Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenme

Dünyanın bambaşka bir noktasında, o en sevdiğin şehirde evlenmek kulağa romantik geliyor öyle değil mi? Evet romantik olmasına romantik ama bu, yurt dışında evlenenlerin bürokratik işlemlerden kaçabileceği anlamına gelmiyor. Yurt dışında da evlensen yapman gereken işlemler, hazırlaman gereken evraklar var elbette. “Yurt dışında nasıl evlenilir?”, “Konsoloslukta evlenmek için gerekli belgeler nelerdir?”, “Yurt dışında Türk vatandaşı olmayan yabancı biri ile evlenmek için neler gerekir?” gibi soruların yanıtlarını senin için aradım.

Düğün seremonisine ilişkin çok fazla teferruata girmeden, yurt dışında tüm gözlerden uzakta sessiz sedasız evlenmeyi isteyebileceğin gibi, gelebilen tüm sevdiklerini bir araya toplayıp, yurt dışında düğün de yapabilirsin.

Üstelik sana gittiğin yerde yardımcı olacak bir organizasyon firması ile anlaşarak, hayallerindeki gibi görkemli bir düğüne de ev sahipliği yapabilirsin. Hangisini tercih edersen et, yurt dışında nikah işlemlerinde evleneceğin kişinin Türk vatandaşı olup olmadığı önem taşır. Şimdi dilersen bu konuya açıklık getirerek başlayalım.

ucpeou9zw6zfsazs - yabancı yetkili makam önünde evlenme

Türk Vatandaşları İçin Yurt Dışında Evlenmek

Yurt dışında evlenmek isteyen Türk vatandaşları, Türk konsolosluklarında nikah kıydırabilecekleri gibi, evlenmek istedikleri ülkenin evlilik şartlarını karşılamaları durumunda o ülkenin resmi makamları huzurunda da evlenebilir. Ancak konsoloslukta evlilik için çiftlerden her ikisinin de Türk vatandaşı olması gerekiyor. Yani çifte vatandaşlığı olan ya da yabancı ülke vatandaşlığı bulunan biriyle, konsoloslukta evlenemeyeceğini göz önünde bulundurmalısın. Çünkü konsoloslukların yabancı ülke vatandaşlarını evlendirme yetkisi bulunmuyor.

Konsoloslukta evlenmek istiyorsan bilmen gerekenler bunlarla sınırlı değil. Konsolosluk görevlilerinin, konsolosluk binası dışında evlendirme yetkisinin bulunmuyor. Eğer özel bir organizasyon yapmayı planlıyorsan, yine evlenmek istediğin ülkenin resmi makamlarına müracaat etmen gerekiyor. Ayrıca, bazı ülkelerin yasaları gereği, konsolosluklarda nikah kıyılamıyor. Dış temsilciliklerimiz olan konsolosluklarda evlenemeyeceğin ülkeler şunlar: Arjantin, Avusturya, Avustralya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İsviçre, Şili ve Yeni Zelanda.

nuyxgxqvfv9sokqi - yabancı yetkili makam önünde evlenme

Yurt Dışında Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Türk vatandaşlarının yurt dışında nikah kıyması için başvuru işlemlerini bizzat evlenmek istedikleri şehirdeki konsolosluğa yapmaları ve evlilik beyan formunu doldurmaları gerekiyor.

Eğer başvuru işlemi, vekil olarak atanan kişi tarafından yapılacaksa, özel bir vekaletname hazırlanması gerektiğini unutmamalısın. Beyan formu dışında da bazı belgeleri tamamlaman şart. Evlenmek istediğin ülkedeki konsolosluk tarafından da hazırlanabilen bu belgeleri Türkiye’de tamamlayıp, teslim etmen halinde, evlilik işleminin hızlanacağını da belirtmeliyim. Aksi takdirde, konsolosluk ile İçişleri Bakanlığı arasındaki uzun yazışmalar ve bürokratik işlemler neticesinde, nikah için randevu tarihi alman biraz gecikebilir.

