Hepsini Yanıtladık: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

11:26 dakika

24.09.2020

Evlilikle ilgili resmi işlemlere yeni başladıysan aklına takılan sorular olabilir. Evlilik için gerekli belgeler nelerdir? Nikah başvurusu nasıl yapılır? Nikah işlemleri ne kadar sürer? Senin için evlilik başvurusu yaparken yanıtını merak edebileceğin, evlenecek çiftlerin en çok sorduğu soruları derledik!

evlilik başvurusu

1-Nikah İçin Nereye Başvurulur?

Evlenme dosyasında bulunması gereken belgelerin toplanmasının ardından, nikah günü almak için, eşlerden birinin ikametinin bulunduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine başvurmak gerekiyor. İkamet ettikleri bölgelerin dışında bir ilde ya da ilçede evlenmek isteyen çiftler, izin belgesi almak kaydıyla, başvuru yapabiliyor.

2018 yılı itibarıyla nikah başvuruları ilçe müftülüklerinde de yapılabiliyor. Nikahın müftülük tarafından kıyılmasını isteyen çiftler, evlenme için gerekli standart belgeleri tamamlamaları halinde, eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuruda bulunabiliyor.

Köyde yaşayanlar için ise evlilik başvurusunu köy muhtarlığına yapabiliyor. Çiftler tarafından hazırlanan belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemleri de yine köy muhtarı tarafından yapılabiliyor.

2-İkamet Edilen Adres Dışında Bir Yerde Evlenebilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Eğer nikahın kıyılacağı evlendirme dairesi, çiftlerden birinin ya da ikisinin birden ikamet ettiği yerleşim yerinde değilse evlilik izin belgesi alınması gerekiyor. Evlenme izin belgesi nereden alınır dersen, eşlerden birinin, ikamet ettiği ilçeye bağlı evlendirme dairesinden alındığını söyleyelim.

Evlenme izin belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Evlenme İzin Belgesi

3-Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlenecek çiftlerden nikah başvurusu için istenen belgeler şu şekilde:

 • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi

 • Evlenme Beyannamesi

 • Evlilik Sağlık Raporu

 • Vesikalık Fotoğraf

Birçok belediyenin e-devlet sistemine entegre olması sebebiyle, eskiden beyan etmen gereken birçok bilgi, artık belediyelerin online sisteminde otomatik olarak görünüyor. Sisteme entegre olmayan belediyeler, ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği ya da evlenme ehliyet belgesi gibi belgeleri de talep edebiliyor. Bu nedenle nikah başvurusundan önce, başvuruda bulunacağın belediyeden gerekli belgeleri öğrenmende fayda var.

Nikah başvurusunda gerekli belgelerle ilgili daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

4-Evlilik Sağlık Raporu İçin Gerekli Testler Nelerdir?

Çiftlerin evlenmeye engel herhangi bir hastalıkları olup olmadığının ortaya çıkması için evlilik başvurusunda sağlık raporu da isteniyor. Evlilik sağlık raporu için istenen testler; kan tahlili ve akciğer testidir. Kan tahlilinde kan grubunun belirlenmesinin yanı sıra, hepatit, frengi ve AIDS gibi hastalıkların olup olmadığına da bakılıyor. Bu testler, çiftlerin kan uyuşmazlığına sahip olması halinde çocuk yapmadan önlemlerini de almaları açısından önemlidir.

Akdeniz anemisi testi de evlenmeden önce yapılması gereken testler arasında. Sağlık raporunu alırken Akdeniz anemisi testi sonuçları da değerlendirmeye alınıyor. Bazı belediyeler ise sağlık raporunun yanı sıra çiftlerden ayrıca Akdeniz anemisi için kan alındı belgesi de istiyor. Elli yaş üzeri kadınlar ve evleneceği erkeklerden Akdeniz anemisi testi istenmiyor.

Evlilik Sağlık Raporu

5-Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlilik sağlık raporu tetkiklerini aile hekimliklerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde yaptırabilirsin. Özel hastanelerde yapılan testler, aile ve toplum sağlığı merkezlerinde veya sağlık ocaklarında aile hekimi tarafından incelenerek onaylanır.

Nikah için sağlık raporu ücreti ne kadar dersen aile hekiminden alınan rapor için herhangi bir ödeme yapman gerekmiyor. Ancak tetkikleri özel hastanede yaptırırsan, belirli bir ücret ödemen gerekiyor. Ücretler ise kurumdan kuruma farklılık gösteriyor.

Rapor için gereken tetkikleri, devlete bağlı tam teşekküllü devlet hastanelerinde, aile hekiminin yönlendirmesi ile yaptırırsan herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor. Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi ise 6 ay.

6-Evlilik Sağlık Raporu Özel Hastaneden Alınır mı?

Evlilik sağlık raporu özel hastanelerden alınamaz. Tetkikleri özel hastanede yaptırabilirsin ama dosyana ekleyeceğin sağlık raporunu, mutlaka aile hekimine onaylatman gerekiyor.

7-Evlenme Beyannamesi Nedir?

Başvurduğun belediyenin talebine göre iki veya dört kopya olarak düzenlenen evlenme beyannamesi, doldurulması gereken bir formdur. Bilgilerin tümünün çiftler tarafından doğru ve okunaklı bir yazıyla doldurulması gerekir.

8-Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır?

Bu belgeyi evlendirme dairesine ya da müftülüğe yapacağın müracaat sırasında ilgili birimden temin edebilirsin. Düzenlenen beyanname bu birimlerdeki evlendirme memurları tarafından onaylanıyor.

Evlenme Beyannamesi

9-İnternetten Nikah Tarihi Alma İşlemi Yapılır mı?

Hayır. Çiftler, online nikah başvurusu yapamaz. Başvuruların mutlaka belediyeye giderek yapılması gerekiyor.

10-Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır? Saatleri Nedir?

Evlilik başvurusu, nikah dairesi çalışma saatlerinde yapılıyor. Bazı belediyelerde evlilik işlemleri için başvuru saatleri sabahtan ya da öğleden sonra olabilecek şekilde farklılık gösteriyor. Bunun için başvuruda bulunacağın belediyenin web sitesinden başvuru saatlerini öğrenebilirsin.

evlilik başvurusu ne zaman

11-Nikah İşlemlerini Tek Kişi Yapabilir mi?

Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor. Bu kurallara uyulmazsa çiftin, evlilik müracaatını birlikte yapmaları gerekir.

12-Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah işlemleri için gerekli belgeleri toparlamak, mesai saatlerinde alınacak belgeler, belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar söz konusu olduğunda 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.

13-Nikah Günü Kaç Gün Sonraya Verilir?

Belgeleri tamamlayıp evlendirme dairesine başvurduktan sonra en erken 24 saat sonrasına tarih alabilirsin.

14-Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Hazırlayacağın belgelerin geçerlilik süresi 6 ay olduğu için nikah günü alırken bu süreye dikkat etmen gerekiyor. Nikah dairesine gitmeden önce telefonla nikah işlemlerinin nasıl yapılacağını öğrenmende de fayda var.

nikah işlemleri

15-Evlenme Engelleri Nedir?

Evlilik başvurunun reddedilmesine yol açacak bazı özel durumlar da bulunuyor. Peki hangi koşullarda evlenme başvurusu reddedilir? Sırayla bakalım:

 • Hısımlık: Üst soy ve alt soy arasında; kardeşler arasında, amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında evlilik yapılmaz. Ayrıca kayın akrabalığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üst soy ve alt soy arasında evlilik başvuruları kabul edilmez. Bunların dışında evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin alt soyu ve eşi arasında, evlenme yasaktır.

