Damatlık Takım Elbise ve Smokin Modelleri

Damatlık modellerinden damat aksesuarlarına kadar her şey burada! Seçimini yapmadan önce mutlaka bu galerileri incele!

Damatlık Takım Elbise Nasıl Seçilir?

Düğün gününün yaklaşmasıyla birlikte yalnız gelin adayları değil damat adaylarını da tatlı bir heyecan sarmaya başlar. Belki bir gelinlik alışverişi kadar detaylı araştırma gerektirmese de damatlık seçimi de üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Damatlığın yanı sıra ayakkabı, kravat, kravat iğnesi, kol düğmesi, fular, kemer gibi aksesuarları da atlamamak gerekir.

Damatlık takımları incelediğinizde birçok model ve renk seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bu kadar çeşit arasında gözünüzün korkmasına hiç gerek yok. Çünkü sitemizde ilham alabileceğiniz her şeyi bulacaksınız. Bu sayfadaki damatlık modellerine göz atabilir, sizler için hazırladığımız rehber yazıları inceleyebilirsiniz.

Damatlık seçerken mutlaka vücut tipinize uygun bir tercihte bulunmalısınız. Örneğin ince ya da ideal vücut ölçülerine sahipseniz slim fit damatlık, yapılı bir vücut tipiniz varsa bol kesim bir takım elbise tercih edebilirsiniz.

Damatlık takım elbisesi olarak genellikle siyah smokin tercih edilse de aslında bu seçimin mekana göre yapılması gerekir. Mesela eğer bir restoran ya da sosyal tesis düğünü yapacaksanız, smokin yerine takım elbise tercih edebilirsiniz. Siyah, gri ve son dönemde çok yaygın şekilde kullanılan lacivert takım elbise modellerini inceleyebilirsiniz. Şık bir kol düğmesi ile takımınızı tamamlayabileceğiniz gibi gelin çiçeği ile uyumlu damat yaka çiçeği ile de gelinle ahenkli bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Smokin Seçimi Nasıl Olmalı?

Damatlık seçiminizde ilk dikkat etmeniz gereken şey giysinizin mekan ve gelinlik ile uyumlu olmasıdır. Bir otel düğünü düşünüyorsanız smokin en doğru seçimdir ve smokini mutlaka papyon ve kuşak ile birlikte kullanmalısınız. Papyonlu damatlık ile tercih edilmesi gereken gömlek ise ata yaka gömlek olmalıdır. Tercihiniz smokinden yanaysa kuşaklı damatlık modellerine de göz atmanızı öneriyoruz. Eğer smokin içine yelek giymek istiyorsanız, kuşak kullanamayacağınızı ve tek düğmeli smokinleri tercih etmeniz gerektiğiniz bilmelisiniz. Renk tercihinizi de siyah ya da beyaz smokinden yana yapmak, gelinle uyumlu olmanızı sağlayacaktır.

Smokin içerisinde iyi görünmek istiyorsanız, vücut tipinize uygun, size yakışan modellere yönelmelisiniz. Eğer kilo sorununuz varsa kruvaze ya da çift düğmeli smokin tercih etmelisiniz. Smokin ayakkabısının ise rugan ve bağcıklı ayakkabı olduğunu bilerek seçiminizi yapmalısınız.

Damatlık firmalarının sıralandığı sayfamızdan dilediğiniz firma ile zahmetsizce iletişime geçerek, ücretsiz fiyat teklifi talep edebilirsiniz.

Damatlık Modelleri Kaça Ayrılır?

