, her seyin de en pahalisina kacmayin illa su olsun bu olsun demeyin butcenize gore davranin.


Ramazan Gunay

Düğün Tarihi: 20.07.2020


Yanlış yapıyorlar bi düğün 1 trilyon olmalı dükkanlar dugun salonları evleniyor bu parayla cunku para onlara gidiyor yurtdışı turuna cik bu parayla turkiyede durma gez dünya turu yap


Iphone

Düğün Tarihi: 17.08.2020


Bende bir erkek olarak sana katiliyorum Meral Abla en güzeli sade Nikah


Ömer Faruk Sert

Düğün Tarihi: 13.02.2021


Merhaba biz yüzükleri taktık. Kınamız ve Düğünümüz kaldı. Birde ev eşyaları Kocaeli de düğün yapicaz. Fiyat verirmisiniz herşey içinde sizce ne kadara maal olur?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda ortalama olarak ev eşyaları ve düğün masraflarına ilişkin detaylara yer verdik. Şehrinizdeki ortalama ücretler için ilde faaliyet gösteren düğün firmalarıyla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Emir

Düğün Tarihi: 22.04.2021


abi nasıl ypatın Das:Das. bizde yapıcaz


Elif Nu Aydın

Düğün Tarihi: 19.05.2021


mutfağı nerden hesapladınız acaba ? link atabilir misiniz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda yer alan bilgiler, piyasadaki farklı markaların ürünleri incelenip, ortalama bir fiyat çıkarılarak verilmiştir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Enes Ateş

Düğün Tarihi: 01.07.2021


Yaşım 23 düğün yapmak istesem ne kadara mal olur kına düğün altın geline takacağım takı ile ne kadar mal olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik sürecinde yapılan organizasyonlar ve bu organizasyonlar için ödenebilecek ortalama ücretlere yazımızda yer verdik. Kına, düğün gibi organizasyonların masraflarına dair fikir sahibi olmak için ilgili başlık altında yer verdiğimiz fiyatları inceleyebilirsiniz. İyi günler...

  Cevapla

Aykut Ertan

Düğün Tarihi: 05.10.2021


Merhaba ben ben yılbaşında nişanım var vede mayısta düğün yapacam evim herşey hazır sadece nişan düğün kına hepsi bana kaç paraya mal olur acaba bilgi verir misiniz lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nişan, kına, düğün gibi organizasyonların masrafları için detaylı bilgiye Toplam Düğün Masrafları Ne Kadar Tutar? başlığı altında yer verdiğimiz tablolardan ulaşabilirsiniz. İyi günler...

  Cevapla

İrem Keskin

Düğün Tarihi: 09.12.2021


Merhaba. Sevdiğim adamla evlenmek istiyoruz fakat annesi babası yok destek çıkacak kimse yok. Benim babam da düğünsüz olmaz diyor. Nikah yapıp bitsin diyorum kabul etmiyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz.? Lütfen yardımcı olun..


İsmail Demirbaş

Düğün Tarihi: 23.06.2022


Valla ben 1kere evleniyorum nekadar pahalı olursa olsun maksat iki tarafta memnun olsun


Deren Kaya

Düğün Tarihi: 25.07.2022


2022 den merhaba gecmisteki yorumlari okudum herseyi 56 bin gibi fiyatla evlenebilceginiz soylenilmis suanda salon yatak odasi ve yemek masasi dugun paketi olarak sadece bunlari 60 bin liraya aldim elektronik esya ve mutfak gerecleri toplam 25 bin tuttu nevresim takimi bornoz takimi 18 bin hali perde 15 bin daha icinde dugun salonu yok onuda soyleyim 20 bin kir dugunu ve nikah islemi icinde 563 tl para verildi eee hani araba suslemesi veya kiralamasi gelin makyaji dis cekim balayi siz hesaplayin artik arkadaslar bundan 4 sene once 25 veya 30 bine dugun yapiliyordu suan 200 bin en asagisi


Cengizhan Bozkurt

Düğün Tarihi: 30.01.2023


Merhabalar , ben günümüz fiyatları ile bir erkeğin evlenirken iğneden ipliğe kendine düşen masrafların ne kadar olduğunu merak ediyorum ama en doğru ve en geniş kapsamlı masraflar nelerdir ve ne kadardır?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda kadın erkek ayrımı yapmadan, evlilik için yapılan tüm masrafları derledik. Ev kurarken gerekli olan tüm detayların detaylı listesine Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Damat - Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir? yazımızdan ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Samet Aygen

Düğün Tarihi: 27.02.2023


niye vazgeçtin bunlar için boşver evlen sen bende evlenecem para biriktiriyorum...