 • Evli olmak: Nüfus kaydına göre evli görünen bir kimse yeniden evlenemez. Müracaat sırasında, önceki evliliğin ölüm, boşanma veya evliliğin herhangi bir sebeple mahkeme kararı ile son bulmuş olması halinde, evlenme engeli ortadan kalkar. Ancak buna rağmen, bu durum aile kütüklerine tescil edilmedikçe yeniden evlenme yapılamaz.

 • Gaiplik durumunda: Ölüm tehlikesi içinde kaybolmuş ya da kendisinden uzun bir süre haber alınamayan yani gaipliğine karar verilen kişinin eşi, mahkemece evliliğin feshine karar verilmedikçe yeniden evlenemez.

 • Resmi Sağlık Raporunun Bulunmaması: Evlilik sağlık raporu özel hastanelerden alındığında geçerli kabul edilmiyor. Tetkikleri dilediğin yerde yaptırabilirsin ancak raporda mutlaka aile hekiminin kaşe ve imzası olmak zorunda. Eşlerden en az birinin resmi onaylı sağlık raporunun olmaması halinde evlilik başvurusu kabul edilmez.

 • Evlenmeye Engel Hastalıkların Tespiti: Evlilik sağlık raporu için yapılan tetkikler sonucunda çiftlerden en az birinde frengi, belsoğukluğu, yumuşak şankr, cüzzam, akıl hastalığı gibi rahatsızlıkların tespit edilmesi, evlenmeye engel oluşturuyor. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde ya da bulaşma tehlikesi geçtiğine, bu durumu onaylayan bir doktor raporu ile evlenmek mümkün.

  Verem hastalığı halinde ise nikah 6 ay ertelenir. Bu 6 ay sonrasında iyileşme görülmezse 6 ay daha süre uzatılır. Bu son sürenin ardından taraflara, hastalığın önemi ve tehlikesi belirtilir.

 • Akıl Hastalıkları: Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.

 • Kadın İçin İddet Süresinin Dolmamış Olması: Daha önce evlenmiş bir kadının iddet süresinin dolmamış olması, evlenme başvurusunun reddine yol açar.

evlenme engelleri

16-Evlenmek İçin İddet Süresi Nedir?

Daha önce evlenip boşanmış kadınların hukuki olarak yeniden evlenebilmesi için boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bu sürenin amacı, kadının olası bir hamilelik durumu yaşayabilecek olması. Boşandıktan sonra bu süre geçmemesine rağmen hamilelik olmadığını kanıtlamak koşulu ile aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası ile söz konusu kararı kaldırabilirsin.

17-Evlilik Başvurusunda Kadının Soyadı Değişikliği İşlemleri Nasıl Olur?

Gelin adayı, bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde evlendikten sonra eşinin soyadını alıyor. Halk arasında “kızlık soyadı” olarak da bilinen, kadınların, evlenmeden önceki soyadlarını, eşlerinin soyadları ile birlikte kullanabilmesi için, evlilik işlemleri sırasında belediye evlendirme memurluğuna, yazılı olarak başvurulması gerekiyor. Böylece kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabiliyor.

Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adayları, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurmalı. Ancak yalnızca evlenmeden önceki soyadını kullanmak istersen bunun için evlendikten sonra aile mahkemelerinde dava açman gerekiyor.

Evlenmeden önceki soyadını kullanmak için evlendikten sonra, kimlik değişimi sırasında da başvuruda bulunabilirsin. Evlendikten sonra yapılması gereken tüm resmi işlemleri incelemek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

18-Nikah İşlemleri Ücreti Nedir?

Evlendirme işlemleri için ödenmesi gereken ücret, başvurulan belediyeye göre değişiklik gösteriyor. Belediyenin ücretleri de kendi içinde, nikahın hafta içi ya da hafta sonu yapılacak olması, iç ya da dış nikah olması, iç nikahsa nikah salonunun kapasitesi, dış nikahsa mekana göre değişebiliyor.

Örneğin; İstanbul’da hafta içinde gerçekleşen nikahlar için nikah salonu ücreti ortalama 200-300 TL, hafta sonu ve tatillerde gerçekleşen nikahlar için ise 400-600 TL civarında. Bu ücretler genellikle hizmet bedeli, dosya ücreti ve evlilik cüzdanı maliiyeti gibi masrafları da kapsıyor. Net ücretleri başvuru yapacağın belediyenin internet sitesinden bakarak ya da telefon ederek öğrenmen mümkün.

19-Nikah Memuru Düğüne Çağırma Ücreti Nedir?

Nikah memurları, nikah dairesi dışında da nikah kıyabiliyor. Bu hizmet ücrete tabi. Nikah memurunu düğün salonuna getirme ücreti başvuru yaptığın belediyeye göre değişiklik gösteriyor.

Başvurduğun belediyenin belirlediği fiyatlar mekanın bulunduğu yerin mesafesine göre değişebiliyor. Örneğin; başvuru yaptığın belediye İstanbul Avrupa yakasında, düğün mekanınız ise Anadolu yakasında diyelim. Bu durumda ödeyeceğin ücret, Avrupa yakasında bulunan bir mekana nikah memuru çağırma ücretine kıyasla daha yüksek olacaktır.

Düğünün yapılacağı mekanın türü de fiyatları etkileyebiliyor. Teknede yapılacak bir düğün ile restoran ya da düğün salonunda yapılacak düğüne nikah memuru çağırma ücretleri bazı belediyelerde farklılık gösterebiliyor.

Bu nedenle ücret ve randevularının doluluğu konusunda başvuru yapacağın nikah dairesinden bilgi almanı tavsiye ediyoruz.

Nikah tarihini düğünle denk getiremezsen düğününde sembolik bir nikah töreni yapabilirsin. Bunun için şu yazımıza göz atabilirsin: Tiyatral Nikah Nedir? Neden Temsili Nikah Memuru Bulmalısın?

20-Resmi Tatillerde ve Hafta Sonu Nikah Kıyılır mı?

Evlenme törenleri günlük çalışma saatleri içerisinde yapılıyor. Ancak, tarafların isteği üzerine ve evlendirme memurunun da uygun olması durumunda, çalışma saatleri dışında, hafta sonu ya da resmi tatil günlerinde gerekli iznin alınması halinde tören yapılabiliyor.

Hafta Sonu Nikah Kıyılır mı

21-Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Halk arasında bilindiği gibi, evrakları teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde bir yıldırım nikahı uygulaması bulunmuyor. Eskiden nikah için hazırlanıp teslim edilen evraklar, uzun süre bürolarda kalır, bu yüzden nikah işlemleri uzun zaman alırdı. Şikayette bulunan çiftlerin mahkeme kararıyla yıldırım nikahı kıydırmasıyla bu uygulama yaygın bir şekilde bilinir hale geldi. Günümüzde nikah işlemleri eskiye oranla çok hızlı ilerlediği için, artık yıldırım nikahına gerek kalmıyor.

Ancak, nikah başvurun sırasında evlenme dairesine, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğini belirtmen halinde, başvurundan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi alman mümkün. Hızlı nikah da denilen ve yıldırım nikahının günümüzde uygulanan bu haliyle ilgili daha detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsin: Senin Yerine Araştırdık: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

22-17 Yaşında Nikah Kıyılır mı?

Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor.

17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor.

