Evlenip Eşyalarını Birleştirmeye Çalışanlara 7 Öneri

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

3:52 dakika

06.10.2022

Birlikte yaşayacağınız evi döşerken kendi mobilyalarınızı mı kullanacaksınız, yeni mi alacaksınız? Her iki tarafın kendine ait evi olunca mobilyaların birbiri ile uyumunu sağlamanın çok da kolay olmadığını biliyoruz. Bu nedenle işinizi kolaylaştıracak öneriler paylaşacağız!

evlenip eşyalarını birleştirmeye çalışanlara 7 öneri

Evlilik hazırlıklarının en keyifli taraflarından biri birlikte yaşanacak evi dekore etmektir. Yeni ev kurmak zaten yeterince zorlu bir deneyimken iki farklı zevkin bir alanda birleşmesi bu stresli süreci daha da zorlaştırır. Ancak paylaştığımız bu önerileri dikkate alırsanız, her şeyin daha kolay olacağından emin olabilirsiniz!

1- Tüm Eşyalarınızın Listesini Çıkarın

İşe tüm eşyalarınızın dökümünü çıkararak başlayın. Herkes kendi listesini hazırlasın. Bunları odalara göre kategorize ederek yazabilirsiniz. Mesela salon için yeni evinize getirebileceğiniz eşyaları bir başlık altında, mutfak eşyalarını başka bir başlıkta toplayın.

Sonrasında aynı olan eşyalarınızı belirleyin. Yani iki tarafın da elektrikli süpürgesi varsa, bunu işaretleyin. Listeleri hazırladıktan sonra ikinizde de olmayan ve satın almanız gereken eşyalar da ortaya çıkacak.

evlenip eşyalarını birleştirmeye çalışanlara 7 öneri

Bu yazıya da bakmadan geçmeyin: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

2- Duygusal Tarafınız Değil, Mantığınız Ön Planda Olsun

Biliyoruz, yıllardır kullandığınız eşyalardan bir anda kopmanız çok zor. Hatta bazılarıyla aranızda duygusal bağ kurmuş bile olabilirsiniz. Ancak şimdi mantığınızı devreye sokmanın vakti geldi!

Sevdiğiniz kişiyle ortak bir yaşam alanı oluşturacaksınız. Bu alanı en iyi şekilde değerlendirmeniz ve ihtiyacınız olmayan eşyalardan kurtulmanız çok önemli. Yıllardır odanızda duran ve hiç kullanmadığınız o sandalyeyle vedalaşmanızın zamanı gelmiştir belki, ne dersiniz?

Gerçekten işinize yarayacağını düşündüğünüz eşyaları yeni evinize götürün. Özellikle son zamanlarda minimalizm daha da ön plana çıktı. Ne kadar az eşya, o kadar huzurlu yaşam alanı!

evlenip eşyalarını birleştirmeye çalışanlara 7 öneri

Evleri birleştirmek gibi evlilik hayatınızı etkileyecek ve evlenmeden önce konuşmanız gereken bazı konular var. Şurada anlattık: Evlenmeden Önce Sevgilinle Mutlaka Konuşman Gereken 7 Konu

3- Eşya Seçimi Yaparken Yeni ve Kullanışlı Olmalarına Özen Gösterin

Diyelim ikinizde de gardırop mevcut ve hangisini kullanmaya devam edeceğinize karar veremiyorsunuz. Öncelikle taşınacağınız evin genişliğinin hangi eşyaya daha uygun olduğuna bakın. Sonrasında ise hangi gardırobun daha yeni olduğunu ve ne kadar uzun süre kullanılabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

evlenip eşyalarını birleştirmeye çalışanlara 7 öneri

Ayrıca seçeceğiniz eşyalar, hem az yer kaplamalı hem de işlevsel olmalı. Dekoratif açıdan şık görünen eşyalar hepimizin hoşuna gidiyor. Ancak özellikle kitaplık ve dolaplar, evdeki dağınıklıktan kurtulmanız için en büyük yardımcınız olmalı.

Hala düğün mekanı seçmediyseniz bu listeye mutlaka bakın: Düğün Mekanları

4- Birbirinizin Eşyaları Hakkında Kötü Yorumlar Yapmayın

Eşyaları birleştirme esnasında yer yer tartışmalar yaşayabilirsiniz. Ama ne olursa olsun, müstakbel eşinizin sevdiği bir eşya için “çirkin” gibi tabirler kullanmayın. Sizin için o esnada basit bir sözcük gibi gelse de karşı tarafın zevklerine saygı duymuyormuşsunuz gibi bir izlenim yaratabilir.

