Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

7:37 dakika

28.06.2021

Evlilik hazırlığı sürecinde en merak edilen konulardan biri resmi nikah işlemleri. Resmi nikah başvurusunun nasıl yapılacağından, nikah için gerekli belgeler nelerdir ve nikah işlemleri kaç gün sürer gibi soruların yanıtlarına kadar tüm detaylar bu yazıda!

nikah için gerekli belgeler

1- Resmi Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlilik için gerekli belgeler listesi şöyle:

  • Evlenme beyannamesi

  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı ve fotokopisi

  • Vesikalık fotoğraf

  • Evlilik sağlık raporu

Bu belgelerle ilgili bilinmesi gereken detaylara da değinelim:

►Evlenme Beyannamesi

Evlenme beyannamesi çiftlerin resmi nikah talebini gösteren ve doldurmaları gereken bir form. Başvurulan belediyenin talebine göre iki veya dört kopya olarak düzenleniyor.

Evlenme beyannamesi nereden alınır?: Nikah dairesinden müracaat sırasında verildiğini belirtelim.

►Nüfus Cüzdanı

Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanının mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı olması gerekiyor.

Nikah dairesine nüfus cüzdanının aslı değil yalnızca fotokopisi teslim ediliyor. Fakat fotokopinin aslı gibi olduğunu teyit etmek için aslı da talep isteniyor. Sürücü belgesi ise kimlik olarak kabul edilmiyor.

►Vesikalık Fotoğraf

İstenen fotoğraf sayısı belediyeye göre değişiklik gösteriyor. Peki nikah için vesikalık fotoğraf nasıl olmalı diye merak edenler için, renkli, ön cepheden sivil giysilerle ve son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerektiğini söyleyelim.

Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul ediliyor.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır

►Nikah Sağlık Raporu

Nikah için gereken belgelerden biri de evlilik sağlık raporu. Eşlerin evlenmeye engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının teşhisi için bazı tetkiklerin yapılması ve evlilik sağlık raporu alınması gerekiyor.

Evlilik sağlık raporu için gerekli testler nedir? Eşlerin kan gruplarının belirlenmesi ve cinsel yollarla bulaşan herhangi bir rahatsızlığın bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi için kan tahlili yaptırılması ve akciğer filmi çektirilmesi gerekiyor.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır? Sağlık raporu, kişinin bağlı olduğu aile hekimliğinden alınabiliyor. Özel hastanelerden alındığında geçerli kabul edilmiyor.

Eşler tetkikleri dilediği yerde yaptırabilir ancak raporda mutlaka aile hekiminin kaşe ve imzası olmak zorunda.

Evlilik sağlık raporu ücreti nedir?: Aile hekiminden alınan raporun ücretini merak edenler için de herhangi bir ücret talep edilmediğini söyleyelim.

Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi nedir? Raporun, alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerliliği bulunuyor.

Evlilik sağlık raporuyla daha fazla bilgiye şu yazımızda yer verdik: Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Hangi Testler Yapılır?

►Diğer Belgeler

Birçok belediyenin e-devlet sistemine entegre olması sebebiyle, yukarıda saydığımız belgeler yeterli oluyor. Çünkü birçok bilginin belediyelerin online sisteminde otomatik olarak görünüyor.

E-devlet sistemine henüz entegre olamamış belediyelerin istediği belgeler daha detaylı olabiliyor. Saydığımız belgelere ek olarak;
-İkametgah belgesi,
-Nüfus kayıt örneği,
-Evlenme ehliyet belgesi gibi belgeler de istenebiliyor.

Bu yüzden başvurudan önce ilgili belediye ile gerekli belgeleri öğrenmek için iletişime geçmekte fayda var.

2- İkamet Edilen Yerin Dışında Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

İkamet edilen yerin dışında evlenmek, yabancı uyruklu evlilik ya da küçük yaşta evlenmek gibi bazı özel koşullar, bu standart belgelerin yanı sıra, özel durumu belirten belgelerin de dosyaya eklenmesini gerektirebiliyor.

Nikah başvuruları, evlendirme memurluklarına, müftülüğe ya da köy muhtarlığına müracaat edilerek yapılıyor. Ancak çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışında bir yerde evlenmek için evlenme izin belgesi gerekebiliyor.

2020 yılının Aralık ayında kadar bu belgenin alınması şarttı. Ancak İçişleri Bakanlığı bu tarihte belgenin kaldırılması için genelge yayınladı. Bu genelgede artık çiftlerin, izin belgesine gerek olmadan, müracaatlarını herhangi bir evlendirme memurluğuna yapabileceği belirtildi.

Uygulamaya yeni geçilmesi nedeniyle izin belgesi şartı belediyeden belediyeye değişiklik gösteriyor. Bu nedenle bazı belediyeler izin belgesi isterken bazıları ise bu belgeyi şart koşmuyor. 2022'de izin belgesinin tamamen kaldırılacağını da belirtelim.

Evlenme izin belgesi nereden alınır?: Çiftlerden birisinin ikamet ettiği ilçeye bağlı belediyeden alınması yeterli olacaktır.

Evlilik işlemlerine dair sık sorulan soruları incelemek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Hepsini Yanıtladık: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

3- Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Bir Türk vatandaşı, yabancı uyruklu biriyle evlilik başvurusunu bağlı bulunduğu ilçenin evlendirme dairesine yapabiliyor. Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı ya da farklı uyruklu yabancı iki kişi, Türk evlendirme memuru önünde evlenebiliyor.

Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkili oluyor.

Yabancı uyruklu bir kişi ile evlenmek için gerekli belgeler ise şöyle:

  • Evlenme ehliyet belgesi

  • Doğum belgesi

  • Pasaportun noter tasdikli tercümesi

►Evlenme Ehliyet Belgesi

Yabancılar için yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum tarihini, medeni halini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve onaylanmış belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir.

►Doğum Belgesi

Eğer evlilik ehliyet belgesinde; anne-baba ismi, doğum yeri ve tarihinden herhangi biri yer almıyorsa ayrıca doğum belgesi de verilmeli. Belgeler apostilli olarak alınmışsa; sadece Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercüme yaptırılması yeterli.

►Pasaport

Yabancıların evlilik dosyalarına, pasaportlarının noter tasdikli, Türkçe’ye tercüme edilmiş pasaportlarını da eklemeleri gerekiyor.

Yabancı uyruklu biriyle evlenmek için gerekli tüm belgeleri ve detayları şu yazımızdan inceleyebilirsin: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

Yurt dışında evlenmek gibi bir hayalin varsa ya da bu konuda bir zorunluluk söz konusuysa yurt dışında nasıl evlenilir, yurt dışında evlenmek için gerekli belgeler nelerdir gibi soruların yanıtını videomuzda bulabilirsin.

Peki bir düğün ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

4- Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmak İçin Belgeler

Gelin adayı, bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde evlendikten sonra eşinin soyadını alıyor. Halk arasında “kızlık soyadı” olarak da bilinen, kadınların, evlenmeden önceki soyadlarını evlendikten sonra da kullanabilmesi talep edilmesi halinde mümkün.

Bunun için;

- Evlilik işlemleri sırasında belediye evlendirme memurluğuna, yazılı olarak başvurulması gerekiyor. Böylece kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabiliyor.

Kızlık soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurması gerekiyor.

- Evlenmeden önceki soyadını da kullanmak için evlendikten sonra da başvuruda bulunabilirsin. Bu durumda, isteğini, evlendikten sonra kimliğini yenilerken, kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan edebilirsin.

- Evlendikten sonra yalnızca evlenmeden önceki soyadını kullanmak istersen de bunun için evlendikten sonra bir dilekçe ile aile mahkemelerinde dava açman gerekiyor.

evlenmeden önceki soyadını kullanmak

Kimlik yenilemek gibi evlendikten sonra yapman gereken resmi işlemleri biliyor musun? Şu yazımızdan öğrenebilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

5- Mal Ayrılığı Rejimi Belgeleri

Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal ayrılığı rejimi’ uygulaması.

Mal ayrılığı rejimi nedir dersen bu uygulama, eşler arasında, mal paylaşımı ya da mal ayrılığı gibi, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır.

Halk arasında “mal ayrılığı rejimi” ya da “mal ayrılığı sözleşmesi” de denilen bu uygulama evlenmeden önce ya da sonra yaptırılabilir. Ancak evlenmeden önce yaptırmak isteyen çiftler için, hangi mal rejimini seçtiklerini evlenme başvurusu sırasında yazılı olarak belirtmeleri gerektiğini söyleyelim.

Evlilik sözleşmesiyle ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

18 yaş altı evlilik

Resmi nikah için kimlerin şahit olabileceğini biliyor musun? Şu yazımızda anlattık: Nikah Şahidi Kimler Olabilir? Kimler Olamaz?

6- Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Evlilik için gereken belgeler bu şekilde. Peki bu belgeler ile nikah tarihi almak için başvuru nasıl ve nereye yapılır? Şimdi ona bakalım:

►Nikah İçin Nereye Başvurulur?

Nikah başvurusu için 3 farklı adres bulunuyor:

Evlendirme Daireleri: Nikah günü almak için eşlerden birinin ikametinin bulunduğu ya da nikahın kıyılacağı yerin bağlı olduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine başvuru yapılıyor.

Eğer nikahın kıyılacağı evlendirme dairesi, çiftlerden birinin ya da ikisinin birden ikamet ettiği yerleşim yerinde değilse ve eğer belediye talep ederse evlilik izin belgesi alınması gerekiyor.

Müftülükler: 2018 yılı itibarıyla ilçe müftülükleri de nikah başvurularını kabul ediyor.

Nikahın müftülük tarafından kıyılmasını isteyen çiftler, belgeleri tamamlamaları halinde, eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuruda bulunabiliyor.

Köy Muhtarlıkları:Köyde yaşayanlar için ise evlilik başvurusu köy muhtarlığına yapılıyor. Çiftlerin nüfus cüzdanlarını ve fotoğraflarını teslim alan muhtar, sağlık raporu için ilçe hükumet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüğüne evrak hazırlıyor.

Evlenecek çiftler bu belgelerle sağlık ocağı ve nüfus müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırıyor. Bu iki kurumdan alınan belgeler nikahı kıyacak olan köy muhtarına teslim ediliyor. Belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemleri de yine köy muhtarı tarafından yapılabiliyor.

►Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Tüm evraklarını topladıktan sonra 6 ay içinde başvuruda bulunabilirsiniz.

►Nikah İşlem Ücreti Nedir?

Nikah dairesine gitmeden önce nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah işlem ücreti ne kadardır gibi soruların yanıtlarını öğrenmende fayda var. Çünkü nikah işlem ücretleri nikah dairesine göre değişiklik gösteriyor.

