Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenme

Roma, Paris, Buenos Aires ya da Bali... Dünyanın en romantik şehirleri olarak nam salmış yerlerde evlenmek son yıllarda gitgide popülerleşiyor. Kulağa biraz çılgınca gelen bu trende sen de ayak uydurmak ister misin?

Magazin haberlerinden aşina olduğumuz yurt dışında evlenme modası, şaşalı düğün fikrine uzak olan çiftleri de cezbediyor. Romantizmin başkenti olarak kabul edilen şehirlerde evlenme fikri, sanıldığı kadar da zor değil. Yabancı bir şehrin büyüleyici atmosferinde evet demeyi hayal ediyorsan birkaç önemli hususa dikkat etmen yeterli. Üstelik düğün stresi ile uğraşmak yerine direkt olarak balayı faslına da geçebilirsin.

Yurt Dışında Nasıl Evlenilir?

Çoğu çift yurt dışında evlenmek denildiğinde konsoloslukta kıyılan sade bir nikahı düşünüyor. Eğer bir Türk ile evlenmeyi düşünüyorsan bu yolu tercih edebilirsin. Hayatını yabancı ya da çift uyruklu biri ile birleştirmeyi düşünüyorsan, Türk konsolosluğunda nikah kıyılamayacağını da bilmen gerekiyor. Ayrıca Arjantin, Avusturya, Avustralya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İsviçre, Şili ve Yeni Zelanda gibi bazı ülkelerde, o ülkelerin yasaları gereği, konsolosluklarda nikah kıyılamıyor. Bahsi geçen ülkelerde evlenmeyi düşünüyorsan, üzülme! Evlenmeyi hayal ettiğin ülkenin evlilik şartlarını müstakbel eşinle birlikte karşıladığınız taktirde, bizzat ilgili makamlarına başvurarak evlenebilme şansın da bulunuyor.

Konsolosluklarda evlenemiyor ya da daha özel bir yerde evlenmeyi planlıyorsan, bulunduğun ülkenin evlilik ile ilgili belirlediği kurallarını eşinle beraber karşılaman gerekiyor. Konsolosluk dışında yurt dışında evlilik şartları, ülkelerin anayasaları doğrultusunda değişiyor. Konsolosluk görevlisi sadece konsolosluk içerisinde nikah kıyabildiği için, daha özel bir evlilik töreni isteyenler genelde ülkenin ilgili makamlarına evlilik için başvurmayı tercih ediyor. Hayalinde kapsamlı bir düğün konsepti bulunuyorsa, yurt dışında evlilik hizmeti sunan düğün organizasyon firmalarına danışabilir, izlemen gereken prosedürü daha kolay bir şekilde öğrenebilir ve masalsı bir törenle evliliğe adım atabilirsin.

Yurt dışında Las Vegas gibi evlilik turizmi yapılan pek çok destinasyon da bulunuyor. Evlilik turizmi yapılan ülkelerde, geçerliliği olmayan evlilik sertifikası çiftlere sunuluyor. Yabancı merciler önünde evlenmeyi planlıyorsanız mutlaka resmi nikah kıymak istediğini dile getirmelisin. Diğer taraftan evlilik belgesinin uluslararası geçerliliği olup olmadığını sorgulaman, kötü sürprizlerle karşılaşmana da engel olabilir.

Konsoloslukta Evlenmek için Hangi Evraklar Gerekir?

Müstakbel eşinle birlikte Türkiye'de yaşıyor ve yurt dışında evlilik teklifi ettiysen/aldıysan, soluğu hemen Türk konsolosluğunda alıp yıldırım nikahı ile evlenmeyi planlıyor olabilirsin. Hevesini kaçırmak istemeyiz fakat yurt dışında evlilik için gerekli belgeler çoğunlukla Türkiye'deki ilgili makamlarca onaylanması gereken belgelerden oluşuyor. Bunları konsolosluklar aracılığıyla da tamamlaman mümkün fakat prosedürler gereği birkaç ay sürebilir. Konsolosluğun talep ettiği belgeleri Türkiye'de tamamladıktan sonra harekete geçmen en doğrusu olabilir.

Bir belgenin gerçekliğini onaylayarak başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan apostil şerhi; evlendirme ehliyet belgesi, uluslararası doğum kaydı örneği ve nüfus kaydı örneği için gerekiyor. Evlilik ehliyet yani bekar belgesini bağlı bulunduğunuz kütüklerden temin edebilirsin. Nüfus kaydı örneği ve uluslararası doğum kaydı örneğini nüfus müdürlüğünden alabilirsin. Muhtardan alıp noterden tasdik edeceğin ikametgah belgesi, fotokopi ve asılları ile birlikte nüfus cüzdanı ve pasaport ve dört adet yeni çekilmiş fotoğraf yurt dışında evlenmek için gerekli belgeler arasında yer alıyor.

İlgili belgeleri tamamladıktan sonra konsolosluğa başvurarak evlilik tarihi alabilirsin. Genelde konsolosluklarda evlenmek için başvuran sayısı çok olmadığı için istediğin tarihte kolayca yer bulabilirsin. Yine de Türkiye'deyken evlenmeyi düşündüğünüz konsoloslukla irtibata geçmeniz, evlenmeyi planladığınız tarihi garanti altına almanı sağlayabilir.

Eğer müstakbel eşinle birlikte zaten yurt dışında ikamet ediyorsanız, konsolosluğa şahsen müracaat etmeniz yeterli oluyor. Konsoloslukta dolduracağınız evlilik beyan kağıdını doldurmaları yeterli oluyor. Konsolosluk, ilgili nüfus müdürlükleri ile bağlantıya geçerek evliliğe engel bir durumun olup olmadığını araştırıyor. Engel bir durum olmadığı taktirde çiftlerle iletişime geçilerek nikah günü tayin ediliyor.

