Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin!

Nikah masasındaki çiftlerin sanki hiçbir sıkıntı yaşamamış, evlilik teklifinden hemen sonra dertsiz tasasız halleriyle nikah salonuna ışınlanmış gibi göründüğü konusunda seninle hemfikiriz. Elbette çiftimiz çok mutlu ancak o nikah masasına gelene dek birçok aşamayı geçtiler. En çok da nikah başvurusu öncesinde telaşlandılar. Çünkü onları bekleyen birçok bürokratik işlem vardı. Haydi gel bu bürokratik işlemlere ve nikah başvurusunun tüm detaylarına birlikte bakalım!

Evlenme teklifi edilip, kız isteme töreni gerçekleştikten sonra sıra geliyor evlilik için hazırlıklara. Evlilik hazırlıklarında en büyük öncelik tabii ki nikah başvurusunda. Bu aşamada pek çok çiftin kafasında “Nikah tarihi nasıl alınır?”, “Nikah başvurusu nasıl yapılır?” ve “Evlilik için gerekli belgeler nelerdir?” gibi sorular dönüp durur. Merak etme, tüm bunların cevabını bulup, hızlıca hazırlıklara başlamana yardımcı olacak bir rehber hazırladık.

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Her başvuruda olduğu gibi nikah için yapacağın başvuruda da çeşitli evraklara ihtiyacın var. Evrak toplamak söz konusunu olduğunda genellikle herkes biraz gerilir. Ancak endişelenmene gerek yok. Planlı bir şekilde ilerlersen rahatça bu evrakları toplayabilirsin.

Evlilik başvurusu için tamamlaman gereken evraklar:

  • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopileri
  • Vesikalık Fotoğraf
  • Resmi Veya Özel Sağlık Kurum ve Kuruluşundan Alınmış Sağlık Raporu
  • Nüfus Kayıt Örneği
  • İkametgah Belgesi
  • Evlenme Ehliyet Belgesi
  • İki Örnek Olarak Düzenlenen Evlenme Beyannamesi

Nikah Başvurusu İçin Nüfus Cüzdanı ve Fotoğraf

Her belediye aynı belgeleri istese de ihtiyacın olacak nüfus cüzdanı fotokopisi ve vesikalık fotoğraf sayısı belediyeden belediyeye fark gösterebilir. Nikah başvurusu yapacağın belediyenin internet sitesine girip bu sayıyı kolaylıkla öğrenebilirsin. Türkiye’de doğup büyüyen herkes gibi bugüne dek bol bol kimlik fotokopisi ve vesikalık fotoğraf çektirdiğini varsayarak, bu konuda sadece iki minik hatırlatma yapmayı yeterli görüyoruz. Nüfus cüzdanında TC Kimlik numaran yoksa ve/ya cüzdanın çok yıpranmışsa başvuru için uygun değildir. Fotoğrafa gelince; vesikalık deyip geçme, o fotoğraflar evlilik cüzdanına yapıştırılacak. Çoluk çocuk, torun torba o fotoğrafı görecek. O yüzden harika bir fotoğraf çektirdiğinden emin olursan yıllarca rahat edersin.

ffmujttzptff3the - nikah başvurusunda bunlara dikkat edin!

Nikah İçin Sağlık Raporunu Nereden Almalı?

Nikah başvurusunda kullanacağın sağlık raporunu resmi ya da özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alabilirsin. Sağlık raporu için hastaneye başvurduğunda hem senin hem de müstakbel eşinin kan tahlili yapılır ve akciğer röntgeni çekilir. Böylece evlenmeye engel bir hastalığınızın olup olmadığı anlaşılır. Akciğer röntgeni ile verem hastalığının; kan tahlili ile hepatit, Akdeniz anemisi, frengi ve AIDS gibi hastalıkların tetkiki yapılır. Kan tahlili sonucunda çiftlerin kan uyuşmazlığının olup olmadığı da ortaya çıkar. Bu şekilde olası kan uyuşmazlığı durumundan ilk andan itibaren haberdar olursun ve doğacak çocuklarınız için gerekli önlemleri alabilirsin. Resmi nikah için gerekli olan sağlık raporunda en önemli adım, raporunu aile hekimine imzalatmaktır. Bu yüzden raporunu aldıktan sonra aile hekimine imzalatmayı asla unutmamalısın.

