Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Sevgilini çok seviyorsun ve onunla girdiğin evlilik yolunun tüm büyülü atmosferini aşama aşama yaşıyorsun. Fakat bir de işin ciddi ve resmi ayağı var. Bunun için de yeterince hazırlıklı mısın acaba? Evlenme dosyası nedir, ne işe yarar gibi soruların cevaplarına ne kadar vakıfsın? Konuya dair öğrenmek istediğin her şey için okumaya devam et!

Sen sen ol, evlilik kararı verdiğin ve sevdiğin adamı ya da kadını buna ikna ettiğin andan itibaren yapılacaklar listesinin başına evlenme dosyası hazırlığı ve evlilik başvurusunu ekle. İşini sağlama al ki, rüya gibi devam eden hazırlıkların en tatlı yerindeyken bir takım bürokratik aksamaların kurbanı olma. Evlenme dosyası nasıl hazırlanır, evlilik için gerekli belgeler nelerdir iyice bir öğren ve bu belgeleri olabildiğince çabuk hazır et. Hayatının bu en önemli ve özel günlerinin gözden kaçan resmi işlemler tarafından berbat edilmesine izin verme. Nikahı garantiye al, gerisi kolay. İşte A'dan Z'ye evlenme dosyası hazırlığı!

nikah

Nüfus Cüzdanı ve Fotokopileri

Başka pek çok resmi işlemde olduğu gibi evlenme dosyası evrakları da elbette nüfus cüzdanı ile başlar. Bunun için bağlı bulunduğun muhtarlığa giderek nüfus cüzdan suretini temin edebilirsin. Nüfus cüzdanının fotoğraflı ve TC kimlik numaralı olması gerektiğini unutma. Ayrıca nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi gerekli. Nikah dairesine nüfus cüzdanının aslı değil yalnızca fotokopisi teslim edilir fakat fotokopinin aslı gibi olduğunu teyit etmek için aslı da talep edilir. Nüfus cüzdanının yenilenme tarihi üzerinden 10 yıl geçmiş olan kimliklerin evlenme dosyasına kabul edilmediğini de aklında bulundurmanda fayda var.

Yabancı uyruklu kişilerin evlenmek amacıyla hazırladıkları nikah için gerekli belgeler arasında ise bağlı bulundukları konsolosluklardan onaylı doğum belgesi yer alıyor.

İkametgah Belgesi

İkametgah, diğer bir evlilik belgesi konumunda yer alır. Önceden sadece bağlı olduğun muhtarlıktan alabildiğin ikametgah belgesini artık hem nüfus müdürlüklerinden hem de e-devlet aracılığıyla edinmen mümkün oluyor. Bu yollardan hangisi senin için en uygunsa ikametgahını o şekilde temin ederek nikah için gerekli evraklar arasına koyabilirsin.

Nüfus Kayıt Örneği ve Evlenme Ehliyet Belgesi

Nüfus cüzdanınla birlikte Nüfus Müdürlüğü'ne giderek medeni halini belirten yeni tarihli nüfus kayıt örneğini edinebilirsin. Nüfus kayıt örneğinin üzerinde tam künyenin belirtildiğinden emin ol. Aldığın kayıt örneğini evlenme işlem dosyası için saklayabilirsin.

Evlenme ehliyet belgesi almak için aynı şekilde nüfus cüzdanınla beraber nüfus müdürlüğüne başvurman gerekiyor. Ayrıca evlenme ehliyetini almak için bazı şartlar var. Bu belgeyi teslim alarak evlenme işlemlerine devam edebilirsin.

Vesikalık Fotoğraf

6'şar adet vesikalık fotoğraf da yine nikah işlemleri için gerekli evraklar arasında yer alıyor. Fotoğraflar biyometrik ve son 6 ay içinde çekilmiş olmalı. Fotokopi ve bilgisayar aracılığıyla çoğaltılan resimler kabul edilmez.

