Yurt Dışı Evlilik İçin Gerekenler Nelerdir? Konsoloslukta Evlenmek Nasıl Olur?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 7:00 DK

25.06.2019

Dünyanın bambaşka bir noktasında, en sevdiğin şehirde evlenmek kulağa romantik geliyor öyle değil mi? Yurt dışında da evlensen yapman gereken işlemler, hazırlaman gereken evraklar var elbette. “Yurt dışı evlilik nasıl olur?”, “Konsoloslukta evlenmek için gerekli belgeler nelerdir?”, “Yurt dışında Türk vatandaşı olmayan biri ile evlilik için neler gerekir?” gibi soruların yanıtlarını senin için araştırdık!

yurt dışı evlilik

Düğün seremonisine ilişkin çok fazla teferruata girmeden, yurt dışında tüm gözlerden uzakta sessiz sedasız evlenmeyi isteyebileceğin gibi, gelebilen tüm sevdiklerini bir araya toplayıp, yurt dışında düğün de yapabilirsin.

Üstelik sana gittiğin yerde yardımcı olacak bir organizasyon firması ile anlaşarak, hayallerindeki gibi bir düğüne de ev sahipliği yapabilirsin. Hangisini tercih edersen et, yurt dışında nikah işlemlerinde evleneceğin kişinin Türk vatandaşı olup olmadığı önem taşır. Şimdi dilersen bu konuya açıklık getirerek başlayalım.

yurt dışı evlilik

Türk Vatandaşları İçin Yurt Dışında Evlilik

Yurt dışında evlenmek isteyen Türk vatandaşları, Türk konsolosluklarında nikah kıydırabilecekleri gibi, evlenmek istedikleri ülkenin evlilik şartlarını karşılamaları durumunda o ülkenin resmi makamları huzurunda da evlenebilir. Ancak konsoloslukta evlilik için çiftlerden her ikisinin de Türk vatandaşı olması gerekiyor. Yani çifte vatandaşlığı olan ya da yabancı ülke vatandaşlığı bulunan biriyle, konsoloslukta evlenemeyeceğini göz önünde bulundurmalısın. Çünkü konsoloslukların yabancı ülke vatandaşlarını evlendirme yetkisi bulunmuyor.

Konsoloslukta evlenmek istiyorsan bilmen gerekenler bunlarla sınırlı değil. Konsolosluk görevlilerinin, konsolosluk binası dışında evlendirme yetkisi bulunmuyor. Eğer özel bir organizasyon yapmayı planlıyorsan, yine evlenmek istediğin ülkenin resmi makamlarına müracaat etmen gerekiyor.

Ayrıca, bazı ülkelerin yasaları gereği, konsolosluklarda nikah kıyılamıyor. Türkiye’nin dış temsilciliği olsa bile evlenemeyeceğin ülkeler şunlar: Arjantin, Avusturya, Avustralya, Danimarka, Finlandiya, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İsviçre ve Şili.

Konsoloslukta Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Şimdi Türk vatandaşlarının yurt dışında evlenmek için hazırlaması gereken belgeler neler, onlara bir göz atalım. Belgeleri hazırlamadan önce bu evrakın konsolosluklara göre ufak tefek farklılıklar göstereceğini, bu nedenle nikahının kıyılacağı konsolosluğa bu belgeleri mutlaka teyit ettirmeni önerdiğimizi de söyleyelim.

 • Evlilik Beyannamesi:Türk vatandaşlarının yurt dışında nikah kıyması için başvuru işlemlerini bizzat evlenmek istedikleri şehirdeki konsolosluğa yapmaları ve evlilik beyan formunu doldurmaları gerekiyor.

 • Evlenme Ehliyet Belgesi Kişinin evlenmeye engel oluşturacak bir durumunun olmadığını bu belge ile kanıtlaması gerekiyor. Türkiye’den alınacak belgenin apostilli olması şart. Evlenme ehliyet belgesi başvurusu (yabancı yerel makamlar önünde evlilik için) için Türkiye’de bağlı bulunan nüfus müdürlüğüne müracaat ediliyor.

 • Uluslararası Doğum Kayıt Örneği ve Nüfus Kayıt Örneği: Anne-baba, doğum yeri, doğum tarihi gibi bilgilerin yer aldığı belge de nüfus müdürlüklerinden apostilli olarak temin edilebiliyor.

 • Nüfus Cüzdanı ve Pasaport: Konsoloslukta nikah için gerekli evraklar arasında kimlik bilgilerinin yer aldığı nüfus cüzdanı ve pasaport da yer alıyor. Fotokopi ve asılları ile birlikte temin etmen şart.

 • Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraflar da dosyanda bulunmalı.

 • Sağlık Raporu: Evlenmek isteyen çiftin evlenmesine akli ve fiziki yönden bir engel olmadığını gösteren, hastaneden veya doktordan alınmış sağlık raporu da isteniyor.

yurt dışı evlilik

 • Şahitlerin Nüfus Cüzdanları: Evlilik gününde konsoloslukta hazır olacak 2 adet şahidin nüfus cüzdanı da istenenler arasında.

 • Kadının Önceki Soyadını Kullanabilmesi İçin Dilekçe:Evlilik soyadı ile birlikte önceki soyadını da kullanmak isteyen kadının, bu isteğini belirten dilekçeyi de hazırlatması gerekiyor. Bu dilekçenin önceden hazırlanmasına gerek yok. İlgili konsoloslukta düzenlenebiliyor.

 • İddet Süresinin Kalktığına Dair Karar: Çiftlerden biri daha önce evlenip boşanan bir kadın ise ve boşanma tarihinden itibaren 300 gün geçmeden evlenecekse, iddet müddetinin kaldırıldığına dair mahkeme kararının da belgeler arasında yer alması gerekiyor.

 • Önceki Evliliğin İptal Kararı: Evlenecek çiftler arasında bir önceki evliliği iptal olan varsa, bu evliliğin iptal olduğuna ilişkin mahkeme kararı.

 • Vasi İzni:18 yaşını doldurmadan evlenmek isteyenler için veli, vasi ya da ilgili hakimin izninin beyan edilmesi şart.

Eğer başvuru işlemi, vekil olarak atanan kişi tarafından yapılacaksa, özel bir vekaletname hazırlanması gerektiğini unutmamalısın. Evlenmek istediğin ülkedeki konsolosluk tarafından da hazırlanabilen bu belgeleri Türkiye’de tamamlayıp, teslim etmen halinde, evlilik işleminin hızlanacağını da belirtelim. Aksi takdirde, konsolosluk ile İçişleri Bakanlığı arasındaki uzun yazışmalar ve bürokratik işlemler neticesinde, nikah için randevu tarihi almak gecikebiliyor.