Örneğin; İstanbul’da hafta içinde gerçekleşen nikahlar için nikah salonu ücreti ortalama 200-300 TL, hafta sonu ve tatillerde gerçekleşen nikahlar için ise 400-600 TL civarında.

Bu ücretler genellikle hizmet bedeli, dosya ücreti ve evlilik cüzdanı maliyeti gibi masrafları da kapsıyor. Net ücretleri başvuru yapacağın belediyenin internet sitesinden bakarak ya da telefon ederek öğrenebilirsin.

►Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah işlemleri dosyasının, mesai saatleri içerisinde alınması gereken belgeler ve belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar göz önünde bulundurularak 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.

nikah-islemleri-kac-gun-surer

►İddet Süresi Nedir?

Daha önce evlenip boşanmış bir kadınsan nikah işlemlerinin süresi iddet süresine göre uzayabilir. Boşanman kesinleştiyse hukuki olarak yeniden evlenebilmen için boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük bir sürecin geçmesi gerekiyor.

Bu 300 günlük bekleme süresinin amacı, kadının olası bir hamilelik durumu yaşayabilecek olmasıdır. Boşandıktan sonra aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası ile söz konusu kararı kaldırabilirsin.

►Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Yıldırım nikahı, halk arasında bilindiği gibi, evrakları teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde gerçekleşmiyor. Nikah günü alırken evlenme dairesine, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğini belirtirsen, başvurundan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi alman mümkün.

Hızlı nikah olarak da bilinen ve yıldırım nikahının günümüzde uygulanan bu haliyle ilgili detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Senin Yerine Araştırdık: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evlilik işlemleri için gerekli belgeleri ve başvurunun nasıl yapılacağına dair anlatacaklarımız bu şekilde. Bu belgelerin başvuruda bulunacağın belediyeye göre değişik gösterebileceğini de söylemeden geçmeyelim. Senin de evlilik başvurusuyla ilgili soruların varsa yorum olarak yazabilirsin.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

91 yorum

MS

Meliha Sonmez

02/09/2021

Merhabalar evlenme ehliyet belgesi ne kadar surede cikar konsolosluktan

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu konuda kesin bir süre yoktur. İlgili kurumun yoğunluk durumuna göre bu süre değişebilir. İyi günler dileriz...


SS

Sevgi Sarıoğlu

23/08/2021

Merhaba nikah tarihi aldıktan sonra aldığımız evrakların nikah tarihine kadar geçerli olmasımı gerekir yoksa tarih aldıktan sonra önemli değilmidir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah başvurusu yapacağınız tarihe kadar belgelerin geçerli olması önemlidir. İyi günler dileriz..


SS

Sümeyye Sönmez

09/08/2021

Merhaba biz nikah tarihi alacağız gerekli evraklarla beraber saglık raporunu da mı hazırlayıp götüreceğiz yoksa nikah dairesinden verilen bi kağıtlamı onaylayıp götüreceğiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, hazırladığınız belgeler arasında, aile hekiminize onaylattığınız sağlık raporunun da yer alması gerekir. İyi günler dileriz...


DP

Dilek Polat

19/07/2021

Nikah günü aldık ama bize verilen saat yazılan kağıt kaybolursa nikah kıyabiliyor muyuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Evet, bu belge olmadan da nikah işlemi gerçekleştirilebilir. İyi günler dileriz...


G

Gülşen

20/05/2021

Mrb nişanlım bana vekalat gönderecek nüfus cüzdanı zorunlu diyorlar onun yerine ehliyet sürücü belgesini göster sem olur mu birde vekalet verdiği için ben nüfustan evlenme ehliyet belgesini alabilir miyim şimdiden teşekkürler ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sürücü belgesi evlilik işlemlerinde kimlik belgesi olarak kabul edilmiyor. Nişanlınızın vekalet vermesi halinde evlilik işlemlerini yalnız yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


MT

Muhammed Temel

17/05/2021

Nişanlım görevi icabı başka şehirde. Kendisi bana vekalet vererek nikâh tarihini ben alabilir miyim,bir de özel hastaneden alınan rapor geçerli olur mu yani illa aile hekimlerinden mi akmak lazım???

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik işlemleri için düzenlenmiş vekaletname ile nikah başvurusu yapabilirsiniz. Evlilik sağlık raporu için tetkiklerinizi dilediğiniz sağlık kuruluşunda yaptırabilirsiniz ancak raporun aile hekimi tarafından onaylanması şarttır. İyi günler dileriz...


DI

Doğan Ince

07/03/2021

Merhaba kız arkadaşım 18 yasinda 01.01.2003 doğumlu kendi rizasiyla evlenebilmemiz için 18 ı doldurması mi gerekli

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 01.01.2021 tarihi itibarıyla 18. yaşını doldurduğu için kendi rızasıyla evlenebilir. İyi günler dileriz...


M

Maria

04/03/2021

Ben 5 ay eviliyim ama nikah yapmadık hala. Eşim Türk Ben yabancıyım ve benim pasaportu ve kimliği süresi dolmuş Bundan dolay nikah yapabilir miyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


K

Kübra

01/03/2021

Nışanlım asker vekalet gönderse noterden tüm işlemleri onsuz halledebilir miyim geleceği tarihe nikah tarihi alabilir miyim ? Teşekkürler .

