Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

6:27 dakika

28.05.2021

Evlilik telaşı, balayı heyecanı derken kimlik, pasaport, adres değişikliği gibi evlilik sonrası işlemleri yapmayı unutuyoruz ya da erteliyoruz. Sana önerimiz, yeni evlenen çiftlerin değiştirmesi gereken belgelerin neler olduğunu öğrenip, çok geç kalmadan gerekli işlemleri yaptırman. Çünkü bazılarının cezası bile var!

evlendikten sonra yapılacak resmi işlemler

1-Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Yeni; çipli kimlik uygulamasından önce eşlerin ikisinin de medeni hal değişikliğinden dolayı kimliklerini yenilemeleri gerekiyordu. Ancak yeni kimliklerde ‘medeni hal’ alanı olmadığı için, erkeklerin evlenince acil olarak kimlik değiştirme zorunluluğu ortadan kalkmış oldu.

Ancak yeni evli kadınların, soyadı değişikliğinden dolayı kimliğini yenilemesi gerekiyor. Peki evlendikten sonra kadınların kimlik değiştirme için takip etmesi gereken adımlar nedir, sırayla inceleyelim:

Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirmek İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Kimlik kartı başvurusuna giderken yanında bulundurman gereken belgeler şöyle:

 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kimlik yerine geçen bir belge.
 • Bir adet biyometrik fotoğraf.

Evlendikten Sonra Nüfus Cüzdanı Yenileme Nerede Yapılır?

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden ya da Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak ilçe nüfus müdürlüklerinden, yurt dışında ise dış temsilciliklerden yapılıyor. Evlendikten sonra kimlik yenileme işlemlerini de bu şekilde yaptırabilirsin.

evlendikten sonra kimlik değiştirme

Evlendikten Sonra Nüfus Cüzdanı Değiştirme Süresi Ne Kadardır?

Çevrenden, evlendikten sonra kimlik yenilemenin süresi bulunduğuna dair bazı söylentiler duyabilirsin. Ancak bu uygulamanın eskide kaldığını söyleyelim. Yeni kimlik mevzuatında, evlendikten sonra, belirli bir süre içinde kimlik yenileme zorunluluğu bulunmuyor.

Ama soyadı değişikliğinden dolayı herhangi bir resmi işlemde sıkıntı yaşamaman için çok ertelemeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmelisin.

Evlendikten Sonra Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen evlilik nedeniyle kimlik değiştirme ücreti 2021 yılı için 30 TL. Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 60 TL. Uluslararası aile cüzdanı içinse 160 TL değerli kağıt bedeli alınıyor.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirmeme Cezası Var mı?

Yeni evli çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorular arasında “Evlenince kimlik değiştirmeme cezası bulunuyor mu?” sorusu da yer alıyor. Nikah sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemlerinde herhangi bir yenileme süresi bulunmadığı için evlendikten sonra kimlik değiştirmeme cezası gibi bir uygulama bulunmuyor.

Evlendikten Sonra Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Gelin adayının bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde eşlerinin soyadını alıyor. Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adayları, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurarak bunu beyan etmelidir.

Evlendikten sonra kızlık soyadı olarak da bilinen evlenmeden önceki soyadını da eşinin soyadıyla birlikte kullanmak istersen, bu durumda yapman gereken, isteğini yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmek.

Ayrıca evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanma dilekçesi ile aile mahkemelerinde dava açarak bekarlık soyadını kullanabilirsin.

Soyadı değişikliğiyle ilgili tüm detayları şurada bulabilirsin: Kızlık Soyadını Kullanmak İçin Bilinmesi Gerekenler

evlendikten sonra kimlik yenileme

2-Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme

Gelelim evlendikten sonra pasaport yenileme işlemlerine. Evlenince pasaport değişir mi sorusu da çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri.

403 Sayılı Vatandaşlık Kanununda pasaportun kimlik belgesi olarak da sayılması nedeniyle, pasaportlarının güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekiyor. Bu nedenle pasaportlarda yer alan kimlik bilgilerinden herhangi birisinin değişmesi halinde pasaportların yenilenmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Pasaport Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Hangileri?

Evlendikten sonra yurt dışına çıkmak gibi bir planın varsa önemli olan kimlik bilgilerin, biletteki ismin ve pasaporttaki kimlik bilgilerinin tutarlılık gösteriyor olması. Bu yüzden pasaportta yer alan bir bilginin değişmesi halinde pasaportun yenilenmesi gerekir.

Evlendikten sonra yeni bir pasaport için başvuru yapacaksan gerekli pasaport başvuru belgelerinin yanında yeni kimliğinin ya da nüfus müdürlüklerinden temin edebileceğin geçici kimlik belgesinin olması yeterli.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Değişikliği Nerede Yapılır?

2 Nisan 2018 tarihinde çıkarılan kararnameye göre artık pasaport işlemleri emniyet müdürlükleri yerine bağlı bulunulan nüfus müdürlüklerinde yapılıyor.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme Ücreti Nedir?