Tüm bu evrakları tamamladıktan sonra, müstakbel eşin ve şahitlerinle birlikte, size randevu verilen gün ve saatte konsolosluğa giderek, nikah kıydırabilir ve bunun sonucu olarak da uluslararası aile cüzdanına kavuşabilirsin.

Eğer Türkiye’de evleneceksen, “Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsin.

yurt dışı evlilik

Yurt dışında evlenen ünlülere de göz atmak ister misin? Şu yazımızda sıraladık: Yurt Dışında Evlenen Ünlüler

Apostil İşlemleri

Belgeleri Türkiye’de hazırlarken dikkat etmen gereken bir diğer nokta, belgelerin apostil şerhinin olması. Apostil, belgelerin gerçekliğinin Türk yetkili makamları tarafından tasdik edildiği ve yurt dışındaki ülkede geçerliliğini ifade eden bir şerhtir.

Eğer kafanda “Apostil konsolosluktan alınır mı?” sorusu oluştuysa hemen yanıtlayayım: Hayır, apostil şerhini konsolosluktan alamazsın. Apostil işlemleri için Türkiye’de yetkili makamlar valilikler ve kaymakamlıklardır.

Yabancı ya da Çifte Uyruklu Biri ile Yurt Dışında Evlenmek

Yurt dışında çifte uyruklu ya da yabancı biriyle evlenmek isteyen Türk vatandaşlarının bu işlemi konsolosluklarda gerçekleştiremeyeceklerini söylemiştik. Bu gibi hallerde ya da her iki kişinin de Türk vatandaşı olup, evlenmek istediği şehirde Türk Konsolosluğu bulunmaması veya konsolosluk dışında bir yerde evlenmek istediği durumlarda, evlilik işlemi bulunulan ülkenin resmi makamlarına başvurarak gerçekleştirilir. Bu durumda o ülkenin kendi yasaları ve evlilik kuralları çerçevesinde farklı prosedürler uygulanır.

Eğer yabancı uyruklu biri ile Türkiye’de evleneceksen şu yazımıza da göz atmalısın: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

Dilersen şimdi çiftlerin en çok evlenmeyi hayal ettikleri ülkelere göre evlilik prosedürleri ve istedikleri evraklar neler sırayla inceleyelim:

Almanya’da Evlilik

Almanya’da bir Alman vatandaşı ile evlenmek gibi konsolosluğun yetki alanı dışında kalan hallerde ya da konsolosluk dışında farklı bir mekanda evlenmek istiyorsan, evleneceğin şehirdeki belediyeye müracaat etmelisin.

Almanya’da nikah yapmak için çiftlerden ya da şahitlerden birinin Almanca bilmesi şartı aranıyor. Aksi takdirde tercüman tutman ve masraflarına da katlanman gerektiğini hemen belirtelim. Almanya evlilik prosedürleri gereği evlenecek çiftlerden istenen belgeler şöyle:

 • Türk vatandaşı için Türkiye’deki nüfus müdürlüğünden alınmış evlenme ehliyet belgesi

 • Çifte vatandaşlar için Türkiye'den nüfus kaydı

 • Çifte vatandaşların boşanmaları durumunda valilikten alınan apostilli boşanma kararı

 • Evlenilecek eşe ait bilgileri de içeren eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış evlenme bildirimine katılım belgesi

 • Evlenecek kişi Türkiye doğumlu ise uluslararası doğum kayıt örneği, Alman vatandaşı ise doğum kaydının tasdikli sureti

 • Tasdikli pasaport fotokopileri ve varsa vatandaşlık belgesi

 • Taraflardan biri daha önce evlenmişse, önceki evliliğin sonlandırıldığına dair belgeler ve yetkili Alman Eyalet Adalet Dairesi`nden alınan yabancı boşanma kararını tanıma belgesi

 • İkamet veya yerleşim belgesi

 • Eğer daha önce Almanya’da ikamet edildi ise ve artık orada yaşanmıyorsa, ikametin iptal olduğuna ilişkin belge

 • Ortak çocuk varsa, tüm ortak çocuklara ait doğum kayıt örnekleri

yurt dışı evlilik

İspanya’da Evlilik

İspanya’da evlilik beraberinde pek çok bürokratik ve zaman alıcı prosedürü getirdiği için, eğer sen ve evleneceğin kişi Türk vatandaşı iseniz ve çifte vatandaşlığınız bulunmuyorsa, konsoloslukta evlenmenizi öneriyorum.

Mesela hayallerini Barcelona’da evlenmek süslüyorsa, Barcelona Türk Konsolosluğu’na başvurarak, yukarıda sıraladığımız Türk vatandaşlarının yurt dışındaki konsolosluklarda evlenmek için hazırlaması gereken belgeleri temin etmelisin.

Eğer İspanyol makamları önünde evlilik yapacaksan, başvurunu İspanya’daki yetkili nüfus müdürlüğüne yapmalısın. İspanya’nın her bölgesinde evlilik için farklı prosedürler uygulandığı için, evlenmek istediğin bölgenin nüfus müdürlüğü ile iletişim kurmanı öneriyoruz. Her türlü pasaport, evlilik için bir engelin bulunmadığına ilişkin Türk makamlardan alınmış izin belgesi, doğum belgesi gibi belgelere ihtiyacın olacağını unutma.

İtalya’da Evlilik

İtalya’da yerel makamlar önünde evlenmek için nikahın belediye sarayında ya belediyelere ait mülklerde ya da özel izne tabi düğün mekanlarında belediye başkanı veya yardımcısı tarafından kıyılıyor. Bu ülkede yapılacak resmi nikah töreni sonrasında evlilik sertifikanı alabilirsin.

İtalya’da evlilik işlemleri için Türkiye’de kütüğünün bulunduğu nüfus müdürlüğünden evli olmadığını gösteren belgeyi alıp, valiliğe apostil yaptırman ve yeminli tercümana tercüme ettirmen gerekiyor. Tercüme ettirdiğin evrağı noterden onaylatmayı unutmamalısın.

Eğer bir İtalyan ile evleneceksen, evleneceğin kişinin İtalya’daki ikametgah belgesi, her ikinizin doğum belgesi ve güncel fotoğraflarınızı da hazırlamalısın. Eğer evleneceğin kişi ve sen Türk vatandaşı iseniz ve birçok çift gibi Roma’da evlenmek hayallerinizi süslüyorsa, direkt olarak Roma Türk Konsolosluğu’na başvurabilirsiniz.

yurt dışı evlilik

Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenenler İçin Evlilik Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

“Yurt dışında evlilik Türkiye’de geçerli mi?” gibi bir soru kafanı kurcalıyor olabilir. Bu durumda evlilik tescili başvurusu (yabancı yerel makamlar önünde evlilik sonrasında) da bilmen gereken konular arasında. Yurt dışında yapılan evliliğin Türkiye’de de geçerli olabilmesi için bu evliliğin Türk mevzuatlarına aykırı olmaması ve Türk makamlarına bir aylık süre içerisinde bildirilerek evlilik tescil işleminin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyelim.

