Kız İsteme Seremonisi

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

6:27 dakika

18.11.2023

Evlilik teklifinin ardından, büyüklerin tabiriyle bu işin adını koymanın vakti geldi. Aileler tanıştırıldıktan sonra sırada kız isteme merasimi var. Peki kız isteme nasıl olur? Kız istemeye giderken ne götürmek gerekir? İşte bu süreçte aklına takılan her sorunun cevabı yazıda!

Kız İsteme

Kız nasıl istenir diye merak ediyorsan, anlatmaya bir aşama öncesinden başlamamız gerekiyor. Kız isteme seremonisine geçmeden önce ilk olarak ailelerin tanışacağı ve konunun birebir “kız isteme” olmayacağı bir yemek organize etmeni tavsiye ediyoruz. Bu yemekte taraflar birbirini tanıyacak, kaynaşacak; işten güçten, havadan sudan konuşacak. Ne ailen kız isteme konuşması gerginliğini yaşayacak ne de sen kahvedeki tuz oranını düşüneceksin…

İlk tanışma yemeğine çekirdek aileler dışında ortamı hareketlendirecek, cana yakın, sempatik ve yakın bulduğun kişileri de dahil edebilirsin.

Bu yemeğin ailelerin evinde olmaması iki tarafın da kendini rahat hissetmesi açısından önemli. Ne de olsa şartlar eşit olmalı. Bu nedenle dışarıda, herkesin kendini rahat hissedeceği bir restoranda yemek organize etmeniz doğru karar olabilir.

kız i̇steme seremonisi

Ailelerin tanışma yemeğine dair tüm detaylar şu yazımızda: İşler Ciddiye Biniyor: Ailelerin Tanışması Nasıl Olmalı?

Kız İstemeye Giderken Ne Götürülür?

Tanışma yemeğinin ardından kız isteme merasimi için ortak bir gün ayarlanır. Sana tavsiyemiz gündelik hayatın koşturmacası ve yoğunluğu içinde işleri çok uzatmadan tek seferde her şeyi halletmen. Bu nedenle kararlaştırılan tarihte kız isteme ve söz kesme merasimini bir arada yaparak müstakbel eşinle direkt düğün hazırlıklarına başlayabilirsin.

Peki, kız istemeye giderken neler götürülür? İstemede erkek tarafı ne getirir sorusunun birkaç cevabı var. Damat tarafı, söz geleneklerini yerine getirmek için çiçek, gondol veya tepsi içerisinde çikolata ile gelin evine gitmelidir. Ayrıca şart olmasa bile damat tarafı gelin adayına alyans dışında söz takısı da götürebilir. İşte sana kız isteme çikolatasının ve çiçeğinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili küçük ama önemli tüyolar:

Kız İsteme

Bu yazı da çok işine yarayacak: Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kız İsteme Çiçeği

Kız istemeye nasıl gidilir sorusunu cevaplamaya çiçek ile başlayalım. Öncelikle her tür çiçeğin kız isteme çiçeği olabileceğini bilmelisin. Çiçek seçimini müstakbel gelinin zevkine göre seçmek damat adayına artı bir puan kazandıracaktır.

Genel olarak kız isteme çiçeğinde orkideler ve güller tercih edilir. Burada önemli olan çiçeğin hangi tür olduğu değil ne kadar gösterişli olduğudur. Bu yüzden kız isteme buketini önemli kılanın aslında süslemesi olduğunu unutma!

Son dönemlerde damat adayları çiçekleri buket yaptırmak yerine vazo, saksı veya kutularda sunmayı tercih ediyorlar. İstersen sen de böyle bir alternatif düşünebilirsin. Ayrıca çiçeğin yapay ya da canlı çiçek olması da tamamen senin tercihin!

Kız İsteme

Kız İsteme Çikolatası

Kız isteme merasimi için yaptırılan çikolatanın lezzeti kadar sunumu da çok önemlidir. Genellikle gümüş bir tepsi ya da gondol içerisinde hazırlanan çikolatayı istediğin şekilde süsletebilirsin. Zengin bir görünüm istiyorsan çikolataların üzerine badem ve farklı şekerler ekletmeni tavsiye ederiz.

Bir diğer seçenek de özel çikolata yaptırmak. Eğer çikolataları tepsiye hazırlatmaya karar verdiyseniz resimli ya da yazılı çikolataları tercih ederek hoş bir jest yapabilirsiniz. Gondol için daha renkli ve şekerle dolu bir sunum hazırlatmak çok şık olacaktır.

