Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 2:33 DK

04.04.2019

Yetim aylığı alan gelin adayları! Evlenirken yapacağınız masraflar konusunda endişe ediyorsanız sizi devlet tarafından verilen çeyiz parası uygulamasıyla tanıştıralım! Yetim aylığınızın 24 katına kadar toplu para alabileceğiniz devlet çeyiz yardımı uygulamasından yararlanmak için tek yapmanız gereken evlendikten sonra başvuruda bulunmak! Peki çeyiz parası nasıl hesaplanır? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Birlikte inceleyelim!

çeyiz parası nedir

Evlenme Ödeneği ya da Devlet Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme ödeneği halk arasında devlet evlilik yardımı ve yaygın olarak da çeyiz parası adıyla biliniyor. 2008 yılından bu yana uygulanan evlenme ödeneği uygulamasını, evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından, maaşının 24 katına kadar verilen toplu para olarak tanımlayabiliriz.

Çeyiz parası uygulaması, 2016’da uygulamaya konan devlet çeyiz hesabı uygulamasıyla sıkça karıştırılıyor. Çeyiz hesabı uygulaması; evlenmeden önce açtırdığın banka hesabına en az 3 sene düzenli ödeme yapman şartıyla evlendikten sonra hesaptaki birikimin yüzde 10’u ila 25’i oranında verilen devlet desteğine deniliyor. Çeyiz hesabıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Devlet Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

çeyiz parası şartları

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir? Çeyiz Parasını Kimler Alabiliyor?

Peki çeyiz parası kime verilir diye merak ediyorsan hemen açıklayalım: Bu yardımdan, anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar yararlanabilir. Aynı durumu yaşayan erkekler ise böyle bir hakka sahip değil.

Ayrıca, çeyiz parası devlet katkısı alabilmek için ilk evliliğini yapıyor olman gerekiyor. İkinci evliliklerini yapacaklar çeyiz yardımı alamıyor. Çeyiz parası için yaş sınırı da bulunmuyor.

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Evlenmek için devlet yardımı, aldığın yetim aylığının 12 ya da 24 katı kadar yapılıyor. Eğer aldığın yetim maaşını 4/C (emekli sandığı) sigorta kolundan alıyorsan aylık maaşının 12 katı kadar çeyiz parası desteğinden yararlanabilirsin. 4/A (SSK) veya 4/B (Bağ-Kur) sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsan da maaşının 24 katına kadar evlenme ödeneğinden yararlanabilirsin.

Evlilik parası hesaplamasının nasıl yapılacağını da anlatalım: Evlenme ödeneğin, en son aldığın yetim aylığına göre hesaplanıyor. Bu yüzden en son aldığın aylığı 12 ya da 24 ile çarparak alacağın çeyiz yardım parasını hesaplayabilirsin.

çeyiz parası hesaplama

Çeyiz Parası Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası için gerekli belgeler ise şöyle: Kimliğin, evlenme cüzdanın ve başvuru yaptığın kurumdan alacağın dilekçe.

Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

Evlenme ödeneği için başvuruyu ikametgahının bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine yapabilirsin.

Yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alıyorsan ve aylık aldığın ebeveynin 1 Ekim 2008’den önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz aylığı başvurunu Ankara’da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapman gerekiyor. Eğer bu tarihten sonra memur olmuşsa bağlı olduğun SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilirsin.

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

Çeyiz parası için evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapmalısın. 5 yıldan sonra yapacağın başvurular, çeyiz parası hakkın zamanaşımına uğradığı için, geçerli olmuyor.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Peki çeyiz parası ne zaman elime geçer diye merak edenler için net bir süre olmadığını belirtelim. Başvuru yaptıktan sonra çeyiz parasının ne kadar sürede eline geçeceği, SGK müdürlüğündeki yoğunluğa göre değişiklik gösteriyor.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Devlet çeyiz parası sorgulama işlemleri e-devlet ve ALO 170 üzerinden yapılabiliyor.

çeyiz parası sorgulama

Çeyiz Parası Geri Ödeniyor mu?

Hayır. Devlet düğün yardımı bir defaya mahsus verilen ve geri ödemesi olmayan bir devlet yardımı.

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır?

Çeyiz parası, yetim aylığı aldığın banka hesabına yatırılıyor.

Evlilik masraflarını hesaplarken endişelerini biraz da olsa giderecek çeyiz parası uygulamasını senin için anlattık. Sıfırdan bir ev kurarken masraflarının ne kadar tutacağını merak ediyorsan da ayrıntılarıyla anlattığımız şu yazımıza bakabilirsin: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorumlar (3)

KG

Kübra Güney

14/03/2019

Yapamıyorum durumu yok kınayı yapamıyorum


SI

Sümeyra Ipek

12/04/2019

Çeyiz parasına basvurmustum.fakat ödeme yi alamadım çeyiz parasını almak istiyorum


DK

Damla Karaduman

18/04/2019

Çeyiz parası için 1 ay önce başvuru yaptım hala bir yanıt gelmedi