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evet, vekalet verilmesi halinde nikah işlemlerinizi yalnız gerçekleştirebilirsiniz. İyi günler dileriz...


BA

Büşra Akça

06/02/2021

Merhaba Evlilik dışı bir bebeğim oldu ve annenin soy adını aldı kutukte görünüyor .ama şimdi başkasıyla evlenicem nikah günü alırken bu karşıma çıkar mı acaba evlenme ehliyeti dedikleri şey ne orda görünür mü

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme dairelerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


G

Glzralks

10/01/2021

Ancak önceden evlenmediyseniz, boşanma durumu söz konusu değilse ve nikah işlemlerine başlamadan önce hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, bu durum evlenmenize engel değil.diye bi yorumda bulunmussunuz eşim daha önce evlenip boşanmış şimdi nikah kıyıcaz hamile olduğum için her hangi Bi yerde dna testi falan istenirmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik sağlık raporu için istenen tetkiklerde DNA testi yoktur. İddet süresiyle ilgili detaylı bilgi için evlendirme dairelerine başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Z

Zeynep

09/01/2021

11.03.2003lüyüm 11.03.2021 tarihinde veya sorasında nikah kıyabilir miyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Belirttiğiniz tarih itibarıyla 18. yaşınıza gireceğiniz için aile iznine gerek kalmadan evlenebilirsiniz. İyi günler dileriz...


B

Batuhan

03/01/2021

şuanda askerlik tescilim bitti ve daha tescil edemiyorum şubeye gitmedim henüz nişanlımla önce evlilk yapıp öyle gitmeyi düşünüyorum acaba evlenmek için bir sorun teşkil edermi.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme dairelerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


MK

Musa Koç

31/12/2020

Eski eşle tekrar evlenmek için hangi belgeler gerekli

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eski eşle yapılacak evlilik için ekstra bir belgeye ihtiyaç duyulmaz. Yazımızda belirttiğimiz belgeleri hazırlayarak evlilik başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


K

Kenan

27/12/2020

Ben ve nişanlım beraber kan verdik 1 gün sonra onunki çıktı benimki çıkmadı daha neden olabilir.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili tetkikleri yaptırdığınız sağlık kuruluşundan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


MB

Muhammet Baykuş

24/12/2020

İyi günler nihai hakkında soru sorucam Şimdi nişanlım kendi aile hekimine kan verdi bende kendi hekimime verdim biz o rdan aldığımız sonuçları ilk başta nereye götürecez nüfus dairesine mi yoksa nihak salonunami ve nişanlım farkı belediye bağlı ben farklı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, tetkiklerin ardından aile hekiminin onayladığı evlilik sağlık raporuna ek olarak, nikah için gerekli diğer belgelerle birlikte, evlendirme dairesine başvurup nikah tarihi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


ZG

Zeynep Gül

03/12/2020

Merhabalar ben 17 yaşını doldurdum erkek arkadaşım 16 yaşını doldurdu aile izni olmadan nasıl evlenebilirim devlet korumasına gitsem evlenebilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yasalara göre kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor.


PS

Poyraz Soylu

30/11/2020

Merhabalar benim kiz kardesim isvicrede yasiyor Damat ise istanbulda kiz kardesimin burda evlenme süreci uzun sürdügü icin istanbulda evlenmek istiyorlar Bu en az kac gün sürer istanbulda? Kiz kardesim tr gitmeden damat türkiyeden nasil nikah tarihi Alabilirler? Simdiden tesekkürler!!!!

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Gerekli belgeleri toparlamak, mesai saatlerinde alınacak belgeler, belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı ve yoğunluğu gibi durumları göz önünde bulundurarak nikah işlemlerinin 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz. Belgeleri tamamlayıp evlendirme dairesine başvurduktan sonra en erken 24 saat sonrasına tarih alınabiliyor, Bu süre, ilgili nikah dairesinin yoğunluğuna göre uzayabiliyor. Türkiye'de evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekiyor. Fakat birlikte gidilememesi halinde eşlerden birinin diğerine vekalet vermesi gerekiyor. Daha detaylı bilgi için evlendirme dairelerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


M

Meryem

29/11/2020

Merhaba ben 10haziran 2003 doğumluyum tam 10haziran 2021 de nikah kıymak istiyoruz olur mu acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah başvurusu sırasında 17. yaşını sürdüren, 18 yaşına henüz girmemiş kişiler için ebeveyn veya yasal vasisinin rızası gerekir. İyi günler...


F

Fatmanur

09/11/2020

Nikah işlemleri kaç gün içerisinde hazır oluyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah için gerekli belgeleri hazırlamak mesai saatleri içerisinde alınması gereken belgeler ve belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar göz önünde bulundurularak 2 veya 4 gün arasında tamamlanabiliyor. Belgeleri hazırladığınızda ise evlendirme dairesinin programına uygun olması halinde, başvurudan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi veriliyor. İyi günler...


ET

Esra Tatar

19/08/2020

Mrb 16 yaşını dolduran kisilerin nikahı nasıl oluyo nikah dairesinde mi oluyo

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor. Resmi işlemlerden sonra mekan seçimi size aittir. İyi günler dileriz...


FA

Fehmi Ali

15/07/2020

01-01-2004- doğmlim ne zaman kader evlenebilirim? Kiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba,Türkiye'de yasalara göre, kendi rızanızla evlenebilmeniz için 18 yaşınızı doldurmanız gerekiyor. 17 yaşınızı doldurduğunuzda ise ebeveyn veya yasal vasi rızasıyla evlenebilirsiniz. 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor. İyi günler...


