Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenme

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 7:57 DK

25.01.2019

Dünyanın bambaşka bir noktasında, o en sevdiğin şehirde evlenmek kulağa romantik geliyor öyle değil mi? Evet romantik olmasına romantik ama bu, yurt dışında evlenenlerin bürokratik işlemlerden kaçabileceği anlamına gelmiyor. Yurt dışında da evlensen yapman gereken işlemler, hazırlaman gereken evraklar var elbette. “Yurt dışında nasıl evlenilir?”, “Konsoloslukta evlenmek için gerekli belgeler nelerdir?”, “Yurt dışında Türk vatandaşı olmayan yabancı biri ile evlenmek için neler gerekir?” gibi soruların yanıtlarını senin için aradım.

Düğün seremonisine ilişkin çok fazla teferruata girmeden, yurt dışında tüm gözlerden uzakta sessiz sedasız evlenmeyi isteyebileceğin gibi, gelebilen tüm sevdiklerini bir araya toplayıp, yurt dışında düğün de yapabilirsin.

Üstelik sana gittiğin yerde yardımcı olacak bir organizasyon firması ile anlaşarak, hayallerindeki gibi görkemli bir düğüne de ev sahipliği yapabilirsin. Hangisini tercih edersen et, yurt dışında nikah işlemlerinde evleneceğin kişinin Türk vatandaşı olup olmadığı önem taşır. Şimdi dilersen bu konuya açıklık getirerek başlayalım.

yabancı yetkili makam önünde evlenme

Türk Vatandaşları İçin Yurt Dışında Evlenmek

Yurt dışında evlenmek isteyen Türk vatandaşları, Türk konsolosluklarında nikah kıydırabilecekleri gibi, evlenmek istedikleri ülkenin evlilik şartlarını karşılamaları durumunda o ülkenin resmi makamları huzurunda da evlenebilir. Ancak konsoloslukta evlilik için çiftlerden her ikisinin de Türk vatandaşı olması gerekiyor. Yani çifte vatandaşlığı olan ya da yabancı ülke vatandaşlığı bulunan biriyle, konsoloslukta evlenemeyeceğini göz önünde bulundurmalısın. Çünkü konsoloslukların yabancı ülke vatandaşlarını evlendirme yetkisi bulunmuyor.

Konsoloslukta evlenmek istiyorsan bilmen gerekenler bunlarla sınırlı değil. Konsolosluk görevlilerinin, konsolosluk binası dışında evlendirme yetkisinin bulunmuyor. Eğer özel bir organizasyon yapmayı planlıyorsan, yine evlenmek istediğin ülkenin resmi makamlarına müracaat etmen gerekiyor. Ayrıca, bazı ülkelerin yasaları gereği, konsolosluklarda nikah kıyılamıyor. Dış temsilciliklerimiz olan konsolosluklarda evlenemeyeceğin ülkeler şunlar: Arjantin, Avusturya, Avustralya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İsviçre, Şili ve Yeni Zelanda.

yabancı yetkili makam önünde evlenme

Yurt Dışında Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Türk vatandaşlarının yurt dışında nikah kıyması için başvuru işlemlerini bizzat evlenmek istedikleri şehirdeki konsolosluğa yapmaları ve evlilik beyan formunu doldurmaları gerekiyor.

Eğer başvuru işlemi, vekil olarak atanan kişi tarafından yapılacaksa, özel bir vekaletname hazırlanması gerektiğini unutmamalısın. Beyan formu dışında da bazı belgeleri tamamlaman şart. Evlenmek istediğin ülkedeki konsolosluk tarafından da hazırlanabilen bu belgeleri Türkiye’de tamamlayıp, teslim etmen halinde, evlilik işleminin hızlanacağını da belirtmeliyim. Aksi takdirde, konsolosluk ile İçişleri Bakanlığı arasındaki uzun yazışmalar ve bürokratik işlemler neticesinde, nikah için randevu tarihi alman biraz gecikebilir.

Belgeleri Türkiye’de hazırlarken dikkat etmen gereken bir diğer nokta, evraklarda apostil şerhinin olması. Apostil, belgelerin gerçekliğinin Türk yetkili makamları tarafından tasdik edildiği ve yurt dışındaki ülkede geçerliliğini ifade eden bir şerhtir. Eğer kafanda “Apostil nereden alınır?” ya da “Apostil konsolosluktan alınır mı?” gibi sorular oluştuysa hemen yanıtlayayım: Hayır maalesef apostil şerhini konsolosluktan alamazsın. Birazdan sıralayacağım evlilik işlemleri için gerekli belgeleri kütüğünün bağlı olduğu nüfus müdürlüklerinden temin etmen gerekiyor.