Kız İsteme

Birbirinden şık gondol modellerini şurada bulabilirsin: En Şık İsteme Gondolu Modelleri

Kız İsteme Gondolu

Kız isteme adetlerinden biri olan gondol çikolata sunumu için önemlidir. Damat tarafı kız istemeye giderken ya gümüş bir tepsi ya da gondol götürür.

Günümüzde artık gondollar oldukça çeşitlenmiş durumda. Bakır, gümüş ve altın renklerde gondollar tercih edebileceğin gibi, eskitme detaylı ve vintage tasarımlı gondollar da tercih edebilirsin.

Kız İsteme

Kız İstemede Neler Yapılır?

Gösterişli çiçekler, süslü ve lezzetli çikolatalar alındığına göre damat adayına ve ailesine yol göründü demektir! İstemede yapılması gerekenler gelin ve damat taraflarına göre değişiklik gösterir. Kız isteme nasıl yapılır, senin için anlattık.

Öncelikle kız istemeye çekirdek aile olarak mı gidilecek yoksa yanında olmasını istediğin birkaç kişiyi daha mı alacaksın buna karar vermek gerekiyor. Kalabalık bir kız isteme merasimi ortamın daha sıcak ve samimi olmasını sağlayabilir. Aynı zamanda kaç kişi gidileceği planlanırken, gelin adayının evinin genişliği de göz önünde bulundurulmalı.

Damat adayının ailesi gelinin evine gider. Önce sohbet edilir, herkes birbirinin halini hatrını sorar. Bu esnada gelin adayı ve arkadaşları mutfakta Türk kahvesi pişirmeye başlarlar. Gelin tarafından kahveler sunulur. Kahvelerin ikramına yaşça büyük kişilerden başlamak gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Kahve ikramının ardından kız isteme konuşması yapılır ve aileler çiftin evliliklerini onayladıklarını ilan ederler. Gelin ve damat adayı büyüklerin ellerini öptükten sonra yüzükler takılır. Aile büyüklerinden takı takacak olanlar varsa onlar da merasime katılır. Sonrasında da söz töreni ikramlarla devam eder.

Kız İsteme

Kız İstemede Ne İkram Edilir?

Kız isteme merasiminde sunulacak ikramlıklar yöreden yöreye değişebilir. Ancak en temel olanları Türk kahvesi ve çaydır. Yiyecek olarak daha çok atıştırmalıklar sunulur: Börek, poğaça, kek, zeytinyağlı sarma, kurabiye, salatalar gibi.

Bazı bölgelerde ise direkt olarak sıcak yemek sunulabilir. Pilav, et ve salata üçlüsünden oluşan yemeğin yanında salatalar ve zeytinyağlılar ikram edilir. Yemekten sonra ise tatlı servisine geçilir.

Kız isteme için yapılan hazırlıklar, aileyi yorabileceği için bu ikramlıkları dışarıdan sipariş etmek mantıklı olacaktır.

Kız İsteme Tepsisi

Kız isteme tepsisi deyince karşımıza iki seçenek çıkıyor. İlk olarak kız isteme kahve tepsisinden bahsedelim. Bunun için evdeki herhangi bir şık tepsi değerlendirilebilir. Yani gümüş veya altın rengindeki tepsiler daha sık kullanılsa da illa bu renkleri tercih etmek zorunda değilsiniz.

Asıl ihtiyaç duyulan ve özenilmesi gereken ürün ise yüzüklerin sunulacağı tepsi oluyor! Yüzük tepsileri, dışarıdan bir firmaya yaptırılabileceği gibi gelin adayı tarafından da hazırlanabilir. Elbiseye, süslemelere göre tepside kullanılacak renkler belirlenebilir.

Kız İsteme

Tepsi seçiminde sana rehber olacak bir yazımız var: Nişan Tepsisi Seçiminizi Yaptınız mı?

En Yaygın Kız İsteme Adetleri

Özellikle büyük şehirlerde artık kız isteme merasimi hem tanışma hem de söz kesme olarak yapılıyor. Her gelenek gibi kız isteme merasimi de yörelere göre değişkenlik gösterebiliyor.

