Çeyiz Parası Nedir? Evlilik Yardımını Kimler Alabilir?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:37 dakika

09.02.2024

"Çeyiz parası" uygulamasıyla, yetim aylığı alan ve bu aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlara devlet tarafından maaşlarının 24 katına kadar evlilik desteği veriliyor. Peki devlet çeyiz yardımı nasıl hesaplanıyor? Bu uygulamaya nasıl başvuruluyor? Tüm detaylar bu yazıda!

çeyiz parası nedir

Evlenme Ödeneği ya da Devlet Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme ödeneği halk arasında devlet evlilik yardımı ve yaygın olarak da çeyiz parası adıyla biliniyor. Devletten çeyiz parası nasıl alınır, sizin için anlattık.

2008 yılından bu yana uygulanan evlenme ödeneği uygulamasını, evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından, maaşının 24 katına kadar verilen toplu para olarak tanımlayabiliriz.

Çeyiz parası uygulaması, devlet çeyiz hesabı uygulamasıyla sıkça karıştırılıyor. Çeyiz hesabı uygulaması; evlenmeden önce açtırdığın banka hesabına en az 3 sene düzenli ödeme yapman şartıyla verilen devlet desteğine deniliyor.

Çeyiz hesabıyla ilgili tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsin: Devlet Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

çeyiz parası şartları

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir? Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Peki SGK çeyiz parası şartları nedir, çeyiz parası kimlere verilir diye merak ediyorsan hemen açıklayalım: Bu yardımdan, anne veya babasını kaybedip, yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlar bir defaya mahsus olmak üzere yararlanabiliyor.

Yani her evlilik için ayrı ayrı çeyiz parası alınamıyor. Erkekler ise böyle bir hakka sahip değil.

En çok merak edilen sorulardan biri de "sigortalı çalışan çeyiz parası alır mı?" oluyor. Çalışan kadınlar yetim aylığı alamadığı için çeyiz parası alma imkanından da yararlanamıyor.

Yetim Çeyiz Parası Yaş Sınırı Var mı?

Hayır, çeyiz parası için yaş sınırı bulunmuyor.

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır? Yetim Çeyiz Parası Ne Kadar?

"SGK çeyiz parası ne kadar?" diyenler için evlilik parası hesaplamasının nasıl yapılacağını da anlatalım: Evlenmek için devlet yardımı, aldığın yetim aylığının 12 ya da 24 katı kadar yapılıyor.

Peki çeyiz yardımı ne kadar? Evlenme ödeneğin, en son aldığın yetim aylığına göre hesaplanıyor. Bu yüzden en son aldığın aylığı 12 ya da 24 ile çarparak alacağın çeyiz yardım parasını hesaplayabilirsin.

►Eğer aldığın yetim maaşını 4/C (emekli sandığı) sigorta kolundan alıyorsan aylık maaşının 12 katı kadar çeyiz parası desteğinden yararlanabilirsin.

►4/A (SSK) veya 4/B (Bağ-Kur) sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsan da maaşının 24 katına kadar evlenme ödeneğinden yararlanabilirsin.

çeyiz parası hesaplama

Çeyiz Parası Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası için gerekli belgeler ise şöyle:

  • Kimlik
  • Evlenme cüzdanı
  • Başvuru yapılan kurumdan alınacak dilekçe.

Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

"SGK çeyiz parası başvurusu kabul ediyor mu?" en çok aldığımız sorulardan. Evlenme ödeneği için başvuruyu ikametgahının bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine yapabilirsin.

Yetim aylığını emekli sandığı çeyiz parası olarak alacaksan;

►Aylık aldığın ebeveynin 1 Ekim 2008’den önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz aylığı başvurunu Ankara’da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapman gerekiyor.

►Aylık aldığın ebeveynin 1 Ekim 2008’den sonra memur olmuşsa bağlı olduğun SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilirsin.

Çeyiz Parası Ne Kadar Sürede Yatar?

Çeyiz parası evlendikten ne kadar sonra verilir? Çeyiz parası için evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapmalısın. 5 yıldan sonra yapacağın başvurular, çeyiz parası hakkın zamanaşımına uğradığı için, geçerli olmuyor.

Evlendikten sonra maddi planlamana yardımcı olacak şu yazımıza da göz atabilirsin: Düğün Takıları Nasıl Saklanır? Altınları Banka Kasasına Koy

Çeyiz Yardımı / Yetim Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Peki çeyiz parası ne zaman elime geçer diye merak edenler için net bir süre olmadığını belirtelim. Başvuru yaptıktan sonra çeyiz parasının ne kadar sürede eline geçeceği, SGK müdürlüğündeki yoğunluğa göre değişiklik gösteriyor.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Devlet çeyiz parası sorgulama işlemleri için farklı seçeneklerin var. E-devlet çeyiz parası başvurusu yapabileceğin ilk alternatif. Bununla birlikte ALO 170'yi de kullanabilirsin.

çeyiz parası sorgulama

Çeyiz Parası Geri Ödeniyor mu?

Hayır. Devlet düğün yardımı bir geri ödemeli kredi değildir. Bir defaya mahsus verilen ve geri ödemesi olmayan bir devlet yardımıdır.

Geri ödemeli evlilik yardımı, bankaların verdiği evlilik kredisidir. Düğün kredisi olarak da bilinen bu uygulamaya dair tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Annenin Maaşından Kesilir mi?

Çeyiz parası ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de "Çeyiz parası aldığımda annemin maaşında kesinti olur mu?" sorusu oluyor.

Açıklayalım: Yetim aylıkları, talep edilmesi halinde çalışmayan bekar kız çocuğu ile dul eş arasında belli oranlarda paylaşılıyor. Ancak başvuru yapılmadığı takdirde maaşın tamamı dul eşe kalıyor.

Eğer yetim maaşının tamamını dul eş alıyorsa, yetim kız çocuğuna çeyiz parası verilmesi halinde dul eşin maaşında kesilme görülebiliyor. Bu kesinti dul eşin aldığı maaştan, yetim kız çocuğunun maaş üzerindeki hakkı oranında, 12 ya da 24 boyunca yapılıyor.

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır?

Çeyiz parası, yetim aylığı aldığın banka hesabına yatırılıyor.

Evlilik masraflarını hesaplarken endişelerini biraz da olsa giderecek çeyiz parası uygulamasını senin için anlattık. Sıfırdan bir ev kurarken masraflarının ne kadar tutacağını merak ediyorsan da detayları şu yazımıza bulabilirsin: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

189 Yorum

Kübra Güney

Düğün Tarihi: 14.03.2019


Yapamıyorum durumu yok kınayı yapamıyorum


Sümeyra Ipek

Düğün Tarihi: 12.04.2019


Çeyiz parasına basvurmustum.fakat ödeme yi alamadım çeyiz parasını almak istiyorum

Esin Ünlü
Geçen zaman zarfında aldınız mı peki ?

Sevgi Çelik
Devletin kiz cocuklarına verdigi ceyiz parası katki amacli ise peki neden sonra anneden kesiliyor


Damla Karaduman

Düğün Tarihi: 18.04.2019


Çeyiz parası için 1 ay önce başvuru yaptım hala bir yanıt gelmedi


Tayfun Cdk

Düğün Tarihi: 15.05.2019


Kardeşim 24 ay karşılığı ceyiz yardımı aldı. Şimdi verdikleri parayı annemin maaşından kesiliyor.


Tuba

Düğün Tarihi: 10.06.2019


Ceyiz parasini yetim ayligi alanlarmi faydalanyor sadece

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evet, bu yardımdan anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor.


Eda

Düğün Tarihi: 12.06.2019


Annem de başvurdu Mart ayında Mayıs'ta evrak eksik dediler evlilik cüzdanı fotokopisi ni de gönderdik acaba başvurduğumuz Mart ayından itibaren mi yoksa mayıstan itibaren mi inceleme süreci başlar annemle babam 15 yıl sonra tekrar evlendiler çok yoğun olduğunu sanmıyorum işler yavaş ilerletiliyor bence


Deniz Kelemci

Düğün Tarihi: 13.06.2019


Eda hanım aynı durumdayız ama biz hala başvurmadık annemle babam tekrar evlenirse bu birikintiyi alabilir mi


Eda

Düğün Tarihi: 15.06.2019


Evet biz sorduk tabiki alabiliyorlar evlenip sgk dan alacakları dilekçe ve evlilik cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapacaklar


Esma Deren

Düğün Tarihi: 19.06.2019


Ogretmenim kolejde sigortam yarim yatiyo suan yetim ayligi alamiyorum dilekce verdim benden kesilen maas anneme yatiyo..yakin zamanda evliligi dusunuyorum Isten ayrilsam tekrar yetim ayligi alsam ceyiz parasi alabilirmiym? .. Ceyiz parasi almak icin belli bi sure yetim ayligi almam gerekiyomu? Simdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası alabilmesi için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir. Bir kez yetim aylığı aylık aldıktan sonra dahi evlenseniz bile çeyiz parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Sevgül Baş

Düğün Tarihi: 26.06.2019


Ben yeni evlendim


Tugba Suluagac

Düğün Tarihi: 27.06.2019


Yetim ayligi almiorm ceyiz parasindan yararlananilirmiym

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı almayanlar çeyiz parası uygulamasından yararlanamıyor. İyi günler dileriz...


Gülizar Kuskonmaz

Düğün Tarihi: 28.06.2019


Benim ikinci evliligim olacak yetim aylığı alıyorum daya önce çeyiz yardimi almadım bende yararlanabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası devlet katkısı alabilmek için yetim aylığı alan kadınların ilk evliliğini yapıyor olması şartı bulunmuyor. Bu yardım bir defaya mahsus veriliyor ve önceki evliliğinde çeyiz parası almamış kadınlar, sonraki evliliğinde bu yardım için başvuruda bulunabiliyor.


Eda

Düğün Tarihi: 28.06.2019


Merhaba ilk evliliğinde olmayanlar ikinci evliliğinde alıyorlar diye biliyorum sgk da öyle söylemişti başka yerlerde de cevaplanmisti birinci evlilikte almayan ikinci evliliğinde basvurabiliyor tabi yetim aylığı aliyorsa


Emine İnanç

Düğün Tarihi: 05.07.2019


Merhaba ben bişey sormak istiyorum. Başvuru yaptıktan sonra evimize bir kağıt gelir dediler. O kağıtta neler yazıyor. Yatırılan miktar yazar mı o kağıtta

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili başvuru yaptığınız kurumdan bilgi almanız daha doğru olacaktır.