Evlilik sonrası yeni pasaport çıkaracaksan, yeni pasaport çıkarma ücreti ödemen gerekiyor. Yenilediğin kimliğinle başvuru yapman gereken 2021 yeni pasaport ücreti 6 ay ile 4 yıl ve üzeri için harç ve defter bedeli dahil 407 TL ile 1265 TL arasında değişiyor.

Ancak eğer pasaportun süresi varsa sadece 180 TL’lik pasaport defter bedelinin ödemesi yeterli.

evlendikten sonra pasaport

Peki pasaport için gerekli belgelerin neler olduğunu biliyor musun? Öğrenmek için şu yazımıza bakabilirsin: Yurt Dışında Balayı İçin Gerekli Pasaport Belgeleri

3-Evlilik Sonrası Ehliyet Değiştirme

Ehliyet, soyadı değişikliği nedeniyle evlendikten sonra yenilenmesi gereken belgeler arasında. Çünkü ad, soyad gibi kişisel bilgilerde değişiklik olması halinde, ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenileme İşlemleri Nereden Yapılır?

Evlilik nedeniyle ehliyet yenileme başvurusu, randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine yapılıyor.

Peki evlilik başvurusunda hangi belgelerin gerekli olduğunu biliyor musun? Şu yazımızdan öğrenebilirsin: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Evlilik sonrasında ehliyet değiştirmek için gereken belgeler ise şöyle:

 • Kimlik
 • Mevcut sürücü belgesi
 • Sürücü sağlık raporu
 • Bir biyometrik fotoğraf
 • Kan gurubu belirtir belge
 • Değerli kağıt ve vakıf payının yatırıldığına dair dekont.

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenileme Ücreti Nedir?

Evlendikten sonra ehliyet değiştirme ücreti ne kadar dersen, 2021 yılı fiyatının 13 TL değerli kağıt bedeli 13 TL ve 2 TL vakıf payı olmak üzere toplam 15 TL olduğunu da söyleyelim.

evlendikten sonra ehliyet

Düğünden sonra takıları nasıl değerlendirebileceğine ilişkin de önerilerimiz var: Düğün Takıları Nasıl Saklanır? Altınları Banka Kasasına Koy

4-Evlendikten Sonra İkametgah Değişikliği

Herhangi bir sebepten dolayı gerçekleşen ikametgah değişikliğinin resmi kurumlara bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu yüzden evlendikten sonra eşinin, senin ya da her ikinizin de adresi değişiyorsa ikametgah değişikliği yapmalısınız.

Evlendikten Sonra Adres Değişikliği Yapmamanın Cezası Var mı?

Evlilik nedeniyle ikametgah değişikliğini nikahtan sonraki 30 gün içinde yaptırmalısın. Eğer adres değişikliği bildirimini bu süre içinde yapmazsan idari para cezasına tabi tutulursun. Bu cezanın bedeli 2021 yılı için 94 TL.

Evlenince Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Evlilik sonrası ikametgah değişikliği yapacak çiftlerin, oturacakları evin bağlı olduğu nüfus ve vatandaşlık işleri dairesine müracaat etmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Neler?

Evlilik sonrası adres değişikliği için nüfus müdürlüğüne direkt giderek yapacağın başvurularda istenen belgeler şöyle:

 • Adına ve yeni adresine göre kesilmiş elektrik, doğal gaz, su faturası ya da kiracıysan kira sözleşmesi.
 • Kimliğinin doğrulanması için nüfus cüzdanın.

Eğer bu faturalar ya da kira sözleşmesi eşinin üstüneyse, nüfus müdürlüğüne eşinle birlikte gitmelisin. Tabi evlilik cüzdanınızı da yanına almayı unutmamalısın.

evlendikten sonra ikametgah

5-Evlendikten Sonra Aile Hekimi Değiştirme

İkametgahın başka bir ilçeye geçtiyse aile hekiminin de değişmesi gerekiyor. İkametgah değişikliğinin ardından yeni adresine en yakın aile hekimliğine başvurarak yeni aile hekimini öğrenebilirsin.

Evlendikten sonra sağlık ocağı değiştirme, aile hekimini seçme işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden de kendin kolayca yapabilirsin.

6-Evlendikten Sonra İşyerine Verilecek Evraklar

Evlendikten sonra soyadı değişikliğinin resmi işlemlerde görünmesi için sigortalı olarak çalıştığın kuruma bildirimde bulunman gerekiyor. Bunun için gerekli belgeler çalıştığın kurumdan öğrenebilirsin.

Ancak genel olarak istenen belgeler şöyle:

 • Adres değişikliği formu
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Asgari geçim indirimi gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılacak işlemler için gerekli dilekçe

Evlendikten sonra SGK soyadı değişikliği dilekçesini de çalıştığın kurumun talebine göre kuruma ya da SGK müdürlüklerine verebilirsin.

7-Evlendikten Sonra Evlilik Sözleşmesi Yapılır mı?

Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal rejimi’ uygulaması. Bu uygulama, eşler arasında, evlenmeden önce ya da evlendikten sonra mal paylaşımı ya da mal ayrılığı gibi, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır.