Nikah İçin Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah Nereden Alınmalı?

Nüfus kayıt örneği ve ikametgah, nikah başvurusu yapmak için ihtiyacın olan evraklardan. Bu belgelerin temini için iki şansın var; biri E-Devlet sistemi diğeri ise bağlı olduğun nüfus müdürlüğüne gitmek. E-Devlet sistemine giriş yapıp belgelerini alabilmen için bir şifreye ihtiyacın var. Eğer şifreni daha önce almadıysan gidip büyük bir PTT şubesinden alabilirsin. Hali hazırda bir şifren yoksa PTT’ye gitmek yerine bağlı olduğun nüfus müdürlüğüne gitmeni öneriyoruz. Çünkü burada hem nüfus kayıt örneğini ve ikametgahını hem de bir diğer evrak olan evlenme ehliyet belgeni alabilirsin.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?

Evlenme ehliyet belgesi, evlenmeye dair herhangi bir engele sahip olmadığını gösteren bir evraktır. Sağlık raporunuzu aldıktan sonra hem sen hem de eşin bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek evlenme ehliyet belgenizi alabilirsiniz. Unutma evlilik ehliyet belgenin geçerlilik süresi 6 aydır. Bu yüzden altı ay içinde başvuru yapmalısın. Evlenme ehliyeti hakkında daha detaylı bilgi isterseniz "Evlenme İzin Belgesi"makalemize göz atabilirsiniz.

Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır?

Gerekli tüm evraklarını topladıktan sonra en son alman gereken belgeye yani evlenme beyannamesine geliyor sıra. Evlenmek istediğin belediyeye giderek evlenme beyannamesini temin edebilirsin. Belediye görevlileri iki örnek olarak başvuru esnasında senin için bu belgeyi düzenleyecek.

szmr66srs8xbsua8 - nikah başvurusunda bunlara dikkat edin!

Nikah Tarihi Alma İşlemleri Nasıl Olur?

Evlenme Beyannamen dahil tüm evraklarını topladıktan sonra 6 ay içinde müstakbel eşinin ya da senin ikamet ettiğiniz ilçedeki evlendirme dairesine başvuruda bulunabilirsiniz. Unutma; nikah dairesine gitmeden önce telefonla nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah işlem ücreti ne kadardır konularını öğrenmende fayda var. Böylece sadece beyannameni ve ücretini teslim ettikten sonra gün sorgulaması yaparak nikah tarihini hızlı ve sorunsuzca yapabilirsin.

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah başvurusu yapacak çiftlerin kafasındaki bir diğer soru ise işlemlerin kaç gün süreceğidir. Eğer normal bir nikah istiyorsan evlenmek istediğin tarihten en az bir ay önce gidip nikah başvurunu yapıp işlemlere başlamalısın. Yıldırım nikahı yapmayı planlıyorsan, nikahının kıyılacağı günden bir gün önce gidip işlemlerini başlatmalısın.

Nikah İşlemleri Ücreti Ne Kadardır?

Nikah işlem ücretleri; belediye, nikah salonunda iç nikah, düğün mekanınızda dış nikah, hafta içi ya da hafta sonu gibi çeşitli faktörlere göre farklılık gösterebiliyor. Hafta içinde gerçekleşen iç nikahlar ortalama 250-300TL civarı, dış nikahlar ise ortalama 400-600TL civarı; hafta sonu ve tatillerde gerçekleşen iç nikahlar 400-600TL civarı, dış nikahlar ise ortalama 550-700TL civarında ücretlere sahip. Bu ücretler genellikle hizmet ve evlilik cüzdanı bedelini de kapsar. Kesin ve net ücretleri başvuru yapacağınız belediyenin internet sitesinden bakarak ya da telefon ederek öğrenebilirsiniz.