EM

Elmira Musayeva

15/07/2020

Merhaba nişanlim turk vatandaşi .ben Azerbaycan.bu ay evlenmek istiyoruz.2mizde yurtdişinda yaşadigimiz icin eşim 2haftaligina ben 1 haftaliginaTurkiyeye geliyoruz.nigah kiymak icin bu zaman bize yeterlimi? O evlenmek icin kendisi gün ala.bilirmi yoksa mutlaka benimde gitmem lazim.cunki zamanimiz cok az evlendikden sonra yurtdişina dönmemiz lazim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah işlemlerinin, gerekli belgeleri toparlamak, mesai saatlerinde alınacak belgeler, belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar söz konusu olduğunda 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz. Evlendirme dairelerinin yoğunluğuna göre de bu süre değişebilir. Bu nedenle başvuru yapacağınız nikah dairesinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Berk Şimşek

13/07/2020

Merhaba nişanlım 29.10.2003 doğumlu aile rızasıyla 29.10.2020 den sonra evlenmek istiyoruz sağlık raporunu 29.10.2020 den önce alabilir miyiz? yoksa Yaşına girdikten sonra mı alabiliriz? Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik sağlık raporunun geçerlik süresi 6 aydır. Sağlık raporunu aldığını tarihten sonraki 6 ay içerisinde nikah başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


OY

Onur Yaman

10/07/2020

Merhabalar tc kimlik fotokopisi için en az 10 yıl önce çekilmiş fotoğraf istendiğinden bahsetmişsiniz fakat benim kimliğim eski en son 2006 yılında yenilendi sonrasın da ise yeni tc kimlik başvurusu yapmadım evleneceğim zaman değiştiririm diye bunun ne gibi bir problemi olur acaba fotokopi kabul edilmezse hangi adımları izlemeliyim. Teşekkürler ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden ve bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


M.sakir Özden

07/06/2020

Merhaba, eşlerden biri cezaevinde , Başvuru işlemi nasıl yapılır

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gerekli işlemlerle ilgili cezaevi müdürlüğünden ve nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


KK

Kubra Kaya

20/03/2020

merhaba nisanlim 22 martta askere gidiyor ben nisanlim olmadan 01.11.2020 ne nikah tarihi alabiliyomuyum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor.


P

Pınarkotan

04/03/2020

Mrb biz nisanlimda 2019son gunlerinde saglik raporu cikardik hala resmi nikah icin gecerli oluyomu zannedersem 6ay gecerliligivar diye biliyorum yardimci olurmusunuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evet, sağlık raporunun 6 ay geçerliliği vardır. Bu nedenle 2019 yılının aralık ayında alınan sağlık raporu, 2020 yılının haziran ayına kadar geçerlidir. İyi günler dileriz...


S

Sena

02/03/2020

ben evlenmek istiyorum nisanimla ondan icin bu site baktim


ZV

Zeynalabiddin Varol

01/03/2020

Merhaba evlenmek istediğim eşim Türk vatandasligindan çıkmış ama mavi kart a sahip evlenme ehliyetini e devletten alabiliyormuyuz yoksa alman konsoloslugundan mi almamiz gerekiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


FA

Fehmi Ali

24/02/2020

01-01-2004- doğmlim ne zaman kader evlenebilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 01.01.2020 tarihinde 16. yaşınızı doldurduğunuz için mahkeme kararı ile evlenebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığının da sorulabildiğini bilmenizde fayda var. İyi günler dileriz...


HY

Hümeyra Yıldız

13/02/2020

24.07.2002 doğumluyum kendi rizamla evlenebilir miyim yada ailenin rızası alındığında bunu resmi bir evrakla belirtmemiz gerekiyor mu ??

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Siz henüz 18. yaşınızı doldurmadığınız için ebeveynlerinizin veya yasal vasinizin rızasıyla evlenebilirsiniz. Bu iznin resmi olarak belgelenmesi şarttır. İyi günler dileriz...


FA

Fehmi Ali

03/02/2020

مرحبا انا مواليد 01 01 2004 الى متى يجب ان انتظر للزواج من موفقة نفسي


SA

Sabuhi Aliyev

24/01/2020

Ben ve nişanlım Azerbaycan vatandaşıyız. Türkiyede nikah kıymak istiyoruz. Ne yapmamız gerek? Yardımçı olurmusunuz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak işleyen sürece değindik, ancak konuyla ilgili istenen belgeleri düzenleme işlemleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle Türkiye'deki temsilciliklerden ve ülkenizdeki yerel makamlardan bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


CB

Ceren Balcı

16/01/2020

Merhaba Şubat ayında iddet sürem bitiyor sonrasında başka biriyle tekrar nikah yapıcaz evraklara ek olarak sürenin bittiğine dair bi belge isterlermi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İddet süresinin dolduğunu belirten bir belge istenmiyor. Nüfus kayıtlarında görünecektir. İyi günler dileriz...


C

Cenk

06/01/2020

Merhaba benim nisanlım 08.05.2003 tarihinde doğdu şuan yaşı tutmuyor birde anne babası ayrı nasıl evlene biliriz biz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebilir. 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor. Nişanlınız henüz 16. yaşını sürdüğü için mahkeme kararı ile evlenebilirsiniz. 08.05.2020 tarihinde nişanlınız 17. yaşına gireceği için bu tarihten sonra ebeveynlerinin izniyle evlenmeniz mümkündür. İyi günler dileriz...