Belgeleri Türkiye’de hazırlarken dikkat etmen gereken bir diğer nokta, evraklarda apostil şerhinin olması. Apostil, belgelerin gerçekliğinin Türk yetkili makamları tarafından tasdik edildiği ve yurt dışındaki ülkede geçerliliğini ifade eden bir şerhtir. Eğer kafanda “Apostil nereden alınır?” ya da “Apostil konsolosluktan alınır mı?” gibi sorular oluştuysa hemen yanıtlayayım: Hayır maalesef apostil şerhini konsolosluktan alamazsın. Birazdan sıralayacağım evlilik işlemleri için gerekli belgeleri kütüğünün bağlı olduğu nüfus müdürlüklerinden temin etmen gerekiyor.

Şimdi Türk vatandaşlarının yurt dışında evlenmek için hazırlaması gereken belgeler neler, onlara bir göz atalım. Ancak evrakları hazırlamadan önce bu belgelerin konsolosluklara göre ufak tefek farklılıklar göstereceğini, bu nedenle nikahının kıyılacağı konsolosluğa bu belgeleri mutlaka teyit ettirmeni öneriyorum.

4eyjryoorjjgvtcj - yabancı yetkili makam önünde evlenme
 • Evlenme Ehliyet Belgesi: Bekarlık belgesi olarak da bilinen ve kişinin evlenmeye sakıncalı bir durumunun olmadığını gösteren bu belgeyi Türkiye’den alacaksan belgenin apostilli olmasına ve altına yurt dışında evleneceğine ilişkin not düşülmesine dikkat et. “Türkiye’de bekarlık belgesi nereden alınır?” diye merak ettiysen, bu belgeyi Nüfus Müdürlüğü’nden alman gerektiğini hemen belirteyim.
 • Uluslararası Doğum Kayıt Örneği ve Nüfus Kayıt Örneği: Yine bu belgeler de bağlı bulunan Nüfus Müdürlüğü’nden apostilli olarak temin edilir.
 • İkametgah Belgesi: Bu belgeyi muhtardan alıp, noterden tasdik ettirmelisin.
 • Nüfus Cüzdanı ve Pasaport: Fotokopi ve asılları ile birlikte temin etmelisin.
 • 4 Adet Fotoğraf: Fotoğrafların yeni çekilmiş olması önemlidir.
 • Evlilik Beyan Formu: Evlenmek istediğine ilişkin bu formu müstakbel eşinle birlikte Konsoloslukta imzalamalısın.
 • Şahitlerin Nüfus Cüzdanları: Evlilik gününde sizinle birlikte Konsoloslukta hazır olacak 2 adet şahidin nüfus cüzdanı.
 • Sağlık Raporu: Evlenmek için sağlık açısından herhangi bir engel olup olmadığını gösterir doktor raporu
 • Kadının Önceki Soyadını Kullanabilmesi İçin Dilekçe: Evlilik soyadı ile birlikte önceki soyadını da kullanmak isteyen kadının, bu isteğini belirten dilekçedir. Konsoloslukta da düzenlenebilir.
 • İddet Süresinin Kalktığına Dair Karar: Çiftlerden biri daha önce evlenip boşanan bir kadın ise ve boşanma tarihinden itibaren 300 gün geçmeden evlenecekse, iddet müddetinin kaldırıldığına dair mahkeme kararı.
 • Önceki Evliliğin İptal Kararı: Evlenecek çiftler arasında bir önceki evliliği iptal olan varsa, bu evliliğin iptal olduğuna ilişkin mahkeme kararı.
 • Yurt dışında yaşayan ve yurt dışında evlenmek isteyenlerin yabancı yerel makamlardan alacakları medeni durum belgesi.
 • Çiftlerden birinin bir önceki evliliği eşin ölümü nedeniyle son bulduysa ölen eşin ölüm belgesi örneği.
 • 18 yaşını doldurmadan evlenmek isteyenler için veli, vasi ya da ilgili hakimin izni.