Eğer mal rejimi sözleşmesi istiyorsan, eşinle konuşarak, kanunda belirlenen ‘mal ayrılığı rejimi", ‘paylaşmalı mal ayrılığı rejimi’ ve ‘mal ortaklığı rejimi’nden sizin için uygun olanını seçebilirsin. Mal rejimi sözleşmesi, evlilik başvurusu sırasında veya evlendikten sonra da yapılabilir.

evlendikten sonra evlilik sözleşmesi

Detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

8-Yabancı Uyruklular İçin Evlilik Sonrası İşlemler

Yabancı uyruklu biriyle evlenen Türk vatandaşları, yurt dışında resmi bir evlilik yaptıysa Türkiye’de de bu işlemlerin yasal olarak tanınmasına yönelik işlemler yapması gerekiyor. Evliliğin tescilini gerçekleştirmek için evlendiği ülkedeki Türk konsolosluğuna bildirimde bulunmak yeterli. Bu bildirim, nikahtan sonraki bir ay içinde yapılmazsa idari para cezası uygulanabiliyor. Gerekli belgeler ise şöyle:

 • Yabancı uyruklu eşin uluslararası doğum belgesi
 • Uluslararası evlenme belgesinin aslı
 • Eşlerin nüfus cüzdanlarının asılları
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli fotoğraf
 • Sağlık Raporu

Yabancı uyruklu evlilikle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak istersen şu yazımız sana yardımcı olabilir: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

yabancı uyruklu evlilik sonrası işlemler

Evliliğini yurt dışında yapacaksan bununla ilgili detaylara da şu yazımızdan ulaşabilirsin: Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenme

Evlilik sonrası yapılması gereken resmi işlemlerle ilgili anlatacaklarımız bu şekilde. Sen de gerekli işlemleri çok geç kalmadan yaptırmayı sakın unutma! Konuyla ilgili merak ettiğin sorular varsa yorum olarak yazabilirsin!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

61 yorum

D

Dinara

01/10/2021

Kırgızistan vatandaşıyım ve Türk vatandaşı ile evliyim. Daha türk vatandaşı olmadım, nikahta kendi soyadımı ve eşimin soyadın ikisinide kullanacağım diye dilekçe yazdiydim ve şimdi onu iptal ettirmek istiyorum. Sadece eşimin soyadını kullanmak istiyorum. Yeni kimlik çıkmadı daha vatandaş değilim, iptal ettirmek mümkünmüdür, ne yapmalıyım?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, başvuru yaptığınız resmi kurumla iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


KS

Kemal Sezar

20/09/2021

Merhaba 7 eylül evlendim ve eşim filistinli .. hali hazirda 2 senelik ikamet kimligi bulunuyor fakat yeni bir kimlik cikarmamiz gerekiyormu .. pasaport kimlik bunların değişmesine gerek varmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


DD

Dildora Dereli

01/09/2021

Merhaba ben özbekistan vatandaşıyım 26.08.2021 evlendim pasaport ve ikamet izni belgesini değiştirmem şartmidir kısa sürede cezası var diyorlar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


HK

Havanur Karayaka

15/07/2021

Merhaba. Evlendim soyadımı deiştircem. Yanıöda babamın veya annemın gelmesi gerekiyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, soyadı değişikliği işlemleri için anne-babanızın sizinle olmasına gerek yoktur. İyi günler dileriz...


AA

Atilla Avcı

02/07/2021

4 Haziran 2021 günü evlendik, eşim ve ben devlet memuruyuz, atamasını bekliyoruz başka şehirlerde ikamet ediyoruz yine de 30 gün içerisinde ikametgah aldırmak zorunda miyiz? Bu durumda yanlış adres beyan etmiş olmuyor muyuz sonuçta eşim eski adresinde ikamet ediyor sistemde benim yanında gözükmesi bir problem değil midir?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus ve vatandaşlık işleri dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


SY

Sercan Yıldırım

17/06/2021

Merhaba ben turk vatandaşıyım özbekistan uyruklu eşimle aile ikamet iznimizi yaptık eşimin benim sigortamdan yararlanması icin ne yapmam hangi belgeler olması gerekir şimdiden tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerine başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


SS

S. Sevil

21/04/2021

Merhaba, Formul A belgesinde, yani dogum belgesinde evlendikten sonraki soyadimi yazar, yoksa kizlik soyadimi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, doğum belgesinde evlilik öncesi soyadı yer alır. İyi günler...


A

Abdul

09/02/2021

I need to complete my marriage but Due to coronavirus I'm unable to travel Turkey, do you have any consultant to help me out please? I wish to emaill me at a1_a@hotmail if you could help me, and in case of any service fees, I'm ready for it Thanks

Düğün.com

Düğün.com
Hi! We forwarded your contact information to our related department. They will contact you as soon as possible. Best regards...


