Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 9:36 DK

29.05.2019

Yeni evlenecek çiftler sıfırdan bir ev kuruyor ve çeyiz bohçalarının yanı sıra evin iğneden ipliğe her ihtiyacını tamamlamaya çalışıyor. Sen de çeyiz hazırlığındaysan ve çeyiz hazırlıkları nelerdir diye merak ediyorsan, yemek takımlarından beyaz eşyaya, salon takımlarından banyo aksesuarlarına bir çeyizde olması gerekenler listesi hazırladık. Bütçe planlamanda yardımcı olması için de bu çeyizlik eşyaların 2019 fiyatlarını araştırdık.

çeyiz listesi

Çeyiz Paketi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin? Çeyizde Olması Gerekenler

Çeyiz nedir bilmeyen yoktur ama yine de anlatalım: Eski zamanlarda sadece erkekler çalıştığı için evlenecek kızın evliliğe maddi katkısı olarak adlandırılırdı. Geleneksel olarak yapılan bu biriktirme hareketi eski zamanlarda dantel örtü, işlemeli havlular ve yastıklar, dikiş ve nakışlar gibi el emeği ile üretilen eşyalar olarak başlanarak büyük eşyalara kadar devam ederdi.

Şimdilerde yeni evlenecek çiftler kullanmayacakları eşyaları biriktirip evde yer kaplamasındansa kullanacakları eşyaları çeyiz olarak almayı tercih ediyor. Artık eşler genellikle, evin ihtiyaçlarını birlikte belirleyip ortak bir bütçe oluşturuyor ve masrafları bu bütçeden karşılıyor.

Evlilik listesinde yer alan bazı eşyaları sana çeyiz hediyesi almak isteyen yakınlarına da söyleyerek, bütçeni rahatlatabilirsin.

Sen de çeyiz alışverişi yaparken önceliği müstakbel eşinle birlikte belirlediğin temel ihtiyaçlarına vermelisin. Alışveriş yaparken de “belki lazım olur” diyerek gerekli gereksiz her şeyi almak yerine, öncelikle beyaz eşya, yemek takımı, oturma grubu, yatak odası takımı gibi temel eşyaları tamamladıktan sonra, içlerini dolduracak şekilde ilerleyebilirsin. Alışveriş yaparken evinin büyüklüğünü de dikkate almalısın. Severek aldığın oturma grubu odaya sığacak mı, dolabın tüm hurçları kaldıracak mı, tüm bunları hesaplamalısın.

Biz de “gelinin ailesi şunları yapar”, “damada bunlar düşer” gibi bir ayrıma girmeden, çeyiz listesi olarak adlandırabileceğimiz, evlenirken alınması gerekenler listesi hazırladık. Yazının sonunda listenin pdf hali de var. Bastırarak, checklist şeklinde de kullanabilirsin. Evet, epey uzun bir liste fakat gözünü korkutmasın. Biz hiçbir şeyi atlamak istemedik. İçinden ihtiyacın olmayanları eleyebilirsin. Şimdi dilersen bu listeye beraber bakalım:

TV ve Beyaz Eşya Düğün Paketi

Elektronik çeyiz seti listesinin başında en temel ihtiyaçlardan olan buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinelerinden oluşan beyaz eşya çeyiz setini, ocak, fırın ve davlumbazdan oluşan ankastre seti ve televizyonu sayabiliriz.

Tabii beyaz eşya alırken dikkat etmen gereken noktalar da var. Ürünlerin boyutları evinde ayırdığın yere uygun mu?Aradığın özellikleri karşılıyor mu? Firma satış sonrası destek veriyor mu? Faturayı kabartmayacak doğru enerji sınıfına sahip mi? Tüm bu kriterlere dikkat etmende fayda var. Evlilik paketi seçeneği sunan Samsung gibi güvenilir markaların her bütçeye uygun TV ve beyaz eşya düğün paketlerini incelemeyi de unutma.

beyaz eşya düğün paketi

TV ve Beyaz Eşya Paketi Fiyat (TL)
Buzdolabı 4.500
Ocak + Fırın + Davlumbaz 3.500
Televizyon 3.000
Çamaşır Makinesi 2.500
Bulaşık Makinesi 2.500
Toplam 16.000

Küçük Ev Aletleri Çeyiz Paketleri

Küçük ev aletleri genellikle mutfak robotu, blender seti, çay makinesi gibi elektrikli mutfak ürünlerinin yanı sıra elektrikli süpürge, ütü ve saç kurutma makinesinden oluşuyor diyebiliriz. Özellikle mutfakta işlerini hem daha rahat hem de daha hızlı yapabilmen için elektrikli küçük ev aletleri çeyiz paketinde mutlaka olması gerekenlerden. Ama bütçene ve ihtiyaçlarına göre listene, çamaşır kurutma makinesi, mikrodalga fırın, şarjlı el süpürgesi gibi elektronik ev eşyalarını da dahil edebilirsin.

Elektrikli Küçük Mutfak Aletleri Fiyat (TL)
Mutfak Robotu 800
Çay Makinesi 450
Blender Seti 350
Tost Makinesi 350
Katı Meyve Sıkacağı 250
Kettle / Su Isıtıcı 200
Elektrikli Cezve 100
Elektronik Ev Eşyası Fiyat (TL)
Elektrikli Süpürge 1.500
Ütü 650
Saç Kurutma Makinesi 150
Toplam 4.800

çeyiz elektrikli ev aletleri

Peki baştan sona bir düğün yapmak ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Oturma Odası Çeyiz Seti Mobilya ve Aksesuar Listesi

Gelelim çeyiz alışverişi listesinin salon için gerekenler kısmına. Salon için sahip olman gereken çeyiz mobilya setlerini, halı, perde gibi tekstil ürünlerini ve dekorasyonun tamamlayıcı parçaları olan aksesuarları kapsıyor.

Oturma grubu ya da L koltuk, yemek odası takımı, TV ünitesi, kitaplık gibi ürünleri salon mobilyaları arasında sayabiliriz. Birçok mobilya markasının sunduğu mobilya çeyiz seti seçenekleri arasında bu mobilyaları bir arada bulabileceğin gibi kendi bütçene ve zevkine göre farklı parçaları da bir araya getirebilirsin.

Salonun için çeyiz alışveriş listesine salon perdesi, halı, kırlent gibi ev tekstili ürünlerini de eklemeyi unutmamalısın. Avizeler de salonun olmazsa olmazlarından. Ancak sen zevkine göre abajur, lambader gibi aydınlatma ürünlerini de kullanabilirsin.