Alışveriş süreci gelinlikte olduğu gibi uzun ve meşakkatli bir süreç olmasa da damatlık seçerken de vücut tipi, düğün mekanı https://dugun.com/dugun-mekanlari/istanbul gibi kriterlere göre seçim yapmalısınız. Damatlık için çok seçenek olmadığı yaygın bir düşünce olsa da bu kriterlere bakarak damatlık olarak smokin mi, frak mı ya da takım elbise mi tercih edeceğinize karar vermelisiniz. -Smokin: Otel ya da tarihi mekan düğünü için damatlık smokin tercih edebilirsiniz. Ancak smokin giymenin bazı kuralları olduğunu da bilmelisiniz. Klasik bir smokin kendinden kuşaklı pantolon ve ata yaka gömlek ile papyon ve kol düğmeleri ile giyilir. Smokini takım elbiseden ayıran önemli bir detay da smokin ile kemer takılmamasıdır. Genelde siyah olan smokinlere alternatif arıyorsanız tercihinizi beyaz, bordo, mürdüm ve lacivert damatlık smokin modellerinden yana kullanabilirsiniz. -Takım Elbise: Smokin ve frakta olan katı kurallar takım elbiselerde esnetilebilir. Gömlek renginden kol düğmesine, kravattan ayakkabısına kadar kendi zevkinize göre kombinleyebileceğiniz takım elbiseler, tarzınızı yansıtmak istiyorsanız uygun bir seçenek. Farklı tarz, kumaş, renk seçenekleri bulunan takım elbiselere kravat ya da papyon takabilirsiniz. -Frak: Eğer resmi ve gösterişli bir düğün organize ediyorsanız frak damatlık modelleri seçenekleriniz arasında. Genelde siyah renkli olur ve arkası uzun bele kadar yırtmacı bulunan ceket ile pantolondan oluşur. Frak gömleğiniz de mutlaka beyaz, frak ayakkabısı, parlak rugan olmalıdır. Tercihe göre yelek ile birlikte de giyilir. -Alternatif Modeller: Eğer düğününüz tarihi mekan, balo salonu, otel gibi mekanlarda yapmak yerine kır ya da kumsal düğünü tercih edecekseniz takım elbise, smokin, frak gibi resmi kıyafetlere ihtiyacınız olmayacak. Bu düğünler için damatlık olarak keten pantolon-keten ceket ve kanvas pantolon-blazer ceket kombinlerini kullanabilirsiniz. Kumsal düğünlerinde şort üzeri spor gömlek ile pantolon askıları kullanarak hoş bir görünüm yaratabilirsiniz.

Hangi Damatlık Modeli Hangi Vücut Tipine Uyar?

Damatlık satın almadan önce vücut tipinizi iyi bilmeniz ve buna göre hangi modelin size daha uygun olacağına karar vermeniz gerekiyor. -Üçgen vücut olarak da bilinen mezomorf vücut tipine sahip damat adayları için hemen her modelin yakışacağı ideal bir vücut tipi olduğunu söyleyebiliriz. Omuzları geniş, beli ince yapıdaki bu damat adaylarından biriyseniz kalın çizgili ve kareli kumaşlardan kaçınmalısınız. - Yuvarlak vücut tipi olarak da bilinen endomorf vücut tipine sahip erkekler genelde tıknaz görünümlü olup, göbek bölgelerinde fazlalıklar vardır. Böyle bir vücuda sahipseniz, tek renk veya bir rengin tonlarında damatlık tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha uzun ve daha zayıf görünebilirsiniz. Ayrıca pilili pantolonlardan uzak durmalı ve düz pantolonları tercih etmelisiniz. -Uzun boylu ve zayıf yani sıska vücut olarak bilinen ektomorf vücut tipine sahip bir damat adayıysanız vücudu saran slim-fit damatlıklardan kaçınmalısınız. Çünkü slim-fit damatlık modelleri sizi olduğunuzdan da zayıf gösterecektir. Omuzlarını geniş göstermek için geniş yakalı takım elbiseleri tercih edebilir, olduğunuzdan daha uzun görünmemek için tek renk yerine birbirinden farklı renklerde gömlek ve pantolonlarla kombinlenmiş takım elbiseleri seçebilirsiniz.

Damat Aksesuarları Nelerdir?

