Devlet Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:27 dakika

17.01.2024

Evlenirken gelinlikten damatlığa, yemek takımından toplu iğneye kadar birçok masraf yapacaksın. "Çeyiz hesabı uygulaması" ile bu masrafların için 58 bin TL'ye kadar devlet desteğinden yararlanabilirsin. Peki devlet destekli çeyiz hesabı nedir? Çeyiz hesabı açma şartları neler? Çeyiz hesabına devlet katkısı ne kadar? Hepsini anlattık!

çeyiz hesabı nedir

Devlet Çeyiz Hesabı Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen çeyiz hesabı uygulaması, evlenecek çiftlere maddi destek sağlamak amacıyla 2016 yılında başladı. Peki çeyiz hesabı nasıl olur? Bunun için belirlenen bankalardan birinde çeyiz hesabı açtırmak gerekiyor.

Bu hesaba da en az 3 sene düzenli ödeme yapmak şart. Bu koşullara uyanlar evlendikten sonra hesaptaki birikimin yüzde 20’si ila 25’i oranında devlet desteği alabiliyor. Bu uygulamaya çeyiz hesabı ve devlet katkısı deniliyor.

Çeyiz hesabı genellikle çeyiz parası uygulamasıyla karıştırılıyor. Ancak çeyiz parası yetim aylığı alan gelin adaylarına, evlenirken maaşlarının 24 katına kadar devlet tarafından verilen tek seferlik bir ödemeye deniliyor. Çeyiz parasına ilişkin tüm detayları şurada anlattık: Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Çeyiz Hesabı Devlet Desteği Ne Kadar?

Çeyiz hesabı hesaplaması yapılırken ödemelerin süresi dikkate alınıyor. 36, 48 ile 60 ay ve üzeri süreyle yapılan ödemelerde çeyiz hesabı faiz oranı yüzde 20 ile 25 arasında değişiklik gösteriyor.

Tabii bu orana göre devlet katkısı da artıyor. 2024 yılında geçerli çeyiz hesabı için en fazla devlet desteği rakamları ise şöyle:

Düzenli Ödeme Süresi Devlet Katkısı Oranı Azami Devlet Katkısı
36 Aydan Az %0 0 TL
36-47 Ay %20 41.827,60 TL
48-59 Ay %22 48.262,60 TL
60 Ay ve Üzeri %25 57.915,15 TL

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Halk arasında devlet düğün desteği ve evlilik devlet desteği gibi farklı isimlerle bilinen çeyiz hesabı devlet katkısı uygulamasından yararlanabilmek için bazı koşullar bulunuyor.

Peki bu çeyiz hesabı şartları nedir, çeyiz hesabından kimler yararlanabilir? Şöyle sıralayalım:

  • Hesap açtıracak kişinin Türk vatandaşı olması,

  • Yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açması,

  • Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması,

  • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması.

Çeyiz Hesabı Yaş Sınırı Var mı?

Çeyiz hesabına başvurmak için aranan şartlardan biri ilk evliliği 27 yaşını doldurmadan önce yapmak. Devlet çeyiz desteğine hak kazanmak için de açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapmak gerekiyor.

Bu nedenle 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabı başvurunu yapmalısın. 18 yaşından küçükler için ise veli ya da vasi hesap açtırabiliyor.

çeyiz hesabı nasıl açılır

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Uygulamadan yararlanmak istiyorsan bankalara Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı, katılma hesabı ya da özel cari hesap açtırman şart. Bunun için gerekli belgeleri çeyiz hesabı açtıracağın bankadan öğrenebilirsin.

Çeyiz Hesabına Ödenecek Tutarlar Ne Kadar?

Çeyiz hesabına yapılacak ödemeler için aylık ve üç aylık olmak üzere iki ödeme planı bulunuyor:

►Ödeme planı bir aylık seçildiğinde yapılması gereken ödeme tutarı 999,11 TL ile 9.991,25 TL arasında.

►3 aylık seçildiğinde, 2.997,37 TL ile 29.973,89 TL arasında olması şartı bulunuyor. Bu rakamlar arasında kalmak suretiyle dilediğin tutarı hesabına ekleyebilirsin.

çeyiz hesabı şartları

Çeyizinden balayına kadar bir düğünde yapılan tüm harcamalar bu yazıda: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Çeyiz Hesabı Ödeme Planı Değiştirilebilir mi?

Hayır. Hesap açılışında seçilen aylık veya üç aylık ödeme periyodu daha sonra değiştirilemiyor. Değiştirilmek istendiğinde hesabın kapatılıp yeniden açılması ve istenen ödeme periyodunun seçilmesi gerekiyor.