Hemen Evlenmek İsteyenlere: Yıldırım Nikahı

Çok romantik bulduğun için ya da tamamen mecburiyetten daha hızlı bir nikaha ihtiyaç duyabilirsin. İşte böyle durumlarda devreye yıldırım nikahı giriyor. Eğer böyle bir nikah kıydırmak istiyorsan normal süreçteki hazırladığın aynı evrakları hazırlamak ve belediyeye başvurmak zorundasın. Yıldırım nikahı için gerekli evraklar ile belediyeden alacağın beyannameyi evlendirme dairesine götürerek 2 gün içerisinde evlenebilirsin. Yıldırım nikahı ücreti konusunda evlenmek istediğin belediyeyi arayarak bilgi edinebilirsin.

vca90seq4ceold27 - nikah başvurusunda bunlara dikkat edin!

Evlilik Başvurusunun Kabul Edilmediği Durumlar

Evlilik başvurunda hiçbir sıkıntı çıkmamasını temenni ediyoruz. Ancak evlilik başvurularının kabul edilmediği bazı durumlar da var. Bilmen gerekenleri senin için sıraladım.

  • Sağlık raporun olmazsa evlilik başvurun kabul edilmez. Çiftlerden birinde verem, bel soğukluğu, cüzzam veya akıl hastalığı bulgusuna rastlanırsa evlilik gerçekleşemez. Verem, Hepatit C ve Hepatit B hastalıklarıyla karşılaşılması durumunda verem hastalığı olan taraf tedavi edilir. 6 ay sonra tedavi sonuç vermişse evlilik gerçekleşebilir. Hepatit B ve C söz konusu ise sağlıklı tarafa aşı yapılır. 1 ay sonra aşının sonuç verip vermediği incelenir. Sonuç olumlu ise evlilik başvurusu yapılabilir.
  • Çiftlerden biri veya her ikisi 17 yaşını geçmiş ama 18 yaşını doldurmamış ise yasal temsilcisinin izni olmadan, 16 yaşını doldurmuş kişiler olağanüstü durumlarda hakimlerin izni olmadıkça, 15 yaşını doldurmamış kişiler kesinlikle evlenemezler.
  • Eşini kaybetmiş ya da boşanmış kadınlar, 300 günlük iddet yani bekleme süresi dolmadan evlenemezler.

Evet, evlilik teklifinden aile cüzdanına giden bürokratik yolda bizim rehberliğimiz burada sona eriyor. Aklına takılanlar cevaplanmadıysa ya da eklemek istediğin şeyler varsa bizimle paylaşabilirsin.

Şehrindeki 25 Evlendirme Dairesi Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (271)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

FS Ferhat Sever

ben bir konu hakkında bilginiz var ise cevap almak istiyorum nikahım düğünde olucak ona göre başvuru yapıcam ama nikah memurunu düğüne çağırcağım için 400-500 arası alınan parayı ne zaman alyorlar açıksası 3 ay var ben ne zaman vermem gerekiyor ?

D Düğün.com

Merhabalar Ferhat Bey, İlk olarak eğer nikah memurunu düğüne çağıracaksanız mutlaka başvuruda bunu belirtmeniz gerekiyor. Ödeme konusunda nikah dairesinden nikah dairesine değişiklik olabilse de genelde başvuru sırasında veya 3-5 gün içerisinde nikah memurunun parasının ödenmesi gerekmekte.

ET Esra Tosun

Merhaba, Ikimiz de londra da yasiyoruz.fakat ben bursali oldugum icin tatile turkiyeye gittigimde bursa evlendirme dairesine basvurdum, saglik raporlarim tam, nikahin nerde olucagini da sordular, belirttim ankara diye.esim bu islemleri ankaraya gittiginde yapacak.henuz yapmadi.nikah icin basvururken beraber basvurmak gerektigini soyluyorlar simdi beraber ankaradan mi basvurmamiz gerekiyor??

