Kına Gecesi Adetleri

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

4:02 dakika

28.05.2021

Geleneklere uygun bir kına gecesi düzenlemek istiyorsan bu yazı tam sana göre! "Kına gecesi nasıl yapılır?", "Adetleri nelerdir?" gibi kına ritüeli ile ilgili konuları senin için bir araya getirdik.

Kına Gecesi Adetleri

En eski geleneklerimizden kına gecelerinin kendine has birçok özelliği bulunuyor. “Bu adetler nelerdir, geline kına nasıl yakılır, kına tepsisisin içine ne konur, kına gecesini renklendirecek ne gibi geleneksel oyunlar vardır?” diye düşünüyorsan o zaman kafandaki soru işaretlerini silmeye başlıyoruz.

Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Kına ritüelinin adetlerine değinmeden önce “Kına gecesi nasıl yapılır?” sorusuyla başlayalım. Yöreden yöreye farklılık gösterse de genellikle geleneksel kına geceleri düğünden bir gün önce gelinin babaevinde yapılır ve o gece evde sadece kadınlar olur.

Hazırlıklar, kına gecesinden bir gün önce erkek tarafının gelin evine kına ve ikram edilecek çerezleri göndermesiyle başlar. Kına sabahı evin kapısına bayrak ve tüller asılarak düğünün başladığının sinyalleri verilir.

kına gecesi adetleri

Kına Gecesinde Neler Yapılır?

Yatsı ezanıyla birlikte misafirler kız evine gelir. Çerezler, tatlılar, kına helvası ve yiyecekler içerisinden ilk ikram dağıtılır. Sonrasında gelin yöresel bir kıyafet ya da şık bir elbise giyerek mum taşıyan bekar kızlar eşliğinde salona gelip bir kenara oturur.

Bekar kızlar ve misafirler şarkılar söyleyip oynarken gelin sessiz bir şekilde onları izler. Gelindeki tüm bu mahzunluğun sebebi tabii ki babaevinden ayrılacağı için içindeki burukluktur.

Kısa süren müzik ve oynama merasiminin ardından kına yakma ritüeli başlar.

kına gecesi adetleri

Geline Kına Nasıl Yakılır?

Sıra geldi kına gecesinin en mühim anı olan kına yakmaya! Gelin, kadife üzeri sırma ile kabartma dal ve yaprak işlemeleri bulunan bindallı adı verilen bir kıyafet giyerek başına kırmızı tülden işlemeli bir örtü örter.

Kınayı hazırlama ve yakma görevi mutlu evliliği olan bir kadına verilir. Kına bakır bir tas içinde hazırlandıktan sonra mumlarla süslenmiş kına tepsisinin üzerine konur. Bekar kızlar ellerinde mumlar eşliğinde gelinin etrafında dönerek türkü söylerken bir aile büyüğü de kına tepsisini taşır.

Gelin ağlatma adetinden sonra sağ eline kına yakılır ve bir mendil ya da tülbentle sarılıp eldiven takılır. Kınanın yakılmasından sonra şerbet ile yiyecekler ikram edilir ve gelin de misafirlerle birlikte eğlenir.

kına gecesi adetleri

Bu aksesuarlar kına gecene renk katacak: En Eğlenceli Kına Aksesuarları

Geline Kına Neden Yakılır?

Kınanın eşlere bir ömür boyu aşklarının devamını sağlamak amacı ile yakıldığı söylenir. Ayrıca çiftleri nazardan ve kötülüklerden koruyacağına inanılır.

Kınanın bir diğer anlamı da "adanmışlık”tır. Yani, gelin adayının eline kına yakmak, hayatını eşine adadığı anlamına gelir.

Ayrıca kendine has ve değişik bir kokusu olan kınanın kırmızı renginin, sevgi ve sohbet duygularını tetiklediği düşünülür.

Kına Gecesi Gelenekleri

Kına gecesi gelenekleri yöreden yöreye farklılık gösterse de ortak paydada buluşulan birkaç adet de yok değil. En bilinen kına gecesi adeti kına merasiminden önce baba ocağından ayrılan gelinin ağlatılmasıdır.

Bunun için kına yakılmadan önce gelinin etrafında dönen kızlar “Yüksek Yüksek Tepelere” ya da “Kınayı Getir Aney” gibi anne-baba temalı içli kına türküleri söyler.

Kına yakma sırasında gerçekleşen bir diğer adet ise “Gelin elini açmıyor” söylemidir. Kınayı yakan kişi “Gelin elini açmıyor” dediğinde kayınvalide kına hediyesi olarak gelinin avucuna bir altın koyar.

kına gecesi adetleri

Kına gecesi adetlerinden biri de hazırlanan kınanın içerisine konulan bozuk paradır. Bu bozuk para çiftin hayatında hep bolluk bereket olsun diye konulur. Adete göre misafirler ellerine yakmak için kınadan alırken bu para kime gelirse o kişinin kısmetinin açılacağına inanılır.

Kına geceni evde yapmayı planlıyorsan, detaylar burada: Evde Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Testi Kırma Geleneği

Balkanlardan Anadolu’ya kadar gelmiş olan testi kırma oyunu, Ege Bölgesi başta olmak üzere diğer bölgelerimizde de kına gecelerinde gerçekleştirilen geleneklerden biridir.

Toprak bir testinin içerisine tüllere sarılı para, şeker ve çikolata gibi şeyler doldurulur. Damat adayı bir sandalyeye oturur. Gelin elinde testiyi sallayarak damadın etrafında oynar ve beklenmeyen bir anda testiyi yere atıp kırar.

