Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

8:43 dakika

28.07.2020

Evlilik teklifi, kız isteme, söz, nişan derken artık evlilik aşamasına geldin. Şimdi sıra işin resmi kısmını tamamlamaya geldi. Nikah için gerekli belgeler nelerdir, resmi nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah işlemleri kaç gün sürer gibi soruların varsa, doğru yerde olduğunu bilmelisin. Tüm hazırlık aşamalarını anlatacağımız bu yazı sayesinde bilmen gereken her şeyi öğreneceksin!

nikah için gerekli belgeler

Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Baştan söyleyelim: Evlilik için gerekli belgeler gözünü korkutmasın! Çünkü, birçok belediyenin e-devlet sistemine entegre olması sebebiyle, eskiden beyan etmen istenilen birçok bilgi, artık belediyelerin online sisteminde otomatik olarak görünüyor. Bu nedenle, genellikle evlenecek çiftlerden evlenme beyannamesi, kimlik belgesi, fotoğraf ve sağlık raporu isteniyor.

Şimdi dilersen bu belgelere birlikte bakalım:

  • Evlenme Beyannamesi: Başvurduğun belediyenin talebine göre iki veya dört kopya olarak düzenlenen evlenme beyannamesi, doldurman gereken bir formdan oluşur. ”Evlenme beyannamesi nereden alınır?” diye düşünmene gerek yok. Zira bu belge, evlendirme dairesine yapacağın müracaat sırasında ilgili birim tarafından düzenlenerek evlendirme memurlarınca onaylanıyor.

  • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi: Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanı sureti mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı olmalı. Nikah dairesine nüfus cüzdanının aslı değil yalnızca fotokopisi teslim edilir. Fakat fotokopinin aslı gibi olduğunu teyit etmek için aslı da talep ediliyor. Sürücü belgesi ise kimlik belgesi olarak kabul edilmiyor.

  • Vesikalık Fotoğraf: Nikah için vesikalık fotoğraf nasıl olmalı diye merak ediyorsan, fotoğrafların, renkli ve ön cepheden sivil giysilerle ve son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerektiğini söyleyelim. Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul ediliyor. Fotoğraf sayısı ise belediyeye göre değişiklik gösteriyor.

  • Nikah Sağlık Raporu: Nikah için gereken belgelerden biri de evlilik sağlık raporudur. Evlenme muayenesi sonrası eşlerin evlenmeye engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının teşhis edilmesi için bazı tetkiklerin yapılması ve evlilik sağlık raporu alınması gerekiyor.

Evlilik sağlık raporu için gerekli testler nedir dersen, eşlerin kan gruplarının belirlenmesi ve cinsel yollarla bulaşan herhangi bir rahatsızlığın bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi için kan tahlili yaptırılması ve doktorun gerekli görmesi halinde akciğer filmi çektirilmesi gerekiyor.

Akdeniz anemisi testi de evlenmeden önce yapılması gereken testler arasında. Sağlık raporunu alırken Akdeniz anemisi testi sonuçları da değerlendirmeye alınıyor. Bazı belediyeler ise sağlık raporunun yanı sıra çiftlerden ayrıca Akdeniz anemisi için kan alındı belgesi de istiyor. Elli yaş üzeri kadınlar ve evleneceği erkeklerden Akdeniz anemisi testi istenmiyor.

Evlilik sağlık raporu ile ilgili çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri de “Evlilik için sağlık raporu nereden alınır” sorusu oluyor. Sağlık raporunu, yapılacak tetkikler dahil, bağlı olduğun aile hekimliğinden ücretsiz olarak alabilirsin. Evlilik sağlık raporu özel hastanelerden alındığında geçerli kabul edilmiyor. Tetkikleri dilediğin yerde yaptırabilirsin ancak raporda mutlaka aile hekiminin kaşe ve imzası olmak zorunda.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır

Aile hekiminden alınan evlilik sağlık raporu ücretini merak edenler için de herhangi bir ücret talep edilmediğini söyleyelim. Ancak tetkikleri özel hastanede ya da bir devlet hastanesinde yaptırırsan, yapılan tetkiklerin ücretli olduğunu da bilmelisin. Ücretler ise kurumdan kuruma farklılık gösteriyor.

Rapor için gereken tetkikleri, devlete bağlı sağlık kuruluşlarında aile hekiminin yönlendirmesi ile yaptırırsan herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor. Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi ise 6 ay.

Evlilik sağlık raporuyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Hangi Testler Yapılır?