Posta Pulu

2 adet 5,10'luk posta pulu nüfus müdürlüğüne evlilik akdinin bildiriminde kullanılmak üzere verilmeli, bunu da listeye ekle.

Sağlık Raporu

Gerek evliliğinin saadeti gerekse doğacak çocuklarının sağlığı açısından nikah için istenen belgeler arasında yer alan sağlık raporunun önemi büyük. Çiftlerin evlenmeye engel herhangi bir hastalıkları olup olmadığını ve ayrıca kan uyuşmazlığına sahip olup olmadıklarını anlamak üzere istenen bu rapor mümkün olduğunca dikkatle ve özenle hazırlaman gereken bir evrak. Detaylı sağlık taraması raporu kapsamında Anti-HIV (AİDS) testi, bulaşıcı hastalık taraması, kan grubu testi ve akciğer filmi istenir. Bunun için bağlı bulunduğun aile sağlık hekimine başvurabilirsin. Raporunun imzalı, kaşeli ve mutlaka fotoğraflı olmasına dikkat etmelisin. Ayrıca sağlık raporunun süresi 180 günü geçmemeli.

Evlenme Beyannamesi

Dört kopya olarak düzenlenen evlenme beyannamesinde istenen tüm bilgilerin okunaklı bir yazıyla doldurulması gerekir. Evlenme beyannamesi nereden alınır diye düşünmene gerek yok zira bu belge evlendirme dairesine yapacağın müracaat sırasında ilgili birim tarafından düzenlenerek evlendirme memurlarınca onaylanıyor.

Kızlık Soyadını Kullanmaya Devam Etme İşlemi

Eğer kızlık soyadını kullanmaya devam etmek gibi bir arzun (ya da eşinin arzusu) varsa yapacağın evlilik başvurusu esnasında kayıt masasından temin edebileceğin soyadı dilekçesini doldurman yeterli olur. Beyan edilmediği taktirde evlendikten sonra kızlık soyadının kullanılması mümkün değildir.

Mal Rejim Değişikliği İçin Gerekli Belgeler

Eğer evleneceğin insanla mal ayrılığı konusunda anlaştıysan ve mal ayrılığı rejimlerinden bir tanesine tabi olmak niyetindeyseniz söz konusu beyanınızı içeren noter tarafından onaylanmış "mal ayrılığı sözleşmesini" resmi nikah için gerekli belgeler arasına koyup başvuru işlemleri sırasında bildirmen gerekiyor.

İddet (300 Günlük Bekleme Süresinin) Sona Erdiğini Gösteren Mahkeme Kararı

Daha önce başından evlilik olayı geçmiş bir kadın olarak yeniden evlenmek istemen durumunda önceki evliliğinin resmi olarak son bulduğu tarihten itibaren asgari 300 gün geçmiş olması gerekiyor. Eğer bu süre henüz dolmadıysa aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası ile söz konusu iddeti kaldırabiliyorsun.

Aile Rıza Belgesi

Yaşın küçük olmasına rağmen evlilik kararı aldıysan ve evlenme işlemin anne-babanı rızasına bağlı ise evlenmek için neler gerekli olduğunu düşünürken evrakların arasına bir de ebeveynlerinin rızasını gösteren belgeyi eklemelisin. Söz konusu belgelerin imzalı ve ilgili makamlarca onaylanmış olması şarttır. Bu noktada ikinci bir seçenek de rıza belgelerinin bizzat evlendirme memurunun huzurunda imzalanarak tasdik işleminin evlendirme memuru tarafından yapılmasıdır. Bu yolu da tercih edebilirsin.

Yukarıda listelediğimiz ve tüm belediyeler tarafından istenen evrakları tamamladıktan sonra başvuruda bulunmak istediğin nikah dairesine, başvuru saatlerini kontrol ettikten sonra giderek başvuruda bulunabilirsin. Nikah işleminin tamamlanmasının hemen ardından alacağın ve uluslararası evlilik belgesi olarak kabul edilen evlilik cüzdanı örneğini gelecekte yapacağın bir takım resmi başvurular sırasında kullanabilirsin.