Kına Gecesi Oyunları

Dans olmadan kına gecesinin tadı olmaz. Kına gecelerinde yöreden yöreye değişen farklı oyunlar oynanır. Damat halayı, horon, çiftetelli, roman havası gibi yöresel oyunlar dışında kına gecelerinde en çok tercih edilen oyun çeşidi oryantaldir.

Bu oyunların yanı sıra yöresel danslar da kına gecelerini keyifli bir hale getiriyor. Renkli bir kına gecesi istiyorsan birkaç yöresel dans öğrenebilirsin.

İsmine özel bir şarkıyla kına gecene başlamaya ne dersin: İsme Özel Kına Şarkısı Nasıl Yapılır?

Kına Gecesinde Çalınacak Şarkılar

Kına gecelerinin olmazsa olmazları, eğlence ve müziktir! Doğru müzik seçimi kına gecesi eğlencenizi en iyi seviyeye çıkarabilir. Sizin için hazırladığımız bu yazıda yer alan şarkılar çok hoşunuza gidecek: Kına Gecesi Şarkıları ve Kına Türküleri

Modern Kına Gecesi

Kına geceleri artık eskiye göre biraz değişti. Önceleri gelinin evinde yapılan kına gecesi artık kına salonu, oteller, restoranlar ya da kır bahçeleri gibi mekanlarda gerçekleştiriliyor.

Eskiden kına gecelerinde misafirlere sadece kına kesesi ve kuruyemiş dağıtılırken artık tıpkı düğünlerdeki nikah şekerleri gibi kına hediyelikleri dağıtılmaya başladı. Değişen en büyük adetlerden biri ise gelin adayının kına yakılana kadar sessizce oturup beklemesi. Artık gelin adayı misafirler geldikten sonra renkli şovlar ve gösterilerle birlikte onların yanına çıkıyor ve konuklarla birlikte oynuyor. Özellikle son yıllarda Hint temalı, Hindistan'a özel dansların yapıldığı organizasyonlar çok popüler.

Şu yazımızdan da fikir alabilirsin: Modern Kına Gecesi Nasıl Olur?

kına gecesi adetleri

Evet, kına gecesi gelenekleri işte böyle! Sen nasıl bir kına gecesi düzenlemeyi düşünüyorsun? Geleneklere uygun bir tören mi yoksa modern bir kına gecesi mi? Haydi, yorum olarak bizimle paylaş! Yaşadığın yöreye özgü adetler varsa bunları da paylaşabilirsin.

Kına Mekanları

En iyi kına ve bekarlığa veda firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Kına ve bekarlığa veda firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Kına ve Bekarlığa Veda kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Kına ve Bekarlığa Veda Firmaları

Kına ve Bekarlığa Veda kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

11 yorum

GS

Gulten Sonmez

02/07/2021

kina gecesinde gelin kaynanasi kirmizi elbise giye bilirmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kınada davetlilerin kırmızı giymemesi, düğünde gelin dışında kalan kişilerin beyaz giymemesi kadar yaygın bir gelenek değildir. Ancak yine de gelin kırmızı giyecekse, bu rengin ona özel kalmasında, yakınlarının farklı renklerde seçim yapmasında fayda var. İyi günler...


R

Ramo

22/06/2021

Gelin kız salona veya mekana girerken damat Lami girer ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Evet, gelin ve damat genellikle salona birlikte girer. İyi günler...


M

Mervee

04/09/2020

Yardımcı olursanız çok sevinirim herkes ayrı birsey soyluyor imkan olmayınca Damat evinde kına yapılır dıyende var yapılmaz dıyende fıkırlerınızı soylersniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kına gecesi genelde gelin tarafına aittir ve kız evinde yapılır. Damadın yakınları ise konuk olarak gelir. Bu nedenle geleneklere göre damat evinde kına gecesi yapmak pek sık görülen bir durum değildir. Eğer mümkünse bir akraba ya da arkadaşınızın evinde ya da bir mekanda yapabilirsiniz. Ancak bu kutlamalar konusunda genel kurallar olmadığını ve alacağınız kararların sizin isteklerinize ve konforunuza uygun olması gerektiğini de unutmayın! Şimdiden mutluluklar dileriz...


M

Mervee

04/09/2020

Gelinin evi küçükse damat evinde kına yapılırmı uygun olurmu..


Sinem Çalışır

03/08/2020

Kınada kahve ikram varmış ben yapmak istiyorum sadece anneler mi yoksa damada mi yapıyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu geleneğe göre gelin, annesi ve kayınvalidesine kahve ikramında bulunur. İyi günler...


K

Kade

16/01/2020

Damat tarafı kına yapıcaz diye tutturuyor, anlamadım, kına kız tarafında olucak şey değil mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Kına gecesi adetlere göre kız tarafına aittir. Ancak müstakbel eşinizle konuşarak bu organizasyonu birlikte de düzenleyebilirsiniz. Bu ve benzeri soruların yer aldığı şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Evlilik Teklifinden İtibaren En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları


R

Ramazan

21/05/2019

Hiç beğenmedim


HU

Hilal Ugur

31/01/2019

Geleneklere uygun yapicam insallah bu hafta sonu benm kinamda ?

BA

Büşra Aytekin
En güzeli. Bende geleneksel yapıcam. Organizasyon taht maht para tuzağı...


R

Ramazan

19/11/2015

Guzel anlatmis valla yalan olmasin


F

filiz

02/12/2014

Bu konuyla ilgili ilginç fikir ve tecrubesi olan arkadaslar deneyimlerin izi paylasirmisiniz?¿


B

Betül

14/10/2014

Sığırtmaç ı hic duymamıştım. Kına davetiyemde kız arkadaslarıma Sığırtmaç oynamaya var mısınız diye bir not düşebilirim :D