Nikah Kıyıldıktan Sonra Neler Yapılmalı?

Konsolosluklarda nikah kıyılırken, aynı ülkemizde olduğu gibi, gelin ve damat için birer tane nikah şahidinin kimlikleri ile birlikte hazır olması gerekiyor. Nikah kıyıldıktan sonra uluslararası geçerliliği olan aile cüzdanı çiftlere veriliyor. Yurt dışında evlilik işlemleri içerisinde nüfus müdürlüğüne evliliğin bildirilmesinin yanı sıra evlilik tescili de bulunuyor.

Aile kütüğüne evliliğinin işlenebilmesi için erkek tarafının bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne evliliğin haber verilmesi gerekiyor. Konsoloslukta kıyılan nikah sonrasında on gün içerisinde bildirimin yapılması gerekiyor. Yurt dışında Türkiye'de geçerli mi sorusu pek çok kişinin aklını kurcalıyor. Yerel makamlara başvurarak evlendiyseniz, evlendiğiniz kişinin Türk ya da yabancı uyruklu olması fark etmeksizin, evliliğinizin geçerli olabilmesi için evlilik tescil işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Konsolosluklarda yapılan evlenmelerde evlilik tecili için gerekli tüm işlemler konsolosluk çalışanları tarafından tamamlanıyor. Diğer taraftan yerel makamlar üzerinden evlendiysen evliliği tecil ettirmen için evlendiğin şehre en yakın olan konsolosluğa başvurman gerekiyor. Konsolosluklardan temin edeceğin evliliğin tecilini isteyen bir dilekçeye ek olarak evlilik belgesinin aslı ile fotokopisi, sen ve eşinin kimlik belgeleri ve fotokopileri konsolosluğa götürmen gereken belgeler arasında yer alıyor. Evcilik tecil işlemini evlilikten sonraki iki ay içerisinde tamamlaman gerekiyor. 2 aylık süreyi geçtiğin taktirde evliliğin iptal olmuyor fakat cezai yaptırım uygulanabiliyor.

Çiftlerden Biri Yabancı ise Ne Yapılmalı?

Çiftlerden biri yabancı ya da çift uyruklu olduğunda Türk konsolosluklarının nikah kıyma yetkisi bulunmuyor. Yurt dışında yabancı ile evlilik yapmak için bulunulan ülkenin evlilik makamına başvuruda bulunmak gerekiyor. Konsolosluklarda evlilik iki taraf da Türk ise gerçekleştirilebiliyor. Taraflardan biri çifte vatandaş olsa bile konsoloslukların evlendirme yetkisi kalkıyor.

Yurt dışında evlenen tüm Türk vatandaşlarının 2 ay içerisinde evliliğini başkonsolosluklarına bildirmeleri gerekiyor. Yurt dışında evlilik sonrası tecil için ihtiyaç duyacağın tüm formları e-konsolosluk.net adresi üzerinden temin edebilir, talep edilen belgeleri konsolosluğa ileterek tecil işlemini tamamlayabilirsin.

Yurt Dışında Evlilik Esnasında Talep Edilebilecek Tüm Belgeler

Sen ve müstakbel eşinin bazı özel durumları ek belgelerin talep edilmesine neden olabilir. Her şeyin tamam olduğuna emin olmak adına yurt dışında evlilik için gerekli olan evraklar listesini kontrol edebilirsin.

 • Yurt dışı temsilcilikte müstakbel eşinle birlikte imzalayacağın evlilik dilekçesi,
 • Sen ve müstakbel eşinin nüfus cüzdanı ile pasaportunun fotokopisi ve asılları,
 • Sen ve müstakbel eşinin şahidinin nüfus cüzdanları,
 • Sen ve müstakbel eşinin fiziki ve akli yönden evliliğe engel bir durum taşımadığınızı ispat eden sağlık raporlarınız,
 • Sen ve müstakbel eşinin son 6 ay içinde çekilmiş olduğu dört adet renkli vesikalık fotoğrafı,
 • Gelin tarafı evlenmeden önceki soyadını muhafaza etmek istiyorsa bunu bildiren bir dilekçe,
 • Gelin tarafı daha önce evlenip boşandı ise ve boşanmanın kesinleştiği tarihten 300 gün önce evlenmeyi planlıyorsa, Türk mahkemelerince verilmiş iddet müddetinin kaldırıldığını bildiren mahkeme kararı,
 • Sen ya da müstakbel eşinin bir önceki evliliği iptal olduysa bunu belirten bir belge,
 • Sen ya da müstakbel eşinin bir önceki evliliği eşin ölümü nedeniyle son bulduysa ölen eşin ölüm belgesi örneği,
 • Yabancı yerel makamlardan alınacak medeni durum belgesi,
 • Sen ya da müstakbel eşin 18 yaşını doldurmadıysa veli izni.

Sen de yurt dışında evlenenler kervanı arasına katılmayı düşünüyor musun? Evlenmeyi hayal ettiğin şehri yorumlara yazmak ister misin? Dilersen yurt dışında evlenme deneyimini de paylaşarak yurt dışında evlenme hayalleri kuran çiftlere ilham verebilirsin.

Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

TG T. Güç

Ben de bu aralar buna takmıştım kafayı. Teşekkürler

AK Aysel Kiral

tşkler bilgiler çok iyi ,Malesef çok kısa zamanda yabancı uyruklu İtalyan türkiye ye gelip konsoloslukta mı belgeleri alabilirmi? yoksa türkiyeye gelmeden italyada gerekli evrakları almalımı? yıldırım nikah ücret kaç para tşkler 09.şubat.2016 cevap alırsam seviririm..