Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 3:07 DK

02.07.2019

Öncelikle bu yazının, yetim aylığı alan gelin adaylarına verilen devlet desteği olan çeyiz parası uygulamasıyla ilgili olduğunu söyleyelim. Çünkü bu uygulama, devlet çeyiz hesabı ile sıkça karıştırılıyor. Çeyiz hesabı uygulaması; evlenmeden önce açtırdığın banka hesabına en az 3 sene düzenli ödeme yapman şartıyla evlendikten sonra belli bir oranda verilen devlet desteğine deniliyor. Senin aradığın çeyiz hesabı ise şu yazımıza bakabilirsin: Devlet Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? Gelelim çeyiz parası uygulamasına... Çeyiz parası nedir? Nasıl hesaplanır? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Hepsi bu yazıda!

çeyiz parası nedir

Evlenme Ödeneği ya da Devlet Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme ödeneği halk arasında devlet evlilik yardımı ve yaygın olarak da çeyiz parası adıyla biliniyor. 2008 yılından bu yana uygulanan evlenme ödeneği uygulamasını, evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından, maaşının 24 katına kadar verilen toplu para olarak tanımlayabiliriz.

Çeyiz parası uygulaması, 2016’da uygulamaya konan devlet çeyiz hesabı uygulamasıyla sıkça karıştırılıyor. Çeyiz hesabı uygulaması; evlenmeden önce açtırdığın banka hesabına en az 3 sene düzenli ödeme yapman şartıyla evlendikten sonra hesaptaki birikimin yüzde 10’u ila 25’i oranında verilen devlet desteğine deniliyor. Çeyiz hesabıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak istersen yazımızın başında verdiğimiz yazıya bakabilirsin.

çeyiz parası şartları

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir? Çeyiz Parasını Kimler Alabiliyor?

Peki çeyiz parası kime verilir diye merak ediyorsan hemen açıklayalım: Bu yardımdan, anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar yararlanabilir. Aynı durumu yaşayan erkekler ise böyle bir hakka sahip değil.

En çok merak edilen sorulardan biri de sigortalı olarak çalışan kadınların çeyiz parası alıp alamayacağı oluyor. Çalışan kadınlar yetim aylığı alamadığı için çeyiz parası alma imkanından da yararlanamıyor.

Ayrıca, çeyiz parası devlet katkısı alabilmek için ilk evliliğini yapıyor olman gerekiyor. İkinci evliliklerini yapacaklar çeyiz yardımı alamıyor. Çeyiz parası için yaş sınırı da bulunmuyor.

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Evlenmek için devlet yardımı, aldığın yetim aylığının 12 ya da 24 katı kadar yapılıyor. Eğer aldığın yetim maaşını 4/C (emekli sandığı) sigorta kolundan alıyorsan aylık maaşının 12 katı kadar çeyiz parası desteğinden yararlanabilirsin. 4/A (SSK) veya 4/B (Bağ-Kur) sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsan da maaşının 24 katına kadar evlenme ödeneğinden yararlanabilirsin.

Evlilik parası hesaplamasının nasıl yapılacağını da anlatalım: Evlenme ödeneğin, en son aldığın yetim aylığına göre hesaplanıyor. Bu yüzden en son aldığın aylığı 12 ya da 24 ile çarparak alacağın çeyiz yardım parasını hesaplayabilirsin.

çeyiz parası hesaplama

Çeyiz Parası Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası için gerekli belgeler ise şöyle: Kimliğin, evlenme cüzdanın ve başvuru yaptığın kurumdan alacağın dilekçe.

Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

Evlenme ödeneği için başvuruyu ikametgahının bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine yapabilirsin.

Yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alıyorsan ve aylık aldığın ebeveynin 1 Ekim 2008’den önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz aylığı başvurunu Ankara’da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapman gerekiyor. Eğer bu tarihten sonra memur olmuşsa bağlı olduğun SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilirsin.

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

Çeyiz parası için evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapmalısın. 5 yıldan sonra yapacağın başvurular, çeyiz parası hakkın zamanaşımına uğradığı için, geçerli olmuyor.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Peki çeyiz parası ne zaman elime geçer diye merak edenler için net bir süre olmadığını belirtelim. Başvuru yaptıktan sonra çeyiz parasının ne kadar sürede eline geçeceği, SGK müdürlüğündeki yoğunluğa göre değişiklik gösteriyor.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Devlet çeyiz parası sorgulama işlemleri e-devlet ve ALO 170 üzerinden yapılabiliyor.

çeyiz parası sorgulama

Çeyiz Parası Geri Ödeniyor mu?