Emine İnanç

Düğün Tarihi: 05.07.2019


Merhaba ben bişey sormak istiyorum. Başvuru yaptıktan sonra bir iki ay içinde eve bi kağıt gelir dediler. O kağıtta neler yazıyor yatırılan miktar içinde yazıyor mu


Murat Zeytin

Düğün Tarihi: 07.07.2019


Çeyiz parası veriyoruz diye akşama kadar kendi reklamlarını yapıyorlar ama kimseye bir kuruş verdikleri yok 20 yıldır milleti kandirmaktan Başka yaptıkları bişey yok. Allah aşkına yetim olan kadın nasıl bankada hesap açıp 3 yıl oraya para yatiracak. Böyle bir yetim örneği dünyada nerde var ? Adı üstünde lan yetim yani kimsesi yok kazandığı parayla ya okul okuyacak yada aç karnını doyuracak. Benim eşim babasından yetim üvey babası küçükken evden atmış sağda solda çalışarak üniversite okumuş. Evi yurdu yok. Evlenmeden 5 ay önce yesilkarta başvurdu en azından hastaneye gidebilmek için bu şerefsizler yeşil kart bile vermedi. Boşa çeyiz maaşının şartlarına bakmayın.admin ricam olur yayınla


Güzide Doğan

Düğün Tarihi: 09.07.2019


Aralık 2018de başvurduk hala bekliyoruz maaşım kesileli 7 ay geçti.. hala çeyiz parası alamadık.. ankara cvp vermiyor telefonlara

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Başvuru yaptıktan sonra çeyiz parasının ne kadar sürede elinize geçeceği, SGK müdürlüğündeki yoğunluğa göre değişiklik gösteriyor. Devlet çeyiz parası sorgulama işlemleri ALO 170 üzerinden yapılabiliyor. Buradan bilgi alabilirsiniz.


Sinem

Düğün Tarihi: 09.07.2019


Bende boşandım 4senedir yetim aylığı almaktayim şimdiki yapacağım evlilikte çeyiz yardımı alabilir miyim yoksa ilk evlenmede mi geçerli? Sonuçta ilkinde çeyiz yardımı almadim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası devlet katkısı alabilmek için yetim aylığı alan kadınların ilk evliliğini yapıyor olması şartı bulunmuyor. Bu yardım bir defaya mahsus veriliyor ve önceki evliliğinde çeyiz parası almamış kadınlar, sonraki evliliğinde bu yardım için başvuruda bulunabiliyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Emine İnanç

Düğün Tarihi: 10.07.2019


Çeyiz parasını alan biri sorumu cevaplayabilir mi lütfen. Başvuru yaptıktan sonra evinize kağıt gelir dediler. O kağıtta son alınan maaş ve adınıza yatırılan para miktarı yazar mı???


Emine İnanç

Düğün Tarihi: 10.07.2019


Merhaba. Başvuru yaptıktan sonra evinize gelen kağıtta adınıza yatan para miktarı yazıyor muydu veya son aldığınız maaş yazıyor mu


Eda

Düğün Tarihi: 11.07.2019


Benim anladığım kadarıyla siz evlenme ödeneği ni soruyorsunuz ikinci evliliğe de alabiliyorsunuz evlenip maaşınızı kesilince mutlaka sgk ya badvurun


Sevda Algan

Düğün Tarihi: 12.07.2019


Alabilirsiniz bı keze mahsus bu yardım araştırma yapın yanlış bilgi vermeyin


Kubra Asli

Düğün Tarihi: 14.07.2019


Ben nisanliyim çeyiz parası almak istiyorum fakat imkanım yok düğün resmi nikah yok alabilir miyim


Emine İnanç

Düğün Tarihi: 14.07.2019


Arkadaşlar başvuru yaptıktan sonra eve gelecek olan onay kağıdını bekliyoruz ya. Bende bekliyordum o kağıt gelmedi bankaya sorayım dedim gittim sordum. Param yatmıştı. Sizde bankaya sorun


Mustafa Kalaylioglu

Düğün Tarihi: 15.07.2019


Düğünden sonra alınacaksa ne gerek kaldı ki yardım almaya bana düğün nişan söz yardımı lazım...


Eda

Düğün Tarihi: 17.07.2019


İlk kez evlenecek genç kızlar çeyiz yardımına basvururuyor babasi ölmüş ve baba aylığını alırken evlenenler evlilik ödeneği aliyor


Eda

Düğün Tarihi: 17.07.2019


Emine hanım ne zaman başvuru yapmistiniz ve ne zaman para yatmış eski esinizle tekrar mi evlenmistiniz


Ayten Karakaya

Düğün Tarihi: 22.07.2019


Selam size ne kâdar sürede ne kadar yattı bende nişanlıyım yılbaşından sona evlenecem


Emine İnanç

Düğün Tarihi: 22.07.2019


29 nisanda başvuru yaptım 17 haziranda yatmıştı. Eve gelecek kağıdı beklemeyin ziraat bankasına ara ara sorun. Hayır benim ilk evliliğim


Nurseli Kabadayı

Düğün Tarihi: 25.07.2019


Eşimden ayrılalı 13 yıl oldu 7 ay öncesi babamı kaybettim 2 yıl öncesinde annemi. Babamdan 5 aydır yetim maaşı alıyorum. Evlikik yaptığımda ceyiz parasından faydalanma biliyornuyum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Merhaba, Çeyiz parası devlet katkısı alabilmek için yetim aylığı alan kadınların ilk evliliğini yapıyor olması şartı bulunmuyor. Bu yardım bir defaya mahsus veriliyor ve önceki evliliğinde çeyiz parası almamış kadınlar, sonraki evliliğinde bu yardım için başvuruda bulunabiliyor.


Eda

Düğün Tarihi: 26.07.2019


Nurseli hanım çeyiz yardımı ilk evlenecek olan genç kızlara veriliyor siz evlilik ödeneği alırsınız babanizdan aylık alırken evlenirseniz evlilik ödeneği alırsınız mutlaka nikah yapınca sgk ya gidin form doldurun toplu para alacaksiniz


Arzı Aydın

Düğün Tarihi: 26.07.2019


Merhaba yetim aylığı almak için yaş sınırı varmı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı için yaş sınırı bulunmuyor. Yetim aylığı alan kız çocukları evlenmediği ya da sigortalı bir işte çalışmadığı sürece yetim aylığı alabiliyor. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi SGK müdürlüklerinden edinebilirsiniz.


Tuğçe Mutlu

Düğün Tarihi: 31.07.2019


Ben babamdan aldığım maaşı sigortalı bi işte çalışmam için annemin üstüne geçirdim bu yüzden çeyiz parası alamıyor muyum ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çalışan kadınlar yetim aylığı alamadığı için çeyiz parası alma imkanından da yararlanamıyor.


Aydın Kaçar

Düğün Tarihi: 09.08.2019


Kız arkadaşım yetim maaşını annesine devretti işe başladı tekrar üzerine alıp maaşı alabiliyor mu aldıktan sonra da çeyiz parası hakkına girebilir mi yada maaşı tekrar üstüne geçirmesine gerek varmı


Düğün.com

Düğün Tarihi: 09.08.2019


Merhaba, Sigortalı olarak çalışan kadınlar, çeyiz parası uygulaması için başvuruda bulunamıyor.


Deniz Dinsel

Düğün Tarihi: 09.08.2019


yetim ayliği aliyorsaniz ve ilk evliliğinizde ceyiz parasi almamişsaniz ikinci evlilikte alabiliyorsunuz yanliş cevap veriyorsunuz bence biraz araştirin oyle yazın insanlari yanliş yönlendiriyorsunuz


Ümmügülsüm Koçak

Düğün Tarihi: 17.08.2019


Benim babam yeni vefat etti tam da biz yüzük takacaktik ama suan babam vefat ettigi icin paramiz olmadigi icin takamadik nişan yapamadık bende katlanabilirmiyimm


Düğün.com

Düğün Tarihi: 19.08.2019


Merhaba, Çeyiz parası uygulamasından, yetim aylığı alan ve sigortalı bir işte çalışmayan kadınlar yararlanabiliyor. Ayrıca çeyiz parasını evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapmanız halinde alabileceğinizi de söyleyelim. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Simanur Gün

Düğün Tarihi: 19.08.2019


Çeyiz yardımı için başvuru yaptim sgk dan yonlendirdiler, ama 3 ay yetim aylığı aldim sonra 23 mayisda nikah yaptim haziranda başvurdum. Temmuzda parayi ziraat bankasindan aldım. Eve kağıt geliyor hangi bankaya ne kadar para yatmışsa yazar. O kagitla gidip paranizi alabiliyorsunuz.


Abdulsamet Can

Düğün Tarihi: 23.08.2019


selambenim evlenecegim bayan yaklasık 16 yıl önce arkadaştık burdan evlilik dışı bir cocuk oldudaha sonra ben başka şehire gittim çocugun velayeti benim üstüme şimdiye kadar bütün masraflarını gönderdim şimdide nikah çıkaracam babasından yetim aylıgı alıyor çeyiz parasından faydalana bilirmi bilgisi olan cevap verirse teşekkürler


Pelin Pelen

Düğün Tarihi: 23.08.2019


Ne kadar zaman sonra yattı hesabınıza bende bekliyorum henüz gelen bir kağıt yok


Pelin Pelen

Düğün Tarihi: 23.08.2019


Kaç gün sonra alabildiniz bende başvuru yaptım henüz bekliyorum


Düğün.com

Düğün Tarihi: 26.08.2019


Merhaba, Çeyiz parası devlet katkısı alabilmek için yetim aylığı alan kadınların ilk evliliğini yapıyor olması şartı bulunmuyor. Bu yardım bir defaya mahsus veriliyor ve önceki evliliğinde çeyiz parası almamış kadınlar, sonraki evliliğinde bu yardım için başvuruda bulunabiliyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Defne K

Düğün Tarihi: 28.08.2019


Merhaba damla hanım bende başvuru yapıcam o yüzden soruyorum hala yatmadı mı paranız yattıysa kaç ay sonra ödendi


Kader Akın

Düğün Tarihi: 01.09.2019


Mrbalar benim annem 2009 da vefat etti 3 senedir evliyim ve bi çocuğum var acaba bende faydalanabilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu yardımdan, anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. Siz de yetim aylığı alıyorsanız, başvurunuzu evlendikten sonraki 5 yıl içinde yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Nimeti Yenilmez

Düğün Tarihi: 09.09.2019


Bende 20.08.2019 başvuru yaptım 28.08.2019 da yatmıştı para ziraate gidip sorun mutlaka paranın yatıp yatmadığını

AC

Abdulsamet Can
selam nimet hanım ne kadar yattı

ŞB

Şeyda Barut
merhaba normalde maaş gününüz 28 miydi peki?