GK

Gökhan Karaman

26/01/2021

Mrb bi konuda yardmcı olurmusunuz yeni evlendim evlilik cüzdanımı yapicam eşimin kimliği eski kimlik eski kimlikte resim olmadı için belediye gitim kimliğin değişmesi lazım dediler yane iki kez mi kimlik değiştirmem gerekiyo

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


A

Ahmet

07/01/2021

Fransa vatandaşı ama türk kimliği olan nişanlımla belediyede evlendik nikahtan sonra benim Fransa'ya girmem için Ankara konsolosluguna hangi belgeleri götürecez

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ve ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


SA

Soner Akyol

30/12/2020

Soner akyol ben 2 sene önce eşimden boşandım yeni tıp kimliğim mevcut ama hala degistirmedim şu anda da evleneceğim için kimlik yenilemem gerekirmi acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çipli kimlik uygulamasından önce eşlerin ikisinin de medeni hal değişikliğinden dolayı kimliklerini yenilemeleri gerekiyordu. Ancak yeni kimliklerde ‘medeni hal’ alanı olmadığı için, özellikle erkeklerin evlendikten ya da boşandıktan sonra kimlik değiştirme zorunluluğu bulunmuyor. İyi günler...


EE

Elif Ergül

18/12/2020

Merhabalar ben 1 aydır evliyim ama kimliğim hala değişmedi hastanede eşimin sigortasından faydalanabilir miyim yani sistem evli olduğumu görür mü

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ş

Şule

06/12/2020

Ben önceden evlilik yaptım ve bunu sevgilime soylemedim şimdi nikah günü alamaya gittiğimizde önceden yapmış olduğum evliliği söylerlermi orda

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme dairelerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Yücel Şeker

01/12/2020

Merhaba vlilik cüzdanı çıkartmak mecburi mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik cüzdanı nikah başvurusunun ardından hazırlanır, nikah töreninden sonra çiftlere teslim edilir. Ayrıca başvuru yapmanıza gerek yoktur. İyi günler dileriz...


NE

Nilüfer Ersoy

21/11/2020

Merhaba benim adıma olan araç ruhsatına evlilik sonrasi nasil soyisim değişikliği yapabilirim bilgisi olan var mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuya ilişkin emniyet müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


DY

Deniz Yavuz

14/10/2020

Merhaba, nişanlım almanyada çalışan bir türk vatandaşı. evlendikten sonra çift soyadı (kızlık soyadı ıle bırlıkte) kullanmak istiyorum. almanyaya gitmek için Aile birleşimine başvurdugumda vizede bir sorun yaşar mıyım? Almanya konsoloslugu bu konuda sorun çıkarır mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ve Türkiye'deki yerel temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AK

Arzu Köse

09/10/2020

Merhaba ben evlendim ikamet yenileyeceğim tapu eşimin üzerine fakat faturalar kayınpederimin üzerinde henüz . nüfus müdürlüğüne giderken kayınpederiminde bulunması gerekiyor mu? çünkü istenilen evraklar listesinde fatura da gerekli yazıyor.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


MT

Mehmet Taş

07/10/2020

Evlendikten sonra eşimin skg sını kendi üzerime yapmak için ne yapmalıyım ve yeni evlenenlere sgk yardım yapıyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ş

Şerifee

18/09/2020

Merhaba acaba evlendikten sonra ilk önce bir kadın olarak kendi soyadımi kullanmak istemedim uzunluk Vs. Nedenlerden dolayı ama şimdi kendi soy adımı kullanmak istiyorum ne yapmam gerekli?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Nur Çil

08/09/2020

İkametgahımızın bulunduğu şehirde nikah günü aldık farklı bir şekilde ikametgah değişikliği yapılırsa nikah tarihimiz o şehre geçer mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuru yaptığınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


OK

Ozan Kutlu

08/09/2020

Bende yeni evlendim fakat daha kimliklerimizi halletmedik. Eşimin bir çocuğu var, ama ne babanın çocuktan nede çocuğun babasından haberi var. Kimliğinde bile uydurmasyon bir isim yazıyor. Üzerime almak için ne yapmaö gerekiyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


SD

Sibel Deniz

29/08/2020

Merhaba 19 yıllık evliyim bu süreçte bir takım mallar edindik eşimin ne kadar geliri var nerelere harcar hiç bilmem çünkü söylemez benden gizli babasına ev almışlığı bile var, başkalarına harcar borç verir vs. sen karışamazsın ben kazanıp ben harcıyorum der. Ama ben birşeylerin sahibi olalım diye çok fedakarlık yapıp ev araba vs. Alıyorum adam bunların hepsine ortak oluyor ve ben artık ortaklık istemiyorum ne yapmalıyım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik süresince edinilen malların paylaşımında mal ayrılığı sözleşmenizin kapsamı belirleyicidir. Konuya ilişkin detaylı bilgiyi şu yazımızda bulabilirsiniz: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?. İyi günler dileriz...


.

...

19/06/2020

Erkeklerin egoist yapilarindan dogan ve fiziksel guce dayanan ici boş baskılarının hukuk sistemine yansımaları...


