Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

8:21 dakika

01.03.2024

Evlilik telaşı, balayı heyecanı derken kimlik, pasaport, adres değişikliği gibi evlilik sonrası işlemleri yapmayı unutuyoruz ya da erteliyoruz. Sana önerimiz, yeni evlenen çiftlerin değiştirmesi gereken belgelerin neler olduğunu öğrenip, çok geç kalmadan gerekli işlemleri yaptırman. Çünkü bazılarının cezası bile var!

evlendikten sonra yapılacak resmi işlemler

"Evlenince değişen şeyler neler?" sık sık aldığımız bir soru. Bu yüzden evlendikten sonra yapılması gereken resmi işlemleri önce sıralayalım, sonra detaylara bakalım:

 • Kimlik değiştirme
 • Pasaport yenileme
 • Ehliyet değiştirme
 • İkametgah yenileme
 • Aile hekimi değişikliği
 • İşyerine verilecek belgeler

Bu işlemlere dair süreçleri videomuzda anlattık. Dilersen izle, sonra detay istersen okumaya devam et!

1- Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Evlenince Kimlik Değiştirme Nasıl Olur?

Evlilik için kimlik değiştirme ilk yapılması gereken işlemlerden. Bu sebeple soyadı değişikliği kimlik yenileme gerektirir mi sorusu, yeni evli kadınların, yanıtını en çok merak ettikleri sorular arasında yer alıyor. "Evlenince soyadı değiştirme nedir?" diye merak ediyorsan, yeni evli kadınların, soyadı değişikliğinden evlilik nedeniyle kimlik yenilemesine deniyor.

Evlilik Sonrası Soyadı Değişikliğine Artık Gerek Kalmayacak

22 Şubat 2023 tarihinde alınan ve 28 Nisan 2023'te Resmi Gazetede yayınlanan Anayasa Mahkemesi kararına göre kadınların evlenirken eşlerinin soyadını alması artık zorunlu değil. Karar, 28 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girdi. Yasanın düzenlenmesi için TBMM tarafından açıklanacak yeni yargı paketinin beklendiğini de söyleyelim.

Evlenince kadının kimliğinde neler değişir?

Yeni kimliklerde medeni durum bulunmuyor. Ayrıca kadınlar, beyanda bulunarak eşlerinin soyadlarını kullanmayabiliyor. Bu sebeple yalnızca eşinin soyadını almak isteyen kadınların kimliğinde, soyadı ibaresi değişiyor.

Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirmek İçin Gerekli Evraklar Neler?

Peki evlendikten sonra kadınların evlilik kimlik değiştirme için takip etmesi gereken adımlar nedir diye merak ediyorsan hemen anlatalım. Evlilikten sonra kimlik değişimi konusunda en merak edilen nokta, bunun için hangi belgelerin gerektiği oluyor. Kimlikte soyadı değişikliği için gerekli belgeler şöyle:

 • Nüfus cüzdanı veya kimlik yerine geçen bir belge
 • Uluslararası aile cüzdanı
 • Bir adet biyometrik fotoğraf
 • Kart değişimi için yatırdığınız ücretin belgesi

Evlendikten Sonra Nüfus Cüzdanı Değiştirme Nerede Yapılır?

Evlilikte kimlik değişimi için randevu alman gerekiyor. Evlilik nedeniyle kimlik değiştirme randevusu yurt içinde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden ya da Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla alınabilir. Randevusuz olarak ilçe nüfus müdürlüklerinden, yurt dışında ise dış temsilciliklerden yapılıyor. Evlendikten sonra kimlik değişimi işlemlerini de bu şekilde yaptırabilirsin. Evlilik sonrası kimlik yenileme E-devlet üzerinden direkt yapılamıyor.

evlendikten sonra kimlik değiştirme

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme Süresi Ne Kadardır?

Çevrenden, evlendikten sonra kimlik değiştirme süresi bulunduğuna dair bazı söylentiler duyabilirsin. Evlilikten dolayı kimlik yenilemede bu uygulamanın eskide kaldığını söyleyelim. Peki nikahtan sonra kimlik değiştirme süresi ne kadar? Yeni kimlik mevzuatında, evlenince kimlik değiştirme süresi için bir sınırlama yok. Ama evlilik soyadı değişikliğinden dolayı herhangi bir resmi işlemde sıkıntı yaşamaman için çok ertelemeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmelisin.

2024 Evlendikten Sonra Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Yeni evlenenler kimlik değiştirme için bir bedel ödemeli, bunu da ifade etmeden geçmeyelim. Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen evlendikten sonra kimlik değiştirme ücreti 2024 yılı için 130 TL. Uluslararası aile cüzdanı içinse 705 TL değerli kağıt bedeli alınıyor.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirmeme Cezası Var mı?

Yeni evli çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorular arasında "Evlenince kimlik değiştirmeme cezası bulunuyor mu?" gibi sorular da yer alıyor. Peki evlendikten sonra kimlik değiştirmezsek ne olur? Nikah sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemlerinde herhangi bir yenileme süresi bulunmadığı için nikahtan sonra kimlik değişimi cezası gibi bir uygulama bulunmuyor.

Evlendikten Sonra Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Evlendikten sonra soyadı değişikliği, gelin adayının bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde gerçekleşiyor. Evlilik sonrası kimlik yenileme özellikle soyadı değişikliği nedeniyle yapılıyor. Kendi soyadını kullanmak isteyen kadınların, evlilik öncesi ya da sonrası bunun için yapabileceği işlemler de bulunuyor.

►Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adayları, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurarak bunu beyan etmelidir.

►Evlendikten sonra kızlık soyadı olarak da bilinen evlenmeden önceki soyadını da eşinin soyadıyla birlikte kullanmak istersen, bu durumda yapman gereken, isteğini yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmek.

► Ayrıca evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanma dilekçesi ile aile mahkemelerinde dava açarak bekarlık soyadını kullanabilirsin.

Evlilikten sonra kimlik yenilemeyi gerektiren soyadı değişikliğiyle ilgili tüm detayları şurada bulabilirsin: Kızlık Soyadını Kullanmak İçin Bilinmesi Gerekenler

evlendikten sonra kimlik yenileme

Evlendikten Sonra Erkek Kimlik Değiştirir mi?

Yeni; çipli kimlik uygulamasından önce eşlerin ikisinin de medeni hal değişikliğinden dolayı kimliklerini yenilemeleri gerekiyordu. Ancak yeni kimliklerde ‘medeni hal’ alanı olmadığı için, erkeklerin evlenince acil olarak kimlik değiştirme zorunluluğu ortadan kalkmış oldu.

