Devlet Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

3:41 dakika

14.10.2019

Evlenirken gelinlikten damatlığa, yemek takımından yatak odasına, sürahiden toplu iğneye kadar, birçok masraf yapacaksın. Bu masrafların için devlet desteği alabilirsin! İlk ödemeleri bu yıl yapılacak "çeyiz hesabı uygulaması" ile devlet tarafından 9 bin TL'ye kadar çeyiz desteği sağlanıyor. Peki devlet destekli çeyiz hesabı nedir? Çeyiz hesabı açma şartları nelerdir? Çeyiz hesabına devlet katkısı ne kadar olur? Tüm detaylar bu yazıda!

çeyiz hesabı nedir

Devlet Çeyiz Hesabı Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen çeyiz hesabı uygulaması 2016 yılında başladı. Bu uygulamanın amacı evlenecek çiftlere maddi destek sağlamak. Peki çeyiz hesabı nasıl olur diyorsan bunun için belirlenen bankalardan birinde çeyiz hesabı açtırman gerekiyor. Açtırdığın hesaba da en az 3 sene düzenli ödeme yapman şart. Bu koşullara uyarsan evlendikten sonra hesaptaki birikimin yüzde 20’si ila 25’i oranında devlet desteği alabilirsin. Bu uygulamaya çeyiz hesabı ve devlet katkısı deniliyor.

Çeyiz hesabı genellikle çeyiz parası uygulamasıyla karıştırılıyor. Ancak çeyiz parası yetim aylığı alan gelin adaylarına, evlenirken maaşlarının 24 katına kadar devlet tarafından verilen tek seferlik bir ödemeye deniliyor. Çeyiz parasıyla ilgili daha fazla detaya ulaşmak istiyorsan şu yazımıza bakabilirsin: Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Çeyiz Hesabı Devlet Desteği Ne Kadar?

Çeyiz hesabını 2016’da açtırıp 3 yıl düzenli ödeme yapanlar için 9 bin TL'yi bulan ilk ödemeler bu yıl yapılacak.

Çeyiz hesabı hesaplaması yapılırken ödemelerin süresi dikkate alınıyor. 36, 48 ile 60 ay ve üzeri süreyle yapılan ödemelerde çeyiz hesabı faiz oranı yüzde 10 ile 25 arasında değişiklik gösteriyor. Tabii bu orana göre devlet katkısı da artıyor. Çeyiz hesabı için en fazla devlet desteği rakamları ise şöyle:

Düzenli Ödeme Süresi Devlet Katkısı Oranı Azami Devlet Katkısı
36 Aydan Az %0 0 TL
36-47 Ay %20 6.500 TL
48-59 Ay %22 7500 TL
60 Ay ve Üzeri %25 9.000 TL

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Halk arasında devlet düğün desteği ve evlilik devlet desteği gibi farklı isimlerle bilinen çeyiz hesabı devlet katkısı uygulamasından yararlanabilmek için bazı koşullar bulunuyor. Peki bu çeyiz hesabı şartları nedir, çeyiz hesabından kimler yararlanabilir? Şöyle sıralayalım:

  • Hesap açtıracak kişinin Türk vatandaşı olması,

  • Yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açması,

  • Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması,

  • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması.

Çeyiz Hesabı Yaş Sınırı Var mı?

Çeyiz hesabına başvurmak için aranan şartlardan biri ilk evliliği 27 yaşını doldurmadan önce yapmak. Devlet çeyiz desteğine hak kazanmak için de açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapmak gerekiyor. Bu nedenle 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabı başvurunu yapmalısın. 18 yaşından küçükler için ise veli ya da vasi hesap açtırabiliyor.

çeyiz hesabı nasıl açılır

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Uygulamadan yararlanmak istiyorsan bankalara Türk lirası cinsinden mevduat hesabı, katılma hesabı ya da özel cari hesap açtırman şart. Bunun için gerekli belgeleri çeyiz hesabı açtıracağın bankadan öğrenebilirsin.

Çeyiz Hesabına Ödenecek Tutarlar Ne Kadar?

Öncelikle çeyiz hesabı açtırmak için ödemen gereken rakamdan bahsedelim. Çünkü hesap açtırmak için alt ve üst sınır bulunuyor. 2019 yılında sen de çeyiz hesabı açtırmak istiyorsan bankaya en az 155 TL yatırmalısın. Üst sınır da 23 bin 289 TL.

