2023 Damatlık Modelleri ve Fiyatları

Her tarza ve vücut tipine uyum sağlayacak damatlık modelleri burada! Hemen incele, sana uygun damatlık modelini seç!

Lacivert Damatlık Smokin Modeli

Model

: Lacivert Damatlık Smokin Modeli

Özellikler

: Lacivert, Regular Fit

Gri Damat Takım Elbise Modeli

Model

: Gri Damat Takım Elbise Modeli

Özellikler

: Gri, Slim Fit

Siyah Renk Smokin Modeli

Model

: Siyah Renk Smokin Modeli

Özellikler

: Siyah, Regular Fit

Lacivert Smokin Damatlık Modeli

Model

: Lacivert Smokin Damatlık Modeli

Özellikler

: Lacivert, Slim Fit

Lacivert Damatlık Takım Elbise

Model

: Lacivert Damatlık Takım Elbise

Özellikler

: Lacivert, Slim Fit

Bordo Renk Damatlık Modeli

Model

: Bordo Renk Damatlık Modeli

Özellikler

: Bordo, Regular Fit

Renkli Damatlık Takım Elbise Modeli

Model

: Renkli Damatlık Takım Elbise Modeli

Özellikler

: Mavi, Kahve, Slim Fit

Siyah Renkli Smokin Modeli

Model

: Siyah Renkli Smokin Modeli

Özellikler

: Siyah, İtalyan

Lacivert Smokin Damatlık Modeli

Model

: Lacivert Smokin Damatlık Modeli

Özellikler

: Lacivert, Regular Fit

Siyah Smokin Damatlık Modeli

Model

: Siyah Smokin Damatlık Modeli

Özellikler

: Siyah, Regular Fit

Siyah Takım Elbise Modeli

Model

: Siyah Takım Elbise Modeli

Özellikler

: Siyah, İtalyan

Slim Fit Takım Elbise Modeli

Model

: Slim Fit Takım Elbise Modeli

Özellikler

: Lacivert, Slim Fit

Siyah Damatlık Modeli

Model

: Siyah Damatlık Modeli

Özellikler

: Siyah, Regular Fit

Gümüş Detaylı Buz Mavisi Damatlık Modeli

Model

: Gümüş Detaylı Buz Mavisi Damatlık Modeli

Sayfa 1 / 1
Firmanız Burada Yer Alsın.

Firmanız Burada Yer Alsın.

Binlerce Yeni Çifte Ulaşın!

Her yıl evlenen 3 çiftten 2'si, Düğün.com'da 50.000'in üzerinde firmayla tanışıyor. Siz de burada yerinizi alın, çiftlerle anlaşmaya başlayın!

Erkek Damatlık Modelleri Nasıl Olur?

Gelinlik kadar olmasa da damatlık için de birçok seçeneğiniz olduğunu bilmelisiniz. Damatlık olarak smokinler, takım elbiseler, fraklar, keten takımlar ve şortlu, şalvarlı gibi farklı tarzda alternatifleriniz bulunuyor. Size uygun damatlığı seçerken de vücut tipiniz, düğün mekanınız ve mevsim gibi kriterlere dikkat etmelisiniz. Bu damatlık modellerine kısaca değinelim.

Frak Damatlık Modelleri

Eğer resmi ve gösterişli bir düğün organize ediyorsanız frak damatlık modelleri seçenekleriniz arasında. Fraklar, arkası uzun bele kadar yırtmacı bulunan ceket ile pantolondan oluşur. Frak gömleğiniz de mutlaka beyaz, frak ayakkabısı, parlak rugan olmalı. Tercihe göre yelek ile birlikte de giyilebiliyor.

Düğün fotoğraflarınızda müstakbel eşinizin dikkat çeken gösterişli gelinliğine, şık bir frak damatlıkla eşlik ederek mükemmel bir görüntü yaratabilirsiniz. Tarihi mekan ya da otel gibi ihtişamlı düğün mekanlarında bu takımları tercih edebilirsiniz.

Frakların, nostaljik bir görünüm yaratması nedeniyle vintage tarzdaki düğünler için de en iyi damatlık modelleri arasında olduğunu da söylemek mümkün.

Damatlık Takım Elbiseler

Damatlık takım modellerini incelediğinizde birçok model ve renk seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bu kadar çok damatlık takımı çeşidi karşısında gözünüzün korkmasına hiç gerek yok. Takım elbiseler ceket ve pantolondan oluşuyor. Yelekle birlikte satılan üç parça takım damatlıklarla da karşılaşmanız mümkün. Takım elbise içinde mutlu hissetmek istiyorsanız takım elbise damatlık kumaşının kaliteli olmasına dikkat etmeli, pamuklu hava geçiren kumaşları seçmelisiniz.