E-devlet sistemine henüz entegre olamamış belediyelerin istediği belgeler daha detaylı olabiliyor. Saydığımız belgelerin yanı sıra Evlendirme Yönetmeliğine göre ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği, evlenme ehliyet belgesi gibi belgeler de bazı belediyeler tarafından istenebiliyor. Bu yüzden başvuru yapacağın belediyeden gerekli belgeleri öğrenmende fayda var.

İkamet edilen yerin dışında evlenmek, yabancı uyruklu evlilik ya da küçük yaşta evlenmek gibi bazı özel koşullar, bu standart belgelerin yanı sıra, özel durumu belirten belgeleri de dosyanıza eklemeni gerektiriyor.

İkamet Edilen Yerin Dışında Evlenmek

Nikah başvuruları, çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe evlendirme memurluğuna, müftülüğe ya da köy muhtarlığına müracaat edilerek yapılıyor. Ancak çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışında bir yerde evlenmek için evlenme izin belgesi gerektiğini de söyleyelim.

Evlenme izin belgesi nereden alınır dersen, yine çiftlerden birisinin ikamet ettiği ilçeye bağlı belediyeden alınması yeterli olacaktır.

Evlilik işlemlerine dair sık sorulan soruları incelemek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Hepsini Yanıtladık: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Bir Türk vatandaşı, yabancı uyruklu biriyle evlilik başvurusunu bağlı bulunduğu ilçenin evlendirme dairesine yapabilir. Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı ya da farklı uyruklu yabancı iki kişi, yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilir.

Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir. Peki yabancı uyruklu bir kişi ile evlenmek için gerekli belgeler nelerdir dersen şöyle sıralayabiliriz:

  • Evlenme Ehliyet Belgesi: Yabancılar için yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum tarihini, medeni halini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve onaylanmış belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir.

  • Doğum Belgesi: Eğer evlilik ehliyet belgesinde; anne-baba ismi, doğum yeri ve tarihinden herhangi biri yer almıyorsa ayrıca doğum belgesi de verilmeli. Belgeler apostilli olarak alınmışsa; sadece Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercüme yaptırılması yeterli.

  • Pasaportun noter tasdikli tercümesi: Yabancıların evlilik dosyalarına, pasaportlarının noter tasdikli, Türkçe’ye tercüme edilmiş pasaportlarını da eklemeleri gerekiyor.

Yabancı uyruklu biriyle evlenmek için gerekli tüm belgeleri ve detayları şu yazımızdan inceleyebilirsin: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

Tüm bunların haricinde eğer sevdiğin insanla birlikte yurt dışında evlenmek gibi bir hayalin varsa ya da bu konuda bir zorunluluk söz konusuysa yurt dışında nasıl evlenilir, yurt dışında evlenmek için gerekli belgeler nelerdir gibi soruların yanıtını videomuzda bulabilirsin.

Peki bir düğün ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanma

Gelin adayı, bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde evlendikten sonra eşinin soyadını alıyor. Halk arasında “kızlık soyadı” olarak da bilinen, kadınların, evlenmeden önceki soyadlarını evlendikten sonra da kullanabilmesi için, evlilik işlemleri sırasında belediye evlendirme memurluğuna, yazılı olarak başvurulması gerekiyor. Böylece kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabiliyor.

Kızlık soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurması gerekiyor.

Evlenmeden önceki soyadını da kullanmak için evlendikten sonra da başvuruda bulunabilirsin. Bu durumda, isteğini, evlendikten sonra kimliğini yenilerken, kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan edebilirsin.

Evlendikten sonra yalnızca evlenmeden önceki soyadını kullanmak istersen de bunun için evlendikten sonra bir dilekçe ile aile mahkemelerinde dava açman gerekiyor.

evlenmeden önceki soyadını kullanmak

Kimlik yenilemek gibi evlendikten sonra yapman gereken resmi işlemleri biliyor musun? Şu yazımızdan öğrenebilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Mal Ayrılığı Rejimi

Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal ayrılığı rejimi’ uygulaması. Mal ayrılığı rejimi nedir dersen bu uygulama, eşler arasında, evlenmeden önce ya da evlendikten sonra mal paylaşımı ya da mal ayrılığı gibi, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır.

Halk arasında “mal ayrılığı rejimi” ya da “mal ayrılığı sözleşmesi” de denilen bu uygulama evlenmeden önce ya da sonra yaptırılabilir. Ancak evlenmeden önce yaptırmak isteyen çiftler için, hangi mal rejimini seçtiklerini evlenme başvurusu sırasında yazılı olarak belirtmeleri gerektiğini söyleyelim. Tarafların mal rejimi sözleşmesi, noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır. Noterden aldığın belgeyi de evlilik dosyana eklemelisin.