Pelin Aydın

Düğün Tarihi: 11.09.2019


Nimeti hanım ben dilekçemi gönderdim bana bi belge takip mesajı geldi yaklaşık bir 25 gün oldu göndereli ama hala eve bir kağıt gelmedi size kağıt geldi mi ya da yattığını belirten bir şey yardımcı olursanız çok sevinirim internette e devletten bakabilirsiniz diyor fakat onda da bir şey yok anlayamıyorum neden uzadığını


Ali.simsek

Düğün Tarihi: 14.09.2019


Mrb lar benimde bir sorum olcakdı eşim yetiştirme yurdunda yetişdi ve şimdi hizmetli memur olarak devlet kurumunda çalısıyo biz evleneli 2 bucuk sene oldu fakat biz ceyiz yardımı felan almadık biz eşim bu imkandan yararlanabiliyomu acaba şimdiden tşkler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasından sadece yetim aylığı alan ve sigortalı olarak bir işte çalışmayan kadınlar yararlanabiliyor. Bu nedenle eşinizin bu yardımdan yararlanamaz. İyi günler dileriz...


Nimeti Yenilmez

Düğün Tarihi: 16.09.2019


Öyle bir mesaj gelmedi bana alo 170 hattını aradım sordum ne kadar zamanda yatar diye ama bana yattığını söylediler hesabıma baktım yatmamış olarak gözüküyordu aslında o farklı bir hesap açılıyormuş ziraatten o hesaba yatıyormuş kağıt 3 gün oldu fakat ben parayı çoktan çekmiştim


Nimeti Yenilmez

Düğün Tarihi: 16.09.2019


Aylık ne kadar ücret alıyorsanız onun 24 katı yatırılıyor buda herkesin farklıdır bağkur sigorta ise 12 katı ödemesi yapılıyormuş

AC

Abdulsamet Can
slm nimet hanım bizimki bagkur 24 maas mı


Mine Yilmaz

Düğün Tarihi: 22.09.2019


Annem babam beni istemiyo oyuzd3n evlenecem hiç çeyiz yapacak param bile yok çocuğumda var ondan dolayi calisamiyorumda


Mine Duman

Düğün Tarihi: 23.09.2019


5yılı gecınce alamıyomuşuz doğrumu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evet, çeyiz parası için evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapmak gerekiyor. 5 yıldan sonra yapacağınız başvurular, çeyiz parası hakkınız zamanaşımına uğradığı için geçerli olmuyor.


Ayşe Yıldırım

Düğün Tarihi: 24.09.2019


Merhaba Eda hanım. Annenizle babanız tekrar evlendiğinde çeyiz parası alabıleceklerinden bahsetmissiniz. Aynı eşle tekrar evlenildiginde daha önce ceyiz parası almamıs olsanız bile ödeme yapılmayacagının bilgisini okudum. Siz basvuru yaptıysanız ödeme yapıldı mı bilgi verebilir misiniz.bizde esimle ayrıldık tekrar evlenicez simdi yetim aylıgı alıyorum daha önce evlenirken ceyiz parası almadım. Aynı eşle tekrar evlenince almasanda verilmiyormuş. Annenizle babanız aldı mı acaba?


Mehmet Liman

Düğün Tarihi: 25.09.2019


Slm sorum su benim birbayan arkadasim babasi sagken evleniyor 've ayriliyor bu sure zarfinda vanadium rahmetli oluyor bayan arkadasim babasi oldukten sonra tekrar evleniyor bu bayan arkadasim ceyiz parasi alabilirmi tsk

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Merhaba, Çeyiz parası devlet katkısı alabilmek için yetim aylığı alan kadınların ilk evliliğini yapıyor olması şartı bulunmuyor. Bu yardım bir defaya mahsus veriliyor ve önceki evliliğinde çeyiz parası almamış kadınlar, sonraki evliliğinde bu yardım için başvuruda bulunabiliyor.


Eda

Düğün Tarihi: 25.09.2019


Merhaba evet sgk kendisi söyledi bize bu hakkınız formu doldurun gönderin diye arada 170 i arayıp bilgi alıyoruz araştırma aşamasında sonlaninca para yatacak siz de başvurun ayrıca ilk evliliğinde olmayanlar ikinci evliliğinde alabiliyor tabi babadan maaş alıyorduysa


Deniz Kelemci

Düğün Tarihi: 27.09.2019


Tesekkurler eda hanim


Ayşe Yıldırım

Düğün Tarihi: 29.09.2019


Teşekkür ederim eda hanım. Başvurunuz sonuclandıgında burdan bilgi verebilir misiniz.


Zeliş 079

Düğün Tarihi: 12.10.2019


Almak için çegiz parasını önce nikah mı kıymam lazım.. Snra mı gidecegm SSK ya

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası alabilmek için öncelikle evliliğin gerçekleşmesi gerekiyor. Başvurunuzu evlendikten sonraki 5 yıl içinde yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Syd

Düğün Tarihi: 14.10.2019


merhaba ben 14.9.2019 da evlendim 24.9.2019 da başvurdum . 26.9.2019 da belgem ellerine geçti. sürekli 170 i arıyorum fakat hala netce alamadım . ekim sonuna kdar yatarmı sizce?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Başvuru yaptıktan sonra çeyiz parasının ne kadar sürede elinize geçeceği, SGK müdürlüğündeki yoğunluğa göre değişiklik gösteriyor. Beklemenizde fayda var. İyi günler dileriz...


Sebnem Emir

Düğün Tarihi: 15.10.2019


Merhaba Iki kiz kardesiz ablam evlendiginde ceyiz parasi aldik fakat 24ay dan fazla oldu Anneme ablam icin kesilen para anneme geri donmedi, anneme tekrar ablam icin kesilen maas odemesi bir daha ilave edilemedi Bilgilendirmenizi rica ederim

D

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi SGK müdürlüklerinden edinebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Orhan Özbalta

Düğün Tarihi: 27.10.2019


Ceyiz parasi nasil alirim

D

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlara veriliyor. Erkekler için böyle bir uygulama bulunmuyor. İyi günler dileriz...


Fikriye

Düğün Tarihi: 19.11.2019


Neden sürekli aynı yanlış bilgi veriliyor.çeyiz parası bir defaya mahsus ödeniyor.Bu kaçıncı evliliği olursa olsun birkez hak sahibidir.ilk evlilik yapanlar diye bir uygulama yok...insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.

D

Düğün.com
Merhaba, Uyarınız üzerine biz de SGK'yı aradık, yardımın sadece bir kez verildiğini ama ilk kez evlenilmesi koşulu olmadığını öğrendik. Yazıda da gerekli düzeltmeyi yaptık. İyi günler dileriz...


Ilknur Çura

Düğün Tarihi: 01.12.2019


Çeyiz parasını almak için yaş sınırı var mı ben yetim maaşı Ağla bildiğim halde yaşım 42 çeyiz parası bana bağlanır mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası alabilmek için yaş sınırı bulunmuyor.


Bahar

Düğün Tarihi: 02.12.2019


ceyiz parası geri ödemelimi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Hayır. Devlet düğün yardımı bir geri ödemeli kredi değildir. Bir defaya mahsus verilen ve geri ödemesi olmayan bir devlet yardımıdır. Geri ödemeli evlilik yardımı, bankaların verdiği evlilik kredisidir. Düğün kredisi olarak da bilinen bu uygulamaya dair tüm detayları şu yazımızda bulabilirsiniz: Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?


Nagihan Erkul

Düğün Tarihi: 02.12.2019


merhaba, sgk lıyım babam emekli sandığı olduğu için yetim aylığı alıyorum.. çalışsam dahi yetim aylığı aldığım için çeyiz parası alabilir miyim?tşk.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Sigortalı olarak çalışan kadınlar yetim aylığı alamadığı için çeyiz parası alma imkanından da yararlanamıyor. İyi günler dileriz...


Esma

Düğün Tarihi: 03.12.2019


evlendim sgkdan ceyiz parasini aldim daha sonra sigortalı bi işte calışmaya başlayınca devlet benden geri ödememi istermi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası geri ödemeli kredi değildir. Bir defaya mahsus verilen ve geri ödemesi olmayan bir devlet yardımıdır. Başvuru yaptığınız durumdaki koşullarınız çeyiz parası için değerlendirmeye alınır. Bu yardımı aldıktan sonra sigortalı çalışmanız halinde bu para geri talep edilmez.


Cansn

Düğün Tarihi: 06.12.2019


Merhaba ben yetım aylıgı alıyorum iş kurdan işe gircem 6 aylık sonrada evlenmeyi düşünüyorum alacagım ceyiz parasına etkı eder mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, "Çeyiz parası" yardımından yararlanabilmek için sigortalı bir işte çalışmama şartı bulunuyor. Bu nedenle çalıştığınız süreçte çeyiz parası uygulamasından yararlanamazsınız. İyi günler dileriz...


Gizem Kocyigit

Düğün Tarihi: 06.12.2019


Merhaba annem ve babam vefat etti babamdan 4c emekli maaşı aliyorum 2ci evlilik yapicam ilk defa olarak çeyiz yardımından yararlanabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlar bir defaya mahsus olmak üzere çeyiz yardımından yararlanabiliyor. İlk evliliğinizde çeyiz parası almadığınız için ikinci evliliğinizde bu yardımdan yararlanma hakkınız mevcuttur. İyi günler dileriz...


Şerife Yılmaz

Düğün Tarihi: 07.12.2019


Şimdi ben yetim aylığı alırken işe başladım ve şuan işten ayrıldım tekrar babamın aylığını 1 ay veya 2 ay alsam bile çeyiz parası alabiliyor muyum ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı alabildiğiniz için çeyiz parası için de başvuruda bulunabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Sevgül Efe

Düğün Tarihi: 12.12.2019


Merhaba ben babamı bu yıl eylül ayında kaybettim çaluşmiyorum yetim ayligi aluyorum babam ssk emeklisiydi annem ablam ve ben bu ayliktan faydalaniyoruz yakinda evlenicem ve çeyiz parasi alicam acaba bana ne kadar miktar verecek devlet

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Alacağınız çeyiz parası, emekli maaşınızın türüne ve miktarına göre değişiklik gösterir. Genel olarak alınan emekli maaşının 24 katına kadar çeyiz parası desteği veriliyor. Yazımızda Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır? başlığı altında hesaplamanıza yardımcı olacak ipuçlarına yer verdik. İnceleyerek fikir edinebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Özge Can

Düğün Tarihi: 16.12.2019


Merhaba yetim maaşımı kardeşime devretmiştim şuan çalışıyorum işi bırakıp tekrar yetim maaşımı kendime bağlayabilirmiyim bağladıktan sonra çeyiz parası alabilirmiyim .