Tabii salonunun genişliğine göre, oturma grubu mu L koltuk mu alman gerektiğine karar verebilirsin. Sade bir kitaplık almak yerine bir okuma köşesi yapabilirsin. Biz standart bir salon için gerekli mobilyaları ve aksesuarları sıraladık ve ortalama fiyatlar çıkardık:

Mobilya Fiyat (TL)
Koltuk Takımı 6.500
Yemek Odası Takımı 5.000
TV Ünitesi 800
Kitaplık 350
Orta Sehpa 200
Zigon Sehpa Takımı 200
Tekstil Fiyat (TL)
Halı 800
Perde 700
Kırlent (6 Adet) 150
Aksesuar Fiyat (TL)
Abajur / Lambader 300
Avize 300
Toplam 15.300

çeyiz oturma grubu

Yatak Odası Çeyiz Seti

Çeyiz için yatak odasında olması gerekenler, yataktan gardıroba, avizeden çeyizlik yatak örtüsü modellerine kadar tüm yatak odası mobilyalarını, aksesuarları ve tekstil ürünlerini kapsıyor. Yatak odası mobilyaları nedir dersen avize, karyola ve yatak, gardırop, şifonyer ve kesonları sayabiliriz.

Yatak odası için gerekli ev tekstili ürünlerini ise gelin çeyiz yatak örtüsü, perde, nevresim takımları, yorgan ve yastıklar, alez, battaniye şeklinde sıralayabiliriz.

Yeni evlenecek gelin adaylarının en çok sorduğu soru, bu ürünlerden kaçar tane almaları gerektiği oluyor. Bu noktada belirleyici olan tamamen sensin. Yerine ve ihtiyaçlarına göre alacağın ürünlerin sayısı ve çeşidi için en doğru kararı sen verebilirsin. Günlük kullanımı rahat olması için bir-iki lastikli çarşaf, misafir için birkaç set nevresim takımı alabilirsin. Yatak odanın şıklığına önem veriyorsan saten nevresim setleri ya da Fransız dantelli yatak örtüsü gibi seçenekleri yatak odası çeyiz listesine ekleyebilirsin.

Çeyiz listenin diğer parçaları gibi yatak odası ihtiyaçlarını listeden kontrol ederek parça parça alabilirsin. Markaların sunduğu yatak odası çeyiz seti seçeneklerini de araştırabilir, tüm ürünler için zaman kaybetmeden listeni tamamlayabilirsin.

Mobilya Fiyat (TL)
Yatak Odası Takımı (Yatak bazası, Yatak, Dolap, Şifonyer, Keson) 8.000
Avize 150
Tekstil Fiyat (TL)
Perde 350
Pamuklu Çift Kişilik Nevresim Takımı (2 Set) 300
Çift Kişilik Yorgan (2 Adet) 300
Battaniye (2 Adet) 300
Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı 250
Halı 250
Yatak Örtüsü 220
Alez (2 Adet) 200
Baş Yastığı (6 Adet) 180
Lastikli Çarşaf (2 Adet) 220
Toplam 10.640

yatak odası çeyiz seti

Mutfak Çeyiz Seti/Listesi

Mutfak çeyiz listesi, mutfağa ait olan her şeydir aslında. Yemeklerini sağlıklı bir şekilde muhafaza edebileceğin saklama kaplarından pişirme ürünlerine, bardaktan yemek takımına kadar tüm mutfak eşyaları çeyizlik alışveriş listesinde yer alır. Alışverişe çıkmadan iyi bir mutfak eşyaları listesine ihtiyacın olacak.

mutfak çeyizi

Mutfak Mobilyaları ve Aksesuarları

Öncelikle en gerekli olan parçalardan başlamanı tavsiye ediyoruz. “İhtiyacım olabilecek mutfak eşyaları nelerdir” dersen, bunlar; yukarıda saydığımız elektrikli mutfak aletlerinin yanı sıra mutfak mobilyaları ile yemek takımlarıdır. Eğer masa için yer ayırabileceğin bir mutfağın olacaksa bir masa takımı alabilirsin. Mobilya markalarının çeyizlik mutfak takımları arasından senin için uygun olan bir masa takımı seçebilirsin.

Küçük bir mutfak masası ve sandalyelerin yanı sıra mutfak halısı, perdeler ve avize ihtiyacın olabilecek temel mutfak eşyaları. Bunun yanı sıra sürekli elinin altında olacak sabunluk ve süngerlik takımını da mutfak çeyiz setine eklemeyi de unutmamalısın.

Sofra İçin Çeyizlik Ürünler

Sofra için çeyiz ürünleri arasında yemek takımları, bardaklar, çatal-bıçak takımı, kahve fincanları, kahvaltı takımı, ekmek sepeti gibi birçok parça eşyayı sayabiliriz. Bunları seçerken de hem ne kadar yer kaplayacağını hem de ne kadarına ihtiyaç duyacağını düşünmelisin. 6, 12 ya da 24 kişilik yemek takımı çeyiz seti alternatiflerinden sana uygun olanı seçebilirsin. "24 kişilik yemek takımına acil ihtiyacım yok, o kadar kişiyi aynı anda ağırlamam!" diyorsan 12 ya da 6 kişilik günlük bir yemek takımı ile de bütçeni iyileştirene kadar idare edebilirsin.

Yemek takımının yanı sıra yardımcı mutfak eşyaları çeyizlik alışverişinin en detaylı kısmı olabilir. Çay bardaklarından baharat takımlarına, saklama kaplarından çerezlik kaselere, sürahiden servis tepsisine, birçok sofra ürününü mutfak çeyizine dahil etmelisin. Çeyizde mutfak için alınması gerekenler arasında masa örtüsü, runnerlar, kumaş peçeteler gibi tekstil ürünlerinin de yer aldığını söylemeden geçmeyelim.

çeyiz yemek takımı

Pişirme Ürünleri

Listene eklemen gereken mutfak çeyiz paketleri arasında pişirme ürünleri de yer alıyor. Çelik, teflon, granit gibi tencere çeyiz seti seçeneklerinden senin için uygun olanını ya da ihtiyaca göre tümünü alabilirsin. Düdüklü tencere, sahan seti gibi yardımcı mutfak ürünleri bazı çeyiz tencere seti paketlerine dahil ediliyor. Kimi markalarda ise ayrı satılıyor. Cezve seti, borcam, çaydanlık, güveç kabı, kek kalıbı gibi malzemeleri de evlenirken alınacaklar listesine eklemende fayda var.