TK Tugce Korates

9 ağustos 2014 düğün mekanımı tuttum ve orada nikah kıyılsın istiyorum ne zaman başvuru yapmam lazım..

D Düğün.com

Merhabalar Tuğçe Hanım, Nikah memurunu bir an önce arayıp 9 Ağustos tarihini rezerve etmeniz gerekiyor. Nikah memurlarının günleri de çok çabuk dolabiliyor. Kolaylıklar ve şimdiden mutluluklar diliyoruz. :)

IK Ilker Kırcı

devlet tarafından verilen krediler dogru mu_? eger gecerli ise nereye ve nasıl başvuru yapmamız gerekiyor?

D Düğün.com

Merhabalar İlker Bey, Evlenecek genç çiftlere maddi imkanları müsait olmamasını ispat etmesi koşulu ile evlilik kredisi adı altında faizsiz bir imkan sağlanması üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir çalışma yapıyor. Bu çalışma taslak haline getirilip, Maliye Bakanlığı’na sunulup bütçe alınması sağlanarak onayı alınacak. Sonrasında TCMB’de görüşülüp onaylanıp kanunlaşacak. Uygulamanın bu süreçlerden sonra başlaması bekleniyor.

NY Neslihan Yiğit

merhabalar ben ağustos ayında nikah salonunda nikah yapacağım.ancak nişanlım da ben de şehir dışında yaşıyoruz.nikah günü için yine de randevu alabiliyor muyuz? yani biz olmadan da ailemizden herhangi biri bizim için nikah salonu için şimdiden yer ayırtabilir mi?

D Düğün.com

Neslihan Hanım, Öncelikle tebrikler! :) Ailenizden bir kişinin sizin için randevu alabilmesi için, nişanlınız ile birlikte sizin veya onun bağlı olduğu evlendirme memurluğundan alacağınız izin belgesini ailenize iletmeniz gerekmektedir.

NK Necati Kucukkocak

Merhaba ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Şu anda nişanlıyım, nişanlım 20 yaşında ancak nüfus kayıtlarında 2 yaş küçük kaydettirilmiş ve 18 yaşını 15 Mart 2014'de dolduruyor. Haziran ayında düğün planlıyoruz. Nişanlım kendi yaşadığım şehirde değil. Çok uzakta olduğundan dolayı devamlı gidip gelmek maddi manevi iş dolayısıyla problem oluşturuyor. 2014 Şubat ayında kısmetse 10 günlüğüne yanıma gelecek biz o tarihe nikah düşünüyoruz. yaşının tutmaması sebebiyle ailesi nikahımızı onaylıyor ancak ailesinin iş dolayısıyla nikaha gelme imkanı yok. yaşının dolmasına 1 ay kalıyor. Normalde aile onayıyla kalan 1 ay için nikah gerçekleşebiliyor. Bu yüzden O tarihte kayın babamın vekaletnamesi olduğu zaman nikah işlemlerim gerçekleşir mi ? Vekaletname olduğu zaman aile reisi görevini vekalet alan kişi onaylayabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

D Düğün.com

Necati Bey Selamlar, Nişanlınızın annesi ve babası ile birlikte bulunduğu şehirdeki bir noterden konu ile ilgili muvafakat belgesi alması gerekmektedir. Bu belge ile birlikte nikah kıyılmasında bir sorun çıkmayacaktır. Ancak yine de bir problem çıkmaması adına evlenmeyi planladığınız nikah dairesinden konu ile ilgili tekrar bilgi almanızı öneririz. Sevgilerimizle,

MD Meral Dericiler

Merhaba, Ben nikah için başvuru yapacağım. Nişanlımın veya benim ikamet ettiğim ilçe belediyesinden tarih alacağız. Tarihimiz de belli. Fakat biz nikah memurunu düğüne çağırmak istiyoruz. Düğün yerimiz de henüz belli değil. Başvuruyu yaptıktan sonra bu konuyu nasıl çözebiliriz? Bir an önce yeri mi belirlememiz gerekiyor yoksa herhangi bir zamanda nasılsa gün aldık diye değişiklik yapabiliyor muyuz?

