Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

9:00 dakika

09.05.2019

Evlilik teklifi, kız isteme, söz, nişan derken artık evlilik aşamasına geldin. Şimdi sıra işin resmi kısmını tamamlamaya geldi. Nikah için gerekli belgeler nelerdir, resmi nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah işlemleri kaç gün sürer gibi soruların varsa, doğru yerde olduğunu bilmelisin. Tüm hazırlık aşamalarını anlatacağımız bu yazı sayesinde bilmen gereken her şeyi öğreneceksin!

nikah için gerekli belgeler

Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Baştan söyleyelim: Evlilik için gerekli belgeler gözünü korkutmasın! Çünkü, birçok belediyenin e-devlet sistemine entegre olması sebebiyle, eskiden beyan etmen istenilen birçok bilgi, artık belediyelerin online sisteminde otomatik olarak görünüyor. Bu nedenle, genellikle evlenecek çiftlerden evlenme beyannamesi, kimlik belgesi, fotoğraf ve sağlık raporu isteniyor.

Ancak sisteme henüz entegre olamamış belediyelerin istediği belgeler daha detaylı olabiliyor. Şimdi dilersen bu belgelere birlikte bakalım:

 • Evlenme Beyannamesi: Başvurduğun belediyenin talebine göre iki veya dört kopya olarak düzenlenen evlenme beyannamesi, doldurman gereken bir formdan oluşur. Bilgilerin tümünün doğru ve okunaklı bir yazıyla doldurulması gerekir. ”Evlenme beyannamesi nereden alınır?” diye düşünmene gerek yok. Zira bu belge, evlendirme dairesine yapacağın müracaat sırasında ilgili birim tarafından düzenlenerek evlendirme memurlarınca onaylanıyor.

 • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi: Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanı sureti mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı olmalı. Nikah dairesine nüfus cüzdanının aslı değil yalnızca fotokopisi teslim edilir. Fakat fotokopinin aslı gibi olduğunu teyit etmek için aslı da talep ediliyor. Sürücü belgesi ise kimlik belgesi olarak kabul edilmiyor.

 • Vesikalık Fotoğraf: Nikah için vesikalık fotoğraf nasıl olmalı diye merak ediyorsan, fotoğrafların, renkli ve ön cepheden sivil giysilerle ve son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerektiğini söyleyelim. Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul ediliyor. Fotoğrafların kaç tane olacağı ise başvuru yapacağın belediyeye göre değişiklik gösteriyor.

 • İkametgah Belgesi: Evlenmek için gerekli belgeler arasında bulunan ikametgah belgesini, muhtarlıktan, nüfus müdürlüğünden ya da e-devlet sisteminden temin edebilirsin.

 • Nüfus Kayıt Örneği/Evlenme Ehliyet Belgesi : Evlenme dosyanda, evlenme ehliyet belgesi ya da nüfus kayıt örneğinin de olması gerekiyor. Sadece nüfus cüzdanına veya T.C. kimlik kartı ile işlem yapılamıyor.

  Evlenecek çiftlerin, evlenmesinde bir engel bulunup bulunmadığını gösterir evlenme ehliyet belgesi, nüfus müdürlükleri tarafından düzenleniyor. Aile kütük kayıtlarına dayanılarak düzenlenen ve kişinin tam künyesi ile nüfus açısından evlenmesine engel bir halinin bulunup bulunmadığını gösteren nüfus kayıt örneği de evlenme ehliyet belgesi yerine geçebiliyor. Bu belgeler, bazı belediyeler tarafından istenmeyebiliyor. Bu yüzden başvuru yapacağın belediyeden gerekli belgeleri öğrenmende fayda var.

 • Nikah Sağlık Raporu: Nikah için gereken belgelerden biri de evlilik sağlık raporudur. Evlenme muayenesi sonrası eşlerin evlenmeye engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının teşhis edilmesi için bazı tetkiklerin yapılması ve bu tetkikler sonucunda da evlilik sağlık raporu alınması gerekiyor.


  Evlilik sağlık raporu için gerekli testler nedir dersen, eşlerin kan gruplarının belirlenmesi ve cinsel yollarla bulaşan herhangi bir rahatsızlığın bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi için kan tahlili yaptırılması ve doktorun gerekli görmesi halinde akciğer filmi çektirilmesi gerekiyor. Akdeniz anemisi testi de evlenmeden önce yapılması gereken testler arasında. Sağlık raporunu alırken Akdeniz anemisi testi sonuçları da değerlendirmeye alınıyor. Bazı belediyeler ise sağlık raporunun yanı sıra çiftlerden ayrıca Akdeniz anemisi için kan alındı belgesi de istiyor. Elli yaş üzeri kadınlar ve evleneceği erkeklerden Akdeniz anemisi testi istenmiyor.

