Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Hangi Testler Yapılır?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

4:44 dakika

19.06.2019

Evlilik başvurusu için gerekli belgeler arasında nikah sağlık raporu da yer alıyor. Çiftlerin evlenmeye engel herhangi bir hastalığının olup olmadığı bu rapor ile ortaya konuyor. Peki nikah için sağlık raporu nereden alınır? Evlenme sağlık raporu için gerekli testler nelerdir? Ücreti nedir? Evlilik öncesi sağlık raporu hakkındaki tüm sorularının yanıtları bu yazıda!

evlilik sağlık raporu

Nikah İşlemleri İçin Sağlık Raporu Şart mı?

Türk Medeni Kanunu’na göre resmi nikah başvurusu için gerekli belgeler arasında evlenme işlemlerine mahsus sağlık raporu da yer alıyor. Çünkü sağlık raporu evlilik için kişilerin haberdar olmadıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıklarının olup olmadığını saptamak amacıyla yapılıyor.

Ayrıca eşlerin taşıyıcı durumunda oldukları bulaşıcı hastalıklarını, varsa bu hastalıklar için evlilik öncesi tedbirleri almak, eşler arasında ileride ortaya çıkabilecek ve doğacak çocuklarını etkileyecek kan uyuşmazlığı gibi sorunları önceden saptamak amacıyla evlilik işlemleri için sağlık raporu şart koşuluyor.

Evlilik için gerekli belgelerin tümünü incelemek istersen şu yazımıza bakabilirsin: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Nikah İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır diye merak ediyorsan hemen anlatalım: Başvuru yapacağın evlendirme dairesinden istenen tüm tetkikleri öğrenip, bir sağlık kuruluşunda bu işlemleri gerçekleştirebilirsin. Bu tetkiklerin sonuçlarını aile hekimine onaylatarak, aile hekimi imzalı sağlık raporunu alabilirsin.

nikah için sağlık raporu

Evlilik Sağlık Raporu İçin Gerekli Testler Nelerdir?

Evlilik başvurusuyla ilgili sık sorulan sorular arasında “Nikah için sağlık raporunda nelere bakılır” sorusu da yer alıyor.

Evlilik sağlık raporu için genellikle kan tahlili ve akciğer filmi isteniyor. Kan tahlilinde kan grubunun belirlenmesinin yanı sıra, hepatit, frengi ve AIDS gibi hastalıkların olup olmadığına da bakılıyor. Evlilik öncesi kan tahlili yaptırmak, çiftlerin kan uyuşmazlığına sahip olması halinde çocuk yapmadan önce önlemlerini de almaları açısından önem taşıyor.

Akdeniz anemisi testi de evlenmeden önce yapılması gereken testler arasında. Sağlık raporunu alırken Akdeniz anemisi testi sonuçları da değerlendirmeye alınıyor. Bazı belediyeler ise sağlık raporunun yanı sıra çiftlerden ayrıca Akdeniz anemisi için kan alındı belgesi de istiyor. 50 yaş üzeri kadınlar ve evleneceği erkeklerden Akdeniz anemisi testi istenmiyor.

60 yaş üzeri çiftlerde evlilik için alınacak sağlık raporu heyet raporu olarak düzenlenmesi gerekiyor. Bazı belediyeler, akıl sağlığı raporu da isteyebiliyor.

Evlenmeye Engel Hastalıklar Nelerdir?

Mevzuata göre evliliğe engel olarak kabul edilen bulaşıcı hastalıklar; frengi, bel soğukluğu, şankroid, cüzzam ve veremdir. Bu hastalıkların tedavisi gerçekleşmeden sağlık raporu verilmiyor. Günümüzde cüzzam rastlanan bir rahatsızlık değil. Verem hastalığının bulunması halinde de evlilik 6 ay erteleniyor. Bu hastalıklar için uygun tedavi uygulanıp, tedavi sonucunda hastalık ortadan kalkmışsa evlilik gerçekleştirilebiliyor. Tahlillerde bakılan HIV, hepatit B, hepatit C de evliliğe engel bulaşıcı hastalıklar arasında sayılmıyor ancak bu hastalıkların tespiti halinde çiftlere danışmanlık ve olası aşılama programı konusunda yönlendirme yapılıyor.