Gömlek modelinizi takımınız ile uyumlu seçmeli ve üzerinize tam oturduğuna emin olmalısınız. Düz renk takımlarla desenli gömlekleri kullanabilirsiniz. Desenli erkek damatlık takım elbiseleriyle ise düz gömlek modellerini öneriyoruz.

Damatlık takım elbise modelleri arasından hangisini seçerseniz seçin, takım pantolonuna mutlaka kemer takmalısınız. Pantolonda dikkat etmeniz gereken detay paçaların ayakkabı tabanına kadar olmaması. Kravat kullanacaksanız gömlek ve takıma yakışan bir kravat tercih etmelisiniz. Ceketin tam oturması da kollarınızı rahatça hareket ettirebilmeniz için önemli.

Damatlık takım elbisesi olarak genellikle siyah takımlar tercih edilse de aslında bu seçimin mekana göre yapılması gerekiyor. Örneğin; eğer bir restoran ya da sosyal tesis düğünü yapacaksanız, siyah, gri ve son dönemde çok yaygın şekilde kullanılan lacivert takım elbise modellerini inceleyebilirsiniz.

Smokin ve frakta olan katı kurallar takım elbiselerde esnetilebiliyor. Gömlek renginden kol düğmesine, kravattan ayakkabısına kadar kendi zevkinize göre kombinleyebileceğiniz takım elbiseler, tarzınızı yansıtmak istiyorsanız uygun bir seçenek. Farklı tarz, kumaş, renk seçenekleri bulunan takım elbiselere kravat ya da papyon takabilirsiniz.

Damatlık Smokin Modelleri

Erkek smokin damatlık modelleri arasından seçim yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey giysinizin mekan ve gelinlik ile uyumlu olması. Smokinler ihtişamlı düğünlerde giyilebilecek takımlardır. Örneğin; bir otel düğünü düşünüyorsanız smokin en doğru seçimlerden biri olacaktır. Smokini mutlaka papyon ve kuşak ile birlikte kullanmanızı öneriyoruz.

Papyonlu damatlık ile tercih edilmesi gereken gömlek ise ata yaka gömlek olmalı. Eğer smokin içine yelek giymek istiyorsanız, kuşak kullanamayacağınızı ve tek düğmeli smokinleri tercih etmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Smokin ceketinin boyu manşetlerinden kısa olmalı. Yelek boyu, pantolonunun bel kısmından biraz daha uzun görünmeli. Yelekli smokin tercih edeceksen smokinin asla kruvaze olmamalı, tek sıra düğmeli olmalı. Renk tercihinizi de siyah ya da beyaz smokinden yana yaparak gelinle uyumlu bir görüntü yaratabilirsiniz.

Smokin ceketlerinin tek yırtmaçlı, pantolonların paçası ise kısa olmalı, ayakkabının üzerine dökülmemeli. Gerçek bir smokinin pantolonunun kenarlarında tıpkı ceketin yakasında olduğu gibi saten şerit olduğunu da hatırlatalım.

Smokinle iyi görünmek istiyorsanız, vücut tipinize uygun, size yakışan modellere yönelmelisiniz. Eğer kilo sorununuz varsa kruvaze ya da çift düğmeli smokin tercih ederek fit bir görünüm yakalayabilirsiniz. Smokin ayakkabısının ise rugan ve bağcıklı ayakkabı olduğunu bilerek seçiminizi yapmalısınız.

Keten Damatlık Modelleri

Keten damatlık modellerini, sahip olduğu rahat ve şık tasarımla ayrıca inceleyebiliriz. Özellikle kır, kumsal, havuz başı gibi açık alanlarda düğün yapmayı planlayan beylerin tercihi keten damatlıklar oluyor. İlkbahar ve yaz damatlık modellerinin başında da keten takımlar yer alıyor. Kravat ve kol düğmeleri gibi aksesuarları kullanmanızı gerektirmeyen veya hareketlerinizi kısıtlamayan keten takımlar samimi organizasyonlar için ideal seçeneklerden.

Krem, sarı, turuncu damatlıklar gibi farklı renklerde keten takımlarını açık hava düğünlerinde tercih edebilirsiniz. Renk seçiminde tarzınızı dikkate alabilirsiniz. Eğer farklı damatlık modelleri ilginizi çekiyorsa çiftlik düğünlerinde bahçıvan damatlık modellerini düşünebilirsiniz. Kumsal düğünleri için ise şortlu damatlıklar uygun seçim olacaktır. Kır düğünleri damatlık modelleri arasında da askılı damatlıkları sayabiliriz.

