Geleneklere uygun bir kına gecesi düzenlemek istiyorsan bu yazı tam sana göre! "Kına gecesi nasıl yapılır?", "Adetleri nelerdir?" gibi kına ritüeli ile ilgili konuları senin için bir araya getirdim.

En eski geleneklerimizden kına gecelerinin kendine has birçok özelliği bulunuyor. Bunları öğrenerek adetlere uygun bir kına gecesi düzenleyebilirsin. “Bu adetler nelerdir, geline kına nasıl yakılır, kına tepsisisin içine ne konur, kına gecesini renklendirecek ne gibi geleneksel oyunlar vardır?” diye düşünüyorsan o zaman kafandaki soru işaretlerini silmeye başlıyorum.

let3cjasiurmtc1e - kına gecesi adetleri

Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Kına ritüelinin adetlerine değinmeden önce “Kına gecesi nasıl yapılır?” sorusuyla başlayalım. Yöreden yöreye farklılık gösterse de genellikle geleneksel kına geceleri düğünden bir gün önce yatsı ezanından sonra gelinin babaevinde yapılır ve o gece evde sadece kadınlar olur. Hazırlıklar, kına gecesinden bir gün önce erkek tarafının gelin evine kına ve ikram edilecek çerezleri göndermesiyle başlar. Kına sabahı evin kapısına bayrak ve tüller asılarak düğünün başladığının sinyalleri verilir.

Yatsı ezanıyla birlikte misafirler kız evine gelir. Çerezler, tatlılar, kına helvası ve yiyecekler içerisinden ilk ikram dağıtılır. Sonrasında gelin yöresel bir kıyafet ya da şık bir elbise giyerek mum taşıyan bekar kızlar eşliğinde salona gelip bir kenara oturur. Bekar kızlar ve misafirler şarkılar söyleyip oynarken gelin sessiz bir şekilde onları izler. Gelindeki tüm bu mahzunluğun sebebi tabii ki babaevinden ayrılacağı için içindeki burukluktur. Kısa süren müzik ve oynama merasiminin ardından kına yakma ritüeli başlar.

cgmsuelmaqo0fwff - kına gecesi adetleri

Geline Kına Nasıl Yakılır?

Sıra geldi kına gecesinin en mühim anı olan kına yakmaya! Gelin, kadife üzeri sırma ile kabartma dal ve yaprak işlemeleri bulunan bindallı adı verilen bir kıyafet giyerek başına kırmızı tülden işlemeli bir örtü örter. Kınayı hazırlama ve yakma görevi mutlu evliliği olan bir kadına verilir. Kına bakır bir tas içinde hazırlandıktan sonra mumlarla süslenmiş kına tepsisinin üzerine konur. Bekar kızlar ellerinde mumlar eşliğinde gelinin etrafında dönerek türkü söylerken bir aile büyüğü de kına tepsisini taşır. Gelin ağlatma adetinden sonra sağ eline kına yakılır ve bir mendil ya da tülbentle sarılıp eldiven takılır. Kınanın yakılmasından sonra şerbet ile yiyecekler ikram edilir ve gelin de misafirlerle birlikte eğlenir.

mcrqk2tcnkovhiuc - kına gecesi adetleri

Kına Gecesi Gelenekleri

Kına gecesi gelenekleri yöreden yöreye farklılık gösterse de ortak paydada buluşulan birkaç adet de yok değil. En bilinen kına gecesi adeti kına merasiminden önce baba ocağından ayrılan gelinin ağlatılmasıdır. Bunun için kına yakılmadan önce gelinin etrafında dönen kızlar “Yüksek Yüksek Tepelere” ya da “Kınayı Getir Aney” gibi anne-baba temalı içli kına türküleri söyler. Kına yakma sırasında gerçekleşen bir diğer adet ise “Gelin elini açmıyor” söylemidir. Kınayı yakan kişi “Gelin elini açmıyor” dediğinde kayınvalide kına hediyesi olarak gelinin avucuna bir altın koyar.

i3w46f538dohxpni - kına gecesi adetleri

Kına gecesi adetlerinden biri de hazırlanan kınanın içerisine konulan bozuk paradır. Bu bozuk para çiftin hayatında hep bolluk bereket olsun diye konulur. Adete göre misafirler ellerine yakmak için kınadan alırken bu para kime gelirse o kişinin kısmetinin açılacağına inanılır.