Mobilya/Aksesuar Fiyat (TL)
Mutfak Masası 600
Mutfak Sandalyeleri (4 Adet) 400
Mutfak Halısı 120
Mutfak Perdesi 100
Avize 100
Sabunluk ve Süngerlik 40
Sofra Ürünleri Fiyat (TL)
Misafir Yemek Takımı (12 Kişilik) 1.500
Çatal-Bıçak Seti (12 Kişilik) 850
Kahvaltı Takımı 400
Günlük Yemek Takımı (6 Kişilik) 300
Çay Fincanları (6 Kişilik) 150
Baharat Seti (7 parça) 150
Bıçak Seti 150
Misafir Masa Örtüsü 100
Su Bardakları (6’lı) 70
Kahve Fincanları (6’lı) 70
Kadeh (6’lı) 70
Pasta Tabağı Seti 70
Çay Bardakları (6 Kişilik) 60
Saklama Kabı (3 Parça) 60
Runner 40
Kahve Yanı Su Bardağı 40
Salata Kasesi 40
Çerez Kaseleri (6’lı) 40
Hasır Ekmek Sepeti 40
Yağlık ve Sirkelik 40
Kumaş Peçeteler 30
Peçete Halkaları 30
Servis Tepsisi 30
Buzluk ve Maşa 30
Tuzluk-Karabiberlik 25
Amerikan Servisi 20
Günlük Masa Örtüsü 20
Cam Şekerlik 20
Yardımcı Mutfak Aletleri (Süzgeç, Tirbüşon, Sebze Soyma Aparatı, Kurabiye Kalıpları, vb) 250
Pişirme Ürünleri Fiyat (TL)
Çelik Tencere Seti 700
Granit Tencere Seti 500
Düdüklü Tencere 300
Döküm Tava Seti 200
Sahan Seti (3’lü) 150
Borcam (3’lü) 150
Çaydanlık 150
Cezve Seti (3’lü) 100
Kek Kalıbı 50
Güveç Kabı 20
Toplam 8.400

Çeyiz Banyo Seti

Mutfak, salon, yatak odası tamam. Ama bitmedi. Çeyiz listene banyo aksesuarlarını ve tekstil ürünlerini de eklemeyi unutma! Çeyizlik banyo paspasları, sabunluk, diş fırçalığı, çöp kutusu ve banyo fırçasından oluşan çeyiz banyo seti, ihtiyaç duyabileceğin banyo malzemeleri olabilir. Tabii çeyizlik havlular ve lifleri de eklemeden geçmeyelim. Banyo çeyiz listesine göz atalım:

Tekstil Fiyat (TL)
Bornoz Takımı 350
Havlular (6 el havlusu, 7 yüz havlusu, 2 ayak havlusu) 250
Lifler ve Keseler (10’lu) 50
Banyo Aksesuarları Fiyat (TL)
Çöp Kovası, Fırça, Sabunluk, Fırçalık 120
Çamaşır Kirli Sepeti 90
Toplam 960

Hol/Antre İçin Çeyiz Listesi

Tabii evinin büyüklüğüne ve şekline göre değişir ama hol ya da antrede avize ve yolluk gibi ürünlere ihtiyacın olabilir. Eğer geniş bir antren varsa portmanto, bench ya da puf, dresuar, elbise askılığı, ayakkabı dolabı gibi eşyaları da listene ekleyebilirsin.

Hol/Antre Fiyat (TL)
Portmanto 500
Dresuar 250
Avize 110
Halı/Yolluk 100
Toplam 960

antre çeyiz seti

Diğer Ev İhtiyaçları

Evlenirken alınacaklar listesine, ihtiyacına göre eklemeler yapabilirsin. Biz ütü masası, fotoğraf çerçeveleri, askı, paspas gibi her evde olabilecek bazı eşyaları da sıraladık. Bunlar arasından evine uygun olacağını düşündüklerine listende yer açabilirsin.

Diğer Ev İhtiyaçları Fiyat (TL)
Tablolar (2 Adet Orta Boy) 260
Ayakkabı Dolabı 220
Ütü Masası 150
Vazo (2 Adet Orta Boy) 140
Çamaşır Kurutma Askısı 100
Fotoğraf Çerçeveleri (5 Adet Orta Boy) 100
Duvar/Masa Saati 100
Askı (50 Adet) 100
Mum/Mumluk(5’li) 50
Dış Kapı Paspası 40
Çamaşır Mandalı (50 Adet) 25
Toplam 1.285

çeyiz için alınacaklar listesi

Çeyiz için alınacaklar listesi bu şekilde. Dilersen tüm bu ürünlerin ortalama olarak ne kadar tutacağına bir arada bakalım:

Çeyiz Listesi Fiyat (TL)
Mutfak 10.900
Elektronik ve Beyaz Eşya 18.300
Salon 15.300
Yatak Odası 10.640
Banyo 960
Hol/Antre 960
Diğer 1.285
Toplam 58.345

Çeyizin Olmazsa Olmazları: Bohçalar

Evinin eşyaları yalnızca evlenmeden hemen önce aldıklarınla sınırlı değil. Unutma ki annenin senin için yıllardır hazırladığı bir çeyizin var. Ayrıca söz ya da nişan organizasyonu sırasında gelin ve damat tarafının karşılıklı olarak hazırladığı bohçaları da hatırlayalım. Bir de bunlara kısaca değinelim:

Gelin Bohçası

Annelerimizin daha biz çocukken hazırlamaya başladığı, el emeği göz nuru ürünlerin yer aldığı çeyiz bohçasından bahsediyoruz. Bunlar belki de evinin ilk eşyaları. Gelin çeyiz setinde genellikle çeyizlik dantelli nevresim takımları, el örgüsü lifler, kenarları işlemeli çeyiz havlusu takımı, seccade, baş örtüsü gibi namaz takımları ile yazmalar ve tülbentler oluyor.

Tabii nişanda verilen bohçaları da unutmayalım. Ailelerimizin hazırladığı bu çeyiz bohçasının yanı sıra, isteme ya da nişan törenlerinde karşılıklı olarak verilen gelin ve damat bohçası adeti de bulunuyor. Damat tarafının gelin için hazırladığı gelin bohçasında gecelikler, gelin terliği, çeyiz makyaj seti, bornoz ve pijama takımları, fantezi iç çamaşırları gibi hediyeler yer alıyor.

gelin bohçası

Gelin bohçasıyla ilgili daha fazla detay için şu yazımıza bakabilirsin: Gelin Bohçasında Ne Olur ve Nasıl Süslenir?

Damat Bohçası

Gelin tarafı da damat bohçası hazırlıyor. Hazırlanan bohçanın içinde damat pijama seti, çeyiz terliği, iç çamaşırı takımı, damat havlusu, tıraş seti, kol düğmesi gibi hediyelikler konuyor. Damat bohçasıyla ilgili detaylar da şu yazımızda: Damat Bohçasına Neler Konulur ve Nasıl Süslenir?