16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor.

kaç yaşında resmi nikah yapılır

23-Resmi Nikah Şahidi Kimler Olabilir?

Nikah şahidi olmak için; ergin, ayırt edebilme gücüne sahip olmak ve şahitliğini yaptığı kişiyi tanımak şart. 18 yaşını doldurmuş herkes nikah şahidi olabiliyor.

Şahit olacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması da şart değil. Oturma izni olan, geçici kimlik belgesi bulunan ya da Türkiye'ye turistik amaçlı gelmiş, pasaportu bulunan kişiler de nikah şahidi olabiliyor.

Peki resmi nikahta kaç şahit olabilir dersen de şahit sayısının en az 2 en fazla 4 olabileceğini de söyleyelim.

Kimler nikah şahidi olamaz sorusunun da yanıtını verelim: Anne-babanın nikah şahidi olmasını bazı belediyelerin kabul etmediğini de söyleyelim. Bazı belediyeler ise anne-babanın nikah şahidi olması durumunda iki şahit daha bulunması şartı koşuyor.

Nikah şahitliğine ilişkin tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Nikah Şahidi Kimler Olabilir? Kimler Olamaz?

24-Yabancılarla Evlilik İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bir Türk vatandaşı, yabancı uyruklu biriyle evlilik başvurusunu bağlı bulunduğu ilçenin evlendirme dairesine yapabilir. Peki yabancı uyruklu bir kişi ile evlenmek için gerekli belgeler nelerdir dersen şöyle sıralayabiliriz:

 • Evlenme Ehliyet Belgesi: Yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum tarihini, medeni halini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve onaylanmış belge, yabancılar için evlenme ehliyet belgesi olarak kabul edilir.

 • Doğum Belgesi: Eğer evlilik ehliyet belgesinde; anne-baba ismi, doğum yeri ve tarihinden herhangi biri yer almıyorsa ayrıca doğum belgesi de verilmeli. Belgeler apostilli olarak alınmışsa; sadece Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercümesinin yaptırılması yeterli.

 • Pasaportun noter tasdikli tercümesi: Yabancıların evlilik dosyalarına, noter tasdikli, Türkçe’ye tercüme edilmiş pasaportlarını da eklemeleri gerekiyor.

yabancılarla evlilik

Yabancı uyruklu bireylerle evlilik işlemlerine dair tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsin: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

25-Mal Rejimi Sözleşmesi Nedir?

Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal rejimi’ uygulamasıdır. Bu uygulamanın; edinilmiş mallara katılma, mal ayrılığı, paylaşımlı mal ayrılığı ve mal ortaklığı olmak üzere dört çeşidi bulunuyor. Aralarında evlilik sözleşmesi yapacak çiftlerin, kendileri için uygun olan mal rejimini seçtikten sonra noterde onaylatması gerekiyor.

Peki evlilik sözleşmesi ne zaman yapılır dersen, evlenmeden önce noterden aldığın belgeyi nikah başvurusu evraklarına ekleyebilirsiniz. Sözleşme evlendikten sonra da imzalanabilir.

Evlilik sözleşmesine ilişkin tüm detaylar şu yazımızda: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

26-Oda Nikahı Nedir?

Hafta içi mesai saatleri içerisinde belediyelerin nikah salonlarında yapılan törensiz nikah programına oda nikahı adı veriliyor. Oda nikahında gelin, damat ve nikah memurunun yanı sıra iki şahit bulunması gerekiyor.

27-Düğün İzni Kaç Gün?

Devlet Memurları Kanunu'na göre evlenmesi halinde isteği üzerine 7 gün izin veriliyor. İş Kanunu'na göre işçilere evlilik izni ise 3 gün. Ancak kanunda bu süreler "iş günü" ifadesiyle belirtilmiyor. Bu yüzden izinli olunan 3 ve 7 gün içinde hafta sonları varsa bu süreye dahil edildiğini söyleyelim.

28-Evlilik Cüzdanı Kaybolursa Nasıl Çıkarılır?

Evlilik cüzdanı olarak da bilinen ve uluslararası aile cüzdanının kaybolması veya kullanılamaz durumda olması nedeniyle yenileme gereği duyabilirsin. Bu durumda evlilik cüzdanı yenileme talebiyle ikamet ettiğin il/ilçe nüfus müdürlüklerine müracaat etmen gerekiyor.

Evlilik cüzdanı kaybolduğunda yenileme işlemi için de bazı belgeleri hazırlamalısın. Bu belgeleri de şöyle sıralayabiliriz:

 • İkamet ettiğin mahallenin muhtarından alınan uluslararası aile cüzdanı talep belgesi,

 • Kadın ve erkek için son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

 • Maliye Bakanlığı’nın yıl içinde belirlediği aile cüzdan ücreti (2019 yılı için 121 TL)

 • Nüfus cüzdanı veya ehliyet, pasaport gibi kimliğinizi kanıtlayan belge

Evlilikle ilgili resmi işlemler konusunda sık sorulan sorular bu şekilde. Senin de aklına takılan, yanıtlamamızı istediğin sorular varsa yorum olarak bırakabilirsin. Nikah başvurusuyla ilgili daha fazla göz atmak istersen de şu yazımızı inceleyebilirsin: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

136 yorum

Z

Z*****

28/09/2020

Merhaba en geç ne zamana nikah günü alınır?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, başvuru yaptığınız evlendirme dairesinin yoğunluk durumuna göre başvurunuzdan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi alabilirsiniz. Ayrıca nikah başvurusu için hazırladığınız belgelerin geçerlilik süresi 6 aydır. Bu nedenle belgeleri hazırladığınız tarihten en geç 6 ay sonrasına gün alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


İD

İlknur Delibalta

27/09/2020

Merhaba nişanlım asker kaçağı nikah kıymamızda bir sakınca var mıdır?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


İÇ

İbrahim Çakar

26/09/2020

Merhaba ben ikinci bir evlilik yapmak istiyorum alacağım kadına resmi nikah kıyabilir miyim bilgisini olan yardımcı olabilir mi?(alacağım bayan ırak lı) teşekkürler..

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'de resmi olarak yalnız bir kişiyle evlenebilirsiniz. İyi günler...


C

Cennet

20/09/2020

iyi günler. Biz nişanlım ile pandemiden dolayı nikahmızı kıydık. Tekrar yasak gelince düğünümüz iptal oldu. Düğün salonları da boş salonlara çok para istiyorlar. Bu sebepten nikah tazelemek istiyoruz. Ama bu nikahı tekrar belediyenin nikah salonunda yapmak istiyoruz. Belediye de nikah tazeleyebilir miyiz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah salonlarında yalnızca resmi nikah işlemleri yapılmaktadır. Nikah tazelemek için seçtiğiniz herhangi bir mekanda sembolik bir nikah tazeleme merasimi yapabilirsiniz. Bunun işçin tiyatral nikah memuru hizmeti veren firmalarla görüşebilirsiniz. Şu yazımızda da bu uygulamaya ilişkin detayları bulabilirsiniz: Tiyatral Nikah Nedir? Neden Temsili Nikah Memuru Bulmalısın?. İyi günler dileriz...


MA

Mouj Akin

20/09/2020

Merhaba ben yabancıyım ve Türk vatandaşı için evleneceğim, ülkemi gezip türkiye'ye yerleşmeden önce yapmamız gereken süreç nedir, ve evde nikahımızı da yaptırmam sorun olur mu, teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili Türkiye'deki evlendirme dairelerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


CY

Cennet Yildirim

07/09/2020

20 yillik evliyim nikah tazelemek istiyorum resmi nasıl hareket etmem lazım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, resmi olarak nikah tazeleme uygulaması bulunmuyor. Ancak sembolik bir nikah töreni gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Alternatif Fikirler kategorimizde yer alan, tiyatral nikah memuru hizmeti sunan firmalar ile görüşebilirsiniz. İyi günler dileriz...


