Evlenme Dosyasında Bulunması Gereken Evlilik Belgeleri

Evlilik teklifi, tanışma merasimi, kız isteme, söz yüzüğü töreni ve nişan derken artık sen ve müstakbel eşin evlilik aşamasına geldiniz. Şimdi artık işin resmi kısmını tamamlamaya geldi. “Nikah için gerekli belgeler nelerdir, resmi nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah işlemleri kaç gün sürer?” gibi soruların varsa, doğru yerde olduğunu bilmelisin. Tüm hazırlık aşamalarını anlatacağım bu yazı sayesinde bilmen gereken her şeyi öğreneceksin.

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Evlilik hazırlığının en can sıkıcı sürecinin bürokratik işlemler olduğunu biliyorum ama müstakbel eşinle geçireceğin bir ömür için bu sıkıcı işlemlere bile heyecanla koşturacağından eminim. İlk olarak nikah işlemleri için gerekli evraklar listesi hazırlaman gerektiğini bilmelisin. Listedeki tüm evrakları tamamladıktan sonra nikah işlemleri için eksik kalan tek şey evlilik beyannamesinde bulunarak bu süreci tamamlamak!

mzdo7vmkzjuxuy1d - evlenme dosyasında bulunması gereken evlilik belgeleri

Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nikah işlemleri için kolları sıvadın ve gerekli olan evraklar için araştırma yapıyorsun. Öncelikle yapman gereken şey eline bir kağıt ve kalem almak, ardından da tüm bilgileri not ederek eksiksiz bir şekilde dosyanı tamamlayarak harekete geçmek. Eğer bu sürecin hızlı ve sorunsuz ilerlemesini istiyorsan mutlaka planlı ve programlı hareket etmen gerektiğini bilmelisin. İşte A’dan Z’ye evlenmek için gerekli evraklar listesi:

  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri.
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 5 adet vesikalık fotoğraf. (vesikalık sayısı başvuru yaptığınız belediyeye göre farklılık gösterebilir.)
  • Resmi veya özel sağlık kurum ve kuruluşundan alınmış sağlık raporu
  • Nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi
  • İki örnek olarak düzenlenen evlenme beyannamesi.
  • Evlenme ehliyet belgesi.
vqjk0h7n0jtxp04f - evlenme dosyasında bulunması gereken evlilik belgeleri

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Tüm işlemler gibi elbette evlilik için de en önemli evrak nüfus cüzdanıdır. Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanı sureti mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve TC kimlik numaralı olmalıdır. Nikah dairesine nüfus cüzdanının aslı değil yalnızca fotokopisi teslim edilir. Fakat fotokopinin aslı gibi olduğunu teyit etmek için aslı da talep edilir.

Nikah İçin Fotoğraf

Resmi nikah için gerekli belgeler arasında bulunan vesikalık fotoğraflar biyometrik ve son 6 ay içerisinde çektirilmiş, bilgisayarla çoğaltılmamış, fotokopi değil orijinal fotoğraflar olmalıdır. Teslim edilecek fotoğraf sayısı başvurduğun belediyeye göre farklılık gösterir. Bu nedenle başvuracağın belediyenin fotoğraf sayısı konusundaki talebini öğrendikten sonra fotoğraflarını dosyaya ekleyebilirsin.

eog4nqgrfb2jzy2t - evlenme dosyasında bulunması gereken evlilik belgeleri

Evlilik İçin Sağlık Raporu

Öncelikle, ”Nikah için sağlık raporu neden gereklidir? sorusunu yanıtlayalım. Bu raporun amacı, tarafların cinsel yolla bulaşan bir hastalıklarının olup olmadığını saptamak ve anne ile çocuk arasında ileride ortaya çıkabilecek kan uyuşmazlığı gibi sorunları önceden belirleyebilmektir. Çiftler bu raporu aile hekimleri, özel hastaneler, devlet hastaneleri ve toplum sağlığı merkezlerinden alabilirler. Özel hastaneler sağlık raporları için ekstra ücret talep edebilecekleri için işlemlerini devlet kurumlarında yaptırmanı tavsiye ediyorum.