İA

İbrahim Aydin

05/01/2020

Merhaba benim kız arkadaşım yabancı uyruk vatandaşlığı türkiye cumhuriyet kimliği için başvurusu var ama kimlik hala çıkmadı yabancı kimliği ve pasaport üzerinde evlenirsek bir sıkıntı olurmu yoksa kimlik bekliyelim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Süreci hızlandırmak adına hangi seçeneğin avantaj sağlayacağını merak ediyorsanız, başvuru sürecinin ilgili makamların yoğunluğuna göre değişiklik göstereceğini, bu yüzden net bir yanıt vermenin zor olacağını söyleyebiliriz. Konuyla ilgili yetkili makamlara danışabilirsiniz. Yabancı kimlik ve pasaport ile başvuru yapacaksanız şu yazımız size yardımcı olabilir: Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi

İyi günler dileriz...


G

Gulbaharkikic

01/01/2020

Şubatın 17 2003luyum aile rızasıyla evlenebilir iyim bana cvb verin nolur acill

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. Siz de 17 Şubat 2020 tarihi itibari ile 17. yaşınızı dolduracağınız için bu tarihten sonra aile rızasıyla evlenebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


DN

Damla Nur

16/12/2019

01/01/2002 doğumluyum ocak 2020 de kendi rizam ile evlilik yapabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Siz de 1.1.2020 tarihi itibari ile 18. yaşınızı dolduracağınız için kendi rızanızla evlenmeniz mümkündür. İyi günler dileriz...


D

Düğün.com

26/08/2019

Merhaba, Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Verdiğiniz doğum tarihine göre siz de 18 yaşınızı doldurmuş durumdasınız. Bu yüzden kendi rızanızla evlenebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


HBK

Hazal Beste Kuru

25/08/2019

01.08.2001 tarihiyim kendi rızamla evlenebilirmişim?


D

Düğün.com

16/08/2019

Merhaba, Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak istenen belgeleri bulabilirsiniz. Ancak istenen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden ve ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


BBA

Burak Barışcan Akçadağ

15/08/2019

Merhabalar benim kız arkadaşım Rus vatandaşı ve biz bu kış evlenmek istiyoruz ama evraklarla ilgili hiç bir bilgimiz yok, benim ne yapmam lazım, onun hangi evrakları hazırlaması gerekiyor ki , gün almaya gittiğimizde eksik olmasın ,bunun la ilgili bilginiz var ve yardımcı olursanız çok sevinirim , arıyıp sorabileceğim bir numara bile olabilir .


B

Beyzanurakyurek

10/06/2019

26.09.2002 17 yaşındayımevlene bilirmiyim acaba kendi rizamla

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor.


YG

Yaren Göktaş

09/06/2019

Benim halen okulum bitmedi evlene bilir miyim yani bir sorun olur mu ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yaşınız evlenmeye uygun olduğu sürece öğrenci olmanız evlenmenize engel değil. Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Bu şartları karşılıyorsanız evlenebilirsiniz.


HK

Hatice Köse

08/05/2019

Iyi günler hamileyken yıldırım nikahı kiyilirmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evliliği sona eren kadının, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 300 gün içerisinde evlenmesine olanak tanımamaktadır. Bunun nedeni kadının hamile olma ihtimali ve doğacak çocuğun korunmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle eğer boşandıysanız iddet süresi dolmadan, hamileyken evlenmeniz mümkün değil. Ancak önceden evlenmediyseniz, boşanma durumu söz konusu değilse ve nikah işlemlerine başlamadan önce hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, bu durum evlenmenize engel değil.


BS

Barış Saatci

21/04/2019

Nikah sağlık raporu kaç gün geçerli birde nişanlım tek gidip belediye ye nikah günü alabilir mi sağlık raporu nu devlet hastenesinden alsak aile hekimine onaylatmamız gerekir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah başvurusu için gerekli tüm belgeler gibi sağlık raporunun da geçerlilik süresi 6 aydır. Raporda aile hekiminin onayı da şart. Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Şimdiden mutluluklar dileriz...


EA

Elmas Alkanat

16/04/2019

Merhabalar, iki farklı şehirde yaşıyoruz. Gerekli evrakları kendi yaşadığımız şehirde alıp birinde nikah kıydırsak problem çıkar mı ? Yoksa gerekli bütün evrakları niikahın kıyılacağıı yerden mi almalıyıız ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Belgeleri ayrı ayrı yaşadığınız şehirden alabilirsiniz. Ancak nikah başvurusu yapacağınız belediyeye ikinizden biri bağlı değilse, birinizin evlenme izin belgesi de alması gerekiyor. Nikah başvurunuzu ikinizden birinin bağlı olduğu belediye yapacaksanız bu belgeye ihtiyacınız olmayacaktır. Nikah başvurusuyla ilgili sorularınız için şu yazımıza da bakabilirsiniz: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin


GA

Gamze Atalay

26/12/2018

Merhaba ben 10.09.2001 liyim aile rızası ile evlenebilir miyim ?

Düğün.com

Düğün.com
17 yaşınızı doldurduğunuz için aile onayı ile başka bir engelin bulunmaması koşulu ile evlenebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


EA

Elif Asena

31/10/2018

30.10.2001 doğumluyum kendi rızamla evlenebilmem için ne zamanı beklemeliyim?