Gelin evini de damat ve ailesini de kapsamlı bir hazırlık bekliyor. Bu güne aileler karar verir. Kız tarafının yaptığı hazırlık ikram edilecek yiyeceklerden olmalıdır. Kız isteme merasimi geleneklere göre akşam yemeğinden sonra yapılan bir ziyarettir. Bu nedenle ağır yemekli bir ikrama gerek yok.

İstemede kahve ne zaman verilir diye merak ediyorsan, isteme anından önce gelin kahve pişirir. Güzel bir tepside, özel fincanlarla Türk kahvesi ikram edilir. Kahveleri gelinin bizzat kendisi yapması adettendir. Yani "İstemede önce kahve mi içilir" sorusunun cevabı da evettir.

Damadı test etmek adına uzun yıllardır yapılan gelenek ise kahvesine tuz atmaktır. Verdiği tepkiye göre aileden de geçer notu alabilir. Eğer kötü bir tepki verirse, kahveyi beğenmediğini belli ederse damat için pek hoş dakikalar yaşanmayacak demektir.

Gelin, kahveleri aile büyüklerinden başlayarak dağıtmalıdır. Kahvelerden yudumlar alınır alınmaz, beklenen konuşma damadın aile büyüklerinden biri tarafından gerçekleştirilir.

Kız isteme konuşmasını yapan aile büyüğü, yüzükleri birbirine bağlayan kurdeleyi de keser ve merasim tamamlanmış olur. Daha sonra kurdelenin kalan kısımları evdeki bekarlara kısmet getirmesi açısından onlara küçük parçalar halinde yutturulur.

Kız İstemede Ne Giyilir?

Kız isteme elbisesi seçerken gelin adayları rahat hareket edebilecekleri modellere yönelmeliler. Seçilecek elbise, hem rahat hareket edebilmeli hem de şıklıklarından ödün vermemeli! Ayrıca kız isteme esnasında siyah gibi koyu renklerin yanı sıra daha çok pastel tonlara sahip olan elbiseler tercih edilebilir.

Erkekler ise kız isteme kıyafeti olarak takım elbiseden vazgeçmemeliler.

Kız İsteme Elbisesi

Galerideki modellerden de ilham alabilirsin: Hem Rahat Hem Şık 20 Zarif Söz Elbisesi

Kızı İsteme Konuşma Metni Nasıl Olur?

"Kız isteme konuşması nasıl yapılır?" sorusu, en çok merak edilen konulardan biri. Müstakbel gelin adayı kahveleri dağıttıktan sonra damadın babası ya da başka bir aile büyüğü söze girer ve “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz” der. Yani kızı isteme babanın konuşması ile gerçekleşir. Kız isteme sözleri kısa tutulabilir. Tabii kızı isteme konuşması, söyleyen kişiye göre istediği gibi süslenebilir. Konuşmanın tamamen doğaçlama olarak gerçekleşmesi iki tarafın da kasılmaması açısından önemlidir.

Erkek tarafının bu isteğine kız tarafının aile büyüğü kızı verme konuşma metni olarak, “Gençler kendi aralarında anlaşmış, bizlere de hayırlısı demek düşer. Hayırlı olsun” der. Kızı isteyen aile büyüğü söz yüzüklerini çıkarır ve yüzükleri çifte takarak kurdeleyi keser. Ardından da gelin ve damat adayı aile büyüklerinden başlayarak sırayla el öper ve söz çikolatası ikramı yapılır.

Kız İsteme

Kız isteme töreni hakkında bilmen gereken her şeyi anlattık. Son olarak şunu söylemeliyiz: Bu süreç evliliğin en heyecanlı ve telaşlı aşamalarından biri. Mümkün olduğunda stressiz ve rahat olmanda fayda var. Anın tadını çıkarmayı unutma!

Peki kız istemeden başlayıp balayına kadar devam eden düğün sürecinde toplam harcamanız ne kadar olacak? Şimdiden incelemende fayda var: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

31 Yorum

Songül Bay

Düğün Tarihi: 28.12.2019


Faydalı oldu ?


Hassan Mohammadpour

Düğün Tarihi: 12.02.2020


Sizden çok teşekkür ederim. Ben bir yabancı olarak Türk kız isteme merasiminin detaylarını bilmiyordum. Bir gelin adayının babası olarak ve damağın Türk oldığiçin şu detayları öğrenmek beni rahatlattı.


Gönül Sakal

Düğün Tarihi: 04.07.2020


Oğluma hem anne hem de babalık vafizemi yerine getirmek üzere Allah nasip ederse yarın kiz evine gidecegim..Bu okuduğum makele faydalı oldu..Teşekkür ederim..