Evlilik İçin Nüfus Kayıt Örneği

Evlilik için nüfus kayıt örneğini ister bağlı olduğun nüfus müdürlüğüne giderek, istersen de e-devlet ile internet sistemi üzerinden kolayca temin edebilirsin. E-devlet sistemine girebilmen için halihazırda bir şifren yoksa, PTT’den şifre alman gerektiğini unutma! Şifre almakla uğraşmak istemiyorsan, nüfus müdürlüğüne gittiğinde nüfus kayıt örneğinin yanı sıra ikametgahını ve evlenme ehliyet belgeni de almayı ihmal etme.

İkametgah Belgesi

Resmi nikah için gerekli evraklar arasında bulunan ikametgah belgesini, muhtarlıktan, nüfus müdürlüğünden ya da e-devlet sisteminden temin edebilirsin. Belgenin yakın tarihli olması gerektiğini de unutmamanda fayda var.

n8fd6e0ah47ez951 - evlenme dosyasında bulunması gereken evlilik belgeleri

Evlenme Ehliyet Belgesi

Evlenme ehliyet belgesi, nikah için gerekli olan belgeler arasında evlenmeye dair herhangi bir engelin olmadığını gösteren önemli bir evraktır. Bu belgeyi sağlık raporunu aldıktan sonra senin ve eşinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne beraber giderek alabilirsiniz. Bu arada evlilik ehliyet belgesinin 6 ay süresince geçerli olduğunu sakın unutma. Başvuruyu yaparken bunu göz önünde bulundurmalısın. Daha detaylı bilgi için, "Evlenme İzin Belgesi" isimli makalemizi de incelemende fayda var!

Evlenme Beyannamesi

Başvurduğunuz belediyenin talebine göre iki veya dört kopya olarak düzenlenen evlenme beyannamesi, doldurmanız gereken bir formdan oluşur. Bilgilerin tümünün doğru ve okunaklı bir yazıyla doldurulması gerekir. ”Evlenme beyannamesi nereden alınır?” diye düşünmene gerek yok zira bu belge evlendirme dairesine yapacağın müracaat sırasında ilgili birim tarafından düzenlenerek evlendirme memurlarınca onaylanıyor.

dlqs102zwx3xmot3 - evlenme dosyasında bulunması gereken evlilik belgeleri

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah işlemleri dosyası, mesai saatleri içerisinde alınması gereken belgeler, devlet dairelerinde beklenen sıralar ve alınacak belgelerin yerlerinin birbirine olan uzaklığı göz önünde bulundurularak 2 veya 4 gün arasında tamamlanabilir. Normal bir nikah için hazırlıklara 1 ay öncesinden, yıldırım nikahı işlemleri içinse mutlaka 1-2 gün öncesinden başlamalısın.

İkamet Edilen Yerin Dışında Evlenmek

Müstakbel eşin ve sen ikametinizin olmadığı, farklı bir belediyede nikahınızın kıyılmasını istiyorsanız, hazırlamanız gereken evraklar aynıdır. Bu evrakları, eş adayının ya da senin bağlı olduğunuz belediyenin nikah memurluğuna birlikte giderek teslim ediyorsunuz. Dosya incelenip, evlenmeye engel bir durumun olmadığı anlaşılınca, başvurduğunuz memurluk size izin belgesini onaylayarak veriyor. Bu belge ile evlenmek istediğiniz belediyenin nikah memurluğuna başvurarak, nikah için gün alabilirsiniz.

Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Evraklar

"Haydi, hemen evlenelim!" Yıldırım nikahı hazırlıklarının en romantik başlangıcı bu cümle olabilir. Evlilik için aylarca beklemek istemeyen bir çiftseniz yapman gereken tek şey planlı ve programlı hareket ederek yukarıda sıraladığım tüm belgeleri jet hızıyla temin etmek. Eğer hızlı ve programlı olursan evlilik kararı aldıktan 2 gün sonra evlenmeniz mümkün! Evlilik izni belgesini aldıktan sonra bu belge ile istediğin yerde (yurt içi veya yurt dışı), isteğin zaman yetkili memur ve personel huzurunda evlenebilirsin.

mytsdmjrl4l2zejz - evlenme dosyasında bulunması gereken evlilik belgeleri

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek

Yabancı uyruklu biriyle evlenebilmek için yetkili bir evlendirme memuru tarafından evlendirilmeniz gerektiğini bilmelisin. Yabancı biriyle evlilik normal evlilik işlemlerinden biraz daha fazla evrak gerektirdiği için evrakların hazırlanma süresi biraz daha uzun sürebilir. Bu süreci bunları da göz önünde bulundurarak planlamanda fayda var. Yabancı uyruklu biriyle evlenmek için gerekli tüm belgeleri ve detayları "Yabancı Biriyle Türkiye’de Evlilik" isimli makalemizi okuyarak öğrenebilirsin.

Tüm bunların haricinde eğer sevdiğin insanla birlikte yurt dışında evlenmek gibi bir hayalin varsa ya da bu konuda bir zorunluluk söz konusuysa yurt dışında nasıl evlenilir, yurt dışında evlenmek için gerekli belgeler nelerdir gibi soruların yanıtını videomuzda bulabilirsin.

Kızlık Soyadını Kullanma

Eğer evlendikten sonra eşinin soyadı ile beraber kızlık soyadını da kullanmaya devam etmek istiyorsan, yapacağın ilk şey evlilik başvurusu esnasında kayıt masasından temin edebileceğin soyadı dilekçesini doldurmak olmalıdır. Kızlık soyadını kullanmak için bu işlemi yapman yeterlidir.

Mal Ayrılığı Rejimi Nedir?

Mal ayrılığı rejimi, eşlerin birbirlerinden mal varlığı yönünden bağımsız durumda kalmalarını sağlayan bir sistemdir. Peki, bu ne demek? Evlilik öncesi ve sonrasında kazanılan malların kazanan eşin olduğu ve bu mallar üzerinde diğer eşin hak iddia edemeyeceği hukuki bir işlemdir. Eğer evleneceğin insanla mal ayrılığı konusunda anlaştıysan söz konusu beyanınızı içeren noter tarafından onaylanmış "mal ayrılığı sözleşmesini" nikah için hazırladığın belgelerle beraber bildirmen gerektiğini bilmelisin.

h2pshhl6upzfymky - evlenme dosyasında bulunması gereken evlilik belgeleri

İddet Süresi Nedir?

Daha önce başından evlilik olayı geçmiş bir kadınsan ve boşanman kesinleştiyse hukuki olarak yeniden evlenebilmen için boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük bir sürecin geçmesi gerekiyor. Bu 300 günlük bekleme süresinin amacı, kadının olası bir hamilelik durumu yaşayabilecek olmasıdır. Fakat günümüzde artık kadının hamile olup olmadığı testlerle kolay bir şekilde öğrenilebildiği için bu süreci beklemek zorunda değilsin. emin misin ben zorunlu dıy ebiliyorum Boşandıktan sonra aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası ile söz konusu kararı kolayca kaldırabilirsin.

c5d7p7qxibwdtjvx - evlenme dosyasında bulunması gereken evlilik belgeleri

Küçük Yaşta Evlilik

On sekiz yaşını dolduran kadın ve erkek, hiçbir izne tabii olmaksızın evlenebilir. Medeni Kanun’un 124. maddesine göre, kadın ve erkek on yedi yaşını doldurmadıkça kendi rızasıyla evlenemez. On yedi yaşını dolduran kadın ve erkek yasal temsilcisinin yani anne ve babasının izniyle evlenebilir. Hakim, evlenmeye haklı bir sebep olmaksızın izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, on yedi yaşını dolduran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

Evlenmek için gerekli belgeler arasında temin edeceğin tüm evraklara ek olarak dosyaya bir de ebeveynlerinin rızasını gösteren belgeyi eklemen gerektiğini unutma! Söz konusu belgelerin imzalı ve ilgili makamlarca onaylanmış olması da şarttır. Diğer bir seçeneğin ise izin belgelerinin bizzat evlendirme memurunun huzurunda imzalanması ve tasdik işleminin evlendirme memuru tarafından yapılmasıdır.