Evlilik sağlık raporu ile ilgili çiftlerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri de “Evlilik için sağlık raporu nereden alınır” sorusu oluyor. Sağlık raporunu, yapılacak tetkikler dahil, bağlı olduğun aile hekimliğinden ücretsiz olarak alabilirsin. Evlilik sağlık raporu özel hastanelerden alındığında geçerli kabul edilmiyor. Tetkikleri dilediğin yerde yaptırabilirsin ancak raporda mutlaka aile hekiminin kaşe ve imzası olmak zorunda.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır

Aile hekiminden alınan evlilik sağlık raporu ücretini merak edenler için de herhangi bir ücret talep edilmediğini söyleyelim. Ancak tetkikleri özel hastanede ya da bir devlet hastanesinde yaptırırsan, yapılan tetkiklerin ücretli olduğunu da bilmelisin. Ücretler ise kurumdan kuruma farklılık gösteriyor. Rapor için gereken tetkikleri, devlete bağlı sağlık kuruluşlarında aile hekiminin yönlendirmesi ile yaptırırsan herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor.Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi ise 6 ay.

Evlilik sağlık raporuyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Hangi Testler Yapılır?

İkamet edilen yerin dışında evlenmek, yabancı uyruklu evlilik ya da küçük yaşta evlenmek gibi bazı özel koşullar, bu standart belgelerin yanı sıra, özel durumu belirten belgeleri de dosyanıza eklemeni gerektiriyor.

İkamet Edilen Yerin Dışında Evlenmek

Nikah başvuruları, çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe evlendirme memurluğuna, müftülüğe ya da köy muhtarlığına müracaat edilerek yapılıyor. Ancak çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışında bir yerde evlenmek için evlenme izin belgesi gerektiğini de söyleyelim. Evlenme izin belgesi nereden alınır dersen, yine çiftlerden birisinin ikamet ettiği ilçeye bağlı belediyeden alınması yeterli olacaktır.

Evlilik işlemlerine dair sık sorulan soruları incelemek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Hepsini Yanıtladık: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Bir Türk vatandaşı, yabancı uyruklu biriyle evlilik başvurusunu bağlı bulunduğu ilçenin evlendirme dairesine yapabilir. Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı ya da farklı uyruklu yabancı iki kişi, yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir. Peki yabancı uyruklu bir kişi ile evlenmek için gerekli belgeler nelerdir dersen şöyle sıralayabiliriz:

 • Evlenme Ehliyet Belgesi: Yabancılar için yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum tarihini, medeni halini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve onaylanmış belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir.

 • Doğum Belgesi: Eğer evlilik ehliyet belgesinde; anne-baba ismi, doğum yeri ve tarihinden herhangi biri yer almıyorsa ayrıca doğum belgesi de verilmeli. Belgeler apostilli olarak alınmışsa; sadece Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercüme yaptırılması yeterli.

 • Pasaportun noter tasdikli tercümesi: Yabancıların evlilik dosyalarına, pasaportlarının noter tasdikli, Türkçe’ye tercüme edilmiş pasaportlarını da eklemeleri gerekiyor.

Yabancı uyruklu biriyle evlenmek için gerekli tüm belgeleri ve detayları şu yazımızdan inceleyebilirsin: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

Tüm bunların haricinde eğer sevdiğin insanla birlikte yurt dışında evlenmek gibi bir hayalin varsa ya da bu konuda bir zorunluluk söz konusuysa yurt dışında nasıl evlenilir, yurt dışında evlenmek için gerekli belgeler nelerdir gibi soruların yanıtını videomuzda bulabilirsin.

Peki bir düğün ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanma

Gelin adayı, bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde evlendikten sonra eşinin soyadını alıyor. Halk arasında “kızlık soyadı” olarak da bilinen, kadınların, evlenmeden önceki soyadlarını evlendikten sonra da kullanabilmesi için, evlilik işlemleri sırasında belediye evlendirme memurluğuna, yazılı olarak başvurulması gerekiyor. Böylece kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabiliyor. Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurması gerekiyor.