NK

Nodira Kholdorova

05/09/2020

Ben özbek vatandaşıyım 29temmuzda türkiyeye geldim 11.ağustostatürk vatandaşı ile evlendim aile ikamet izni için ne zaman göç idaresine baş vurmalıyız.onceden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


FA

Fatmanur Aksu

01/09/2020

Biz nikah tarihimizi aldik ama benim bulundugum ikamethanede, fakat Nisanlimin bulundugu belediyede bos tarih varsa one almak istiyoruz ne yapmamiz gerek ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ilgili belediyelerin evlendirme daireleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


HG

Hüseyin Gülen

31/08/2020

Kimliğim eski eski medeni halim yazıyor değiştirmedim nikah işlemleri yapabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik işlemlerinde çiftlerden istenilen nüfus cüzdanı sureti mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı olmalı. Dilerseniz başvuruda bulunacağınız belediyeden de bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


SCG

Seli Cansın Gülmez

31/08/2020

Merhabalar . Ben nişanın 20 den beri pandemiden dolayı açık cezaevinden izinliyimm . Vasim teyzemdir. Evlenmek istiyorum bu mümkünmüdürbve gerekli işlem nedir bana bu konu için bilgi verilmesi nrica ederrim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gerekli işlemlerle ilgili cezaevi müdürlüğünden ve evlendirme dairelerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


EN

Elif Nur

27/08/2020

Nikaha başvurduk eğer nikaha gidilmezse ve imza atılmazsa nikah geçerisiz mi sayılıyor yeniden başvuru yapılması gerekir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah işlemleri, atılan imza ile tamamlanır. İmza atılmaması halinde tekrar başvuru yapılması gerekir. İyi günler dileriz...


SU

Sena Uzun

24/08/2020

Merhaba nikah işlemleri sonrasında verdikleri kartı kaybettim sorun olur mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah işlemleri sonrası verilen kartı kaybetmeniz, nikaha engel olacak bir sorun yaratmaz. İyi günler dileriz...


E

Emre

20/08/2020

Merhabalar, hem istanbul'da hem de izmir'de nikah kıyılabilir mi? ya da birinin kıyılması diğerinin de sadece tören olması olabilir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, resmi nikah işlemi yalnızca bir kez yapılır. İkinci nikah için temsili bir organizasyon düzenleyebilirsiniz. Bunun için Alternatif Fikirler kategorimizde yer alan, şehrinizdeki tiyatral nikah memuru hizmeti sunan firmalar ile görüşebilirsiniz. İyi günler dileriz...


DT

Dilek Temur

18/08/2020

Mrb bir sorum olacaktı ben 5 yıl önce boşandım ve o sıra benim evlilik dışı bir çocuğum oldu şimdi de nişanlıyım nikah yapacaz nikahta bu cıkarmı acaba yani sorun olur mu çünkü nişanlım bilmiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme dairelerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Elif Çağlar

16/08/2020

Pandemiden dolayı nişanlım yurtdışında. Farkli ülkelerdeyim vekalet verip evlilik yapabiliyormuyuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'de evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat birlikte gidilememesi halinde eşlerden birinin diğerine vekalet vermesi yeterlidir. Böylece yalnız müracaatta bulunulabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şarttı. İyi günler dileriz...


PK

Pınar K

14/08/2020

Merhaba konuyla ilgili bizde nişanlımla aynı dertten buzdaribiz bir çözüm bulabildiniz mi nikah işlemleri nasıl oldu?


EK

E K

08/08/2020

Ben iki kere resmi nikah istiyorum. İlki belediyede ikincisi ise düğün salonunda tarihleride bir birine çok yakın bir hafta arayla. Mümkün mü acaba?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, resmi nikah uygulaması bir kez yapılır. Belediyede nikahınızı kıydırıp düğünde sembolik bir nikah töreni gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Alternatif Fikirler kategorimizde yer alan, tiyatral nikah memuru hizmeti sunan firmalar ile görüşebilirsiniz. İyi günler dileriz...


SA

Seda Avşaroğlu

02/08/2020

Nikâhımız kısa bir süre ince kıyıldı ama korona sebebiyle düğün yapmayacağız. Aileleri toplamak ve takılar için vs 2. Kere nikah kıymak istiyoruz formalite icabı bir nevi nikah tazelemek. Biyle bie imkanımız var mı acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, resmi olarak nikah tazeleme uygulaması bulunmuyor. Ancak düğün sırasında sembolik bir nikah töreni gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Alternatif Fikirler kategorimizde yer alan, tiyatral nikah memuru hizmeti sunan firmalar ile görüşebilirsiniz. İyi günler dileriz...


BC

Buket Coşkun

29/07/2020

Merhaba, Eşim yurtdışında pandemi süreci dolayısıyla 4 kez nikah tarihimiz değişti. En son 16 ağustosa tarih aldık fakat bileti yine iptal olmuş.. 20 sinde nelgelerimizin geçerlilik süresi doluyor. Bu süreyi uzatma imkanı varmıdır ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuru yaptığınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


S

Semiramis

29/07/2020

Nikah dairesine müracaatı benim adıma bir başkası yapabilir mi? Ben İzmirde evleneceğim fakat ikametim İstanbulda izin belgesini istanbulda alıp gerekli evrakları İzmirde bir tanıdığıma yollasam o benim adıma başvurabilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik başvurusunu birlikte yapmanız gerekir fakat siz başvuruya gidemeyecekseniz bir başkasına vekalet verebilirsiniz. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenletmeniz gerekiyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...


AA

Abdullah Akbulut

23/07/2020

Nişanlım 17 yaşında resmi nikah yapacağız nasıl yapmamız gerekiyor biraz bilgi verebilir misiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik başvurusu için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra evlendirme dairesine başvuru yapmanız gerekiyor. Ancak yazımızda da belirttiğimiz üzere 17 yaşını dolduranlar ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. Ebeveynler ya da vasi, evlilik başvurusu sırasında iznini bildiriyor. İyi günler...


GY

Gamze Yıldız

19/07/2020

merhaba iyi günler nikah tarihi alacağız ama nişanlimin kimligi eski kimlik karti ve üstündeki kaplama yok geçerli olurmu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eski kimlik kartı ile de başvuru yapabilirsiniz. Üzerinde yer alan bilgilerin okunabilir olması yeterlidir. İyi günler dileriz...


YA

Yusuf Atabay

16/07/2020

Nikâh şahidi'nin kimlik yok ise ehliyeti yeterli olur mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme dairelerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


MB

Mahsun Barman

10/07/2020

Merhaba acaba düğünden sonra resmi nikah yapabiliyormuyuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu konuda tercih size aittir. Yasal olarak bir engel bulunmamaktadır. İyi günler dileriz...