Organizasyona Göre Damatlık Çeşitleri

Söz, nişan, nikah gibi düğün dışı organizasyonlarda farklı damatlık modellerini tercih edebilirsiniz. Sözde ne giyilir, nişan için hangi damatlık modelleri uygun? Bu soruların da yanıtlarını verelim.

Nişan Damatlığı Modelleri

Nişan için damatlık seçimi yaparken öncelikle nişan mekanınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Evde nişan için söz organizasyonlarında olduğu gibi rahat takım elbise modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak nişanınızı bir mekanda yapacaksanız mekanın tarzına göre seçim yapmanız daha uygun olacaktır. Örneğin; otelde yapılacak bir nişanda, nişanlınızla da uyum sağlamak için smokin giyebilirsiniz. Yelek seçiminiz ise smokinin kuşaklı olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Kuşaklı smokinlerle yelek giymemeniz daha doğru olacaktır. Bir kır alanını tercih edecekseniz keten takım elbise gibi rahat ve fresh seçimler yapmaya dikkat edebilirsiniz.

Söz İçin Damatlıklar

Söz merasimlerinin genellikle evde yapıldığını göz önünde bulundurursak söz damatlık modellerinin rahat olmasının önem taşıdığını söyleyebiliriz. Damat adayı söz merasimlerinde takım elbise giymeli. Dar pantolon ya da ceketli modeller hareketlerini kısıtlayacağı için comfort fit modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Oturduğunuzda çoraplarınız da dikkat çekeceği için damatlık modeliniz ve tarzınızla uyumlu bir çorap tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Klasik takımlar ile çorap seçimi renkli ve dikkat çeken şekilde olmamalı. Daha spor bir tarzını varsa çorabınızı renkli seçebilirsiniz.

Seçiminizi mevsime göre de yapabilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında kravatlı takım elbise modellerini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz sözlünüzün elbisesinin renginde bir kravat takabilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında ise pantolon ve blazer ceketten oluşan bir damatlık seçebilir, şık bir gömlekle takımınızı tamamlayabilirsiniz. Kravat takmak yerine damat yaka çiçeği ya da mendille hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Nikah Damatlık Modelleri

Nikah için damatlık seçerken ise düğünlerde giyilecek damatlıklara kıyasla daha rahat tasarımlara yönelmeyi düşünebilirsiniz. Siyah takım elbise ya da smokinler uygun seçim olabilir. Bordo, gri, lacivert smokin ve takım elbiseler de bu organizasyonlar için ideal seçenekler arasında.

Nikahta da seçiminiz rahat modellerden yana olmalı. Spor takımlar sunduğu rahatlık ve şıklıkla en çok tercih edilen damatlık modelleri arasında. Smokin ya da takım seçiminize göre papyon, kravat gibi boyun bağlarını da unutmayın. Müstakbel eşinizin gelin buketiyle uyumlu bir damat yaka çiçeği ile de hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Damatlık Aksesuarları Nelerdir?

Damatlık alırken işiniz takımı seçmekle bitmiyor. Seçtiğiniz takımı, doğru aksesuarlarla da tamamlamalısınız. Damat yaka aksesuarları arasından hangisini seçmelisiniz? Papyonlu mu, kravatlı mı yoksa yaka iğneli damatlık mı istiyorsunuz? Şapkalı damatlıklar kime yakışır? Doğru bir kombin için verdiğimiz ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Damatlık Ceket Modelleri

Damatlık ceketlerinin birçok seçeneği bulunuyor. Takım elbiselerde klasik ve blazer ceketler öne çıkarken, smokin ceketleri yaka tipine ve düğme dizilimine göre farklılık gösteriyor. Klasik bir smokinin ceket yakaları, ceket düğmeleri, cep ağızları saten kaplı oluyor. Ceketteki düğme sayısı takımınızın tarzını belirleyen bir ayrıntı. Çift düğmeli olarak da geçen, bir kanadı diğer kanadın üzerine iliklenen ceket tasarımına sahip smokinlere kruvaze smokin olarak adlandırılıyor. Takımınız kruvaze damatlık modelleri arasından seçtiyseniz mutlaka düğmeleri ilikli kullanmalısınız. Tek düğmeli ceketleri ise ister açık ister ilikli kullanabilirsiniz.

Ceketin yaka kısmına şal takılmış görünümüne sahip, saten yaka detayının ortada birleştiği smokin tipi şal yaka smokin olarak adlandırılıyor. Şal yaka damatlıklar spor tarzda damatlık arayan beyler için uygun bir smokin modeli diyebiliriz. Şal yaka tasarımlara kıyasla daha klasik bir havaya sahip olan kruvaze yaka smokinler ihtişamlı düğünler için ideal.

Ceketin yaka kısmı yukarı doğru kesik şekilde gelen ceket tipine kırlangıç yaka deniyor. Genellikle ihtişamlı düğünlerde kırlangıç yaka damatlıklar tercih ediliyor.