Evlenmeden önceki soyadını da kullanmak için evlendikten sonra da başvuruda bulunabilirsin. Bu durumda, isteğini, evlendikten sonra kimliğini yenilerken, kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan edebilirsin.

Evlendikten sonra yalnızca evlenmeden önceki soyadını kullanmak istersen de bunun için evlendikten sonra bir dilekçe ile aile mahkemelerinde dava açman gerekiyor.

evlenmeden önceki soyadını kullanmak

Kimlik yenilemek gibi evlendikten sonra yapman gereken resmi işlemleri biliyor musun? Şu yazımızdan öğrenebilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Mal Ayrılığı Rejimi

Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal ayrılığı rejimi’ uygulaması. Mal ayrılığı rejimi nedir dersen bu uygulama, eşler arasında, evlenmeden önce ya da evlendikten sonra mal paylaşımı ya da mal ayrılığı gibi, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır.

Halk arasında evlilik sözleşmesi olarak da bilinen “mal ayrılığı rejimi” ya da “mal ayrılığı sözleşmesi” evlenmeden önce ya da sonra yaptırılabilir. Ancak evlenmeden önce yaptırmak isteyen çiftler için, hangi mal rejimini seçtiklerini evlenme başvurusu sırasında yazılı olarak belirtmeleri gerektiğini söyleyelim. Tarafların mal rejimi sözleşmesi, noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır. Noterden aldığın belgeyi de evlilik dosyana eklemelisin.

Kaç Yaşında Resmi Nikah Yapılır?

Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor.

17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor.

16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor.

18 yaş altı evlilik

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Evlilik için gereken belgeler bu şekilde. Peki bu belgeler ile nikah tarihi almak için başvuru nasıl ve nereye yapılır? Şimdi ona bakalım:

Nikah İçin Nereye Başvurulur?

Nikah günü almak için eşlerden birinin ikametinin bulunduğu ya da nikahın kıyılacağı yerin bağlı olduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine başvuru yapılıyor. Eğer nikahın kıyılacağı evlendirme dairesi, çiftlerden birinin ya da ikisinin birden ikamet ettiği yerleşim yerinde değilse evlilik izin belgesi alınması gerekiyor.

Evlenme izin belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Evlenme İzin Belgesi

2018 yılı itibarıyla ilçe müftülükleri de nikah başvurularını kabul ediyor. Nikahın müftülük tarafından kıyılmasını isteyen çiftler, evlenme için gerekli standart belgeleri tamamlamaları halinde, eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuruda bulunabiliyor.

Köyde yaşayanlar için ise evlilik başvurusu köy muhtarlığına yapılıyor. Ancak çiftlerin nüfus cüzdanlarını ve fotoğraflarını teslim alan muhtar, sağlık raporu için ilçe hükumet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüğüne evrak hazırlıyor. Evlenecek çiftler bu belgelerle sağlık ocağı ve nüfus müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırıyor. Bu iki kurumdan alınan belgeler nikahı kıyacak olan köy muhtarına teslim ediliyor. Belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemleri de yine köy muhtarı tarafından yapılabiliyor.

Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Tüm evraklarını topladıktan sonra 6 ay içinde başvuruda bulunabilirsiniz. Unutma; nikah dairesine gitmeden önce telefonla nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah işlem ücreti ne kadardır gibi soruların yanıtlarını öğrenmende fayda var. Çünkü nikah işlem ücretleri nikah dairesine göre değişiklik gösteriyor. Örneğin; İstanbul’da hafta içinde gerçekleşen nikahlar için nikah salonu ücreti ortalama 200-300 TL, hafta sonu ve tatillerde gerçekleşen nikahlar için ise 400-600 TL civarında. Bu ücretler genellikle hizmet bedeli, dosya ücreti ve evlilik cüzdanı maliiyeti gibi masrafları da kapsıyor. Net ücretleri başvuru yapacağın belediyenin internet sitesinden bakarak ya da telefon ederek öğrenebilirsin. Böylece sadece beyannameni ve ücretini teslim ettikten sonra gün sorgulaması yaparak nikah tarihini hızlı ve sorunsuzca alabilirsin.

İddet Süresi Nedir?