Şimdi Türk vatandaşlarının yurt dışında evlenmek için hazırlaması gereken belgeler neler, onlara bir göz atalım. Ancak evrakları hazırlamadan önce bu belgelerin konsolosluklara göre ufak tefek farklılıklar göstereceğini, bu nedenle nikahının kıyılacağı konsolosluğa bu belgeleri mutlaka teyit ettirmeni öneriyorum.

yabancı yetkili makam önünde evlenme
 • Evlenme Ehliyet Belgesi: Bekarlık belgesi olarak da bilinen ve kişinin evlenmeye sakıncalı bir durumunun olmadığını gösteren bu belgeyi Türkiye’den alacaksan belgenin apostilli olmasına ve altına yurt dışında evleneceğine ilişkin not düşülmesine dikkat et. “Türkiye’de bekarlık belgesi nereden alınır?” diye merak ettiysen, bu belgeyi Nüfus Müdürlüğü’nden alman gerektiğini hemen belirteyim.
 • Uluslararası Doğum Kayıt Örneği ve Nüfus Kayıt Örneği: Yine bu belgeler de bağlı bulunan Nüfus Müdürlüğü’nden apostilli olarak temin edilir.
 • İkametgah Belgesi: Bu belgeyi muhtardan alıp, noterden tasdik ettirmelisin.
 • Nüfus Cüzdanı ve Pasaport: Fotokopi ve asılları ile birlikte temin etmelisin.
 • 4 Adet Fotoğraf: Fotoğrafların yeni çekilmiş olması önemlidir.
 • Evlilik Beyan Formu: Evlenmek istediğine ilişkin bu formu müstakbel eşinle birlikte Konsoloslukta imzalamalısın.
 • Şahitlerin Nüfus Cüzdanları: Evlilik gününde sizinle birlikte Konsoloslukta hazır olacak 2 adet şahidin nüfus cüzdanı.
 • Sağlık Raporu: Evlenmek için sağlık açısından herhangi bir engel olup olmadığını gösterir doktor raporu
 • Kadının Önceki Soyadını Kullanabilmesi İçin Dilekçe: Evlilik soyadı ile birlikte önceki soyadını da kullanmak isteyen kadının, bu isteğini belirten dilekçedir. Konsoloslukta da düzenlenebilir.
 • İddet Süresinin Kalktığına Dair Karar: Çiftlerden biri daha önce evlenip boşanan bir kadın ise ve boşanma tarihinden itibaren 300 gün geçmeden evlenecekse, iddet müddetinin kaldırıldığına dair mahkeme kararı.
 • Önceki Evliliğin İptal Kararı: Evlenecek çiftler arasında bir önceki evliliği iptal olan varsa, bu evliliğin iptal olduğuna ilişkin mahkeme kararı.
 • Yurt dışında yaşayan ve yurt dışında evlenmek isteyenlerin yabancı yerel makamlardan alacakları medeni durum belgesi.
 • Çiftlerden birinin bir önceki evliliği eşin ölümü nedeniyle son bulduysa ölen eşin ölüm belgesi örneği.
 • 18 yaşını doldurmadan evlenmek isteyenler için veli, vasi ya da ilgili hakimin izni.

Tüm bu evrakları tamamladıktan sonra, müstakbel eşin ve şahitlerinle birlikte, size randevu verilen gün ve saatte konsolosluğa giderek, nikahınızı kıydırabilir ve bunun sonucu olarak da uluslararası aile cüzdanına kavuşabilirsin.

yabancı yetkili makam önünde evlenme

Yabancı ya da Çifte Uyruklu Biri ile Yurt Dışında Evlenmek

Yurt dışında çifte uyruklu ya da yabancı biriyle evlenmek isteyen Türk vatandaşlarının bu işlemi konsolosluklarda gerçekleştiremeyeceklerini söylemiştim. Bu gibi hallerde ya da her ikinizin de Türk vatandaşı olup, evlenmek istediğiniz şehirde Türk Konsolosluğu bulunmaması veya konsolosluk dışında bir yerde evlenmek istediğinizde, evlilik işleminizi bulunduğunuz ülkenin resmi makamlarına başvurarak gerçekleştirebilirsiniz.Bu durumda o ülkenin kendi yasaları ve evlilik kuralları çerçevesinde farklı prosedürler uygulanır.