Evlilik sözleşmesiyle ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Kaç Yaşında Resmi Nikah Yapılır?

Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor.

17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor.

16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor.

18 yaş altı evlilik

Resmi nikah için kimlerin şahit olabileceğini biliyor musun? Şu yazımızda anlattık: Nikah Şahidi Kimler Olabilir? Kimler Olamaz?

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Evlilik için gereken belgeler bu şekilde. Peki bu belgeler ile nikah tarihi almak için başvuru nasıl ve nereye yapılır? Şimdi ona bakalım:

Nikah İçin Nereye Başvurulur?

Nikah günü almak için eşlerden birinin ikametinin bulunduğu ya da nikahın kıyılacağı yerin bağlı olduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine başvuru yapılıyor. Eğer nikahın kıyılacağı evlendirme dairesi, çiftlerden birinin ya da ikisinin birden ikamet ettiği yerleşim yerinde değilse evlilik izin belgesi alınması gerekiyor.

Evlenme izin belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Evlenme İzin Belgesi

2018 yılı itibarıyla ilçe müftülükleri de nikah başvurularını kabul ediyor. Nikahın müftülük tarafından kıyılmasını isteyen çiftler, evlenme için gerekli standart belgeleri tamamlamaları halinde, eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuruda bulunabiliyor.

Köyde yaşayanlar için ise evlilik başvurusu köy muhtarlığına yapılıyor. Ancak çiftlerin nüfus cüzdanlarını ve fotoğraflarını teslim alan muhtar, sağlık raporu için ilçe hükumet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüğüne evrak hazırlıyor. Evlenecek çiftler bu belgelerle sağlık ocağı ve nüfus müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırıyor. Bu iki kurumdan alınan belgeler nikahı kıyacak olan köy muhtarına teslim ediliyor. Belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemleri de yine köy muhtarı tarafından yapılabiliyor.

Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Tüm evraklarını topladıktan sonra 6 ay içinde başvuruda bulunabilirsiniz. Unutma; nikah dairesine gitmeden önce telefonla nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah işlem ücreti ne kadardır gibi soruların yanıtlarını öğrenmende fayda var. Çünkü nikah işlem ücretleri nikah dairesine göre değişiklik gösteriyor.

Örneğin; İstanbul’da hafta içinde gerçekleşen nikahlar için nikah salonu ücreti ortalama 200-300 TL, hafta sonu ve tatillerde gerçekleşen nikahlar için ise 400-600 TL civarında. Bu ücretler genellikle hizmet bedeli, dosya ücreti ve evlilik cüzdanı maliiyeti gibi masrafları da kapsıyor. Net ücretleri başvuru yapacağın belediyenin internet sitesinden bakarak ya da telefon ederek öğrenebilirsin. Böylece sadece beyannameni ve ücretini teslim ettikten sonra gün sorgulaması yaparak nikah tarihini hızlı ve sorunsuzca alabilirsin.

İddet Süresi Nedir?

Daha önce evlenip boşanmış bir kadınsan ve boşanman kesinleştiyse hukuki olarak yeniden evlenebilmen için boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük bir sürecin geçmesi gerekiyor. Bu 300 günlük bekleme süresinin amacı, kadının olası bir hamilelik durumu yaşayabilecek olmasıdır. Boşandıktan sonra aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası ile söz konusu kararı kaldırabilirsin.

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah işlemleri dosyasının, mesai saatleri içerisinde alınması gereken belgeler ve belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar göz önünde bulundurularak 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.

nikah-islemleri-kac-gun-surer

Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Yıldırım nikahı, halk arasında bilindiği gibi, evrakları teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde gerçekleşmiyor. Eski zamanlarda nikah işlemleri uzun zaman alırdı. Öyle ki; nikah için hazırlanıp teslim edilen evraklar, uzun süre bürolarda kalırdı. Bu yüzden de nikah günü ertelendikçe ertelenirdi.

Bunun üzerine şikayette bulunan çiftler mahkemenin kararıyla yıldırım nikahı kıydırırlardı. En hızlı şekilde halledildiği için bu uygulama yıldırım nikahı olarak adlandırılırdı. Günümüzde nikah işlemleri eskiye oranla çok hızlı ilerlediği için, artık eski tabirle yıldırım nikahına gerek kalmıyor.