2- Pasaport Soyadı Değişikliği Nedeniyle Yenilenmeli

Gelelim evlendikten sonra pasaport yenileme işlemlerine... Evlenince pasaport değişir mi sorusu da çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri. 403 Sayılı Vatandaşlık Kanununda pasaportun kimlik belgesi olarak da sayılması nedeniyle, pasaportlarının güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekiyor. Bu nedenle pasaportlarda yer alan kimlik bilgilerinden herhangi birisinin değişmesi halinde pasaportların yenilenmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Pasaport Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Hangileri?

Evlendikten sonra pasaport değişimi yurt dışına çıkma planı olan çiftler için önemli. Bu konuda önemli olan kimlik bilgilerin, biletteki ismin ve pasaporttaki kimlik bilgilerinin tutarlılık gösteriyor olması. Bu yüzden pasaportta yer alan bir bilginin değişmesi halinde pasaportun yenilenmesi gerekir. Evlendikten sonra yeni bir pasaport için başvuru yapacaksan gerekli pasaport başvuru belgelerinin yanında yeni kimliğinin ya da nüfus müdürlüklerinden temin edebileceğin geçici kimlik belgesinin olması yeterli.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Değişikliği Nerede Yapılır?

Evlendikten sonra pasaport yenileme işlemleri için başvuru adresi emniyet müdürlükleri olarak biliniyor. Ancak bu artık eski bir bilgi. 2 Nisan 2018 tarihinde çıkarılan kararnameye göre artık pasaport işlemleri emniyet müdürlükleri yerine bağlı bulunulan nüfus müdürlüklerinde yapılıyor.

evlendikten sonra pasaport

2024 Soyadı Değişikliği Pasaport Yenileme Ücreti Nedir?

Evlilik sonrası yeni pasaport çıkaracaksan, yeni pasaport çıkarma ücreti ödemen gerekiyor. Evlendikten sonra pasaport yenileme ücreti 2024 yılı için 6 ay ile 3 yıl ve üzeri için harç ve defter bedeli dahil 2.429,30 TL ile 8.623 TL arasında değişiyor. Ancak eğer pasaportun süresi varsa sadece 790 TL’lik pasaport defter bedelinin ödemesi yeterli.

3- Evlilik Sonrası Ehliyet Değiştirme

Peki evlendikten sonra ehliyet değişir mi? Sürücü belgesi olarak da bilinen ehliyet soyadı değişikliği nedeniyle evlendikten sonra yenilenmesi gereken belgeler arasında. Evlilik sonrası ehliyet yenileme; ad, soyad gibi kişisel bilgilerde değişiklik olması halinde ehliyetlerin yenilenmesi ve güncel kimlik bilgilerini taşıması gerekiyor. Evlilik nedeniyle sürücü belgesi yenileme işlemi için başvurman gereken adresi ve gerekli belgeleri de anlatalım:

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenileme İşlemleri Nereden Yapılır?

Evlilik nedeniyle ehliyet yenileme başvurusu, randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine yapılıyor. Peki evlilik başvurusunda hangi belgelerin gerekli olduğunu biliyor musun? Şu yazımızdan öğrenebilirsin: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Evlilik sonrasında ehliyet değiştirmek için gereken belgeler ise şöyle:

 • Kimlik
 • Mevcut sürücü belgesi
 • Sürücü sağlık raporu
 • Bir biyometrik fotoğraf
 • Kan gurubu belirtir belge
 • Değerli kağıt ve vakıf payının yatırıldığına dair dekont.

2023 Evlendikten Sonra Ehliyet Değiştirme Ücreti Nedir?

Evlendikten sonra ehliyet yenileme ücreti ne kadar dersen iki farklı ücret söz konusu. Çünkü eski ve yeni tip ehliyetler için iki farklı ücret isteniyor. 2016 öncesi ve sonrasında alınan ehliyet belgelerini yenilemek için farklı ücretler talep edildiğini de ekleyelim. Peki eski ve yeni tip ehliyetleri yenileme ücretleri ne kadar? İki sınıf için de yanıtı verelim:

 • Eski tip yani 2016 öncesi alınan sürücü belgeleri için evlilik sonrası ehliyet yenileme ücreti 2024 yılı içinde 15 TL.
 • Yeni tip yani 2016 sonrası alınan sürücü belgeleri için 1220 TL.

evlendikten sonra ehliyet

Düğünden sonra takıları nasıl değerlendirebileceğine ilişkin de önerilerimiz var: Düğün Takıları Nasıl Saklanır? Altınları Banka Kasasına Koy

4- Evlendikten Sonra İkametgah Değişikliği

Herhangi bir sebepten dolayı gerçekleşen ikametgah değişikliğinin resmi kurumlara bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu yüzden evlendikten sonra eşinin, senin ya da her ikinizin de adresi değişiyorsa ikametgah değişikliği yapmalısınız. Bunun işlemin nasıl yapılacağı ve cezasının olup olmadığı gibi detaylara da değinmeden geçmeyelim.

Evlendikten Sonra Adres Değişikliği Yapmamanın Cezası Var mı?

Evlilik nedeniyle ikametgah değişikliğini işlemini tanınan süre içinde yapmalısın. Bu işlemi nikahtan sonraki 20 iş günü içinde yaptırman şart. Eğer adres değişikliği bildirimini bu süre içinde yapmazsan idari para cezasına tabi tutulursun. Bu cezanın bedeli 2023 yılı için 285 TL.

Evlenince Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Evlilik sonrası ikametgah değişikliği yapacak çiftlerin, oturacakları evin bağlı olduğu nüfus ve vatandaşlık işleri dairesine müracaat etmesi gerekiyor. Ayrıca evlendikten sonra ikametgah değişikliği e-devlet üzerinden, Adres Değişikliği Bildirimi alanından bildirebiliyor. Bu işlemin ücretsiz olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Evlendikten Sonra Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Neler?

Evlilik sonrası adres değişikliği işlemini nüfus müdürlüğüne direkt giderek yapacaksan başvurularda istenen belgeler şöyle:

 • Adına ve yeni adresine göre kesilmiş fatura ya da kiracıysan kira sözleşmesi.
 • Nüfus cüzdanı

Eğer faturalar ya da kira sözleşmesi eşinin üstüneyse, nüfus müdürlüğüne eşinle birlikte gitmelisin. Tabi evlilik cüzdanınızı da yanına almayı unutmamalısın.

evlendikten sonra ikametgah

5- Evlendikten Sonra Aile Hekimi Değiştirme

İkametgahın başka bir ilçeye geçtiyse aile hekiminin de değişmesi gerekiyor. İkametgah değişikliğinin ardından yeni adresine en yakın aile hekimliğine başvurarak yeni aile hekimini öğrenebilirsin. Evlendikten sonra sağlık ocağı değiştirme, aile hekimini seçme işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden de kendin kolayca yapabilirsin.