Tüm bu evrakları tamamladıktan sonra, müstakbel eşin ve şahitlerinle birlikte, size randevu verilen gün ve saatte konsolosluğa giderek, nikahınızı kıydırabilir ve bunun sonucu olarak da uluslararası aile cüzdanına kavuşabilirsin.

uyoypaxil451darr - yabancı yetkili makam önünde evlenme

Yabancı ya da Çifte Uyruklu Biri ile Yurt Dışında Evlenmek

Yurt dışında çifte uyruklu ya da yabancı biriyle evlenmek isteyen Türk vatandaşlarının bu işlemi konsolosluklarda gerçekleştiremeyeceklerini söylemiştim. Bu gibi hallerde ya da her ikinizin de Türk vatandaşı olup, evlenmek istediğiniz şehirde Türk Konsolosluğu bulunmaması veya konsolosluk dışında bir yerde evlenmek istediğinizde, evlilik işleminizi bulunduğunuz ülkenin resmi makamlarına başvurarak gerçekleştirebilirsiniz.Bu durumda o ülkenin kendi yasaları ve evlilik kuralları çerçevesinde farklı prosedürler uygulanır.

Eğer yabancı uyruklu biri ile Türkiye’de evleneceksen şu yazıyı da okumalısın: “Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi”

Dilersen şimdi çiftlerin en çok evlenmeyi hayal ettikleri ülkelere göre evlilik prosedürleri ve istedikleri evraklar neler sırayla inceleyelim:

Almanya’da Evlilik

Almanya’da bir Alman vatandaşı ile evlenmek gibi konsolosluğun yetki alanı dışında kalan hallerde ya da konsolosluk dışında farklı bir mekanda evlenmek istiyorsan, evleneceğin şehirdeki belediyeye müracaat etmelisin.

Evlilik, evlendirme memuru huzurunda gerçekleşir. Almanya’da nikah yapmak için çiftlerden ya da şahitlerden birinin Almanca bilmesi şartı aranır. Aksi takdirde tercüman tutman ve masraflarına da katlanman gerektiğini hemen belirteyim. Almanya evlilik prosedürleri gereği evlenecek çiftin ikisinde de ayrı ayrı aşağıdaki evrakları istiyor:

 • Çifte vatandaşlar için Türkiye'den nüfus kaydı
 • Çifte vatandaşların boşanmaları durumunda valilikten alınan apostilli boşanma kararı
 • Evlenilecek eşe ait bilgileri de içeren eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış evlenme bildirimine katılım belgesi
 • Evlenecek kişi Türkiye doğumlu ise uluslararası doğum kayıt örneği, Alman vatandaşı ise doğum kaydının tasdikli sureti
 • Tasdikli pasaport fotokopileri ve varsa vatandaşlık belgesi
 • Taraflardan birinin başından daha önce bir evlilik geçmiş ise, önceki evliliğin sonlandırıldığına dair belgeler ve yetkili Alman Eyalet Adalet Dairesi`nden alınan yabancı boşanma kararını tanıma belgesi
 • İkamet veya yerleşim belgesi
 • Eğer daha önce Almanya’da ikamet edildi ise ve artık orada yaşanmıyorsa, ikametin iptal olduğuna ilişkin belge
 • Ortak çocuk varsa, tüm ortak çocuklara ait doğum kayıt örnekleri
 • Türk uyruklu kişi için Türkiye’deki nüfus müdürlüğünden alınmış evlenme ehliyet belgesi
dqnckk0a6d9pjt4x - yabancı yetkili makam önünde evlenme

İngiltere’de Evlilik

Rüyalarının şehri Londra’da evlenmek istiyorsan, İngiltere resmi makamlarınca tanınan “licence” ve “certificate” olarak adlandırılan iki tür evlilik belgesinden birini alman gerekiyor. Licence belgesi için evlenmek istediğin günden bir gün önce evraklarını evlendirme dairesine götürmen yeterli. Yani anlayacağın bu Türkiye’deki yıldırım nikahı gibi bir şey.

Certificate’de ise nikah törenine davetli çağırılabiliyor. Evlenecek çiftlerden biri dul kalmışsa boşanma evraklarını ya da eşinin ölüm belgesini getirmesi zorunlu. Hem licence de hem certificate’de evlendirme dairesine bir miktar para ödemen gerektiğini bilmelisin. Ayrıca pazar günü evleneceksen, talebin yoğun olmasından ötürü çok önceden gün almalısın.