Çeyiz Desteği Nasıl Alınır?

Çeyiz desteği ödemeni almak için evlendikten sonraki 6 ay içerisinde bankaya müracaat etmelisin. Başvurunun ardından banka, devlet katkısı ödeme başvurularını 10 işgünü içerisinde bakanlığa iletiyor.

Bakanlık da 30 işgünü içinde, gerekli kontrollerin ardından devlet katkısı ödemeni hesabının bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlıyor. Banka da aynı gün sana ödemeni yapıyor.

çeyiz hesabı şartları

Evlendikten sonra maddi planlamana yardımcı olacak şu yazımıza da göz atabilirsin: Düğün Takıları Nasıl Saklanır? Altınları Banka Kasasına Koy

Evlilik Gerçekleşmeden Devlet Katkısı Alınabilir mi?

Hayır. Devlet katkısına hak kazanılması için minimum 3 yıl ödeme yaptıktan sonra 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması gerekiyor.

Evlilik öncesi masrafların için maddi desteğe ihtiyaç duyuyorsan bankaların sunduğu evlilik kredisi seçeneklerini düşünebilirsin. Düğün kredisi olarak da bilinen bu uygulamayla ilgili detaylar şurada: Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Birden Fazla Bankada Çeyiz Hesabı Açılabilir mi?

Hayır.

Çeyiz Hesabı Bankalar Arasında Taşınabilir mi?

Çeyiz hesabı açtırdığın bankayı değiştirmek istiyorsan, hesabını dilediğin bir bankaya, herhangi bir hak kaybı olmadan ya da ücret ödemeden geçirebilirsin.

İkimiz de Çeyiz Destek Ödemesinden Faydalanabilir miyiz?

Ayrı ayrı hesap açıldığı ve gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde herkes devlet katkısından yararlanabiliyor. Nişanlınla birlikte çeyiz hesabı uygulamasından yararlanmak istiyorsan ortak hesap açtıramayacağını söyleyelim. İkiniz de ayrı çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Böylece toplamda 116 bin TL'ye kadar devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.

Çeyiz hesabı hakkında bilgi almak isteyenlerin yanıtını merak ettiği soruları bir araya topladık. Yine de aklına takılan herhangi bir soru olursa yorum olarak bırakabilirsin! Ayrıca ev kurmak için ne kadar harcaman gerektiğini merak ediyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

27 Yorum

Yıldızaslan

Düğün Tarihi: 27.06.2019


Ssk lı çalışinca çeyiz parası alabılıyormuuz ama rahmetli babamin emekliside yok yınede çeyiz hesabı açabılıyormuyum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası ve çeyiz hesabı, iki farklı devlet desteği uygulamasıdır. Çeyiz parası, sigortalı olarak çalışmayan ve yetim aylığı alınan kadınlara veriliyor. Bu uygulamayla ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsiniz: Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir? Çeyiz hesabı için ise yetim atlığı gerekmiyor. Bu uygulama için gerekli şartları da bu yazıda bulabilirsiniz.

  Cevapla

Ebru Nazik

Düğün Tarihi: 02.07.2019


Çeyiz parasına nasıl basvurulur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasıyla ilgili detaylı bilgiye Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  Cevapla

Mustafa Kalaylioglu

Düğün Tarihi: 15.07.2019


Evde kaldık :)


Ayşe Gül Eken

Düğün Tarihi: 27.09.2019


Hesabı açtırdıktan sonra 2 sene sonra evlenirsek evli bi şekilde 3. Senede çeyiz paketini hesaptan çekebilir miyiz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Devlet çeyiz desteğine hak kazanmak için açılan hesaba evlilik tarihinden en az 3 yıl boyunca ödeme yapma şartı bulunuyor. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Gül

Düğün Tarihi: 07.10.2019


Herkese eşit haklar ve yaş sınırı kalksın! Herkes genç yaşta kismet bulamıyor..