Çeyiz masraflarının altından nasıl kalkacağını düşünüyorsan, çeyiz parası ve çeyiz hesabı gibi devlet desteği verilen uygulamalardan da bahsedelim. Çeyiz parası, yetim aylığı alan gelin adaylarına maaşlarının 24 katına kadar verilen devlet desteği uygulamasına Çeyiz desteği uygulaması ise evlenmeden önce açtırdığın banka hesabına en az 3 sene düzenli ödeme yapman şartıyla evlendikten sonra hesaptaki birikimin yüzde 10’u ila 25’i oranında verilen devlet desteğine deniliyor.

Çeyizde ne olur sorunu detaylı bir listeyle yanıtlamaya çalıştık. Unutma bu listenin tüm yükünü bir seferde karşılamak zorunda değilsin. Evlendikten sonra da pekala ihtiyaçlarının önceliğine göre listeyi tamamlayabilirsin. Senin için hazırladığımız ve çeyiz alışverişin sırasında checklist olarak kullanabileceğin 2019 çeyiz listesi ve fiyatlarını aşağıya bırakıyoruz:

Tüm listeye ulaşmak için tıkla: Çeyiz listesi PDF

Çeyiz listesi JPG:

çeyiz listesi jpg

çeyiz listesi jpg

çeyiz listesi jpg

Şehrindeki En İyi Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

AYAKKABI VE AKSESUAR FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (56)

FB

Fatma Bagdas

13/12/2016

Herseyi cogunu gelin getirir ee erkege ne kalir yahu..fazla abartiyorsun..Bildim kadar ev mobilya beyaz esyalar hali perde erkek alir gerisi doldurmasi suslemesi geline gelir sirasi...bulasik mak kurutma mak frin mikrodalga, camasir set ustu ve ankastre vay halimize evde kaldik demek..

I

Isimisiz
Dogru valla erkek tarafi kahve icmeye gelsin olmasi gerekenler bellidr fazla abartmaya gerek yok erkek tarafi alsin alacagini kiz veriyoruz yahu

Y

Yağmur
Sevgili hanımlar dikkat ettiyseniz ilk başta vereceğimşz detaylar çogu çift tarafından ortak aldıgı için bu listeyi kural gibi düşünme denmiş. Ayrıca kız tarafının almasının zorunlu oldugu tek şey yatak odası, yatak odası kısmına geldiğinde onuda bir satırla açıklamıs zaten 'o odada bulunması gereken her şey kıza ait' diyerek. Yani tek almakta zorunlugu oldugumuz şey yatak odası

BY

Bahar Yardim
Evet abla ya apartilar bencede


ZY

Zehra Yılgın

03/01/2017

Cok sacmaaa erkek tarafi alir beyaz eesya halilari falan

ŞA

Şefika Apaçık
Hayır canm bi çift halıda kiz tarafi aliyo kendimden biliyorum

MA

Melek Akbaba
adil bir çeyiz listesi olmamış bu. bence


EK

Ece Kaşıkçı

26/01/2017

Düğünümë 6 ay kaldı çok stresliyim annemle sürekli tartışıyoruz yatak odasından baSka bisey almam ben diyo bir sürü söyleniyor napicam bilmiyorum

MG

Mehtap Güvenç
demekki bu tarz sorunları yaşayan sadece ben değilim :)

M

Merym
Yine dua et bnmde 6 ayım kldı bizimkler ytak odasını bile almam dio

G

Ghz
Annen haklı ama buda çok abartılmış

K

Kubra
Bencede annen hakli bosa tartisip annenin kalbini kirma cunku erkek tarafi sen aldikca senden ister gelsin otursun cay icsin ozaman oldu

İK

İlknur Karadağlı
Sizinkiler yine iyi benimkiler bı mutfak için yemek takımı falan alacaklar yani bana çeyiz yapacaklar başka bişi yok bende kavga ediyorum hep

M

Madam
Valla benimde 6 ayım var annemde böyle düşünüyo arada kalmak istemiyorum

Z

Zehra
bende yatak odası mobilyamı almıcam. öyle anlastık. ama evin bütün incik cıncık ne varsa alıyoruz gırgırına kadar daha ne olsun ;)

BP

Büşra P
Evet kız tarafı isterse hiç birşeyi almaz bunu erkek tarafına da bildirir kız annesi ya da babası yatak odası takimi da erkek tarafının karşılayacağını açık beyan belirtir. Benim de düğünüm var 6 aya. Kimisi beyaz eşyayı da kız tarafı alır diyor ama bu tamamen kız tarafının erkek tarafına nasıl sunduğu önemli. Yani siz nisan bile yapmıyoruz derseniz erkek karşılar tabi böyle şeylere gerek yok:) ama anne ya da babanız almak istemiyorsa bunu bir araya gelindiğin de aile büyükleri bir birine belirtir.

BK

Beyhan Karaarslan
Benimkiler one bile zor aldi.. geri kalanlari hepsini kendim aldim ve ben okuyorum .. Kassiyer olarakda caliyorum ayni anda...

YT

Yonca Tombaş
Benim bildiğim bizim buralarda kız yatak odasını alır diye biliyorum diğerlerini erkek alır ama ortak zevklerine göre dizayn ederler bize göre


SK

Seda Kırca

29/01/2017

Anlaşılan bir tek Buz dolabını erkek tarafı alıyor.. Ohh iyiymiş yaa.. vazgeçtim evlenmiyorum ben.. :D

FA

Fadime Ablak
Sizin âdetleriniz nasıl bilmiyorum ama bizde televizyon hariç bütün beyaz eşyayı kız alıyor erkeğin sırtına da az yük düşmüyor 60 milyarlık altın düğün mobilya takımları erkeklerinde işi zor diye düşünüyorum ben


EK

Esma Kebeci

30/01/2017

internetten satın aldığımız ürünlere güvenebilir miyiz yoksa internet alışverişi yapmasam mı ?

M

Misafir
Bence kendin düğün alışverişi ne çıksam daha iyi olur inşallah mutlu olursun

BI

Büşra Işık
Gidip kendin gör incele bence canım


SK

Seda Kök

02/02/2017

şu anda çeyiz hazırlığı yapanlardan biri benim. kız tarafının işi daha zor ama erkek tarafı da büyük parayla alınacak şeyleri tek seferde alıyorlar. Allah herkese yardım etsin :)


Emine Çakar

05/02/2017

Bu bilgilere ihtiyacım vardı çok teşekkürler bence çok iyi özetlediniz bu yazdıklarınızın hepsini bizde kız tarafı alıyor bende düyün hazırlıklarındayım dua edin bir sonra olmaz inşallah hayırlısıya evleneyim..