Tüm bunların haricinde eğer sevdiğinin insanla birlikte yurt dışında evlenmek gibi bir hayalin varsa ya da bu konuda bir zorunluluk söz konusuysa yurt dışında nasıl evlenilir, yurt dışında evlenmek için gerekli belgeler nelerdir gibi soruların yanıtını videomuzda bulabilirsin.

Sen de evlenme dosyası ve evlilik süreciyle ilgili diğer tüm tecrübelerini bizimle yorum olarak paylaşabilir, evlenecek tecrübesiz adaylara yol gösterebilirsin.

Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (25)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

K Kadriye

aman dikkat son gün uğraşmayın

D Denizkocaaslan

21 ocak 1998 doggum taeigi var evlene bilirmiyiz ?

D Düğün.com

Merhaba Deniz, Henüz 18 yaşını doldurmadığın için ailenin rızası olmadan evlenemezsin. 2016 yılında, doğum tarihinden geçtikten sonra evlenebilirsin...

SY Sevim Yardım

agustos ayı için nezaman nikah günü almak gerekiyor

ZA Zafer Aycıl

Merhaba biz Yıldırım nikahı yapmak istiyoruz bunun için extra bi belge gerekiyor mu birde nişanlım kocaelinde oturuyor ben istanbul da nikahı da Üsküdar da yapmak istiyoruz herhangi bir sevk belgesi falan ole bişey varmı

ZK Zeynep Kilim

merhaba düğünüm 2 eylülde evlilik işlemleri için sağlık raporu aldım bugün ( 02.02.2016) şu an başvuru yapamıyor muyum? tam 7 ay var evlenmemize sağlık raporu geçerli olur mu?

ET Eda Tas

Benim nişanlim yurt dışında o gelmeden nikah günü ben alabilir miyim

MD Murat Dokuz

Ben ankarada nişanlım aydinda bu sağlık raporunu falan ayrı ayrı yerlerde yaptirsak olur mu

G Gülşah

Ben 21eylül 1997 tarihinde doğdum kendi rızam ile evlenebiliyo muyum yoksa aile rızası mı gerekli

EA Elif Ates

26\08\1998 dogumluyum kendi rizamla evlene bilir miyim

D Düğün.com

Merhaba Elif, 18 yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.

İC İsa Ceşen

Ben istanbul da oturuyorum ve nişanlım izmir de oturuyor ben izmire gidip orda nikah yapmak istiyorum ve yapmak için ne lazım yani ne evrak lazım

D Düğün.com

Merhaba İsa, Nikah işlemleri için hazırlaman gereken belgeler bildiğimiz kadarıyla değişmiyor ve hepsi makalenin içerisinde yer alıyor. Fakat sana önerim İzmir'de nikahınızın kıyılacağı belediye ile irtibata geçmek olacak. Onların özel olarak istedikleri bir belge varsa onları da temin etmen daha iyi olacaktır.

BK Burhan Karabiyik

Merhaba ben 14.04.1995 dogumluyum nisanlim ise 15.05.1998 evlenmek icin aile rizasina gerek var mi ?

D Düğün.com

Merhaba Burhan, Nişanlın 2016 mayıs ayında 18 yaşını doldurduğu için aile rızasını almadan da evlenebilirsiniz.

NI Neriman Işık

Merhaba biz nisanlimla farklı şehirde yaşıyoruz. Nikahimizi benim yasadigim sehirde yapicaz. Başvuruyu beraber yapıcaz onun ikametgahi baska sehirde sıkıntı olur mu acaba

D Düğün.com

Merhaba Neriman, Farlı şehirlerde yaşayanlar için burayı tıklayarak 5. maddeyi inceleyebilirsin. Daha ayrıntılı bilgi için T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü’den bilgi alabilirsin.