SG

Suleyman Girgin

25/05/2020

Merhaba evleneceğim kişin su an işyeri mevcut evlilik sonrası soyadı değişikliği olacağından işyeri belgelerinden hangileri değişmeli

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


S

Sakine

22/04/2020

Merhabalar. Üniversitede okurken evlendim ve şu an son sınıftayım. Çift soyismi kullanıyorum. Fakat okulda sadece kızlık soyadım var ve diplomamdada sadece kızlık soyadım olacak. Bu durum atandığımda güvenlik soruşturması sürecinde sorun olur mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Teknik bir konu olduğu için en doğru bilgiyi resmi kurumlardan öğrenebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


FK

Filiz Keskin

26/03/2020

Evlendikten sonra daha önce çipli yenilenmiş ehliyete sahipse evlendikten sonra 237 TL yenileme ücreti istiyorlar. Bu yüzden değiştirmedim.


AK

Ayşen Kaya

12/03/2020

merhabalar Subat ayinda haberlerde soyadi degisikligi artik e devletten yapilabilecek diye bir haber gordum ama gercekte e devlette boyle bir işlem var midir ? tsk ediyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


TT

Tolga Temel

10/03/2020

Merhaba benim esim yabanci resmi nikahimizi kiydik suan benim sorum esim benim sigortama otomatik olarak geciyor mu yoksa benim bir yerlere gidip bunu bildirmem gerekiyor mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ve Türkiye'deki yerel temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz.


Osman Öztürk

03/03/2020

Ben Türk vatandaşıyım. Eşim yabancı. 1 hafta önce evlendik. Eşim e devlette evli diye gösteriyor, ama ben e devlete bakıyorum hala “boşanmış” gösteriyor beni. Neden evli diye yazmıyor? Sorun ola bilir mi bu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


F

Filiz

26/02/2020

İyi günler, benim soyismi ile ilgili bir sorum var yakında nişanlım ile nikahımız kıyılacak Almanya’da yaşıyoruz. nişanlım Yunan vatandaşı ve çift soyismi taşıyor. Ben kızlık soyismi mi de eklemek istiyorum bu durum da üç soyismi oluyor acaba mümkün mü? Saygılar filiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlenen kadının, önceki soyadını da eşinin soyadıyla birlikte kullanması mümkündür. Türk vatandaşıysanız Türkiye'deki nüfus müdürlüklerinden, Alman vatandaşıysanız ülkedeki resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz.


Cihan Çiçek

22/02/2020

Merhabalar benim kız arkadasim Özbekistan li ve evleneceğiz ama nerelere müracaat edeceğimi bilmiyorum ve evlilik için gerekli belgeler nelerdir ve nerelerden başvuru yapacağım teşekkür ederim bilginiz için

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak istenen belgeleri ve sürece dair takip etmeniz gereken adımları bulabilirsiniz. Ancak bu süreçte işleyen prosedür ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden ve ülkenin Türkiye'deki yerel temsilciliklerinden evlilik başvurusuna ilişkin detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


EK

Ebru Karaca

13/02/2020

Merhaba ocak ayi baslarinsa nikahimiz oldu adres değişikliği dugunden sonra yaparsam sikinti olurmu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik nedeniyle ikametgah değişikliğinin nikahtan sonraki 30 gün içinde yaptırılması gerekiyor. Eğer adres değişikliği bildirimini bu süre içinde yapmazsanız idari para cezası uygulanır. İyi günler dileriz.


Ebru Şahin

07/02/2020

Merhabalar ben nikahlandım ve kıZlık soyadımla beraber eşimin soyadını oldu evraklarda fakat ben Kızlık soyadımı kullanmak istemiyorum nasıl değiştirip sadece eşimin soyadını alabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


G

Gürkan

01/02/2020

Merhabalar ben Suriyeli biriyle evlendim evlendikten sonra Eşimin kimliği ni değiştirtek ve sonra nüfusa gittik aynı adrese kayıt olduk bundan başka bir işlem yapmadık aile birleşim izni dediğiniz şey bu mu acaba 4 yıldır evliyiz vatandaşlığa başvuru yapabilir miyiz bu şartlarla 2 tane de çocuğumuz var şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili göç idaresi müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Sati Çiçek

22/01/2020

Merhaba edevlet üzerinden soyadı degisikligini nasil yapabilirz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekir. İyi günler dileriz...


S

Senem

12/01/2020

Merhaba aldığımız vekaletler(noter onaylı)evlendikten sonra soyadı eklenince(kızlık soyadı+yeni soyad) iptal olur mu yoksa geçerliliği devam eder mi? Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili resmi kurumlara danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Hümeyra Çayır

28/12/2019

Merhaba ben 2013 te evlendim. Şimdi 3 yaşındaki oğlum ile birlikte ukraynyaya akraba ziyaretine gidicez. Pasaportumdaki kızlık soyadımı değiştireceğim. Bir de oğlumu kendi pasaportum üstüne yazdirabiliyor muyum. Yada ona ekstra pasaport mu çikarmam lazım nasıl bir yol izleyeceğim. Bilginiz var mı.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili il veya ilçe nüfus müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