Rumeysa Özkan

15/02/2017

Çok scma yazdığınız biz damat almiyacaz sonuçta bu ne hepsini kız tarafı alıyor kız tarafı benim bildiğim mutfağın tabağını tasini falan alır bide blender rondo gibi şeyleri yatak odasını birde odanın birinin perdesini yada halısı nı alır

SA

Serap Arslan
Herkesin adeti farklidir şehirden şehire yöreden yöreye değişir daha kibar olmanız dileğiyle selametle kalın


M

Melike

24/02/2017

Sanki kız evde kalmış hem kızı hem üstüne üstük bütün eşyalarıda alıp kızı aldığınız için ekstra teşekkür hediyesi gibi


N

Nk

02/03/2017

Bune yaa herseyi kiz tarafina yüklemissiniz olacak sey degil evide kiz tarafi tutsun bari tam olsun


ZK

Zeynep Kocdas

12/03/2017

Benim 1 hafta sonra. Düğünüm var ve bunların hepsini aldım üstüne çamaşır bulaşık buzdolabı fırın aldım

AD

Anil Durmus
Erkek tarafi ne aldi merak ettim simdi

ZK

Zeynep Kocdas
Oturma odası yatak odası yemek odası başka görünür bı şey almadılar

Z

Zehra
Hepsini ne kadar aldiniz toplam

EN

Eda Nur
Buzdolabı fazla olmuş biraz. Çünkü Genel Adet edinilmiş Şeyde Evet mutfak eşyası hep kız tarafına ait. Buzdolabı hariç . Kız tarafı Fırın Bulaşık Makinası Mutfağa Dair herşeyi alır Buzdolabı hariç . Birde Yatak Odası takımını alır Halisi ve Perdeleri dahil. Mutfağın Halısını ve Perdelerini de.


HO

Hanife Ozmen

16/03/2017

Evet kulaga sacma gelebiliyo ama malesef bunlri aliyoruz heleki bnm dugunume 3 ay var ben daha yarisini aldm ufacik tefeck seylere 8 milyar gitti ama bn karaca aldgm icin hem saglikli hem kullanisi uzun sureli allah yardm eder insallah hayirlisiyla biter ;(

EK

Esma Kbci
hayırlı olsun.


BT

Bekir Tura

18/03/2017

Günü Erkek tarafı alıyor yatak Odası Takımını erkek tarafı alıyor , Evi erkek tarafı kiraliyor, Salon Takımını erkek tarafı alıyor , Kızlara mutfak kalıyor bide yatak örtüsü takımı kalıyor ... vay be bunu mu laf ediyorsunuz insaf

Merve Öz
Erkek tarafı çalışıyor kazanıyor babasıda yardım ediyor bi çok kız çalışmıyor çalışsada erkek kdar para kazanamıyor bi baba tek cocuguysa evet herşeyini alır ama hem başka cocuklarını okutup hem evini geçindirip hemde size ev dizemez beyler zaten size en kıymetlisini veriyor bi zahmet evinizide siz dizin

HA

Hasan Akar
Oh ne güzel memleket vallaha çalışın kardeşim işinize gelmeyince sizin kadar kazanmıyoruz yok şu yok bu bence faso fiso işler bunlar bence evleneceğiniz kişiyle herşeyi ortak almak daha mantıklı ne kız tarafı zorlansın ne erkek tarafı erkek tarafı yeterince zaten sıkıntıya giriyor altını düğün salonu evi falan filan .


ND

Neslihan Dereli

19/03/2017

Oglana pirlanta setide takiyormuyuz kiz tarafi olarak. Tmm bende aldim tam takim mutfak seti 5 koli tabagi su takimi tencere takimi kasik catali falan. Onun disinda gunluk takim aldim. Mutakta kullacagim butun tas rava ufak tefek hetseyi her gittigim sehirden oranin hatiradini animsatacak ufak susler kullanmalik seylwr. Yatak odam zaten cift kisilik aldim nevresimi misafir icin kullanim icin herseyini. Havlusu islemesi bilmem nesi kucuk ev aletletini ama buguk beyaz esyayi salonu perdeyi haliyerkek tarafi yapar.


ŞŞ

Şifa Şifa

21/03/2017

bunların üzerine bide evi tutup damadı eve getirelim deveye bindirip

EK

Esma Kbci
:D


SY

Sevgi Yilmaz

24/03/2017

Çeyize bebek yelegi ve esyasi koymak dogrumudur sizce

YB

Yasemin Bal
Ugursuzluk derler

G

Gelin
Ben bebek eşyası ve yeleği koymayı doğru bulmuyorum.çünkü doğum yaptığınızda bu tür eşyaları yine kız annesi yapıyo. en azından o zaman bohçe şeklinde yapıp getirsin anneniz.yeni evlendiğinizde çeyizinde neden bebek eşyaları yok diyen olmaz .


H

Hk

24/03/2017

Benimde düğünüme 5 ay kadar bir süre var yatak odası ve mutfağı biz yapıcaz dedi ailem çoğunluk eşyamı aldım nevresimden tutup tabağı çanağı küçük elektrikli aletlerini de yani fazlasınada çıkılmaz heralde erkek tarafına tabirimizce kaba eşyalar kalıyo kız tarafı ise ufak tefek şey alıyo gbi görünsede daha fazla bi tutuyo bir yemek takımına okadar para veriyoruz :))) eee tamam erkek tarafı altında alıyo diyoruz da kız tarafıda alıyo herkes için geçerlimi bilemem de bu :))) fazlada uçmaya gerek yok diye düşünüyorum

L

Leyla
Kız tarafı istemeye devam gtsin çok abartı erkek tarafı nealacak beyaz acaba


G

Gelinim

31/03/2017

Yok artık e bilezikleri de kız tarafı alsın aaa hatta düğünüde kız tarafı yapsın abartmayın kardeşim


G

Gelin

22/04/2017

Arkadaşlar şunu bi açıklığa kavuşturalım kiz tarafının yatak odası alması kadar saçma ve çirkin bisey olamaz al kızım bu yataginiz vs hiç yakışmaz kiz tarafına bunun gerine ya beyaz eşya yada oturma odasını yapmalı evet orada yazan herşeyi hatta daha fazlasını kiz tarafı yapıyor bende karaca çeyiz seti aldim 5.000 tl sadece o tuttu beyaz eşya aldim 7.000 tl tuttu benim çeyiz masrafım 40.000 tl tuttu ve halen eksiklerim var alıyorum. Damat tarafı kıza 100-150gr bileşik yapar onun dışında set alır tektas-bestas ve alyans alır kıza nişanlık ve nisan alışverişi yapılır kına kıyafetini alır kına ve nisan salonu ücret i kıza aittir. Nisan da yada düğünde kiz erkeğe takım elbise kemer cuzdanve ayakkabi almak zorundadir dugun kolay bise degildir ve hersey bence esit olmali sonucta ayni evi paylasip ayni borca gireceksiniz şimdiden böyle cimrilik yapmayın durumu olmayan a saygım sonsuz alamaz ama benim gibi çalışıp ailenize masraf ettirmeden herşeyi yapabilirsiniz şimdiden herkes e mutluluklar bende inşallah en kısa sürede sözlümle evlenirim.