Ancak, nikah günü alırken evlenme dairesine, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğini belirtirsen, başvurundan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi alman mümkün. Hızlı nikah olarak da bilinen ve yıldırım nikahının günümüzde uygulanan bu haliyle ilgili detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Senin Yerine Araştırdık: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evlilik işlemleri için gerekli belgeleri ve başvurunun nasıl yapılacağına dair anlatacaklarımız bu şekilde. Bu belgelerin başvuruda bulunacağın belediyeye göre değişik gösterebileceğini de söylemeden geçmeyelim. Senin de evlilik başvurusuyla ilgili soruların varsa yorum olarak yazabilirsin.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

71 yorum

ET

Esra Tatar

19/08/2020

Mrb 16 yaşını dolduran kisilerin nikahı nasıl oluyo nikah dairesinde mi oluyo

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor. Resmi işlemlerden sonra mekan seçimi size aittir. İyi günler dileriz...


FA

Fehmi Ali

15/07/2020

01-01-2004- doğmlim ne zaman kader evlenebilirim? Kiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba,Türkiye'de yasalara göre, kendi rızanızla evlenebilmeniz için 18 yaşınızı doldurmanız gerekiyor. 17 yaşınızı doldurduğunuzda ise ebeveyn veya yasal vasi rızasıyla evlenebilirsiniz. 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor. İyi günler...


EM

Elmira Musayeva

15/07/2020

Merhaba nişanlim turk vatandaşi .ben Azerbaycan.bu ay evlenmek istiyoruz.2mizde yurtdişinda yaşadigimiz icin eşim 2haftaligina ben 1 haftaliginaTurkiyeye geliyoruz.nigah kiymak icin bu zaman bize yeterlimi? O evlenmek icin kendisi gün ala.bilirmi yoksa mutlaka benimde gitmem lazim.cunki zamanimiz cok az evlendikden sonra yurtdişina dönmemiz lazim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah işlemlerinin, gerekli belgeleri toparlamak, mesai saatlerinde alınacak belgeler, belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar söz konusu olduğunda 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz. Evlendirme dairelerinin yoğunluğuna göre de bu süre değişebilir. Bu nedenle başvuru yapacağınız nikah dairesinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Berk Şimşek

13/07/2020

Merhaba nişanlım 29.10.2003 doğumlu aile rızasıyla 29.10.2020 den sonra evlenmek istiyoruz sağlık raporunu 29.10.2020 den önce alabilir miyiz? yoksa Yaşına girdikten sonra mı alabiliriz? Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik sağlık raporunun geçerlik süresi 6 aydır. Sağlık raporunu aldığını tarihten sonraki 6 ay içerisinde nikah başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


OY

Onur Yaman

10/07/2020

Merhabalar tc kimlik fotokopisi için en az 10 yıl önce çekilmiş fotoğraf istendiğinden bahsetmişsiniz fakat benim kimliğim eski en son 2006 yılında yenilendi sonrasın da ise yeni tc kimlik başvurusu yapmadım evleneceğim zaman değiştiririm diye bunun ne gibi bir problemi olur acaba fotokopi kabul edilmezse hangi adımları izlemeliyim. Teşekkürler ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden ve bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


M.sakir Özden

07/06/2020

Merhaba, eşlerden biri cezaevinde , Başvuru işlemi nasıl yapılır

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gerekli işlemlerle ilgili cezaevi müdürlüğünden ve nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


KK

Kubra Kaya

20/03/2020

merhaba nisanlim 22 martta askere gidiyor ben nisanlim olmadan 01.11.2020 ne nikah tarihi alabiliyomuyum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor.


P

Pınarkotan

04/03/2020

Mrb biz nisanlimda 2019son gunlerinde saglik raporu cikardik hala resmi nikah icin gecerli oluyomu zannedersem 6ay gecerliligivar diye biliyorum yardimci olurmusunuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evet, sağlık raporunun 6 ay geçerliliği vardır. Bu nedenle 2019 yılının aralık ayında alınan sağlık raporu, 2020 yılının haziran ayına kadar geçerlidir. İyi günler dileriz...


S

Sena

02/03/2020

ben evlenmek istiyorum nisanimla ondan icin bu site baktim


ZV

Zeynalabiddin Varol

01/03/2020

Merhaba evlenmek istediğim eşim Türk vatandasligindan çıkmış ama mavi kart a sahip evlenme ehliyetini e devletten alabiliyormuyuz yoksa alman konsoloslugundan mi almamiz gerekiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


FA

Fehmi Ali

24/02/2020

01-01-2004- doğmlim ne zaman kader evlenebilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 01.01.2020 tarihinde 16. yaşınızı doldurduğunuz için mahkeme kararı ile evlenebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığının da sorulabildiğini bilmenizde fayda var. İyi günler dileriz...