Eğer yabancı uyruklu biri ile Türkiye’de evleneceksen şu yazıyı da okumalısın: “Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi”

Dilersen şimdi çiftlerin en çok evlenmeyi hayal ettikleri ülkelere göre evlilik prosedürleri ve istedikleri evraklar neler sırayla inceleyelim:

Almanya’da Evlilik

Almanya’da bir Alman vatandaşı ile evlenmek gibi konsolosluğun yetki alanı dışında kalan hallerde ya da konsolosluk dışında farklı bir mekanda evlenmek istiyorsan, evleneceğin şehirdeki belediyeye müracaat etmelisin.

Evlilik, evlendirme memuru huzurunda gerçekleşir. Almanya’da nikah yapmak için çiftlerden ya da şahitlerden birinin Almanca bilmesi şartı aranır. Aksi takdirde tercüman tutman ve masraflarına da katlanman gerektiğini hemen belirteyim. Almanya evlilik prosedürleri gereği evlenecek çiftin ikisinde de ayrı ayrı aşağıdaki evrakları istiyor:

 • Çifte vatandaşlar için Türkiye'den nüfus kaydı
 • Çifte vatandaşların boşanmaları durumunda valilikten alınan apostilli boşanma kararı
 • Evlenilecek eşe ait bilgileri de içeren eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış evlenme bildirimine katılım belgesi
 • Evlenecek kişi Türkiye doğumlu ise uluslararası doğum kayıt örneği, Alman vatandaşı ise doğum kaydının tasdikli sureti
 • Tasdikli pasaport fotokopileri ve varsa vatandaşlık belgesi
 • Taraflardan birinin başından daha önce bir evlilik geçmiş ise, önceki evliliğin sonlandırıldığına dair belgeler ve yetkili Alman Eyalet Adalet Dairesi`nden alınan yabancı boşanma kararını tanıma belgesi
 • İkamet veya yerleşim belgesi
 • Eğer daha önce Almanya’da ikamet edildi ise ve artık orada yaşanmıyorsa, ikametin iptal olduğuna ilişkin belge
 • Ortak çocuk varsa, tüm ortak çocuklara ait doğum kayıt örnekleri
 • Türk uyruklu kişi için Türkiye’deki nüfus müdürlüğünden alınmış evlenme ehliyet belgesi
yabancı yetkili makam önünde evlenme

İngiltere’de Evlilik

Rüyalarının şehri Londra’da evlenmek istiyorsan, İngiltere resmi makamlarınca tanınan “licence” ve “certificate” olarak adlandırılan iki tür evlilik belgesinden birini alman gerekiyor. Licence belgesi için evlenmek istediğin günden bir gün önce evraklarını evlendirme dairesine götürmen yeterli. Yani anlayacağın bu Türkiye’deki yıldırım nikahı gibi bir şey.

Certificate’de ise nikah törenine davetli çağırılabiliyor. Evlenecek çiftlerden biri dul kalmışsa boşanma evraklarını ya da eşinin ölüm belgesini getirmesi zorunlu. Hem licence de hem certificate’de evlendirme dairesine bir miktar para ödemen gerektiğini bilmelisin. Ayrıca pazar günü evleneceksen, talebin yoğun olmasından ötürü çok önceden gün almalısın.

İngiliz vatandaşı ile evlilik işlemleri arasında yapman gereken en önemli şey vize başvurusu. İngiltere’de evleneceksen ve bir Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı değilsen Ziyaret-Evlilik Vizesi veya Nişanlılık Vizesi alman gerekiyor. Bir İngiliz vatandaşı ile evlenmek için, her ikinizin de 18 yaşını doldurmuş olması ve İngiliz vatandaşı olan müstakbel eşinin belli bir miktar yıllık gelirinin olması şartı aranıyor.

yabancı yetkili makam önünde evlenme

İspanya’da Evlilik

İspanya’da evlilik beraberinde pek çok bürokratik ve zaman alıcı prosedürü getirdiği için, eğer sen ve evleneceğin kişi Türk vatandaşı iseniz ve çifte vatandaşlığınız bulunmuyorsa, konsoloslukta evlenmenizi öneriyorum.