İngiliz vatandaşı ile evlilik işlemleri arasında yapman gereken en önemli şey vize başvurusu. İngiltere’de evleneceksen ve bir Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı değilsen Ziyaret-Evlilik Vizesi veya Nişanlılık Vizesi alman gerekiyor. Bir İngiliz vatandaşı ile evlenmek için, her ikinizin de 18 yaşını doldurmuş olması ve İngiliz vatandaşı olan müstakbel eşinin belli bir miktar yıllık gelirinin olması şartı aranıyor.

iciurq3k0m55h7q5 - yabancı yetkili makam önünde evlenme

İspanya’da Evlilik

İspanya’da evlilik beraberinde pek çok bürokratik ve zaman alıcı prosedürü getirdiği için, eğer sen ve evleneceğin kişi Türk vatandaşı iseniz ve çifte vatandaşlığınız bulunmuyorsa, konsoloslukta evlenmenizi öneriyorum.

Mesela hayallerini Barcelona’da evlenmek süslüyorsa, Barcelona Türk Konsolosluğu’na başvurarak, yukarıda sıraladığım Türk vatandaşlarının yurt dışındaki konsolosluklarda evlenmek için hazırlaması gereken evrakları temin etmelisin.

Eğer İspanyol makamları önünde evlilik yapacaksan, başvurunu İspanya’daki yetkili nüfus müdürlüğüne yapmalısın. İspanya’nın her bölgesinde evlilik için farklı prosedürler uygulandığı için, evlenmek istediğin bölgenin nüfus müdürlüğü ile iletişim kurmanı öneririm. Her türlü pasaport, evlilik için bir engelin bulunmadığına ilişkin Türk makamlardan alınmış izin belgesi, doğum belgesi gibi evraklara ihtiyacın olacağını unutma.

764hr2qg7u9zkh2h - yabancı yetkili makam önünde evlenme

İtalya’da Evlilik

İtalya’da yerel makamlar önünde evleneceksen, nikahın belediye sarayında ya belediyelere ait mülklerde ya da özel izne tabi düğün mekanlarında belediye başkanı ya da yardımcısı tarafından kıyılır. Bu ülkede yapılacak resmi nikah töreni sonrasında evlilik sertifikanı alabilirsin.

İtalya’da evlilik işlemleri için Türkiye’de kütüğünün bulunduğu Nüfus Müdürlüğünden evli olmadığını gösteren belgeyi alıp, valiliğe apostil yaptırman ve yeminli tercümana tercüme ettirmen gerekiyor. Tercüme ettirdiğin evrağı noterden onaylatmayı unutmamalısın.

Eğer bir İtalyan ile evleneceksen, evleneceğin kişinin İtalya’daki ikametgah belgesi, her ikinizin doğum belgesi ve güncel fotoğraflarınızı da hazırlamalısın. Eğer evleneceğin kişi ve sen Türk vatandaşı iseniz ve birçok çift gibi Roma’da evlenmek hayallerinizi süslüyorsa, direkt olarak Roma Türk Konsolosluğu’na başvurabilirsiniz.

nfqlawhwoz92cf6l - yabancı yetkili makam önünde evlenme

Rüya gibi bu ülkelerde evlilik için gereken şartlar bunlardı. Şimdi, “Yurt dışında evlilik Türkiye’de geçerli mi?” gibi bir soru kafanı kurcalıyor olabilir. Geçerli olabilmesi için bu evliliğin Türk mevzuatlarına aykırı olmaması ve Türk makamlarına bir aylık süre içerisinde bildirilerek evlilik tescil işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Bildirme işlemini, evlenecek çiftten her ikisi de Türk vatandaşı ise erkek yapar. Evlenecek kişinin yabancı uyruklu olması durumunda, bildirimi kadın Türk vatandaşının yapması gerekir. Bu kısa bilgilendirmeden sonra şimdi gel, bu tescil işlemi nasıl gerçekleşiyor onu inceleyelim:

Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenenler İçin Evlilik Tescili