Evliliğini yabancı makamlar önünde yaptıktan sonra, bu evliliği Türkiye’deki nüfus müdürlüklerine tescil ettirmek için, bulunduğun şehir ya da eyalet hangi konsolosluğun görev alanı içerisindeyse oraya giderek, evliliği beyan etmelisin. Bu başvuruyu, kişisel olarak giderek ya da posta ile yapabilirsin. Evlilik tescil işlemi için gerekli belgeler şöyle:

 • Evliliğin tescilini isteyen ve eşlerden biri tarafından imzalanmış form dilekçe.

 • Evlilik belgesinin aslı ya da evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği ile fotokopisi.

 • Evlenecek her iki kişinin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Eğer bir yabancı ile evlilik söz konusu ise yabancı uyruklu olan kişinin doğum kağıdı.

Sen de yurt dışında evlenenler kervanına katılacaksan hangi ülkede evlenmek istediğini ve kafana takılan soruları yorumlar kısmına yazabilirsin. Evlendikten sonra yapılması gereken işlemleri öğrenmek istersen de şu yazımıza göz atabilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Şehrindeki En İyi Düğün Mekanı Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

DÜĞÜN MEKANLARI

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

68 yorum

TG

T. Güç

15/10/2014

Ben de bu aralar buna takmıştım kafayı. Teşekkürler


AK

Aysel Kiral

09/02/2016

tşkler bilgiler çok iyi ,Malesef çok kısa zamanda yabancı uyruklu İtalyan türkiye ye gelip konsoloslukta mı belgeleri alabilirmi? yoksa türkiyeye gelmeden italyada gerekli evrakları almalımı? yıldırım nikah ücret kaç para tşkler 09.şubat.2016 cevap alırsam seviririm..


AE

Ali Erçek

24/04/2018

Ben türk vatandasıyım ve endonezya vatandaşı olan bir bayan ile singaporda evlenmek istiyoruz bunun için gerekli belgeler nelerdir. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

D

Düğün.com
Merhaba Ali Bey. Evleneceğiniz ülkenin resmi makamları ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.


AY

Adem Yaman

24/05/2018

Eş adayım Avusturya vatandaşı. Ben Türkiye vatandaşıyım. Avusturyada evlilik düşünüyorum. Ne gibi evraklar hazırlamam gerekir. Boşanmış biriyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

D

Düğün.com
Adem Bey Merhaba. Avusturya'da konsoloslukta mı evlenmeyi düşünüyorsunuz?

AY

Adem Yaman
Eş adayim Avusturya vatandaşı. Oranin kanunlarina göre evlilik düşünüyorum.


SG

Samet Genç

13/06/2018

Amerika Kalifornia vatandaşı olan sevgilimle çok uzun süredir konuşuyoruz ve evlenme kararı aldık ne yapmam gerekiyor

D

Düğün.com
Merhaba Samet Bey Öncelikle hangi ülkede evlenmek istediğinize karar vermelisiniz. Evlenmek istediğiniz ülkeye göre prosedürler değişecektir. Mutluluklar

S

Samet
Amerika da evlenme düşüncemiz var


HY

Havvanur Yılmaz

09/07/2018

Bosna Hersekte evlenmeyi dusunuyoruz. Ikimiz de türk vatandaşıyız ama konsoloslukta evlenmeyeceğiz oranin resmi makaminda evlenecegiz. Bosna da evlilik icin hangi belgeler gerekli bilgilendirirseniz sevinirim.

D

Düğün.com
Merhaba Havvanur Hanım. En sağlıklı bilgi için evleneceğiniz ülkenin resmi makamları ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Mutluluklar dileriz.


CT

Ceren Tufan

24/07/2018

Merhaba, Finlandiya'nın Lapland bölgesinde evlenmeyi arzu ediyoruz, fakat Helsinki dışında bir şehirde konsolosluk vb. mevcut değil. Konsolosluklar dışındaki herhangi bir mekanda (otel, restoran vb.) nikah kıyabilmek yurtdışında mümkün müdür, bilginiz var mı acaba?

D

Düğün.com
Merhaba Ceren Hanım. Konsolosluk dışında evlenecekseniz, evlenmek istediğiniz ülkenin belirlediği şartlara uymalı ve istediği evrakları hazırlamalısınız.


ÖS

Özgür Sakarya

31/07/2018

İyi günler...benim evlenmek istediğim kişi Filipinler'de.kısmetse 21 Kasım'da orada olacağım.Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.ayrıca tek başına gitmek zorundayım.Malum annemin sağlık sorunları var;kardeşimin de işi çok yoğun.babam da aynı şekilde

D

Düğün.com
Mutluluklar dileriz Özgür Bey. Hangi konuda yardım istediğinizi belirtirseniz, elimizden geleni yapmaya çalışırız.


EE

Erdal Evlek

07/08/2018

Ukrayna da Ukrayna asıllı bir bayanla evlenmeyi düşünüyorum neler yapmam gerekli şimdiden teşekkürler

D

Düğün.com
Merhaba Erdal Bey. Ukrayna yetkili makamları ile görüşerek, bu konuda bilgi almanız gerekiyor. Mutluluklar dileriz.


EA

Edanur Akbay

13/08/2018

Merhabalar ben 2019 mayıs ayı gibi romada türk konsolosluğunda evlenmek istiyorum buna ilişkin evraklar değilde konsolos nikahı ücreti ne kadar öğrenebilirmiyim?

D

Düğün.com
Edanur Hanım Merhaba. Dışişleri Bakanlığı'nın Konsolosluk İşlemlerinin anlatıldığı internet sitesinin Evlilik başlığı altında güncel masraf bilgilerine ulaşabilirsiniz. Mutluluklar.


HG

Hacı Geçer

30/08/2018

Merhaba


HG

Hacı Geçer

30/08/2018

Merhaba fastan biriyle tanıştım evlilik için. 2014 yılında kaçak işçi olduğu için sınır dışı edilmiş 5 yıl ceza almış. Ben yeni tanıştım. Bu şahısla evlene bilirmiyim.

D

Düğün.com
Merhaba, evlenmek istediğiniz kişi hakkında hukuki bir süreç işletildiği için bu konuyu bir avukata danışmanızı öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.