A

Ahmet
Valla sizin sohbet şahanede bizim burda başlık parasıyla geline eşya falan alıyorlar başlık parası 20000 binni buluyor allah sizlere kolaylık vermiş bizim işimiz zor aayyoo sizin iş kolay valla bakkaldan şunu bunu alır gibi geliyor size bize bakılırsa valla zor düşün senize başlık parası veriyorsunuz üstüne de eşya alıyorsunuz ne garip allah bize kolaylık versin sanlurfa doğu tarafları zaten başlık parası yüksek belki duymuşsunuzdur arkadaşlar işiniz kolay bu arada dua edin bizim bu taraflarda çok zor

D:

Damat :)
Gerçekten de çok uçuk fiyat tutmuş çeyiziniz. Benim bildiğim kına elbisesi kına takıları ayakkabı çanta kolye bileklik vs. gelinin annesi veya başka yakınının saçı ev kiralama, satın alma vs. yatak odası oturma odası misafir odası düğün salonu gelinlik gelin takıları ayakkabı çanta vs. bilezik kız tarafı ne kadar isterse duruma göre küpe bileklik kolye diye uzayıp gidiyo ne olursa olsun Allah sağlık versin gerisi kolay çalışıp kazanarak bunların hepsi kimseye muhtaç olmadan yapılır. Allah tüm evleniceklere kolaylıklar versin....


S

Songülisik

05/07/2017

Öyle demeyin bence onlarada baya masraf çıkıyor televizyon oturma grubu yemek masasi takimi fln avizedir ıvır zıvır baya şey çıkıyor ablam evlendi gerçekten o napcak valla pes demiştik baya çıktı onlarada en gördüğüm geçirdi kadarıyla konuşuyorum yine de evlenneler daha iyi bilir bende yavaş yavaş hazirlanim diyorum ama olcak gibi dgl baya şey var yemek seti caydanlik tencere aldım e bin gitti 3 parça şeye yani gercekten haklilarmis 18 yaşında baslayanlar ceyize


DK

Didem Korkmaz

11/07/2017

bunların hepsi çok fazla değil mi kız tarafı için erkek tarafına bir şey kalmıyor evlenecek olan herkese Allah yardım etsin:) sonumuz ne olacak


M

Mine

20/07/2017

resmen sacmalamıssınız. erkek ne alacak sadece koltuk takımı ve televızyon mu ? bu makaleyı yazan kesın erkek :D yada bilgısız biri.

P

Perihan
Evet bencede çok abartmışlar her şeyi kız tarafı alacak değil heralde

EK

Elif Karakus
?? :D wallahi çok abartılmış ben ewlenirken İkiser tane yün yatak yorgan yastık yaptı annem İki tencere seti, 1, 24 parça tabak seti 5 ayrı 6 li tabak kase setleri 12 çatal kaşık 12. Bıçak iki tane büyük bıçak , rende 2 borcam, biri büyük olmak üzere 3 meyve tabağı , 2 set süt fincanı , 2 set kahve fincanı , 1 cam çaydanlık 1 normal çaydanlık , 1 sürahi takımı 6 bardaklı 8 li baharatlık 2 tane yemek tepsisi 2 tane köfte leğeni 1 büyük hamur leğeni (burda yufka ekmek yaparız onun için büyük ) Aklıma gelenler bunlar mutfakta bolesi şeyleri annem aldı yani Sonraa 1 sandık 6 tane örme çanta 15 özel +20 normal örülmüş hawlu 40 kadar hazır seccade 1 tane elle örülmüş seccade 1 misafir newresim 40 kadar gömlek 60 patik 50 si özel 50 si dagitmalik 100 tane iğne oyası yazmalar 50 tane lif Çeyizlik 1 newresim takımı Çeyizlik salon takımı Çeyizlik mutfak takımı Çeyizlik pike takımı 1 cemeken .. 2 büyük hali , 2 yolluk halı Şuan aklıma gelenler bunlar , :D ama beyaz eşyayı kız tarafı almaz Benimkini benim babam aldı ama çeyiz olarak değil sonradan aldı kayınpeder almayinca o aldi


GY

Gamze Yntma

30/08/2017

bizde erkek ev alıyo içini kız taraffı yerleştiriyo


AE

Aslı Ersoy

04/09/2017

sivasa özgü çeyizde olması gerekenler nelerdir?


AA

Ayşe Aslan

04/10/2017

Kizlar annem babam anlamiyo yatak odasını kız tarafı almaz diyorlar ama kız tarafı aliyo onlara anlatamadım yardimci olun


AE

Asli Enr

16/11/2017

arkadaslar niye bu kadar kasıyosunuz neticede o borç ikinizin borcu olmuyo mu? Eeeee :))) bi de söyle dusunun müstakbel eşinizi gırtlağına kadar borca sokup o evde huzur arıyosunuz ne kadar mantıklı? ödeyebileceğiniz ve en önemlisi içinize sinen bir alışveriş yapmanız gerek.ama dediğimi kulak ardı etmemenizi isterim iyi alışverişler. Rabbim mutlu mesut yuvalar ve o yuvalardan vatana,millete,dinimize hayırlı evlatlar nasib etmesi duasıyla. :)


CS

Cemile Sahin

18/11/2017

yanlisiniz var bnce erkek tarafi misafir odasi ev altin alir .Kiz tarafi yatk odasi .oturma odasi mutfak salon falan yapar dugununde masraflarıni erkeke tarafi karsilar .Bizde adet boyle hala boyle devam ediyor .7 ay sonra dugunum var ve herseyimi aldim kendi emeklerimle ?


C

Ceyda

29/12/2017

Bende sadece çeyiz sandığı dantel halı falan var durumumuz yok fazla evlenmek istiyorum ev tutmayı evin eşyalarını falan erkek tarafı alacak inşallah ilerde sorun yaşamam bende


I

Isimsiz

03/01/2018

nekadar abartmisisniz yorumlarda.. kimin gucu ne yetiyorsa onu alir, insanlar yardimlasarak yapar herseyi o onu alsin bu bunu alsin cogu iliskiler bu yuzden bitiyor ne ezdirin kendinizi nede yüklenin karsi tarafa. ayipdir..