CK

Can Korkmaz

10/07/2020

İyi günler aileden habersiz evlenildiğinde anne babanın öğrenme yolları nelerdir? Nerelerden öğrenebilirler ya da bi yerde pat diye karşılarına çıkar mı.. Kendi sigortam yok babama bağlıyım. Sigortam düşer mi? Lütfen cevaplayın teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme daireleri ve SGK müdürlüklerine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Berk Şimşek

10/07/2020

Merhaba Nişanlım 29.10.2003 doğumlu aile rızasıyla 29.10.2020 den sonra Evlenmek İstiyoruz sağlık raporunu 29.10 2020 den sonra mı alabiliriz? Önce Alma Şansımız Var mı? Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik sağlık raporunun geçerlik süresi 6 aydır. Sağlık raporunu aldığını tarihten sonraki 6 ay içerisinde nikah başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Berk Şimşek

10/07/2020

Merhaba nişanlım 29.10.2003 doğumlu aile rızasıyla 29 ekimden sonra evlenmek istiyoruz. sağlık raporunu 29. 10. 2020 den önce alabilir miyiz? Yoksa 29.10.2020 den sonra mı alabiliriz? Teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik sağlık raporunun geçerlik süresi 6 aydır. Sağlık raporunu aldığını tarihten sonraki 6 ay içerisinde nikah başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ç

Çetin

07/07/2020

Merhabalar Sevdiğim ve benim yaşım 22 ailesi bizim evliligimize karşı çıkıyor biz onlardan gizli nikah kıymak istiyoruz ama sevdiğimin ablasına SGK ve e-devletten yapılan herşeyin mesajı gidiyor sağlık raporu için benim aile hekimimden ikimizin de raporunu çıkarabilir miyiz? Bide onlardan gizli nasıl kiyabiliriz bu nikahı lütfen acil cevap verirseniz çok sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'de yasal evlilik yaşı 18'dir. 18 yaşını dolduran her birey, izne gerek kalmaksızın evlenebilir. Evlilik için gerekli sağlık raporunu ise eşlerin kendi aile hekimlerinden almaları gerekir. İyi günler dileriz...


SH

Sema Halman

05/07/2020

Merhaba hafta sonu nikâh başvurusunda bulunabiliyor muyuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah başvurusu işlemleri hafta içi mesai saatleri arasında yapılabiliyor. İyi günler...


IF

Ismail Firat

05/07/2020

merhaba malum pandemi süreci nedeni ile nikahimizi kiydik fakat düğün yapamadik ve sürecten dolayi dugun salonunda dugun yapmak istemiyoruz bunun icin nikah tazeleme gibi bir uygulama yapilabilir mi bunun icin süre veya diger islemler nelerdir bilginiz varmidir ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah tazeleme diye resmi bir işlem yoktur. Ancak resmi nikahtan sonra ayrıca bir merasim eşiliğinde yeniden nikah kıymak isterseniz, tiyatral nikah memuru kiralama gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz. Bunun için Alternatif Fikirler kategorimizde yer alan, temsili nikah memuru hizmeti sunan firmalarla iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


YI

Yusuf Ince

03/07/2020

Merhaba, resmi nikah olmadan düğün yapabiliyor muyuz kânun değişti mi, birde resmi nikah için hangi belgeler lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, düğün yapmak için resmi nikah şartı bulunmuyor. Nikah için gerekli belgeleri şu yazımızda bulabilirsiniz:Evden Çıkmadan Düğün Mekanını Nasıl Bulabilirsin?. İyi günler dileriz...


İ

İlayda

03/07/2020

Merhaba biz 2018 de nikah başvurusu yaptık aile hekimimin raporuna kadar ama ertesi gün iptal ettirdik anlaşamadık ve yollarımızı ayırdık ve aileler de anlaşamadı iptal ettirdiğimde nikah dairesindeki abiler beni çok iyi anlayışla karşıladılar ve bu senin karşına çıkmayacak dediler 6 ay içine tamamen iptal olacak hiçbir yere işlemeyeceğiz dediler şimdi çok güzel bi ilişkim var ve 5 ay içinde evleniyoruz bunun karşımıza çıkmasından korkuyorum sizce karşıma çıkar önceki yıllardan böyle bi başvurunuz olmuş iptal edilmiş denilirmi korkmakta değilde grrekli bişey olmadığı için söylemedim sizde bu gözüküyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah başvurusu sırasında, geçmişteki işlemlere dair bilgi verilmez. İyi günler...


N

N.a

03/07/2020

Merhaba nikahimiz iptal edildi odedigimiz ucreti geri alabiliyormuyuz .

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuya ilişkin, başvuru yaptığınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


M

Merve

02/07/2020

Merhaba ben 17 yaşindayım ve kimlikte resim yok ailemin rızasıyla nikahım olcak yakın süre içinde acaba resim olmazsa sıkıntı olur mu acil cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik başvurusunda çiftlerden istenilen nüfus cüzdanı suretinin son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş ve fotoğraflı olması gerekir. İyi günler dileriz..


Y

Yusra

01/07/2020

Merhaba benim arkadaşım şuan 17 yaşında 18 olmasına daha 10 ay var ve 1 ay içinde nikah kıymak istiyorlar ailesinin iziniyle evlenebilirmiş bizim merak ettigimiz konu şu ki evlilik basvurusunun her aşamasında ailesinin yaninda olması şart mı ve ailesinin izini hangi kurumda alınacak ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah başvurusu sırasında evlendirme dairesinde alınır. İyi günler...


A

Ayşe

01/07/2020

Ben 14.04.2003 doğumluyum nişanlım askeri personel acaba sorun olur mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekir. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebilir. Verdiğiniz tarihe göre siz de 17. yaşınızda olduğunuz için aile ya da yasal vasi izniyle evlenebilirsiniz. İyi günler dileriz...


KK

Kübra Köse

29/06/2020

Merhabalar 29 ağustosta olan törenli nikâhımı iptal edip memuru düğüne çağırmak istiyorum ücreti iade ediyolar mi ve iptal ediyorlar mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuru yaptığınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


ÇV

Çiğdem Varlı

29/06/2020

Merhaba nişanlım yeni kimlik çıkardı ben eski kimliğimi kullanıyorum. Eski kimliğim ile nikah kıyılır mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eski kimlikle nikah başvurusu yapmanız bir sorun yaratmaz. İyi günler dileriz...


MP

Meral Polat

27/06/2020

Iyi günler eski kimlik ile başvuru yapabilirmiyim bir sorun çıkarmı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eski kimlikle nikah başvurusu yapmanız bir sorun teşkil etmez. İyi günler dileriz...


M

Mlt

25/06/2020

nikah için gün saat alındı salon ve cüzdan ücreti ödendi 2 haftamız var iptal nasıl edilebilir ücreti kişilere iade edilir mi iadeyi kime yaparlar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuru yaptığınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Gamze Çelik

25/06/2020

Merhabalar. Nişanlım ile farklı illerde ikamet etmekteyiz belgelerimizi ayrı ayrı tamamlayacağız .Nişanlım bağlı olduğu ilçeden evlilik izin belgesi alıcak .Fakat nişanlım askeri personel olduğu için iznimiz çok kısıtlı ben ilçede ikamet etmekteyim bağlı olduğum ilin illaki ikamet ettiğin ilçesindemi nikah koyabiliyorum yoksa aynı ilin farklı ilçelerinde izin belgesi almadan nikah kıyabiliyormuyuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nişanlınız izin belgesi alacaksa sizin almanıza gerek yok. Farklı il ya da ilçede evlenebilmek için eşlerden birinin izin belgesi alması yeterlidir. Daha fazla detay için Evlenme İzin Belgesi yazımıza bakabilirsiniz. İyi günler dileriz...


N

Nazlı

13/06/2020

Evlilik beyannamesine çift olarak mı gideceğim tek erkek gitse kabul olmuyor mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik başvurusuna çift olarak gitmeniz gerekir. İyi günler dileriz...