HA

Hewi Altay

26/09/2018

merhaba ' ben londrada yasiyorum fakat gecici oturumla burada kaliyorum. nisanlim ise yunanistanda kaliyor bu yil yunanistanda nikah yapmak istiyoruz ve istenilen evraklari turkiyeden mi almak durumundayim.benim adima babam ayni evraklari nufus mudurlugunden alamaz mi? ya da burada ki 3yillik oturumum oldugu icin ben londra turk konsoloslugundan bu evraklarin talebinde bulanamiyor muyum ?

D

Düğün.com
Merhaba. Evlenmek istediğiniz ülkenin resmi makamlarıyla görüşerek en sağlıklı bilgiyi onlardan alabilirsiniz. Mutluluklar.


KD

Kamil Delen

08/10/2018

Merhabalar, müstakbel eşim tunus vatandaşı ben türk vatandaşıyım. Tunusta resmi makamlar önünde evlenmek istiyoruz. Ve birlikte türkiye de yaşayacağız. Bosanmıs biriyim hangi evraklara ihtiyacım olacak ? Tunus apostil anlasmasına dahil bir ülke değil buna rağmen evraklarıma apostill bastırmalımıyım ne yapmalıyım son olarak türkiyede nikah kıymamıza gerek var mı ?

D

Düğün.com
Merhaba. Hangi evrakları ne şekilde düzenlemeniz gerektiğini Tunus resmi makamlarına danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Daha önce evlenip, boşandığınız için nüfus cüzdanınıza son medeni halinizin işlenmiş olması gerekiyor. Türk hukukuna uygun şekilde, her iki tarafında evlenme ehliyeti olduğu sürece, Türkiye'de de ayrıca nikah kıymanıza gerek yoktur. Ancak, evlendikten sonra bulunduğunuz bölgedeki Türk Konsolosluğu'na 1 ay içinde "evlilik belgesini" sunmanız gerekiyor.


O

Okan

12/10/2018

Merhaba ilk evlilik ve ayni zamanda bosanmayi türk makamlarina bildirmek icin ne gerekiyor

D

Düğün.com
Bulunduğunuz bölgedeki konsolosluk görevlilerinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.


DD

Didar Dikmen

25/11/2018

Ben ingiliz erkek arkadaşımla İngiltere de evlenmek istiyorum ve geri dönüp Türkiye de yaşamak istiyorum bunun için neler gerekiyor saygılar

D

Düğün.com
Merhaba, yazımızın İngiltere’de Evlilik başlıklı bölümünden faydalanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek için, İngiltere'deki yetkili makamlarla görüşmenizi öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.


D

Doğan.i

13/12/2018

Merhaba ben İrlanda’ya dil eğitimine geldim. Sevgilimle de 3 yıldır birlikteyiz. Kendisi hem Türk hem İrlanda vatandaşı ama 16 senedir İrlanda’da yaşıyor. Bende 11 aydır İrlandadayım. Burda ki dönem için de bu evliliği gerçekleştirmemiz mümkün mü ya da ekstra bişeyler yapmamız gerekiyor mu?

D

Düğün.com
Merhaba Doğan Bey. İrlanda'daki resmi makamlara evleneceğiniz tarihten en az 3 ay öncesine kadar başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu süre, başvuruda bulunduğunuz makamın yoğunluğuna göre daha da uzayabilir. Ayrıca İrlanda makamları sizden, şu anki medeni durumunuzu gösterir belge, kimlik belgesi gibi belgeler ve bu belgelerin İngilizce çevirisini de isteyecektir. Daha detaylı ve sağlıklı bilgi için, İrlanda'daki resmi makamlar ile görüşmenizi öneriyoruz.


U

Uğurcan

21/12/2018

Merhaba, öncelikle bilgiler için teşekkürler. Kız arkadaşım Litvanya vatandaşı ve biz İtalya’da evlenmeyi planlıyoruz. Bu süreçte gerekli işlemler hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bu evliliğin Türk makamlarınca da onaylanması için ne yapılması gerekiyor? Ve son olarak evlilik sonrası kız arkadaşımın ülkesinde yaşamaya başlamak istiyoruz, bu durumda benim ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

D

Düğün.com
Uğurcan Bey Merhaba. İki yabancı uyruklu kişinin İtalya'da hangi şartlarda evlenebileceğini öğrenmek için, o ülkenin resmi makamlarına sormanızı öneriyoruz. Evliliği yaptığınız ülkedeki Türk temsilciliğine evlilik belgeniz ile başvurarak, evliliğinizi Türk makamlarınca tescillettirebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yerde Türk temsilciliği yoksa, evlilik belgenizin Türkçe'ye çevrilmiş halini Dışişleri Bakanlığı'na göndermeniz gerekir. Yine Litvanya'da yaşamak şartlarını öğrenmek için, sözü edilen ülke resmi makamlarına danışmalısınız. Mutluluklar dileriz.


Haydar Çelebi

07/01/2019

Ben tunus vatandaşı ile tunus makamlarında evlenecem bu türkiyede tanınır mı ve neler gerekiyor acil yanıt verir misiniz

D

Düğün.com
Haydar Bey Merhaba. Tunus'ta Türk temsilciliğine evlilik belgeniz ile başvurarak, evliliğinizi Türk makamlarına tescillettirebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yerde Türk temsilciliği yoksa, evlilik belgenizin Türkçe'ye çevrilmiş halini Dışişleri Bakanlığı'mıza göndermeniz gerekir. Mutluluklar


AZ

Ahmet Zabun

09/02/2019

Mrb nişanlım türkmenistan vatandaşı ve rusyada evlenmeyi düşünüyoruz yardımcı olursanız lütfen

D

Düğün.com
Ahmet Bey, öncelikle mutluluklar dileriz. Yabancı bir yetkili makam önünde evlenecekseniz, en sağlıklı bilgiyi, evleneceğiniz ülkenin yetkili mercilerinden öğrenebilirsiniz.


IT

Ibrahim T

11/02/2019

Merhabalar, eş adayım macaristan vatandaşı ve macaristandaki makamlar karşısında evlilik düşünüyoruz bunun ne evraklar gerekli ?

D

Düğün.com
Merhaba en sağlıklı bilgiyi evleneceğiniz ülke temsilciliklerinden ya da yetkili makamlarından edinebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


ÜA

Ümit Aysal

11/02/2019

merhabalar ben Polonyalı biriyle evleniyorum bir ay sonra suan polonyadayım shengen vizemle fakat vizem evlendikten 2 hafta sonra bitiyor bu durumda vize almalımıyım yoksa evlendigim icin vizeye gerek yok mu ?

D

Düğün.com
Bu tamamen Polonya hükümetinin, evlendikten sonra hangi koşullarda yabancılara oturum izni verdiği ile ilgili bir konu. Polonya yetkili makamlarından bilgi almalısınız. Mutluluklar dileriz.


