Kına Gecesi Adetleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:23 dakika

29.06.2022

Geleneklere uygun bir kına gecesi düzenlemek istiyorsan bu yazı tam sana göre! "Kına gecesi nasıl yapılır?", "Kına gelenekleri nelerdir?" gibi kına ritüeli ile ilgili konuları senin için bir araya getirdik.

Kına Gecesi Adetleri

En eski geleneklerimizden kına gecelerinin kendine has birçok özelliği bulunuyor. “Bu adetler nelerdir, geline kına nasıl yakılır, kına tepsisisin içine ne konur, kına gecesini renklendirecek ne gibi geleneksel oyunlar vardır?” diye düşünüyorsan o zaman kafandaki soru işaretlerini silmeye başlıyoruz.

Kına Gecesi Nedir?

Kına gecesi gelin tarafının düzenlediği bir eğlencedir. Genellikle düğünden bir gece önce yani gelinin baba evinde kalacağı en son gecede yapılan kına törenleri duygu yüklü, hüzünlü ancak bir o kadar da eğlenceli ve keyifli zamanlardır. Eğlenceye katılan kadınlar, gecenin ruhuna uygun olarak giyinirler. Gelinin yakın kız arkadaşları nedime elbiseleri giyebilirler. Gelinin annesi ve kayınvalidenin de gelin kadar şık olması beklenir.

Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Kına ritüelinin adetlerine değinmeden önce “Kına nasıl yapılır?” sorusuyla başlayalım. Yöreden yöreye farklılık gösterse de düğünden bir-iki gün önce gelinin babaevinde yapılır, genellikle kadınlar arasında olur. Kına gecesinden önce erkek tarafının gelin evine kına ve ikramlıkları göndermesiyle başlar. Kına sabahı evin kapısına kumaş asılır. arak düğünün başladığının sinyalleri verilir.

Kına Gecesi nasıl yapılır

Kına Gecesinde Neler Yapılır?

Yatsı ezanıyla birlikte misafirler kız evine gelir. İlk ikramlar dağıtılır. Sonrasında gelin yöresel bir kıyafet ya da şık bir elbiseyle mum taşıyan bekar kızlar eşliğinde salona gelip bir kenara oturur. Misafirler şarkılar söyleyip oynarken gelin sessiz bir şekilde onları izler. Kına yakma merasimi yapılır, sonrasında şerbet ile yiyecekler ikram edilir ve gelin de misafirlerle birlikte eğlenir.

Kına Gecesinde neler yapılır

Geline Kına Nasıl Yakılır?

Kısa süren müzik ve oynama merasiminin ardından kına yakma ritüeli başlar. Kına yakma töreni kına gecesinin en mühim anıdır! Gelin, kadife üzeri sırma ile kabartma dal ve yaprak işlemeleri bulunan bindallı adı verilen bir kıyafet giyer. Tabii kına örtüsünü de unutmayalım! Genellikle kırmızı renkte, yöreye göre işlemeli olan kırmızı tülden bir örtü gelinin başına örtülür.

Kınayı hazırlama ve yakma görevi mutlu evliliği olan bir kadına verilir. Kına genellikle bakır bir tas içinde hazırlandıktan sonra mumlarla süslenmiş kına tepsisinin üzerine konur. Bekar kızlar ellerinde mumlar eşliğinde gelinin etrafında dönerek türkü söylerken bir aile büyüğü de kına tepsisini taşır. Gelin ağlatma adetinden sonra sağ eline kına yakılır ve sarılarak eldiven takılır.

Geline Kına Nasıl Yakılır

Bu aksesuarlar kına gecene renk katacak: En Eğlenceli Kına Aksesuarları

Geline Kına Neden Yakılır? Kınanın Anlamı Nedir?

Kınanın eşlere bir ömür boyu aşklarının devamını sağlamak amacı ile yakıldığı söylenir. Ayrıca çiftleri nazardan ve kötülüklerden koruyacağına inanılır. Kınanın bir diğer anlamı da "adanmışlık”tır. Yani, gelin adayının eline kına yakmak, hayatını eşine adadığı anlamına gelir. Ayrıca kendine has ve değişik bir kokusu olan kınanın kırmızı renginin, sevgi ve sohbet duygularını tetiklediği düşünülür.

Kına Gecesi Gelenekleri

Kına gecesi gelenekleri yöreden yöreye farklılık gösterse de ortak paydada buluşulan birkaç adet de yok değil. Kına yakma sırasında söylenen sözlerden müziklere, altın / bozuk para geleneklerine kadar pek çok farklı adet var. En bilinen kına gecesi adetlerine birlikte bakalım:

  • Gelinin ağlatılması: Kına merasiminden önce baba ocağından ayrılan gelinin ağlatılır. Bunun için kına yakılmadan önce gelinin etrafında dönen kızlar “Yüksek Yüksek Tepelere” ya da “Kınayı Getir Aney” gibi içli kına türküleri söyler.
  • “Gelin elini açmıyor”: Kına yakılırken gelinin yanında toplanmış kalabalık ve kınayı yakan kişi “Gelin elini açmıyor” diye seslenmeye başlar. Gelinin elini açması için kayınvalide kına hediyesi olarak gelinin avucuna bir altın koyar.