Hayır. Devlet düğün yardımı bir defaya mahsus verilen ve geri ödemesi olmayan bir devlet yardımı.

Çeyiz Parası Annenin Maaşından Kesilir mi?

Çeyiz parası ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de "Çeyiz parası aldığımda annemin maaşında kesinti olur mu?" sorusu oluyor. Açıklayalım: Yetim aylıkları, talep edilmesi halinde çalışmayan bekar kız çocuğu ile dul eş arasında belli oranlarda paylaşılıyor. Ancak başvuru yapılmadığı takdirde maaşın tamamı dul eşe kalıyor.

Eğer yetim maaşının tamamını dul eş alıyorsa, yetim kız çocuğuna çeyiz parası verilmesi halinde dul eşin maaşında kesilme görülebiliyor. Bu kesinti dul eşin aldığı maaştan, yetim kız çocuğunun maaş üzerindeki hakkı oranında, 12 ya da 24 boyunca yapılıyor.

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır?

Çeyiz parası, yetim aylığı aldığın banka hesabına yatırılıyor.

Evlilik masraflarını hesaplarken endişelerini biraz da olsa giderecek çeyiz parası uygulamasını senin için anlattık. Sıfırdan bir ev kurarken masraflarının ne kadar tutacağını merak ediyorsan da ayrıntılarıyla anlattığımız şu yazımıza bakabilirsin: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

27 yorum

KG

Kübra Güney

14/03/2019

Yapamıyorum durumu yok kınayı yapamıyorum


SI

Sümeyra Ipek

12/04/2019

Çeyiz parasına basvurmustum.fakat ödeme yi alamadım çeyiz parasını almak istiyorum

Esin Ünlü
Geçen zaman zarfında aldınız mı peki ?

Sevgi Çelik
Devletin kiz cocuklarına verdigi ceyiz parası katki amacli ise peki neden sonra anneden kesiliyor


DK

Damla Karaduman

18/04/2019

Çeyiz parası için 1 ay önce başvuru yaptım hala bir yanıt gelmedi


TC

Tayfun Cdk

15/05/2019

Kardeşim 24 ay karşılığı ceyiz yardımı aldı. Şimdi verdikleri parayı annemin maaşından kesiliyor.


T

Tuba

10/06/2019

Ceyiz parasini yetim ayligi alanlarmi faydalanyor sadece

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evet, bu yardımdan anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor.


E

Eda

12/06/2019

Annem de başvurdu Mart ayında Mayıs'ta evrak eksik dediler evlilik cüzdanı fotokopisi ni de gönderdik acaba başvurduğumuz Mart ayından itibaren mi yoksa mayıstan itibaren mi inceleme süreci başlar annemle babam 15 yıl sonra tekrar evlendiler çok yoğun olduğunu sanmıyorum işler yavaş ilerletiliyor bence


DK

Deniz Kelemci

13/06/2019

Eda hanım aynı durumdayız ama biz hala başvurmadık annemle babam tekrar evlenirse bu birikintiyi alabilir mi


E

Eda

15/06/2019

Evet biz sorduk tabiki alabiliyorlar evlenip sgk dan alacakları dilekçe ve evlilik cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapacaklar


ED

Esma Deren

19/06/2019

Ogretmenim kolejde sigortam yarim yatiyo suan yetim ayligi alamiyorum dilekce verdim benden kesilen maas anneme yatiyo..yakin zamanda evliligi dusunuyorum Isten ayrilsam tekrar yetim ayligi alsam ceyiz parasi alabilirmiym? .. Ceyiz parasi almak icin belli bi sure yetim ayligi almam gerekiyomu? Simdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası alabilmesi için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir. Bir kez yetim aylığı aylık aldıktan sonra dahi evlenseniz bile çeyiz parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


SB

Sevgül Baş

26/06/2019

Ben yeni evlendim


TS

Tugba Suluagac

27/06/2019

Yetim ayligi almiorm ceyiz parasindan yararlananilirmiym

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı almayanlar çeyiz parası uygulamasından yararlanamıyor. İyi günler dileriz...


GK

Gülizar Kuskonmaz

27/06/2019

Benim ikinci evliligim olacak yetim aylığı alıyorum daya önce çeyiz yardimi almadım bende yararlanabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası devlet katkısı almak isteyen kişinin ilk evliliğini yapıyor olması gerekiyor. İkinci evliliklerini yapacaklar çeyiz yardımı alamıyor.