AH

Adnan Han

15/02/2019

Kızım isveçte evlenecek damadımız türk olup çifte vatandaş kızımın buradan götürmesi gereken evraklar nelerdir. Döndüğünde evliliğini türkiyede hangi kuruma bildirmeli yahut hangi kurumlara.

D

Düğün.com
Merhaba Adnan Bey. Yazımızda genel olarak yurt dışı evliliklerinde ihtiyaç duyulacak belgeleri anlatmaya çalıştık. Ancak en sağlıklı bilgiyi, evliliğin gerçekleşeceği ülkedeki resmi makamlardan öğrenebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Evliliğin Türkiye'de tescili iki şekilde yapılabiliyor: İsterseniz, evliliği yapan yabancı makamdan aldığınız evlenme belgesini, evlendiğiniz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğuna bildirebilirsiniz. Eğer bulunulan yerin yakınlarında bir dış temsilcilik yoksa, evlilik belgesi, Türkçe'ye çevrilip, Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmak suretiyle, herhangi bir nüfus müdürlüğüne verilmeli. Mutluluklar dileriz.


R

Raana

20/02/2019

merhabalar ben yabanci uyrukluyum ama evleneceğim kişi türk vatandaşı ,biz gürcistanda evlenmeye düşünyörüz lütfen bunu için bize bilgi verebilir misiniz ?

D

Düğün.com
Merhaba. Gürcistan'da evlenmek için nasıl bir prosedür izlenmesi gerektiği konusunda en sağlıklı bilgiyi, ilgili ülkenin resmi makamlarından öğrenebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


EO

Ercan Olgun

05/03/2019

Arkadaşlar merhaba ben moldovada evlilik yaptım Eşimi nufus kaydetme gerekiyor benden evlenme belgesi istiyorlar bu belgenin ne oldugunu bilen varmı yada varsa bana biri örnegi atsın lütfen

D

Düğün.com
Ercan Bey Merhaba. Moldova'da evlendiğinizi Türkiye'de kanıtlayabilmeniz için, evlendikten sonra o ülkenin resmi makamları tarafından size verilen belge isteniyor. Türkiye'deki evlilik cüzdanının benzeri olan belge yani. Mutluluklar dileriz.


BT

Bora Temizsoy

07/03/2019

Merhabalar, Biz yurt dışında evlenmeyi düşünen iki Türküz. Sempatik bir fikir olmasının yanında, belli bir gereksinim nedeniyle bu yolu seçmek istiyoruz. Zamanlama olarak 1 - 1,5 ay içerisinde halletsek iyi olacağını düşünüyoruz. Daha az masraflı mı olur acaba diye düşünürken aklımızdan Bulgaristan, Sırbistan veya Ukrayna geçiyor. Konsoloslukta yapılacak nikah sonrası aynı şehirde informal bir düğünümsü kutlama eğlencesi tertip etmek düşünülebilir.. Sanırım uygun bir mekanla anlaşmak dışında yerel yetkililer nezdinde bir girişime ihtiyaç olmayacaktır. (?) Bu ülkeler özelinde sayfada yazılı olanlardan farklı bir bilgi var mıdır? Şimdiden ilginize çok teşekkür ederiz.

D

Düğün.com
Bora Bey Merhaba. Yurt dışındaki temsilciliklerimizde evlenebilmeniz için, ikametinizin bulunduğu nüfus müdürlüğünden gerekli belgeleri apostilli olarak temin etmeniz gerekiyor. Ayrıca evleneceğiniz ülkenin konsolosluğunda bir form dolduruyorsunuz ve konsolosluktan gün alıyorsunuz. Genellikle bir-iki gün gibi kısa bir sürede size gün veriliyor. Evleneceğiniz gün, iki şahidinizin de olması gerektiğini unutmayın lütfen. Başvuru yapacağınız ülke konsolosluklarının web siteleri üzerinden önceden randevu almanız gerekebiliyor. Bu nedenle en sağlıklı bilgiyi alabilmek için, başvuracağınız konsolosluğun internet sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.


SK

Settar Kenger

09/03/2019

Merhaba ben tc vatandaşıyım lakin Litvanya vatandaşıyla Litvanya da turk konsoluslugunda evlilik yapabilirmiyim resmi nikah çıkarabilirmiyim tşk ederim

D

Düğün.com
Merhaba, yurt dışındaki Türk konsolosluklarında evlenebilmek için eşlerin ikisinin de Türk vatandaşı olması şartı bulunuyor. Bu nedenle Litvanya vatandaşı ile Türk konsolosluğunda evlilik yapmanız mümkün değil. Evlilik işleminizi bulunduğunuz ülkenin resmi makamlarına başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


EP

Ercan Paker

19/03/2019

Merhabalar, ben Belarus'ta (Beyaz Rusya) evlenmek istiyorum ve nişanlımda rus yani orasının vatandaşı. Nasıl bir yol ve prosedür beni bekliyor, ya da hazırlıklı olarak hangi evrakları yanımda götürmem gerek bilgi verirseniz sevinirim.

D

Düğün.com
Ercan Bey Merhaba, Öncelikle size ve müstakbel eşinize mutluluklar diliyoruz. Genel olarak şu şekilde bilgilendirecek olursak; bulunduğunuz ülkede, Türk temsilciliklerimizde evlenmediğiniz sürece (ki evleneceğiniz kişi Türk olmadığı için konsoloslukta evlenemezsiniz), evlenmek için gerekli belgelerin neler olduğunu en sağlıklı şekilde, Belarus yetkili makamlarından edinebilirsiniz. Ama noter tasdikli pasaport çevirisi ve pasaport çevirisinin kopyası, apostilli medeni durumunuzu gösterir belge ve bu belgelerin noter tasdikli çevirisi, apostilli nüfus kayıt örneği ihtiyacınız olacak en temel belgelerdir.


H

Hatice

01/04/2019

Ben Pariste nikah yapmak istiyorum bana bu konuyla ilgili bilgi verirmisiniz? 05338692671 bu numaradan ulaşabilirsiniz teşekkür ederim.

D

Düğün.com
İki Türk vatandaşı olarak konsoloslukta evlenecekseniz, yapılması gerekenleri yazımızda belirttik. Eğer konsolosluk dışında evlenecekseniz, her ülkenin kuralları farklı olacağından Paris'teki resmi makamlardan daha sağlık bilgi edinebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


AK

Ahmet Kara

03/04/2019

Merhabalar Benim sevdiğim kadın isviçreden çifte vatandaş Türk kendisi. İsviçrede boşandı lakin türkiyede evli görünüyor. Eski kocası sıkıntılı biri olduğundan türkieyede boşanmak istemiyor süreci uzatıyor. Bizim bu durumda İsviçrede nikah yapmamız mümkün mü. Bilgi verirseniz sevinirim

D

Düğün.com
Merhaba, İsviçre kayıtlarına göre boşanmış göründüğü için bu ülkede nikah kıymanız mümkün. Gerekli süreç için ülkedeki resmi kaynaklardan bilgi alabilirsiniz. Mutluluklar dileriz...