6- Evlendikten Sonra İşyerine Verilecek Evraklar

İşyerine evlilik bildirimi, evlendikten sonra soyadı değişikliğinin resmi işlemlerde görünmesi için sigortalı olarak çalıştığın yere yapılır. Bunun için gerekli belgeleri çalıştığın kurumdan öğrenebilirsin. Ancak kurumlarda istenen, evlendikten sonra sigorta işlemleri için gerekli belgeler şöyle:

 • Adres değişikliği formu
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılacak işlemler için gerekli dilekçe

Evlendikten sonra SGK soyadı değişikliği dilekçesini de çalıştığın kurumun talebine göre kuruma ya da SGK müdürlüklerine verebilirsin.

7- Evlendikten Sonra Evlilik Sözleşmesi Yapılır mı?

Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen "yasal mal rejimi" uygulaması. Bu uygulama, eşler arasında, evlenmeden önce ya da evlendikten sonra mal paylaşımı ya da mal ayrılığı gibi, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır.

Eğer mal rejimi sözleşmesi istiyorsan, eşinle konuşarak, kanunda belirlenen ‘mal ayrılığı rejimi", ‘paylaşmalı mal ayrılığı rejimi’ ve ‘mal ortaklığı rejimi’nden sizin için uygun olanını seçebilirsin. Mal rejimi sözleşmesi, evlilik başvurusu sırasında veya evlendikten sonra da yapılabilir.

evlendikten sonra evlilik sözleşmesi

Detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

8- Yabancı Uyruklu Evlilik Sonrası İşlemler

Yabancı uyruklu biriyle evlenen Türk vatandaşları, yurt dışında resmi bir evlilik yaptıysa bu işlemlerin Türkiye’de de yasal olarak tanınmasına yönelik işlemler yapması gerekiyor. Evliliğin tescilini gerçekleştirmek için evlendiği ülkedeki Türk konsolosluğuna bildirimde bulunmak yeterli. Bu bildirim, nikahtan sonraki bir ay içinde yapılmazsa idari para cezası uygulanabiliyor.

Yabancı ile Evlilik Sonrası İşlemler için Gerekli Belgeler

 • Yabancı uyruklu eşin uluslararası doğum belgesi
 • Uluslararası evlenme belgesinin aslı
 • Eşlerin nüfus cüzdanlarının asılları
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli fotoğraf
 • Sağlık Raporu

Yabancı uyruklu evlilikle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak istersen şu yazımız sana yardımcı olabilir: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

yabancı uyruklu evlilik sonrası işlemler

Evliliğini yurt dışında yapacaksan bununla ilgili detaylara da şu yazımızdan ulaşabilirsin: Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenme

Evlilik sonrası yapılması gereken resmi işlemlerle ilgili anlatacaklarımız bu şekilde. Sen de gerekli işlemleri çok geç kalmadan yaptırmayı sakın unutma! Konuyla ilgili yanıtını merak ettiğin sorular varsa yorum olarak bile iletebileceğini, sana en kısa sürede dönüş yapacağımızı da unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bu yazıda neler var?

Bunlar da ilgini çekebilir

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Daireleri Firmaları

Evlendirme Daireleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

77 Yorum

Mustafa Yaman

Düğün Tarihi: 05.02.2024


merhaba, eşim benim soyadımı kullanıyor. kendi kızlık soyadını da ekleterek kullanmak için gerekli işlemleri gerçekleştirdi ve kimliğini değiştirdi. Ehliyetini yeni almıştı ve 2028 yılına kadar kullanım süresi var. Kızlık soyadını da eklettiği için ehliyetini değiştirmesi gerekir mi? Selamlar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kişilerin kimlik bilgilerinin değişmesi halinde, bu bilgileri taşıyan tüm belgelerin yenilenmesi gerekir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü iletişim hattından detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz.


... Erkek

Düğün Tarihi: 17.08.2023


tamam


Ahmet Celik

Düğün Tarihi: 26.04.2023


Merhaba, ben türk vatandaşıyım eşim avusturya vatandaşı, gerekli belgeleri çok zor bir şekilde de olsa nihayet tamamladık ve nikah başvurumuzu yaptık. Önümüzdeki ay türkiyede nikah memurluğunda nikahımız kıyılacak. Benim araştırıp yanıt bulamadığım sorularım şu şekilde: 1)Eşimin Türkiye’de yabancılara verilen mavi kartı var bundaki soyad değişikliği nasıl yapılacak, 2) avusturya pasaportu var bunun değişikliği nasıl yapılacak, 3) ikamet değişikliği ya da bildirimi nasıl olacak, 4)ikamet izni gerekli mi gerekiyorsa göç idaresinden mi yapılacak? Ne tür işlemler yapmalıyım kafamız çok karışık lütfen yardımcı olun. Teşekkürler, iyi çalışmalar…

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sorularınızın yanıtları için göç idaresi müdürlükleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Hatice Durmuş

Düğün Tarihi: 13.11.2022


merhaba esin hanım,sizinle aynı durumdayım nasıl oldu hallettiniz mi?bilgi verir misiniz.


Esin Akkuş

Düğün Tarihi: 05.10.2022


2016 sonrası ehliyetimi aldım. Şimdi evlilik sonrası (soyadım değiştiği için )ehliyet değişimi için 345tl ödenmesi gerekiyor yazıyordu makalenizde fakat ben bankamatikten belge yenilemeye tikladigimda 15 TL ödeme çıktı. Umarım bir problem olmaz makbuzu da aldım. Bir de tekrar sağlık raporu ve kan grubu belirten belge de almam gerekiyor mu acaba ? ( Sonuçta aktif kullanıyordum araç sadece evlilik sebebiyle yeni tip ehliyet değişecek)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 1 Ocak 2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme durumlarında 15 TL yenileme ücreti öder. Yeni tip ehliyetler 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlandı. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme durumumda 345 TL öder. Sürücü belgesinin kimlik bilgilerinde değişiklik nedeniyle yenilenmesi işleminde istenen belgeler ise şöyle: -Kimlik belgesi, -Mevcut sürücü belgesi, -Sürücü sağlık raporu, -Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı (Elektronik ortamda sistemden kontrol ediliyor), -Biyometrik fotoğraf, -Kan gurubunu belirtir belge veya sözlü\yazılı beyan, -Adli Sicil Kaydı Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol ediliyor). İyi günler dileriz...