Damatlık Ayakkabıları

Damatlık içinde rahat etmek için öncelikle damat ayakkabısı seçiminizi de rahat modellerden yapmalısınız. Takımınızın modeline göre seçebileceğiniz damat ayakkabılarından, smokin ve frak ile rugan ve ince bağcıklı, takım elbise ile rugan ya da mat deri, spor takımla da keten ya da spor modelleri tercih edebilirsiniz. Kısa boyluysanız içten topuklu, boyu uzun gösteren damat ayakkabıları ile boyunuzu daha uzun gösterebilirsiniz.

Kuşaklı Damatlık Modelleri

Kuşak damat aksesuarları fraklarda ve smokinlerde kullanılıyor. Eğer seçtiğiniz damatlık kuşaklı bir modelse, kuşağın pilili olması ve pilileri içe doğru bakması gerektiğini de unutmayın. Damat kuşağı taktığınızda kemer takamazsınız ve kemer yerine papyonunuz ile aynı kumaştan yapılmış kuşak tercih etmelisiniz. En yeni damatlık modellerine kuşakların içinde genelde para ya da anahtar koyabilmeniz için gizli cep bulunduğunu da ekleyelim. Damatlık olarak takım elbise giyecekseniz kemer, spor bir takım tercih ettiyseniz pantolon askısı uygun seçimler olacaktır.

Kravatlı Damatlık Modelleri

Damatlıkta boyun bağı kullanmak istiyorsanız, seçeceğiniz damatlık kravatlı olabilir. Damatlık kravat modelleri arasından eşinizin gelinliğine, düğün konseptinize ve takımınızın rengine göre seçim yapabilirsiniz. Peki damatlıkta papyon mu kravat mı takmalıyım diye düşünenler ne yapmalı? Smokin için papyon, takım elbise için takımın tarzına göre kravat, papyon ya da fular tercih edebilirsiniz.

Damatlık Gömlek Modelleri

Damatlıkla giyeceğiniz gömleği seçerken takımınıza göre karar verebilirsiniz. Fraklar için özel işlemeler, fırfırlarla hareketlendirilmiş, ata yaka gömlek seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Takım elbiselerde ise daha rahat seçim yapabilirsiniz. Damatlığınızın rengine göre bir renk seçerek vücudunuza uygun bir gömlek alabilirsiniz. Eğer fazla kilolarınız varsa gömlek seçiminizi çok dar ya da çok bol modellerden yapmamalısınız. Vücudu tam olarak sarmayan, gövdenizden bir-iki parmak daha geniş olan damatlık gömleklerini düşünebilirsiniz.

Smokinlerde de gömleğinizin rengini takımınızın rengiyle uyumlu olacak şekilde yapmalısınız. Ancak şunu da belirtelim: Giyeceğiniz smokin hangi model veya hangi renk olursa olsun gömlek seçimini ata yaka modellerden yapmalısınız. Smokin gömleğini diğer gömlek modellerinden ayıran en önemli özelliklerin başında kol düğmeli olması gerekliliğinin geldiğini de belirtelim.

Papyon Damatlık Modelleri

Aradığınız damatlık papyonlu bir modelse, seçiminizi smokin takımlar ve frak modelleri arasından yapabilirsiniz. Smokin ve frakta olduğu kadar olmasa da takım elbiselerin de papyonlu damatlık modelleri arasında sayabiliriz. Eğer klasik modellerden hoşlanıyorsanız siyah papyonlu damatlıklara yönelebilirsiniz. Farklı tarzınızı ortaya koymak isterseniz yeni moda damatlıklarda kullanılan renkli ve desenli papyonları da kullanabilirsiniz.

Yelekli Damatlık Modelleri

Frak, smokin ve takım elbiselerde kullanılan yelekler en popüler damat aksesuarları arasında. Damatlık yelek modelleri özellikle tek sıralı smokinler içine giyiliyor. Kruvaze modeller için uygun değiller. Yelek kullanıyorsanız kuşak kullanmamalısınız. Damatlık yeleğinin vücudunuzu sarmasına ve düğmeler iliklediğinde göğüs bölümünün rahat olmasına özen göstermelisiniz. Özel dikim yelek yaptırıyorsanız cep yaptırmamanız daha uygun olur. Çünkü bu damatlığı daha spor hale getirecektir.

Zincirli Damatlık Modelleri

Zincir detaylar damatlık takımların farklı bölgelerinde kullanılıyor. Ancak yeni sezon damatlıklarda özellikle yaka aksesuarı olarak tercih edildiğini söyleyebiliriz. İki yakayı birbirine tutturan zincirler, farklı ve şık bir görünüme sahip olmak isteyen damat adaylarının en yeni trendleri arasında.

