A’dan Z’ye Düğün Masrafları: Çiftlerin Evlilik Hazırlıkları Listesinde Neler Olmalı?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 3:31 DK

14.02.2019

Evlenmeye karar verdiniz! Ama önceden çeyizinden kınasına kadar tüm harcamaların ne kadar tutacağını bilmek istiyorsunuz. Sizin için hepsini tek tek araştırdık, fiyat çıkardık. Söz, nişan, kına, düğün ve çeyiziyle baştan sonra bir düğün ne kadar mal olur? Cevabı yazıda!

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Evlilik Masrafları Nelerdir?

Şunu çok iyi bilmelisin ki evlenme masrafları sadece düğünü kapsamaz. Evlilik masrafı, adı üzerinde bu yolda yürümeye karar verdiğin andan itibaren karşına çıkan tüm harcamalardır. Bunlar arasında evlilik teklifi için alınan tektaş, düğünün mini provası niteliğindeki nişan yemeği, ev eşyaları, balayı ve büyük güne dair her ayrıntı var. O nedenle düğün masraflarını hesaplarken bunların hepsini işin içine katmalısın.

Bu yazıda ”Bir düğün ne kadara mal olur” sorusunun cevabını ortalama rakamlarla vermeye çalışacağız. Sıkı bir piyasa araştırması yaparak, senin için düğün hazırlıkları listesi çıkardık ve her bir kalem için 2019’da ne kadar ödemen gerektiğini yazdık. İşte evlilik masrafları listesi:

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Söz ve Nişan Masrafları Listesi

Söz ve nişan hazırlıkları ile başlayalım listeye. Eğer söz ve nişanı bir arada yapacaksan, kız isteme törenine ayrılan bütçeyi de nişan masrafları arasında değerlendirebilirsin.

Burada sana ilaç gibi gelecek bir yazı var: Evde Söz veya Nişan Organizasyonu Yapacaklara 15 Tavsiye

Dilersen de kız isteme yapıldıktan sonra başka bir gün belirleyerek salonda nişan töreni düzenleyebilirsin. Tabii buna bağlı olarak düğün listesine eklenen masraf kalemleri de değişir ve ayrı ayrı söz ve nişan alışverişi yapman gerekir.

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Şimdi söz törenini evde, nişan organizasyonunu ise salonda yapan çiftler için ortalama masraflara bakalım. İşte söz ve nişan masrafı listesi:

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Söz İkramlıkları 300
Nişan Davetiyesi 400
Nişan Saç Makyaj 400
Söz Çiçeği ve Çikolatası 500
Takım Elbise 500
Nişan Hediyelikleri 600
Nişan Elbisesi 700
Nişan Yüzüğü (2 Adet) 1.300
Nişan Pastası 1.500
Tektaş Yüzük 3.000
Nişan Organizasyonu 3.000
Nişan Mekanı 15.000
Toplam 27.200

Tablodaki nişan yüzüğünü nikahtan sonra alyans olarak da kullanabilirsin. Yani çoğu çift ekstra yüzük almak yerine bunu tercih ediyor.

Bu arada yukarıda belirttiğimiz ortalama yüzük fiyatı, sade modeller baz alınarak araştırıldı. Sen daha farklı modelleri incelemek istersen 2019 senesinde ses getirecek alyans modellerine göz atabilirsin: En Güzelini Arayan Çiftler İçin 2019 Alyans Modelleri

Bekarlığa Veda veya Kına Masrafları Listesi

İstersen sadece kına gecesi yap istersen de buna ek olarak bekarlığa veda gecesi organize et. Her ikisinde de ayırman gereken bir bütçe olmalı. Bunun nedeni her iki kutlama şeklinde de elbise, mekan, kına ve müzik gibi ortak masraf kalemlerinin bulunmasından kaynaklanır.