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Selen Çelikbaş

Düğün Tarihi: 17.12.2019


Merhaba ben bu konu ile ilgili birsey merak ediyorum benim babam ben evlendikten sonra vefat etti bir kaç kişi bana gelip çeyiz parasından bahsettiler alabileceğimi söylediler ben evliligimin 3. Yılına giriyorum lakin çeyiz parası alabilirmiyim yardımcı olur musunuz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlendiği için yetim aylığı kesilen kadınlar, evlendikten sonraki 5 yıl içinde çeyiz parası yardımından yararlanabiliyor. Yetim aylığı almayan kadınların çeyiz parası için başvurma imkanı bulunmuyor. Yine de konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanızda fayda var. İyi günler dileriz...


Büşra Abedan

Düğün Tarihi: 19.12.2019


Merhaba şimdi ben sigortalı bir işte çalışıyorum daha önce yetim aylığı alıyordum fakat şuan sigortalı bir işte çalışıyorum.evlenmeme 2ay var işten çıktıktan sonra çeyiz parası alabilirmiyim yoksa önce maaşımın bağlanmasımı gerekli yoksa o maaşı daha önce almış olmam yeterli oluyor mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlar çeyiz parası uygulamasından yararlanabiliyor. Evlenmeden önce işten ayrılmanız durumunda maaşınız tekrar bağlanır, evlendiğinizde de kesilir. Böyle bir durumda maaşınız evlenme nedeniyle kesilmiş olacağı için evlendikten sonra çeyiz parası uygulamasından yararlanabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Sss

Düğün Tarihi: 20.12.2019


Ben 4 yıldır hem annemden hem babamdan maaş alıyorum çeyiz yardımını 2 ayrı maaştan alabilirmiyim, yoksa tek maaştanmı alabiliyorum?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İki maaş üzerinden de çeyiz yardımını almanız mümkün değildir. Çeyiz yardımı bir defaya mahsus ve tek maaş üzerinden alınır. İyi günler dileriz...


Şeyda Barut

Düğün Tarihi: 20.12.2019


merhaba benm babamda emekli sandığına bağlıydı ben de normal sigortalı olarak çalşıyodum gayet de yetim aylığı ve çeyiz parası aldım


Fadime Bakır

Düğün Tarihi: 21.12.2019


Ben ılk evlılıgımı yaptıgımda yetim aylıgı almıyordum ilk evliligimden boşanalı 15 yıl oldu ıkıncı evlılıgımı yapıcam yetim aylıgı alabılırmıyım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasından daha önce yararlanmadığınız için ikinci evliliğinizde başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Sueda Işık

Düğün Tarihi: 23.12.2019


Benim 13 sene önce yetim kalmış iki kızım var şimdi genç kız oldular ama babadan kalma hiçbir aylık filan yokk, bence devlet hiç bir güvence ve aylığı olmayan yetime de çeyiz parası verse çok memnun olucaz, bu büyük haksızlık bence


Şeyma

Düğün Tarihi: 26.12.2019


Resmi nikah yaptıktan sonra memur olarak atanırsam 5 yıl içinde çeyiz parasına başvurabilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlar çeyiz yardımı uygulamasından yararlanabiliyor. Ancak çeyiz parası yardımından yararlanabilmek için sigortalı bir işte çalışmama şartı bulunuyor. Başvuru yaptığınız dönemde çalışmıyor olmanız halinde çeyiz parası uygulamasından yararlanabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Handan Uruk

Düğün Tarihi: 30.12.2019


Merhaba ablam ilk evliliğinde babam hayattaydı bağkur çeyiz parası almadı.2. Evliliğinde babam ölmüştü ve o babamın maaşını alıyordu.Ben şuan çalışmıyorum paranın tamamını almam gerekirken param kesiliyor. Ablamın çeyiz parası alma hakkı var mı benden ne kadar süre kesinti yapılacak ve buna itiraz etme hakkım var Mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Zeynep Sarıkaya

Düğün Tarihi: 01.01.2020


Merhabalar. Babam vefat ettikten sonra emekli maaşından bağlanan yetim maaşını annem kız kardeşim ve ben aldık. Ben bir yıl kadar yetim maaşından faydalandiktan sonra sigortalı işe girdim, maaşı anneme devrettim ve orada çalışırken 3 yıl önce evlendim, çeyiz parası almadım, şuan sigortam yok, çeyiz parasını şuan talep edebilir miyim? Cevap yazarsanız sevinirim :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim maaşı evlilik nedeniyle kesilen kadınlar çeyiz parası uygulamasından yararlanabiliyor. Yine de konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanızda fayda var. İyi günler dileriz...


Naime Çapar

Düğün Tarihi: 03.01.2020


Babam 26 Şubat'ta vefat etti benim nikahım 8 Mart'ta oldu ceyiz parası alabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Şükran Kalaycı

Düğün Tarihi: 04.01.2020


Merhaba babam öleli 12 sene oldu biz kucuktuk daha köyde yaşadığımız için böyle birşeyi bilmiyoduk yetim parasını falan oyuzden ben almadım ama annem sonrasında aratirip diğer üç kardeşime yetim parasi aldı ben evliyim şuan 2 senelik yetim parasını hala alma şansım var mı acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Kübra Ezgin

Düğün Tarihi: 05.01.2020


Merhaba.bende babami kaybettim yasim 25 calismiyorum bekarim annem dul maasi aliyor ama bana yetim maasi baglamiyolar nasil yardim alabilirim bende

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili SGK müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Abdullah Altınışık

Düğün Tarihi: 07.01.2020


Sözleşmeli öğretmen olarak atanan kız arkadaşım sözleşmeli olduğu süreçte yetim aylığı almaya devam ediyor. Sgk'dan söylediklerine göre kadroya geçinceye kadar yetim aylığı devam edecekmiş. Bu durumda çeyiz yardımı alabilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı alan kadınlar, çeyiz parası için başvuruda bulunabiliyor. Bu noktada SGK müdürlüğünden verilen bilgi geçerlidir.


Çiğdem Gülmez

Düğün Tarihi: 08.01.2020


iyi aksamlar nimet hanim bende babamdam yetim ayligi aliyorum 4c emekli sandigi ayni zamamda sigortali çalisiyorum babamdan da farkli kurum oldugu icin maas almaya devam ediyorum ben ceyiz parasi alabilirmiyim


Ipek Demir

Düğün Tarihi: 15.01.2020


16 yasimda annem olsu sosyal hizmetlerden yardim vermislerdu yetim maasimi bilmiyorum 18 yasima kadar aldim sonra kesildi 20 yasindayim suan yaza düğünüm var yetim oldugum icin ceyiz yardimi alabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığını evlenene kadar ya da sigortalı bir işe girene kadar alabilirsiniz. Bu nedenle aldığınız yardımın yetim aylığı olduğunu sanmıyoruz. Yetim aylığı almayan kadınların da çeyiz parası uygulamasına başvuru hakkı bulunmuyor. Ancak yine de konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanızda fayda var. İyi günler dileriz...


Yusuf Yanbul

Düğün Tarihi: 17.01.2020


Benim eşim anne babası ayrı çeyiz parası alabiliyormu 3 aydır evliyiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Sadece anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar bu yardımdan yararlanabiliyor. İyi günler dileriz...


Sibek

Düğün Tarihi: 19.01.2020


Merhaba ben yetim aylığımın üstüne bir miktar kredi çektim aylığımdan kesiliyor. Çeyiz yardımını alırken kredim için kredinin hepsini kapatmak zorunda mıyım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Cigdem Gulmez

Düğün Tarihi: 21.01.2020


bende soru sormustum herkese cvp veriliyo benim soruma neden cvp verilmedi sebebini ogrenebilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Daha önceki sorunuzu Nimet Hanım'a hitaben yazdığınız için Düğün.com ekibi tarafından yanıtlanmamıştır. Çeyiz parası uygulamasından yetim aylığı alan kadınlar yararlanabilir. Ancak konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Seher Avcı

Düğün Tarihi: 21.01.2020


Benim annem vefat etti babamda çalışmadığı için sigortası yok çeyiz parası alabilir miyim bu durumda bi aylık evliyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasından sadece yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. İyi günler dileriz...


Hülya Polat

Düğün Tarihi: 23.01.2020


Devlete genel sağlık sigorta borcum var Babamdan yetim aylıgi almaktayim ceyiz parasi icin basvurucam GSS borcum varken ceyiz parasıni devlet odermi acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Ayşe Burcu

Düğün Tarihi: 24.01.2020


Merhaba ben yetimim fakat babamdan bi yetim aylığı kalmadı ilk evliliğimi yapacağım şuan sözleşmeli memurum bende çeyiz parasından yararlanabilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı almayan kadınlar bu uygulamadan yararlanamıyor. İyi günler dileriz...


Seda

Düğün Tarihi: 24.01.2020


Merhaba ben de yetim aylığı alıyorum bu çeyiz parasını aldığımız vakit annemin maaşından ne kadar kesinti oluyor? Ben su an 580 alıyorum annem 1166 alıyor erkek kardeşim de yaştan dolayı kesildi.Ben bu parayı alacak olsam sizce annemin maasinda ne kadar eksilme meydana gelir? Bir sorum daha var lütfen yaridmci olur musunuz?Ben çeyiz parasını aldıktan sonra anneme benim maaşımi yine aktarilabiliyor muyum?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Çigdem Gülmez

Düğün Tarihi: 28.01.2020


iyi akşamlar cvp icin teşekkur ederim geçen hafta nikahim kiyildi bugün basvuru icin sgk müdürlüğüne gittim tc kimlik numaram ismim soyismim forma yazildi evlilik odenegi isaretlendi ve ankaradaki sosyal guvenlik kurumu başkanliği emeklilik hizmetleri genel müdurlugune evlilik cuzdanimin fotokopisiyle birlikte iadeli tahahütlü gönderdim 4c emekli sandigi olduğu icin mi bu sekilde oldu ayrica 12 aylik mi 24 aylik mi alicam

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazımızda da belirttiğimiz gibi yetim maaşını 4/C sigorta kolundan alanlar aylık maaşının 12 katı kadar çeyiz parası desteğinden yararlanabiliyor. İyi günler dileriz...


Merr

Düğün Tarihi: 29.01.2020


Iyi aksamlar ceyiz parasi almak icin esimin yetim mi olmasi gerekiyor. Evleneli 1 sene oldu.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazımızda da belirttiğimiz gibi, annesini veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar çeyiz parası uygulamasından yararlanabilir İyi günler...


Asiye Sossur

Düğün Tarihi: 31.01.2020


Merhaba, çeyiz parası için herhangi bir şehirde ki sgk ya başvuru yapabilir miyiz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası başvuruları için SGK Merkez Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri'ne yapmaları gerekir. İyi günler dileriz...