Talat Çopur

Düğün Tarihi: 04.12.2019


Ceyiz yardimi alan varmı bu sekilde


Emine

Düğün Tarihi: 21.12.2019


Ben nişanlıyım annem babam var ama emekli değil bende devletten yardım desteği alabilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Devlet çeyiz desteğine hak kazanmak için ilk evliliği 27 yaşını doldurmadan önce yapmak; açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapmak gerekiyor. Bu nedenle 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabı başvurusu yapmanız gerekiyor. Emeklilik koşulu aranan uygulama ise "çeyiz parası" adı verilen farklı bir uygulamasıdır. Anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlara, evlenmeleri durumunda, devlet tarafından maaşlarının 24 katına kadar verilen desteğe deniyor. Bu uygulama sizi kapsamıyor. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Mücahit

Düğün Tarihi: 26.12.2019


Ben 23 yaşımdayım mesela şimdi çeyiz hesabı açarsam 2 yıl sonra evlenirsem(2 yıl ödedim diyelim geriye kalan 1 yılı evliyken ödersem ve 3 yılı tamamlarsam çeyiz desteğini alabilir miyim?)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz hesabı uygulaması ile devlet desteğinden yararlanabilmeniz için evlenmeden önce en az 3 yıl süre ödeme yapma şartı bulunuyor. 3 yıldan az süreyle ödeme yapanlar bu imkandan yararlanamıyor. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Sefa

Düğün Tarihi: 01.02.2020


3 sene en alt limiti yatırdık diyelim 192 tl 3 sene sonu alacağımız destek 1300 tl kadar mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili çeyiz hesabı açtıracağınız bankaya danışabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  Cevapla

Yeşim Koca

Düğün Tarihi: 02.05.2020


Ben yetim aylığı alıyorum hem SGK çeyiz desteğinden hem de bu hesap açılarak yapılan çeyiz destegindeb yararlanabiliyom mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gerekli koşulları karşılamanız halinde iki uygulama için de başvuruda bulunabilirsiniz. İyi günler...

  Cevapla

Mehmetyücel Atabey

Düğün Tarihi: 17.06.2020


Benimismim mehmetyücelAtabeyben evlenmek düşünüyorum evlenme devleti desteki yardımçeyiz yerdim destek verecekmı sayın arkadaşlar bize kampenya derneğ destekı bize ellı uzatsaydın teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, devlet çeyiz desteğinden yararlanabilmek için çeyiz hesabı açtırmak ve bu hesaba en az 3 sene düzenli ödeme yapmak gerekir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ayla Ayyıldız

Düğün Tarihi: 21.06.2020


Ben 1985 senesinde evlendim fakat çeyiz paramı alamadım sizden ricam bana bu konuda bilgi verebilir misiniz kafamı gurcalayıp duruyor neden alamadım ben çeyiz paramı benimde hakkım olan bende yetim parası alıyordum bundan yararlanamadım yardımcı olursanız beni çok sevindirirsiniz.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, açılan hesaba evlenmeden önce en az 3 yıl süre ödeme yapma şartı bulunan çeyiz hesabı devlet yardımı, 2016 yılından beri uygulanıyor. Yetim aylığı alan kadınların yararlanabildiği çeyiz parası uygulaması ise 2008 yılından bu yana yürürlükte. Bu nedenle alamamış olabilirsiniz. Ancak konuyla ilgili en net bilgiyi SGK müdürlüklerinden alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Fatih Tokuç

Düğün Tarihi: 22.08.2020


Çeyiz kıredisiistiyorum çeyiz alamıyorum


Çiğdem Benice

Düğün Tarihi: 28.09.2020


Bundan sadece anne veya babası vefat etmıs olanlar mı yararlanıyo acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu uygulamadan yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. İyi günler...

  Cevapla

Ozan Suna

Düğün Tarihi: 26.10.2020


Merhaba ben türk vatandadiyum nişanlım . Özbekistan.vatandadi.babasi.rahmetli olmuş annesi.hasts evde çalışmıyor.benim durumum da yok çeyiz parasından faydalanmak istiyorum.nereye başvuru yapmam laxim .

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi SGK müdürlüklerinden alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Skk

Düğün Tarihi: 04.12.2020


Merhaba 27 yaş üstü imkanı olmayan çiftlerde faydalanabiliyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz hesabı uygulamasından yararlanabilmek için ilk evliliği 27 yaşı doldurmadan önce yapmak gerekiyor. Bu nedenle 27 yaş üstü kişiler bu yardımdan yararlanamıyor. İyi günler...