AL

Asena Levent

12/06/2020

Merhaba acil cevap verebilir misiniz? Nişanlım askeri personel baska bir şehirde. Nikah tarihi almak istiyoruz nikah işlemlerini vekalet olarak bana verecek fakat hastane ve tahlil işlemlerini ikimiz ayrı ayrı hastanelerden başka şehirlerden yapabilir miyiz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah evraklarını ayrı ayrı hazırlayabilir, daha sonra vekalet ile yalnız başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


MA

Mervenur Almak

12/06/2020

1 Temmuz itibariyle nikaha katılan davetliler sayısı kaç olacak bilginiz var mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, son nikah genelgesinde konuyla ilgili kurallar şu şekilde belirtilmiştir:
-Nikâh salonu olarak kullanılan masasız (sandalye/koltuk düzeni olan) mekânlarda;
• Sabit sandalye/koltuk düzeni olan nikâh mekânlarında oturma düzeni bir sandalye/koltuk boş olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.
• Sabit sandalye/koltuk düzeni olmayan nikâh mekânlarında oturma düzeni sandalye/koltuklar arası 1 metre mesafe olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.
---Nikâh Merasimi Yapılacak Mekânlardan; Yemek, kokteyl vb. ikram yapılarak nikâh merasimi düzenlenen mekânlarda;
• Misafirlerin oturma düzeninde masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek.
Konuyla ilgili düğün mekanınızdan da bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ahmet Çakır

12/06/2020

İyi günler, nişamlımla ayrı şehirlerde oturuyoruz nikah için gerekli evrakları bulunduğumuz şehirlerde ayrü ayrı cıkarabilir miyiz yoksa yan yana olmamız şart mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gerekli belgeleri ayrı ayrı hazırlayabilirsiniz. Yan yana olmanız şart değil, yalnızca evlilik başvurusunu birlikte yapmanız gerekir. İyi günler dileriz...


C

Cagla

12/06/2020

Benim bi sorum olcak ben evlenip ayrıldm ama daha iddet suresi dolmadi mahkemeye başvurdum karara çıktı diyo devlette dava basvuru yapmak icin ne gerekli bana

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik işlemleri için gerekli belgelerin arasına, mahkeme sonuç belgesini de ekleyerek nikah başvurusu yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


GK

Görkem Kaydı

07/06/2020

Merhaba onçelikle sevgilim 16.11.2002 dogumlu 11ayda dolduktan sonra ikimiz gidip nikah kıya biliyomuyuz kimseye haber vermeden gizli olarak ..... Ve nikah başvurusu yapmadan gereken şeyleri önden çıkarıp yapa biliyomuyuz Açil cevap verirseniz sevinirim ?????????

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 16.11.2020 tarihi itibarıyla aile iznine gerek duymadan evlenebilmeniz mümkündür. Nikah için gerekli belgeleri hazırlayıp, bu tarihten sonra ilgili evlendirme başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Z

Zynp

07/06/2020

Nüfus cüzdanımı kaybettim sürücü belgesi veya geçici kimlik belgesi ile başvuru yapabilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, geçici kimlik belgesi ile başvuru yapabilirsiniz, iyi günler dileriz...


Hikmet Çopkur

04/06/2020

Nikah işlerimleri için kan verdim geçen sene özel sebeplerden dolayı sadece elimde evraklar kaldı hiç bi işlem yapamadım sonra iptal oldu hersey acaba ilerde birsey olursa gittiğimde kan verdiğim yerde verem savaşta ortaaya çıkar mı çok acil lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik sağlık raporu ve bunun için yapılan işlemlerin geçerlilik süresi 6 aydır. Tekrar başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


İ

İrem

03/06/2020

Merhaba ben 17 yasını doldurdum nişanlıyım anne baba ayrı anne evlendi tekrar başkasıyla ben nikahımı nasıl yapabilirim ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, anne ve babanın ayrı olduğu durumlarda tek başına izin verme hakkı velayet sahibindedir. İyi günler dileriz...


YB

Yunus Babacan

30/05/2020

Merhaba ben 24 yaşındayım tecilim yeni bitti. Temmuz 24-25 de düğünüm var fakat düğünü yapmadan askere gitmek istemedim o yüzden yoklama kaçağı sayılıyorum. Nikah yapmam da engel olur mu teşekkürler şimdiden

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili resmi kurumlardan bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


D

Demet

30/05/2020

Merhaba, Gaziantep yaşıyorum. Şanlıurfa'da evleneceğim sağlık raporunu ayarladım. Muhtarlıktan ikametgah almam gerekli mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah için başvuracağınız evlendirme dairesinin istediği belgeler arasında yer alıyorsa ikametgah belgesi de almanız gerekir. İyi günler dileriz...


H

Hayriye

29/05/2020

Nişanlım Çaycuma ben Gebze de oturuyorum nikahımız Çaycuma da olacak sağlık raporunu nişanlımın aile hekiminden alacağım değil mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik için sağlık raporunuzu kendi aile hekiminizden almanız gerekir. İyi günler dileriz...


MK

Mertcan Kantarcı

25/05/2020

Şimdi nişanlım 17 yaşını doldurdu ben 18 yaşındayım aile izninde sadece babanın izni var anne biraz su koyuyor evlensek bile ileride kamu davası açılırmı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Anne-baba sağ ve birlikteyse her ikisinin de onayı gerekir. İyi günler...


MD

Merve Demir

25/05/2020

merhaba, 18 yaşımı doldurmadım nikah şahidi olabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 18 yaşını doldurmamış kişiler nikah şahidi olamıyor. İyi günler dileriz...


ZC

Zuhal Coşkun

22/05/2020

Aynı kişiyle 3kere boşanıp evlene bilir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu konuda bir sınırlama yoktur. İyi günler...


E

Emin

19/05/2020

Merhaba, cuma günü yakınımızın nikahı için şahitlik vs. için özel izin nereden alınır? 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı olduğu için soruyorum.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sürece ilişkin aklınızdaki tüm soruları sorabilmeniz ve planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


IB

Işıl Batu

17/05/2020

Merhaba, ailemden gizli nikah kiymak istiyoruz. Nikah kiyildiginda ikamet adresime veya aileme bir bilgilendirme gelir mi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikahtan sonra ikamet adresinize, evlendiğinize dair bir belge gönderilmez. İyi günler dileriz...


Cansu Çoban

15/05/2020

Merhaba. Ben ayrıldığım eşimle tekrar nikah yapıcam. 2 sene geçti. Günü dolmuş yani ama sağlık raporu vermek gerekir mi tekrardan aynı kişiyle nikah yaparken???

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporunun geçerlilik süresi 6 aydır. Bu nedenle yeniden evlilik yapmak için tekrar sağlık raporu almanız gerekir. İyi günler dileriz..


OD

Olcay Duman

12/05/2020

Merhaba nişanlım 17 yaşında ailesinin imzası olunca nikah yapilabiliyormus. Peki nikah başvurusu için ilk önce ne yapmamız gerekiyor nikah dairesine mi başvurmalıyız ve nişanlımın ailesi de o başvuruya gelmek zorunda mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah başvurusu sırasında temin edeceğiniz evlenme beyannamesinde yer alan "yasal temsilcinin izni" bölümüne, evlenecek çiftten 17 yaşını doldurmuş olup 18 yaşından gün almış olan erkek ya da kadının ailesinin imza atması gerekir. İyi günler dileriz...