Filiz Arslan

Düğün Tarihi: 11.02.2020


Ben evlenip ayrıldım çeyiz parası almadım şimdi yetim maaşı alıyorum tekrar evlenir sen çeyiz parası alirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Önceki evliliğinizde çeyiz parası almadığınız için tekrar evlenmeniz halinde bu yardımdan yararlanabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Rukiye

Düğün Tarihi: 12.02.2020


Merhaba benim uzerime 4 tane inek var. Bende ceyiz parasını alabilecek miyim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasından yalnızca yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. İyi günler dileriz...


Rüzgar Uzun

Düğün Tarihi: 19.02.2020


Yanlış bilgiler veriyorsunuz.Öncelikle kaçıncı evliliği olursa olsun daha önce çeğiz parası almayan bu haktan yararlanabilir. Ayrıca emekli sandığından yetim maaşı alan birisi kendisi sgk sigortalı çalışan olabilir ve hem sigortalı hem yetim maaşı alabildiği gibi çeğiz parasından da faydalana bilir. İnsanları yanlış bilgilendiriyorsunuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu durum sadece emekli sandığı için bu geçerli. SGK ve BAĞ-KUR kapsamında çalışanların çalışırken yetim aylığı alma durumları söz konusu olamadığından, çeyiz parası da alamazlar.


Elif Eren

Düğün Tarihi: 23.02.2020


Ben yetim maaşı almadm annem vefat etti yararlanabiliyormuyum babam yaşıyor ama göürşmüyoruz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim maaşı alan kadınlar bu uygulamadan yararlanabiliyor. İyi günler dileriz...


Ebru Malgaz

Düğün Tarihi: 24.02.2020


Iyi günler ben evlilik yaptim babamdan yetim maasi aldigim icin ceyiz parasi almayı talep ettim fakat gelmemişti hic bir bildi 2 yil oldu e devlete baktim yeni gördüm gelmis para fakat odeme tarihi gectigi icin para geri gitmis yaziyor tekrar paranin hesabima yatmasini talep ettim acaba yatar mi lutfen detayli bilgi verin ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Seda Nur

Düğün Tarihi: 25.02.2020


çeyiz parası sadece yetim aylığı alan kişiye mi veriliyo veya çeyiz hesabı açan kişiyemi veriliyo durumu olmayan ve nisan ayında evlenecek olan biri bu destekten yararlanamazmı acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası ve çeyiz hesabı iki farklı uygulamadır. Çeyiz parası yalnızca yetim aylığı alan kadınlara verilir. Çeyiz hesabı uygulaması ile belirli bankalarda açılan hesaba en az 3 sene düzenli ödeme yapılması koşuluyla, evlendikten sonra hesaptaki birikimin yüzde 20’si ila 25’i oranında verilen devlet desteğidir. Yetim aylığı almıyorsanız ya da çeyiz hesabı açtırmadıysanız bu iki uygulamadan da yararlanamazsınız. İyi günler dileriz...


Meryem Taskiner

Düğün Tarihi: 29.02.2020


İşe başladığım için yetim aylığım kesildi. Bende dilekçe verdim benim aylığımı da annem alıyor şuan temmuz gibi nikâhım kıyılacak nikahtan önce işten ayrılacağım . Nikahtan sonra başvuru yapsam alabilir miyim acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yetim aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlar bu uygulamadan yararlanıyor. Nikahtan önce yetim aylığınızın tekrar bağlanması halinde nikahtan sonra başvuru yaparak bu yardımdan yararlanabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Leyla Leyla

Düğün Tarihi: 03.03.2020


Bende başvurumu yaptım ama benim ikinci evliliğim ve ilk evliliğinde almamıştım çeyiz parası şimdiki evliligimde alabilirmiyim acaba bide aynı eşimle tekrar evlendim bu sorun olurmu teşekkür ederim şimdiden sevgiler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İlk evliliğinde bu yardımdan yararlanmamış kadınlar ikinci evliliğinde çeyiz yardımı alabiliyor. Eski eşinizle tekrar evlenmeniz duruma etki etmez. İyi günler dileriz...


Selma Aladağ

Düğün Tarihi: 16.03.2020


Merhaba ben altı senedir yetim maaşı alıyorum. İkinci evliliğimi yapıyorum sorum şu. Ben bu süreçte hep PTT den maaşımı alıyorum. Bu sorun olur mu ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İlk evliliğinizde bu uygulamadan yararlanmadıysanız ikinci evliliğinizde çeyiz parası alabilirsiniz. Bunun için SGK müdürlüklerine başvuruda bulunmanız yeterli. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın danışma hattı olan ALO 170'ten de bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Rojin Baran

Düğün Tarihi: 21.03.2020


Slm ben 6 aylıkken annen teröristler tarafından şehit edildi. ALLAH rahmet eylesin.. Ben yetim maaşı alıyordum. Evlendikten sonra maaşım iptal oldu. Ceyiz parasına başvurdum onaylanmadı. Bana yardım edecek bu işleri iyi bilen birisi varsa yardım edebilirmi.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasından evlilik nedeniyle yetim aylığı kesilen kadınlar yararlanabiliyor. Konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Sarifethiye

Düğün Tarihi: 23.03.2020


Mrb.ben bagkurlugum yetim ayligi aliyorken evlendim ceyiz parasi alabilirmiyim bagkur primim den hic odeyemedim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasından yetim aylığı alırken evlenen kadınlar, evlilikten sonraki 5 yıl içinde başvurmaları halinde yararlanabiliyor. Siz de başvuruda bulunabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Beyza

Düğün Tarihi: 27.03.2020


Merhaba ben çeyiz parası almak istiyorum kasım 2019 de nikah törenim oldu bir kaç ay sonra düğün yapicaz annem vefat etti bekarken aylık almadm suan çalışmıyorum bu sartlarda alabilirmyim

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasından, yetim aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlar yararlanabiliyor. Eğer bekarken yetim aylığı almadıysanız ya da hak sahibi olmadıysanız bu çeyiz parası uygulamasından yararlanamazsınız. İyi günler dileriz...


Süreyya

Düğün Tarihi: 31.03.2020


Merhaba ben çeyiz parası için evrakları Ankara gönderdim ve evrak iade edilmiş yazıyor kontrol ettiğimde ve bi kaç evrak içinde beklemede yazıyor nedir bu

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Konuyla ilgili ALO 170 SGK İletişim Merkezi'ni arayarak bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ayşe

Düğün Tarihi: 07.04.2020


Merhaba çeyiz parası yatırıldığında bilgi nasıl iletiliyor

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, Çeyiz parası, yetim maaşınızın yatırıldığı hesaba aktarılır. Onay aşamasından sonraki süreç içerisinde banka hesabınızı sıklıkla kontrol etmenizi öneriyoruz. İyi günler dileriz.


Büşra Das

Düğün Tarihi: 08.04.2020


Bende çeyiz parasına başvurdum ama 24 katiyla çarpıyorum aldığımdan yüksek çıkıyor ben daha az bir para aldım sebebi nedir

Düğün.com

Düğün.Com
Merhaba, çeyiz parası, yetim aylığınızı aldığınız sigorta koluna göre, aylığınızın 12 ya da 24 katı kadar veriliyor. Yazımızda çeyiz parası hesaplamasına dair detaylara yer verdik ancak aldığınız yardımın hesaplamasında bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ALO 170 danışma hattını arayarak SGK'dan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Firdevs Yılmaz

Düğün Tarihi: 02.05.2020


Çeyiz parası alındıktan sonra anneye yatan paradan mı kesiliyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Eğer yetim maaşının tamamını dul eş alıyorsa, yetim kız çocuğuna çeyiz parası verilmesi halinde dul eşin maaşında kesilme görülebiliyor. Bu kesinti dul eşin aldığı maaştan, yetim kız çocuğunun maaş üzerindeki hakkı oranında, 12 ya da 24 boyunca yapılıyor. İyi günler...


İdris Torun

Düğün Tarihi: 10.05.2020


Ablam 42 yaşında babamdan 1700 lira maaş alıyor şimdi eğlencek ceyiz parasi alabiliyor alabiliyorsa kaç ay icinde alabiliyor tşk ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu konuda net bir süre olmadığını söyleyebiliriz... Çeyiz parasının başvuru yaptıktan ne kadar süre sonra elinize geçeceği, SGK müdürlüğündeki yoğunluğa göre değişiklik gösterir. İyi günler...


Duygu Tek

Düğün Tarihi: 22.05.2020


İyi geceler ben 1 yıl önce resmî nikah yaptım devlet bana çeyiz parası verdi yanlız Nisa’n ayında nikah yaptım Mart ayında boşandım 2 yıl sonra maaşım bağlanıp 1 yıl sonra evlenirsem tekrar çeyiz parası alabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu yardımdan, anne veya babasını kaybedip, yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlar bir defaya mahsus olmak üzere yararlanabiliyor. Yani her evlilik için ayrı ayrı çeyiz parası alınamıyor. İyi günler dileriz...


Sedef Soydan

Düğün Tarihi: 30.05.2020


Annem babam 9 yıldır ayrılar annemin yanında yaşıyorum ve hiç yardım almadık ev kira ceyiz yardımı almak istiyorum ama babam ölmedi ama yaşıyormu onuda bilmiyorum gerçi devlet yardımcı olur mu yükün altından kalkamıyorum annem hasta çalışıyor ama evin kirası elektrik su ancak gidiyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olursaniz çok sevinirim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. Bütçeniz uygunsa çeyiz hesabı, kredi gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Sıdıka Çakıcı

Düğün Tarihi: 02.06.2020


Biz eşimle tekrar evlendik 3 yıl önce ayrılmıştık yetim aylığı alıyorum şuan ilk evlendigimizde yetim aylığı almıyordum ama şuan 2 yıldır alıyorum çeyiz parası alabilmekle engel bi durum varmıdır ilk sefer almış olucam yani

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, daha önce almadığınız için ikinci evliliğinizde bu yardıma başvuru hakkınız bulunuyor. İyi günler dileriz...


Sultan Ünlü

Düğün Tarihi: 24.06.2020


Ben babami kaybetim 3 sendedir yurtda kaliyorum nikah olup cikdim 2 yasinda oglum var 14 yasimda yurda dustum simdi nasil ceyiz parasi alcam bilemiyorum bana yardim edin annen ceza evinde

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından, yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. Eğer siz de yetim aylığı alıyorsanız bu yardımdan yararlanabilmek için SGK müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Mehmet Boztepe

Düğün Tarihi: 08.07.2020


Merhaba; Nişanlım 1.5 yıl boyunca devlet tarafından yetim aylığı almış zamanında. Şu anda sigortalı bir işte çalışyıor. 1.5 yıl boyunca aldığı ödenek baz alınarak çeyiz parasından faydalanabilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından sadece yetim aylığı alan ve sigortalı olarak bir işte çalışmayan kadınlar yararlanabiliyor. Bu nedenle eşiniz bu yardımdan yararlanamaz. İyi günler dileriz..