HY

Hümeyra Yıldız

13/02/2020

24.07.2002 doğumluyum kendi rizamla evlenebilir miyim yada ailenin rızası alındığında bunu resmi bir evrakla belirtmemiz gerekiyor mu ??

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Siz henüz 18. yaşınızı doldurmadığınız için ebeveynlerinizin veya yasal vasinizin rızasıyla evlenebilirsiniz. Bu iznin resmi olarak belgelenmesi şarttır. İyi günler dileriz...


FA

Fehmi Ali

03/02/2020

مرحبا انا مواليد 01 01 2004 الى متى يجب ان انتظر للزواج من موفقة نفسي


SA

Sabuhi Aliyev

24/01/2020

Ben ve nişanlım Azerbaycan vatandaşıyız. Türkiyede nikah kıymak istiyoruz. Ne yapmamız gerek? Yardımçı olurmusunuz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak işleyen sürece değindik, ancak konuyla ilgili istenen belgeleri düzenleme işlemleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle Türkiye'deki temsilciliklerden ve ülkenizdeki yerel makamlardan bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


CB

Ceren Balcı

16/01/2020

Merhaba Şubat ayında iddet sürem bitiyor sonrasında başka biriyle tekrar nikah yapıcaz evraklara ek olarak sürenin bittiğine dair bi belge isterlermi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İddet süresinin dolduğunu belirten bir belge istenmiyor. Nüfus kayıtlarında görünecektir. İyi günler dileriz...


C

Cenk

06/01/2020

Merhaba benim nisanlım 08.05.2003 tarihinde doğdu şuan yaşı tutmuyor birde anne babası ayrı nasıl evlene biliriz biz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebilir. 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor. Nişanlınız henüz 16. yaşını sürdüğü için mahkeme kararı ile evlenebilirsiniz. 08.05.2020 tarihinde nişanlınız 17. yaşına gireceği için bu tarihten sonra ebeveynlerinin izniyle evlenmeniz mümkündür. İyi günler dileriz...


İA

İbrahim Aydin

05/01/2020

Merhaba benim kız arkadaşım yabancı uyruk vatandaşlığı türkiye cumhuriyet kimliği için başvurusu var ama kimlik hala çıkmadı yabancı kimliği ve pasaport üzerinde evlenirsek bir sıkıntı olurmu yoksa kimlik bekliyelim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Süreci hızlandırmak adına hangi seçeneğin avantaj sağlayacağını merak ediyorsanız, başvuru sürecinin ilgili makamların yoğunluğuna göre değişiklik göstereceğini, bu yüzden net bir yanıt vermenin zor olacağını söyleyebiliriz. Konuyla ilgili yetkili makamlara danışabilirsiniz. Yabancı kimlik ve pasaport ile başvuru yapacaksanız şu yazımız size yardımcı olabilir: Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi

İyi günler dileriz...


G

Gulbaharkikic

01/01/2020

Şubatın 17 2003luyum aile rızasıyla evlenebilir iyim bana cvb verin nolur acill

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. Siz de 17 Şubat 2020 tarihi itibari ile 17. yaşınızı dolduracağınız için bu tarihten sonra aile rızasıyla evlenebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


DN

Damla Nur

16/12/2019

01/01/2002 doğumluyum ocak 2020 de kendi rizam ile evlilik yapabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Siz de 1.1.2020 tarihi itibari ile 18. yaşınızı dolduracağınız için kendi rızanızla evlenmeniz mümkündür. İyi günler dileriz...


D

Düğün.com

26/08/2019

Merhaba, Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Verdiğiniz doğum tarihine göre siz de 18 yaşınızı doldurmuş durumdasınız. Bu yüzden kendi rızanızla evlenebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


HBK

Hazal Beste Kuru

25/08/2019

01.08.2001 tarihiyim kendi rızamla evlenebilirmişim?


D

Düğün.com

16/08/2019

Merhaba, Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak istenen belgeleri bulabilirsiniz. Ancak istenen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden ve ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


BBA

Burak Barışcan Akçadağ

15/08/2019

Merhabalar benim kız arkadaşım Rus vatandaşı ve biz bu kış evlenmek istiyoruz ama evraklarla ilgili hiç bir bilgimiz yok, benim ne yapmam lazım, onun hangi evrakları hazırlaması gerekiyor ki , gün almaya gittiğimizde eksik olmasın ,bunun la ilgili bilginiz var ve yardımcı olursanız çok sevinirim , arıyıp sorabileceğim bir numara bile olabilir .