Ceylan Aydın

Düğün Tarihi: 10.06.2022


Merhaba evlenmeden önce fatura bilgilerim ile evlendikten sonraki faturaları soyadi değiştiği ile ilgili bilgi verebilir misiniz?/elektirik,su,dogalgaz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ilgili kurumlarla iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Songül Artok

Düğün Tarihi: 29.05.2022


İyi günler benim salı günü nikahim var ve hamileyim doğum yapabilirim nikah doğumdan önce olursa ne zaman sistemde görünür yani kimlik değiştirmeden de sistemde görünüyor mu nikahın kıyıldığını

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Hayal Melek

Düğün Tarihi: 03.05.2022


Merhaba, ben türk vatandaşıyım , nişanlım isviçre vatandaşı . 2 ay sonra evleniyoruz. soyadı değişikliğim için nufus müdürlüğüne başvuru yapmam gerekiyor mu ? eşimin soyadını alacağım. yoksa evlendikten sonra evlilik cüzdanında zaten otomatik olarak soyadım değişecek mi? ve evlendikten sonraki gün kimlik değişiklği yapabilir miyim hemen ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, aksi bir talepte bulunmadığını kadın evlendikten sonra eşinin soyadını alır. Nüfus müdürlükleri evlilik nedeniyle soyadı değişen kadınlara kimlik değişikliğinde öncelik tanıyor ancak ilgili kurumun yoğunluğuna göre kimlik değişikliğini istediğiniz gün yapamayabilirsiniz. Bu nedenle bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü ile iletişime geçerek detaylı bilgi almanızı öneririz. İyi günler dileriz...


Ahmet Kekeç

Düğün Tarihi: 05.04.2022


Merhaba ben 11 yıllık evliyim eşimle nikah yenilemek istiyoruz nasıl yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'de resmi olarak nikah tazeleme işlemi yapılmıyor. Nikahları önceden kıyılmış ve nikah tazelemek isteyen çiftler tiyatral nikah memuru uygulamasıyla sembolik bir organizasyon düzenleyebiliyor. Tiyatral nikah ile ilgili detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Tiyatral Nikah Nedir? Neden Temsili Nikah Memuru Bulmalısın?. İyi günler dileriz...


Gamze Kerim

Düğün Tarihi: 02.03.2022


Merhabalar yakında nikahım olacak evlilik dışı çocuğum var babasının soyadını taşıyor evlendikten sonra eşimin kütügüne gecıyor mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuya ilişkin bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ersin Kılıç

Düğün Tarihi: 26.02.2022


Merhabalar eşimin evlenmeden önce arabası vardı evlendik benim soyadımi aldı şimdi aracı satmak istiyoruz ruhsatta eski soyadı var ruhsat değişikliği gerekirmi satış yapabilmek için noterde herhangi bir sorun cikarmı çıkarsa nerelere başvurmam gerekir teşekkürler bilgi verirseniz sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, soyadı değişikliği nedeniyle araç ruhsatının da yenilenmesi gerekir. Konuyla ilgili trafik tescil birimlerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Nermin Yılmaz

Düğün Tarihi: 22.02.2022


Merhaba ben evlilik yaptım ama eşim benim soyadımı aldı benim kimliğimi yenilenen gerekiyor mu acaba? bilgi verirseniz sevinirim tşkr ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çipli kimlik uygulamasından önce eşlerin ikisinin de medeni hal değişikliğinden dolayı kimliklerini yenilemeleri gerekiyordu. Ancak yeni kimliklerde ‘medeni hal’ alanı olmadığı için, özellikle erkeklerin evlendikten sonra kimlik değiştirme zorunluluğu bulunmuyor. İyi günler...


Melek Erdem

Düğün Tarihi: 17.02.2022


Merhaba ben evleneli bir buçuk yıl oldu ve hala kimliklerimizi değiştirmedik aradan zaman geçtiği için cezası var mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemlerinde herhangi bir süre söz konusu olmadığı için ceza uygulanmıyor. İyi günler dileriz...


İzzet Kara

Düğün Tarihi: 28.01.2022


Merhaba resmî nikah işlemlerimizi yaptık bekar iken pasaport sahibi oldum 10 yıllık onu şu an ki kimlik bilgilerim ile eşlenmesi için yenilemem gerekiyor değil mi yazılarınızı okudum bayan tarafından konuyu ele almışsınız.o yüzden sormak istedim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda kadınlara ilişkin detaylardan bahsettik. Çünkü evlilikten sonra soyadı değişikliğinden dolayı kadınların kimlik ve pasaport gibi belgelerini yenilemesi gerekir. Erkeklerde ise böyle bir gereklilik bulunmamaktadır. İyi günler dileriz...


Aisuluu Musratbek Ky

Düğün Tarihi: 09.01.2022


Merhaba. Ben soyismimi değiştirdim, SGKya nasıl bildirmem gerekiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bunun için dilekçe ile SGK'ya başvuru yapmanız gerekir. Prosedüre ilişkin detaylar için ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi'nden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Hasan

Düğün Tarihi: 10.12.2021


Merhaba evlilik cüzdanı alınca pasaport değiştirmek zorunda kaldım pasaportum değişince soyadima k harfi eklendi şu anda sistemde bekar gözüküyor ne yapmam lazim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Dinara

Düğün Tarihi: 01.10.2021


Kırgızistan vatandaşıyım ve Türk vatandaşı ile evliyim. Daha türk vatandaşı olmadım, nikahta kendi soyadımı ve eşimin soyadın ikisinide kullanacağım diye dilekçe yazdiydim ve şimdi onu iptal ettirmek istiyorum. Sadece eşimin soyadını kullanmak istiyorum. Yeni kimlik çıkmadı daha vatandaş değilim, iptal ettirmek mümkünmüdür, ne yapmalıyım?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, başvuru yaptığınız resmi kurumla iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Kemal Sezar

Düğün Tarihi: 20.09.2021


Merhaba 7 eylül evlendim ve eşim filistinli .. hali hazirda 2 senelik ikamet kimligi bulunuyor fakat yeni bir kimlik cikarmamiz gerekiyormu .. pasaport kimlik bunların değişmesine gerek varmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Dildora Dereli

Düğün Tarihi: 01.09.2021


Merhaba ben özbekistan vatandaşıyım 26.08.2021 evlendim pasaport ve ikamet izni belgesini değiştirmem şartmidir kısa sürede cezası var diyorlar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Havanur Karayaka

Düğün Tarihi: 15.07.2021


Merhaba. Evlendim soyadımı deiştircem. Yanıöda babamın veya annemın gelmesi gerekiyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, soyadı değişikliği işlemleri için anne-babanızın sizinle olmasına gerek yoktur. İyi günler dileriz...


Atilla Avcı

Düğün Tarihi: 02.07.2021


4 Haziran 2021 günü evlendik, eşim ve ben devlet memuruyuz, atamasını bekliyoruz başka şehirlerde ikamet ediyoruz yine de 30 gün içerisinde ikametgah aldırmak zorunda miyiz? Bu durumda yanlış adres beyan etmiş olmuyor muyuz sonuçta eşim eski adresinde ikamet ediyor sistemde benim yanında gözükmesi bir problem değil midir?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus ve vatandaşlık işleri dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


Sercan Yıldırım

Düğün Tarihi: 17.06.2021


Merhaba ben turk vatandaşıyım özbekistan uyruklu eşimle aile ikamet iznimizi yaptık eşimin benim sigortamdan yararlanması icin ne yapmam hangi belgeler olması gerekir şimdiden tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerine başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


S. Sevil

Düğün Tarihi: 21.04.2021


Merhaba, Formul A belgesinde, yani dogum belgesinde evlendikten sonraki soyadimi yazar, yoksa kizlik soyadimi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, doğum belgesinde evlilik öncesi soyadı yer alır. İyi günler...