Birçok smokin ve frak damatlık zincirli ceketli seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Ceketin yakasında ya da düğmelerinde kullanılan zincirler bu takımlara hareket katıyor. Özellikle ihtişamlı düğünlerde ceketi zincirli tasarımları tercih edebilirsiniz. Bu aksesuarların, damatlığa köstekli saat kullanılıyormuş gibi nostaljik bir hava kattığını da ekleyelim.

Pantolon Askılı Damatlık Modelleri

Düğününüzde alışılmışın dışında bir görünüm istiyorsan pantolon askılı damatlıklar tam size göre. Pantolon askılı damatlıklar, yeni sezon damatlık modelleri arasında en çok karşılaştığımız tasarımlar arasında. Damatlık olarak takım elbise giyecekseniz kemer, spor bir takım tercih ettiyseniz pantolon askısı uygun seçim olacaktır. Bu modellerin sadece spor tarzda bir görünüm sağlayacağını düşünmeyin. Pantolon askılı damatlık modelleri özellikle rustik ve bohem tarzda, kır ya da çiftlik düğünlerinde sıkça tercih ediliyor. Bu mekanların cıvıl cıvıl ortamına uyum sağlarken tarzınızdan ödün vermek istemiyorsanız pantolon askılarını kullanabilir, şapkalı damatlıkları tercih edebilir ya da kombininizi renkli çiçeklerle hareketlendirebilirsiniz.

Farklı Tarzlarda Damatlık Modelleri

Spor, klasik ya da ihtişamlı. Farklı tarzlara sahip damat adaylarına hitap eden damatlık modellerine de değinmeden geçmeyelim.

Klasik Damatlık Modelleri

Klasiklerden şaşmayan damat adaylarının tercihi olan damatlık modelleri genellikle klasik takım elbiseler ve smokinler oluyor. Siyah, gri, beyaz takımlar ile beyaz ceketli siyah damatlıklar, klasik modellerden hoşlanan damat adayları için ideal seçenekler arasında. Bu takımların ceket ve pantolonlarının, modern tasarımlara kıyasla daha bol olduğunu söylememiz mümkün. Bu nedenle fazla kilolarınız varsa, slim fit damatlıklar yerine klasik modellere yönelmeniz gerektiğini de eklemeden geçmeyelim.

Spor Damatlık Modelleri

Şıklığı kadar rahatlığını da önemseyen damat adaylarının tercihi sportif damatlık modelleri oluyor. Erkek spor damatlık modelleri, slim fit, comfort fit gibi rahat, klasik takımlara kıyasla günlük giyim formuna daha yakın parçalardan oluşuyor. Kravatsız damatlık modelleri ile blazer ceketler, gömlek yerine giyilen tişörtlerle oluşturulan takımları damatlık spor takım elbiseler arasında sayabiliriz. Bu takımları spor ayakkabılarla kombinleyerek tarzınızı ortaya koyan bir görünüm yaratmanız mümkün. Bu görünümü kır, kumsal, çiftlik alanları gibi samimi ve fresh düğün mekanlarında tercih edebilirsiniz.

Vintage Damatlık Modelleri

Düğünde nostaljik bir görünüm isteyen damat adaylarının tercihi retro damatlıklar oluyor. Bu konuda damat adaylarının birçok alternatifi var. Hem vintage gelinliklerin popülaritesi artar da damatlıklar geride kalır mı? İster eski tarz bir takım elbise giyebilir ister pantolon askısı ya da kasket gibi aksesuarlarla da nostaljik bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Nostalji seven çiftlerin tercihi olan vintage düğünlere yakışacak damatlık seçeneklerini araştırıyorsanız önce dönem seçimi yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. 20'ler, 50'ler gibi farklı dönemler arasından size en uygun dönemi seçebilirsiniz. Örneğin; ilhamınızı 1920'lerden almak istiyorsanız bol kesimli takımları düşünebilirsiniz. Dilerseniz görünümünüzü keskin hatlı bir fötr şapkayla tamamlayabilirsiniz. 1920'lerin gangster tarzına sahip bu görünümü, özellikle zayıf damat adaylarına öneriyoruz.

Bohem Damatlık Modelleri

Klasik modeller size göre değilse, çılgın bir çiftseniz ve klasik bir düğün töreni yerine arkadaşlarınızla sabahlara kadar eğleneceğiniz bir kutlama düşünüyorsanız ceketler, değişik damatlık modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Şık bir pantolonla rahat bir blazer ceket sportif ve özgür ruhunuza en çok yakışacak damatlık alternatifi olabilir. Kutlama yapacağınız mekanın ambiyansına göre klasik takımlar yerine salaş damatlık modellerine yönelebilirsiniz. Bir pantolon yerine şık bir kot giyebilirsiniz. Tarzınıza uyuyorsa şalvarlı damatlıklar da uygun seçenekler arasında. Spor bir gömlek ve pantolon askısı; kravat ya da papyon yerine bir fular ya da yaka çiçeği, ceket yerine karizmatik bir yelek gibi alternatif aksesuarlar ile de tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.