Kına hazırlıkları ile genellikle organizasyon firmaları ilgilenir. Fiyatları da ona göre şekillenecektir. Biz en iyisi kına organizasyon fiyatlarını ve kına malzemeleri listesindeki düğün giderlerini inceleyelim:

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Saç & Makyaj 400
Kına Elbisesi 700
Kına Malzemeleri ve Organizasyon 2.000
Kına Mekanı 3.000
Toplam 6.100

Kına gecesi mekanları genelde organizasyon hizmetini de kendileri veriyorlar. Ama sen dışarıdan bir firma getirmek istersen sadece mekanı kiralayabilirsin. Bu arada şu yazımıza göz atmadan kına mekanını seçmeni önermiyoruz: Kına Gecesi ve Bekarlığa Veda Mekanları

Çeyiz Masrafları Listesi

Evlilik maliyetinin büyük bir kısmını çeyiz alışverişi oluşturur. Sonuçta sıfırdan bir evi doldurmak, iki kişiye yepyeni bir yaşam alanı hazırlamak kolay değil.

Çeyizden kastımız sadece belirli mutfak eşyaları değil bu arada. Koltuk takımından beyaz eşyaya kadar ev için ihtiyaç duyduğun her şey! Evlilik ihtiyaç listesi hazırlarken maddelerin çoğunda çeyizlik eşyaların yer aldığını göreceksin.

Çeyiz Listesi Fiyat (TL)
Banyo 960
Hol/Antre 960
Diğer 1.285
Yatak Odası 10.640
Mutfak 10.900
Salon 15.300
Elektronik ve Beyaz Eşya 18.300
Toplam 58.345

Çeyiz alışveriş listesinden, fiyatlara kadar her detayın yer aldığı çeyiz yazımızı da buraya bırakıyorum: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Düğün Masrafları Listesi

İşte geldik büyük gün olan düğün hazırlıklarına! Buradaki kalemler, düğün harcamalarının hafife alınmayacak bir kısmını kapsıyor. Çünkü burada masrafların büyük bir parçasını oluşturan düğün mekanı ve balayı var.

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Ortalama seviyede bir düğün mekanında yapılan, 300 kişilik yemekli organizasyonlar için çıkan düğün masraf listesi şöyle:

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Gelin Buketi 250
Düğün Davetiyesi 600
Gelin Aksesuarları 600
Gelin Saçı & Makyaj 1.000
Nikah Şekeri 1.200
Düğün Organizasyon 1.500
Damatlık 1.500
Düğün Fotoğrafı Çekimi 1.500
Gelinlik 4.000
Balayı 6.000
Düğün Mekanı 24.000
Toplam 42.150

Düğün maliyeti, tercih ettiğin seçimlere göre değişir. Örneğin düğün salonu ile otelde düğün yapmanın maliyeti farklıdır. Ya da gelinlik satın alırken, seçtiğin modelin tasarımcı gelinliği mi, özel dikim mi olduğu maliyetini değiştirecektir. Planlamanı yaparken bu kilit noktaları mutlaka düşünmelisin.

a’dan z’ye düğün masrafları: çiftlerin evlilik hazırlıkları listesinde neler olmalı?

Toplam Düğün Masrafları Ne Kadar Tutar?

Düğün hazırlığı esnasında ihtiyaç duyulan tüm kalemlerin ortalama fiyatlarını çıkardığımıza göre şimdi toplam rakamlara geçebiliriz. Baştan sona bir düğün yapmanın maliyeti bakalım ne kadarmış:

İhtiyaç Listesi Fiyat (TL)
Kına Gecesi 6.100
Söz / Nişan 27.200
Düğün 42.150
Çeyiz 58.345
Toplam 133.795

Tüm bu ayrıntıları göz önünde bulundurduğunda ortalama bir düğün masrafı için en az 135 bin TL’yi gözden çıkarmaya hazır olmalısın. Gözün korkmasın! Planlamanı doğru yaparsan ya da devlet çeyiz desteği, banka kredisi gibi opsiyonları değerlendirirsen, hayallerini gerçekleştirmek hiç zor değil.

