Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 6:34 DK

03.01.2019

Evlilik telaşı, balayı heyecanı derken evlilik sonrası işlemleri yapmayı genellikle ya unutuyoruz ya da erteliyoruz. Önerimiz, yeni evlenen çiftlerin değiştirmesi gereken belgelerin ne olduğunu öğrenip çok geç kalmadan gerekli işlemleri yaptırman. Kimlik, pasaport, adres değişikliği bunlardan sadece birkaçı. “Aman, sonra da yaparım” diyerek ertelemeyi sakın düşünme! Çünkü bazılarının cezası bile var. Peki evlendikten sonra ne yapılır? Yeni evlilerin dikkat etmesi gerekenler neler? Evlilik sonrası yapılması gereken resmi işlemler hangileri? Senin için anlattık!

1-Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Yeni; çipli kimlik uygulamasından önce eşlerin ikisinin de medeni hal değişikliğinden dolayı kimliklerini yenilemeleri gerekiyordu. Ancak yeni kimliklerde ‘medeni hal’ alanı olmadığı için, erkeklerin evlenince acil olarak kimlik değiştirme zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Ancak yeni evli kadınların, soyadı değişikliğinden dolayı kimliğini yenilemesi gerekiyor. Peki evlendikten sonra kadınların kimlik değiştirme için takip etmesi gereken adımlar nedir? Birlikte inceleyelim:

Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirmek İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Kimlik kartı başvurusuna giderken yanında bulundurman gereken evraklar şöyle:

 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kimlik yerine geçen bir belge.

 • Bir adet biyometrik fotoğraf.

Evlendikten Sonra Nüfus Cüzdanı Yenileme Nerede Yapılır?

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden ya da Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak ilçe nüfus müdürlüklerinden, yurt dışında ise dış temsilciliklerden yapılıyor. Evlendikten sonra kimlik yenileme işlemlerini de bu şekilde yaptırabilirsin.

pmrpmqartzvieq6b - evlendikten sonra kimlik değiştirme

Evlendikten Sonra Nüfus Cüzdanı Değiştirme Süresi Ne Kadardır?

Çevrenden, evlendikten sonra kimlik yenilemenin süresi bulunduğuna dair bazı söylentiler duyabilirsin. Ancak bu uygulamanın eskide kaldığını söyleyelim. Yeni kimlik mevzuatında, evlendikten sonra, belirli bir süre içinde kimlik yenileme zorunluluğu bulunmuyor. Ama soyadı değişikliğinden dolayı herhangi bir resmi işlemde sıkıntı yaşamaman için çok ertelemeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmelisin.

Evlendikten Sonra Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Evlilik nedeniyle kimlik değiştirme ücreti 2018 yılı için 18,50 TL. Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 37,00 TL. Uluslararası aile cüzdanı içinse 98,50 TL değerli kağıt bedeli alınıyor.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirmeme Cezası Var mı?

Yeni evli çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorular arasında “Evlenince kimlik değiştirmeme cezası bulunuyor mu?” sorusu da yer alıyor. Nikah sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemlerinde herhangi bir yenileme süresi bulunmadığı için evlendikten sonra kimlik değiştirmeme cezası gibi bir uygulama bulunmuyor.

Evlendikten Sonra Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Gelin adayının bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde eşlerinin soyadını alıyor. Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adayları, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurarak bunu beyan etmelidir.

Evlendikten sonra kızlık soyadı olarak da bilinen evlenmeden önceki soyadını da eşinin soyadıyla birlikte kullanmak istersen, bu durumda yapman gereken, isteğini yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmek.

Ayrıca ‘evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanma dilekçesi de doldurabilir, kendi soyadını kullanmaya devam edebilirsin. 30 Eylül 2015 tarihinden önce, evlenen kadın, sadece Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunması halinde eşinin soyadını kullanmadan, yalnızca kendi soyadını kullanabiliyordu. Ancak Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun bu tarihte vermiş olduğu kararla evli kadının sadece bekarlık soyadını kullanabilmesinin yolu açılmış oldu. Bunun için doldurduğun dilekçe ile aile mahkemelerinde dava açarak bekarlık soyadını kullanabilirsin.