EZ

Elif Zincir

24/12/2019

Merhabalar. Ben ve esim turk vatandaşıyız ama esim fransada yaşıyor oturum izni var ama oranın vatandaşı değil yaklasik 4 ay önce turkiyede nikah yaptık bunu konsolosluga bildirmemiz gerekiyor mu ve hangi evraklar gerekiyor bi bilginiz varmi yardimci olabilir misiniz şimdiden tesekkur ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ya da ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


SGO

Sadi Goksel Ozener

19/12/2019

Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim Ben hem ABD hemde tr vatandaşıyım. Kiz arkadaşım kendisi de ABD vatandaşı biz bugün dünya evine girdik ve 1 hafta içinde ABD geri dönmemiz gerekiyor. ABD gitmeden burada herhangi bir ceza ödemem için nasıl bir yol izlemeliyim.(pasaport,kimlik,genel sağlık sigortası vs ) 2. Hangi evrakları hazır etmeliyim ki orada bir sıkıntı yada eksik bilgi olmasın *(kız arkadaşım form B formumu almamız gerektiğini söylüyor)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'de yapılan evliliğin yabancı ülkelerde geçerli sayılması için yapılacak başvuru işleminde nüfus müdürlüklerinden ya da konsolosluklardan alınacak Evlenme Kayıt Örneği'nin (Formül B) ilgili ülke makamlarına ibraz edilmesi gerekir. Evlilik sonrası pasaport, kimlik gibi belgelerle ilgili prosedürler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle yurt dışına çıkarken sorun yaşamamak adına gerekli tüm süreçler için ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. İyi günler dileriz... İyi günler dileriz...


TO

Tayfun Osmanoğlu

15/12/2019

Merhaba eşim rusya vatandaşı uzun dönem oturma izni var pasaportunda soyadı değişikliğini nereden ve nasıl değişiriz ne gereklidir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AS

Abdurrahman Sarıcerçi

11/12/2019

Merhaba Kahraman Bey, Ben Türkiye yaşıyorum bende dilsiz ve konuşma sorum isterim ne Cezayir kız 3 ay önce gördüm aileye kabul ettim ama nikah başvuru Cezayir için bilmiyorum ? cevap


NI

Nergiz Ismayilova

02/12/2019

merhaba.ben azeriyim,4senedir türkle evliyim ama yakında alacagım tc kimligimi beklerken,ikamet iznimin süresi 30güne doluyor.benim yeniden ikametimi uzatmam gerekiyor mu?yoksa tc kimligimi bekleyim?teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlükleri ile göç idaresi müdürlüklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Nazlı Çelik

30/11/2019

Merhaba ben Özbekistan vatandaşıyım Türkiye vatandaşı ile evlendim kızlık soyadınim ile barabar eşimin soyadı kullanacam ama şimdi ikametgah yenilemem lazım pasportumde yani kimligimde sadece kızlık soyadınim yazıyor bu durumda bana oturma izni verirler mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili il bulunduğunuz şehirdeki il göç idaresi müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


MT

Melike Tören

29/11/2019

Merhaba ben bise soracaktım. Benim haziran ayında nikâhım oldu ama taşınmadım ağustos ayında düğünümüz oldu ve hala kimliğimi değiştiremedim bunun cezası ne kadar şuan bir ceza varmı ? Birde yanımda neler götürmeliyim nüfus dairesine çipli kimliğe yeni geçiş yapicam aynı zamanda soyadım degisecek neler lazim acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yeni kimlik mevzuatında, evlendikten sonra, belirli bir süre içinde kimlik yenileme zorunluluğu bulunmuyor. Ama soyadı değişikliğinden dolayı herhangi bir resmi işlemde sıkıntı yaşamamanız için çok ertelemeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmenizde fayda var. Gerekli belgeler genel olarak evlilik cüzdanınız ve fotoğrafınız oluyor ancak bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden gerekli belgelerle ilgili bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


SB

Sara Bilir

19/10/2019

Boşananinsan 6 yıl boyuncaevli kimlikle gezermi

D

Düğün.com
Merhaba, Medeni hal ibaresi yeni kimliklerde bulunmuyor. Eğer boşanan kişi eski tip bir nüfus cüzdanına sahipse, kimliğin yenilenmesinde fayda var. Ancak yeni kimlik sahiplerinin, bu belgeyi yenilemesine gerek yok. Boşanma durumu nüfus kayıtlarında görünecektir. İyi günler dileriz...


MA

Mustafa Alpaslan

24/09/2019

Merhaba ban 1ay önce ozbekistanda resmiy kurumlarda evlendim ama Türk konsolosluğu he ber veremedim sürem kısa oldu için, türkiye galdim istanbulda kayıtlı olduğum ilçede eşim le Beraber kayıt yapmaya gittik istenen evraklari Konsolosluk aldık doğum belgesi ve evlilik cüzdanının orjinalinı almak istiyorlar ama konsolusluk vermeyin diyor yaptığınız onaylanmış evragi tek verin diyor nufus yapmıyor sürem dolucak bu konuda yardımcı olur saniz sevinirim tesekur ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Tescil işlemleri için evlilik belgesinin aslını ya da evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği ile fotokopisini hazır bulundurmanız gerekiyor. Tescil işlemlerinde evlenen her iki kişinin nüfus cüzdanlarının aslını beyan etmeleri ve fotokopilerini bulundurmaları şart. Yabancı uyruklu olan kişinin doğum belgesinin de genellikle orijinali isteniyor. Başvuru yaptığınız resmi makamın istediği belgeleri dikkate almanızda fayda var. , İyi günler dileriz...