Mesela hayallerini Barcelona’da evlenmek süslüyorsa, Barcelona Türk Konsolosluğu’na başvurarak, yukarıda sıraladığım Türk vatandaşlarının yurt dışındaki konsolosluklarda evlenmek için hazırlaması gereken evrakları temin etmelisin.

Eğer İspanyol makamları önünde evlilik yapacaksan, başvurunu İspanya’daki yetkili nüfus müdürlüğüne yapmalısın. İspanya’nın her bölgesinde evlilik için farklı prosedürler uygulandığı için, evlenmek istediğin bölgenin nüfus müdürlüğü ile iletişim kurmanı öneririm. Her türlü pasaport, evlilik için bir engelin bulunmadığına ilişkin Türk makamlardan alınmış izin belgesi, doğum belgesi gibi evraklara ihtiyacın olacağını unutma.

yabancı yetkili makam önünde evlenme

İtalya’da Evlilik

İtalya’da yerel makamlar önünde evleneceksen, nikahın belediye sarayında ya belediyelere ait mülklerde ya da özel izne tabi düğün mekanlarında belediye başkanı ya da yardımcısı tarafından kıyılır. Bu ülkede yapılacak resmi nikah töreni sonrasında evlilik sertifikanı alabilirsin.

İtalya’da evlilik işlemleri için Türkiye’de kütüğünün bulunduğu Nüfus Müdürlüğünden evli olmadığını gösteren belgeyi alıp, valiliğe apostil yaptırman ve yeminli tercümana tercüme ettirmen gerekiyor. Tercüme ettirdiğin evrağı noterden onaylatmayı unutmamalısın.

Eğer bir İtalyan ile evleneceksen, evleneceğin kişinin İtalya’daki ikametgah belgesi, her ikinizin doğum belgesi ve güncel fotoğraflarınızı da hazırlamalısın. Eğer evleneceğin kişi ve sen Türk vatandaşı iseniz ve birçok çift gibi Roma’da evlenmek hayallerinizi süslüyorsa, direkt olarak Roma Türk Konsolosluğu’na başvurabilirsiniz.

yabancı yetkili makam önünde evlenme

Rüya gibi bu ülkelerde evlilik için gereken şartlar bunlardı. Şimdi, “Yurt dışında evlilik Türkiye’de geçerli mi?” gibi bir soru kafanı kurcalıyor olabilir. Geçerli olabilmesi için bu evliliğin Türk mevzuatlarına aykırı olmaması ve Türk makamlarına bir aylık süre içerisinde bildirilerek evlilik tescil işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Bildirme işlemini, evlenecek çiftten her ikisi de Türk vatandaşı ise erkek yapar. Evlenecek kişinin yabancı uyruklu olması durumunda, bildirimi kadın Türk vatandaşının yapması gerekir. Bu kısa bilgilendirmeden sonra şimdi gel, bu tescil işlemi nasıl gerçekleşiyor onu inceleyelim:

Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenenler İçin Evlilik Tescili

Evliliğini yabancı makamlar önünde yaptıktan sonra, bu evliliği Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğüne tescil ettirmek için, bulunduğun şehir ya da eyalet hangi konsolosluğun görev alanı içerisindeyse oraya giderek, evliliği beyan etmelisin. Bu başvuruyu, kişisel olarak giderek ya da posta ile yapabilirsin. Evlilik tescil işlemi için gerekli belgeler şöyle:

 • Evliliğin tescilini isteyen ve eşlerden biri tarafından imzalanmış form dilekçe
 • Evlilik belgesinin aslı ya da evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği ile fotokopisi.
 • Evlenecek her iki kişinin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Eğer bir yabancı ile evlilik söz konusu ise yabancı uyruklu olan kişinin doğum kağıdı.

Sen de yurt dışında evlenenler kervanına katılmayı düşünüyor musun? Hadi hangi ülkede evlenmek istediğini ve kafana takılan soruları yorumlar kısmına yaz, en kısa sürede yanıtlayacağım. Eğer Türkiye’de evleneceksen, “Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsin.

Evlendikten sonra yapılması gereken işlemleri öğrenmek istersen de şu yazımıza göz atabilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Şehrindeki En İyi Evlendirme Dairesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

EVLENDİRME DAİRELERİ

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (29)

TG

T. Güç

15/10/2014

Ben de bu aralar buna takmıştım kafayı. Teşekkürler


AK

Aysel Kiral

09/02/2016

tşkler bilgiler çok iyi ,Malesef çok kısa zamanda yabancı uyruklu İtalyan türkiye ye gelip konsoloslukta mı belgeleri alabilirmi? yoksa türkiyeye gelmeden italyada gerekli evrakları almalımı? yıldırım nikah ücret kaç para tşkler 09.şubat.2016 cevap alırsam seviririm..