Daha önce evlenip boşanmış bir kadınsan ve boşanman kesinleştiyse hukuki olarak yeniden evlenebilmen için boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük bir sürecin geçmesi gerekiyor. Bu 300 günlük bekleme süresinin amacı, kadının olası bir hamilelik durumu yaşayabilecek olmasıdır. Boşandıktan sonra aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası ile söz konusu kararı kaldırabilirsin.

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah işlemleri dosyasının, mesai saatleri içerisinde alınması gereken belgeler ve belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar göz önünde bulundurularak 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.

nikah-islemleri-kac-gun-surer

Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Yıldırım nikahı, halk arasında bilindiği gibi, evrakları teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde gerçekleşmiyor. Eski zamanlarda nikah işlemleri uzun zaman alırdı. Öyle ki; nikah için hazırlanıp teslim edilen evraklar, uzun süre bürolarda kalırdı. Bu yüzden de nikah günü ertelendikçe ertelenirdi. Bunun üzerine şikayette bulunan çiftler mahkemenin kararıyla yıldırım nikahı kıydırırlardı. En hızlı şekilde halledildiği için bu uygulama yıldırım nikahı olarak adlandırılırdı. Günümüzde nikah işlemleri eskiye oranla çok hızlı ilerlediği için, artık eski tabirle yıldırım nikahına gerek kalmıyor.

Ancak, nikah günü alırken evlenme dairesine, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğini belirtirsen, başvurundan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi alman mümkün. Hızlı nikah olarak da bilinen ve yıldırım nikahının günümüzde uygulanan bu haliyle ilgili detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Senin Yerine Araştırdık: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evlilik işlemleri için gerekli belgeleri ve başvurunun nasıl yapılacağına dair anlatacaklarımız bu şekilde. Bu belgelerin başvuruda bulunacağın belediyeye göre değişik gösterebileceğini de söylemeden geçmeyelim. Senin de evlilik başvurusuyla ilgili soruların varsa yorum olarak yazabilirsin.

Evlendirme Daireleri

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

52 yorum

K

Kadriye

13/10/2014

aman dikkat son gün uğraşmayın


D

Denizkocaaslan

28/02/2015

21 ocak 1998 doggum taeigi var evlene bilirmiyiz ?

D

Düğün.com
Merhaba Deniz, Henüz 18 yaşını doldurmadığın için ailenin rızası olmadan evlenemezsin. 2016 yılında, doğum tarihinden geçtikten sonra evlenebilirsin...


SY

Sevim Yardım

15/03/2015

agustos ayı için nezaman nikah günü almak gerekiyor


ZA

Zafer Aycıl

16/09/2015

Merhaba biz Yıldırım nikahı yapmak istiyoruz bunun için extra bi belge gerekiyor mu birde nişanlım kocaelinde oturuyor ben istanbul da nikahı da Üsküdar da yapmak istiyoruz herhangi bir sevk belgesi falan ole bişey varmı


ZK

Zeynep Kilim

02/02/2016

merhaba düğünüm 2 eylülde evlilik işlemleri için sağlık raporu aldım bugün ( 02.02.2016) şu an başvuru yapamıyor muyum? tam 7 ay var evlenmemize sağlık raporu geçerli olur mu?


ET

Eda Tas

29/02/2016

Benim nişanlim yurt dışında o gelmeden nikah günü ben alabilir miyim


MD

Murat Dokuz

12/04/2016

Ben ankarada nişanlım aydinda bu sağlık raporunu falan ayrı ayrı yerlerde yaptirsak olur mu


G

Gülşah

11/08/2016

Ben 21eylül 1997 tarihinde doğdum kendi rızam ile evlenebiliyo muyum yoksa aile rızası mı gerekli


EA

Elif Ates

17/09/2016

26\08\1998 dogumluyum kendi rizamla evlene bilir miyim

D

Düğün.com
Merhaba Elif, 18 yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.


İC

İsa Ceşen

30/09/2016

Ben istanbul da oturuyorum ve nişanlım izmir de oturuyor ben izmire gidip orda nikah yapmak istiyorum ve yapmak için ne lazım yani ne evrak lazım

D

Düğün.com
Merhaba İsa, Nikah işlemleri için hazırlaman gereken belgeler bildiğimiz kadarıyla değişmiyor ve hepsi makalenin içerisinde yer alıyor. Fakat sana önerim İzmir'de nikahınızın kıyılacağı belediye ile irtibata geçmek olacak. Onların özel olarak istedikleri bir belge varsa onları da temin etmen daha iyi olacaktır.