  • Kınanın içine konulan bozuk para: Çiftin hayatında hep bolluk bereket olsun diye konulur. Adete göre misafirler ellerine yakmak için kınadan alırken bu para kime gelirse o kişinin kısmetinin açılacağına inanılır.

Kına Gecesi Gelenekleri

Kına geceni evde yapmayı planlıyorsan, detaylar burada: Evde Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Testi Kırma Geleneği

Balkanlardan Anadolu’ya kadar gelmiş olan testi kırma oyunu, Ege Bölgesi başta olmak üzere diğer bölgelerimizde de kına gecelerinde gerçekleştirilen geleneklerden biridir. Toprak bir testinin içine tüllere sarılı para, şeker ve çikolata gibi şeyler doldurulur. Damat adayı bir sandalyeye oturur. Gelin elinde testiyi sallayarak damadın etrafında oynar ve beklenmeyen bir anda testiyi yere atıp kırar.

Modern Kına Gecesi

Kına geceleri artık eskiye göre biraz değişti. Önceleri gelinin evinde yapılan kına gecesi artık kına salonu, oteller, restoranlar ya da kır bahçeleri gibi mekanlarda gerçekleştiriliyor. Eskiden kına gecelerinde misafirlere sadece kına kesesi ve kuruyemiş dağıtılırken artık tıpkı düğünlerdeki nikah şekerleri gibi kına hediyelikleri dağıtılmaya başladı.

Değişen en büyük adetlerden biri ise gelin adayının kına yakılana kadar sessizce oturup beklemesi. Artık gelin adayı misafirler geldikten sonra renkli şovlar ve gösterilerle birlikte onların yanına çıkıyor ve konuklarla birlikte oynuyor. Özellikle son yıllarda Hint temalı, Hindistan'a özel dansların yapıldığı organizasyonlar çok popüler.

Kına Gecesi Gelenekleri

Şu yazımızdan da fikir alabilirsin: Modern Kına Gecesi Nasıl Olur?

Kına Gecesi Oyunları

Dans olmadan kına gecesinin tadı olmaz. Kına gecelerinde yöreden yöreye değişen farklı oyunlar oynanır. Damat halayı, horon, çiftetelli, roman havası gibi yöresel oyunlar dışında kına gecelerinde en çok tercih edilen oyun çeşidi oryantaldir. Bu oyunların yanı sıra yöresel danslar da kına gecelerini keyifli bir hale getiriyor. Renkli bir kına gecesi istiyorsan birkaç yöresel dans öğrenebilirsin.

İsmine özel bir şarkıyla kına gecene başlamaya ne dersin: İsme Özel Kına Şarkısı Nasıl Yapılır?

Kına Gecesinde Çalınacak Şarkılar

Kına gecelerinin olmazsa olmazları, eğlence ve müziktir! Doğru müzik seçimi kına gecesi eğlencenizi en iyi seviyeye çıkarabilir. Sizin için hazırladığımız bu yazıda yer alan şarkılar çok hoşunuza gidecek: Kına Gecesi Şarkıları ve Kına Türküleri

Evet, kına gecesi gelenekleri işte böyle! Sen nasıl bir kına gecesi düzenlemeyi düşünüyorsun? Geleneklere uygun bir tören mi yoksa modern bir kına gecesi mi? Haydi, yorum olarak bizimle paylaş! Yaşadığın yöreye özgü adetler varsa bunları da paylaşabilirsin.

Kına Mekanları

En iyi kına ve bekarlığa veda firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Kına ve bekarlığa veda firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Kına ve Bekarlığa Veda kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Kına ve Bekarlığa Veda Firmaları

Kına ve Bekarlığa Veda kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

18 Yorum

Nuran Özalp

Düğün Tarihi: 26.10.2023


Bence çok güzel ve şık.????


Elisev

Düğün Tarihi: 23.09.2023


Kına gecesi eve geldikten sonra birde bir yastığa oturulur arkasına da arkadaşı oturur öyle tutar sonra ilahiler söylenir. Kına yakılır. bu ne için


Burcu

Düğün Tarihi: 06.05.2022


Merhaba ben kaçarak evlendim düğün yapicaz ancak kına yapmak sartmi mantıklı mı bilemiyorum açıkçası ben gereksiz ve masraflı olduğunu düşünüyorum ailem evet düğüne gelecek barıştık ancak yapılmasa ayıplarınır mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik sürecinde düzenlenen organizasyonlar genellikle gelenekseldir yani hiçbir organizasyonun "şart" olması gibi bir kural yoktur. Fikrimizi soracak olursanız bu süreç sizin isteğinize göre şekillenmelidir. Müstakbel eşinizle birlikte bu konuda karar alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Rukiye

Düğün Tarihi: 05.05.2022


Ama ben adını arıyordum


Sultan Tav

Düğün Tarihi: 21.04.2022


Merhaba anne ve kayinvalideye neden kahve ikram edilir hikayesi nedir paylaşabilir misiniz teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bazı geleneksel kına organizasyonlarında kahve ikram bölümü de vardır. Geleneğe göre gelin, anne ve kayınvalidesinin tüm hazırlıklar sırasında çok yorulduklarını düşündüğü için onları tahta alır ve kahve ikram eder. Anne ve kayınvalide de birliktelik ve mutluluk mesajı vermek için birlikte tahtta oturarak kahvelerini içer. Bu sırada kahve çekirdeğine dayanan, eşler arası saygı ve sevgiyi konu alan bir hikaye de anlatılır. Kahveler bittikten sonra gelin tahta geçer ve kına akışı devam eder.

  Cevapla

Sevgi Koca

Düğün Tarihi: 27.03.2022


Benim kınam kadın erkek karışık olacak ama ilk içeri nasıl gireceğim damatlamı yoksa kına dans kizlarimla mi giricem kına hemen mi yanicak akışın nasıl olacağını bilmiyorum ve öyle akışı duzenlicek bı firma seçmedim bana yardımcı olur musunuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kına gecesinde gelin, arkadaşlarından oluşan kına alayıyla giriş yapar. Kına gecesi akış programını ve organizasyon firmalarını Kına Gecesi Nasıl Organize Edilir? yazımızda bulabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Selin

Düğün Tarihi: 11.12.2021


Kına gecemi bulunduğum şehirde yaparsam çok az kişi gelecek çünkü bulunduğumuz şehirde akrabamız yok denecek kadar az baba tarafımın olduğu memeleketimde yapsam olur mu babannemin evi var orda

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kına gecesi, nişan, düğün gibi organizasyonlarda önemli olan bu özel anlara sevdiklerinizin de şahit olmasıdır. Bu nedenle kına gecenizi dilediğiniz yerde yapabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Gulten Sonmez

Düğün Tarihi: 02.07.2021


kina gecesinde gelin kaynanasi kirmizi elbise giye bilirmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kınada davetlilerin kırmızı giymemesi, düğünde gelin dışında kalan kişilerin beyaz giymemesi kadar yaygın bir gelenek değildir. Ancak yine de gelin kırmızı giyecekse, bu rengin ona özel kalmasında, yakınlarının farklı renklerde seçim yapmasında fayda var. İyi günler...

  Cevapla

Ramo

Düğün Tarihi: 22.06.2021


Gelin kız salona veya mekana girerken damat Lami girer ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Evet, gelin ve damat genellikle salona birlikte girer. İyi günler...

  Cevapla

Mervee

Düğün Tarihi: 04.09.2020


Yardımcı olursanız çok sevinirim herkes ayrı birsey soyluyor imkan olmayınca Damat evinde kına yapılır dıyende var yapılmaz dıyende fıkırlerınızı soylersniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kına gecesi genelde gelin tarafına aittir ve kız evinde yapılır. Damadın yakınları ise konuk olarak gelir. Bu nedenle geleneklere göre damat evinde kına gecesi yapmak pek sık görülen bir durum değildir. Eğer mümkünse bir akraba ya da arkadaşınızın evinde ya da bir mekanda yapabilirsiniz. Ancak bu kutlamalar konusunda genel kurallar olmadığını ve alacağınız kararların sizin isteklerinize ve konforunuza uygun olması gerektiğini de unutmayın! Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Mervee

Düğün Tarihi: 04.09.2020


Gelinin evi küçükse damat evinde kına yapılırmı uygun olurmu..


Sinem Çalışır

Düğün Tarihi: 03.08.2020


Kınada kahve ikram varmış ben yapmak istiyorum sadece anneler mi yoksa damada mi yapıyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu geleneğe göre gelin, annesi ve kayınvalidesine kahve ikramında bulunur. İyi günler...

  Cevapla

Kade

Düğün Tarihi: 16.01.2020


Damat tarafı kına yapıcaz diye tutturuyor, anlamadım, kına kız tarafında olucak şey değil mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Kına gecesi adetlere göre kız tarafına aittir. Ancak müstakbel eşinizle konuşarak bu organizasyonu birlikte de düzenleyebilirsiniz. Bu ve benzeri soruların yer aldığı şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Evlilik Teklifinden İtibaren En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

  Cevapla

Ramazan

Düğün Tarihi: 21.05.2019


Hiç beğenmedim


Hilal Ugur

Düğün Tarihi: 31.01.2019


Geleneklere uygun yapicam insallah bu hafta sonu benm kinamda ?

BA

Büşra Aytekin
En güzeli. Bende geleneksel yapıcam. Organizasyon taht maht para tuzağı...

  Cevapla

Ramazan

Düğün Tarihi: 19.11.2015


Guzel anlatmis valla yalan olmasin


filiz

Düğün Tarihi: 02.12.2014


Bu konuyla ilgili ilginç fikir ve tecrubesi olan arkadaslar deneyimlerin izi paylasirmisiniz?¿


Betül

Düğün Tarihi: 14.10.2014


Sığırtmaç ı hic duymamıştım. Kına davetiyemde kız arkadaslarıma Sığırtmaç oynamaya var mısınız diye bir not düşebilirim :D