  Cevapla

Ayça

Düğün Tarihi: 19.12.2020


Merhaba ben çalışıyorum 2 yıl kendim ödedim çeyiz hesabına diyelim işten çıkartılırsam eğer daha ödeyemeyeceğim için hesaba ödediğim parayı geri alabiliyor muyum yani kendi ödediğim kısımdan bahsediyorum 2 yıl boyunca hesaba yatırdığım paradan

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili çeyiz hesabı açtırdığınız bankadan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Mehmet

Düğün Tarihi: 13.01.2021


Ben evleneli 20 gün oldu nasıl faydalanabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, açtırdığınız çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yaptıysanız, evlendikten sonraki 6 ay içerisinde bankaya müracaat ederek çeyiz desteği ödemenizi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Neşe Ertekin

Düğün Tarihi: 25.01.2021


22 yaşındayım hesap açtım 2 yıl ödeme yaptım 3 yılda evlendim yani 25 yaşında evlenmiş oldum 3 yılı da ödedim Peki ben yararlanabilirmiyim yani illa 3 yıl evlenmeden ödemem mi gerek evlendikten sonra da devam edebilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, devlet çeyiz desteğinden yararlanabilmek için evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması gerekiyor. Detaylı bilgi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birimleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz..

  Cevapla

Hulya Keskin

Düğün Tarihi: 04.02.2021


2. Evliliklerde çeyiz hesabı açılabiliyor mu? Ayrıca devletten çeyiz parası alabiliyor muyuz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapacak kişiler çeyiz hesabı uygulamasından yararlanabiliyor. Çeyiz parası uygulamasına ise yetim aylığı alan ve bu aylığı evlilik nedeniyle kesilecek olan kadınlar başvurabiliyor. Bu uygulamayla ilgili detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Nur Gizem Ceylan

Düğün Tarihi: 21.02.2021


Mrb ceyiz hesabim vadeli idi . Haftasonu 3 yillik vadesi dolmus ve tekrar otomatik 3 yil vade yapmis amasuan bn onu istemyrm hesabi kapatinca faizimi keserlermi sonucta haberim olmdn bi 3 yıl daha uzatmis banka

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili çeyiz hesabınızın bulunduğu bankanın yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Dilan Sarp

Düğün Tarihi: 26.04.2021


Merhaba ben şuan evliyim çeyiz yardımı yapmak için üç sene boyunca ödeme yapıp sonra mı ceyiz parası geliyor anlamadım ben yardımcı olsanız

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz hesabı devlet katkısı uygulamasından yararlanabilmek için evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Evlilik öncesi düzenli ödeme yapılması halinde çeyiz parası kişiye evlendikten sonra ödeniyor. İyi günler...

  Cevapla

Nursel Kirmiztas

Düğün Tarihi: 15.05.2021


Bir yil olacak bu maaşı oliyorum suan evlilik yolundayim yurt disina cikacam nikahim orda olacak peki nasil olacam ceyiz parasini

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası için evlendikten sonraki 5 yıl içinde SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz....

  Cevapla

Aslıhan Sayar

Düğün Tarihi: 15.07.2021


Yaş sınırı ne demek? Ne kadar aşağlayıcı bir durum. 50 yaşındayım ilkkez evlilik yapacağım fakat devlet baba bana yaş sınırı koyuyor. Çok yazık çok


Hüseyin Yeşilgöz

Düğün Tarihi: 31.08.2021


Merhaba çeyiz desteğini nereden başvuracağız Birde 3 sene boyunca ayda ne kadar vereceğiz bunu devletin yardımı ne kadar oluyor en sağlıklı nasıl yapabiliriz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırmanız gerekir. Yazımızda da belirttiğimiz üzere çeyiz hesabına yapılacak ödemeler için aylık ve üç aylık olmak üzere iki ödeme planı bulunuyor: Ödeme planı bir aylık seçildiğinde yapılması gereken ödeme tutarı 2021 yılı için 207,66 TL ile 2.076,61 TL arasında. 3 aylık seçildiğinde, 622,98 TL ile 6.229,85 TL arasında olması şartı bulunuyor. Bu rakamlar arasında kalmak suretiyle dilediğiniz tutarı hesabınıza ekleyebilirsiniz. Çeyiz Hesabı Devlet Desteği Ne Kadar? başlığı altında yer alan tabloda, ödeme planınıza göre devlet desteği oranlarını görebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Haleli

Düğün Tarihi: 02.12.2021


Ben diyelim ki hesabi actim yatırdimda ama olmadi 27 yaşından once evlenemedim yatirdigim parayı geri alabiliyorum değil mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili çeyiz hesabı açtırabileceğiniz bankalardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  Cevapla

Yusuf Karakaya

Düğün Tarihi: 28.07.2023


Slm hocam ben 23 yaşındayım yeni iki aylık nişanlıyım ne çalışıyorum nede bir maaşım var sadece iki tane küçük baş hayvanım var kimse bana destek çıkmıyor kimse bana yardımcı olmiiiyor benim sizden tek isteğim var bize sahip çıkın bize bu milletin haklıyız buzde bu milletin vatandaşıyız