BK

Burhan Karabiyik

01/10/2016

Merhaba ben 14.04.1995 dogumluyum nisanlim ise 15.05.1998 evlenmek icin aile rizasina gerek var mi ?

D

Düğün.com
Merhaba Burhan, Nişanlın 2016 mayıs ayında 18 yaşını doldurduğu için aile rızasını almadan da evlenebilirsiniz.


NI

Neriman Işık

05/10/2016

Merhaba biz nisanlimla farklı şehirde yaşıyoruz. Nikahimizi benim yasadigim sehirde yapicaz. Başvuruyu beraber yapıcaz onun ikametgahi baska sehirde sıkıntı olur mu acaba

D

Düğün.com
Merhaba Neriman, Farlı şehirlerde yaşayanlar için burayı tıklayarak 5. maddeyi inceleyebilirsin. Daha ayrıntılı bilgi için T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü’den bilgi alabilirsin.


MK

Melda Kulsuz

18/10/2016

Merhaba ben 14.01.1999 doğumluyum ocak ayında 18oluyorum kendi rızamla evlebilirmiyim aile şartmı

D

Düğün.com
Merhaba Melda, 18. yaşını doldurduğun gün kendi rızan ile evlenebilirsin.


B

Burcu

22/10/2016

Merhaba biz ailemizden habersiz kaçarak evleneceğiz . nikaah işlemleri sırasında ailemizin haberı olur mu . eve kağıt falan gelme ihtimali varmıdır ?

D

Düğün.com
Merhaba Burcu, Yasal olarak evlenebilmeniz için evlenme ehliyeti ve onun gibi birçok evrak tamamlamanız gerekiyor. Eğer her ikinizde 18. yaşınızı doldurduysanız yasal olarak da evraklarınızı tamamladıysanız kendi rızanız ile evlenebilirsiniz.


BA

Büşra Ak

15/11/2016

21.12.1997 doğumluyum. Kendi rızam ile evlenebiliyor muyum ?

D

Düğün.com
Merhaba Büşra , 18. yaşını doldurduğun için kendi rızan ile evlenebilirsin.


ÖS

Ömür Saygı

26/12/2016

Benim nişanlım yurt dışında o gelmeden nikah günü alabilir miyim?

D

Düğün.com
Merhaba Ömür, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


Büşra Öz

01/01/2017

Merhaba ben 16.05.2000 doğumluyum sözlüm İse 01.03.1998 doğumlu gizlice yıldırım nikahı kıyabilir miyiz ?

D

Düğün.com
Merhaba Büşra, 2000 doğumlu olduğun için henüz 18. yaşını doldurmamışsın. O nedenle kendi rızan ile evlenemezsin.


BA

Berrin Ak

18/01/2017

Merhaba. Yıldırım nikahı kıymak istiyoruz bunun bi ucreti var mıdır ? Var ise acil olarak bildirirmisiniz

D

Düğün.com
Merhaba Berrin, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


ALA

Ali Leyla Akcam

25/01/2017

Merhaba ben 01.01.1992 doğumluyum nisanlim ise 01.04.1999 dogumlu yildan doldu ama aydan dolmadi aile rizasi var evlensek bir sikiti olurmu

D

Düğün.com
Merhaba Ali, Ailelerin rızası olduğu sürece ve bunu yetkili mercilere belirttiğiniz sürece evlenmenizde engel olmayacaktır.


AK

Ayşe Kır

16/03/2017

Merhaba benim nişanlım alman vatandaşı olmuş aslen türk, sivas'da doğmuş. Bizim evlenmemiz için kendisi almanyadan hangi belgeleri getirmesi gerekir, sivasa gitmesi gerekirmi yoksa almanyadan getireceği belgeler yeterlimi


MM

Melike Melike

17/03/2017

Merhaba nisanlim mahkum hapishanede izne ciktigin da yildirim nikahiyle evlenebiliyor muyuz ?

D

Düğün.com
Merhaba Melike, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


FK

Fettah Kurtulus

24/04/2017

Merhaba kimligimi kaybettim randevu icinde 3 ay sonraya gun veriyorlar nikah basvurusunu kimlik yerine pasaport ile gerceklestirebiliyormuyuz bir bilginiz varmidir? Teşekkürler

D

Düğün.com
Merhaba Fettah, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


S

Sukran

03/07/2017

Ben 2000.15.01 liyim kendi rizamla evlene bilirmiyim

D

Düğün.com
Merhaba Şükran, 18. yaşını doldurmadığın için kendi rızan ile evlenemezsin.