B

Beyzanurakyurek

10/06/2019

26.09.2002 17 yaşındayımevlene bilirmiyim acaba kendi rizamla

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor.


YG

Yaren Göktaş

09/06/2019

Benim halen okulum bitmedi evlene bilir miyim yani bir sorun olur mu ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yaşınız evlenmeye uygun olduğu sürece öğrenci olmanız evlenmenize engel değil. Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Bu şartları karşılıyorsanız evlenebilirsiniz.


HK

Hatice Köse

08/05/2019

Iyi günler hamileyken yıldırım nikahı kiyilirmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evliliği sona eren kadının, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 300 gün içerisinde evlenmesine olanak tanımamaktadır. Bunun nedeni kadının hamile olma ihtimali ve doğacak çocuğun korunmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle eğer boşandıysanız iddet süresi dolmadan, hamileyken evlenmeniz mümkün değil. Ancak önceden evlenmediyseniz, boşanma durumu söz konusu değilse ve nikah işlemlerine başlamadan önce hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, bu durum evlenmenize engel değil.


BS

Barış Saatci

21/04/2019

Nikah sağlık raporu kaç gün geçerli birde nişanlım tek gidip belediye ye nikah günü alabilir mi sağlık raporu nu devlet hastenesinden alsak aile hekimine onaylatmamız gerekir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah başvurusu için gerekli tüm belgeler gibi sağlık raporunun da geçerlilik süresi 6 aydır. Raporda aile hekiminin onayı da şart. Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Şimdiden mutluluklar dileriz...


EA

Elmas Alkanat

16/04/2019

Merhabalar, iki farklı şehirde yaşıyoruz. Gerekli evrakları kendi yaşadığımız şehirde alıp birinde nikah kıydırsak problem çıkar mı ? Yoksa gerekli bütün evrakları niikahın kıyılacağıı yerden mi almalıyıız ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Belgeleri ayrı ayrı yaşadığınız şehirden alabilirsiniz. Ancak nikah başvurusu yapacağınız belediyeye ikinizden biri bağlı değilse, birinizin evlenme izin belgesi de alması gerekiyor. Nikah başvurunuzu ikinizden birinin bağlı olduğu belediye yapacaksanız bu belgeye ihtiyacınız olmayacaktır. Nikah başvurusuyla ilgili sorularınız için şu yazımıza da bakabilirsiniz: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin


GA

Gamze Atalay

26/12/2018

Merhaba ben 10.09.2001 liyim aile rızası ile evlenebilir miyim ?

Düğün.com

Düğün.com
17 yaşınızı doldurduğunuz için aile onayı ile başka bir engelin bulunmaması koşulu ile evlenebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


EA

Elif Asena

31/10/2018

30.10.2001 doğumluyum kendi rızamla evlenebilmem için ne zamanı beklemeliyim?

Düğün.com

Düğün.com
Elif Hanım Merhaba. 18 yaşını doldurduktan sonra, ailenizin onayı olmaksızın evlenebilirsiniz. Bu durumda 30.10.2019 tarihinden sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


M

Melek

13/07/2018

nisanlimin ikametgahi yurtdışında. ikimizin de ikinci evliliği olacak.turkiye de evlenmek için hangi belgeleri nereden almamız gerekecek tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Melek Hanım Merhaba. Eğer nişanlınız yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise yaşadığı ülkenin Türk Konsolosluğu'na başvurarak gerekli evraklar hakkında bilgi edinmesini öneriyoruz.


Bekir Çolakoğlu

09/05/2018

Nisanlim 17.08.2000 li 8 ayin 17 si geldiginde kendi rizasi ile evlenebilirmiyiz


E

Emin

28/03/2018

iyi aksamlar ben 20.06.2000 dogumluyum bugun itibariyle evlenebilirmiyim kendi rizam ile tesekkurler


R

Rümeysa

05/03/2018

Yabancı kişiyle evlenirken o kişinin doğum belgesi bulunması gereklimi yada apostil yeterlimi olur


MMV

Muhammed Musab Vural

05/03/2018

Nisanlimin 18ni doldurmasina 3 ay var 3 ay sonrasi icin yani 18ni doldurdugu gun veya ertesi gun icin nikah tarihi almamiz mumkunmu ailenin falan izni olmadan yani yasinin doldugu gune nikah tarihi almak istiyorum


Ali Öztürk

10/02/2018

Ben Balıkesir de ikamet ediyorum.evlenmek istediğim kız Antalya da ikamet ediyor.evlilik için toplamamiz gereken belgeleri aynı belediye de yapabilir miyiz.