Gülbin

Düğün Tarihi: 21.07.2020


Merhabalar ben ve ablam babadan kalma yetim aylığı alıyorduk ablam evlendi çeyiz parası aldı şimdi ben evlendim bende alabilir miyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yetim aylığı alan kadınların çeyiz parası uygulamasından yararlanma hakkı bulunuyor. Konuyla ilgili merak ettikleriniz için SGK müdürlüklerine danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Firdevs Bakan

Düğün Tarihi: 22.07.2020


Merhaba benim babam 7 sene önce vefat ettim yemiş aylığı alıyorum ve aynı zamanda annem de alıyor evlilik yapıcam ve çeyiz parasından almak istiyorum başvuru yapıl parayı aldıktan sonra benim maşım kesiliyor çeyiz parası annem den kesilmiyor dimi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili yazımızda yer alan Çeyiz Parası Annenin Maaşından Kesilir mi? başlığı altında yer alan açıklamalara göz atabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Hasret Özkan

Düğün Tarihi: 28.07.2020


Arkadaşlar 170 i arayıp en doğru bilgiyi alırsınız. Bir kaç arkadaş demiş 20 yıldır kandırıyorlar verdikleri yok falan diye fakat öyle birşey yok. Eğer ki annesi veya babası vefat eden bundan dolayı maaş alan her kız çocuğuna aldığı maaşın 2 seneligi toplu eline veriyolar. Daha sonra annenin üzerindeki maaştan aldigin para kesiliyor ama kendi payın kadarı kesiliyor. Yani senin aylık alacağını devlet toplu veriyor. Örneğin anne veya baba vefat etti. Anneye kaldı 2000 maaş bu maaşın 500 tl senin payın olur. 500×24 =12 bin tl toplu alırsın. Daha sonra annen 1500 alır senin payın kesilir oda 2 yıl kesilir iki yıl sonra annen tekrar 2000 almaya devam eder.


Merve Bülbül

Düğün Tarihi: 01.08.2020


Merhaba ben annemi kaybettim ama bana çalıştığım için para yapmıyor ve durumda masraflarımı karsılamama bile yetmiyor ben neden alamıyorum ki

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sigortalı olarak çalışan kadınlar bu çeyiz parası uygulamasından yararlanamıyor. İyi günler...


Sare Yıldızcı

Düğün Tarihi: 21.08.2020


Ben ve özürlü kardeşim şuan babamin yetim maaşını alıyoruz ben evlenince çeyiz parasını alırsam kardeşimin şuan aldığı maaş miktari düşer mi yoksa benim maaş çeyiz parası ödemesi bitene kadar 24 ay onun maaşına eklenmden aynısı almaya devam eder mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Elif A

Düğün Tarihi: 16.09.2020


Babam sağ iken 2 evlilik yaptım Ödenek Filan Almadım 3 sene oldu babam vefat edeli yetim aylıgı alıyorum ve evlilik yapıcam ödenek alabiliyormyum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yetim aylığı alan kadınlar, bu ödenekten yararlanabiliyor. Konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


İkra Sert

Düğün Tarihi: 18.09.2020


Babam sağ iken 2 evlilik yaptım ayrıldım . Babamı Kabedeli 3 yıl oldu ve yetim aylıgı alıyorum Ve Evlilik Yapıcam Daha Önce evlilik ödeneği Almadım bu durumda alabilirmiyim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, önceki evliliklerinizde çeyiz parası almadığınız için bu uygulamadan yararlanabilme hakkınız bulunuyor. Konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden de bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Çiğdem Savaş

Düğün Tarihi: 25.09.2020


Yetim aylığı alıyoruz çeyiz yardımından yararlanmak istiyorum nasıl yararlanabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlenme ödeneği için ikametgahınızın bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Sıdıka Çakıcı

Düğün Tarihi: 05.10.2020


Merhaba ben babamı kaybedeli yıllar oldu evlendim ve 5 yıl sonra annemi kaybettim iki yıl sonra eşimden ayrıldım bu arada yetim maaşı aldım ama 3 yıl sonra tekrar eski eşimle evlendik çeyiz parasına başvurdum 6 7 ay oldu başvuru yapalı cevap yok 170 arıyorum sgk yı arıyorum kimse bilgi vermiyor ne zaman alabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, başvuru yaptıktan sonra çeyiz parasının ne kadar sürede elinize geçeceği, SGK müdürlüklerindeki yoğunluğa göre değişebiliyor. Bu nedenle net bir süreden bahsetmek mümkün değildir. İlgili kurumla tekrar iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Gamze Tekdemir

Düğün Tarihi: 09.10.2020


merhabalar ben 4a kapsamında yetim aylığı alıyorum.şuanda 1860 tl maaş alıyorum ek ödeme 70 tl gösteriliyor.çeyiz parasında ek ödemeler geçersiz deniyor.benim merak ettiğim konu ek ödemem yazdığı gibi midir ?yada başka ek ödemeler varmıdır?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


Zeynep Sümer

Düğün Tarihi: 15.10.2020


Merhaba babadan kalan bağkur maasi aliyordum ama işe başlicam die maasimi anneme devrettim ve 6 ay sonrada evlenecegim evlenmeden oncee sigortami iptal ettirip ceyiz parasina basvuruda bulunacagim sanirim bir sorun olmuyormus sigortasiz gorunecem sonucta maasimi devretmiş ve bağkurdan yararlanmiyor olmam sıkıntı olur mu acaba bir bilginiz var mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından, yetim aylığı alan ve bu aylığı, evlilik sebebiyle kesilecek olan kadınlar yararlanabiliyor. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi SGK müdürlüklerinden alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Didem Müjde

Düğün Tarihi: 17.10.2020


2016 da babamı annemi kaybettim siğortalı iş buldum haziranda okul kapanınca çıkışım verilcek aylığa baş vurcam çeyiz parası için bir aylık almam yeterlimi çeyiz parasını alsam evlendikden sonra boşanmış ablam maaş alabilir mi 1200 bağkur maaşı alıyordum çeyiz parası ne kadar olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından yararlanabilmeniz için aylık almanız yeterlidir. Detaylı bilgi için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Beyza

Düğün Tarihi: 24.11.2020


Çeyiz parası için sgk’ya başvuru yaptıktan sonra herhangi bir işe girebilir miyim yoksa paranın hesaba yatmasını mı beklemem lazım ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Fiko

Düğün Tarihi: 05.12.2020


Merhaba, annem yetim aylığı alıyordu, suan babamla tekrar evlendiler ve çeyiz parasına başvurduk. Sgk sistemde evrak takipte aynı eşle evlilikten dolayı denetlemede yazıyor. 4 ayı geçti acaba durum ne olacak yardımcı olabilir misiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ayfer Angigün

Düğün Tarihi: 13.12.2020


2 yıl önce müracat ettim haber yok olumlu yada olumsuz


Sevil

Düğün Tarihi: 16.12.2020


merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyordum 25 temmuz da evlendim 28 temmuzda maaşım yattı, sorum şu bu parayı çeksem bir sorin olurmu? ayrıca ben engelli olduğu. halde malul çocuk hayır diyor e devletten bakınca yani eşik ödeme olmuş yıllardır bu konu için ne yapmalıyım teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Zeynep Özgül

Düğün Tarihi: 30.12.2020


Merhaba ben Eylül ayında yetim aylığına başvuru yaptım Kasım ayında evlendim 20 gün sonra yetim aylığım bağlandı ben onu çektim ve evlilik yardımına başvurdum şuan beklemede başvurum kabul edilir mi acaba

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Şeyda Gunay

Düğün Tarihi: 04.01.2021


ben eşimden ayrıldım 1 sene sonra evlendim ama babamın maaşı hiç almadım o zaman çalışıyordum şimdi çalışmıyorum 5 ay oldu nikah olalı ben çeyiz parası alabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yetim aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlar çeyiz parası uygulamasından yararlanabiliyor. Yani evlenmeden önce yetim aylığı alan kadınlar bu uygulamaya başvurabiliyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi için SGK müdürlüklerine de başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Neslihan Ozan

Düğün Tarihi: 09.01.2021


Merhaba annem yetim aylığı olarak 1870 lira alıyor her ay benden önceki ev hanımı olan iki tane ablama Evlendikten sonra çeyiz parası verildi ben İse sözleşmeli öğretmen olarak atandım bu durumda evlendikten sonra çeyiz parasına başvurma şansım var mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerine danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Fikriye Evren

Düğün Tarihi: 13.01.2021


Öncelikle iyi çalışmalar. Babam 27.12 2009 da vefat etti ve vefat ettiğinde SSK dan emekliydi. Biz de 4/a emekli maaşı alıyoruz. Annemi de geçen sene kaybettik. Maaş ben kardeşlerim arasında 3 e bölündü. Maaşım ek ödemesiz şekilde 1.069 ₺. Mart ayında nikah kiyacagim. Bende yararlanabiliyorum değil mi? Çevrendeki herkez yararlabilirsin diyo

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yetim aylığı alan ve aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlar bu uygulamadan yararlanabiliyor. Detaylı bilgi için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ayşenur Balaban

Düğün Tarihi: 14.01.2021


Merhaba ben yetim aylığı alıyorum yakın zamanda evlenmeyi düşünüyorum evlenip başvuru yaptıktan sonra işe girsem bir problem yaşarmıyım çeyiz parasını almak konusunda

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası ödemesi için evlenme nedeniyle kesilen bir yetim aylığı olması gerekir. Bu nedenle bir işe girer ve bu işte çalışırken evlenirseniz devam eden yetim aylığı olmayacağı için çeyiz yardımı da olmaz. Evlendikten sonra işe başlamış olmanız SGK tarafından ödenen çeyiz yardımını etkilemez. Detaylı bilgi için SGK müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Duygucan

Düğün Tarihi: 22.01.2021


Merhaba benim annem babamdan 3sene oldu ayrıldı babasının maaşını alıyor simdi tekrar barıştırmayi düşündürüyoruz sorum su eski eşiyle tekrar evlenirsede alabilirmi sgk emeklisi alıyor kaç katı alirbirde

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Mehmet

Düğün Tarihi: 27.01.2021


Eşimle yeni evliyiz çeyiz parası nasıl alabiliriz basıda 20 yıldır vefat etmiş bide hiç yetim maaşı almamış yinede alabilirmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından, yetim aylığı alırken evlenen ve evlilik nedeniyle aylığı kesilen kadınlar yararlanabiliyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Elzem

Düğün Tarihi: 29.01.2021


Ben hem anne hemde babadan aylık alıyorum. 4a SSK .. bende çeyiz parası alabiliyormuyum. İki maaştan mi alıyorum yoksa tek bir maaş.. oranı yüksek olandan mi? Birde kaç aylık alabiliyorum.. 12 mi 24 mü?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Selda Çevik

Düğün Tarihi: 03.02.2021


Babam vefat edeli 2 yıl oldu 06.01.2019 da vefat etti ablam da dul bende dulum birde ikinci annem var ablam ile ikinci annem babanım maaşını alıyorlar ve ben hiç aylik başvuruda yapmadım almadım evlemirsem bende çeyiz parası alabilirmiyim.?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Nimet Çankaya

Düğün Tarihi: 06.02.2021


Suan nişanlıyım evlilik tarihi tam belli değil evlenmeden alamiyormuyum bu çeyiz parasını diyelim ki aldım bu yardımmi yoksa geri kesilecek paramı anlamadım ben maaş almıyorum bu arada eşimden ayrıldım babam vefat etti suan nişanlıyım cvp verirmisiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu yardımdan, anne veya babasını kaybedip, yetim aylığı alan ve yetim aylığı evlilik nedeniyle kesilecek kadınlar yararlanabiliyor. Çeyiz parası için evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapılıyor.