A

Aliye

09/07/2017

Merhaba. Yabancı uyruklu kadın ile Türkiye vatandaşı evlenecek. Hangi evraklar gerekiyor her ikisi için de? Teşekkür ederim


E

Edanur

01/08/2017

2002 doğumluyum 16 yaşıma basınca izin olarak ne belgesi gerekiyor acaba

M

Mustafa
Kızım 16 yaşında evlenecek ne yaşadın sen


İK

İlyas Kandemi

10/08/2017

Merhaba biz sözlümle nikah tarihini almak istiyoruz ama ben sozlumun doğum gününde almayı düşünüyorum fakat doğum günü 16 /06 tarihli olduğu için bayrama geliyor bunun için mesai yapılabilir mi


MIA

Mısra Irem Arslan

18/08/2017

12.10.1999 doğumluyum kendi rizam ile evlenebilir miyim yoksa ekimin 12 sinin gelmesini beklemek zorunda mıyım?

D

Düğün.com
Merhaba Mısra İrem, 18. yaşını doldurman gerektiği için doğum gününü beklemelisin.

AH

Ayşe Hakann
benn 18 yaşından gün aldım kendi rızam ile evlnblrmym


YY

Yalçin Yörük

20/08/2017

Merhaba yunanistan uyruklu bir bayan pasaportu hiç çıkartmamış ama kimligi var pasaportsuz türkiyede nikah kıydırabilirmi.


D

Dinçer

05/09/2017

Evlenmeme 8 ay var sans eseri taşıyıcı hebatitb olduğumu öğrendim. Acaba evleneceğim kız bu durumu nasıl karsilicak evlenmemize engel olurmu?


ST

Serkan Tuna

06/09/2017

evlenmek için greken evrak nedir

D

Düğün.com
Merhaba Serkan, Sorunun cevabı makalede yazıyor...


Dilek Şengül

03/10/2017

Merhaba, boşanma harici bir davamız varsa bu evlilik belgeleri sürecinde karşımıza çıkar mı sıkıntı olur mu?


MAK

Mehmet Ali Kozan

08/10/2017

Merhaba eşim olacak kişi yabancı Cezayir vatandaşı nasıl bir yol izlememiz gerekli teşekkürler


İ

İbrahim

22/10/2017

Merhaba sevgilimle ikimiz 16 yaşındayız aile rızasıyla evlenebilirmiyiz


KB

Kizlarkhon Boymatova

20/01/2018

Merhaba, ben Uzbekistan vatandaşiyimi turk vatandasiyla evlenmek icin neler lazım olur? Pasaport da eski kocamin soyadı onu değiştirmelimiyim? ONeden Teşekkür ederim


SI

Sözer Ismet

09/02/2018

Hayırlı günler sözlüm 1 mart 2001 doğumlu aile imzasiyla nikahim tam olarak nezaman çıkar


Ali Öztürk

10/02/2018

Ben Balıkesir de ikamet ediyorum.evlenmek istediğim kız Antalya da ikamet ediyor.evlilik için toplamamiz gereken belgeleri aynı belediye de yapabilir miyiz.


MMV

Muhammed Musab Vural

04/03/2018

Nisanlimin 18ni doldurmasina 3 ay var 3 ay sonrasi icin yani 18ni doldurdugu gun veya ertesi gun icin nikah tarihi almamiz mumkunmu ailenin falan izni olmadan yani yasinin doldugu gune nikah tarihi almak istiyorum


R

Rümeysa

05/03/2018

Yabancı kişiyle evlenirken o kişinin doğum belgesi bulunması gereklimi yada apostil yeterlimi olur


E

Emin

27/03/2018

iyi aksamlar ben 20.06.2000 dogumluyum bugun itibariyle evlenebilirmiyim kendi rizam ile tesekkurler


Bekir Çolakoğlu

08/05/2018

Nisanlim 17.08.2000 li 8 ayin 17 si geldiginde kendi rizasi ile evlenebilirmiyiz


M

Melek

13/07/2018

nisanlimin ikametgahi yurtdışında. ikimizin de ikinci evliliği olacak.turkiye de evlenmek için hangi belgeleri nereden almamız gerekecek tesekkurler

D

Düğün.com
Melek Hanım Merhaba. Eğer nişanlınız yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise yaşadığı ülkenin Türk Konsolosluğu'na başvurarak gerekli evraklar hakkında bilgi edinmesini öneriyoruz.