MK Melda Kulsuz

Merhaba ben 14.01.1999 doğumluyum ocak ayında 18oluyorum kendi rızamla evlebilirmiyim aile şartmı

D Düğün.com

Merhaba Melda, 18. yaşını doldurduğun gün kendi rızan ile evlenebilirsin.

B Burcu

Merhaba biz ailemizden habersiz kaçarak evleneceğiz . nikaah işlemleri sırasında ailemizin haberı olur mu . eve kağıt falan gelme ihtimali varmıdır ?

D Düğün.com

Merhaba Burcu, Yasal olarak evlenebilmeniz için evlenme ehliyeti ve onun gibi birçok evrak tamamlamanız gerekiyor. Eğer her ikinizde 18. yaşınızı doldurduysanız yasal olarak da evraklarınızı tamamladıysanız kendi rızanız ile evlenebilirsiniz.

BA Büşra Ak

21.12.1997 doğumluyum. Kendi rızam ile evlenebiliyor muyum ?

D Düğün.com

Merhaba Büşra , 18. yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.

ÖS Ömür Saygı

Benim nişanlım yurt dışında o gelmeden nikah günü alabilir miyim?

D Düğün.com

Merhaba Ömür, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

Büşra Öz

Merhaba ben 16.05.2000 doğumluyum sözlüm İse 01.03.1998 doğumlu gizlice yıldırım nikahı kıyabilir miyiz ?

D Düğün.com

Merhaba Büşra, 2000 doğumlu olduğun için henüz 18. yaşını doldurmamışsın. O nedenle kendi rızan ile evlenemezsin.

BA Berrin Ak

Merhaba. Yıldırım nikahı kıymak istiyoruz bunun bi ucreti var mıdır ? Var ise acil olarak bildirirmisiniz

D Düğün.com

Merhaba Berrin, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

ALA Ali Leyla Akcam

Merhaba ben 01.01.1992 doğumluyum nisanlim ise 01.04.1999 dogumlu yildan doldu ama aydan dolmadi aile rizasi var evlensek bir sikiti olurmu

D Düğün.com

Merhaba Ali, Ailelerin rızası olduğu sürece ve bunu yetkili mercilere belirttiğiniz sürece evlenmenizde engel olmayacaktır.

AK Ayşe Kır

Merhaba benim nişanlım alman vatandaşı olmuş aslen türk, sivas'da doğmuş. Bizim evlenmemiz için kendisi almanyadan hangi belgeleri getirmesi gerekir, sivasa gitmesi gerekirmi yoksa almanyadan getireceği belgeler yeterlimi

MM Melike Melike

Merhaba nisanlim mahkum hapishanede izne ciktigin da yildirim nikahiyle evlenebiliyor muyuz ?

D Düğün.com

Merhaba Melike, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

FK Fettah Kurtulus

Merhaba kimligimi kaybettim randevu icinde 3 ay sonraya gun veriyorlar nikah basvurusunu kimlik yerine pasaport ile gerceklestirebiliyormuyuz bir bilginiz varmidir? Teşekkürler

D Düğün.com

Merhaba Fettah, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

S Sukran

Ben 2000.15.01 liyim kendi rizamla evlene bilirmiyim

D Düğün.com

Merhaba Şükran, 18. yaşını doldurmadığın için kendi rızan ile evlenemezsin.

MIA Mısra Irem Arslan

12.10.1999 doğumluyum kendi rizam ile evlenebilir miyim yoksa ekimin 12 sinin gelmesini beklemek zorunda mıyım?

D Düğün.com

Merhaba Mısra İrem, 18. yaşını doldurman gerektiği için doğum gününü beklemelisin.

ST Serkan Tuna

evlenmek için greken evrak nedir

D Düğün.com

Merhaba Serkan, Sorunun cevabı makalede yazıyor...

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.

Görüşleriniz için teşekürler.

Fikrini almak istiyoruz. Neleri beğendin, neleri beğenmedin bu formu kullanarak bize bildirebilirsin.

programattik