Evlilikte Kan Uyuşmazlığı Nedir? Hangi Kan Grupları Evlenemez?

Evlilik için sağlık raporu alırken araştırılan konulardan biri de kan kan uyuşmazlığı. Peki kan uyuşmazlığı evliliğe engel mi? Bunun için öncelikle kan uyuşmazlığını açıklayalım.

Anne ve babanın kan gruplarının uyuşmaması, doğacak bebekte kansızlık, kalp yetmezliği gibi hastalıklar ile anne karnında ölüm de dahil olmak üzere pek çok kötü sonuç doğurabiliyor.

Burada bahsettiğimiz kan grubu A veya B gibi gruplar değil Rh değeri. Baba Rh (+) ve anne Rh (-) iken eğer bebek de Rh (+) olursa bebeğin kanındaki bu Rh faktörü anne kanına geçiyor ve annenin bağışıklık sitemi Rh faktörünü ortadan kaldırmak için antikor adı verilen maddeler üretiyor.

Rh uyumsuzluğundan sadece baba pozitif, anne negatif iken söz edilebiliyor. Baba negatif, anne pozitif ise uyuşmazlık önemini yitiriyor.

Kan uyuşmazlığının evliliğe engel bir durum olmadığını da söyleyelim. Ancak çocuk yapmayı planlayan çiftlerin çocuk doğmadan önce önlemini alması gereken bir durum olduğu için, evlenmeden önce kan uyuşmazlığı testi de yapılıyor. Kan grubu Rh (-), eşi Rh (+) olan hamilelere 28. haftada anti-D iğnesi yapılarak oluşabilecek sorunların önüne geçilebiliyor.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Aç Karnına mı Alınır?

Nikah için sağlık raporu aç karnına kan vermeni gerektirecek tahlilleri de içeriyor.

evlilik sağlık raporu

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlilik için sağlık raporu veren hastaneler hangileri diye merak edenler için hemen açıklayalım: Evlilik sağlık raporu tetkiklerini aile hekimliklerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde yaptırabilirsin. Ancak sağlık raporu için aile hekiminin onayı şart.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Devlet Hastanesinden Alınır mı?

Gerekli tetkikleri yaptırmak için ister devlet hastanesine ister sağlık ocağına istersen de aile ve toplum sağlığı merkezlerine başvurabilirsin. Sağlık ocağı, aile ve toplum sağlığı merkezleri gibi küçük sağlık merkezlerinde tüm teçhizatlar bulunmadığı için daha büyük sağlık kuruluşlarına devlet hastanelerine de yönlendirilebilirsin. Örneğin; kan testleri sağlık ocağında yapıldıktan sonra akciğer grafiğinin çekilmesi için verem savaş merkezlerine ya da devlet hastanesine gitmen gerekebilir.

Bu kurumlarda tetkiklerini yaptırabilirsin. Ancak raporu aile hekimi düzenliyor. Bu nedenle, tetkiklerinin sonuçlarını alıp aile hekimine giderek, raporunu düzenletebilirsin.

evlilik sağlık raporu

Evlilik Raporu Veren Özel Hastaneler Var mı?

Sağlık raporu için gerekli tetkikler için hafta içi vakit ayıramayacağını düşünen çiftlerin tercihleri özel hastaneler oluyor. Bu nedenle evlilik için sağlık raporu veren özel hastaneler çiftlerin en çok araştırdığı konulardan biri.

Özel hastaneler için anlatacaklarımız da devlet hastanelerinde uygulanan prosedürle aynı diyebiliriz. Tahlillerini bu kurumlarda yaptırabilirsin ama sonuçları aldıktan sonra aile hekimine onaylatman ve raporu aile hekimine düzenletmen gerekiyor.

Evlilik Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi Nedir?

Nikah başvurusu için gerekli tüm belgeler gibi sağlık raporunun da geçerlilik süresi 6 aydır.

Nikah başvurusu öncesi göz atmanı önerdiğimiz şöyle bir yazımız da var: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin

Nikah İçin Sağlık Raporu Kaç Günde Alınır?