Kına Gecesi Oyunları

Dans olmadan kına gecesinin tadı olmaz. Kına gecelerinde yöreden yöreye değişen farklı oyunlar oynanır. Damat halayı, horon, çiftetelli, roman havası gibi yöresel oyunlar dışında kına gecelerinde en çok tercih edilen oyun çeşidi oryantaldir. Bu oyunların yanı sıra yöresel danslar da kına gecelerini keyifli bir hale getiriyor. Renkli bir kına gecesi istiyorsan birkaç yöresel dans öğrenebilirsin.

Testi Kırma Geleneği

Balkanlardan Anadolu’ya kadar gelmiş olan testi kırma oyunu, Ege Bölgesi başta olmak üzere diğer bölgelerimizde de kına gecelerinde gerçekleştirilen geleneklerden biridir. Toprak bir testinin içerisine tüllere sarılı para, şeker ve çikolata gibi şeyler doldurulur. Damat adayı bir sandalyeye oturur. Gelin elinde testiyi sallayarak damadın etrafında oynar ve beklenmeyen bir anda testiyi yere atıp kırar. Bolluk ve bereketi temsil eden testi oyunu için damat adayının da kına gecesine gelmesi gerekir. Sadece kadınların olduğu bir kına gecesi yapacaksan bile kısa süreliğine damat adayını içeri alarak bu eğlenceli geleneği gerçekleştirebilirsin.

Modern Kına Gecesi

Kına geceleri artık eskiye göre biraz değişti. Önceleri gelinin evinde yapılan kına gecesi artık kına salonu, oteller, restoranlar ya da kır bahçeleri gibi mekanlarda gerçekleştiriliyor. Eskiden kına gecelerinde misafirlere sadece kına kesesi ve kuruyemiş dağıtılırken artık tıpkı düğünlerdeki nikah şekerleri gibi kına hediyelikleri dağıtılmaya başladı. Değişen en büyük adetlerden biri ise gelin adayının kına yakılana kadar sessizce oturup beklemesi. Artık gelin adayı misafirler geldikten sonra renkli şovlar ve gösterilerle birlikte onların yanına çıkıyor ve konuklarla birlikte oynuyor. Özellikle son yıllarda Hint temalı, Hindistan'a özel dansların yapıldığı organizasyonlar çok popüler. Modern kınaların geleneksel kınalardan farklarından biri de kullanılan kıyafetler ve aksesuarlar. Gelinlerin kına gecesi kıyafeti olan bindallılar yerini gösterişli kaftanlara bıraktı. Neredeyse 5 sene süren Muhteşem Yüzyıl dizisinin kıyafet tasarımlarının bu değişiklikte büyük payı var. Artık gelinler kına yakma merasimi sırasında bindallı giymek yerine Osmanlı esintileri taşıyan kaftanlar tercih ediyor. Kaftanlar ise taşlı gelin taçları ile tamamlanıyor. Eskiden bir sandalyenin ya da minderin üzerine oturulup, kına yakılırken artık kına tahtları kullanılıyor. Kaftanlar, taçlar ve tahtlar bir araya gelince ortaya görkemli bir kına gecesi çıkıyor. Bazı organizasyonlarda kına eldivenleri yerine ise kına el gülü denilen bantlı çiçekler tercih ediliyor.

7dffa0c6h5l3iamy - kına gecesi adetleri

Evet, kına gecesi gelenekleri işte böyle! Sen nasıl bir kına gecesi düzenlemeyi düşünüyorsun? Geleneklere uygun bir tören mi yoksa modern bir kına gecesi mi? Haydi, yorum olarak bizimle paylaş! Yaşadığın yöreye özgü adetler varsa bunları da paylaşabilirsin.

Şehrindeki 656 Kına ve Bekarlığa Veda Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (3)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

B Betül

Sığırtmaç ı hic duymamıştım. Kına davetiyemde kız arkadaslarıma Sığırtmaç oynamaya var mısınız diye bir not düşebilirim :D

F Filiz

Bu konuyla ilgili ilginç fikir ve tecrubesi olan arkadaslar deneyimlerin izi paylasirmisiniz?¿

R Ramazan

Guzel anlatmis valla yalan olmasin