AE

Ali Erçek

24/04/2018

Ben türk vatandasıyım ve endonezya vatandaşı olan bir bayan ile singaporda evlenmek istiyoruz bunun için gerekli belgeler nelerdir. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ali Bey. Evleneceğiniz ülkenin resmi makamları ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.


AY

Adem Yaman

24/05/2018

Eş adayım Avusturya vatandaşı. Ben Türkiye vatandaşıyım. Avusturyada evlilik düşünüyorum. Ne gibi evraklar hazırlamam gerekir. Boşanmış biriyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Düğün.com

Düğün.com
Adem Bey Merhaba. Avusturya'da konsoloslukta mı evlenmeyi düşünüyorsunuz?

AY

Adem Yaman
Eş adayim Avusturya vatandaşı. Oranin kanunlarina göre evlilik düşünüyorum.


SG

Samet Genç

13/06/2018

Amerika Kalifornia vatandaşı olan sevgilimle çok uzun süredir konuşuyoruz ve evlenme kararı aldık ne yapmam gerekiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Samet Bey Öncelikle hangi ülkede evlenmek istediğinize karar vermelisiniz. Evlenmek istediğiniz ülkeye göre prosedürler değişecektir. Mutluluklar

S

Samet
Amerika da evlenme düşüncemiz var


HY

Havvanur Yılmaz

09/07/2018

Bosna Hersekte evlenmeyi dusunuyoruz. Ikimiz de türk vatandaşıyız ama konsoloslukta evlenmeyeceğiz oranin resmi makaminda evlenecegiz. Bosna da evlilik icin hangi belgeler gerekli bilgilendirirseniz sevinirim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Havvanur Hanım. En sağlıklı bilgi için evleneceğiniz ülkenin resmi makamları ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Mutluluklar dileriz.


CT

Ceren Tufan

24/07/2018

Merhaba, Finlandiya'nın Lapland bölgesinde evlenmeyi arzu ediyoruz, fakat Helsinki dışında bir şehirde konsolosluk vb. mevcut değil. Konsolosluklar dışındaki herhangi bir mekanda (otel, restoran vb.) nikah kıyabilmek yurtdışında mümkün müdür, bilginiz var mı acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ceren Hanım. Konsolosluk dışında evlenecekseniz, evlenmek istediğiniz ülkenin belirlediği şartlara uymalı ve istediği evrakları hazırlamalısınız.


ÖS

Özgür Sakarya

31/07/2018

İyi günler...benim evlenmek istediğim kişi Filipinler'de.kısmetse 21 Kasım'da orada olacağım.Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.ayrıca tek başına gitmek zorundayım.Malum annemin sağlık sorunları var;kardeşimin de işi çok yoğun.babam da aynı şekilde

Düğün.com

Düğün.com
Mutluluklar dileriz Özgür Bey. Hangi konuda yardım istediğinizi belirtirseniz, elimizden geleni yapmaya çalışırız.


EE

Erdal Evlek

07/08/2018

Ukrayna da Ukrayna asıllı bir bayanla evlenmeyi düşünüyorum neler yapmam gerekli şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Erdal Bey. Ukrayna yetkili makamları ile görüşerek, bu konuda bilgi almanız gerekiyor. Mutluluklar dileriz.


EA

Edanur Akbay

13/08/2018

Merhabalar ben 2019 mayıs ayı gibi romada türk konsolosluğunda evlenmek istiyorum buna ilişkin evraklar değilde konsolos nikahı ücreti ne kadar öğrenebilirmiyim?

Düğün.com

Düğün.com
Edanur Hanım Merhaba. Dışişleri Bakanlığı'nın Konsolosluk İşlemlerinin anlatıldığı internet sitesinin Evlilik başlığı altında güncel masraf bilgilerine ulaşabilirsiniz. Mutluluklar.


HG

Hacı Geçer

31/08/2018

Merhaba


HG

Hacı Geçer

31/08/2018

Merhaba fastan biriyle tanıştım evlilik için. 2014 yılında kaçak işçi olduğu için sınır dışı edilmiş 5 yıl ceza almış. Ben yeni tanıştım. Bu şahısla evlene bilirmiyim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlenmek istediğiniz kişi hakkında hukuki bir süreç işletildiği için bu konuyu bir avukata danışmanızı öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.