D Düğün.com

Meral Hanım, Öncellikle tebrik ederiz! Her nikah dairesinin sorduğunuz konudaki politikası farklı. Kimi nikah daireleri nikah memurlarını daireden dışarıya göndermezlerken, kimi nikah daireleri ancak belli yerlere nikah memuru yollayabiliyorlar. En sağlıklı bilgiyi başvuru yapacağınız nikah dairesini arayarak öğrenebilirsiniz.

YA Yusra Aydın

Merhaba , Bizimde düğünümüz 16 haziran da olacak inşallah . Ankara'da yaşıyoruz fakat düğünümüz Konya'da yapılacak. Henüz nikah dairesine başvuru yapmadık . Çok mu geç kaldık acaba ? Bide bu işlemler 2 günde falan halledilebilir mi? uzun süreli gitmek iş yüzünden zor oluyor .

D Düğün.com

Merhaba Yusra Hanım, Başvuru öncesi hazırlamanız gereken belgeler için zamana ihtiyacınız olabilir. Evraklarınızı tamamladıktan sonra başvurunuzun tamamlanma süresi, istediğiniz tarihte nikah salonunun uygunluğuna göre değişebilir. Örneğin, istediğiniz tarih için nikah salonu uygun değilse, başka bir salon aramanız gerekebilir. Bu nedenle, başvuru işlemlerini mümkün olduğunca erken tamamlamanızı öneririz. Şimdiden kolaylıklar ve mutluluklar dileriz. :)

NC Necla Celik

Merhabalar, 3 Ağustos için mekan ayarladık ama nikah işlemini tamamlayanıyoruz. Bağlı olduğum belediyeye ilk başvuruyu yaptık ancak belgeleri tamamlamamıza rağmen evlendirme dairesinde nikah memurunun salona gelmesi başvurusunu yapamıyoruz çünkü nişanlım başka bir şehirde ve gelmek için bir izin daha alamıyor. Son imzada benimle bulunması şartmış ama geç kalmak istemiyoruz. Acaba başka bir yol bulamaz mıyız?

BD Bahar Deniz

bn nikah gunumu aldım ama saatini degiştirmek istyrm napmm gerek yardmcı olur musunz

AS Ayse Simsek

Merhaba, 10 agustos 2014 tarihinde dugun salonumuzda nikah kiydirmak istiyoruz nisanlimla. Secimler var o gun, nikah kiymamiz mumkunmu?? Tesekkur ederim.

N Nur

Merhaba benim sorum şu olucak nikah gunu aldik fakat tarihi degistirme sansimiz olur mu yardiminiz icin tesekkurler

ÇT Çağla Tanrıverdi

MERHABALAR; RESMİ NİKAH YAPILDIKTAN 1.5 AY SONRA DÜĞÜN YAPILACAK, BU DURUMDA DÜĞÜNE FORMALİTEDEN MEMUR GELİYOR MU BİLGİSİ OLAN VARMI

Ebru Çelik

merhabalar, 2015 mart ayında nikah tarihi almak istiyoruz. 2015'e sarktığı için ocak ayında başvuruların başladığını söyleyenler var, doğru mudur? doğruysa o vakte kadar dolmaz mı acaba, biz nikahı salonu tutup kıylmasını istiyorduk.

SE Sumeyye Erturk

Merhaba. Nikah gunu almak istyrz ama basvuru belgelerini daha sonradan toparlayabiliyor muyuz? Yani once gun alip daha sonra evraklari teslim edebiliyor muyuz? Ayrica nisanlim farkli bir ilde. Saglik raporunu ayni anda ayni saglik ocagindan mi almamiz gerekiyor? O kendi bulundugu ilden alsa oluyor mu?