Sade ve Modern Damatlık Modelleri

Cool damatlık modelleri size göreyse sade ve modern seçeneklere yönelebilirsiniz. Siyah takım elbiselerin klasik görünümüne, slim fit kalıplarla modern bir yorum katmak mümkün. Fazla desen ya da renk bulundurmayan, tek ya da iki renk modellerle hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Papyon ya da kravat yerine yaka iğnelerinin kullanıldığı tasarımlar da tercih edebileceğiniz tarz damatlık modelleri arasında.

Kesimine Göre Damatlık Modelleri

Geçtiğimiz yıllarda klasik kesimli damatlıklar hüküm sürerken, İtalyan kesim damatlıklar da en çok tercih edilen takımlar arasındaki yerini aldı. Klasik kesimli damatlıklar her vücut tipine uyum sağlarken İtalyan kesim modeller, slim fit damatlık kategorisine de girdiği için özellikle fit beylerin tercihi oluyor.

Özellikle büyük beden damatlıkların klasik kesimde olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada işinize yarayacak birkaç ipucu da verelim. Dar kesim damatlık modelleri zayıf beyler içindir. Eğer fazlalıklarınız varsa damatlığınızda siyah renk tercih etmelisiniz. Ayrıca kuşak kullanmayı da deneyebilirsiniz. Damat kuşağı göbeğinizi kapatarak saklayacaktır. Tıpkı damatlığınızın rengi gibi kuşağınızda da siyah tercih etmenizde fayda var. Çünkü beyaz gibi açık renk damatlıklar dikkatleri fazlalıklarınızın olduğu bölgeye çekmenize sebep olabilir. Ayrıca sıralı düğmeli bir ceket yerine kruvaze kesim bir damatlıkla göbeğinizi kamufle edebilirsiniz. Kruvaze ceketleri düğmelerini kapatarak kullanmayı da unutmayın. Aksi halde salaş bir görünüm oluşturarak kilolu bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Farklı Renklerde Damatlık Modelleri

Siyahtan maviye, bordodan kahverengine kadar birçok renkte damatlık seçeneğiniz var. Peki hangi renkte damatlık sizin için uygun? Detayları inceleyip karar verebilirsiniz.

Siyah Damatlık Modelleri

Damat adaylarının en çok tercih ettiği damatlık modelleri siyah renkte modeller oluyor. Bu tasarımlar arasından seçim yaparken düğün mekanınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Siyah takım elbiseler ve smokinler otel düğünlerine çok yakışırken, siyah frak, smokin gibi simsiyah damatlıklar tarihi mekan düğünlerinin ihtişamına ayak uyduruyor.

Siyah damatlığınızı çeşitlendirmek için ince çizgili kumaşları kullanabilir ya da desenli yelek ve kuşakları tercih edebilirsiniz. Siyah takımlar genellikle beyaz gömleklerle kullanılsa da siyah gömlek damatlıklara cool bir hava katıyor.

Siyahtan vazgeçemiyor ama hareketli bir tasarım tercih etmek istiyorsanız siyah beyaz damatlık modellerine yönelebilirsiniz. Beyaz ceket siyah pantolon damatlık modelleri sizin için uygun seçim olabilir.

Beyaz Damatlık Modelleri

Kulüp ve davet alanları ile sosyal tesislerde yapılacak bir düğünde beyaz bir damatlık, ortamın rahat-şık atmosferine çok uygun olabilir. Kır düğünlerinin fresh havasına da açık renk damatlık modellerini çok yakıştırdığımızı söyleyebiliriz.

Damatlık, yelek ve fular da dahil olmak üzere bütünüyle beyaz olabileceği gibi, siyah şerit ve papyonla da kullanılabilir. Birçok damat adayı beyaz ceketli smokin tercihi yapıyor. Her ne kadar beyaz riskli bir seçim olsa da ülkemizde beyaz smokin çok seviliyor. Fakat otel düğünü ve gösterişli bir düğün değilse beyaz smokin önermiyoruz.

Beyaz bir damatlık giyiyorsanız, takımınızın, müstakbel eşinizin gelinliğinin beyazıyla aynı tonda olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin; eğer gelinliğin rengi kırık beyaz tonlarındaysa siz de kırık beyaz damatlık giyebilirsiniz. Yoksa aradaki ton farkı dikkatli gözlerden kaçmayacak ve hoş görünmeyecektir.