RB

Recep Başalan

04/04/2019

Ben Türk vatandaşı emekli memurum.Eşimden boşandım.Çocuk sorunum yok.Filipinler vatandaşı eşinden ayrılmış bir hanımla evlilik düşünüyorum.Türkiyede mi,yoksa filipinlerde mi kolay evlilik yapabilirim.Hangi ülkede prosedürler fazla ve zor.

D

Düğün.com
Merhaba. Filipinler'deki evlilik prosedürlerinin neler olduğunu en doğru şekilde ilgili ülkenin yetkili makamlarından öğrenebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


YI

Yardim Istiyorum

09/04/2019

ben Türk vatandaşıyım. Ancak yurt dışındaki sevdiğim kız buraya geldiğinde (belçika) yaninda hangi belgeler olmak zorunda.

D

Düğün.com
Merhaba, Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızda gerekli belgeleri bulabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


MG

Metin Güçmen

11/04/2019

Merhaba adim Metin. Türk vatandaşıyım, Fas uyruklu biriyle Fas’ta evlenmeyi düşünüyorum. Neler yapmam gerektiği konusunda yardimci olabilirmisiniz? Birde Turkiye’de evlenirsem tam olarak. Ne gerekli acaba? teşekkürler selamlar

D

Düğün.com
Merhaba, Fas'ta evlilik için ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ya da ülkedeki resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. Türkiye'de evlenmek için gerekli belgelere ve süreçle ilgili detaylı bilgiye Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


EE

Eser Eser

29/04/2019

Merhaba, Bu sene Eylül'de Finlandiya vatandaşı olan kız arkadaşımla Finlandiya'da evleneceğiz. Gerekli evraklar ile ilgili internet üzerinde karışık bilgiler mevcut. Sizden ricam ben Türkiye'de hangi evrakları toplamam gerekiyor.

D

Düğün.com
Merhaba, Yurt dışında evlilik için Türkiye'den evlenme ehliyet belgesi/nüfus kayıt örneği gibi belgeler isteniyor. Ancak istenen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle Finlandiya'da evlilik için gerekli belgeleri ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ya da ülkedeki resmi makamlardan öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


FE

Ferit Erdem

30/04/2019

Nişanlım çifte vatandaş İspanyol İspanya’da nikah için ne yapmalıyım

D

Düğün.com
Bu konuda en sağlıklı bilgiyi İspanyol yetkili makamlarından öğrenebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


MB

Muhsin Batmaz

02/05/2019

Merhaba ben şuan Macaristan’da ikamet ediyorum çalışma vizesi ile geldim nişanlım Almanya’da yaşıyor Alman vatandaşı gerekleri evrakları buradaki konsolosluktan mı alacağım Türkiye’den mi yapmam gerekenler neler nikah Almanya’da olacak şimdiden teşekkürler .

D

Düğün.com
Merhaba, Gerekli süreç için Macaristan'daki yetkili makamlardan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Hüseyin Ünal

08/05/2019

Merhaba ben türk vatandaşıyım ve gürcistan vatandaşla nikah kiyimak istiorum ama vatandaş turkiyede fazla kaldı icin 3 ay gelemiyor para cezası ödedi ne yapmam gerekio onu hemen getirmek icin teşekkür ler

D

Düğün.com
Evleneceğiniz kişinin Türkiye'ye yasal yollarla gelmesi gerekiyor. Bunun için bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne danışabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


HS

Hasan Sofuoğlu

10/05/2019

Merhaba ben Cezayir’de evlenmek istiyorum evleneceğim koz Cezayirli evlenme ehliyet belgesi doğum kayıt örneği gibi evrakları nüfus müdürlüğünden aldıktan sonra Türkiye’de herhangi bir makamda onaylatmam gerekiyormu

D

Düğün.com
Merhaba, Yurt dışı evlilikler için Türkiye'deki nüfus müdürlüklerinden alınan belgelerin apostil yaptırılması ve yeminli tercümana tercüme ettirilmesi gerekiyor. Tercüme ettirilen belgelerin noterden onaylanması da şart. Ancak istenen belgeler ve onay süreçleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle evleneceğiniz ülkenin Türkiye'deki temsilcilikleri ile o ülkedeki resmi makamlara danışmanız halinde en doğru bilgiyi alabileceğinizi söyleyelim. Şimdiden mutluluklar dileriz...


GY

Gül Ylmz

14/05/2019

merhaba yabancı uyruklu biriyle yurtdışında evlendim 2 hafta önce türkiyede yaşamayı istiyoruz.eşim buraya geldiğinde ikamet izni almamız gerekiyor mu?

D

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'de yaşamak için müstakbel eşinize evlendikten sonra aile ikamet izni verilebilir. Bunun için İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi'ne başvurabilir, ilgili süreci de buradan öğrenebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Tünay Özdemir

14/05/2019

Merhaba ben Türk vatandaşıyım ,Avusturya vatandaşı ile Makedonyada evililik yapacağım ne evrak isteniyor bilgi verirsiniz sevinirim.Teşekkür ederim

D

Düğün.com
Merhaba bu konuda yetkili makam Makedonya hükümeti olduğu için en sağlıklı bilgiyi ilgili ülkenin resmi makamlarından edinebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


EE

Eser Eser

15/05/2019

Merhaba, Eylül ya da Ekim 2019'da Finlandiya vatandaşı kız arkadaşım ile evleneceğim ve evrakları hazırlıyorum. Ancak bazı konular kafamı karıştırdı. Mesela Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Formül A ) bunu Nüfus müdürlüğünden apostilli olarak aldım, ve çok dilli olduğunu tercümeye gerek olmadığını söylediler. Ama diğer evraklar ( Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah Belgesi ) tamamen Türkçe, bu evrakları tercüme ettirmem gerekli mi? Yoksa Formül A belgesi kapsar mı bunları da? Konu ile ilgili bilgi rica ediyorum.

D

Düğün.com
Merhaba, Yurt dışı evlilikler için çok dilli olarak düzenlenmeyen belgelerin tercümesi ve onayı şart. Ancak bazı ülkelerde istenen belgeler ve onay süreçleri değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle ülkenin Türkiye temsilciliklerinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


EH

Elina Hüseynova

20/05/2019

merhaba, ben Azerbaycan vatandaşıyım. sevgilim türk. Türkiyeden oturma iznim bitdiyi halde oturdugum icin sınıdışı edildim, evlenmek istiyoruz. ama evlenemiyoruz. ben Türkiyeye 1 yılım gecdiyi halde giriş yapamadım. 5 yıl sonra gide biliriim. şimdi nişanlimla evlenmek istiyoruz. ama o Azərbaycan nikahı istemiyor. aile cuzdanı istiyor. burda türk konsollugunda evlenmemiz okudugum kadarıyla mumkun degil. ne yapabiliriz?