EA

Elif Asena

31/10/2018

30.10.2001 doğumluyum kendi rızamla evlenebilmem için ne zamanı beklemeliyim?

D

Düğün.com
Elif Hanım Merhaba. 18 yaşını doldurduktan sonra, ailenizin onayı olmaksızın evlenebilirsiniz. Bu durumda 30.10.2019 tarihinden sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


GA

Gamze Atalay

26/12/2018

Merhaba ben 10.09.2001 liyim aile rızası ile evlenebilir miyim ?

D

Düğün.com
17 yaşınızı doldurduğunuz için aile onayı ile başka bir engelin bulunmaması koşulu ile evlenebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


EA

Elmas Alkanat

16/04/2019

Merhabalar, iki farklı şehirde yaşıyoruz. Gerekli evrakları kendi yaşadığımız şehirde alıp birinde nikah kıydırsak problem çıkar mı ? Yoksa gerekli bütün evrakları niikahın kıyılacağıı yerden mi almalıyıız ?

D

Düğün.com
Merhaba, Belgeleri ayrı ayrı yaşadığınız şehirden alabilirsiniz. Ancak nikah başvurusu yapacağınız belediyeye ikinizden biri bağlı değilse, birinizin evlenme izin belgesi de alması gerekiyor. Nikah başvurunuzu ikinizden birinin bağlı olduğu belediye yapacaksanız bu belgeye ihtiyacınız olmayacaktır. Nikah başvurusuyla ilgili sorularınız için şu yazımıza da bakabilirsiniz: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin


BS

Barış Saatci

21/04/2019

Nikah sağlık raporu kaç gün geçerli birde nişanlım tek gidip belediye ye nikah günü alabilir mi sağlık raporu nu devlet hastenesinden alsak aile hekimine onaylatmamız gerekir mi

D

Düğün.com
Merhaba, Nikah başvurusu için gerekli tüm belgeler gibi sağlık raporunun da geçerlilik süresi 6 aydır. Raporda aile hekiminin onayı da şart. Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Şimdiden mutluluklar dileriz...


HK

Hatice Köse

08/05/2019

Iyi günler hamileyken yıldırım nikahı kiyilirmi

D

Düğün.com
Merhaba, Evliliği sona eren kadının, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 300 gün içerisinde evlenmesine olanak tanımamaktadır. Bunun nedeni kadının hamile olma ihtimali ve doğacak çocuğun korunmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle eğer boşandıysanız iddet süresi dolmadan, hamileyken evlenmeniz mümkün değil. Ancak önceden evlenmediyseniz, boşanma durumu söz konusu değilse ve nikah işlemlerine başlamadan önce hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, bu durum evlenmenize engel değil.


YG

Yaren Göktaş

09/06/2019

Benim halen okulum bitmedi evlene bilir miyim yani bir sorun olur mu ?

D

Düğün.com
Merhaba, Yaşınız evlenmeye uygun olduğu sürece öğrenci olmanız evlenmenize engel değil. Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. 16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Bu şartları karşılıyorsanız evlenebilirsiniz.


B

Beyzanurakyurek

10/06/2019

26.09.2002 17 yaşındayımevlene bilirmiyim acaba kendi rizamla

D

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor.


BBA

Burak Barışcan Akçadağ

15/08/2019

Merhabalar benim kız arkadaşım Rus vatandaşı ve biz bu kış evlenmek istiyoruz ama evraklarla ilgili hiç bir bilgimiz yok, benim ne yapmam lazım, onun hangi evrakları hazırlaması gerekiyor ki , gün almaya gittiğimizde eksik olmasın ,bunun la ilgili bilginiz var ve yardımcı olursanız çok sevinirim , arıyıp sorabileceğim bir numara bile olabilir .


D

Düğün.com

16/08/2019

Merhaba, Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak istenen belgeleri bulabilirsiniz. Ancak istenen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden ve ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


HBK

Hazal Beste Kuru

24/08/2019

01.08.2001 tarihiyim kendi rızamla evlenebilirmişim?


D

Düğün.com

26/08/2019

Merhaba, Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Verdiğiniz doğum tarihine göre siz de 18 yaşınızı doldurmuş durumdasınız. Bu yüzden kendi rızanızla evlenebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...