CS

Cihan Sarı

10/05/2020

Ben ve sevdiğimiz kız evlenez yaşı 19 ailemizle kusus o yüzden nikah koyarken onları orada hazır bulunması şartıdır

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. 18 yaş ve üstü kişiler kendi rızasıyla evlenebilir. Nikahta ailenin hazır bulunması şart değildir. İyi günler...


BK

Beyza Karaaslan

10/05/2020

Merhaba ikametimiz büyük şehir statüsündeki bir yerdeyse istediğimiz ilçesinde nikah kıyabilir miyiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eğer nikahın kıyılacağı evlendirme dairesi, çiftlerden birinin ya da ikisinin birden ikamet ettiği yerleşim yerinde değilse evlilik izin belgesi alınması gerekir. Konuyla ilgili başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Irem Ç

10/05/2020

Merhaba benim sorum herhangi bir özel mülkiyete sahip olmayan yerlerde düğün yapılabiliyor mu illa bir yer kiralamak mı gerekiyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili belediyelere danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AA

Aysesu Ardlan

06/05/2020

Merhaba benim nikahım hafta sonu ve sokağa çıkma yasağına denk geliyor nikah salonları kapalı mı olacak nasıl olacak nikahlar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sürece ilişkin aklınızdaki tüm soruları sorabilmeniz ve planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


S

Serkan

06/05/2020

Nikah tarihini aldık fakat evrakları vermek için sadece tek kişi müracat edebilirmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik müracaatı için eşlerin birlikte başvuru yapması gerekir. Süreçle ilgili başvuru yapacağınız evlendirme dairesine telefonla ulaşarak da bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AA

Arzu Akın

03/05/2020

Merhabalar biz 12 Eylüle nikah tarihi almak istiyoruz fakat corona virüs nedeniyle en fazla 30 gün sonrasına nikah tarihi alınabiliyor diye duydum böyle birşey var mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, sürece ilişkin aklınızdaki tüm soruları sorabilmeniz ve planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


SD

Su Demir

20/04/2020

Merhaba cezaevinden 46 gün izne gelmiş mahkum ile evlenmek mümkün müdür nikah kıyılabilir mi acaba

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Cezaevinde olan birinin hürriyeti kısıtlanmıştır ama bu durum kişilik haklarını engellemez. Bu nedenle evlilik yapabilir. Gerekli işlemlerle ilgili cezaevi müdürlüğünden ve nüfus müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AH

Anna Hanna

14/04/2020

Merhaba.Resmi olarak 3. Evlilik ve boşanmadan sonra en son kaç kez evlilik hakkımız var?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu konuda bir sınırlama yoktur. İyi günler dileriz.


D

Derya

11/04/2020

İki ayrı şehirde nikah kıyılır mı mesela nişanlımın memleketinde bide kendi memleketimde

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Resmi nikah yalnızca bir kez yapılır. Ancak siz dilerseniz iki farklı şehirde organizasyon yapabilirsiniz. Birinde resmi nikahınız kıyılırken diğerinde firmaların sağladığı tiyatral nikah memuru hizmetinden yararlanarak temsili bir nikah organizasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Alternatif Fikirler kategorimizdeki firmalarla iletişime geçebilirsiniz.


SC

Selver Can

08/04/2020

Merhaba biz 6 Mayısa nikah için gün aldık fakat nişanlım yurtdışında virüs nedeniyle gelemiyor. Nikah nişanlım gelmeden online olarak olurmu. Yada vekaletle bilgi verirseniz sevinirim. Tşk ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu süreçte planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz ve aklınızdaki soruları sorabilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


K

Kader

06/04/2020

Merhaba ben 28.12.2002 doğumluyum en erken ne zaman nikah günümü alıp nikâhımi kıyabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekir. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebilir. 28.12.2020 tarihi itibariyle 18. yaşınızı doldurduğunuz için bu tarihten sonra kendi rızanızla evlenebilirsiniz. Bu tarihten önce evlenebilmeniz için ebeveyn veya yasal vasi izni gerekir. İyi günler dileriz...


M

Merve

04/04/2020

Merhaba nişanlımla ayrı şehirlerdeyiz. Şehirler arası kısıtlama ve yasak geldi nikahta yaklaştı bu cuma olacaktı nişanlım gelemeyecek ama video ile bağlantı yapıp nikah kiyalabilir mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu süreçte planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz ve aklınızdaki soruları sorabilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz.


ME

Merak Ediyorum

02/04/2020

merhabalar iyi günler ben nişanlımla aynı ilçede oturuyorum ben resmi nikah için aile hekimimden gerekli evrakları toplayıp evlilik saglık raporu mu aldım fakat suan nişanlım özel sebebden şehir dışında benim aldığım raporun süresi kaç gündür örnek veriyorum nişanlım iki ay sonra saglık raporu nu aile hekimin den teslim alsa sorun olurmu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporunun geçerlilik süresi 6 aydır. İyi günler dileriz...


I

Irem

02/04/2020

Merhaba ben 09.03.2003 doğumluyum anne baba ayrı velayet annede fakat ben babada kalıyorum baba izniyle nikah kıyılır mı acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 17 yaşını doldurmuş bir kişinin evlenmesi anne ve babanın yazılı izni ile mümkündür. Anne ve baba ayrı ise tek başına izin verme hakkı velayet sahibindedir. .Velayet annede olduğu için tek başına baba izni yeterli değildir. İyi günler...


SY

Selin Yildiz

01/04/2020

Aile izniyle evlenirken anne ve baba da sağ ise sadece anne izniyle nikah kıyılır mi (anne baba evli)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Anne-baba sağ ve birlikteyse her ikisinin de onayı gerekir. İyi günler...


H

Hayal

01/04/2020

merhaba ben.evleneceğim.kişinin.benim.daha önceden bir evlilik geçirdiğimi bilmesini istemiyorum bu durumu nikah işlemleri sırasinda görevliler ona söylerlermi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Daha önce evlenip boşanmış kadınların hukuki olarak yeniden evlenebilmesi için boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren iddet süresi de denilen 300 günlük bir sürecin geçmesi gerekiyor. Öncelikle iddet süresi içinde olmadığınıza emin olmasınız. Nikah başvurusunda istenen belgeler arasında yer alan nüfus kayıt dökümünüzde bu durum görülebilir. Başvuru sırasında görevli memurlar belgelerin eksiksiz olup olmadığıyla ilgilenir. İyi günler dileriz...


EY

Elif Yıldız

30/03/2020

Merhaba 28 Mayıs’ta düğün salonunda nikahım kıyılacak saat ve tarihi aldık. erkene alma ihtimali var ne yapmamız gerekiyor? teşekkür ederim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu süreçte planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz ve aklınızdaki soruları sorabilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


B

Burcu

25/03/2020

Merhaba nikah başvurumu İzmir’de yaptım. Bunu İstanbul’a alma şansım var mı ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Başvuru yaptığınız belediyeden konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


BB

Btl Btl

24/03/2020

Merhaba nikah için her iki tarafinda sağlık raporu alması şart mı? Sadece erkek tarafı alsa yeterli olur mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, her iki eşin de sağlık raporu alması şarttır. Bu rapor ile ilgili detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Hangi Testler Yapılır?. İyi günler dileriz...