Özgür Altun

Düğün Tarihi: 15.08.2020


Baklavayı atlamissiniz kiz evinin gözlerini daha da doldurmak isterseniz bir tepsi baklava efsane olacaktır ??


Erdem Dagsan

Düğün Tarihi: 25.11.2020


Erdem dagsan. Beril Söz. İsteme var.


İ.k.

Düğün Tarihi: 14.12.2020


Bir kız babası olarak tam oturtamadığım ayrıntılar hakkında bilgi sahibi oldum. Teşekkürler.


Elty

Düğün Tarihi: 28.12.2020


Yarın hem isteme hem Nisan gibi olcak sadece herkese mi kahve yapılır

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kalabalık organizasyonlarda yalnızca aile büyüklerine kahve yapılabildiği gibi tüm davetlilere de ikram edilebiliyor. Ancak daha küçük organizasyonlarda genellikle tüm davetlilere kahve yapılıyor.

  Cevapla

Sevdam

Düğün Tarihi: 14.01.2021


Faydasi olacak insallh hepsini okudum. Inslalh subat ayinda soz ve isteme olacak hayrlisiyla. Okudum ve boylr pek bilmiyordum okuduğumda iyi oldu. Baya bilgilere sahip oldum..


Muhterem Odabaşı

Düğün Tarihi: 24.05.2021


Bu verilen fikirlerden dolayı çok teşekkür ederim sayenizde kız isteme sözünü sizden öğrenmiş oldum.


Türk Kaynatası

Düğün Tarihi: 14.07.2021


güzel yorumlamışsınız teşekkürler


Esila Akgöz

Düğün Tarihi: 19.07.2021


Kıza takılacak takı konusu ne zaman ve nasıl oluyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kız isteme merasiminde konuşma yapılır, aileler anlaşır. Gelin ve damat adayı büyüklerin ellerini öptükten sonra yüzükler takılır. Yüzük merasiminden sonra yakınlar, gelin ve damadı tebrik ederken takılarını takabilir.

  Cevapla

F. B

Düğün Tarihi: 25.08.2021


Tüm aile büyüklerine kahve verdikten sonra mi damada kahveyi kızı verdikten sonra mi veriliyor yoksa gelenlerle birlikte mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kahvelerin ikramına yaşça büyük kişilerden başlanır. Damada da davetlilerle birlikte isteme konuşmasından önce kahve ikramı yapılır.

  Cevapla

Meraklı Gelin

Düğün Tarihi: 30.11.2021


Merhaba! İnanılmaz yardımcı oluyorsunuz yalnız bir sorum olacak. Evde sadece isteme olacak ve söz gibi olmasını planlıyoruz güncel ev nişanları gibi organizasyon bulunmayacak. Daha sonra küçük çevremizle nişan yaparız diye düşündük. Evde yapılan bu isteme söz için alyans olmalı mı ? Bu durum inanılmaz kafamı karıştırıyor.. yardımcı olursanız çok sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sözde de nişanda da çiftlere alyans takılır. İki merasimde de aynı alyans setini kullanabilirsiniz. Bazı aileler ve çiftler her törende farklı yüzük takmak isteyebiliyor. Böyle bir durumda değişen tek fark yüzüklerin modeli oluyor. Bu noktada belirleyici olan sizin isteklerinizdir. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Z.h

Düğün Tarihi: 25.12.2021


Merhabalar bilgiler çok güzel eğer aperatif yiyeceklerden tabak yapıp ikram edilecek olursa bu isteme töreninden sonra mı olmalıdır

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, damat tarafının eve gelmesinin ardından büyükler sohbet ederken gelin adayı ve yakınları mutfakta Türk kahvesi pişirmeye başlarlar. Kahveler içilirken isteme konuşması yapılır aileler çiftin evliliklerini onayladıklarını ilan ederler. Yüzükler takılır, sonrasında da söz töreni ikramlarla devam eder. Şimdiden mutluluklar...

  Cevapla

Arife Doğruöz

Düğün Tarihi: 02.01.2022


oğlan tarafının kardeşleri ne giymeli??