Düğün.com

Düğün.com
Elif Hanım Merhaba. 18 yaşını doldurduktan sonra, ailenizin onayı olmaksızın evlenebilirsiniz. Bu durumda 30.10.2019 tarihinden sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


M

Melek

13/07/2018

nisanlimin ikametgahi yurtdışında. ikimizin de ikinci evliliği olacak.turkiye de evlenmek için hangi belgeleri nereden almamız gerekecek tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Melek Hanım Merhaba. Eğer nişanlınız yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise yaşadığı ülkenin Türk Konsolosluğu'na başvurarak gerekli evraklar hakkında bilgi edinmesini öneriyoruz.


Bekir Çolakoğlu

09/05/2018

Nisanlim 17.08.2000 li 8 ayin 17 si geldiginde kendi rizasi ile evlenebilirmiyiz


E

Emin

28/03/2018

iyi aksamlar ben 20.06.2000 dogumluyum bugun itibariyle evlenebilirmiyim kendi rizam ile tesekkurler


R

Rümeysa

05/03/2018

Yabancı kişiyle evlenirken o kişinin doğum belgesi bulunması gereklimi yada apostil yeterlimi olur


MMV

Muhammed Musab Vural

05/03/2018

Nisanlimin 18ni doldurmasina 3 ay var 3 ay sonrasi icin yani 18ni doldurdugu gun veya ertesi gun icin nikah tarihi almamiz mumkunmu ailenin falan izni olmadan yani yasinin doldugu gune nikah tarihi almak istiyorum


Ali Öztürk

10/02/2018

Ben Balıkesir de ikamet ediyorum.evlenmek istediğim kız Antalya da ikamet ediyor.evlilik için toplamamiz gereken belgeleri aynı belediye de yapabilir miyiz.


SI

Sözer Ismet

09/02/2018

Hayırlı günler sözlüm 1 mart 2001 doğumlu aile imzasiyla nikahim tam olarak nezaman çıkar


KB

Kizlarkhon Boymatova

20/01/2018

Merhaba, ben Uzbekistan vatandaşiyimi turk vatandasiyla evlenmek icin neler lazım olur? Pasaport da eski kocamin soyadı onu değiştirmelimiyim? ONeden Teşekkür ederim


İ

İbrahim

22/10/2017

Merhaba sevgilimle ikimiz 16 yaşındayız aile rızasıyla evlenebilirmiyiz


MAK

Mehmet Ali Kozan

08/10/2017

Merhaba eşim olacak kişi yabancı Cezayir vatandaşı nasıl bir yol izlememiz gerekli teşekkürler


Dilek Şengül

04/10/2017

Merhaba, boşanma harici bir davamız varsa bu evlilik belgeleri sürecinde karşımıza çıkar mı sıkıntı olur mu?


ST

Serkan Tuna

06/09/2017

evlenmek için greken evrak nedir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Serkan, Sorunun cevabı makalede yazıyor...


D

Dinçer

05/09/2017

Evlenmeme 8 ay var sans eseri taşıyıcı hebatitb olduğumu öğrendim. Acaba evleneceğim kız bu durumu nasıl karsilicak evlenmemize engel olurmu?


YY

Yalçin Yörük

21/08/2017

Merhaba yunanistan uyruklu bir bayan pasaportu hiç çıkartmamış ama kimligi var pasaportsuz türkiyede nikah kıydırabilirmi.


MIA

Mısra Irem Arslan

18/08/2017

12.10.1999 doğumluyum kendi rizam ile evlenebilir miyim yoksa ekimin 12 sinin gelmesini beklemek zorunda mıyım?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Mısra İrem, 18. yaşını doldurman gerektiği için doğum gününü beklemelisin.

AH

Ayşe Hakann
benn 18 yaşından gün aldım kendi rızam ile evlnblrmym


İK

İlyas Kandemi

10/08/2017

Merhaba biz sözlümle nikah tarihini almak istiyoruz ama ben sozlumun doğum gününde almayı düşünüyorum fakat doğum günü 16 /06 tarihli olduğu için bayrama geliyor bunun için mesai yapılabilir mi


E

Edanur

02/08/2017

2002 doğumluyum 16 yaşıma basınca izin olarak ne belgesi gerekiyor acaba

M

Mustafa
Kızım 16 yaşında evlenecek ne yaşadın sen


A

Aliye

09/07/2017

Merhaba. Yabancı uyruklu kadın ile Türkiye vatandaşı evlenecek. Hangi evraklar gerekiyor her ikisi için de? Teşekkür ederim


S

Sukran

03/07/2017

Ben 2000.15.01 liyim kendi rizamla evlene bilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Şükran, 18. yaşını doldurmadığın için kendi rızan ile evlenemezsin.


FK

Fettah Kurtulus

24/04/2017

Merhaba kimligimi kaybettim randevu icinde 3 ay sonraya gun veriyorlar nikah basvurusunu kimlik yerine pasaport ile gerceklestirebiliyormuyuz bir bilginiz varmidir? Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Fettah, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


MM

Melike Melike

17/03/2017

Merhaba nisanlim mahkum hapishanede izne ciktigin da yildirim nikahiyle evlenebiliyor muyuz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Melike, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


AK

Ayşe Kır

16/03/2017

Merhaba benim nişanlım alman vatandaşı olmuş aslen türk, sivas'da doğmuş. Bizim evlenmemiz için kendisi almanyadan hangi belgeleri getirmesi gerekir, sivasa gitmesi gerekirmi yoksa almanyadan getireceği belgeler yeterlimi


ALA

Ali Leyla Akcam

25/01/2017

Merhaba ben 01.01.1992 doğumluyum nisanlim ise 01.04.1999 dogumlu yildan doldu ama aydan dolmadi aile rizasi var evlensek bir sikiti olurmu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ali, Ailelerin rızası olduğu sürece ve bunu yetkili mercilere belirttiğiniz sürece evlenmenizde engel olmayacaktır.