DA

Derya Asir

07/09/2019

Benim cok farkli Turk ve fransiz vatandasiyim iki séné oldu evliyim yeni bildirimizi yaptik 5ay oldu benim okulum bitti evimi tuttum isim var esimde askerligini yapti turkiyede boylelikke Simdi cok sabirsizlikla bekliyoz bi kere rdv cagirdilar ve hic bi haber yok ariyom mail atiyom konsoloslukta inceleniyo diyorlar acaba bi serecmi vardi onuda demiyolar cok korkuyoruz kabul edilmeme olabilirmi bilen varsa


D

Düğün.com

05/08/2019

Merhaba, Yabancıların evlendikten sonra kendi ülkelerinde yapması gereken işlemler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle söz konusu ülkenin resmi makamlarından bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


MM

Merican Merican

02/08/2019

Yabancilar evlendikten sonra kendi memleketine gidince yapilacak işlemler nedir


YK

Yunus Kalkan

26/07/2019

2 yıldır evlendim yeni evlilik Kaydımı yapacam Neler lazım eşimin adresi babasının yanında benimde annemin yanında iki Farklı Şehir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İkamet ettiğiniz ilçenin nüfus müdürlüğüne başvuruda bulundurabilirsiniz.


KM

Kaan Malikoglu

05/07/2019

Merhaba, Ben yabanci kimlik üzerinde yeni ehliyet sürücü aldım fakat bir kaç ay sonra turk vatandaşlık geçtim ayrıca adı soyadı tamamen değişti bu durumda nasıl ehliyetim değiştirecem yani isim soyisim üzerinde bana yardım eder misiniz? vallahi 5 ay urağşıyorum hala yapamadım çünkü turk kimlim adı soyadı ve ehliyet sürücüm (yeni olan) birbirine tam farklı. şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bağlı bulunduğunuz belediyenin nüfus müdürlüğüne danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


SU

Sabri Uzun

03/06/2019

Merhabalar yabancı uyruklu biriyle evlendikden sonra aranan şartlar nelerdir?sadece sağlık sigortası yeterlimidir veya yeşil kart? ve başka şartlar nelerdir türkiyede ikamet edebilmesi için?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün danışma hattından ya da il göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.


MK

Minay Kerimova

10/05/2019

merhabalar. öncelikle sorum ben yabancı uyrukluyum eşim türk vatandaşı 15 mart evlendik. temmuzda italyaya tur aldık balayı için . fakat italya için vize almamız gerek benim pasaportum da kızlık soyadım yazıyor ve ben bir kurumda calısmaya yeni başlıycam calısma iznimi bekliyorum. eşim sponsor olacağı için soyadımızın aynı olması lazım pasaportta ben bir kaç yere sordum eşinle soyadının aynı olması lazım dediler. evlilik cüzdanı yeterli değil mi dedim hayır dediler. böyle bir şey olabilir mi yardımcı olabilirmisiniz bana rica etsem. şimdiden cok tesekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Pasaportunda kızlık soyadı olan kadınların vize başvurularını bazı ülkeler evlilik cüzdanı ile kabul edebiliyor ancak bazı ülkelerde bu durum değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle en doğru bilgiyi konsolosluktan alabilirsiniz. Mutluluklar dileriz...


YD

Yusuf Demir

01/05/2019

Yeni evlendim. Aile hekimi ile ikametgâh değişimi için e devlet ten yapabilir miyim yada kaç gün içinde olmalı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Aile hekimi değişikliğinizi e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Adres değişikliği bildiriminizi yapmak için ise eşinizle yaşadığınız evin bağlı olduğu nüfus ve vatandaşlık işleri dairesine müracaat etmeniz gerekiyor. Bu işlemi nikahtan sonraki 30 gün içinde yaptırmamanız halinde idari para cezası uygulandığını da söyleyelim. Mutluluklar dileriz...


GK

Gunay Khalilova

30/03/2019

Merhaba! Ben 4 sene once evlendim oturum iznimde kizlik soyadim yaziyor, lakin simdi vatandaslik icin basvurdugumda esimin soyadinin almamin zorunlu oldugunu soyluyorlar. Sormak istediyim su sadece kendi soyadimi tercih ede biliyormuyum? Sordugumuz dairelerde herkes ilginc bir sekilde farkli bilgiler verdigi icin kafam karisti.tesekkur ederim simdiden.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, aile mahkemelerinde dava açarak bekarlık soyadınızı kullanabilirsiniz.


M.

Merve .