Beyaz bir damatlığın yakışacak gelinliği seçmekte zorlanmayacaksınız. Gelin ve damadın beyaz bir bütünlük içinde olacağı düğününüzde, iki taraf arasındaki farkı vurgulamak için ihtişamlı takılar ve gösterişli aksesuarlar kullanmanız yeterli. Açık renk damatlık adaylarını açık ten rengine sahip damat adaylarına önermediğimizi de belirtelim. Bu tasarımlar esmer erkek damatlık modelleri arasında yer alırken, koyu tenle çok hoş bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

Bordo Damatlık Modelleri

Bordo renk damatlıklar, renkli damatlık modelleri arasında öne çıkan tasarımlardan. Bu renkte damatlık bordo ceket siyah pantolon ikilisinden oluşabildiği gibi tamamı bordo damatlıkları da birçok markanın ürün seçenekleri arasında görebiliyoruz. Bordo damatlık takım elbiseleri, restoran, kulüp ve davet alanları ile kır düğünlerinde rahatlıkla giyebilirsiniz. Bordo smokin damatlıklar ise tarihi mekan ve otel düğünleri için ideal seçenekler arasında.

Lacivert Damatlık Modelleri

O bir klasik! En az siyah ve beyaz damatlıklar kadar tercih edilen bir diğer damatlık lacivert renkte olanlar diyebiliriz. Lacivert smokin damatlıkların ihtişamlı düğün mekanlarına çok yakıştığını belirtelim. Havuz başı düğünlerine hakim mavi tona ise yine lacivert damatlık takım elbiseler ya da smokinlerle eşlik edebilirsiniz.

Gri Damatlık Modelleri

Modası hiç geçmeyen damatlık renklerinden bir de gri. Koyu gri damatlıklar ihtişamlı düğün mekanlarına damatlık gri takım elbiseler ise restoran düğünlerinin asaletine çok yakışıyor. Mevsimine göre, koton, yünlü, tüvit gibi kumaşlardaki açık ya da koyu gri ya da füme damatlıkları tercih edebilirsiniz.

Mavi Damatlık Modelleri

İlkbahar ve yaz düğünlerinde damatlığınızda dilediğiniz gibi açık renk kullanabilirsiniz. Mavi rengin birçok tonu damatlık modellerine karşımıza çıkıyor. Açık mavi damatlıklar ilkbahar ve yaz düğünleri için ilk önereceğimiz seçeneklerden. Buz mavi damatlık modelleri ile bebe mavisi damatlıklar açık hava düğünlerinde en çok tercih edilen tasarımlardan. Buz mavisi smokinler bir otelin havuz başına, bu renkte takımlar ise kır ve kumsal düğünlerine çok yakışıyor. İhtişamlı düğün mekanlarına ise gece mavisi damatlık modelleri ile parlament mavisi damatlıkları önerdiğimizi de ekleyelim. Saks mavisi damatlıklar da yine bu mekanlar için ideal seçenekler arasında.

Krem Damatlık Modelleri

Sıcak mevsimlerde yapılan düğünlere en çok yakıştırdığımız modeller krem renk damatlıklar. Özellikle keten kumaştan krem ve bej damatlıklar bu mevsimler için ideal seçenekler arasında. Kır ve kumsal düğünleri için uygun renklerden olan bu tasarımların en çok tercih edilen seçenekleri arasında ekru damatlık modellerinin de bulunduğunu ekleyelim.

Pembe Damatlık Modelleri

Pembe tonlarında damatlık modelleri da sıcak düğünlere çok yakışıyor. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kır, kumsal ve tekne gibi mekanlarda evlenecek beylerin tercihi oluyor. Mevsimle uyumlu fresh bir görünüm için ister tamamı pembe ister pembe ceketli, beyaz ya da siyah pantolonlu damatlık takımlarını tercih edebilirsiniz.

Kırmızı Damatlık Modelleri

Bohem tarzda tasarımlardan hoşlanan damat adaylarının tercihi kırmızı damatlıklar gibi iddialı renkteki tasarımlar oluyor. İddialı bir tarzını varsa tamamı kırmızı damatlık modellerini tercih edebilirsiniz. Tamamı kırmızı modeller fazla iddialı geliyorsa, ceketi kırmızı modellere yönelebilirsiniz.

Yeşil Damatlık Modelleri

Doğayla iç içe bir düğün planlıyorsanız mekanla uyumlu bir görünüm için yeşil renkte damatlık modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Tarzınıza göre renkli aksesuarlarla hareket katabileceğiniz bu modelleri özellikle bohem tarzdaki damat adaylarına öneriyoruz. Açık yeşil modelleri ilkbahar ve yaz, zümrüt yeşili damatlıklar gibi bohem tonlardaki takımların sonbahar düğünlerine de çok yakıştığını belirtelim.