Tahlil sonuçları ve akciğer filmi sonuçlarını alma süren, bu işlemleri yaptıracağın sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösteriyor. Özel bir hastaneye müracaat etmen halinde gerekli testler hemen yapılabilir. Bu durumda sonuçları aynı gün içinde bile alabilirsin. Devlet hastanelerinde ise yoğunluktan dolayı bu süre uzayabiliyor.

evlilik sağlık raporu

İşlemlerini kısa sürede halledip yıldırım nikahı mı kıymak istiyorsun? Şu yazımızda yıldırım nikahına dair detayları bulabilirsin: Senin Yerine Araştırdık: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evlilik İçin Sağlık Raporu Ücreti Nedir?

Gelelim nikah için sağlık raporu ücretine… Eğer tahlillerini özel hastanelerde yaptıracaksan bu kurumların belirlediği tahlil ücretlerini karşılaman gerekiyor. Devlet kurumlarında ise evlilik sağlık raporu için yapılan testler ücretsiz oluyor.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Örneği

Evlilik sağlık raporu örneğini de sana fikir vermesi için şöyle bırakıyoruz:

evlilik sağlık raporu

Evlilik sağlık raporuyla ilgili merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. Eğer hala aklında yanıtlanmayı bekleyen sorular varsa yorum olarak bırakmayı unutma!

Evlendirme Daireleri

Şehrindeki en iyi Evlendirme Dairesi firmaları burada!

Her 2 çiftten biri aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Evlendirme Daireleri

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

33 yorum

MA

Meryem Acar

24/05/2019

evlilik icin rapor alma sirasinda yani kan tahlili vs icin gidildiginde evlenecegin kisinin tc numarasina ihtiyac oluyor mu ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporu için kendi kişisel bilgileriniz yeterli oluyor. Evleneceğiniz kişinin T.C. kimlik numarasına ihtiyacınız olmayacak. Şimdiden mutluluklar dileriz...


D

Düğün.com

27/05/2019

Merhaba, Evlilik sağlık raporu için kendi kişisel bilgileriniz yeterli oluyor. Evleneceğiniz kişinin T.C. kimlik numarasına ihtiyacınız olmayacak. Şimdiden mutluluklar dileriz...


ZD

Zeynep Demir

28/05/2019

Sağlık raporunu illa kendi aile hekimimize mi onaylatmamız gerek. Nikah işlemlerini yapacağımız belediyenin bulunduğu ilçede değilse aile hekimimiz başka bir aile hekimine de onaylatabilir miyiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Sağlık raporunuzda bağlı bulunduğunuz aile hekiminin onayı olması şart. Şimdiden mutluluklar dileriz...


D

Düğün.com

29/05/2019

Merhaba, Sağlık raporunuzda bağlı bulunduğunuz aile hekiminin onayı olması şart. Şimdiden mutluluklar dileriz...


BA

Burçin Açıkyıldız

06/06/2019

Evlilik sağlık raporunu eşim kendi ikametgah ettiği yerden bende kendi ikametgah yerimden alırsam olur mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporu için gerekli tetkikleri dilediğiniz sağlık kurumunda yaptırabilirsiniz ancak sağlık raporunu bağlı bulunduğunuz aile hekimine onaylatmanız şart. Şimdiden mutluluklar dileriz...


D

Düğün.com

10/06/2019

Merhaba, Evlilik sağlık raporu için gerekli tetkikleri dilediğiniz sağlık kurumunda yaptırabilirsiniz ancak sağlık raporunu bağlı bulunduğunuz aile hekimine onaylatmanız şart. Şimdiden mutluluklar dileriz...


HC

Hüseyin Cengiz

11/06/2019

Merhaba ben gorevim nedeniyle malatya da ikamet ediyorum eşim karabuk te ikamet ediyor ve niz nikahımizi eskisehir de kıydırmak istiyoruz bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz ayrıca sağlık raporunu nikah dairesine gitmeden direk devlet hastanesine gidip alıp sonrasında nikah dairesine versem olur mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusu yapacak çiftlerin ikametinin bulunduğu yerin dışında bir yerde evlenebilmeleri için evlenme izin belgesi almaları gerekiyor. Bu belgeyi, eşlerden birinin, bağlı bulunduğu belediyeden alması yeterli. Bu belgeyle ilgili detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Evlenme İzin Belgesi

Evlilik sağlık raporu için istenen tahlil sonuçları ve akciğer filmi sonuçlarını alma süreniz, bu işlemleri yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösteriyor. Özel bir hastaneye müracaat etmeniz halinde gerekli testler hemen yapılabilir. Bu durumda sonuçları aynı gün içinde bile alabilirsiniz. Devlet hastanelerinde ise yoğunluktan dolayı bu süre uzayabiliyor.