Abdul

Düğün Tarihi: 09.02.2021


I need to complete my marriage but Due to coronavirus I'm unable to travel Turkey, do you have any consultant to help me out please? I wish to emaill me at a1_a@hotmail if you could help me, and in case of any service fees, I'm ready for it Thanks

Düğün.com

Düğün.com
Hi! We forwarded your contact information to our related department. They will contact you as soon as possible. Best regards...


Gökhan Karaman

Düğün Tarihi: 26.01.2021


Mrb bi konuda yardmcı olurmusunuz yeni evlendim evlilik cüzdanımı yapicam eşimin kimliği eski kimlik eski kimlikte resim olmadı için belediye gitim kimliğin değişmesi lazım dediler yane iki kez mi kimlik değiştirmem gerekiyo

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ahmet

Düğün Tarihi: 07.01.2021


Fransa vatandaşı ama türk kimliği olan nişanlımla belediyede evlendik nikahtan sonra benim Fransa'ya girmem için Ankara konsolosluguna hangi belgeleri götürecez

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ve ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Soner Akyol

Düğün Tarihi: 30.12.2020


Soner akyol ben 2 sene önce eşimden boşandım yeni tıp kimliğim mevcut ama hala degistirmedim şu anda da evleneceğim için kimlik yenilemem gerekirmi acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çipli kimlik uygulamasından önce eşlerin ikisinin de medeni hal değişikliğinden dolayı kimliklerini yenilemeleri gerekiyordu. Ancak yeni kimliklerde ‘medeni hal’ alanı olmadığı için, özellikle erkeklerin evlendikten ya da boşandıktan sonra kimlik değiştirme zorunluluğu bulunmuyor. İyi günler...


Elif Ergül

Düğün Tarihi: 18.12.2020


Merhabalar ben 1 aydır evliyim ama kimliğim hala değişmedi hastanede eşimin sigortasından faydalanabilir miyim yani sistem evli olduğumu görür mü

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Şule

Düğün Tarihi: 06.12.2020


Ben önceden evlilik yaptım ve bunu sevgilime soylemedim şimdi nikah günü alamaya gittiğimizde önceden yapmış olduğum evliliği söylerlermi orda

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme dairelerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Yücel Şeker

Düğün Tarihi: 01.12.2020


Merhaba vlilik cüzdanı çıkartmak mecburi mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik cüzdanı nikah başvurusunun ardından hazırlanır, nikah töreninden sonra çiftlere teslim edilir. Ayrıca başvuru yapmanıza gerek yoktur. İyi günler dileriz...


Nilüfer Ersoy

Düğün Tarihi: 21.11.2020


Merhaba benim adıma olan araç ruhsatına evlilik sonrasi nasil soyisim değişikliği yapabilirim bilgisi olan var mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuya ilişkin emniyet müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Deniz Yavuz

Düğün Tarihi: 14.10.2020


Merhaba, nişanlım almanyada çalışan bir türk vatandaşı. evlendikten sonra çift soyadı (kızlık soyadı ıle bırlıkte) kullanmak istiyorum. almanyaya gitmek için Aile birleşimine başvurdugumda vizede bir sorun yaşar mıyım? Almanya konsoloslugu bu konuda sorun çıkarır mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ve Türkiye'deki yerel temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Arzu Köse

Düğün Tarihi: 09.10.2020


Merhaba ben evlendim ikamet yenileyeceğim tapu eşimin üzerine fakat faturalar kayınpederimin üzerinde henüz . nüfus müdürlüğüne giderken kayınpederiminde bulunması gerekiyor mu? çünkü istenilen evraklar listesinde fatura da gerekli yazıyor.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


Mehmet Taş

Düğün Tarihi: 07.10.2020


Evlendikten sonra eşimin skg sını kendi üzerime yapmak için ne yapmalıyım ve yeni evlenenlere sgk yardım yapıyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Şerifee

Düğün Tarihi: 18.09.2020


Merhaba acaba evlendikten sonra ilk önce bir kadın olarak kendi soyadımi kullanmak istemedim uzunluk Vs. Nedenlerden dolayı ama şimdi kendi soy adımı kullanmak istiyorum ne yapmam gerekli?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Nur Çil

Düğün Tarihi: 08.09.2020


İkametgahımızın bulunduğu şehirde nikah günü aldık farklı bir şekilde ikametgah değişikliği yapılırsa nikah tarihimiz o şehre geçer mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuru yaptığınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


Ozan Kutlu

Düğün Tarihi: 08.09.2020


Bende yeni evlendim fakat daha kimliklerimizi halletmedik. Eşimin bir çocuğu var, ama ne babanın çocuktan nede çocuğun babasından haberi var. Kimliğinde bile uydurmasyon bir isim yazıyor. Üzerime almak için ne yapmaö gerekiyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Sibel Deniz

Düğün Tarihi: 29.08.2020


Merhaba 19 yıllık evliyim bu süreçte bir takım mallar edindik eşimin ne kadar geliri var nerelere harcar hiç bilmem çünkü söylemez benden gizli babasına ev almışlığı bile var, başkalarına harcar borç verir vs. sen karışamazsın ben kazanıp ben harcıyorum der. Ama ben birşeylerin sahibi olalım diye çok fedakarlık yapıp ev araba vs. Alıyorum adam bunların hepsine ortak oluyor ve ben artık ortaklık istemiyorum ne yapmalıyım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik süresince edinilen malların paylaşımında mal ayrılığı sözleşmenizin kapsamı belirleyicidir. Konuya ilişkin detaylı bilgiyi şu yazımızda bulabilirsiniz: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?. İyi günler dileriz...


...

Düğün Tarihi: 19.06.2020


Erkeklerin egoist yapilarindan dogan ve fiziksel guce dayanan ici boş baskılarının hukuk sistemine yansımaları...


Suleyman Girgin

Düğün Tarihi: 25.05.2020


Merhaba evleneceğim kişin su an işyeri mevcut evlilik sonrası soyadı değişikliği olacağından işyeri belgelerinden hangileri değişmeli

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Sakine

Düğün Tarihi: 22.04.2020


Merhabalar. Üniversitede okurken evlendim ve şu an son sınıftayım. Çift soyismi kullanıyorum. Fakat okulda sadece kızlık soyadım var ve diplomamdada sadece kızlık soyadım olacak. Bu durum atandığımda güvenlik soruşturması sürecinde sorun olur mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Teknik bir konu olduğu için en doğru bilgiyi resmi kurumlardan öğrenebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


Filiz Keskin

Düğün Tarihi: 26.03.2020


Evlendikten sonra daha önce çipli yenilenmiş ehliyete sahipse evlendikten sonra 237 TL yenileme ücreti istiyorlar. Bu yüzden değiştirmedim.