Ortalama düğün masraflarını artık öğrendiğine göre şehrindeki düğün firmalarını inceleyerek evlilik yoluna ilk adımlarını atabilirsin.

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorumlar (13)

MK

Musa Küsbeci

03/06/2018

Merhaba ben fasta evlilik yapmayı düşünüyorum ideal bir düğün masrafı ne olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Fas'taki evlilik masrafları ile ilgili fikrimiz yok ne yazık ki. Planlarınızı değiştirip, Türkiye'de evlenmeye karar verirseniz, yardımcı olmak isteriz :)


Ç

Çantar

21/11/2018

bn kizi kacircam iki gun dugunum olacak takim elbise bindallik gelinlik saçi yemsi icmsi 30 bin bulurmu mahale dugunu olacak

Y

Yasemin
Tabi masraflari gorurseniz kacirirsniz


FO

Funda Oral

01/12/2018

Merhaba izmir de düğün yapmak istiyorum sadece düğün masrafları ne kadar bir bütçeyle karşılaşırız :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Funda Hanım. Tutar, ne tarz bir düğün mekanında, nasıl bir düğün yapmak istediğinize göre değişecektir. Size fikir verebilmesi adına, İzmir düğün mekanlarımızın listesini buraya bırakıyoruz. Beğendiğiniz firmalardan kolayca fiyat teklifleri alabilirsiniz.


E

Esmer

22/12/2018

Merhaba bahçelievler de düğün yapicaz yanlış söz nişan bir olucak sevgilim herşeyi tek yapicagi için ona yüklenmek istemiyorum herşeyin en ucuzunu seçmeye fazla abartma maya calisicam ortalama ne kadar bir ücret çıkar acaba

Düğün.com

Düğün.com
Ev kurmak ve balayı masraflarını da işin içine eklediğimiz zaman, bugünün şartlarında ortalama 50-70 bin TL arasında bir masraf sizi bekliyor diyebiliriz. Mutluluklar ve kolaylıklar diliyoruz.


K

Kemal

29/12/2018

Abicim bı yanlişiniz War ama ya. Normal bir düğüne sadece takı 5o ooo ciwari gidiyor ve beyaz eşya ile mobilyalar da bir o kadar yani 5o ooo. Bunun düğün salonu da yemekli olarak oluyor ve 2o ooo de oradan.geriye kalan ufak tefekleri de siz hesaba katarsanız durum ortada? bir aydır araştırıyorum.

A

Ahmet
50.000 TL'lik takı takacak adamda bu listeye uymasın bir zahmet. Şuan ki fiyatla 12 (Bir düzine) Tane cüsseli bilezik geliyor o paraya.


M

Meraklı

08/01/2019

Kenarında birikim olmadan baştan başlayıp söz nişan birarada düğün tabi aradaki yapılan masraflar maliyeti ne kadar çıkar orta düzey salon yemeksiz olucak .

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazımızdaki tüm kalemleri 2019 fiyatlarına göre güncelledik. Her organizasyon için verdiğimiz ortalama fiyatlar size fikir verebilir. Söz, nişan ve yemeksiz düğün masrafları ise ortalama olarak 56.000 TL gibi bir rakamı bulmaktadır. Şimdiden mutluluklar dileriz.