BKA Bartuğ Kemal Akgül

Merhaba, Nikah için bir tarih belirledik ancak belediyeye başvurunun 6 ay öncesinden itibaren yapılabileceği söylendi. Belediye tarafından istenen sağlık raporu ve testlerini başvurudan evvel kendimiz yaptırıp götürmemiz mi gerekiyor yoksa başvuru sonrasında bir onay verilip sağlık raporu alabilirsiniz mi deniyor? Gerekli tüm belgeleri hiç belediyeye uğramadan önceden alıp, direk olarak nikah günü almaya gidebiliyor muyuz?

Esra Çubuk

Öncelikle merhabalar... biz düğün salonunu 5 eylül 2015 ićin tuttuk fakat nişanlım 19 aralık 2014 te askere gidecek nikah için tarihi en erken ne zaman alabiliriz bu arada nikahı düğün salonunda değil bi kaç hafta öncesinden nikah salonunda istiyoruz ... şimdiden teşekkür ederim

D Düğün.com

Merhabalar Esra Çubuk, 5 Eylül için salon tuttuysanız ve tahminen ağustos sonu eylül başı gibi nikah yapacaksanız istediğiniz nikah tarihinden en fazla 6 ay önce başvuru yapıp tarih alabilirsiniz. Çünkü 6 ay bir günden fazla bir zaman olduğunda bile işlem yapmıyorlar. İstediğiniz tarihten 6 ay geri giderek başvuru tarihinizi belirleyebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar...

İY İlke Yıldırım

Güzel

M Mavinin.nili

Merhaba. Biz eylül 17 de nişanlımla nikag kıydık benim ikamet ettiğim sehirde . ve dugunu nisan ayinda yapmak istiyoruz. Ancak tekrar nikah yapamayacagimizi yasal olarak yasak oldugunu soylediler. Yani brnim dugunume ki bu dugunu sade bi nikah olarak dusunmustum, nikah memuru gelmeyecekmis. Nikah memursuz dugunmu olur. Bu ne sacma biseydir. Bu yasayı yetkili merciilere sikayet etmek istiyorum. Nasil yapabilirim ?

CA Cansu Akdağ

Merhaba, ben eylül ayında evlenmeyi düşünüyoruz ancak nikahı nikah dairesinde kıyıp düğünü farklı yerde yapmayı planlıyoruz.Nikah tarihini ancak mart ayında alabiliyoruz,düğün yerini şimdi ayarlamamız gerek yoksa yer kalmayacak.İkisinin tarihi uyuşmazsa ne yapacağız nasıl bir yol izlemeliyiz ? Cansu Akdağ

D Düğün.com

Merhaba Cansu Hanım, Eylül ayında nikah yapacaksanız zaten nikah işlemleri için 6 ay öncesinden başvuru yapıp tercih ettiğiniz tarihi alabilirsiniz. Düğün mekanınızı mutlaka ayarlayın çünkü düğün mekanınında istediğiniz güne yer bulamamanız, nikah günü alamamanızdan daha yüksek bir ihtimal. 6 ay öncesinden nikah dairesine gidip düğün mekanı ile anlaştığınız tarihe gün isteyebilirsiniz. Eğer 6 ay önce hemen giderseniz istediğiniz günü kolaylıkla alabilirsiniz. Bir aksilik olması ve farklı günlere denk gelmesi durumunda ise düğün mekanında formaliteden bir nikah merasimi yapabilirsiniz. Bunun için çoğu çift hitabet gücü yüksek bir yakınından ya da düğün mekanının önerdiği birinden yardım alıyor. Şimdiden her şeyin yolunda gitmesi dileğiyle...

D D.rec

Merhaba , ben nikahi subat ayinda yapmak istiyorum ancak dugun nisan da olacak . Dugune tekrardan gelebiliyor mu nikah memuru ? Tekrar basvuru mu yapmak gerekiyor ? Yardimci olabilir misiniz?