Ayşen Kaya

Düğün Tarihi: 12.03.2020


merhabalar Subat ayinda haberlerde soyadi degisikligi artik e devletten yapilabilecek diye bir haber gordum ama gercekte e devlette boyle bir işlem var midir ? tsk ediyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Tolga Temel

Düğün Tarihi: 10.03.2020


Merhaba benim esim yabanci resmi nikahimizi kiydik suan benim sorum esim benim sigortama otomatik olarak geciyor mu yoksa benim bir yerlere gidip bunu bildirmem gerekiyor mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ve Türkiye'deki yerel temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz.


Osman Öztürk

Düğün Tarihi: 03.03.2020


Ben Türk vatandaşıyım. Eşim yabancı. 1 hafta önce evlendik. Eşim e devlette evli diye gösteriyor, ama ben e devlete bakıyorum hala “boşanmış” gösteriyor beni. Neden evli diye yazmıyor? Sorun ola bilir mi bu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Filiz

Düğün Tarihi: 26.02.2020


İyi günler, benim soyismi ile ilgili bir sorum var yakında nişanlım ile nikahımız kıyılacak Almanya’da yaşıyoruz. nişanlım Yunan vatandaşı ve çift soyismi taşıyor. Ben kızlık soyismi mi de eklemek istiyorum bu durum da üç soyismi oluyor acaba mümkün mü? Saygılar filiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlenen kadının, önceki soyadını da eşinin soyadıyla birlikte kullanması mümkündür. Türk vatandaşıysanız Türkiye'deki nüfus müdürlüklerinden, Alman vatandaşıysanız ülkedeki resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz.


Cihan Çiçek

Düğün Tarihi: 22.02.2020


Merhabalar benim kız arkadasim Özbekistan li ve evleneceğiz ama nerelere müracaat edeceğimi bilmiyorum ve evlilik için gerekli belgeler nelerdir ve nerelerden başvuru yapacağım teşekkür ederim bilginiz için

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak istenen belgeleri ve sürece dair takip etmeniz gereken adımları bulabilirsiniz. Ancak bu süreçte işleyen prosedür ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden ve ülkenin Türkiye'deki yerel temsilciliklerinden evlilik başvurusuna ilişkin detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ebru Karaca

Düğün Tarihi: 13.02.2020


Merhaba ocak ayi baslarinsa nikahimiz oldu adres değişikliği dugunden sonra yaparsam sikinti olurmu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik nedeniyle ikametgah değişikliğinin nikahtan sonraki 30 gün içinde yaptırılması gerekiyor. Eğer adres değişikliği bildirimini bu süre içinde yapmazsanız idari para cezası uygulanır. İyi günler dileriz.


Ebru Şahin

Düğün Tarihi: 07.02.2020


Merhabalar ben nikahlandım ve kıZlık soyadımla beraber eşimin soyadını oldu evraklarda fakat ben Kızlık soyadımı kullanmak istemiyorum nasıl değiştirip sadece eşimin soyadını alabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Gürkan

Düğün Tarihi: 01.02.2020


Merhabalar ben Suriyeli biriyle evlendim evlendikten sonra Eşimin kimliği ni değiştirtek ve sonra nüfusa gittik aynı adrese kayıt olduk bundan başka bir işlem yapmadık aile birleşim izni dediğiniz şey bu mu acaba 4 yıldır evliyiz vatandaşlığa başvuru yapabilir miyiz bu şartlarla 2 tane de çocuğumuz var şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili göç idaresi müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Sati Çiçek

Düğün Tarihi: 22.01.2020


Merhaba edevlet üzerinden soyadı degisikligini nasil yapabilirz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekir. İyi günler dileriz...


Senem

Düğün Tarihi: 12.01.2020


Merhaba aldığımız vekaletler(noter onaylı)evlendikten sonra soyadı eklenince(kızlık soyadı+yeni soyad) iptal olur mu yoksa geçerliliği devam eder mi? Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili resmi kurumlara danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Hümeyra Çayır

Düğün Tarihi: 28.12.2019


Merhaba ben 2013 te evlendim. Şimdi 3 yaşındaki oğlum ile birlikte ukraynyaya akraba ziyaretine gidicez. Pasaportumdaki kızlık soyadımı değiştireceğim. Bir de oğlumu kendi pasaportum üstüne yazdirabiliyor muyum. Yada ona ekstra pasaport mu çikarmam lazım nasıl bir yol izleyeceğim. Bilginiz var mı.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili il veya ilçe nüfus müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Elif Zincir

Düğün Tarihi: 24.12.2019


Merhabalar. Ben ve esim turk vatandaşıyız ama esim fransada yaşıyor oturum izni var ama oranın vatandaşı değil yaklasik 4 ay önce turkiyede nikah yaptık bunu konsolosluga bildirmemiz gerekiyor mu ve hangi evraklar gerekiyor bi bilginiz varmi yardimci olabilir misiniz şimdiden tesekkur ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ya da ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Sadi Goksel Ozener

Düğün Tarihi: 19.12.2019


Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim Ben hem ABD hemde tr vatandaşıyım. Kiz arkadaşım kendisi de ABD vatandaşı biz bugün dünya evine girdik ve 1 hafta içinde ABD geri dönmemiz gerekiyor. ABD gitmeden burada herhangi bir ceza ödemem için nasıl bir yol izlemeliyim.(pasaport,kimlik,genel sağlık sigortası vs ) 2. Hangi evrakları hazır etmeliyim ki orada bir sıkıntı yada eksik bilgi olmasın *(kız arkadaşım form B formumu almamız gerektiğini söylüyor)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'de yapılan evliliğin yabancı ülkelerde geçerli sayılması için yapılacak başvuru işleminde nüfus müdürlüklerinden ya da konsolosluklardan alınacak Evlenme Kayıt Örneği'nin (Formül B) ilgili ülke makamlarına ibraz edilmesi gerekir. Evlilik sonrası pasaport, kimlik gibi belgelerle ilgili prosedürler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle yurt dışına çıkarken sorun yaşamamak adına gerekli tüm süreçler için ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. İyi günler dileriz... İyi günler dileriz...