SI

Sözer Ismet

09/02/2018

Hayırlı günler sözlüm 1 mart 2001 doğumlu aile imzasiyla nikahim tam olarak nezaman çıkar


KB

Kizlarkhon Boymatova

20/01/2018

Merhaba, ben Uzbekistan vatandaşiyimi turk vatandasiyla evlenmek icin neler lazım olur? Pasaport da eski kocamin soyadı onu değiştirmelimiyim? ONeden Teşekkür ederim


İ

İbrahim

22/10/2017

Merhaba sevgilimle ikimiz 16 yaşındayız aile rızasıyla evlenebilirmiyiz


MAK

Mehmet Ali Kozan

08/10/2017

Merhaba eşim olacak kişi yabancı Cezayir vatandaşı nasıl bir yol izlememiz gerekli teşekkürler


Dilek Şengül

04/10/2017

Merhaba, boşanma harici bir davamız varsa bu evlilik belgeleri sürecinde karşımıza çıkar mı sıkıntı olur mu?


ST

Serkan Tuna

06/09/2017

evlenmek için greken evrak nedir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Serkan, Sorunun cevabı makalede yazıyor...


D

Dinçer

05/09/2017

Evlenmeme 8 ay var sans eseri taşıyıcı hebatitb olduğumu öğrendim. Acaba evleneceğim kız bu durumu nasıl karsilicak evlenmemize engel olurmu?


YY

Yalçin Yörük

21/08/2017

Merhaba yunanistan uyruklu bir bayan pasaportu hiç çıkartmamış ama kimligi var pasaportsuz türkiyede nikah kıydırabilirmi.


MIA

Mısra Irem Arslan

18/08/2017

12.10.1999 doğumluyum kendi rizam ile evlenebilir miyim yoksa ekimin 12 sinin gelmesini beklemek zorunda mıyım?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Mısra İrem, 18. yaşını doldurman gerektiği için doğum gününü beklemelisin.

AH

Ayşe Hakann
benn 18 yaşından gün aldım kendi rızam ile evlnblrmym


İK

İlyas Kandemi

10/08/2017

Merhaba biz sözlümle nikah tarihini almak istiyoruz ama ben sozlumun doğum gününde almayı düşünüyorum fakat doğum günü 16 /06 tarihli olduğu için bayrama geliyor bunun için mesai yapılabilir mi


E

Edanur

02/08/2017

2002 doğumluyum 16 yaşıma basınca izin olarak ne belgesi gerekiyor acaba

M

Mustafa
Kızım 16 yaşında evlenecek ne yaşadın sen


A

Aliye

09/07/2017

Merhaba. Yabancı uyruklu kadın ile Türkiye vatandaşı evlenecek. Hangi evraklar gerekiyor her ikisi için de? Teşekkür ederim


S

Sukran

03/07/2017

Ben 2000.15.01 liyim kendi rizamla evlene bilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Şükran, 18. yaşını doldurmadığın için kendi rızan ile evlenemezsin.


FK

Fettah Kurtulus

24/04/2017

Merhaba kimligimi kaybettim randevu icinde 3 ay sonraya gun veriyorlar nikah basvurusunu kimlik yerine pasaport ile gerceklestirebiliyormuyuz bir bilginiz varmidir? Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Fettah, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


MM

Melike Melike

17/03/2017

Merhaba nisanlim mahkum hapishanede izne ciktigin da yildirim nikahiyle evlenebiliyor muyuz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Melike, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


AK

Ayşe Kır

16/03/2017

Merhaba benim nişanlım alman vatandaşı olmuş aslen türk, sivas'da doğmuş. Bizim evlenmemiz için kendisi almanyadan hangi belgeleri getirmesi gerekir, sivasa gitmesi gerekirmi yoksa almanyadan getireceği belgeler yeterlimi


ALA

Ali Leyla Akcam

25/01/2017

Merhaba ben 01.01.1992 doğumluyum nisanlim ise 01.04.1999 dogumlu yildan doldu ama aydan dolmadi aile rizasi var evlensek bir sikiti olurmu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ali, Ailelerin rızası olduğu sürece ve bunu yetkili mercilere belirttiğiniz sürece evlenmenizde engel olmayacaktır.


BA

Berrin Ak

18/01/2017

Merhaba. Yıldırım nikahı kıymak istiyoruz bunun bi ucreti var mıdır ? Var ise acil olarak bildirirmisiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Berrin, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


Büşra Öz

01/01/2017

Merhaba ben 16.05.2000 doğumluyum sözlüm İse 01.03.1998 doğumlu gizlice yıldırım nikahı kıyabilir miyiz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Büşra, 2000 doğumlu olduğun için henüz 18. yaşını doldurmamışsın. O nedenle kendi rızan ile evlenemezsin.


