Oturma Odası Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

1:55 dakika

29.06.2020

Evinizin her köşesi değerlidir. Ancak gününüzün büyük kısmını geçirdiğiniz ve ortak bir kullanım alanı olarak sevdiklerinizle en değerli anları paylaştığınız alan, şüphesiz oturma odalarıdır. Peki, oturma odanızı döşerken nereden başlamanız gerektiğini biliyor musunuz? Gelin birlikte oturma odası seçerken bilmeniz gerekenlere birlikte göz atalım.

Oturma odanızı seçimizinde 3 aşamayı dikkate almalısınız.

  • Temel ihtiyaçlardan başlayın: Rahat bir kanepe, orta sehpa, iyi bir halı.
  • Mobilya ve aksesuarlarınızı size ilham veren renk ve desenlerin bir karışımıyla harmanlayın.
  • Evde rahat etmek ve keyif unsurları anahtar nokta olduğu için şallar, minderler gibi aksesuarları el altında bulundurun.

Duvar Rengi

Duvar rengi seçerken başlangıç noktanız, mekanın nasıl bir his uyandırmasını istediğinize karar vermek olmalı. Enerji verici mi yatıştırıcı mı, samimi mi, davetkar mı? Tavsiyemiz, her zaman natürel bir renk paletiyle başlayıp sonrasında mobilya ve aksesuar seçimlerine göre farklı renkleri dahil etmeniz yönünde.

oturma odası seçerken bilmeniz gerekenler

Müzik için ritm neyse, bir oda için de renk odur. Bej, krem, altın gibi sıcak renklerle dekore edilmiş bir oda insanların ayrılmak istemeyeceği davetkar bir ortam yaratır. Mavi, yeşil ve mor skalasındaki soğuk renkler ise ortamda tazeleyici ve dinlendirici bir etkiyi tetikler.

Kıyafetlerinizden, tablolardan ve doğadan yola çıkarak zaten beğendiğiniz ve sizi etkileyen renklerin neler olduğunu bularak işe başlayın. İhtimalleri keşfedin ve değerlendirin çünkü size kendinizi evde hissettirecek renge karar vermenin herhangi bir kuralı yok.

Aydınlatma

Kapalı alanlarda aydınlatma, samimi bir mekan oluşturmayı sağlar. Odanın her bölümünde ihtiyaca uygun olacak şekilde loş, parlak ve büyüklü küçüklü aydınlatmalar kullanın. Odanın tamamen aydınlık olması gerektiği yanlış bir kanıdır. Yemek odası, TV köşesi, okuma köşesi gibi odanın farklı köşelerini ve bu köşelerin kullanım amaçlarını düşünerek aydınlatmanın şekline ve gücüne karar vermelisiniz.

Örneğin yemek odasında masa üstüne uzanan sarkıtlar kullanabilir, Okuma köşesinde hem bir lambader hem de yan sehpaya yerleştireceğiniz masaüstü lambası kullanabilirsiniz. Genel oturma alanında ise zevkinize göre avize, sarkıt, spot aydınlatmaların yanı sıra, belli köşelerde ayaklı lambaderler kullanılabilir. Böylece dilediğiniz zaman daha aydınlık, dilediğinizde ise daha loş bir ortam yaratabilirsiniz.

oturma odası seçerken bilmeniz gerekenler

Mobilya Seçimi

Her oturma odası en az bir kanepe, orta sehpa, yan sehpa ve odanın büyüklüğüne bağlı olarak berjere ihtiyaç duyar. Nerede kitap okumak veya nerede TV izlemek istiyorsunuz ya da ne sıklıkla misafir ağırlıyorsunuz? Bu sorular odanın planını çıkarmanızı sağlayacak.Tüm bunları düşünerek alanlarınızı nasıl değerlendireceğinizi düşünmelisiniz.

Mobilyanın bir yatırımdır. O nedenle fonksiyonel mobilya seçiminde, iyi kalitede ve demode olmayacak klasik silüette ürünler seçmek anahtar noktadır her zaman. Bir kanepe veya sandalye seçerken kalıcılığı ön planda tutarak masif ahşaba öncelik verebilirsiniz.

Son olarak unutmamanız gereken nokta dokumanın önemidir. Her yüzeyin dokunmasının keyif verecek ve göze hitap edecek şekilde olmasına dikkat edin. Hem lüks hem doğal dokuma ve yüzeyleri bir arada kullanarak monotonluktan uzak bir etki yaratabilirsiniz.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap