Kına gecesi gelinlerin olmazsa olmazları arasında yer alır. Bu çok eğlenceli ve aynı zamanda geleneksel ritüel, gelin adaylarını büyük güne hazırlama bağlamında da büyük önem taşır. Nikah işlemleri, düğün hazırlığı derken yeni bir hayata atılacak adımın yaşattığı tatlı gerginlikler, bu düğün öncesi kına gecesi ve bekarlığa veda partisi gibi organizasyonlarla bir nebze olsun gelini rahatlatmaya vesile olur. Ben de kına gecesi yapmak istiyorum ama kına gecesi gelenekleri nelerdir ve nasıl organize edilir bilmiyorum diyorsan, okumaya devam edebilirsin.

Geleneksel Kına Gecesi

Osmanlı’dan bu yana düzenlenen kına gecesi gelenekleri evlilik öncesi ritüellerden biridir. Gelin adayları için düğünden bir ya da iki gün önce düzenlenen bu törende, anne - baba evinden ayrılacak olan gelin adayı için eğlence tertiplenir. Gelinin, evinde geçireceği son gecesi olmasından dolayı taşıdığı anlam da daha duygusal boyutlardadır. Bu sebeple hüzünlü bir atmosferin hakim olduğu eğlencede, ağlamanın da bir rolü vardır. Öncelikle geleneksel bir kına gecesi hangi aşamalardan oluşur, gelin kınası nasıl yakılır biraz bahsedelim.

Kına Gecesi Töreni Nasıl Olur?

Geleneksel kültürlerin hakim olduğu çevrede kına gelenekleri daha çok kadınlar arasında düzenlenir. Kız ve erkek tarafından kadınların katıldığı törende gelin bindallı giyerken, davetliler şık kıyafetler ya da yöresel kıyafetlerle katılır. Kınayı hazırlama görevini ise mutlu bir evliliği olan kadın üstlenir. Mumlarla süslenmiş tepsinin ortasına bakır tas içinde kına konulur, kınanın da içine madeni para yerleştirilir. Davetlilere dağıtılan bu kınadaki madeni para kimin şansına çıkarsa, o kişiye yakın zamanda kısmet çıkacağına inanılır. Kına tepsisini taşıma görevini de bir aile büyüğü yerine getirir. Kına tepsisini taşıyan aile büyüğü en önde, gelin arkasında, genç kızlar da ellerinde mumlarla gelinin arkasından türküler söyleyerek, dans ederek alana girerler. Gelini, odanın ortasına konulmuş bir tabure ya da sandalyeye oturturlar ve genç kızlar etrafında dönerek türküler söylerler.

Kadınların burada en önemli görevi türküler eşliğinde gelini ağlatmaktır. Çünkü gelin ağlamadan eline kına yakılmaz. Hatta bazı yörelerde ağlamayan gelini evlenme heveslisi diyerek de ayıplarlar. Bu sebeple kına esnasında söylenen türkülerin içeriği de gelinin artık anne – baba evinden ayrılacağı ve aileye özlem duyacağı üzerinedir ki gelin kolaylıkla ağlayabilsin. Görev tamamlanıp gelin ağladıktan sonra gelinin sağ eline kına yakma işlemi tamamlanır. Yalnız kına konulmadan önce gelin elini açmıyor diyerek, kayınvalideden geline kına hediyesi istenir. Kayınvalidenin kına hediyesi olan altın ile gelinin kınası kapatılır ve kırmızı kına eldiveni takılır. Hatta bazı geleneklerde gelinin annesine ya da kız kardeşine de damat tarafından altın kolye ya da yüzük hediye edilir. Davetlilere de kına dağıtıldıktan sonra gelin evinin hazırladığı yemekler ve tatlılar yenilir, danslar edilerek eğlenceye devam edilir.

saass - kına gecesi gelenekleri

Kına ve Bekarlığa Veda İndirimleri

Kına Gecesi Oyunları

Bazı yörelerde çeşitli kına gecesinde oynanan oyunlar ile geceye renk katılır. Aslında gecenin en eğlenceli kısmıdır bu oyunlar. Ege bölgesi kına gecesi gelenekleri arasında olan testi kırma oyunu bunlardan biridir. Toprak testinin içi rengarenk tüllere sarılmış şeker, çikolata ve kağıt para ile doldurulur. Kına yakılmadan önce gelin testi ile birlikte şarkı türkü eşliğinde damadın çevresinde dönerek dans eder ve sonunda testiyi damadın önünde, umulmadık bir anda kırar. Testi kırma bolluk ve bereketin simgesidir. Bu sebeple geceyi eğlenceli kılmak ve eğlenmek adına sen de bu oyunu gelenek edinebilirsin.

Yine bazı yörelerde kına gecesi geleneği haline gelmiş sığırtmaç oyununa yer verilir. Bu oyun testi kırma oyunu gibi görsel ve topluluğa açık bir oyun değildir. Kına gecesi sonrası gelinin en yakın kız arkadaşları yatıya kalır ve birlikte geçmiş günleri yad ederler. Çocukluklarından, eski sevgililerinden, geçmiş hatıralardan bahsederek hüzün ve kahkaha dolu bir gece geçirirler. Sen de bu geleneğe dahil olup, kına gecesi sonrasını en yakın arkadaşlarınla güle oynaya geçirebilirsin.

