Evlilik Tazminatı Nedir? Evlilik Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

1:39 dakika

27.12.2020

Evlilik nedeniyle istifa eden kadınlar işyerinden tazminat alma hakkına sahip olabiliyor. Peki bunun için gerekli koşullar neler? Bu sorunun yanıtı ve evlilik tazminatına dair tüm detaylar yazımızda!

Evlilik Tazminatı

Evlilik Tazminatı Nedir?

Evlenen bir kadının evlilik nedeniyle işten ayrılması halinde aldığı tazminata evlilik kıdem tazminatı adı veriliyor. Evlilik tazminatına halk arasında "nikah tazminatı" ya da "evlenme tazminatı" da deniliyor.

Evlilik Tazminatı Şartları Nelerdir?

Kadın işçinin evlenmesi halinde, 1475 sayılı İş Kanunun 14’üncü maddesine göre evlilik tazminatı alabilmesi için aranan koşullar şöyle:

  • Aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışması
  • Kadının evlenmesi halinde 1 yıl içinde kendi arzusu ile işten ayrılması
  • Evlilik sebebi ile işten çıktığını dilekçe ile işverene bildirmesi gerekiyor.

Evlilik Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi halinde, işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödeniyor.

Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılıyor.

Örneğin; 01.01.2020 tarihinde evlenen kadın işçi en geç 31.12.2020 tarihine kadar evlenme nedeniyle işten ayrılmak için işverenine başvurması gerekiyor.

Evlilik Tazminatı hesaplama

Evlilik Tazminatında İhbar Alınır mı?

İşçinin 1475 Sayılı Kanun'un 14. maddesine göre evlilik sebebiyle istifa etmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı bulunmuyor.

Evlilik Nedeniyle İstifa İhbar Süresi Nedir?

Evlilik nedeniyle fesihte belli bir süre önce işverene haber verme ve bu süre kadar daha çalışma zorunluluğu bulunmuyor. Yani işçi dilekçesi işverene ulaştığı anda işi bırakabiliyor.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alır mı?

Evlilik sebebi ile işten ayrılmak kıdem tazminatına hak kazandırabiliyor. Ancak kişi, evlilik nedeniyle işten kendi isteğiyle ayrılmış olacağı için işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor.

Evlilik Tazminatı

Evlilik Tazminatını Devlet mi Öder?

Kıdem tazminatı, işçinin işverene bağlılığının ve sadakatinin bir karşılığı olup, evlilik gibi fesih hallerinde en az bir yıllık çalışması olan işçiye ödenmesi gereken para işveren tarafından karşılanıyor.

İkinci Evlilik Yapan Kadın Tazminat Alabilir mi?

Evet.

Evlenen Erkek Tazminat Alabilir mi?

Hayır. Evlilik tazminatı sadece kadınlara veriliyor.

Evlilik TazminatI

Evlilik tazminatı uygulaması ile ilgili anlatacaklarımız bunlar. Senin de aklına takılan, yanıtlamamızı istediğin sorular varsa yorum olarak yazabilirsin. Evlilik sonrasında yapman gereken bazı işlemler de var. Onları da şurada anlattık: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

0 yorum