Soyadı değişikliğini de içeren, evlilik başvurusunda dikkat etmen gerekenleri şu yazımızda ayrıntılarıyla inceleyebilirsin: Evlilik Başvurusu

8sznxne0beyyfguf.jpeg - evlendikten sonra kimlik yenileme

Peki evlilik başvurusunda hangi evrakların gerekli olduğunu biliyor musun? Şu yazımızdan öğrenebilirsin: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

2-Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme

Gelelim evlendikten sonra pasaport yenileme işlemlerine. Evlenince pasaport değişir mi sorusu da çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri. 403 Sayılı Vatandaşlık Kanununda pasaportun kimlik belgesi olarak da sayılması nedeniyle, pasaportlarının güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekiyor. Bu nedenle pasaportlarda yer alan kimlik bilgilerinden herhangi birisinin değişmesi halinde pasaportların yenilenmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Pasaport Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Hangileri?

Evlendikten sonra yurt dışına çıkmak gibi bir planın varsa önemli olan kimlik bilgilerin, biletteki ismin ve pasaporttaki kimlik bilgilerinin tutarlılık gösteriyor olması. Bu yüzden pasaportta yer alan bir bilginin değişmesi halinde pasaportun yenilenmesi gerekir.

Evlendikten sonra yeni bir pasaport için başvuru yapacaksan gerekli pasaport başvuru evraklarının yanında yeni kimliğinin ya da nüfus müdürlüklerinden temin edebileceğin geçici kimlik belgesinin olması yeterli.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Değişikliği Nerede Yapılır?

2 Nisan 2018 tarihinde çıkarılan kararnameye göre artık pasaport işlemleri emniyet müdürlükleri yerine bağlı bulunulan nüfus müdürlüklerinde yapılıyor.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme Ücreti Nedir?

Evlilik sonrası yeni pasaport çıkaracaksan, yeni pasaport çıkarma ücreti ödemen gerekiyor. Yenilediğin kimliğinle başvuru yapman gereken 2018 yeni pasaport ücreti 6 ay ile 4 yıl ve üzeri için harç ve defter bedeli dahil 245 TL ile 764 TL arasında değişiyor. Ancak eğer pasaportunuzun süresi varsa sadece 108 TL’lik pasaport defter bedelinin ödemesi yeterli.

y70rvo5locp4mg3f - evlendikten sonra pasaport

Peki pasaport için gerekli belgelerin neler olduğunu biliyor musun? Öğrenmek için şu yazımıza bakabilirsin: Yurt Dışında Balayı İçin Gerekli Pasaport Belgeleri

3-Evlilik Sonrası Ehliyet Değiştirme

Ehliyet, soyadı değişikliği nedeniyle evlendikten sonra yenilenmesi gereken belgeler arasında. Çünkü ad, soyad gibi kişisel bilgilerde değişiklik olması halinde, ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenileme İşlemleri Nereden Yapılır?

Evlilik nedeniyle ehliyet yenileme başvurusu, randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine yapılıyor.

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Evlilik sonrasında ehliyet değiştirmek için gereken belgeler ise şöyle:

 • Kimlik

 • Mevcut sürücü belgesi

 • Sürücü sağlık raporu

 • Bir biyometrik fotoğraf

 • Kan gurubu belirtir belge

 • Değerli kağıt ve vakıf payının yatırıldığına dair dekont.

Evlendikten Sonra Ehliyet Yenileme Ücreti Nedir?

Evlendikten sonra ehliyet değiştirme ücreti ne kadar dersen, 2018 yılı fiyatının 13 TL değerli kağıt bedeli 13 TL ve 2 TL vakıf payı olmak üzere toplam 15 TL olduğunu da söyleyelim.

3cu0hfi2hsabveqb - evlendikten sonra ehliyet

4-Evlendikten Sonra İkametgah Değişikliği

Herhangi bir sebepten dolayı gerçekleşen ikametgah değişikliğinin resmi kurumlara bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu yüzden evlendikten sonra eşinin, senin ya da her ikinizin de adresi değişiyorsa ikametgah değişikliği yapmalısınız.

Evlendikten Sonra Adres Değişikliği Yapmamanın Cezası Var mı?

Evlilik nedeniyle ikametgah değişikliğini nikahtan sonraki 30 gün içinde yaptırmalısın. Eğer adres değişikliği bildirimini bu süre içinde yapmazsan idari para cezasına tabi tutulursun. Bu cezanın bedeli 2018 yılı için 58 TL.

Evlenince Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Evlilik sonrası ikametgah değişikliği yapacak çiftlerin, oturacakları evin bağlı olduğu nüfus ve vatandaşlık işleri dairesine müracaat etmesi gerekiyor.