D

Düğün.com

13/06/2019

Merhaba, Evlilik başvurusu yapacak çiftlerin ikametinin bulunduğu yerin dışında bir yerde evlenebilmeleri için evlenme izin belgesi almaları gerekiyor. Bu belgeyi, eşlerden birinin, bağlı bulunduğu belediyeden alması yeterli. Bu belgeyle ilgili detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Evlenme İzin Belgesi

Evlilik sağlık raporu için istenen tahlil sonuçları ve akciğer filmi sonuçlarını alma süreniz, bu işlemleri yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösteriyor. Özel bir hastaneye müracaat etmeniz halinde gerekli testler hemen yapılabilir. Bu durumda sonuçları aynı gün içinde bile alabilirsiniz. Devlet hastanelerinde ise yoğunluktan dolayı bu süre uzayabiliyor.


S

Sncr

15/06/2019

Sağlık güvencem olmadan resmi nikah için aile hekiminden sağlık raporu alabilir miyim?diğer sorumda nişanlımın bağlı olduğu aile hekiminden gidip bende sağlık raporu alabilir miyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Aile hekiminizden sağlık raporu almak için sağlık güvencenizin olup olmamasının bir önemi bulunmuyor. Ancak bu raporu kendi aile hekiminize onaylatmalısınız. Şimdiden mutluluklar dileriz.


D

Düğün.com

17/06/2019

Merhaba, Aile hekiminizden sağlık raporu almak için sağlık güvencenizin olup olmamasının bir önemi bulunmuyor. Ancak bu raporu kendi aile hekiminize onaylatmalısınız. Şimdiden mutluluklar dileriz.


Seray Özdemir

28/06/2019

Sağlık raporunda hastaliklardan salim olmadığı anlaşılmıştır yazıyor yani ne demek hastalık var anlamına mı geliyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Sağlık raporunuza ilişkin değerlendirmeyi aile hekiminizden alabilirsiniz.


D

Düğün.com

01/07/2019

Merhaba, Sağlık raporunuza ilişkin değerlendirmeyi aile hekiminizden alabilirsiniz.


H

Henry

12/08/2019

Evlelik icin metadon iciykhrum problem varma?


Z

Zeynep

13/08/2019

Merhaba.eşim Almanya’da oturuyor Türkiye’de evlilik yapacaz onun da sağlık raporu alması gerekiyor mu gerekiyorsa nasıl alacak


D

Düğün.com

15/08/2019

Merhaba, Evet, ikinizin de sağlık raporu alması gerekiyor. Yabancı uyruklu kişiler evlilik sağlık raporunu devlet hastanesinden alabiliyor. Yabancıların Türkiye'de evliliğiyle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da bakabilirsiniz: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi Şimdiden mutluluklar dileriz...


D

Düğün.com

15/08/2019

Merhaba, Evlenme yönetmeliğinde yer alan evliliğe engel rahatsızlıklara yazımızda yer verdik. Bunların dışındaki tüm ilaçlar ve rahatsızlıklarla ilgili bilgiyi doktorunuza ve evlendirme dairelerine danışarak edinebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


MM

Mahmut Maymun

15/08/2019

BUNlar boş konuşuyorlar...hepsı ne dedıklerını bılmıyorlar...bu sayfa ya gırmeyın


GS

Gülşen Sezer

20/08/2019

Evlilik islemleri saglik raporu icin devlet hastanesine basvurduk kisi basi 150 tl gibi bir para talep ettiler vezneye yatirilacak dediler vazgectik burda devlet hastanesi ucretsiz yazinizi okuyunca yazmak istedim iyigunler


EK

Eda Kocaoglu

30/08/2019

ozel yerlerimize bakma olasiligi var mi yoksa sadece kan tahlili ve filmle mi gerceklesiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporu için istenen tetkiklerden yazımızda bahsettik. Bunların dışında genital muayene gibi konular evlilik sağlık raporu için söz konusu değildir. İyi günler dileriz...


D

Düğün.com

02/09/2019

Merhaba, Evlilik sağlık raporu için istenen tetkiklerden yazımızda bahsettik. Bunların dışında genital muayene gibi konular evlilik sağlık raporu için söz konusu değildir. İyi günler dileriz...