Tayfun Osmanoğlu

Düğün Tarihi: 15.12.2019


Merhaba eşim rusya vatandaşı uzun dönem oturma izni var pasaportunda soyadı değişikliğini nereden ve nasıl değişiriz ne gereklidir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Abdurrahman Sarıcerçi

Düğün Tarihi: 11.12.2019


Merhaba Kahraman Bey, Ben Türkiye yaşıyorum bende dilsiz ve konuşma sorum isterim ne Cezayir kız 3 ay önce gördüm aileye kabul ettim ama nikah başvuru Cezayir için bilmiyorum ? cevap


Nergiz Ismayilova

Düğün Tarihi: 02.12.2019


merhaba.ben azeriyim,4senedir türkle evliyim ama yakında alacagım tc kimligimi beklerken,ikamet iznimin süresi 30güne doluyor.benim yeniden ikametimi uzatmam gerekiyor mu?yoksa tc kimligimi bekleyim?teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlükleri ile göç idaresi müdürlüklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Nazlı Çelik

Düğün Tarihi: 30.11.2019


Merhaba ben Özbekistan vatandaşıyım Türkiye vatandaşı ile evlendim kızlık soyadınim ile barabar eşimin soyadı kullanacam ama şimdi ikametgah yenilemem lazım pasportumde yani kimligimde sadece kızlık soyadınim yazıyor bu durumda bana oturma izni verirler mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili il bulunduğunuz şehirdeki il göç idaresi müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Melike Tören

Düğün Tarihi: 29.11.2019


Merhaba ben bise soracaktım. Benim haziran ayında nikâhım oldu ama taşınmadım ağustos ayında düğünümüz oldu ve hala kimliğimi değiştiremedim bunun cezası ne kadar şuan bir ceza varmı ? Birde yanımda neler götürmeliyim nüfus dairesine çipli kimliğe yeni geçiş yapicam aynı zamanda soyadım degisecek neler lazim acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yeni kimlik mevzuatında, evlendikten sonra, belirli bir süre içinde kimlik yenileme zorunluluğu bulunmuyor. Ama soyadı değişikliğinden dolayı herhangi bir resmi işlemde sıkıntı yaşamamanız için çok ertelemeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmenizde fayda var. Gerekli belgeler genel olarak evlilik cüzdanınız ve fotoğrafınız oluyor ancak bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden gerekli belgelerle ilgili bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Sara Bilir

Düğün Tarihi: 19.10.2019


Boşananinsan 6 yıl boyuncaevli kimlikle gezermi

D

Düğün.com
Merhaba, Medeni hal ibaresi yeni kimliklerde bulunmuyor. Eğer boşanan kişi eski tip bir nüfus cüzdanına sahipse, kimliğin yenilenmesinde fayda var. Ancak yeni kimlik sahiplerinin, bu belgeyi yenilemesine gerek yok. Boşanma durumu nüfus kayıtlarında görünecektir. İyi günler dileriz...


Mustafa Alpaslan

Düğün Tarihi: 24.09.2019


Merhaba ban 1ay önce ozbekistanda resmiy kurumlarda evlendim ama Türk konsolosluğu he ber veremedim sürem kısa oldu için, türkiye galdim istanbulda kayıtlı olduğum ilçede eşim le Beraber kayıt yapmaya gittik istenen evraklari Konsolosluk aldık doğum belgesi ve evlilik cüzdanının orjinalinı almak istiyorlar ama konsolusluk vermeyin diyor yaptığınız onaylanmış evragi tek verin diyor nufus yapmıyor sürem dolucak bu konuda yardımcı olur saniz sevinirim tesekur ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Tescil işlemleri için evlilik belgesinin aslını ya da evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği ile fotokopisini hazır bulundurmanız gerekiyor. Tescil işlemlerinde evlenen her iki kişinin nüfus cüzdanlarının aslını beyan etmeleri ve fotokopilerini bulundurmaları şart. Yabancı uyruklu olan kişinin doğum belgesinin de genellikle orijinali isteniyor. Başvuru yaptığınız resmi makamın istediği belgeleri dikkate almanızda fayda var. , İyi günler dileriz...


Derya Asir

Düğün Tarihi: 07.09.2019


Benim cok farkli Turk ve fransiz vatandasiyim iki séné oldu evliyim yeni bildirimizi yaptik 5ay oldu benim okulum bitti evimi tuttum isim var esimde askerligini yapti turkiyede boylelikke Simdi cok sabirsizlikla bekliyoz bi kere rdv cagirdilar ve hic bi haber yok ariyom mail atiyom konsoloslukta inceleniyo diyorlar acaba bi serecmi vardi onuda demiyolar cok korkuyoruz kabul edilmeme olabilirmi bilen varsa


Düğün.com

Düğün Tarihi: 05.08.2019


Merhaba, Yabancıların evlendikten sonra kendi ülkelerinde yapması gereken işlemler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle söz konusu ülkenin resmi makamlarından bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Merican Merican

Düğün Tarihi: 02.08.2019


Yabancilar evlendikten sonra kendi memleketine gidince yapilacak işlemler nedir


Yunus Kalkan

Düğün Tarihi: 26.07.2019


2 yıldır evlendim yeni evlilik Kaydımı yapacam Neler lazım eşimin adresi babasının yanında benimde annemin yanında iki Farklı Şehir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İkamet ettiğiniz ilçenin nüfus müdürlüğüne başvuruda bulundurabilirsiniz.


Kaan Malikoglu

Düğün Tarihi: 05.07.2019


Merhaba, Ben yabanci kimlik üzerinde yeni ehliyet sürücü aldım fakat bir kaç ay sonra turk vatandaşlık geçtim ayrıca adı soyadı tamamen değişti bu durumda nasıl ehliyetim değiştirecem yani isim soyisim üzerinde bana yardım eder misiniz? vallahi 5 ay urağşıyorum hala yapamadım çünkü turk kimlim adı soyadı ve ehliyet sürücüm (yeni olan) birbirine tam farklı. şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bağlı bulunduğunuz belediyenin nüfus müdürlüğüne danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Sabri Uzun

Düğün Tarihi: 03.06.2019


Merhabalar yabancı uyruklu biriyle evlendikden sonra aranan şartlar nelerdir?sadece sağlık sigortası yeterlimidir veya yeşil kart? ve başka şartlar nelerdir türkiyede ikamet edebilmesi için?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün danışma hattından ya da il göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.


Minay Kerimova

Düğün Tarihi: 10.05.2019


merhabalar. öncelikle sorum ben yabancı uyrukluyum eşim türk vatandaşı 15 mart evlendik. temmuzda italyaya tur aldık balayı için . fakat italya için vize almamız gerek benim pasaportum da kızlık soyadım yazıyor ve ben bir kurumda calısmaya yeni başlıycam calısma iznimi bekliyorum. eşim sponsor olacağı için soyadımızın aynı olması lazım pasaportta ben bir kaç yere sordum eşinle soyadının aynı olması lazım dediler. evlilik cüzdanı yeterli değil mi dedim hayır dediler. böyle bir şey olabilir mi yardımcı olabilirmisiniz bana rica etsem. şimdiden cok tesekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Pasaportunda kızlık soyadı olan kadınların vize başvurularını bazı ülkeler evlilik cüzdanı ile kabul edebiliyor ancak bazı ülkelerde bu durum değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle en doğru bilgiyi konsolosluktan alabilirsiniz. Mutluluklar dileriz...