On altı yaşını dolduran erkek veya kadın ise ancak olağanüstü durum ve sebepler olması halinde, hakim izniyle evlenebilir.

Evlilik için gerekli evraklar ve nikah işlemleri için yapman gereken her şeyi seninle paylaştım. Evlendikten sonra yapılacak resmi işlemlere de göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Aklına takılan sorular varsa sorabilir, evlenme dosyası ve evlilik süreciyle ilgili tecrübeli biriysen de tüm tecrübelerini yorum olarak paylaşabilirsin.

Şehrindeki 25 Evlendirme Dairesi Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (42)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

K Kadriye

aman dikkat son gün uğraşmayın

D Denizkocaaslan

21 ocak 1998 doggum taeigi var evlene bilirmiyiz ?

D Düğün.com

Merhaba Deniz, Henüz 18 yaşını doldurmadığın için ailenin rızası olmadan evlenemezsin. 2016 yılında, doğum tarihinden geçtikten sonra evlenebilirsin...

SY Sevim Yardım

agustos ayı için nezaman nikah günü almak gerekiyor

ZA Zafer Aycıl

Merhaba biz Yıldırım nikahı yapmak istiyoruz bunun için extra bi belge gerekiyor mu birde nişanlım kocaelinde oturuyor ben istanbul da nikahı da Üsküdar da yapmak istiyoruz herhangi bir sevk belgesi falan ole bişey varmı

ZK Zeynep Kilim

merhaba düğünüm 2 eylülde evlilik işlemleri için sağlık raporu aldım bugün ( 02.02.2016) şu an başvuru yapamıyor muyum? tam 7 ay var evlenmemize sağlık raporu geçerli olur mu?

ET Eda Tas

Benim nişanlim yurt dışında o gelmeden nikah günü ben alabilir miyim

MD Murat Dokuz

Ben ankarada nişanlım aydinda bu sağlık raporunu falan ayrı ayrı yerlerde yaptirsak olur mu

G Gülşah

Ben 21eylül 1997 tarihinde doğdum kendi rızam ile evlenebiliyo muyum yoksa aile rızası mı gerekli

EA Elif Ates

26\08\1998 dogumluyum kendi rizamla evlene bilir miyim

D Düğün.com

Merhaba Elif, 18 yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.

İC İsa Ceşen

Ben istanbul da oturuyorum ve nişanlım izmir de oturuyor ben izmire gidip orda nikah yapmak istiyorum ve yapmak için ne lazım yani ne evrak lazım

D Düğün.com

Merhaba İsa, Nikah işlemleri için hazırlaman gereken belgeler bildiğimiz kadarıyla değişmiyor ve hepsi makalenin içerisinde yer alıyor. Fakat sana önerim İzmir'de nikahınızın kıyılacağı belediye ile irtibata geçmek olacak. Onların özel olarak istedikleri bir belge varsa onları da temin etmen daha iyi olacaktır.

BK Burhan Karabiyik

Merhaba ben 14.04.1995 dogumluyum nisanlim ise 15.05.1998 evlenmek icin aile rizasina gerek var mi ?

D Düğün.com

Merhaba Burhan, Nişanlın 2016 mayıs ayında 18 yaşını doldurduğu için aile rızasını almadan da evlenebilirsiniz.