Evlendikten Sonra Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Neler?

Evlilik sonrası adres değişikliği için nüfus müdürlüğüne direkt giderek yapacağın başvurularda istenen belgeler şöyle:

 • Adına ve yeni adresine göre kesilmiş elektrik, doğal gaz, su faturası ya da kiracıysan kira sözleşmesi.

 • Kimliğinin doğrulanması için nüfus cüzdanın.

 • Eğer bu faturalar ya da kira sözleşmesi eşinin üstüneyse, nüfus müdürlüğüne eşinle birlikte gitmelisin. Tabi evlilik cüzdanınızı da yanına almayı unutmamalısın.

  jrdwu0sws1z8kax7 - evlendikten sonra ikametgah

  5-Evlendikten Sonra Aile Hekimi Değiştirme

  İkametgahın başka bir ilçeye geçtiyse aile hekiminin de değişmesi gerekiyor. İkametgah değişikliğinin ardından yeni adresine en yakın aile hekimliğine başvurarak yeni aile hekimini öğrenebilirsin. Evlendikten sonra sağlık ocağı değiştirme, aile hekimini seçme işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden de kendin kolayca yapabilirsin.

  6-Evlendikten Sonra İşyerine Verilecek Evraklar

  Evlendikten sonra soyadı değişikliğinin resmi işlemlerde görünmesi için sigortalı olarak çalıştığın kuruma bildirimde bulunman gerekiyor. Bunun için gerekli evrakları çalıştığın kurumdan öğrenebilirsin. Ancak genel olarak, adres değişikliği formu, evlilik cüzdanı fotokopisi, asgari geçim indirimi gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılacak işlemler için gerekli dilekçe gibi evrakların istendiğini de söyleyelim. Evlendikten sonra SGK soyadı değişikliği dilekçesini de çalıştığın kurumun talebine göre kuruma ya da SGK müdürlüklerine verebilirsin.

  7-Evlendikten Sonra Evlilik Sözleşmesi Yapılır mı?

  Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal rejimi’ uygulaması. Bu uygulama, eşler arasında, evlenmeden önce ya da evlendikten sonra mal paylaşımı ya da mal ayrılığı gibi, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır.

  Eğer mal rejimi sözleşmesi istiyorsan, eşinle konuşarak, kanunda belirlenen ‘mal ayrılığı rejimi", ‘paylaşmalı mal ayrılığı rejimi’ ve ‘mal ortaklığı rejimi’nden sizin için uygun olanını seçebilirsin. Mal rejimi sözleşmesi, evlenmeden önce veya sonra yapılabilir. Tarafların mal rejimi sözleşmesi, noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır.

  uu07vzbswkqeapnu - evlendikten sonra evlilik sözleşmesi

  8-Yabancı Uyruklular İçin Evlilik Sonrası İşlemler

  Yabancı uyruklu biriyle evlenen Türk vatandaşları, yurt dışında resmi bir evlilik yaptıysa Türkiye’de de bu işlemlerin yasal olarak tanınmasına yönelik işlemler yapması gerekiyor. Evliliğin tescilini gerçekleştirmek için evlendiği ülkedeki Türk konsolosluğuna bildirimde bulunmak yeterli. Bu bildirim, nikahtan sonraki bir ay içinde yapılmazsa idari para cezası uygulanabiliyor. Gerekli evraklar ise şöyle:

  • Yabancı uyruklu eşin uluslararası doğum belgesi

  • Uluslararası evlenme belgesinin aslı

  • Eşlerin nüfus cüzdanlarının asılları

  • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli fotoğraf

  • Sağlık Raporu

  • Yabancı uyruklu evlilikle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak istersen şu yazımız sana yardımcı olabilir: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

   sb9irgn7aisoe7nk - yabancı uyruklu evlilik sonrası işlemler

   Evliliğini yurt dışında yapacaksan bununla ilgili detaylara da şu yazımızdan ulaşabilirsin: Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenme

   Evlilik sonrası yapılması gereken resmi işlemlerle ilgili anlatacaklarımız bu şekilde. Sen de gerekli işlemleri çok geç kalmadan yaptırmayı sakın unutma! Senin de konuyla ilgili merak ettiğin sorular varsa yorum olarak yazabilirsin!

Şehrindeki En İyi Evlendirme Dairesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

EVLENDİRME DAİRELERİ

Yorumlar (0)