Selma Özdemir

14/01/2018

Erkek tarafi pekhala ne yapiyor ? her seyi malum kizcagiz aliyor


BT

Banu Taş

08/02/2018

bizdede böyle oluyor ilave olarak mutfak için masada alıyoruz ama tabi bunlaarın için baskül dikiş seti falan alınmıyor onu ilerde evlendiklten sonra beraber alınır ki zaten fiyatları uyfun bunların. erkeklerde bnce masraf yapıyor onların açısındanda bakmak gerekiyor sonuçta geline belli bi takı takılıyor e balayı onlarıda düşünmek lazım. sadece yatak odası alıyım gerisi erkek tarafı alsın diye yok öyle bi dünya yorumları okudum şoke oldum zaten birisi demişki annen haklı sen alma sen aldıkça erkek tarafı daha çok aldırır gibi cümle kurmuş. bence o her kimse onu dinleme.tatlı dil güler yüz göster e zaten karsı taraf senin çabaladıgını görürse en iyisi yapar merk etme.gerekirse çalışılır yapılır sonucta saglıgın yerindeyse neden ailenin eline bakıyorsun ki. kız tarafının aldıklarıda fazla ama erkeğinde az değil tabi geniş bakılırsa. tek dert bnce para olsun Allah saglık verdikten ve istedikten sonra hersey halolur.


GA

Güler Akduman

14/02/2018

Valla bizdede aynı sekilde yatak odasını onlar aldi mutfagın herseyi bizde beyaz esyayı halıları biz alcaz


TA

Turceyin Asar

26/02/2018

resimdeki kaşık çatal bıçak setinin adını bilen var mı


G

G

09/04/2018

Gelin tarafının yatak odası alması kadar berbat birşeyi ilkkez sizden duydum anne babası ne diyecek al damat yatak bu kız da senin artık mı? Saçmalık yani.


D

Deniz

24/04/2018

Bence hepsi çok saçma, yani listeye demiyorum bu güzel bisey ama yorumlarda çok saçma sapan yorumlar var. "Yok bide evide biz kiralayalm erkegi deveye bindirp getirelm" gibi vs vs... Ben ce her iki taraf imkaninin yettigi kadar yapmali almali. Yani kiz onu almasi lazm erkek onu almasi lazm gbi tartismalar çok saçma. Belki kizin veya erkegin okadar imkani yok. En önemlisi huzur ve saglik olmasi. Benim imkanim olsa evide alirim dugunude yaparm fark etmez!


HC

Hakkı Cantürk

06/05/2018

Oğlan tarafı ev alıyor, altın alıyor. Kız tarafının aldığı onun çeyreği etmiyor ama hiç söylemiyorsunuz.


MGG

Melike Gülşah Güreşçi

08/05/2018

Benim sorum farklı olucak resim olarak kullandığınız döküm tencerenin bi satış sayfası mevcut mu bulamadım


KY

Kubra Yavuz

11/05/2018

Çok güzel yorumlanmış ama kız tarafı çok yüklü değil mi sizecede? Erkek tarafı en azından alacağı şeyler kolaylıkla alınıyor parası cebinde hazır ise. Neredeyse 1 günde tamamlanacak bir iş. Ama kızlarda öyle değil ne kadar alsqn o kadar az geliyor


B

Birgulll

29/05/2018

Bu liste ortalama kac para tutar?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Bu liste için net bir tutar belirtmenin pek imkanı yok. Tercih ettiğiniz marka ve modele göre fiyat da farklılaşacaktır. Size aşağı yukarı bir fikir vermesi açısından, bizim yaptığımız hesaplamaya göre, böyle bir liste için 15-20 bin TL harcamanız gerekiyor.


BY

Bahar Yardim

06/06/2018

Camasir bulasik almak sartmi

E

Ebru
Beyaz eşyanın kim tarafından alınacağı aileler arası anlaşmaya bağlı hayatım. Mesela ben çamaşır makinası aldım. Bulaşık da alacaktım. Kayınvalidem neden aldın diye kızdı. Biz alacağız dedi. Senin kayınvaliden de böyle derse almazsın tabi ki


E

Ebru

15/06/2018

Kızlar bende nişanlıyım. Kayınvalidemgil bulaşık makinası, buzdolabı, fırın ocak davlumbaz set , televizyon, halılar, perdeler ve mobilyaları alacaklar. Ben kendim çalışırken; çamaşır makinası, ütü, mikser, mutfak robotu , epilasyon cihazı, fön makinası, 12 kişilik misafir için yemek takımı, 6 kişilik misafir için kahvaltı takımı, 2 kişilik günlük kahvaltı takımı, misafir için 12 kişilik çatal kaşık bıçak seti, günlük 6 kişilik çatal kaşık bıçak seti, bardak ve karafa seti, günlük su bardağı ve çay , elektrikli cezve ve çelik cezve seti, çelik tencere ve granit tencere takımı, tava , Camekan (yazma koymak için), 3 adet halı, 4 adet kilim, 2 adet çift kişilik pamuk yorgan (kızlar bizde adetten 2 adet de kayınvalidem pamuklu yorgan ve 2 adet yastık yaptırıp kılıflayacak.), 1 adet tek kişilik elyaf yorgan, 1 adet çift kişilik elyaf yorgan , 6 adet elyaf yastık ( yumuşak olsun diye kızlar), 6 adet çift kişilik battaniye, 4 adet çift kişilik yatak örtüsü, 2 adet çift kişilik pike takımı, 1 adet tek kişilik nevresim takımı, 3 adet çift kişilik nevresim takımı, 4 adet çift kişilik çarşaf, çamaşır makinası örtüsü, salon takımı, mutfak takımı ( perde dahil), sofralar , soğan patates ve sarımsaklık, saklama kapları, plastik oval kaplar, Çelik tepsi takımı ve çay tepsisi, Plastik tepsi takımı, bıçaklar ve tahralar, doğrama tahtaları ve oklava, oyacak- soyacak, banyo için iskemle, ve diğer ufak tefekler; kova-tas , klozet takımı, kevgir takımı, 3 adet Fincan ve 1 adet kupa takımı Fritöz, Tüplü sac, Ekmek tahtası, havlular vs. Kendim için Avon makyaj malzemeleri ve 4 adet parfüm seti, eşime 2 adet parfüm seti aldım. Annemin örgüleri 4 çeşit peçete takımı 6 lı, 6 adet tepsi içi, 50 adet lif, 50 adet yazma, 10 çift patik, gelin yeleği gördü.


C

Cansu

27/07/2018

Bunların hepsini ben aldıktan sonra ayrı eve tek başıma çıkarım :)

E

Ebru
Şimdi okudum daha yazmadıklarım varmış ??


KB

Kübra Bingöl

31/07/2018

Şöyle bir yorumlara baktım da ne kadar çirkin yorumlar, Allahtan öyle yorumlar yapan biriyle evlenmediğim için şükrettim. Evlenirken kurduğunuz düzen ve yüklediğiniz yük eşiniz olacak insanı sıkıntıya sokarken siz huzur içinde yaşayabilecek misiniz merak ediyorum. Her şeyi erkek yapar zihniyetinden kurtulmanızı temenni ediyorum. Evlilik sürecini lütfen ne sömürsem kardır olayına çevirmeyin. Birbirinize gerçekten eş olun.