Ahmet Yetgin

Düğün Tarihi: 27.02.2021


Ben yetimim acaba banada düşer mi çeyiz parası merak ediyorum da

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu yardımdan, anne veya babasını kaybedip, yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. İyi günler dileriz...


Melek Yılmaz

Düğün Tarihi: 01.03.2021


Peki bu yardımı ikinci evlilik yapan da alıyor mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası devlet katkısı alabilmek için yetim aylığı alan kadınların ilk evliliğini yapıyor olması şartı bulunmuyor. Bu yardım bir defaya mahsus veriliyor ve önceki evliliğinde çeyiz parası almamış kadınlar, sonraki evliliğinde bu yardım için başvuruda bulunabiliyor. İyi günler dileriz...


Melek Yılmaz

Düğün Tarihi: 02.03.2021


Ben ilk evliliğim de almıştım peki bu ikincisinde de geçerli midir yani bundan yaklaşık 9 sene önce

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından yalnız bir kez yararlanılabiliyor. Önceki evliliğinde çeyiz parası almış kadınlar, sonraki evliliğinde bu yardım için başvuruda bulunamıyor. İyi günler dileriz...


Ayfer Angigün

Düğün Tarihi: 05.03.2021


2 buçuk yıl oldu müracat ettim olumlu yada olumsuz haber yok umudumu kestim çok ihtiyacım var bütün şartlarım da uyuyor


Hande Mete

Düğün Tarihi: 13.03.2021


İyi akşamlar bu evlilik yardımı yani çeyiz parası başka borca kesilir mi ?


Şule Ekizoğlu

Düğün Tarihi: 20.03.2021


Benim bankaya ve varlık fonuna devretmiş icralık borcum var. Annemden yetim aylığı alıyorum. Nikah kıydığım zaman gönderilen çeyiz parasına el konurmu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parasına el konulması koşullarıyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Gamze Kaçar

Düğün Tarihi: 30.03.2021


Hem anne hem babadan Emekli sandıgı ve sgk olmak üzere 2 maaş alıyorsak çeyiz parasını iki kurumdan da mı alıyoruz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Felek Nazlı Konyalicetin

Düğün Tarihi: 07.04.2021


Merhaba benim sorum şöyle 5 aylık evliyim ve ceyiz parasi almak istiyorum evrakları neler ve emekli maaşımı anneme tekrar donderebilirmiyim bide aldigim ceyiz parasi kesiliyomu cevap alirsm sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası için gerekli belgeler kimliğiniz, evlenme cüzdanınız ve başvuru yaptığınız kurumdan alacağınız dilekçedir. Ayrıntılı bilgi için SGK müdürlüklerine danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Berivan

Düğün Tarihi: 16.04.2021


Merhaba 9 Ay Oldu Çeyiz Parasına Başvurdum Eşim Sigortalı Bir İşte Çalıştığı İçin Bende Sigortalı Gözüküyor Ve Param Yatmıyor Yani Benim Hakkım Bittimi Veya Bu Konuda Ne Yapabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili en sağlıklı bilgiyi SGK müdürlüklerinden alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Serap Bakır

Düğün Tarihi: 21.04.2021


İyi geceler. Çeyiz parasını aldıktan sonra aradan 2 yıl geçtikten sonra. Benim maaşım annem in maaşının üstüne yatırılıyor mu. Yoksa benim maaş komple kesiliyor mu. Teşekkür ederim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili detaylı bilgi için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Nalan

Düğün Tarihi: 10.05.2021


Merhaba sizgortasız işte çalışmama şartı var o kısmı anladık. Bu sadece başvururken mi geçerli yoksa para yatana kadar mı sigortalı çalışmamak gerekiyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu yardımda aranan kriter, alınan yetim aylığının evlilik nedeniyle kesilmesidir. Bu nedenle evlendikten sonraki süreci kapsamaz. Detaylı bilgi için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Firdevs Bakan

Düğün Tarihi: 14.05.2021


Merhaba ben çeyiz parası aldım annemde babamın maşından alıyordu ben çeyiz parası aldığımda anneme 2 yıl boyunca para tam yatmayacaktı biliyordum ama bayram ikramiyesinden kesileceği ile ilgili bir bilgim yoktur bilgi verirmisiniz çünkü bana bayram parası ne bana verildi ne de anneme üstüne üstelik annemden kesildi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Fatmanur Yağmur

Düğün Tarihi: 15.06.2021


Ben cocugumla yalnız yaşıyorum sed yardımı alıyorum yani vakıftan ekonomik destek alıyorum 787lira ilk evliligimden ayrıldım annem ve babam hayatta yaşıyorlar şimdi 2ci evliligimi tamamlıycam Bnde bu ceyiz yardımından faydalana bilirmiyim bilgi lütfen arkadaşlar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Birgül Akbulut

Düğün Tarihi: 30.06.2021


Merhaba 1988yilinda ilk evlilgimiyaptim babam birsene önce vefat etmisti 2010da boşandım babamın maaşını 2021kadar aldım çeyiz parasına başvurdum ilk evlilinuzdealinmisdiyobenalmadim 3aydir arastiriliyo diyolar acaba o yıllarda bu yardimvarmiydi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulaması 2008 yılında başlamıştır. İyi günler...


Zeynep Sümer

Düğün Tarihi: 18.07.2021


Merhaba Çeyiz yardım ücreti 4/B sigorta kapsamında 2008 yılından önce emekli olunmuşsa eger en son alınan maaş tutarı 12 ile carpılıyormus bazı sitelerde böyle yazıyor bazı sitelerde ise 24 ile carpılıyor dior bir sitede ise 4/C kapsamındaki emekliler 12 ayla hesaplıyor 4/B 4/A 24 katı ile hesaplınıyor die yazıyor acaba hangisi doğru bir bilginiz var mı ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Eğer yetim maaşınızı 4/C (emekli sandığı) sigorta kolundan alıyorsanız aylık maaşınızın 12 katı kadar çeyiz parası desteğinden yararlanabilirsiniz. 4/A (SSK) veya 4/B (Bağ-Kur) sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsanız da maaşınızın 24 katına kadar evlenme ödeneğinden yararlanabilmeniz mümkün. Detaylı bilgi için SGK müdürlükleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Semra Meriç

Düğün Tarihi: 23.08.2021


Yeni evlendim çeyiz parasına başvuracaktim annem vefat etti..babam da zaten yıllar önce vefat etti...peki alabilir miyim çeyiz parası ni

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası yetim aylığı alan ve bu aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlara veriliyor. Bu şartları karşılıyorsanız yardımdan yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için SGK müdürlükleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Merve Yavuz

Düğün Tarihi: 04.10.2021


Merhaba, Ben yetim ayligi aliyorum 4/C kapsaminda emekli babamdan. ama ayni zamanda 4/A kapsaminda da kendim calisiyorum. Beni bu ayin 14’unde 4/C’ye gecirecekler. Ancak ben 14unden once nikah yaparsam, 4/Cye gecsem bile maas kesilme sebebim evlilik olacagindan, yetim ayligim kesildikten sonra 4/Cliyken basvuru yaparsam ceyiz odenegi alir miyim? Tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlükleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Seyda Emiral

Düğün Tarihi: 30.10.2021


Merhaba babamdan yetim maasi aliyorum ama bize iki maas birden bagli biri ssk digeride maglunen emeklilik ceyiz parasi alirken 1 maas uzerindenmi yoksa 2 maasin uzerindenmi hesaplanir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İki maaş üzerinden de çeyiz yardımını almanız mümkün değildir. Çeyiz yardımı bir defaya mahsus ve tek maaş üzerinden alınır. İyi günler dileriz...


