Devlet Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

3:37 dakika

30.01.2021

Evlenirken gelinlikten damatlığa, yemek takımından toplu iğneye kadar birçok masraf yapacaksın. "Çeyiz hesabı uygulaması" ile bu masrafların için 11 bin TL'ye kadar devlet desteğinden yararlanabilirsin. Peki devlet destekli çeyiz hesabı nedir? Çeyiz hesabı açma şartları neler? Çeyiz hesabına devlet katkısı ne kadar? Hepsini anlattık!

çeyiz hesabı nedir

Devlet Çeyiz Hesabı Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen çeyiz hesabı uygulaması, evlenecek çiftlere maddi destek sağlamak amacıyla 2016 yılında başladı. Peki çeyiz hesabı nasıl olur? Bunun için belirlenen bankalardan birinde çeyiz hesabı açtırmak gerekiyor.

Bu hesaba da en az 3 sene düzenli ödeme yapmak şart. Bu koşullara uyanlar evlendikten sonra hesaptaki birikimin yüzde 20’si ila 25’i oranında devlet desteği alabiliyor. Bu uygulamaya çeyiz hesabı ve devlet katkısı deniliyor.

Çeyiz hesabı genellikle çeyiz parası uygulamasıyla karıştırılıyor. Ancak çeyiz parası yetim aylığı alan gelin adaylarına, evlenirken maaşlarının 24 katına kadar devlet tarafından verilen tek seferlik bir ödemeye deniliyor. Çeyiz parasına ilişkin tüm detayları şurada anlattık: Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Çeyiz Hesabı Devlet Desteği Ne Kadar?

Çeyiz hesabı hesaplaması yapılırken ödemelerin süresi dikkate alınıyor. 36, 48 ile 60 ay ve üzeri süreyle yapılan ödemelerde çeyiz hesabı faiz oranı yüzde 20 ile 25 arasında değişiklik gösteriyor.

Tabii bu orana göre devlet katkısı da artıyor. Çeyiz hesabı için en fazla devlet desteği rakamları ise şöyle:

Düzenli Ödeme Süresi Devlet Katkısı Oranı Azami Devlet Katkısı
36 Aydan Az %0 0 TL
36-47 Ay %20 8.693,56 TL
48-59 Ay %22 10.031,03 TL
60 Ay ve Üzeri %25 12.037,24 TL

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Halk arasında devlet düğün desteği ve evlilik devlet desteği gibi farklı isimlerle bilinen çeyiz hesabı devlet katkısı uygulamasından yararlanabilmek için bazı koşullar bulunuyor.

Peki bu çeyiz hesabı şartları nedir, çeyiz hesabından kimler yararlanabilir? Şöyle sıralayalım:

  • Hesap açtıracak kişinin Türk vatandaşı olması,

  • Yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açması,

  • Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması,

  • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması.

Çeyiz Hesabı Yaş Sınırı Var mı?

Çeyiz hesabına başvurmak için aranan şartlardan biri ilk evliliği 27 yaşını doldurmadan önce yapmak. Devlet çeyiz desteğine hak kazanmak için de açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapmak gerekiyor.

Bu nedenle 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabı başvurunu yapmalısın. 18 yaşından küçükler için ise veli ya da vasi hesap açtırabiliyor.

çeyiz hesabı nasıl açılır

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Uygulamadan yararlanmak istiyorsan bankalara Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı, katılma hesabı ya da özel cari hesap açtırman şart. Bunun için gerekli belgeleri çeyiz hesabı açtıracağın bankadan öğrenebilirsin.

Çeyiz Hesabına Ödenecek Tutarlar Ne Kadar?

Öncelikle çeyiz hesabı açtırmak için ödemen gereken rakamdan bahsedelim. Çünkü hesap açtırmak için alt ve üst sınır bulunuyor.

2021 yılında sen de çeyiz hesabı açtırmak istiyorsan bankaya en az 207,66 TL yatırmalısın. Üst sınır da 31.149,19 TL.

Çeyiz hesabına yapılacak ödemeler için aylık ve üç aylık olmak üzere iki ödeme planı bulunuyor:

►Ödeme planı bir aylık seçildiğinde yapılması gereken ödeme tutarı 207,66 TL ile 2.076,61 TL arasında.

►3 aylık seçildiğinde, 622,98 TL ile 6.229,85 TL arasında olması şartı bulunuyor. Bu rakamlar arasında kalmak suretiyle dilediğin tutarı hesabına ekleyebilirsin.

çeyiz hesabı şartları

Çeyizinden balayına kadar bir düğünde yapılan tüm harcamalar bu yazıda: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Çeyiz Hesabı Ödeme Planı Değiştirilebilir mi?

Hayır. Hesap açılışında seçilen aylık veya üç aylık ödeme periyodu daha sonra değiştirilemiyor. Değiştirilmek istendiğinde hesabın kapatılıp yeniden açılması ve istenen ödeme periyodunun seçilmesi gerekiyor.

Çeyiz Desteği Nasıl Alınır?