A

Aysenur

01/08/2018

benimde bir ay sonra dügünüm olucak ben sadece camasir makinasi bulasik makinasi birde kücuk ev eşyalarıni aldim gerisi erkek tarafina ait yani anlamiyorum hem aile kizini veriyo üzerine birde yatak odasi takimidami versi yok artikk


ZS

Zeynep Soylu

19/08/2018

Erkeği de istemeye biz gidelim hatta gelsin iç guveysi otursun eve direkt


DK

D K

31/08/2018

Birde mal varlin Varsa Onuda adamın üstüne yap ki rahatlıkla dostunuda getirsin derim !


F

Feride

26/09/2018

Simdi bunlarin maliyyeti ne ola bilir tahmini. Yardimci ola bilirmisiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Bu liste için net bir tutar belirtmenin pek imkanı yok. Tercih ettiğiniz marka ve modele göre fiyat da farklılaşacaktır. Size aşağı yukarı bir fikir vermesi açısından, bizim yaptığımız hesaplamaya göre, böyle bir liste için 15-20 bin TL harcamanız gerekiyor.

F

Feride
Tesekkur ederim


Senem Önder

01/10/2018

Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim bir sorum olacak pekı sandık çeyizine neler konuyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Senem Hanım. Faydalanmanıza çok sevindik. Çeyiz sandığına, gelin adayının el emeği göz nuru çeyizleri konulur. Genellikle bu sandıkta, kenarı oyalı havlu takımları, nevresim takımları, masa, vitrin gibi çeşitli yerlerde kullanılacak örtüler, tülbent, yazma, el örgüsü patik ve lif olur.


H

Hüsne

16/10/2018

Bizimde adetlerimiz aynı burda anlattığınız gibi gerçekten. Annem bana bunları sayınca o zaman oğlan bnm soyadımı alsın demiştim. Biz daha sevgiliyken benim ck begendiğim mobilya ceyiz seti vardı. indirim ve yatak baza hediye olunca alsak mı dedk. Düşünün ki babam bilmiyordu bile. Sonra o annesine sordu ben anneme sordum gitti hepsini aldı ve kendi ödedi. ödeyene kadar biz nişanlanmamıştık bile. Aslnda buna kimse izin vermez ama yaptık bi delilik işte birbirimzden emindik tabi. Bende o arada misafir yemek takımım catal bıcak takımım celik ve granit tencerelerim mini robot takımım caycım kahve makinem tost makinem kahvaltı takımım çaydanlık cezve ne varsa aldım bi de 6 kişilik yemek takımı hedye ettiler saolsunlar. Gittim 3 cift, 2 tek nevresim takımı, 1 cift 2 tek pike takımı, 1 cift 2 tek yorgan 5 yastık 1 günlük yatak örtüsü 1 de şu agır yatak örtülerinden. 2 cift 2 tek battaniye 12 düz 12 işlemeli yüz havlusu 2 hamam takımı 1 bornoz takımı misafir masa örtüsü 1 salon takımı dantel vs. falan aldım bunlar 10 bin tuttu zaten. Ve eksik çoooookkk. Bu siteye girme amacımda neyden kaç tane almam gerek fikir olsun dye baktım ama yazılmamış. Daha 15 binde beyaz esya ve geri kalangündelik esyalarıma gidermiş. Malesef hayat sartları cok zor arkdslar ve biz ailelerimzden hc bi yardım almadan kendimiz yapmaya calısıyoruz. Artık nişandan sonra erkek tarafından ve benm tarafımdan gelen kücük hediyelerle brz daha sekillenir bseyler umarım


CD

Canan Delibaş

22/11/2018

merhaba; bu yazıda tencere takımının markası ne?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, görsellerimiz temsilidir. Yazıda stok görseli kullanılmıştır.


RB

Rabia Bozkaya

12/12/2018

Bende yeni ceyiz yapmaya baslicam erlek ne ise yariyor o zman ?


U

Ufuk

20/12/2018

Hanımlar. Sadece kadın yada erkek tek taraflı evlenilmiyor. Herşeyi erkek alsın diyorsunuz da düğün nişan araba elbise eşya ev derken zaten pestilimiz çıkıyor. Bı zahmet 5 10 binde siz harcayinda evlendiginizin farkına varın. Madem herşeyi erkek tarafına yikacaksiniz sizi neden alsın. Ya zengin bulun yada beyinsiz birini. İşleri zorlaştırmanin anlamı yok. Hayatı ortak suredureceksiniz kimin gücü neye yeterse onu yapar.

G

Gülsen
Kesınlıkle kımın neye gucu yetıorsa anlaşmaya bakar bu işler ama gunumzde gersey gösteriş oldugu için bunu bırbırıne karıstırmamak lazım


CU

Ciller Uslu

12/01/2019

Fazlasiyla abartilar bu ne ya insan evlenmekten cekiniyo en iyisi dugune az bi zaman kaldimi taksitle alacan beyaz esyani vesaire evlendikten sonra kocanla beraber odersin yapacak bisey yok bu gidisle evde kalacaz???

U

Ufuk
Mantık güzel evet. Ama sen yapamazsın.


PE

Polen Erol

29/01/2019

allah yardımcısı olsun herkesın :)


N

Nur&can

28/03/2019

ben de nisanliyim bir kaç ay sonra evlencm misal bizde geline düşen şeyler mutfak alışverişi mutfak için gerekli olan herşey dahil yedek halı perde ütü ve süpürge makinesi kafam çok karışıktı böyle yerlerden bakarak aklıma gelmeyen şeyleri bulabiliyorum


TE

Tuğrul Elçin

17/04/2019

Şu yorumları okuyunca o kadar şükür ettim ki siz ve sizin gibilerin ailesinden birini tanıyor olmadığım için.. Yok erkek onu alır mı, kız bunu alır mı, biz alacaksak erkek ne alacak? Yazık.. Evlilik gibi kutsal ve sevgi hisleri dolu bir müesseseyi kağıt oyununa çevirmişsiniz, düşünce yok mu sizde? Nasıl mutlu olabiliriz birbirimize nasıl destek olabiliriz düşünmüyor musunuz? israf ediyorsunuz sevgileri, umutları eşyaları.. adamları yıllarca ödemek zorunda kalacakları borçlara sürüklüyorsunuz.. Sonra huzur bekliyorsunuz.. Ya bırakın; orda burda, kız tarafı ne alır erkek tarafı ne alır. önce aile olmayı öğrenin, yuva kurmayı bi öğrenin, en basitinden bi bakın kuşlar nasıl yuva yapıyor.. İnsan olun vicdan sahibi olun yeter.