HA

Hewi Altay

26/09/2018

merhaba ' ben londrada yasiyorum fakat gecici oturumla burada kaliyorum. nisanlim ise yunanistanda kaliyor bu yil yunanistanda nikah yapmak istiyoruz ve istenilen evraklari turkiyeden mi almak durumundayim.benim adima babam ayni evraklari nufus mudurlugunden alamaz mi? ya da burada ki 3yillik oturumum oldugu icin ben londra turk konsoloslugundan bu evraklarin talebinde bulanamiyor muyum ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Evlenmek istediğiniz ülkenin resmi makamlarıyla görüşerek en sağlıklı bilgiyi onlardan alabilirsiniz. Mutluluklar.


KD

Kamil Delen

08/10/2018

Merhabalar, müstakbel eşim tunus vatandaşı ben türk vatandaşıyım. Tunusta resmi makamlar önünde evlenmek istiyoruz. Ve birlikte türkiye de yaşayacağız. Bosanmıs biriyim hangi evraklara ihtiyacım olacak ? Tunus apostil anlasmasına dahil bir ülke değil buna rağmen evraklarıma apostill bastırmalımıyım ne yapmalıyım son olarak türkiyede nikah kıymamıza gerek var mı ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Hangi evrakları ne şekilde düzenlemeniz gerektiğini Tunus resmi makamlarına danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Daha önce evlenip, boşandığınız için nüfus cüzdanınıza son medeni halinizin işlenmiş olması gerekiyor. Türk hukukuna uygun şekilde, her iki tarafında evlenme ehliyeti olduğu sürece, Türkiye'de de ayrıca nikah kıymanıza gerek yoktur. Ancak, evlendikten sonra bulunduğunuz bölgedeki Türk Konsolosluğu'na 1 ay içinde "evlilik belgesini" sunmanız gerekiyor.


O

Okan

12/10/2018

Merhaba ilk evlilik ve ayni zamanda bosanmayi türk makamlarina bildirmek icin ne gerekiyor

Düğün.com

Düğün.com
Bulunduğunuz bölgedeki konsolosluk görevlilerinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.


DD

Didar Dikmen

25/11/2018

Ben ingiliz erkek arkadaşımla İngiltere de evlenmek istiyorum ve geri dönüp Türkiye de yaşamak istiyorum bunun için neler gerekiyor saygılar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızın İngiltere’de Evlilik başlıklı bölümünden faydalanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek için, İngiltere'deki yetkili makamlarla görüşmenizi öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.


D

Doğan.i

13/12/2018

Merhaba ben İrlanda’ya dil eğitimine geldim. Sevgilimle de 3 yıldır birlikteyiz. Kendisi hem Türk hem İrlanda vatandaşı ama 16 senedir İrlanda’da yaşıyor. Bende 11 aydır İrlandadayım. Burda ki dönem için de bu evliliği gerçekleştirmemiz mümkün mü ya da ekstra bişeyler yapmamız gerekiyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Doğan Bey. İrlanda'daki resmi makamlara evleneceğiniz tarihten en az 3 ay öncesine kadar başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu süre, başvuruda bulunduğunuz makamın yoğunluğuna göre daha da uzayabilir. Ayrıca İrlanda makamları sizden, şu anki medeni durumunuzu gösterir belge, kimlik belgesi gibi belgeler ve bu belgelerin İngilizce çevirisini de isteyecektir. Daha detaylı ve sağlıklı bilgi için, İrlanda'daki resmi makamlar ile görüşmenizi öneriyoruz.


U

Uğurcan

21/12/2018

Merhaba, öncelikle bilgiler için teşekkürler. Kız arkadaşım Litvanya vatandaşı ve biz İtalya’da evlenmeyi planlıyoruz. Bu süreçte gerekli işlemler hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bu evliliğin Türk makamlarınca da onaylanması için ne yapılması gerekiyor? Ve son olarak evlilik sonrası kız arkadaşımın ülkesinde yaşamaya başlamak istiyoruz, bu durumda benim ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Uğurcan Bey Merhaba. İki yabancı uyruklu kişinin İtalya'da hangi şartlarda evlenebileceğini öğrenmek için, o ülkenin resmi makamlarına sormanızı öneriyoruz. Evliliği yaptığınız ülkedeki Türk temsilciliğine evlilik belgeniz ile başvurarak, evliliğinizi Türk makamlarınca tescillettirebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yerde Türk temsilciliği yoksa, evlilik belgenizin Türkçe'ye çevrilmiş halini Dışişleri Bakanlığı'na göndermeniz gerekir. Yine Litvanya'da yaşamak şartlarını öğrenmek için, sözü edilen ülke resmi makamlarına danışmalısınız. Mutluluklar dileriz.