Çeyiz hesabına yapılacak ödemeler için aylık ve üç aylık olmak üzere iki ödeme planı bulunuyor. Ödeme planı bir aylık seçildiğinde yapılması gereken ödeme tutarının, 155,26 TL ile 1.552,65 TL arasında; 3 aylık seçildiğinde, 465,78 TL ile 4.657,94 TL arasında olması şartı bulunuyor. Bu rakamlar arasında kalmak suretiyle dilediğin tutarı hesabına ekleyebilirsin.

çeyiz hesabı şartları

Çeyizinden balayına kadar bir düğünde yapılan tüm harcamalar bu yazıda: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Çeyiz Hesabı Ödeme Planı Değiştirilebilir mi?

Hayır. Hesap açılışında seçilen aylık veya üç aylık ödeme periyodu daha sonra değiştirilemiyor. Değiştirilmek istendiğinde hesabın kapatılıp yeniden açılması ve istenen ödeme periyodunun seçilmesi gerekiyor.

Çeyiz Desteği Nasıl Alınır?

Çeyiz desteği ödemeni almak için evlendikten sonraki 6 ay içerisinde bankaya müracaat etmelisin. Başvurunun ardından banka, devlet katkısı ödeme başvurularını 10 işgünü içerisinde bakanlığa iletiyor. Bakanlık da 30 işgünü içinde, gerekli kontrollerin ardından devlet katkısı ödemeni hesabının bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlıyor. Banka da aynı gün sana ödemeni yapıyor.

çeyiz hesabı şartları

Evlilik Gerçekleşmeden Devlet Katkısı Alınabilir mi?

Hayır. Devlet katkısına hak kazanılması için minimum 3 yıl ödeme yaptıktan sonra 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması gerekiyor.

Evlilik öncesi masrafların için maddi desteğe ihtiyaç duyuyorsan bankaların sunduğu evlilik kredisi seçeneklerini düşünebilirsin. Düğün kredisi olarak da bilinen bu uygulamayla ilgili detaylar şurada: Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Birden Fazla Bankada Çeyiz Hesabı Açılabilir mi?

Hayır.

Çeyiz Hesabı Bankalar Arasında Taşınabilir mi?

Çeyiz hesabı açtırdığın bankayı değiştirmek istiyorsan, hesabını dilediğin bir bankaya, herhangi bir hak kaybı olmadan ya da ücret ödemeden geçirebilirsin.

Nişanlıyız, İkimiz de Devlet Evlilik Desteğinden Faydalanabilir miyiz?

Ayrı ayrı hesap açıldığı ve gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde herkes devlet katkısından yararlanabiliyor. Nişanlınla birlikte çeyiz hesabı uygulamasından yararlanmak istiyorsan ortak hesap açtıramayacağını söyleyelim. İkiniz de ayrı çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Böylece toplamda 18 bin TL'ye kadar devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.

Çeyiz hesabı hakkında bilgi almak isteyenlerin yanıtını merak ettiği soruları bir araya topladık. Yine de aklına takılan herhangi bir soru olursa yorum olarak bırakabilirsin! Ayrıca çeyiz listesi ne kadar tutar, evlenirken ne kadar harcamak gerekir diye merak ediyorsan da şu yazımıza göz atabilirsin: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

5 yorum

Y

Yıldızaslan

27/06/2019

Ssk lı çalışinca çeyiz parası alabılıyormuuz ama rahmetli babamin emekliside yok yınede çeyiz hesabı açabılıyormuyum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası ve çeyiz hesabı, iki farklı devlet desteği uygulamasıdır. Çeyiz parası, sigortalı olarak çalışmayan ve yetim aylığı alınan kadınlara veriliyor. Bu uygulamayla ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsiniz: Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir? Çeyiz hesabı için ise yetim atlığı gerekmiyor. Bu uygulama için gerekli şartları da bu yazıda bulabilirsiniz.


EN

Ebru Nazik

01/07/2019

Çeyiz parasına nasıl basvurulur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Çeyiz parası uygulamasıyla ilgili detaylı bilgiye Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.


MK

Mustafa Kalaylioglu

15/07/2019

Evde kaldık :)


AGE

Ayşe Gül Eken

27/09/2019

Hesabı açtırdıktan sonra 2 sene sonra evlenirsek evli bi şekilde 3. Senede çeyiz paketini hesaptan çekebilir miyiz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Devlet çeyiz desteğine hak kazanmak için açılan hesaba evlilik tarihinden en az 3 yıl boyunca ödeme yapma şartı bulunuyor. İyi günler dileriz...


G

Gül

06/10/2019

Herkese eşit haklar ve yaş sınırı kalksın! Herkes genç yaşta kismet bulamıyor..