NI Neriman Işık

Merhaba biz nisanlimla farklı şehirde yaşıyoruz. Nikahimizi benim yasadigim sehirde yapicaz. Başvuruyu beraber yapıcaz onun ikametgahi baska sehirde sıkıntı olur mu acaba

D Düğün.com

Merhaba Neriman, Farlı şehirlerde yaşayanlar için burayı tıklayarak 5. maddeyi inceleyebilirsin. Daha ayrıntılı bilgi için T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü’den bilgi alabilirsin.

MK Melda Kulsuz

Merhaba ben 14.01.1999 doğumluyum ocak ayında 18oluyorum kendi rızamla evlebilirmiyim aile şartmı

D Düğün.com

Merhaba Melda, 18. yaşını doldurduğun gün kendi rızan ile evlenebilirsin.

B Burcu

Merhaba biz ailemizden habersiz kaçarak evleneceğiz . nikaah işlemleri sırasında ailemizin haberı olur mu . eve kağıt falan gelme ihtimali varmıdır ?

D Düğün.com

Merhaba Burcu, Yasal olarak evlenebilmeniz için evlenme ehliyeti ve onun gibi birçok evrak tamamlamanız gerekiyor. Eğer her ikinizde 18. yaşınızı doldurduysanız yasal olarak da evraklarınızı tamamladıysanız kendi rızanız ile evlenebilirsiniz.

BA Büşra Ak

21.12.1997 doğumluyum. Kendi rızam ile evlenebiliyor muyum ?

D Düğün.com

Merhaba Büşra , 18. yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.

ÖS Ömür Saygı

Benim nişanlım yurt dışında o gelmeden nikah günü alabilir miyim?

D Düğün.com

Merhaba Ömür, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

Büşra Öz

Merhaba ben 16.05.2000 doğumluyum sözlüm İse 01.03.1998 doğumlu gizlice yıldırım nikahı kıyabilir miyiz ?

D Düğün.com

Merhaba Büşra, 2000 doğumlu olduğun için henüz 18. yaşını doldurmamışsın. O nedenle kendi rızan ile evlenemezsin.

BA Berrin Ak

Merhaba. Yıldırım nikahı kıymak istiyoruz bunun bi ucreti var mıdır ? Var ise acil olarak bildirirmisiniz

D Düğün.com

Merhaba Berrin, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

ALA Ali Leyla Akcam

Merhaba ben 01.01.1992 doğumluyum nisanlim ise 01.04.1999 dogumlu yildan doldu ama aydan dolmadi aile rizasi var evlensek bir sikiti olurmu

D Düğün.com

Merhaba Ali, Ailelerin rızası olduğu sürece ve bunu yetkili mercilere belirttiğiniz sürece evlenmenizde engel olmayacaktır.

AK Ayşe Kır

Merhaba benim nişanlım alman vatandaşı olmuş aslen türk, sivas'da doğmuş. Bizim evlenmemiz için kendisi almanyadan hangi belgeleri getirmesi gerekir, sivasa gitmesi gerekirmi yoksa almanyadan getireceği belgeler yeterlimi

MM Melike Melike

Merhaba nisanlim mahkum hapishanede izne ciktigin da yildirim nikahiyle evlenebiliyor muyuz ?

D Düğün.com

Merhaba Melike, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

FK Fettah Kurtulus

Merhaba kimligimi kaybettim randevu icinde 3 ay sonraya gun veriyorlar nikah basvurusunu kimlik yerine pasaport ile gerceklestirebiliyormuyuz bir bilginiz varmidir? Teşekkürler

D Düğün.com

Merhaba Fettah, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

S Sukran

Ben 2000.15.01 liyim kendi rizamla evlene bilirmiyim

D Düğün.com

Merhaba Şükran, 18. yaşını doldurmadığın için kendi rızan ile evlenemezsin.