Haydar Çelebi

08/01/2019

Ben tunus vatandaşı ile tunus makamlarında evlenecem bu türkiyede tanınır mı ve neler gerekiyor acil yanıt verir misiniz

Düğün.com

Düğün.com
Haydar Bey Merhaba. Tunus'ta Türk temsilciliğine evlilik belgeniz ile başvurarak, evliliğinizi Türk makamlarına tescillettirebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yerde Türk temsilciliği yoksa, evlilik belgenizin Türkçe'ye çevrilmiş halini Dışişleri Bakanlığı'mıza göndermeniz gerekir. Mutluluklar


AZ

Ahmet Zabun

10/02/2019

Mrb nişanlım türkmenistan vatandaşı ve rusyada evlenmeyi düşünüyoruz yardımcı olursanız lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Ahmet Bey, öncelikle mutluluklar dileriz. Yabancı bir yetkili makam önünde evlenecekseniz, en sağlıklı bilgiyi, evleneceğiniz ülkenin yetkili mercilerinden öğrenebilirsiniz.


IT

Ibrahim T

11/02/2019

Merhabalar, eş adayım macaristan vatandaşı ve macaristandaki makamlar karşısında evlilik düşünüyoruz bunun ne evraklar gerekli ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba en sağlıklı bilgiyi evleneceğiniz ülke temsilciliklerinden ya da yetkili makamlarından edinebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


ÜA

Ümit Aysal

11/02/2019

merhabalar ben Polonyalı biriyle evleniyorum bir ay sonra suan polonyadayım shengen vizemle fakat vizem evlendikten 2 hafta sonra bitiyor bu durumda vize almalımıyım yoksa evlendigim icin vizeye gerek yok mu ?

Düğün.com

Düğün.com
Bu tamamen Polonya hükümetinin, evlendikten sonra hangi koşullarda yabancılara oturum izni verdiği ile ilgili bir konu. Polonya yetkili makamlarından bilgi almalısınız. Mutluluklar dileriz.


AH

Adnan Han

15/02/2019

Kızım isveçte evlenecek damadımız türk olup çifte vatandaş kızımın buradan götürmesi gereken evraklar nelerdir. Döndüğünde evliliğini türkiyede hangi kuruma bildirmeli yahut hangi kurumlara.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Adnan Bey. Yazımızda genel olarak yurt dışı evliliklerinde ihtiyaç duyulacak belgeleri anlatmaya çalıştık. Ancak en sağlıklı bilgiyi, evliliğin gerçekleşeceği ülkedeki resmi makamlardan öğrenebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Evliliğin Türkiye'de tescili iki şekilde yapılabiliyor: İsterseniz, evliliği yapan yabancı makamdan aldığınız evlenme belgesini, evlendiğiniz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğuna bildirebilirsiniz. Eğer bulunulan yerin yakınlarında bir dış temsilcilik yoksa, evlilik belgesi, Türkçe'ye çevrilip, Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmak suretiyle, herhangi bir nüfus müdürlüğüne verilmeli. Mutluluklar dileriz.


R

Raana

20/02/2019

merhabalar ben yabanci uyrukluyum ama evleneceğim kişi türk vatandaşı ,biz gürcistanda evlenmeye düşünyörüz lütfen bunu için bize bilgi verebilir misiniz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Gürcistan'da evlenmek için nasıl bir prosedür izlenmesi gerektiği konusunda en sağlıklı bilgiyi, ilgili ülkenin resmi makamlarından öğrenebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


EO

Ercan Olgun

05/03/2019

Arkadaşlar merhaba ben moldovada evlilik yaptım Eşimi nufus kaydetme gerekiyor benden evlenme belgesi istiyorlar bu belgenin ne oldugunu bilen varmı yada varsa bana biri örnegi atsın lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Ercan Bey Merhaba. Moldova'da evlendiğinizi Türkiye'de kanıtlayabilmeniz için, evlendikten sonra o ülkenin resmi makamları tarafından size verilen belge isteniyor. Türkiye'deki evlilik cüzdanının benzeri olan belge yani. Mutluluklar dileriz.