Yusuf Demir

Düğün Tarihi: 01.05.2019


Yeni evlendim. Aile hekimi ile ikametgâh değişimi için e devlet ten yapabilir miyim yada kaç gün içinde olmalı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Aile hekimi değişikliğinizi e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Adres değişikliği bildiriminizi yapmak için ise eşinizle yaşadığınız evin bağlı olduğu nüfus ve vatandaşlık işleri dairesine müracaat etmeniz gerekiyor. Bu işlemi nikahtan sonraki 30 gün içinde yaptırmamanız halinde idari para cezası uygulandığını da söyleyelim. Mutluluklar dileriz...


Gunay Khalilova

Düğün Tarihi: 30.03.2019


Merhaba! Ben 4 sene once evlendim oturum iznimde kizlik soyadim yaziyor, lakin simdi vatandaslik icin basvurdugumda esimin soyadinin almamin zorunlu oldugunu soyluyorlar. Sormak istediyim su sadece kendi soyadimi tercih ede biliyormuyum? Sordugumuz dairelerde herkes ilginc bir sekilde farkli bilgiler verdigi icin kafam karisti.tesekkur ederim simdiden.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, aile mahkemelerinde dava açarak bekarlık soyadınızı kullanabilirsiniz.


Merve .

Düğün Tarihi: 19.03.2019


Merhaba , evlendikten sonra yeni çipli kimlik başvurusu için evlilik cüzdanı gerekli midir ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlendikten sonra yeni kimlik başvurusu yaparken, kadınların, soyadı değişikliğinden dolayı evlilik cüzdanlarını da yanlarında bulundurması gerekir.


Esra Öztürk

Düğün Tarihi: 01.03.2019


merhaba, evleneli 1 seneden fazla oldu. ancak calıstığım işyerinde halen evlenmeden önceki soyadım ile sigortam ödeniyor. sgk tahakkukumda halen evlenmeden oncekı soyadım gorunuyor. Nasıl bir yol izlemem gerekıyor ? Sigortamın suan ki soyadımda görunmesi için ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlendikten sonra soyadı değişikliğinizin resmi işlemlerde görünmesi için sigortalı olarak çalıştığınız kuruma bildirimde bulunmanız gerekiyor. Bunun için gerekli belgeleri çalıştığınız kurumdan öğrenebilirsiniz. Ancak genel olarak, adres değişikliği formu, evlilik cüzdanı fotokopisi, asgari geçim indirimi gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılacak işlemler için gerekli dilekçe gibi belgelerin istendiğini de söyleyelim. Evlendikten sonra SGK soyadı değişikliği dilekçesini de çalıştığınız kurumun talebine göre kuruma ya da SGK müdürlüklerinize verebilirsiniz.


Muge Sert

Düğün Tarihi: 26.02.2019


Merhaba Ispanya’da evlilik icin evraklarimi gonderdim fakat 3-5 ay surecegini ogrendim. TR’de evlensem, yabanci uyruklu esle, sonrasinda konsolosluk benim adima islemlerimi yapihor mu? Oturma izni, kimlik vs... ne kadar suruyor ? Bilgi verirseniz sevinirim. Iyi aksamlar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yabancı uyruklu biriyle evlilik işlemleri konsolosluğun çalışma alanına girmiyor. Oturma izni işlemleriyle ilgili sorularınız için şehrinizdeki Göç İdaresi Müdürlüğü ile iletişime geçebilir ya da danışma hattından bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz.


Necip Turgay Şimşek

Düğün Tarihi: 21.02.2019


ben türkiyede yaşıyorum danimarkada evlendim. eşim amerikalı. orada evlilik tescilini yaptıramadık. eşimin doğum sertifikasının apostille olması gerekiyormuş. eşim amerikaya döndükten sonra bu apostle yaptırarak evrakı aslı ile beraber bana gönderdi. bende türkiyede yaşadığım şehirdeki nüfus müdürlüğüne gittim evlilik tescili için. evrakları hazırladım gittim. nüfustaki arkadaş eşimin doğum sertifikasının aslını almak zorunda olduğunu söyledi. ben ise aposttle olanı alması gerektiğini çünkü aslının orada kendisine lazım olduğunu belirttim. aposttle yapılmış ve noter onaylı doğum belgesini neden kabul etmiyorlar. kanunda böyle birşey varmı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, T.C. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşlemleri resmi sitesinde "Evlilik" başlığı altında yer alan "yabancı uyrukluyla yabancı ülkede yapılan evliliğin Türkiye’de tescil edilmesi için gerekli işlem ve belgeler" alanında belgeler sıralanırken doğum belgesi "Yabancı uyruklu eşin uluslararası doğum belgesi (Formül A)" şeklinde belirtiliyor. Gerekli belgeler arasında yer alan uluslararası evlenme belgesinin ve eşlerin nüfus cüzdanlarının asılları istenirken doğum belgesi için aslının istendiğine dair bir ibare bulunmuyor. Detaylı bilgi için T.C. Dışişleri Bakanlığı'yla iletişime geçebilirsiniz. Mutluluklar dileriz...


İhsan Turan

Düğün Tarihi: 12.02.2019


Merhabalar. Ben emekliyim 04.01.2019 tarihinde yabandı uyruklu (rus) bayanla resmi nikahlı evlendim. Eşim benim sgk dan faydalanabiliyormu. Sgk ya benmi müracaat etmem lazım yoksa nikah dairesi veya nüfus bildiriyorum. Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
İhsan Bey Merhaba. Sizin sahip olduğunuz sağlık haklarından eşiniz de yararlanabilir. Bunun için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat etmeniz, ikamet tezkerenizi almanız, ayrıca eşinizin ülkesindeki sağlık yardımlarından yararlanmadığını belirtir bir taahhüt de almanız gerekiyor. Mutluluklar dileriz.


Kahraman Varcin

Düğün Tarihi: 20.01.2019


Ben evlenmeden once cipli yeni kimlik aldim ve kimligim geldi kullaniyorum ve bundan 3 ay once evlendim yeni kimligimde evli yada bekar yazmiyor acaba evlendikten sinra yeni kimligimi degistirmem gerekiyor mu tekrar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Kahraman Bey, Çipli yeni kimliklerde medeni hal bilgili yer almıyor. Medeni hal bilgileriniz nüfus kayıtlarında yenileniyor. Bu nedenle kimliğinizi yenilemenize gerek yok.

AB

Aydin Balta
Sevgili kardesim 30 gun icinde yenlimen lazim 52 lira para cezasi var kardesim .