EO Elif Oğuz

merhaba, nikahı özür grubu atamaları nedeniyle ocakta yapmayı düşünüyoruz ama ailem nikah memurunun kesinlikle düğüne de gelmesini istiyor ve düğün haziranda. Haziranda formalite bile olsa memurun gelmesi mümkün mü acaba? acil cevap verirseniz çok memnun olurum

D Düğün.com

Merhaba Elif Hanım, Bir defa nikah işlemi tamamlandıktan sonra bir daha formalite dahi olsa bir nikah memurunun düğününüze gelmesi resmi olarak mümkün değil. Resmi nikah işlemi yalnızca bir defa gerçekleştiriliyor. Fakat bu konuda sorun yaşayan diğer çiftler gibi siz de dilerseniz çevrenizde hitabet yeteneği güçlü bir yakınınızla ya da düğün mekanının önerdiği biriyle anlaşarak düğün günü formaliteden bir nikah merasimi gerçekleştirebilirsiniz.

Emre Şahin

Merhabalar. 2015 Agustos ayı içerisinde nikahımı kıydırmak istiyorum.istenilen tüm evrakları tamamlayıp başvuru yapsam şimdiden başvurumu kabul ederler mi? İlginize şimdiden teşşekür ederim.

D Düğün.com

Merhaba Emre Bey, 2015 Ağustos ayı içerisinde evlenmek istiyorsanız tam 6 ay öncesinde başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. İstediğiniz tarihten en fazla 6 ay önce başvuru yapabilirsiniz. İstediğiniz nikah tarihine 6 ay 1 gün bile olsa tarih vermeyeceklerdir. Yani şuan gitmeniz durumunda işlem yapmazlar. Şimdiden mutluluklar dileriz...

CA Ceylan Akgül

merhabalar ben yılbaşı günü nikah yapmak istiyorum yani illa yılbaşı günü yapmak istiyorum şuan oturduğum ilde eğer bu tarihe bulamazsam başka bir şehirde nikah yapmamız mümkün mü acaba ?

S S.şahin

Öncelikle herkese selamlar. Bir nikah memuru olarak bi kac duzeltme yapmak isterim. Nikah islemleri her belediye de farkli yürür, ucretlerde her belediye de farklidir. Belediye meclisi toplanip ucrete karar verir. 6 ay icine gun verilmesi tamamen resmi evraklarin 6 ay gecerli olmasi ile ilgilidir. Yani saglik raporunuzla nikah gununuz 6 ay olabilir. Bu konuda nikah memurunun tasarrufunda olup 3 aya gunde verebilir. Nikah salonuna memur gelmek zorunda degildir, zaten gelen talep karsisinda saat 20:00 de tek bir salonda olabileceginden gun icinde en fazla 4-5 salona gidebilir. Ayni gune 10 kisi isterse GIDEMEZ. Nikah memuru nikahinizi kiymak zorundadir ama kendi istediği yerde, sizin degil. Bunu iyi bilmek gerekir. Kanun bu sekildedir. Nikah memuru para alirmi? Eger belediye arac ve mesai vermiyorsa tabi ki alacaktir. Vatandasin keyfi için ( düğün salonunda nikah keyfidir) 2200-3000 tl lik maaşı yollarda harcamak akıl isi degildir. Bazi belediyelerde para almak serbest olup, bazilarinda yasaktir. Eksik bir konu gorursem yazmaya devam ederim.

AY Ayça Yalçın

İyi günler bana yardımcı olabilirmisiniz eşim ceza evinde resmi nikahımızı kıymak için ne yapmam lazım

DY Derya Yildirim

Merhaba dugun tarihim 6 eylul bizde dugun salonunda nikah istiyoruz bunun icin nezaman evrak teslimi yapmaliyiz basvurulara nezaman baslamaliyiz

D Düğün.com

Derya Hanım, 6 Mart itibariyle evraklarınızı temin edip, başvurursanız işlem yaptırabilirsiniz. Bunun sebebi evraklarınızın güncel olması ve son 6 ayda oluşturulması gerekliliğidir. Mutluluklar...