M

Muzaffer

15/02/2019

Merhaba, Ben sevgilimden bu formaliteler ve gereksiz adetler yüzünden soğuyorum. Nefret ediyorum bunlardan. Düğünde oynamak, o iğrenç benim kültürüm olmayan halayı yapmak istemiyorum. Lütfen evlilik müessesesinin kaldırılması yönünde bana destek olurmusunuz? Sadece sevgililer yaşasa, kimse evlenmese olmaz mı acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu keyifli müessesenin kaldırılması konusunda size yardımcı olamayacağız. :) Ancak düğününüzü daha stressiz atlatmanız için birkaç tavsiyede bulunabiliriz. Öncelikle düğününüzde çalacak şarkılara siz karar verebilirsiniz. Son dönemlerde daha farklı müzik tarzlarının hakim olduğu düğünleri sıklıkla görmeye başladık. Müstakbel eşinizin ve sizin sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir playlist hazırlayıp DJ'den onu çalmasını rica ederseniz ikinizin de memnuniyeti sağlanmış olacaktır. Ek olarak bir de after parti etkinliğini düşünmenizi öneriyorum. Aileler ve akrabalar düğünde eğlendikten sonra evlerine dağılırlar. Sonrasında siz arkadaşlarınızla gecenin geç saatlerine kadar after parti etkinliğinde eğlenebilir, düğün yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar diliyoruz.


K

Kemal

18/02/2019

Normal bir düğün için ideal bir fatura olmuş şimdi??kaç kere kendim hesaplayıp arastirdiysam da enaz 135 bin oluyor?


S

Sultan

13/04/2019

Düğün mekanı 24 000 veren kişi anca çok lüks bir otelde yemekli yaparsa o kadar olur abartı oluğunu buran anlayabilirsiniz bu tutarın 50 bin aşağısı kadar tutar gözünüz korkmasın geç olsun güç olmasın taksitlere evlenmeden önce başlarsanız evlendikten sonraki huzurunuzda yerinde olur. planlamanızı araştırmalarınızı iyi yapın gerisi halledilir.


KS

Kaan Sözdinler

19/04/2019

Ben evimin önünde düğün nişan yapacam o zaman masraflar ne olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazıdaki listeden düğün ve nişan mekanı masraflarını düşerek hesaplama yapabilirsiniz. Ama davetlilerinize ikram edeceğiniz yemekleri, yapacağınız süslemeleri de unutmamak gerekir. Masraflarınız tamamen evinizin önünde nasıl bir düğün yapacağınıza bağlı. Şimdiden mutluluklar!


FS

Fırat Seyfili

21/04/2019

Evlenecektik burayı okuduktan sonra ayrıldık. Mutlu musunuz?


EK

Emre K

21/04/2019

Evliliği o kadar zor hâle getirdilerki gençler zinaya daha çok yakın oluyor eee evlilik 100.000 zina 50 tl .yerin dibine batsın adetleriniz

HO

Hasan Ozkara
Helal olsun doğru soyledin baskan

S

Serdal
Millet uc kurus maas alip onun bunun agzinin kokusunu cekecek.evlenmeye kalksa su hale bak.harbiden de yerin dibine batsin.bu gidisle millet birlikte yasayacak avrupadaki o.basladi da zaten.


OM

Osman M

23/04/2019

Bu liste kısmen eksik kısmen fazla. Eksik olan yerleri yaşanacak evin masrafı yazılmamış. Kira olabilir yada sahibi olabilir ama sonuç olarak bu yeni bir yaşam alanı olacağı için masrafı göz ardı etmek olmaz. Bunun yanında takı toka hediyeler vs de güzel masrafı oluyor. Fazla olan da mekan kirası özellikle 24 bin salon kirası gerçekten abartı olmuş 10 12 bin arası 120 150 kişilik salonlar var ideal olarak. Tabi herşeyden öncesi Rabbim hayırlı huzurlu bir yolculuk nasip etsin evlenen tüm çiftlere herşey para değil ama bu işler de parasız olmuyor :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Düğün masrafları listesini çıkarırken minimum 300 kişilik bir düğünü ele aldık. Ortalama bir düğün mekanında, ortalama fiyattaki menüleri araştırdığımızda bu rakamlar ortaya çıkıyor. Tabii ki daha az kişiyi çağıracağınız organizasyonlarda fiyatlar düşecektir. Aynı zamanda tercihlere göre de fiyatlarda farklılıklar görülecektir. Biz de size ve diğer tüm çiftlere mutluluklar diliyoruz. :)