BA

Berrin Ak

18/01/2017

Merhaba. Yıldırım nikahı kıymak istiyoruz bunun bi ucreti var mıdır ? Var ise acil olarak bildirirmisiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Berrin, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


Büşra Öz

01/01/2017

Merhaba ben 16.05.2000 doğumluyum sözlüm İse 01.03.1998 doğumlu gizlice yıldırım nikahı kıyabilir miyiz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Büşra, 2000 doğumlu olduğun için henüz 18. yaşını doldurmamışsın. O nedenle kendi rızan ile evlenemezsin.


ÖS

Ömür Saygı

26/12/2016

Benim nişanlım yurt dışında o gelmeden nikah günü alabilir miyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ömür, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


BA

Büşra Ak

16/11/2016

21.12.1997 doğumluyum. Kendi rızam ile evlenebiliyor muyum ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Büşra , 18. yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.


B

Burcu

22/10/2016

Merhaba biz ailemizden habersiz kaçarak evleneceğiz . nikaah işlemleri sırasında ailemizin haberı olur mu . eve kağıt falan gelme ihtimali varmıdır ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Burcu, Yasal olarak evlenebilmeniz için evlenme ehliyeti ve onun gibi birçok evrak tamamlamanız gerekiyor. Eğer her ikinizde 18. yaşınızı doldurduysanız yasal olarak da evraklarınızı tamamladıysanız kendi rızanız ile evlenebilirsiniz.


MK

Melda Kulsuz

18/10/2016

Merhaba ben 14.01.1999 doğumluyum ocak ayında 18oluyorum kendi rızamla evlebilirmiyim aile şartmı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Melda, 18. yaşını doldurduğun gün kendi rızan ile evlenebilirsin.


NI

Neriman Işık

05/10/2016

Merhaba biz nisanlimla farklı şehirde yaşıyoruz. Nikahimizi benim yasadigim sehirde yapicaz. Başvuruyu beraber yapıcaz onun ikametgahi baska sehirde sıkıntı olur mu acaba

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Neriman, Farlı şehirlerde yaşayanlar için burayı tıklayarak 5. maddeyi inceleyebilirsin. Daha ayrıntılı bilgi için T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü’den bilgi alabilirsin.


BK

Burhan Karabiyik

02/10/2016

Merhaba ben 14.04.1995 dogumluyum nisanlim ise 15.05.1998 evlenmek icin aile rizasina gerek var mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Burhan, Nişanlın 2016 mayıs ayında 18 yaşını doldurduğu için aile rızasını almadan da evlenebilirsiniz.


İC

İsa Ceşen

30/09/2016

Ben istanbul da oturuyorum ve nişanlım izmir de oturuyor ben izmire gidip orda nikah yapmak istiyorum ve yapmak için ne lazım yani ne evrak lazım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba İsa, Nikah işlemleri için hazırlaman gereken belgeler bildiğimiz kadarıyla değişmiyor ve hepsi makalenin içerisinde yer alıyor. Fakat sana önerim İzmir'de nikahınızın kıyılacağı belediye ile irtibata geçmek olacak. Onların özel olarak istedikleri bir belge varsa onları da temin etmen daha iyi olacaktır.


EA

Elif Ates

17/09/2016

26\08\1998 dogumluyum kendi rizamla evlene bilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Elif, 18 yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.


G

Gülşah

11/08/2016

Ben 21eylül 1997 tarihinde doğdum kendi rızam ile evlenebiliyo muyum yoksa aile rızası mı gerekli


MD

Murat dokuz

12/04/2016

Ben ankarada nişanlım aydinda bu sağlık raporunu falan ayrı ayrı yerlerde yaptirsak olur mu


ET

eda tas

29/02/2016

Benim nişanlim yurt dışında o gelmeden nikah günü ben alabilir miyim


ZK

zeynep kilim

02/02/2016

merhaba düğünüm 2 eylülde evlilik işlemleri için sağlık raporu aldım bugün ( 02.02.2016) şu an başvuru yapamıyor muyum? tam 7 ay var evlenmemize sağlık raporu geçerli olur mu?


ZA

Zafer Aycıl

17/09/2015

Merhaba biz Yıldırım nikahı yapmak istiyoruz bunun için extra bi belge gerekiyor mu birde nişanlım kocaelinde oturuyor ben istanbul da nikahı da Üsküdar da yapmak istiyoruz herhangi bir sevk belgesi falan ole bişey varmı


SY

sevim yardım

15/03/2015

agustos ayı için nezaman nikah günü almak gerekiyor


D

Denizkocaaslan

28/02/2015

21 ocak 1998 doggum taeigi var evlene bilirmiyiz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Deniz, Henüz 18 yaşını doldurmadığın için ailenin rızası olmadan evlenemezsin. 2016 yılında, doğum tarihinden geçtikten sonra evlenebilirsin...


K

kadriye

13/10/2014

aman dikkat son gün uğraşmayın