Eşinizin kullanmak istediği ama sizin bir türlü sevemediğiniz bir eşya varsa bunu daha ılımlı bir şekilde açıklayın. O eşya yerine başka alternatifler sunabilirsiniz. Ev dekorasyonunun buna uygun olmadığından bahsedebilirsiniz. Gerçi siz onun gönlünü almanın yollarını bizden daha iyi bilirsiniz!

evlenip eşyalarını birleştirmeye çalışanlara 7 öneri

Bazı püf noktalar verdik: Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

5- Evinizde İkinizin de Zevkini Yansıtan Köşeler Olsun

“Evde kullanılacak eşyaları kadın seçer” veya “Bu işlerle erkek ilgilenir” gibi düşünceleri hemen bir kenara bırakın. O evde ikiniz de yaşayacaksınız. İki bireyin de kendini ait hissettiği bir alan yaratılması şart.

Sizin de müstakbel eşinizin de hoşuna giden parçalara mutlaka evde yer verin. Mesela eşiniz evin köşesine pikabını mı koymak istiyor, ona uygun bir konsept oluşturun ve bu isteğini gerçekleştirsin. Eğer ortak noktada buluşamazsanız evin farklı bir odasında onun istediği köşeleri oluşturabilirsiniz.

evlenip eşyalarını birleştirmeye çalışanlara 7 öneri

Bazı çiftler, evin bölümlerini paylaşma durumuna gidebiliyorlar. Kadın, salonu dekore ederken; erkek, kendine ait bir hobi odası oluşturup, o odayı tamamen kendisi tasarlayabiliyor. Bu da deneyebileceğiniz farklı bir yöntem.

Bunlara da dikkat: Düğün Hazırlıklarınız Sırasında İlişkiniz Bozulmasın

6- Atmaya Kıyamadığınız Eşyaları Yenileyin

Devir tasarruf devri! Bir de düğün hazırlıkları filan derken, bütçeyi sarsmamaya çalışarak ilerlemek kaçınılmaz oluyor.

Çiftlerin çoğu, evinde yeni ve modern eşyalar görmek istiyor. Sizin de böyle bir talebiniz olabilir. Uzun zamandır kullandığınız ve hala sağlamlığını koruyan eşyalarınızı boyayarak yeni alınmış gibi görünmelerini sağlayabilirsiniz. Üstelik bu işlemi beraber yaptığınızda, keyifli vakit geçirmiş de olursunuz.

Mesela annenizin evindeki odanızda kullandığınız bir şifonyer var. Bu şifonyeri zımparalayın, yatak odanızda hakim olan tonlarda boyayın, kulplarını değiştirin ve son olarak vernikleyin. Tamamdır bu iş! Sonra ortaya çıkardığınız güzelliğe bakıp övünebilirsiniz.

evlenip eşyalarını birleştirmeye çalışanlara 7 öneri

Taşınma stresi, düğünü derken ikiniz de yorulacaksınız. Şimdiden balayı otellerini inceleyin: Özenli ve Romantik: Türkiye’nin En İyi 20 Balayı Oteli

7- Ortak Kullanacağınız Eşyalarda Adil Bir Dağılım Yapın

Müstakbel eşinizle sadece koltuklarınızı, masanızı birleştirmeyeceksiniz elbet. Bunun bir de kitap, bakım ürünü ve kıyafet tarafı var! İşte bu konularda adil davranmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Gardıroba kendi kıyafetlerinizi yerleştirip, karşı tarafa küçük bir kısım ayırmayın. Eşinizin az kıyafeti olsa bile siz ona dolabın yarısını bırakın. Merak etmeyin, zaten kendisi gelip onun alanını da kullanabileceğinizi söyleyecektir.

Kitaplıkları yerleştirme konusunda da aynı davranışı göstermek önemli. İkinizin de çok fazla kitabı varsa kitaplığınızı eşit bir şekilde paylaşın. Fazla kitaplar bir süre daha annenizin evinde bekleyebilir.

evlenip eşyalarını birleştirmeye çalışanlara 7 öneri

Mal paylaşımına yönelik resmi bir sözleşme de düzenleyebilirsiniz. Bunun için şu yazımıza bakabilirsiniz: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Eşyaları birleştirme ve taşınma süreçlerinin keyfini çıkarmayı unutmayın. Yeni bir hayata başladığınızı hissettirecek en önemli şey, yeni bir yere taşınmaktır!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Yorum yap