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, erkek kardeşler için takım elbiseler, gömlek-pantolon, gömlek-yelek-pantolon ya da blazer-tişört-pantolon kombinleri uygun olacaktır. Kadınlar içinse kısa elbiseler, pantolon-bluz takımları, tulumlar uygun seçenekler arasındadır. Vücut tipi, mevsim, tarz, mekan gibi kıyafet seçiminde belirleyici olan detaylara dair de bilgi verebilirseniz daha net yardımcı olabiliriz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Müfit Özeke

Düğün Tarihi: 05.02.2022


Açıklamalarınız faydalı oldu teşekkür ediyorum Selamlar


Müfit Özeke

Düğün Tarihi: 11.03.2022


Teşekkür ederim faydalı oldu,. Selamlar


Mine Karadeniz

Düğün Tarihi: 19.05.2022


Merhaba peki nidan sonra yapilacak ama sözde yani istemede de bohca hazirlar mı? Hazirlaniyorsa erkek tarafı kıza elbise ayakkabı camasir vs neler konur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bohça, istemede ya da nişanda verilebileceği gibi her iki organizasyon için de bohça hazırlayabilirsiniz. Söz bohçasına ilişkin detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?. İyi günler dileriz...

  Cevapla

C.g

Düğün Tarihi: 04.10.2022


Merhaba. Salon tuttuk nişan için alyanslar orada takılacak evde sadece isteme olacak fakat sadece istemeyle kalmamak için tek taş takılsın istiyoruz nasıl takabiliriz kim takmalı veya tek taş nerede olmalı o esnada fikir verir misiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, söz ve nişanda takılan her iki yüzük de genellikle alyans şeklinde olur ve tören sırasında çiftlerin sağ ellerinin yüzük parmağına takılır. Aralarındaki tek fark birinin söz töreni sırasında, diğerinin ise nişan töreni sırasında takılmasıdır. Bazı çiftler her iki tören için ayrı yüzük tercih etse de çoğu çift tek bir alyans alıp bu alyansı hem söz hem de nişan törenlerinde kullanıyor. Hatta söz ve nişan döneminde sağ elinde bulunan alyansını, evlendikten sonra sol eline geçirerek evlilik yüzüğü olarak kullanan çiftler de var. Yani eğer isterseniz tek bir alyans alıp her törende bu alyansı kullanabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Sevgi Bayhan

Düğün Tarihi: 14.10.2022


Kız vereceğim ama nasıl bir konuşma yapacağımı bilemiyorum eşim rahmetli kızlarımı yanlız büyüttüm ben nir anneyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Kız isteme merasiminde; erkek tarafından bir aile büyüğü isteme konuşmasını yapmasının ardından, kız tarafının aile büyüğünün, “Gençler kendi aralarında anlaşmış, bizlere de hayırlısı demek düşer. Hayırlı olsun” demesi genel olarak yeterlidir. Ancak siz daha özel bir konuşma yapmak isterseniz; iki-üç cümleyle kızlarınızın sizin için ne kadar değerli olduğundan, tanıdığınız kadarıyla damat adayının olumlu yönlerinden de bahsedebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Fatih Doğan

Düğün Tarihi: 13.11.2022


Kız isteme merasimine kızın anne babasının dışında dedesi babaanne ve anneannesi katılmasa ayıp olurmu. Normalde nasıl oluyor.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, isteme merasiminde tüm aile büyüklerinin katılması şart değildir. Sembolik olarak en az bir aile büyüğü, konuşmayı yapması için merasimde bulunur. Bu kişi aileden olabileceği gibi yakın görülen bir kişi de olabilir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Kemal

Düğün Tarihi: 24.11.2022


Yüzük takildiktan sonra kiz evi Samata Saat takarmis. Erkek evi kiza ne takar veya ne takmali?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, damadın ailesi genellikle takı seti takar. Takı seti yerine, değeri buna yakın olacak alternatifler de düşünebilirsiniz. Bazen 2 ya da 3 altın bilezik takıldığı da görülür. İyi günler dileriz....

