Kız İsteme Seremonisi

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 3:26 DK

30.05.2019

Kız istemenin dayanılmaz çekiciliğine hoş geldin! Evlilik teklifinin ardından işi resmileştirme aşamalarını geçmeye geldi. Tabii ki ilk yapılması gereken ailelerin tanıştırılması sonrasında kız isteme merasimi. Eğer her ikinizin de ailesi ortalama bir Türk aile yapısına sahipse sen de her damat adayı gibi bu anı yaşayacaksın. İşte bu süreçte yaşayabileceğin ve yapman gereken her şey...

Kız isteme seremonisine geçmeden önce ilk yapman gereken ailelerin tanışacağı ve konunun birebir “kız isteme” olmayacağı bir yemek organize etmek. Bu yemekte taraflar birbirini tanıyacak, kaynaşacak, işten güçten, havadan sudan konuşacak, ne kimse “kız isteme” konuşması gerginliği yaşayacak ne de sen tuzlu kahve içme gerginliği… İlk tanışma yemeğinin oldukça önemli olduğunu unutma. Bu nedenle çekirdek aileler dışında ortamı hareketlendirecek, cana yakın, sempatik ve yakın bulduğun kişileri mutlaka yemeğe dahil etmeni öneririz. Bu yemeğin tarafların evinde olmaması iki tarafında kendini rahat hissetmesi açısından önemli olabilir. Ne de olsa şartlar eşit olmalı. Bu nedenle dışarıda, herkesin kendini rahat hissedeceği bir mekanda yemek organize etmek doğru karar olabilir.

kız isteme seremonisi

Kız İstemeye Giderken Neler Götürülür?

Tanışma yemeğinin ardından kız isteme merasimi için ortak bir gün ayarlanır. Sana tavsiyemiz gündelik hayatın koşturmacası ve yoğunluğu içinde işleri çok uzatmadan tek seferde her şeyi halletmen. Bu nedenle kararlaştırılan tarihte kız isteme, söz ve nişanı bir arada yaparak müstakbel eşinle direk düğün hazırlıklarına başlayabilirsin. Peki, kız istemeye giderken neler götürülür? Söz geleneklerini yerine getirmek için çiçek, gondol veya tepsi içerisinde çikolata ile gelin evine gideceğini bilmelisin. Ayrıca şart olmasa bile damat tarafı gelin adayına alyanslar dışında söz takısı da götürebilir. İşte sana kız isteme çikolatasının ve çiçeğinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili küçük ama önemli tüyolar.

Kız İsteme Çiçeği

Öncelikle her tür çiçeğin kız isteme çiçeği olabileceğini bilmelisin. Çiçek seçimini müstakbel gelin adayının zevkine göre seçmek eminim sana artı bir puan kazandıracaktır. Genel olarak kız isteme çiçeğinde orkideler ve güller tercih edilir. Burada önemli olan çiçeğin hangi tür olduğu değil ne kadar gösterişli olduğudur. Bu yüzden kız isteme çiçeğini önemli kılanın aslında süslemesi olduğunu unutma! Son dönemlerde damat adayları çiçekleri buket yaptırmak yerine vazo, saksı veya kutularda yaptırmayı tercih ediyorlar. İstersen sen de böyle bir alternatif düşünebilirsin. Ayrıca çiçeğin yapay ya da canlı çiçek olması da tamamen senin tercihin!

kız isteme seremonisi

Kız İsteme Çikolatası

Kız isteme merasimi için yaptıracağın çikolatanın lezzeti kadar sunumu da çok önemlidir. Genellikle gümüş bir tepsi ya da gondol içerisinde hazırlanan çikolatayı istediğin şekilde süsletebilirsin. Zengin bir görünüm istiyorsan çikolataların üzerine badem ve farklı şekerler eklemeni tavsiye ederim. Ayrıca özel çikolata yaptırabileceğini de unutma. Eğer çikolataları tepsiye hazırlatmaya karar verdiysen resimli ya da yazılı çikolataları tercih ederek hoş bir jest yapabilirsin. Gondol için daha renkli ve şekerle dolu bir sunum hazırlatmak çok daha şık olacaktır.

kız isteme seremonisi

Kız İsteme Tepsisi ve Gondol Seçenekleri

Söz geleneklerinden biri olan gondol çikolata sunumu için önemlidir. Damat tarafı kız istemeye giderken ya gümüş bir tepsi ya da gondol götürür. Günümüzde artık gondollar oldukça çeşitlendi. Bakır, gümüş ve altın renklerde gondollar tercih edebileceğin gibi, eskitme detaylı ve vintage tasarımlı gondollar da tercih edebilirsin.

kız isteme seremonisi

Kız istemeden başlayıp balayına kadar devam eden düğün sürecinde toplam harcamanız ne kadar olacak? Cevabı bu yazıda: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Kız İstemede Neler Yapılır?

Gösterişli çiçeğini, süslü ve lezzetli çikolatanı alıp, en güzel takımını üzerine giydikten sonra ailenle beraber kız evinin yolunu tutma zamanı artık geldi. Peki, kız istemede neler yapılır biliyor musun? Öncelikle kız istemeye çekirdek aile olarak mı gideceksin yoksa yanında olmasını istediğin bir kaç kişiyi daha mı alacaksın buna karar vermen gerekiyor. Kalabalık bir kız isteme merasimi ortamın daha sıcak ve samimi olmasını sağlayabilir. Kahve ikramının ardından kız isteme konuşması yapılır ve aileler çiftin evliliklerini onayladıklarını ilan ederler. Gelin ve damat adayı büyüklerin ellerini öptükten sonra çikolata ikramı yapılır ve söz töreni ikramlarla devam eder.

kız isteme seremonisi

Kız İsteme Konuşması Nasıl Olur?

Müstakbel gelin adayı kahveleri dağıttıktan sonra damadın babası ya da başka bir aile büyüğü söze girer ve “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz” der. Tabi bu cümle söyleyen kişiye göre istediği gibi süslenebilir. Konuşmanın tamamen doğaçlama olarak gerçekleşmesi iki tarafında kasılmaması açısından önemli. Erkek tarafının bu isteğine kız tarafının aile büyüğü, “Gençler kendi aralarında anlaşmış, bizlere de aile büyükleri olarak hayırlısı demek düşer. Hayırlı olsun” der. Kızı isteyen aile büyüğü söz yüzüklerini çıkarır ve yüzükleri çifte takarak kurdeleyi keser. Ardından da gelin ve damat adayı aile büyüklerinden başlayarak sırayla el öper ve söz çikolatası ikramı yapılır.

Kız isteme töreni hakkında bilmen gereken her şeyi anlattım. Son olarak şunu söylemeliyim: bu süreç evliliğin en heyecanlı ve biraz da telaşlı bir aşaması. Mümkün olduğunda stressiz ve rahat olmanda fayda var. Anın tadını çıkarmayı unutma!

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorumlar (0)