Damat ayakkabısının yanı sıra takımı tamamlamak için damat aksesuarlarına da ihtiyacınız olacak. Damat aksesuarlarınızı belirlerken de damatlığınızın modeli, düğün teması, gelinle uyum gibi kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz. -Damat Ayakkabısı: Damatlık içinde rahat etmek için öncelikle damat ayakkabısı seçiminizi de rahat modellerden yapmalısınız. Takımınızın modeline göre seçebileceğiniz damat ayakkabılarından, smokin ve frak ile rugan ve ince bağcıklı, takım elbise ile rugan ya da mat deri, spor takımla da keten ya da spor modelleri tercih edebilirsiniz. Kısa boyluysanız içten topuklu, boyu uzun gösteren damat ayakkabıları ile boyunuzu daha uzun gösterebilirsiniz. -Damat Saati: Satın almak istediğiniz damat saatini sadece düğünde takmak istiyorsanız damatlıkla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Takımınızla uyumlu olarak, çelik, silikon ya da deri kordonlu saat modellerini tercih edebilirsiniz. Günlük hayatınızda da takabileceğiniz bir model arıyorsanız ve sportif bir stiliniz varsa kronograf, hasır ya da çelik bilezik damat saati tercih edebilirsiniz. Casual ya da klasik giyiniyorsanız her kıyafetle uydurabileceğiniz kahverengi ya da siyah deri kayışlı saat modellerinden birini de satın alabilirsiniz. - Kemer ya da Pantolon Askısı: Damatlık olarak takım elbise giyecekseniz kemer, spor bir takım tercih ettiyseniz pantolon askısı uygun seçimler olacaktır. -Kravat, Papyon ya da Fular: Smokin ve frak için papyon, takım elbise için takımın tarzına göre kravat, papyon ya da fular tercih edebilirsiniz. Yalnız fular kullandığınızda yelek de giymeniz gerektiğini unutmayın. -Kol Düğmesi: Kol düğmeleri özellikle smokin ve frakın olmazsa olmazıdır. Ceketin altından görünen ve kol düğmesi ile süslenen gömlek manşetleri damat adayının şıklığına şıklık katar. Kol düğmelerinizi seçerken düğün temanızdan ilham alabilir ya da eşinizle baş harflerinizden oluşan bir çift kol düğmesini kullanabilirsiniz. -Damat Yaka Çiçeği: Ceketinizin yakasını süslemek için en şık yöntemlerden biri son yıllarda popüler damat aksesuarları arasında yerini alan damat yaka çiçeği kullanmak. Damatlık yaka çiçeği seçerken eşinizin gelin buketindeki çiçeklerden yararlanarak uyumlu bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Damatlıkta Yelek ve Kuşak Kullanımı Nasıl Olmalı?

Damatlık smokin giyecekseniz bilmeniz gereken en önemli kural smokinle mutlaka damat kuşağı takmanız gerektiği. Çünkü smokini ceket yakasındaki ve pantolon kenarındaki saten şeritler kadar aksesuarları da smokin yapar. Bunlar damatlık kuşağı ile papyonlardır. Damat kuşağı taktığınızda kemer takamazsınız ve kemer yerine papyonunuz ile aynı kumaştan yapılmış kuşak tercih etmelisiniz. Damat kuşağının pilileri mutlaka içe doğru bakacak şekilde takılmalıdır. Yeni yapılan kuşakların içinde genelde para ya da anahtar koyabilmeniz için gizli cep bulunuyor. Damatlık yelekler özellikle tek sıralı smokinler içine giyilir. Kruvaze modeller için uygun değildir. Yelek kullanıyorsanız kuşak kullanmamalısınız. Damatlık yeleğinin vücudunuzu sarmasına ve düğmeler iliklediğinde göğüs bölümünün rahat olmasına özen göstermelisiniz. Özel dikim yelek yaptırıyorsanız cep yaptırmamanız daha uygun olur. Çünkü bu smokini daha spor hale getirecektir.

Damatlıkta Fiyat Değişimi Nasıl Oluyor?

İddialı bir tarzınız varsa veya hafifçe çıkan göbeğiniz yüzünden hazır modellerin sizde iyi durmayacağını düşünüyorsanız özel dikim damatlık modellerini tercih edebilirsiniz. Ancak burada diğer şartları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Örneğin; bütçeniz hangisi için daha elverişli? Damatlığınızın hazır giyim ya da özel dikim olması da fiyat farkını oluşturuyor. Bilmeniz gereken bir nokta da damatlık modelleri arasında smokin ve frak fiyatlarının damatlık takım elbiselere kıyasla daha pahalı olduğu. Hazır modellere kıyasla özel dikim damatlık fiyatları kumaş seçimine göre artış gösteriyor. Size uygun damatlığı özel dikim yapan ya da hazır giyim damatlık mağazalarından kolayca bulabilirsiniz. Sayfalarımızda yer alan yüzlerce damatlık modellerini inceleyebilir, bu konuda hizmet veren birçok damatlık firmasına kolayca ulaşarak, ücretsiz fiyat teklifi isteyebilirsiniz.