Evliliğini yabancı makamlar önünde yaptıktan sonra, bu evliliği Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğüne tescil ettirmek için, bulunduğun şehir ya da eyalet hangi konsolosluğun görev alanı içerisindeyse oraya giderek, evliliği beyan etmelisin. Bu başvuruyu, kişisel olarak giderek ya da posta ile yapabilirsin. Evlilik tescil işlemi için gerekli belgeler şöyle:

 • Evliliğin tescilini isteyen ve eşlerden biri tarafından imzalanmış form dilekçe
 • Evlilik belgesinin aslı ya da evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği ile fotokopisi.
 • Evlenecek her iki kişinin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Eğer bir yabancı ile evlilik söz konusu ise yabancı uyruklu olan kişinin doğum kağıdı.

Sen de yurt dışında evlenenler kervanına katılmayı düşünüyor musun? Hadi hangi ülkede evlenmek istediğini ve kafana takılan soruları yorumlar kısmına yaz, en kısa sürede yanıtlayacağım. Eğer Türkiye’de evleneceksen, “Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsin.

Evlendikten sonra yapılması gereken işlemleri öğrenmek istersen de şu yazımıza göz atabilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Şehrindeki 25 Evlendirme Dairesi Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (16)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

TG T. Güç

Ben de bu aralar buna takmıştım kafayı. Teşekkürler

AK Aysel Kiral

tşkler bilgiler çok iyi ,Malesef çok kısa zamanda yabancı uyruklu İtalyan türkiye ye gelip konsoloslukta mı belgeleri alabilirmi? yoksa türkiyeye gelmeden italyada gerekli evrakları almalımı? yıldırım nikah ücret kaç para tşkler 09.şubat.2016 cevap alırsam seviririm..

AE Ali Erçek

Ben türk vatandasıyım ve endonezya vatandaşı olan bir bayan ile singaporda evlenmek istiyoruz bunun için gerekli belgeler nelerdir. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

D Düğün.com

Merhaba Ali Bey. Evleneceğiniz ülkenin resmi makamları ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

AY Adem Yaman

Eş adayım Avusturya vatandaşı. Ben Türkiye vatandaşıyım. Avusturyada evlilik düşünüyorum. Ne gibi evraklar hazırlamam gerekir. Boşanmış biriyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

D Düğün.com

Adem Bey Merhaba. Avusturya'da konsoloslukta mı evlenmeyi düşünüyorsunuz?

SG Samet Genç

Amerika Kalifornia vatandaşı olan sevgilimle çok uzun süredir konuşuyoruz ve evlenme kararı aldık ne yapmam gerekiyor

D Düğün.com

Merhaba Samet Bey Öncelikle hangi ülkede evlenmek istediğinize karar vermelisiniz. Evlenmek istediğiniz ülkeye göre prosedürler değişecektir. Mutluluklar

S Samet

Amerika da evlenme düşüncemiz var

HY Havvanur Yılmaz

Bosna Hersekte evlenmeyi dusunuyoruz. Ikimiz de türk vatandaşıyız ama konsoloslukta evlenmeyeceğiz oranin resmi makaminda evlenecegiz. Bosna da evlilik icin hangi belgeler gerekli bilgilendirirseniz sevinirim.

D Düğün.com

Merhaba Havvanur Hanım. En sağlıklı bilgi için evleneceğiniz ülkenin resmi makamları ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Mutluluklar dileriz.

CT Ceren Tufan

Merhaba, Finlandiya'nın Lapland bölgesinde evlenmeyi arzu ediyoruz, fakat Helsinki dışında bir şehirde konsolosluk vb. mevcut değil. Konsolosluklar dışındaki herhangi bir mekanda (otel, restoran vb.) nikah kıyabilmek yurtdışında mümkün müdür, bilginiz var mı acaba?

D Düğün.com

Merhaba Ceren Hanım. Konsolosluk dışında evlenecekseniz, evlenmek istediğiniz ülkenin belirlediği şartlara uymalı ve istediği evrakları hazırlamalısınız.