Çeyiz desteği ödemeni almak için evlendikten sonraki 6 ay içerisinde bankaya müracaat etmelisin. Başvurunun ardından banka, devlet katkısı ödeme başvurularını 10 işgünü içerisinde bakanlığa iletiyor.

Bakanlık da 30 işgünü içinde, gerekli kontrollerin ardından devlet katkısı ödemeni hesabının bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlıyor. Banka da aynı gün sana ödemeni yapıyor.

çeyiz hesabı şartları

Evlendikten sonra maddi planlamana yardımcı olacak şu yazımıza da göz atabilirsin: Düğün Takıları Nasıl Saklanır? Altınları Banka Kasasına Koy

Evlilik Gerçekleşmeden Devlet Katkısı Alınabilir mi?

Hayır. Devlet katkısına hak kazanılması için minimum 3 yıl ödeme yaptıktan sonra 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması gerekiyor.

Evlilik öncesi masrafların için maddi desteğe ihtiyaç duyuyorsan bankaların sunduğu evlilik kredisi seçeneklerini düşünebilirsin. Düğün kredisi olarak da bilinen bu uygulamayla ilgili detaylar şurada: Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Birden Fazla Bankada Çeyiz Hesabı Açılabilir mi?

Hayır.

Çeyiz Hesabı Bankalar Arasında Taşınabilir mi?

Çeyiz hesabı açtırdığın bankayı değiştirmek istiyorsan, hesabını dilediğin bir bankaya, herhangi bir hak kaybı olmadan ya da ücret ödemeden geçirebilirsin.

Nişanlıyız, İkimiz de Devlet Evlilik Desteğinden Faydalanabilir miyiz?

Ayrı ayrı hesap açıldığı ve gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde herkes devlet katkısından yararlanabiliyor. Nişanlınla birlikte çeyiz hesabı uygulamasından yararlanmak istiyorsan ortak hesap açtıramayacağını söyleyelim. İkiniz de ayrı çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Böylece toplamda 22 bin TL'ye kadar devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.

Çeyiz hesabı hakkında bilgi almak isteyenlerin yanıtını merak ettiği soruları bir araya topladık. Yine de aklına takılan herhangi bir soru olursa yorum olarak bırakabilirsin! Ayrıca ev kurmak için ne kadar harcaman gerektiğini merak ediyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

21 yorum

Y

Yıldızaslan

27/06/2019

Ssk lı çalışinca çeyiz parası alabılıyormuuz ama rahmetli babamin emekliside yok yınede çeyiz hesabı açabılıyormuyum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası ve çeyiz hesabı, iki farklı devlet desteği uygulamasıdır. Çeyiz parası, sigortalı olarak çalışmayan ve yetim aylığı alınan kadınlara veriliyor. Bu uygulamayla ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsiniz: Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir? Çeyiz hesabı için ise yetim atlığı gerekmiyor. Bu uygulama için gerekli şartları da bu yazıda bulabilirsiniz.


EN

Ebru Nazik

02/07/2019

Çeyiz parasına nasıl basvurulur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasıyla ilgili detaylı bilgiye Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.


MK

Mustafa Kalaylioglu

15/07/2019

Evde kaldık :)


AGE

Ayşe Gül Eken

27/09/2019

Hesabı açtırdıktan sonra 2 sene sonra evlenirsek evli bi şekilde 3. Senede çeyiz paketini hesaptan çekebilir miyiz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Devlet çeyiz desteğine hak kazanmak için açılan hesaba evlilik tarihinden en az 3 yıl boyunca ödeme yapma şartı bulunuyor. İyi günler dileriz...


G

Gül

07/10/2019

Herkese eşit haklar ve yaş sınırı kalksın! Herkes genç yaşta kismet bulamıyor..


Talat Çopur

04/12/2019

Ceyiz yardimi alan varmı bu sekilde


E

Emine

21/12/2019

Ben nişanlıyım annem babam var ama emekli değil bende devletten yardım desteği alabilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Devlet çeyiz desteğine hak kazanmak için ilk evliliği 27 yaşını doldurmadan önce yapmak; açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapmak gerekiyor. Bu nedenle 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabı başvurusu yapmanız gerekiyor. Emeklilik koşulu aranan uygulama ise "çeyiz parası" adı verilen farklı bir uygulamasıdır. Anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlara, evlenmeleri durumunda, devlet tarafından maaşlarının 24 katına kadar verilen desteğe deniyor. Bu uygulama sizi kapsamıyor. İyi günler dileriz...


M

Mücahit

26/12/2019

Ben 23 yaşımdayım mesela şimdi çeyiz hesabı açarsam 2 yıl sonra evlenirsem(2 yıl ödedim diyelim geriye kalan 1 yılı evliyken ödersem ve 3 yılı tamamlarsam çeyiz desteğini alabilir miyim?)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz hesabı uygulaması ile devlet desteğinden yararlanabilmeniz için evlenmeden önce en az 3 yıl süre ödeme yapma şartı bulunuyor. 3 yıldan az süreyle ödeme yapanlar bu imkandan yararlanamıyor. İyi günler dileriz...