Mor Damatlık Modelleri

Renkli damatlık arayan damat adaylarının tercihi olabilecek seçenekler arasında mor damatlıklar da yer alıyor. Özellikle sonbahar düğünlerine çok yakıştırdığımız bu tasarımların tonları da tercih edebileceğiniz modellerden. Mürdüm damatlık modelleri de bu mevsim için uygun takımlar arasında.

Kahverengi Damatlık Modelleri

Sonbahar düğünleri demişken kahverengi damatlıklara da değinmemek olmaz. Eğer sonbaharda evlenecekseniz, sütlü kahve ve toprak tonlarına yönelip, kravat, papyon, pantolon askısı gibi detaylarda turuncu, kahverengi gibi renklere yer vermeniz çok hoş bir görünüm yaratabilir. Kahverengi damatlıkları en çok bohem ve vintage tarzdaki damat adaylarına önerdiğimizi de ekleyelim.

Desenli Damatlık Modelleri

Yeni model damatlıklar arasında desenli tasarımların da öne çıktığını söyleyebiliriz. Eğer klasik modellere alternatif seçenekler arıyorsanız sizin için en güzel damatlık modelleri desenli olanlardır diyebiliriz.

Desenli tasarımların en çok tercih edilenleri çizgili damatlıklar oluyor. Özellikle tarihi mekan ya da otel gibi ihtişamlı mekanlar için en şık damatlık modelleri arasında yer alan çizgili takımları tercih edecekseniz, dikine çizgilerin her zaman boyu olduğundan daha uzun göstereceğini bilmelisiniz. Zayıf damatlar enine, kısa ya da kilolu damat adayları ise dikine çizgili modelleri tercih edebilir.

Kareli damatlık modelleri de desenli takımlarla ilgilenen beyler için ideal. Tamamı kareli modelleri seçebileceğiniz gibi sadece ceketi, pantolonu ya da yeleği kareli takımları da düşünebilirsiniz. Aksesuarlarını da desenin rengiyle uyumlu modellerden seçebilirsiniz. Özellikle renkli seçeneklerinin en moda damatlıklar arasında öne çıktığı kareli takımlarım kır düğünlerine çok yakıştığını belirtelim.

İhtişamlı düğünler için ise göz alıcı modellere yönelebilirsiniz. Parlak kadife ya da saten gibi kumaşlardan tasarlanan kumaşı kendinden parlak damatlık modelleri sizin için uygun tasarımlar olabilir. Daha farklı bir seçenek arıyorsanız simli damatlıklarla da tüm bakışları üzerinizde toplayabilirsiniz.

Damatlık Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Eğer damatlık alırken dikkat edilmesi gerekenleri bilirseniz bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Damatlık modelleri ve fiyatlarını araştırırken çok farklı seçeneklerle karşılaşmanız mümkün. Bu fiyat farklılıklarına damatlığın türü, dikim şekli ve kumaşı gibi bazı kriterler neden oluyor.

İddialı bir tarzınız varsa veya hafifçe çıkan göbeğiniz yüzünden hazır modellerin sizde iyi durmayacağını düşünüyorsanız özel dikim damatlık modellerini tercih edebilirsiniz. Hazır modellere kıyasla damatlık dikim fiyatları, ekstra zaman ve işçilik gerektirdiği için daha pahalı oluyor. Ancak burada seçtiğiniz kumaş ve aksesuarlar gibi diğer şartları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Damatlık satın alırken türüne göre fiyat farklılıklarını da bilmeniz gerekir. Frak ve smokin damatlık fiyatları, damatlık takım elbise fiyatlarına göre daha yüksek oluyor. Düğün mekanınız ve bütçenizi göz önünde bulundurarak bu tasarımlar arasından size uygun olanı seçebilirsiniz.

Damatlık takımı fiyatlarını incelerken, beğendiğiniz modeli satın almak zorunda olmadığınızı da bilmelisiniz. Damatlık kiralama imkanı sunan firmaların bu hizmetinden yararlanabilirsiniz. Damatlık kiralama fiyatlarının satılık modellere kıyasla daha uygun olduğunu da belirtelim.

Damatlık seçiminizde size yardımcı olacak detaylardan bahsettik. Sırada size uygun takımı bulmak var. Bunun için bulunduğunuz sayfada yer alan birbirinden şık damatlık modellerini inceleyebilirsiniz. Ürünleri size uygun özelliklere göre filtreleyerek listeleyebilir, ilginizi çeken modeller için firmalarla iletişime geçebilirsiniz.