BT

Bora Temizsoy

07/03/2019

Merhabalar, Biz yurt dışında evlenmeyi düşünen iki Türküz. Sempatik bir fikir olmasının yanında, belli bir gereksinim nedeniyle bu yolu seçmek istiyoruz. Zamanlama olarak 1 - 1,5 ay içerisinde halletsek iyi olacağını düşünüyoruz. Daha az masraflı mı olur acaba diye düşünürken aklımızdan Bulgaristan, Sırbistan veya Ukrayna geçiyor. Konsoloslukta yapılacak nikah sonrası aynı şehirde informal bir düğünümsü kutlama eğlencesi tertip etmek düşünülebilir.. Sanırım uygun bir mekanla anlaşmak dışında yerel yetkililer nezdinde bir girişime ihtiyaç olmayacaktır. (?) Bu ülkeler özelinde sayfada yazılı olanlardan farklı bir bilgi var mıdır? Şimdiden ilginize çok teşekkür ederiz.

Düğün.com

Düğün.com
Bora Bey Merhaba. Yurt dışındaki temsilciliklerimizde evlenebilmeniz için, ikametinizin bulunduğu nüfus müdürlüğünden gerekli belgeleri apostilli olarak temin etmeniz gerekiyor. Ayrıca evleneceğiniz ülkenin konsolosluğunda bir form dolduruyorsunuz ve konsolosluktan gün alıyorsunuz. Genellikle bir-iki gün gibi kısa bir sürede size gün veriliyor. Evleneceğiniz gün, iki şahidinizin de olması gerektiğini unutmayın lütfen. Başvuru yapacağınız ülke konsolosluklarının web siteleri üzerinden önceden randevu almanız gerekebiliyor. Bu nedenle en sağlıklı bilgiyi alabilmek için, başvuracağınız konsolosluğun internet sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.


SK

Settar Kenger

09/03/2019

Merhaba ben tc vatandaşıyım lakin Litvanya vatandaşıyla Litvanya da turk konsoluslugunda evlilik yapabilirmiyim resmi nikah çıkarabilirmiyim tşk ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yurt dışındaki Türk konsolosluklarında evlenebilmek için eşlerin ikisinin de Türk vatandaşı olması şartı bulunuyor. Bu nedenle Litvanya vatandaşı ile Türk konsolosluğunda evlilik yapmanız mümkün değil. Evlilik işleminizi bulunduğunuz ülkenin resmi makamlarına başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


EP

Ercan Paker

19/03/2019

Merhabalar, ben Belarus'ta (Beyaz Rusya) evlenmek istiyorum ve nişanlımda rus yani orasının vatandaşı. Nasıl bir yol ve prosedür beni bekliyor, ya da hazırlıklı olarak hangi evrakları yanımda götürmem gerek bilgi verirseniz sevinirim.

Düğün.com

Düğün.com
Ercan Bey Merhaba, Öncelikle size ve müstakbel eşinize mutluluklar diliyoruz. Genel olarak şu şekilde bilgilendirecek olursak; bulunduğunuz ülkede, Türk temsilciliklerimizde evlenmediğiniz sürece (ki evleneceğiniz kişi Türk olmadığı için konsoloslukta evlenemezsiniz), evlenmek için gerekli belgelerin neler olduğunu en sağlıklı şekilde, Belarus yetkili makamlarından edinebilirsiniz. Ama noter tasdikli pasaport çevirisi ve pasaport çevirisinin kopyası, apostilli medeni durumunuzu gösterir belge ve bu belgelerin noter tasdikli çevirisi, apostilli nüfus kayıt örneği ihtiyacınız olacak en temel belgelerdir.


H

Hatice

01/04/2019

Ben Pariste nikah yapmak istiyorum bana bu konuyla ilgili bilgi verirmisiniz? 05338692671 bu numaradan ulaşabilirsiniz teşekkür ederim.

Düğün.com

Düğün.com
İki Türk vatandaşı olarak konsoloslukta evlenecekseniz, yapılması gerekenleri yazımızda belirttik. Eğer konsolosluk dışında evlenecekseniz, her ülkenin kuralları farklı olacağından Paris'teki resmi makamlardan daha sağlık bilgi edinebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.