ÖS

Ömür Saygı

26/12/2016

Benim nişanlım yurt dışında o gelmeden nikah günü alabilir miyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ömür, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


BA

Büşra Ak

16/11/2016

21.12.1997 doğumluyum. Kendi rızam ile evlenebiliyor muyum ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Büşra , 18. yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.


B

Burcu

22/10/2016

Merhaba biz ailemizden habersiz kaçarak evleneceğiz . nikaah işlemleri sırasında ailemizin haberı olur mu . eve kağıt falan gelme ihtimali varmıdır ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Burcu, Yasal olarak evlenebilmeniz için evlenme ehliyeti ve onun gibi birçok evrak tamamlamanız gerekiyor. Eğer her ikinizde 18. yaşınızı doldurduysanız yasal olarak da evraklarınızı tamamladıysanız kendi rızanız ile evlenebilirsiniz.


MK

Melda Kulsuz

18/10/2016

Merhaba ben 14.01.1999 doğumluyum ocak ayında 18oluyorum kendi rızamla evlebilirmiyim aile şartmı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Melda, 18. yaşını doldurduğun gün kendi rızan ile evlenebilirsin.


NI

Neriman Işık

05/10/2016

Merhaba biz nisanlimla farklı şehirde yaşıyoruz. Nikahimizi benim yasadigim sehirde yapicaz. Başvuruyu beraber yapıcaz onun ikametgahi baska sehirde sıkıntı olur mu acaba

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Neriman, Farlı şehirlerde yaşayanlar için burayı tıklayarak 5. maddeyi inceleyebilirsin. Daha ayrıntılı bilgi için T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü’den bilgi alabilirsin.


BK

Burhan Karabiyik

02/10/2016

Merhaba ben 14.04.1995 dogumluyum nisanlim ise 15.05.1998 evlenmek icin aile rizasina gerek var mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Burhan, Nişanlın 2016 mayıs ayında 18 yaşını doldurduğu için aile rızasını almadan da evlenebilirsiniz.


İC

İsa Ceşen

30/09/2016

Ben istanbul da oturuyorum ve nişanlım izmir de oturuyor ben izmire gidip orda nikah yapmak istiyorum ve yapmak için ne lazım yani ne evrak lazım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba İsa, Nikah işlemleri için hazırlaman gereken belgeler bildiğimiz kadarıyla değişmiyor ve hepsi makalenin içerisinde yer alıyor. Fakat sana önerim İzmir'de nikahınızın kıyılacağı belediye ile irtibata geçmek olacak. Onların özel olarak istedikleri bir belge varsa onları da temin etmen daha iyi olacaktır.


EA

Elif Ates

17/09/2016

26\08\1998 dogumluyum kendi rizamla evlene bilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Elif, 18 yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.


G

Gülşah

11/08/2016

Ben 21eylül 1997 tarihinde doğdum kendi rızam ile evlenebiliyo muyum yoksa aile rızası mı gerekli


MD

Murat Dokuz

12/04/2016

Ben ankarada nişanlım aydinda bu sağlık raporunu falan ayrı ayrı yerlerde yaptirsak olur mu


ET

Eda Tas

29/02/2016

Benim nişanlim yurt dışında o gelmeden nikah günü ben alabilir miyim


ZK

Zeynep Kilim

02/02/2016

merhaba düğünüm 2 eylülde evlilik işlemleri için sağlık raporu aldım bugün ( 02.02.2016) şu an başvuru yapamıyor muyum? tam 7 ay var evlenmemize sağlık raporu geçerli olur mu?


ZA

Zafer Aycıl

17/09/2015

Merhaba biz Yıldırım nikahı yapmak istiyoruz bunun için extra bi belge gerekiyor mu birde nişanlım kocaelinde oturuyor ben istanbul da nikahı da Üsküdar da yapmak istiyoruz herhangi bir sevk belgesi falan ole bişey varmı


SY

Sevim Yardım

15/03/2015

agustos ayı için nezaman nikah günü almak gerekiyor


D

Denizkocaaslan

28/02/2015

21 ocak 1998 doggum taeigi var evlene bilirmiyiz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Deniz, Henüz 18 yaşını doldurmadığın için ailenin rızası olmadan evlenemezsin. 2016 yılında, doğum tarihinden geçtikten sonra evlenebilirsin...


K

Kadriye

13/10/2014

aman dikkat son gün uğraşmayın