Modern Zamanda Kına Gecesi

Kına gecesi bundan henüz yirmi sene öncesine kadar zorunlu bir gelenek iken, modern zamanda bir tercihe dönüşerek, evlilik öncesi rahatlama organizasyonu haline geldi. Ancak hala ülkemizde bu geleneği zorunluluk çerçevesinde gerçekleştiren etnik yapılar olsa da asıl maksat olan eğlenmek, kına gecesinin özünü oluşturur. Günümüzde yapılan kına gecesi ritüeli, geleneği içinde barındıran eğlenceli bir oyun halini aldı. Artık, ağlamazsam ayıplanır mıyım diye düşünme. Zira artık kına gecelerinde ağlamak ayıplanır oldu. En mutlu gününde neden ağlayasın ki! Önemli olan düğün öncesi gerginliği minimuma indirerek, geçmişe tatlı bir hatıra bırakmak.

Kına Gecesi Organizasyon Alternatifleri

Günümüzde kına geceleri hayal ve bütçeyle doğru orantılı olarak gerçekleşmekte. Osmanlı esintileri taşıyan ve şaşanın hakim olduğu bir organizasyon, geleneği modernle harmanlayarak gelin adayına unutulmaz bir anı bağışlarken aynı zamanda tarihin ağırlığını da hissettirir. Eğer sen de görkemli bir kına gecesi düşlüyorsan bu işi uzmanların eline bırakabilirsin. Bu konuda kına organizasyonu yapan firmalar ile anlaşarak hayalindeki kına gecesini organize ettirebilirsin. Mekan olarak bahçe, park, yalı, düğün salonu, restoran tercih edebilirsin.

Ben görkem sevmiyorum, biraz daha samimi sıcak bir ortam olsun istiyorum diyorsan da daha küçük organizasyonlar tercih edebilirsin. Bir cafe, restoran ya da bahçede canlı müzik eşliğinde bir kına gecesi konsepti düşünebilirsin.

Sınırlı bütçe ve az sayıda katılımcı olacaksa eğer gelin evi de uygun bir mekan olabilir. Özellikle evin bir bahçesi ya da terası varsa konuklar çok daha rahat ağırlanabilir. Evin süslemelerini de kendi zevkine uygun bir şekilde düzenleyebilirsin. Ayrıca konuklara minik hediyeler de hazırlayabilirsin. Minik kına keseleri, lavanta şişeleri, kırmızı simli mendiller, keseler, tüylü yelpazeler, kına hatırası tokalar konukların yüzünü güldürür. Ayrıca kına gecesi malzemeleri arayan gelin adaylarına kına aksesuarları firmaları da bu konuda epey yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kına gecesi müziklerini de kendin seçebilirsin. Ayrıca sadece kadınların olduğu bir kına gecesi konseptinde, dans yeteneğine de güveniyorsan, konuklarına küçük bir sürpriz yapıp, oryantal kıyafetleri içinde şov yapabilirsin. Ne de olsa gün senin günün, hem kendin eğlenirsin hem de konuklarına unutulmayacak bir kına gecesi yaşatmış olursun.

Bizde Kına Gecesi Yabancılarda Bekarlığa Veda Partisi

Batılılar düğünden önce stres ve gerginliği atmak için bekarlığa veda partisi düzenler. Gelin ve damat adayı ayrı ayrı kendi arkadaş çevresiyle birlikte eğlenerek geçirir. Onlarınki Türkiye’deki kına gecesi geleneklerinde olduğu gibi evliliğe hazırlık değil, bekarlığa vedadır. Bekarlık günlerini son kez bir organizasyonla kutlayarak veda ederler. Bu tür eğlencelere aileden de kimse dahil olmaz ve gençler diledikleri gibi kendi aralarında eğlenirler.

Türkiye’de de artık bekarlığa veda partileri son dönemlerde epey tercih edilir oldu. Büyük organizasyonlara girmek istemeyenler ve gelenekten hoşlanmayanlar, düğünden önce bekarlığa veda partisi ile yakın arkadaşlarıyla eğlenerek rahatlıyor. Sen de Kına gecesi ve bekarlığa veda partisi arasında kararsız kaldıysan bizimle paylaşabilir, kına gecesi ile ilgili düşüncelerini, hayalindeki kına gecesi organizasyonunu ya da merak ettiklerini bize sorabilir, paylaşımda bulunabilirsin.

Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (3)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

B Betül

Sığırtmaç ı hic duymamıştım. Kına davetiyemde kız arkadaslarıma Sığırtmaç oynamaya var mısınız diye bir not düşebilirim :D

F Filiz

Bu konuyla ilgili ilginç fikir ve tecrubesi olan arkadaslar deneyimlerin izi paylasirmisiniz?¿

R Ramazan

Guzel anlatmis valla yalan olmasin

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.