D

Düğün.com
Merhaba, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşlemleri web sitesinde "Türkiye'den sınırdışı edilmiş yabancı uyrukluyla evlenebilir miyim" sorusunun yanıtı şu şekilde veriliyor: "Evet. Bunun için gerekli belgeler şunlardır: Sözkonusu yabancı uyrukluyla evleneceğinizi, bunun için kendisini Türkiye'ye davet ettiğinizi, Türkiye'de iaşe ve ibate masraflarını karşılayacağınıza ilişkin noterde huzurunda hazırlanacak taahhütname (bu taahhütnamenin yabancı uyruklunun ülkesindeki Büyükelçiliğimize/Konsolosluğumuza fakslanması, aslının da evleneceğiniz kişiye gönderilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra evleneceğiniz şahıs Büyükelçiliğimize vize başvurusunda bulunmalıdır. Sözkonusu kişi Türkiye'den sınırdışı edildiği için durumu Türkiye’deki ilgili makamlar tarafından araştırılacak, uygun görüldüğü takdirde kendisine vize verilecektir. Yabancı uyruklu kişinin kendi ülke makamlarından alacağı onaylı Evlenme Ehliyet Belgesi Yabancı uyruklu kişinin kendi ülke makamlarından alacağı Uluslararası Doğum Belgesi aslı (Formül A) Konuyla ilgili olarak, ayrıca Türkiye’de evlenmeyi düşündüğünüz yerleşim yerindeki evlendirme memurluğuyla irtibata geçmeniz faydalı olacaktır." Mutluluklar dileriz...


BB

Burak Benli

20/05/2019

Yurt disinda evlilik icin gerekli belgeleri apostilli alip gidicegim ulkenin diline tercume ettirmemmi lazim yoksa bazi belgelerimi tercume ettimeliyim

D

Düğün.com
Merhaba, Çok dilli ya da olarak düzenlenmemiş belgeler ile Türkçe düzenlenmiş belgelerin tercümesinin yapılması gerekir. Ancak apostilli ve tercüme edilmesi gereken belgeler ülkelere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle en sağlıklı bilgiyi, evleneceğiniz ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ve ülkedeki resmi makamlardan alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Naim Çelik

21/05/2019

selamlar Ben lübnan da evlenmek istiyorum evleneceğim kız suriyelildir kız şuanda şam’da yaşıyor beyrut’ta nasıl evleneceğiz nereye başvuracağız yerel makamlarda evleneceğiz ne gibi evraklar hazırlamamız gerekiyor , sağlık raporu gerekiyorsa türkiye’den çıkarsak olur mu bizi biraz bilgilendirin

D

Düğün.com
Merhaba, Evleneceğiniz ülkenin resmi kaynaklarından bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


DA

Defne A.

23/05/2019

Merhabalar Ben Kore'de kore vatandaşı olan biriyle yakın zamanda evlenmeyi düşünüyorum. Ama şöyle bir durum var. Kore gittiğimde belgeler için tekrar geri dönmem çok zor olacağı için gitmeden herşeyi halletmek istiyorum. Ama hangi belgeler, evraklar gerekli bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

D

Düğün.com
Merhaba, Yazımızda genel olarak istenen belgelere yer verdik. Ancak istenen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle evleneceğiniz ülkenin yetkili makamlarından bilgi edinmeniz daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


FD

Fatma Deniz

24/05/2019

Merhaba,Turk vatandasi cocuguyla birlikte Turkiyede yasiyorsa,avusturya vatandasi ile ,evliligi Turkiye de mi yapmali,yoksa Avusturyada mi ? Yasam yeri Avusturya olacak,evlilik nerde olursa islemler daha cabuk olur acaba ? Bu sorunun cevabini hicbir yerde bulamiyorum Yardimci olursaniz cok sevinirim Tesekkur ederim

D

Düğün.com
Merhaba, Süreçle ilgili bilgiyi Türkiye'deki ve Avusturya'daki resmi makamlardan almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


F

Funda

26/05/2019

Merhaba ben Türk vatandaşıyım ve erkek arkadaşım Afganistan vatandaşı onu kendi ülkeme getirip evlilik yapmak istiyorum ne yapmam gerek lütfen bana yardımcı olurmusunuz. Ona vize nasıl alabilirim nerede nasıl evlenebilirim gerekli belgeleri öğrenmek istiyorum

D

Düğün.com
Merhaba, Erkek arkadaşınızın vize işlemleri için ülkesindeki yetkili makamlara başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi yazımızdaki süreçleri takip ederek Türkiye'de evlenmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


END

Emine Nur Doğan

17/06/2019

Merhaba, nişanlımla berber türkiyedeyiz japonyaya gidicek haftaya gittimi bir süre gelemicek orda evlenmeyi planlıyoruz rica etsem bi yol gösterseniz yardımcı olsanız.

D

Düğün.com
Merhaba, Yazımızda genel olarak yurt dışı evlilik için gerekli süreçleri anlattık. Ancak bu süreçler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle evleneceğiniz ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden süreçle ilgili bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


BS

Bülent Serbest

19/06/2019

Ben moldovada evlilik hazırlığı başvuru su yaptım eşim.moldova vatandaşı evlilik işlemleri bittikten sogra TC konsolosluğuna tescil etirmelimiyim

D

Düğün.com
Merhaba, Evet. Evliliğin Türkiye'de de geçerli olması için tescil işlemini yaptırmanız gerekiyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Ibrahim Özergül

22/06/2019

Merhaba, Ben Türk vatandaşı, mçnısanlım almam vatandaşı. Bende almanyada yasıyorum. Bursa doguduö büyüdüm. Karar verdık. Nıkahımızı New York da kıymak ısyıyoruz. Central Park da. Yani konsoloslukda degil. Bunun İçin bir Alman şirketi ayarladık. Bize sirf pasaport lazım denildi. Apostilli belge verilecek bize. Oda Türk konsolosluk İcin herhalde yeterlidir dedildi. Evlenme ehliyeti filan lazım degılmiş. Ama tam eminde degilmiş. Nıkah kıyabilmek için acaba başka belge yanımda götürmem gerekiyormu amerikan görevlisi evliliği gerçekleştirmesi için? Veya Türk konsolosluğu evliliği kabul ederim? Yardımınız için teşekkürler Saygılar ve selamlar Ibrahim Özergül