E

Eda

28/06/2019

Merhaba ilk evliliğinde olmayanlar ikinci evliliğinde alıyorlar diye biliyorum sgk da öyle söylemişti başka yerlerde de cevaplanmisti birinci evlilikte almayan ikinci evliliğinde basvurabiliyor tabi yetim aylığı aliyorsa


Emine İnanç

05/07/2019

Merhaba ben bişey sormak istiyorum. Başvuru yaptıktan sonra evimize bir kağıt gelir dediler. O kağıtta neler yazıyor. Yatırılan miktar yazar mı o kağıtta

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili başvuru yaptığınız kurumdan bilgi almanız daha doğru olacaktır.


Emine İnanç

05/07/2019

Merhaba ben bişey sormak istiyorum. Başvuru yaptıktan sonra bir iki ay içinde eve bi kağıt gelir dediler. O kağıtta neler yazıyor yatırılan miktar içinde yazıyor mu


MZ

Murat Zeytin

07/07/2019

Çeyiz parası veriyoruz diye akşama kadar kendi reklamlarını yapıyorlar ama kimseye bir kuruş verdikleri yok 20 yıldır milleti kandirmaktan Başka yaptıkları bişey yok. Allah aşkına yetim olan kadın nasıl bankada hesap açıp 3 yıl oraya para yatiracak. Böyle bir yetim örneği dünyada nerde var ? Adı üstünde lan yetim yani kimsesi yok kazandığı parayla ya okul okuyacak yada aç karnını doyuracak. Benim eşim babasından yetim üvey babası küçükken evden atmış sağda solda çalışarak üniversite okumuş. Evi yurdu yok. Evlenmeden 5 ay önce yesilkarta başvurdu en azından hastaneye gidebilmek için bu şerefsizler yeşil kart bile vermedi. Boşa çeyiz maaşının şartlarına bakmayın.admin ricam olur yayınla


GD

Güzide Doğan

09/07/2019

Aralık 2018de başvurduk hala bekliyoruz maaşım kesileli 7 ay geçti.. hala çeyiz parası alamadık.. ankara cvp vermiyor telefonlara

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Başvuru yaptıktan sonra çeyiz parasının ne kadar sürede elinize geçeceği, SGK müdürlüğündeki yoğunluğa göre değişiklik gösteriyor. Devlet çeyiz parası sorgulama işlemleri ALO 170 üzerinden yapılabiliyor. Buradan bilgi alabilirsiniz.


S

Sinem

09/07/2019

Bende boşandım 4senedir yetim aylığı almaktayim şimdiki yapacağım evlilikte çeyiz yardımı alabilir miyim yoksa ilk evlenmede mi geçerli? Sonuçta ilkinde çeyiz yardımı almadim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası devlet katkısı alabilmek için ilk evliliği yapıyor olmak gerekiyor. İkinci evliliklerini yapacaklar çeyiz yardımı alamıyor.


Emine İnanç

09/07/2019

Çeyiz parasını alan biri sorumu cevaplayabilir mi lütfen. Başvuru yaptıktan sonra evinize kağıt gelir dediler. O kağıtta son alınan maaş ve adınıza yatırılan para miktarı yazar mı???


Emine İnanç

09/07/2019

Merhaba. Başvuru yaptıktan sonra evinize gelen kağıtta adınıza yatan para miktarı yazıyor muydu veya son aldığınız maaş yazıyor mu


E

Eda

11/07/2019

Benim anladığım kadarıyla siz evlenme ödeneği ni soruyorsunuz ikinci evliliğe de alabiliyorsunuz evlenip maaşınızı kesilince mutlaka sgk ya badvurun


SA

Sevda Algan

12/07/2019

Alabilirsiniz bı keze mahsus bu yardım araştırma yapın yanlış bilgi vermeyin


KA

Kubra Asli

14/07/2019

Ben nisanliyim çeyiz parası almak istiyorum fakat imkanım yok düğün resmi nikah yok alabilir miyim


Emine İnanç

14/07/2019

Arkadaşlar başvuru yaptıktan sonra eve gelecek olan onay kağıdını bekliyoruz ya. Bende bekliyordum o kağıt gelmedi bankaya sorayım dedim gittim sordum. Param yatmıştı. Sizde bankaya sorun


MK

Mustafa Kalaylioglu

15/07/2019

Düğünden sonra alınacaksa ne gerek kaldı ki yardım almaya bana düğün nişan söz yardımı lazım...


E

Eda

17/07/2019

İlk kez evlenecek genç kızlar çeyiz yardımına basvururuyor babasi ölmüş ve baba aylığını alırken evlenenler evlilik ödeneği aliyor


E

Eda

17/07/2019

Emine hanım ne zaman başvuru yapmistiniz ve ne zaman para yatmış eski esinizle tekrar mi evlenmistiniz