A Aliye

Merhaba. Yabancı uyruklu kadın ile Türkiye vatandaşı evlenecek. Hangi evraklar gerekiyor her ikisi için de? Teşekkür ederim

E Edanur

2002 doğumluyum 16 yaşıma basınca izin olarak ne belgesi gerekiyor acaba

İK İlyas Kandemi

Merhaba biz sözlümle nikah tarihini almak istiyoruz ama ben sozlumun doğum gününde almayı düşünüyorum fakat doğum günü 16 /06 tarihli olduğu için bayrama geliyor bunun için mesai yapılabilir mi

MIA Mısra Irem Arslan

12.10.1999 doğumluyum kendi rizam ile evlenebilir miyim yoksa ekimin 12 sinin gelmesini beklemek zorunda mıyım?

D Düğün.com

Merhaba Mısra İrem, 18. yaşını doldurman gerektiği için doğum gününü beklemelisin.

AH Ayşe Hakann

benn 18 yaşından gün aldım kendi rızam ile evlnblrmym

YY Yalçin Yörük

Merhaba yunanistan uyruklu bir bayan pasaportu hiç çıkartmamış ama kimligi var pasaportsuz türkiyede nikah kıydırabilirmi.

D Dinçer

Evlenmeme 8 ay var sans eseri taşıyıcı hebatitb olduğumu öğrendim. Acaba evleneceğim kız bu durumu nasıl karsilicak evlenmemize engel olurmu?

ST Serkan Tuna

evlenmek için greken evrak nedir

D Düğün.com

Merhaba Serkan, Sorunun cevabı makalede yazıyor...

Dilek Şengül

Merhaba, boşanma harici bir davamız varsa bu evlilik belgeleri sürecinde karşımıza çıkar mı sıkıntı olur mu?

MAK Mehmet Ali Kozan

Merhaba eşim olacak kişi yabancı Cezayir vatandaşı nasıl bir yol izlememiz gerekli teşekkürler

İ İbrahim

Merhaba sevgilimle ikimiz 16 yaşındayız aile rızasıyla evlenebilirmiyiz

KB Kizlarkhon Boymatova

Merhaba, ben Uzbekistan vatandaşiyimi turk vatandasiyla evlenmek icin neler lazım olur? Pasaport da eski kocamin soyadı onu değiştirmelimiyim? ONeden Teşekkür ederim

SI Sözer Ismet

Hayırlı günler sözlüm 1 mart 2001 doğumlu aile imzasiyla nikahim tam olarak nezaman çıkar

Ali Öztürk

Ben Balıkesir de ikamet ediyorum.evlenmek istediğim kız Antalya da ikamet ediyor.evlilik için toplamamiz gereken belgeleri aynı belediye de yapabilir miyiz.

MMV Muhammed Musab Vural

Nisanlimin 18ni doldurmasina 3 ay var 3 ay sonrasi icin yani 18ni doldurdugu gun veya ertesi gun icin nikah tarihi almamiz mumkunmu ailenin falan izni olmadan yani yasinin doldugu gune nikah tarihi almak istiyorum

R Rümeysa

Yabancı kişiyle evlenirken o kişinin doğum belgesi bulunması gereklimi yada apostil yeterlimi olur

E Emin

iyi aksamlar ben 20.06.2000 dogumluyum bugun itibariyle evlenebilirmiyim kendi rizam ile tesekkurler

Bekir Çolakoğlu

Nisanlim 17.08.2000 li 8 ayin 17 si geldiginde kendi rizasi ile evlenebilirmiyiz

M Melek

nisanlimin ikametgahi yurtdışında. ikimizin de ikinci evliliği olacak.turkiye de evlenmek için hangi belgeleri nereden almamız gerekecek tesekkurler

D Düğün.com

Melek Hanım Merhaba. Eğer nişanlınız yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise yaşadığı ülkenin Türk Konsolosluğu'na başvurarak gerekli evraklar hakkında bilgi edinmesini öneriyoruz.

EA Elif Asena

30.10.2001 doğumluyum kendi rızamla evlenebilmem için ne zamanı beklemeliyim?

D Düğün.com

Elif Hanım Merhaba. 18 yaşını doldurduktan sonra, ailenizin onayı olmaksızın evlenebilirsiniz. Bu durumda 30.10.2019 tarihinden sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.