Ezgi D

Düğün Tarihi: 12.11.2021


merhaba ben ve kardeşim yetim aylığı alıyoruz ikiye bölünüyor. Seneye evleneceğim bana yatan tutarın 24katı mı yoksa ikiye bölünmeden önceki toplam tutarın 24katından mı hesaplanıyor? Yani hesaplanırken bölünmüş hali üzerinden mi bölünmemiş hali üzerinden mi? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Fatma Nur

Düğün Tarihi: 16.11.2021


Merhaba. Ben yarım sigortalı işten çıktıktan sonra baba maaşına geçince çeyiz parası alabiliyor muyum?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. Siz de bu aylığı aldığınız için uygulamadan yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için SGK müdürlükleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Gülcan Toplu

Düğün Tarihi: 07.12.2021


Mrb acaba yeni evlenen bütün çiftlere mi çeyiz parası çıkıyor yoksa duruma göre

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası yetim aylığı alan ve bu aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlara veriliyor. Detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Safiye Celik

Düğün Tarihi: 07.12.2021


Merhaba ben yetim değilim ama yetim olmayanlarda evleneceği zaman ceyiz parasi alabiliyorsum öyle duydum 2 buçuk senedir evliyim sigortam yok bende ceyiz parasi alabiliyormuyum bilgi verirmisiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından yetim aylığı alan ve bu aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlara veriliyor. Yetim aylığı almayanlar için ise genelde çeyiz parasıyla karıştırılan çeyiz hesabı uygulaması bulunuyor. Bu uygulamaya ilişkin detayları Devlet Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? yazımızda bulabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ataman Kuğ

Düğün Tarihi: 11.12.2021


İyi çalışmalar kardeşim evlendi çeyiz parası alırken bakaya borcu var etkiler mi ve çeyiz parasından kesermi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Zeynep Sümer

Düğün Tarihi: 03.01.2022


Merhaba evlilik yapmadan 3 yıl önce aldığım yetim aylıgı anneme devrettim ve işe başladım evlendikten sonra çeyiz basvuru yaptim fakat reddedildi en son yetim aylığı almadığım için bu haktan yararlanamıyor muşum itiraz etsem kabul olur mu fikri olan yada böyle bişi yaşamış olan var mı? Çözümü yoksa bile bunu okuyun evlenmeden tekrar sigortanızı bağlayıp öyle başvuru yapın benim gibi mağdur olmayın


Songül Ak

Düğün Tarihi: 12.01.2022


Merhaba ben ilk kez evleneceğim hem annemden SSK hem babamdan emekli sandığı ikisinden de yetim aylığı alıyorum ikisinin Toplamı aşağı yukarı 2100 TL çeyiz parası ikisinden de ayrı ayrı mı verilecek yoksa tek maaş üzerinden mi hesaplanacak Tekin’den verilecek olsa 1000 TL aşağı yukarı 24.000 liramı alırım sadece yanıtlarsanız çok sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İki maaş üzerinden de çeyiz yardımını almanız mümkün değildir. Çeyiz yardımı bir defaya mahsus ve tek maaş üzerinden alınır. Hesaplama diğer detaylar için SGK müdürlükleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Azime

Düğün Tarihi: 16.01.2022


Şuan sigortalı işte çalışıyorum nişanlıyım nikah yapmadan önce işten çıkış alsam maaş üzerime gelince nikah yapsak çeyiz parası alabilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası sigortalı bir işte çalışmayan ve evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara veriliyor. Bahsettiğiniz durumda iki koşulu da sağlayacağınız için yardım alabilirsiniz. Detaylı bilgi için SGK müdürlükleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Havva Öz

Düğün Tarihi: 04.02.2022


Ceyiz parası ni madem devlet destekli ise tekrar neden annemizin maaşından kesiliyor. Annem zaten en düşük emekli maaşı alıyor parası yetmiyor bile ben şimdi evlenicem nasıl alıym bu parayı annemden 2 yıl kesilecek bu para bence bu konu hakkında adım atilmali


Mehyetortakaya

Düğün Tarihi: 06.02.2022


17 Kasım yıl 2019


Berna Yılmaz

Düğün Tarihi: 09.02.2022


Merhaba annemle babam yaklaşık 6 7 yıldır ayrilar fakat barisip tekrar evlenecekler, teyzem ilk evliliğinde almıştı bu ödeneği yetim aylığı alan kişinin hak kazanabilmesi için eski eşiyle evlenmesi ve kardeşlerden birinin daha önce yararlanmış olması sorun olur mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, uygulamaya dair detaylı bilgi için SGK müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ebru Coşkun

Düğün Tarihi: 19.02.2022


Merhaba yetim aylığı alıyorum çeyiz parası aldığim zaman annemin ölüm masindan kesilirmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Aynur Aslan

Düğün Tarihi: 26.02.2022


Babam vefat edeli 20 yıl oldu 18 yıl maaşımı aldım bir yerde işe başladım maaşım kesildi sonra dilekçe versim geri bağlanması için bağlandıktan kaç ay sonra nihak yapsam çeyiz parasını alabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası alabilmek için yetim aylığı alıyorken evlenmek gerekir. Aylığın tekrar bağlanmasının ardından evlilik için şart koşulan bir süre yoktur. İlk aylığı aldıktan sonra evlenseniz dahi çeyiz parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi için SGK müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Didem Unay

Düğün Tarihi: 04.04.2022


İlk resmi nikahım da çeyiz parası almadım ondan sonrada resmiyette boşandım şimdi evlilik düşünüyorum çeyiz parası alabilirmiyim babadan maaş alıyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Bu yardımdan, anne veya babasını kaybedip, yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlar bir defaya mahsus olmak üzere yararlanabiliyor. Önceki evliliğinizde çeyiz parası almadığınız için ikinci evliliğinizde bu uygulama için başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Zeynep Karakoç

Düğün Tarihi: 12.04.2022


Babam üç sene önce vefat etti bizde aynı evde yaşadığımız için maaşın hepsini anneme devrettik şimdi calismiyorum bu yardımdan faydalanabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlükleriyle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Koparal Kafkasyalı

Düğün Tarihi: 16.04.2022


Yetim maaşı ödenen kız çocuklarına Annenin aldığı dul maaşından kesinti yapılarak veriliyor.Anneye devretme diye bir şey yok.Çalışmıyorsanız evlide değilseniz tekrar baş vurup bağlata bilirsiniz.Bu aradada annenizin maaşı düşer. Vefat eden sigortalının eşi, çalışmıyorsa ve çocuk yoksa, maaşın yüzde 75'i, çalışıyorsa ya da emekli ise yüzde 50'si, 1 çocuk var ve çalışmıyorsa yüzde 50'si, çocuğa da kalan yüzde 25 oranında maaş bağlanmaktadır. Ölüm maaşı alan ebeveynin de ölmesi halinde, çocuğun aldığı maaş oranı yüzde 50'ye yükseltilir


Züleyha Sağlam

Düğün Tarihi: 30.04.2022


1hafta sonra kız kardeşim evleniyor çeyiz parası alacak , ben boşanmıştım maaş alabilirmiyim ne kadarını alabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlükleriyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Tugba Akyol

Düğün Tarihi: 19.06.2022


Merhaba,ben babamdan maas aliyordum 2005 te evlendim ama ceyiz parasi almadim,simdi basvursam alabilirmiyim?saygilar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Çeyiz parası için evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapılması gerekiyor. 5 yıldan sonra yapılacak başvurular, çeyiz parası hakkı zamanaşımına uğradığı için geçerli olmuyor. İyi günler dileriz...


Aleyna Unlu

Düğün Tarihi: 07.08.2022


merhaba, ben yetim ayligi aliyorum 25agustosta evlenecegim, evlilik sonrasi herhangi bir gunde basvurabiliyor muyum ve basvuru icin kimlik ve evlilik cuzdani demissiniz, direkt e devletten basvursam yine de sgk ya gitmek zorunda miyim evlilik cuzdani ile, kolay gelsin

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası için evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapabilirsiniz. Başvuruları SGK müdürlükleri kabul ediyor. İyi günler dileriz...


Semiha Sırkek

Düğün Tarihi: 14.08.2022


Iyi gunler ben 2005 de esimden ayrildim yetim maaşi aliyorum babadan ben evlilik dusunuyorum hic ceyiz parasi almadim evlendikden sonra hemen bas vurabiliyomuyum bide sunu ogrenmek ıstiyorum olduki evlendigim kisiyle anlasamadim bi kac ay sinea ayrildim rekrar babamın maasini hemen baglana biliniyomuyum cvp bekliyorum teşşekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Evlendikten sonraki 5 yıl içinde dilediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Boşanmanız halinde tekrar yetim aylığı alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Yasemin Eraslan

Düğün Tarihi: 17.08.2022


Merhaba üçüncü evlilikte çeyiz parası alinabiliyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, daha önceki iki evlilikten birinde çeyiz parası alınmadıysa, üçüncü evlilikte alınabilir. İyi günler dileriz...


Aysun Orhanlı

Düğün Tarihi: 06.10.2022


Merhaba babam vefat etti 2009dan beri yerim maasi alıyorum su an evlilik hazirligindayim bende başvuru yapacagim fakat babamin diger esindende bir kizi var ikimizemi boluncek 24 ay maas sadece kisi basimi 24maas verucek devlet mesela şu an 1700 maas alıyorum bunun 24 maas katimi alicam lutfen cvplarmisiniz teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili SGK müdürlükleriyle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Hatice Aydemir

Düğün Tarihi: 05.01.2023


Şubat ayında evleneceğim. Ama çalıştığım yerden haziranda ayrılacağım sözleşmem haziranda biteceği için. Sigortam kesildikten sonra başvuru yapsam alabilir miyim çeyiz parasi???

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası için evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Nurgül Yılmaz

Düğün Tarihi: 21.01.2023


ÇEYİZ PARASI ALDIK DAN SONRA ANNEDEN KESİYORMU

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yetim aylıkları, talep edilmesi halinde çalışmayan bekar kız çocuğu ile dul eş arasında belli oranlarda paylaşılıyor. Ancak başvuru yapılmadığı takdirde maaşın tamamı dul eşe kalıyor. Eğer yetim maaşının tamamını dul eş alıyorsa, yetim kız çocuğuna çeyiz parası verilmesi halinde dul eşin maaşında kesilme görülebiliyor. Bu kesinti dul eşin aldığı maaştan, yetim kız çocuğunun maaş üzerindeki hakkı oranında, 12 ya da 24 boyunca yapılıyor. Detaylı bilgi için SGK müdürlükleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Yağmur

Düğün Tarihi: 13.02.2023


Biz annemle ayrı maaşlar alıyoruz ben çeyiz parası alsam annemin maaşı da kesilir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Yetim aylıkları, talep edilmesi halinde çalışmayan bekar kız çocuğu ile dul eş arasında belli oranlarda paylaşılıyor. Ancak başvuru yapılmadığı takdirde maaşın tamamı dul eşe kalıyor. Eğer yetim maaşının tamamını dul eş alıyorsa, yetim kız çocuğuna çeyiz parası verilmesi halinde dul eşin maaşında kesilme görülebiliyor. Bu kesinti dul eşin aldığı maaştan, yetim kız çocuğunun maaş üzerindeki hakkı oranında, 12 ya da 24 boyunca yapılıyor. Detaylı bilgi için SGK müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ayşe Arslan

Düğün Tarihi: 23.02.2024


Ben eşimle 18 yıl sonra boşandım babamdan emekli sandığı yetim aylığına bağlandım eşim başka birisi ile evlendi şu anda onunla boşandı ve biz tekrar evlendik 14 ay yetim aylığı aldım ilk evliliğimde çeyiz parası almadım şimdi başvursam alabilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Yetim aylığı evlilik nedeniyle kesilen kadınlar, evlendikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapmaları halinde bu yardımdan yararlanabiliyor. Evliliğin ilk 5 yılı içindeyseniz siz de bu uygulamadan yararlanabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Kader Aslan

Düğün Tarihi: 26.03.2024


Merhaba ben yeni evliyim daha düğün yapmamışım ben istiyorum düğünüm olsun yeni eşyalar istiyorum