  Cevapla

Tuğba

Düğün Tarihi: 18.12.2022


Merhaba. Bu yarıyıl tatilinde aileler tanışacak ardından söz yapılacak. Bu saat benim kafamı çok karıştırdı. Damata ne zmn takılmalı nasıl bi saat takılmalıdır.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, söz merasimlerinde, yüzükler takıldıktan sonra genellikle geline takı seti, erkeğe ise saat takılır. Bu saatin nasıl bir model olacağı damat adayının tarzına göre değişiklik gösterse de genellikle takım elbise saatleri gibi değerli bir saat olur. Eğer damat kullanıyorsa saat yerine künye, bileklik gibi aksesuarlar da takılabilir. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Sevil

Düğün Tarihi: 19.01.2023


Merhabalar. Öncelikle verdiğiniz bütün bilgiler için teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı. :) Çikolata ve kolanyayı kim dağıtır? Özellikle gelin tarafından birisi yada erkek tarafından birisi gibi bir ayrım var mıdır?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Çikolata ve kolonya ikramını, genellikle gelin tarafından biri yapar. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ayse Oruc

Düğün Tarihi: 20.02.2023


Oruc Merhaba, öncelikle bu sayfayı bulduğum için çok sevindim sizlere de bilgileriniz için çok teşekkür ederim, kız istemede bohcada oluyormu ki benim bildiğim sadece tatlılar gider sandım cevabınızı bekliyorum iyi günler dilerim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, istemede de nişanda da bohça verilebiliyor. Aradaki farkı; söz bohçasının nişan bohçasına göre daha sade ve az maliyetli olması şeklinde özetleyebiliriz. Bohçalara konulanlar geleneklere göre farklılık gösterse de en belirgin farklar, ürün miktarı ve süslemeleridir. Örneğin; bazı yörelerde söz ve nişan bohçalarına takılar da konuluyor. Söz bohçasına daha sade takılar konurken nişan bohçalarında daha gösterişli ve pahalı takılara yer veriliyor. Bu süreçte iki tarafın da gelenekleri, önceden konuşularak hareket edilebilir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Joshko Ercan

Düğün Tarihi: 02.04.2023


Merhaba. Çikolata ve kolonya ikramıni ne zaman yapmaliyiz kiz tarafi olarak

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, misafirler gelip oturduktan bir süre sonra kolonya ve çikolatalar ikram edilebilir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

İsmet Jurak

Düğün Tarihi: 06.05.2023


Bu akşam kız evinde; hem isteme hem nişan bir arada olacak. Bu tören öncesi buradaki bilgiler çok yararlı oldu. Biz ne yapıyoruz derseniz: Çikolata baklava tepsisi çiçek hazırladık, gençler ve bayanlar zaten daha önceden anlaşmış;yüzüklerden başka bizler takı seti onlar da saat takacak, formalitelerle uğraşmak istemediler Şu an bohça bile yok, kısmetse nişandan sonra düğün öncesi hazır edilecek


Aynur Duras

Düğün Tarihi: 04.09.2023


Damat tarafı olarak soruyorum kız isteme ve söz takılacak tutulan mekanın parasını kim verir acaba normalde benim bildiğim bizim adetimize gore kız tarafı tutar verir damat sadece getireceği hediyelerden sorumludur bilgi verirseniz sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu konuda genel-geçer bir kural olduğunu söyleyemeyiz ancak pek çok yörede yaygın olan gelenek, söz/nişan organizasyonlarının masrafının gelin tarafına ait olduğu yönündedir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Sakine Han

Düğün Tarihi: 07.12.2023


Merhaba akşam sözüm var damat tarafından gelen çikolata kahveden önce mi sonra mı dağıtılır

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Söz çikolatasını, isteme seremonisi bittikten sonra dağıtabilirsiniz. İsteme yapılır, yüzükler takılır; aile büyüklerinin eli öpülür ve tebrikler kabul edilir. Ardından söz çikolatası ikramı yapılır. Şimdiden mutluluklar dileriz!

  Cevapla

Hatice Çelik

Düğün Tarihi: 22.12.2023


Merhabalar ben evimizin küçük olmasından dolayı gelen misafirleri küçük bir kafede misafir etmeyi düşündüm sizce ne kadar Uygun olur ve ne yapmam gerekir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Butik söz-nişan organizasyonları için kafeler, uygun fiyatlı bir seçenek olabiliyor. İstanbul'da bir mekan bakıyorsanız, İstanbul'da Nişan Yapılacak Cafeler yazımıza göz atabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Emine Betül Kabadayi

Düğün Tarihi: 01.01.2024


Çok güzel anlatmışsınız biz isteme ve nişanı ayrı yapmak istiyoruz fakat isteme merasiminin sonunda yüzük takıp aynı yüzükleri tekrar nişanda mı takmak gerekir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Genellikle aynı yüzükler kullanılır ancak bazı çiftler ayrı bir çift yüzük de tercih ediyor. Bu konuda sizin tercihiniz belirleyicidir. İyi günler dileriz...

  Cevapla