Y

Yasin

03/09/2019

Ozel hastaneden alınan raporlar kabul edilmiyor. Ne kadar saçma durum eşim alman vatandaşı vakti yok özelde alacaz olmaz dedi aile hekimi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancı uyruklu kişiler evlilik sağlık raporunu devlet hastanesinden alabiliyor.


D

Düğün.com

03/09/2019

Merhaba, Yabancı uyruklu kişiler evlilik sağlık raporunu devlet hastanesinden alabiliyor.


SY

Sema Yilmaz

06/09/2019

sağlık raporunu kendi aile hekiminiz dışnda onalatamazsınız demişsiniz ben misafir olarak gittiğim asm de doktor olabileceğini söyledi tamamen doktorun insiyatifine bağlı kesin dille şart demeniz yanlış yönlendirme oluyor


AA

Ayşe Aktaş

11/09/2019

Nikah için kan verdigimizde hamilelik belli olur mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporu için istenen tahlillerde hamileliğe bakılmaz. Bunun için ayrı bir test yaptırmak gerekir. Konuyla ilgili aile hekiminize de danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


D

Düğün.com

12/09/2019

Merhaba, Evlilik sağlık raporu için istenen tahlillerde hamileliğe bakılmaz. Bunun için ayrı bir test yaptırmak gerekir. Konuyla ilgili aile hekiminize de danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Hasan Özkanlı

19/09/2019

Eşim benim bağlı olduğum aile sağlık merkezinde kan verdi raporları da benm bağlı olduğum sağlık merkezine onaylatsak olur mu ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporu için gerekli tetkikleri dilediğiniz yerde yaptırabilirsiniz. Fakat rapor onayını bireysel olarak aile hekiminizden almanız gerekiyor.


D

Düğün.com

19/09/2019

Merhaba, Evlilik sağlık raporu için gerekli tetkikleri dilediğiniz yerde yaptırabilirsiniz. Fakat rapor onayını bireysel olarak aile hekiminizden almanız gerekiyor.


ET

Eda Tasdemir

22/10/2019

Merhaba, evlilik saglik raporu icin özel yerlerimize veya bakire olup olmadigimiza da bakiliyormu?

D

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporu için istenen tetkiklere yazımızda yer verdik. Bekarete ilişkin testlerin konuyla ilgisi yoktur. İyi günler...


D

Düğün.com

23/10/2019

Merhaba, Evlilik sağlık raporu için istenen tetkiklere yazımızda yer verdik. Bekarete ilişkin testlerin konuyla ilgisi yoktur. İyi günler...


BY

Betül Yılmaz

02/12/2019

Merhaba Tahlilleri ve akciğer filmini özel hastanede çektirip bir hafta sonra aile hekiminden onay alabilimiyiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporu için önemli olan tetkik sonuçlarının aile hekimi tarafından onaylanmasıdır. Tetkikleri istediğiniz bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirebilirsiniz. İyi günler dileriz...


D

Düğün.com

03/12/2019

Merhaba, Evlilik sağlık raporu için önemli olan tetkik sonuçlarının aile hekimi tarafından onaylanmasıdır. Tetkikleri istediğiniz bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirebilirsiniz. İyi günler dileriz...


IK

Ilker Keleş

05/12/2019

merhaba hepatit b taşıyıcılıgı evlilige engelmidir. tşkler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik öncesi taramada bu virüsü taşıdığını öğrenenlerin evlenmelerinde bir sakınca bulunmuyor. Eşlerden birinde hepatit B taşıyıcılığı varsa genellikle evleneceği kişiye hepatit B aşısı yapılarak koruyucu önlem alınıyor. Uygulanacak yöntemlerle ilgili aile hekiminize danışmalısınız.. İyi günler dileriz...


D

Düğün.com

06/12/2019

Merhaba, Evlilik öncesi taramada bu virüsü taşıdığını öğrenenlerin evlenmelerinde bir sakınca bulunmuyor. Eşlerden birinde hepatit B taşıyıcılığı varsa genellikle evleneceği kişiye hepatit B aşısı yapılarak koruyucu önlem alınıyor. Uygulanacak yöntemlerle ilgili aile hekiminize danışmalısınız.. İyi günler dileriz...