19/03/2019

Merhaba , evlendikten sonra yeni çipli kimlik başvurusu için evlilik cüzdanı gerekli midir ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlendikten sonra yeni kimlik başvurusu yaparken, kadınların, soyadı değişikliğinden dolayı evlilik cüzdanlarını da yanlarında bulundurması gerekir.


Esra Öztürk

01/03/2019

merhaba, evleneli 1 seneden fazla oldu. ancak calıstığım işyerinde halen evlenmeden önceki soyadım ile sigortam ödeniyor. sgk tahakkukumda halen evlenmeden oncekı soyadım gorunuyor. Nasıl bir yol izlemem gerekıyor ? Sigortamın suan ki soyadımda görunmesi için ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlendikten sonra soyadı değişikliğinizin resmi işlemlerde görünmesi için sigortalı olarak çalıştığınız kuruma bildirimde bulunmanız gerekiyor. Bunun için gerekli belgeleri çalıştığınız kurumdan öğrenebilirsiniz. Ancak genel olarak, adres değişikliği formu, evlilik cüzdanı fotokopisi, asgari geçim indirimi gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılacak işlemler için gerekli dilekçe gibi belgelerin istendiğini de söyleyelim. Evlendikten sonra SGK soyadı değişikliği dilekçesini de çalıştığınız kurumun talebine göre kuruma ya da SGK müdürlüklerinize verebilirsiniz.


MS

Muge Sert

26/02/2019

Merhaba Ispanya’da evlilik icin evraklarimi gonderdim fakat 3-5 ay surecegini ogrendim. TR’de evlensem, yabanci uyruklu esle, sonrasinda konsolosluk benim adima islemlerimi yapihor mu? Oturma izni, kimlik vs... ne kadar suruyor ? Bilgi verirseniz sevinirim. Iyi aksamlar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yabancı uyruklu biriyle evlilik işlemleri konsolosluğun çalışma alanına girmiyor. Oturma izni işlemleriyle ilgili sorularınız için şehrinizdeki Göç İdaresi Müdürlüğü ile iletişime geçebilir ya da danışma hattından bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz.


NTŞ

Necip Turgay Şimşek

21/02/2019

ben türkiyede yaşıyorum danimarkada evlendim. eşim amerikalı. orada evlilik tescilini yaptıramadık. eşimin doğum sertifikasının apostille olması gerekiyormuş. eşim amerikaya döndükten sonra bu apostle yaptırarak evrakı aslı ile beraber bana gönderdi. bende türkiyede yaşadığım şehirdeki nüfus müdürlüğüne gittim evlilik tescili için. evrakları hazırladım gittim. nüfustaki arkadaş eşimin doğum sertifikasının aslını almak zorunda olduğunu söyledi. ben ise aposttle olanı alması gerektiğini çünkü aslının orada kendisine lazım olduğunu belirttim. aposttle yapılmış ve noter onaylı doğum belgesini neden kabul etmiyorlar. kanunda böyle birşey varmı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, T.C. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşlemleri resmi sitesinde "Evlilik" başlığı altında yer alan "yabancı uyrukluyla yabancı ülkede yapılan evliliğin Türkiye’de tescil edilmesi için gerekli işlem ve belgeler" alanında belgeler sıralanırken doğum belgesi "Yabancı uyruklu eşin uluslararası doğum belgesi (Formül A)" şeklinde belirtiliyor. Gerekli belgeler arasında yer alan uluslararası evlenme belgesinin ve eşlerin nüfus cüzdanlarının asılları istenirken doğum belgesi için aslının istendiğine dair bir ibare bulunmuyor. Detaylı bilgi için T.C. Dışişleri Bakanlığı'yla iletişime geçebilirsiniz. Mutluluklar dileriz...


İT

İhsan Turan

12/02/2019

Merhabalar. Ben emekliyim 04.01.2019 tarihinde yabandı uyruklu (rus) bayanla resmi nikahlı evlendim. Eşim benim sgk dan faydalanabiliyormu. Sgk ya benmi müracaat etmem lazım yoksa nikah dairesi veya nüfus bildiriyorum. Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
İhsan Bey Merhaba. Sizin sahip olduğunuz sağlık haklarından eşiniz de yararlanabilir. Bunun için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat etmeniz, ikamet tezkerenizi almanız, ayrıca eşinizin ülkesindeki sağlık yardımlarından yararlanmadığını belirtir bir taahhüt de almanız gerekiyor. Mutluluklar dileriz.


KV

Kahraman Varcin

20/01/2019

Ben evlenmeden once cipli yeni kimlik aldim ve kimligim geldi kullaniyorum ve bundan 3 ay once evlendim yeni kimligimde evli yada bekar yazmiyor acaba evlendikten sinra yeni kimligimi degistirmem gerekiyor mu tekrar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Kahraman Bey, Çipli yeni kimliklerde medeni hal bilgili yer almıyor. Medeni hal bilgileriniz nüfus kayıtlarında yenileniyor. Bu nedenle kimliğinizi yenilemenize gerek yok.

AB

Aydin Balta
Sevgili kardesim 30 gun icinde yenlimen lazim 52 lira para cezasi var kardesim .