D

Düğün.com
Merhaba, Yurt dışındaki Türk konsolosluklarına evlilik başvurusunda bulunabilmeniz için ikinizin de Türk vatandaşı olmanız gerekiyor. Amerika'da evlilik için ülkedeki yetkili makamlardan bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


KE

Kaser Ekenel

04/07/2019

Mrb Ben türk vatandaşiyim turkmenistanda evlilik yapmak istiyorum nasıl yapabilirim ve nasıl gidebilirim

D

Düğün.com
Merhaba, Yazımızda genel olarak istenen belgeleri ve süreci anlattık. Ancak bazı ülkelerde belgelerde farklılık olabiliyor. Bu nedenle süreçle ilgili detaylı bilgiyi ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


O

Onur

21/07/2019

Merhaba evlenmeyi düşündüğüm bayan Belarus’ta yaşıyor daha önceden evlenmiş ve boşanmış 2 yıl önce bir tane çocuğu var çocuğunu da Türkiye’ye getirmek istiyoruz ve bunun için yapılması gereken işlemler nelerdir ve evlilik için hangi tür belgelerin hazırlanması gerekiyor

D

Düğün.com
Merhaba, Ayrıntılı bilgiyi Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


NOY

Nazım Ozancan Yiğit

31/07/2019

Filipinlerde kız arkadaşımla evlenmek istiyorum ne tür belgeler lazım yardımcı olur musunuz?

D

Düğün.com
Merhaba, Yurt dışında evlilik için genel olarak gerekli belgelere yazımızda yer verdik. Ancak ülkeden ülkeye istenen belgeler değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden ülkenin yetkili makamlarından ya da Türkiye'deki yeter temsilciliklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


EI

Ersin Işbilir

01/08/2019

Merhabalar ben moskovada rus vatandaşi bır kadınla bu ay evlenmek icin başvuru yapacaz nüfus kayıt örnegi dogum belgesını aldım fakat evlılık beyanemesı denen evragı almayı unutmuşum sorun olurmu


U

User

01/08/2019

Merhaba benim sorum biraz farklı. Ben ve eşim 2 TC vatandaşı erkeğiz. Sadece TC vatandaşıyız. 2018 temmuz ayında Danimarka Helsingor belediyesinde resmi bir evlilik yaptık. (Vatandaş olmasanız da sizi resmi olarak evlendiriyorlar.) Ve apostilli evlilik belgesini resmi makamlardan ıslak imzalı olarak teslim aldık. Eşimin kardeşi abd vatandaşı ve aile birleşimi ile bu yıl green card alacak. Sorum şu apostilli evlilik belgesini abd normal koşullarda TC vatandaşları için kabul ediyor. Bizim de teknik olarak laheye de uygun olarak apostilli evlilik belgemiz mevcut. Danimarka vatandaşı olmadan, orada evlendiğimiz için bu evrak bizi abd karşısında evli bir çift olarak göstermemiz için yeterli olur mu? Eminim böyle bir soruyu ilk kez duydunuz. Bizim de kaynağımız ne yazık ki yok :(


D

Düğün.com

02/08/2019

Merhaba, Konuyla ilgili ABD'nin Türkiye'deki temsilciliklerinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Mutluluklar dileriz...


D

Düğün.com

02/08/2019

Merhaba, Bağlı bulunduğunuz belediyenin evlendirme dairesiyle konuyla ilgili iletişime geçerek bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


AS

Ali Serkan

06/08/2019

ben türk vatandaşıyım norveçte oturum almış bir bayanla konsoloslukta evlenmek istiyorum? bunu için gerek evraklar nelerdir.


D

Düğün.com

06/08/2019

Merhaba, Konsoloslukta evlilik için genel olarak istenen belgelere yazımızda yer verdik. Ancak bazı belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle ülkenin yerel temsilciliklerinden ya da ülkedeki resmi makamlardan bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


İK

İlhan Kalkar

06/08/2019

Merhaba ABD vatandaşlık almam için ülke vatandaşı ile evlilik yapmam gerekiyor... Evlilik yapmam için türkiyede eşimden ayrılmam gerekmiyormu ? Yoksa hiç boşanmadan bu işlemleri gerçekleştirebilir miyim? Anlaşmalı evlilik sonrasında yurtdışı vatandaşlığı aldıktan sonra türkiyede yaşayan boşandığım eşim ile yeniden yurtdışında evlenme şartları nasıl olmalıdır.


D

Düğün.com

07/08/2019

Merhaba Konuyla ilgili ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi alabilirsiniz.


G

Gökhan

14/08/2019

ırakta erbilde evlenmek istiyorum erbile gidecem ne yapmam gerekir


D

Düğün.com

15/08/2019

Merhaba, Evlilik için gerekli süreçleri yazımızda anlattık. Gerekli belgeler ve başvuru sürecinden bahsettik. Ancak bazı belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ve ülkedeki resmi makamlardan bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


AS

Ahmet Semih

17/08/2019

Merhaba endonezya lı bir bayan ile evlenmek istiyorum türkiyede, karşı taraftan ne gibi evraklar gerekiyor ve ne yapmam gerekiyor


D

Düğün.com

19/08/2019

Merhaba, Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak istenen belgelere yer verdik. Ancak istenen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden ve ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


EK

Engin Kayacan

06/09/2019

Merhaba, ben türk vatandasıyım türkıyede yasıyorum. Müstakbel Eşım almanyada ve alman vatandası. evraklarımı tamamlıyorum ancak Tasdikli pasaport fotokopileri ve varsa vatandaşlık belgesi evragı lazım yukarda belırttıgınız gıbı. Nerde tasdıklettırmem gerekıyor pasaport kopısını almanyada Nıkah yapabılmem ıcın

D

Düğün.com
Merhaba, Pasaport fotokopilerinin noter tasdikli olması gerekiyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...


MT

Murat Tunçyürekli

07/09/2019

Merhabalar... ben turk vatandasiyim kiz arkadasim ise kirgizistan vatandaşı... kendisi turkiye de vize suresinden fazla kaldigi icin deport oldu ve 2 yil 3 ay ceza aldi.. bu nedenden dolayi bizde kirgizistan da nikah kiydirmak istiyoruz... ama turkiye de gecerli olur mu ya da gecerli olmasi icin ne yapmamiz gerekiyor bilgi almak istiyoruz... simdiden tesekkur ederim vereceginiz bilgiler icin ...

D

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili şehrinizdeki göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


AD

Ali Dilekci

11/09/2019

Merhabalar ben Türk vatandaşıyım evlenecigim kişi gineli evlenmek için ne yapmalıyız şimdiden TSK ler

D

Düğün.com
Merhaba, Yazımızda genel olarak istenen belgelerden ve süreçten bahsettik. İstenen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle ülkenin yerel temsilciliklerinden ve başvuruda bulunacağınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...