S

Sefa

01/02/2020

3 sene en alt limiti yatırdık diyelim 192 tl 3 sene sonu alacağımız destek 1300 tl kadar mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili çeyiz hesabı açtıracağınız bankaya danışabilirsiniz. İyi günler dileriz.


YK

Yeşim Koca

02/05/2020

Ben yetim aylığı alıyorum hem SGK çeyiz desteğinden hem de bu hesap açılarak yapılan çeyiz destegindeb yararlanabiliyom mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gerekli koşulları karşılamanız halinde iki uygulama için de başvuruda bulunabilirsiniz. İyi günler...


MA

Mehmetyücel Atabey

17/06/2020

Benimismim mehmetyücelAtabeyben evlenmek düşünüyorum evlenme devleti desteki yardımçeyiz yerdim destek verecekmı sayın arkadaşlar bize kampenya derneğ destekı bize ellı uzatsaydın teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, devlet çeyiz desteğinden yararlanabilmek için çeyiz hesabı açtırmak ve bu hesaba en az 3 sene düzenli ödeme yapmak gerekir. İyi günler dileriz...


AA

Ayla Ayyıldız

21/06/2020

Ben 1985 senesinde evlendim fakat çeyiz paramı alamadım sizden ricam bana bu konuda bilgi verebilir misiniz kafamı gurcalayıp duruyor neden alamadım ben çeyiz paramı benimde hakkım olan bende yetim parası alıyordum bundan yararlanamadım yardımcı olursanız beni çok sevindirirsiniz.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, açılan hesaba evlenmeden önce en az 3 yıl süre ödeme yapma şartı bulunan çeyiz hesabı devlet yardımı, 2016 yılından beri uygulanıyor. Yetim aylığı alan kadınların yararlanabildiği çeyiz parası uygulaması ise 2008 yılından bu yana yürürlükte. Bu nedenle alamamış olabilirsiniz. Ancak konuyla ilgili en net bilgiyi SGK müdürlüklerinden alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


FT

Fatih Tokuç

22/08/2020

Çeyiz kıredisiistiyorum çeyiz alamıyorum


ÇB

Çiğdem Benice

28/09/2020

Bundan sadece anne veya babası vefat etmıs olanlar mı yararlanıyo acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu uygulamadan yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. İyi günler...


OS

Ozan Suna

26/10/2020

Merhaba ben türk vatandadiyum nişanlım . Özbekistan.vatandadi.babasi.rahmetli olmuş annesi.hasts evde çalışmıyor.benim durumum da yok çeyiz parasından faydalanmak istiyorum.nereye başvuru yapmam laxim .

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz parası uygulamasından anne veya babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar yararlanabiliyor. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi SGK müdürlüklerinden alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


S

Skk

04/12/2020

Merhaba 27 yaş üstü imkanı olmayan çiftlerde faydalanabiliyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çeyiz hesabı uygulamasından yararlanabilmek için ilk evliliği 27 yaşı doldurmadan önce yapmak gerekiyor. Bu nedenle 27 yaş üstü kişiler bu yardımdan yararlanamıyor. İyi günler...


A

Ayça

19/12/2020

Merhaba ben çalışıyorum 2 yıl kendim ödedim çeyiz hesabına diyelim işten çıkartılırsam eğer daha ödeyemeyeceğim için hesaba ödediğim parayı geri alabiliyor muyum yani kendi ödediğim kısımdan bahsediyorum 2 yıl boyunca hesaba yatırdığım paradan

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili çeyiz hesabı açtırdığınız bankadan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


M

Mehmet

13/01/2021

Ben evleneli 20 gün oldu nasıl faydalanabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, açtırdığınız çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yaptıysanız, evlendikten sonraki 6 ay içerisinde bankaya müracaat ederek çeyiz desteği ödemenizi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


NE

Neşe Ertekin

25/01/2021

22 yaşındayım hesap açtım 2 yıl ödeme yaptım 3 yılda evlendim yani 25 yaşında evlenmiş oldum 3 yılı da ödedim Peki ben yararlanabilirmiyim yani illa 3 yıl evlenmeden ödemem mi gerek evlendikten sonra da devam edebilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, devlet çeyiz desteğinden yararlanabilmek için evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması gerekiyor. Detaylı bilgi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birimleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz..


HK

Hulya Keskin

04/02/2021

2. Evliliklerde çeyiz hesabı açılabiliyor mu? Ayrıca devletten çeyiz parası alabiliyor muyuz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapacak kişiler çeyiz hesabı uygulamasından yararlanabiliyor. Çeyiz parası uygulamasına ise yetim aylığı alan ve bu aylığı evlilik nedeniyle kesilecek olan kadınlar başvurabiliyor. Bu uygulamayla ilgili detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?. İyi günler dileriz...


NGC

Nur Gizem Ceylan

21/02/2021

Mrb ceyiz hesabim vadeli idi . Haftasonu 3 yillik vadesi dolmus ve tekrar otomatik 3 yil vade yapmis amasuan bn onu istemyrm hesabi kapatinca faizimi keserlermi sonucta haberim olmdn bi 3 yıl daha uzatmis banka

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili çeyiz hesabınızın bulunduğu bankanın yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...