ÖS Özgür Sakarya

İyi günler...benim evlenmek istediğim kişi Filipinler'de.kısmetse 21 Kasım'da orada olacağım.Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.ayrıca tek başına gitmek zorundayım.Malum annemin sağlık sorunları var;kardeşimin de işi çok yoğun.babam da aynı şekilde

D Düğün.com

Mutluluklar dileriz Özgür Bey. Hangi konuda yardım istediğinizi belirtirseniz, elimizden geleni yapmaya çalışırız.

EE Erdal Evlek

Ukrayna da Ukrayna asıllı bir bayanla evlenmeyi düşünüyorum neler yapmam gerekli şimdiden teşekkürler

D Düğün.com

Merhaba Erdal Bey. Ukrayna yetkili makamları ile görüşerek, bu konuda bilgi almanız gerekiyor. Mutluluklar dileriz.

EA Edanur Akbay

Merhabalar ben 2019 mayıs ayı gibi romada türk konsolosluğunda evlenmek istiyorum buna ilişkin evraklar değilde konsolos nikahı ücreti ne kadar öğrenebilirmiyim?

D Düğün.com

Edanur Hanım Merhaba. Dışişleri Bakanlığı'nın Konsolosluk İşlemlerinin anlatıldığı internet sitesinin Evlilik başlığı altında güncel masraf bilgilerine ulaşabilirsiniz. Mutluluklar.

HG Hacı Geçer
HG Hacı Geçer

Merhaba fastan biriyle tanıştım evlilik için. 2014 yılında kaçak işçi olduğu için sınır dışı edilmiş 5 yıl ceza almış. Ben yeni tanıştım. Bu şahısla evlene bilirmiyim.

D Düğün.com

Merhaba, evlenmek istediğiniz kişi hakkında hukuki bir süreç işletildiği için bu konuyu bir avukata danışmanızı öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.

HA Hewi Altay

merhaba ' ben londrada yasiyorum fakat gecici oturumla burada kaliyorum. nisanlim ise yunanistanda kaliyor bu yil yunanistanda nikah yapmak istiyoruz ve istenilen evraklari turkiyeden mi almak durumundayim.benim adima babam ayni evraklari nufus mudurlugunden alamaz mi? ya da burada ki 3yillik oturumum oldugu icin ben londra turk konsoloslugundan bu evraklarin talebinde bulanamiyor muyum ?

D Düğün.com

Merhaba. Evlenmek istediğiniz ülkenin resmi makamlarıyla görüşerek en sağlıklı bilgiyi onlardan alabilirsiniz. Mutluluklar.

KD Kamil Delen

Merhabalar, müstakbel eşim tunus vatandaşı ben türk vatandaşıyım. Tunusta resmi makamlar önünde evlenmek istiyoruz. Ve birlikte türkiye de yaşayacağız. Bosanmıs biriyim hangi evraklara ihtiyacım olacak ? Tunus apostil anlasmasına dahil bir ülke değil buna rağmen evraklarıma apostill bastırmalımıyım ne yapmalıyım son olarak türkiyede nikah kıymamıza gerek var mı ?

D Düğün.com

Merhaba. Hangi evrakları ne şekilde düzenlemeniz gerektiğini Tunus resmi makamlarına danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Daha önce evlenip, boşandığınız için nüfus cüzdanınıza son medeni halinizin işlenmiş olması gerekiyor. Türk hukukuna uygun şekilde, her iki tarafında evlenme ehliyeti olduğu sürece, Türkiye'de de ayrıca nikah kıymanıza gerek yoktur. Ancak, evlendikten sonra bulunduğunuz bölgedeki Türk Konsolosluğu'na 1 ay içinde "evlilik belgesini" sunmanız gerekiyor.

O Okan

Merhaba ilk evlilik ve ayni zamanda bosanmayi türk makamlarina bildirmek icin ne gerekiyor

D Düğün.com

Bulunduğunuz bölgedeki konsolosluk görevlilerinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

DD Didar Dikmen

Ben ingiliz erkek arkadaşımla İngiltere de evlenmek istiyorum ve geri dönüp Türkiye de yaşamak istiyorum bunun için neler gerekiyor saygılar

D Düğün.com

Merhaba, yazımızın İngiltere’de Evlilik başlıklı bölümünden faydalanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek için, İngiltere'deki yetkili makamlarla görüşmenizi öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.