NM

Nurullah Mizrak

17/03/2020

01 NİSAN 2020 TARİHİNE RANDEVU ALMIŞTIK. KORANAVİRÜSTEN DÜĞÜN SALONLARININ İKİNCİ BİR EMRE KADAR KAPATILMASINA KARAR VERİLDİ. 01 NİSANDAKİ NİKAH TARİHİNİ NİŞANLIM KENDİSİ GİDİP ERTELETEBİLİR Mİ,KAMUDA İZİNLER İPTAL EDİLDİĞİ İÇİN GİDEMEDİĞİM İÇİN. TEŞEKKÜR EDERİM.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu süreçte planlamanızı en doğru şekilde yönetebilmeniz ve aklınızdaki soruları sorabilmeniz için 0212 963 3415 numaralı çağrı hattını ve iletisim@dugun.com mail adresi üzerinden hızlı destek kanalını oluşturduk. Bu kanallar üzerinden sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz. İyi günler dileriz...


HY

Hasan Yigit

11/03/2020

Büyükşehirde ki muhtarlar nikah kıyabiliyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Büyükşehir belediyelerinde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur nikah kıyma yetkisine sahiptir. İyi günler dileriz...


CB

Cuma Bozgeyik

10/03/2020

Nikah tazeleme isleminin kosullari nelerdir nasil yapilabilir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Resmi olarak nikah tazeleme uygulaması bulunmuyor. Ancak bazı firmalar tiyatral nikah organizasyonu düzenleyebiliyor. Bunun için Alternatif Fikirler kategorimizdeki firmalarla iletişime geçebilirsiniz.


E

Ercanbilen

09/03/2020

Merabalar ben nikah icin randevu alcam islerimden dolayi hafta ici gidemiyorum hafta sonu cumartesi randevu alabilirmiyim acikmidir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah başvurunuzu hafta içi günlerde yapmanız gerekir. Evlendirme daireleri hafta sonları başvuru kabul etmez. İyi günler dileriz...


FY

Ferhat Yıldız

08/03/2020

Kız arkadasım 11.11.2002 dogumlu nıkah kıydırmak ıstıyoruz nıkah kıydırmamızda bı sakınca varmı? Bu tarıhden dogum tarıhını cıkarmıs olursaak 18 yasından gun almıs oluyor nıkahda bı sakınca olurmu acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Kız arkadaşınız henüz 17. yaşında olduğu için ebeveyn veya yasal vasi rızası olmadan evlenemez. 11.11.2020 tarihinde 18 yaşına gireceği için bu tarihten sonra kendi rızasıyla evlenebilir. İyi günler dileriz...


SY

Selin Yıldız

22/02/2020

Merhabalar 14.12.2002 doğumluyum bu sene nikah kıymak istiyorum ve nikahtan sonra aileyle ilgili bir bağ kalıyormu herhangi bir durum aileye bildiriliyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 14.12.2020 tarihinde 18. yaşınızı doldurduğunuz için bu tarihten sonra aile rızası gerekmeden evlenebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Gönül Çekik

14/02/2020

04.03.2003 Doğumluyum 4 Mart'ta aile izniyle nikah yapabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evet, 04.03.2020 tarihinde 17. yaşınızı dolduracağınız için aile izni ile evlenebilirsiniz. İyi günler dileriz...


JD

Jiyan Dinç

05/02/2020

Benim eşim cezaevinde hükümlü. Cezaevinden izin alacak 1 haftalığına. Oradan evlilik için alması gereken herhangi bir kağıt veya belge gerekli mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili cezaevi yetkililerine danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


E

Ercan

25/01/2020

Meraba 1ocak 2002 dogumluyum 18 yasini doldurdurduktan sonra hemen evlenebilirmiyim yada beklemelimiyim bide evlenecegim kisi halamin torunu oluyor nikah dusermi simdiden tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Siz de 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle 18. yaşınızı doldurduğunuz için kendi rızanızla evlenebilirsiniz. Akraba evliliğiyle ilgili ise yasal bir engel bulunmamaktadır. İyi günler dileriz..


HK

Hülya Keser

22/01/2020

Merhaba haziran 2020 de düğünüm var nikah tarihini şimdiden alabiliyormuyum ne kadar erken alabılme şansım var

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah başvurunuzdan en erken 24 saat, en geç 6 ay sonrasına nikah tarihi alabilirsiniz. Haziran ayına gün almak için şimdiden başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...


OA

Osman Almuslu

15/01/2020

Merhaba iyi günler evlenmeden önce eşimin almanyadan getireceği evlenme ehliyet belgesini türkiye de alman konsolosluğana veya dışişleri bakanlığına teyit ettirmemiz gerekiyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bazı belgelerin düzenlenmesi ve onay işlemleri için gerekli prosedür ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle konuyla ilgili ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


F

Fatma

12/01/2020

16 yaşımı doldurdum mahkeme kararıyla evlenmek istiyorum bunun için sebep istiyorlar o sebepler nelerdir söyler misiniz hamilelik dışında başka ne gerekçe söyleyebilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu konuda geçerli bir nedenler listesi yoktur. Evliliğin anlam ve önemini kavrayacak psikolojik ve fiziksel durumda olduğunuza yetkili makamları ikna etmeniz gerekir. Bu konu da yargının inisiyatifindedir. İyi günler dileriz...


SI

Suat Ilik

11/01/2020

İkinci kez evlilik yapacaklar için aynı evraklar mi lazım Daha önce evlilik yapıldığı beyan ediliyormu nikahta

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İkinci evlilik için de gerekli belgeler aynıdır. Ancak bu belgeler belediyeden belediyeye değişiklik gösterebilir. Başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz. İyi günler dileriz...


SA

Sevim Alkan

10/01/2020

Iyi akşamlar biz nikah için gün alicaz ama ben İstanbul'da yaşıyorum ikametgahim memlekette buraya alıp ardından nikah olurmu birde nişanlım da yurt dışında yaşıyor orda alması gereken birşey varmı ve sağlık raporunu ordanmi alması gerekiyor acil bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İkamet adresiniz dışında bir belediyeye nikah başvurusu yapabilmek için, bağlı bulunduğunuz belediyeden evlenme izin belgesi almanız gerekir. Bu belgeyle ilgili detaylı bilgiyi şu yazımızda bulabilirsiniz: Evlenme İzin Belgesi. Yabancı uyruklu bireylerden istenen belgeler ise ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bazı ülkeler, evlenme ehliyet belgesi, doğum belgesi, bekarlık belgesi gibi belgeleri, Türkiye’deki temsilcilikler yerine sadece kendi ülkelerindeki yetkili makamlarda düzenliyor. Bu nedenle, ülkenin Türkiye'deki yerel temsilciliklerinden ya da ülkedeki resmi makamlardan bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


AK

Aycan Kızılkaya

05/01/2020

Merhabalar nikah günü alacagız ama kimligimi değistirmedim eski kimlikle yapilabiliniyor mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Eski kimlik ile başvuru yapmanızda bir sakınca yoktur. Şimdiden mutluluklar dileriz...


HS

Halil Seyhan

02/01/2020

10.09.2001 doğumluyum nikah Olur mu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Siz de 18. yaşınızı doldurmuş olduğunuz için kendi isteğinizle evlenebilirsiniz. İyi günler dileriz...


ID

Irem Demirkanli

20/12/2019

Merhaba 25ocak nikahim var, nikah da benim 2tane esiminde 2tane toplam 4tane resmi olarak nikah sahidimiz olabiliyormu? Yani 4kisi de nikah sahidi olarak imza atabiliyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evet, en az 2 en fazla 4 nikah şahidi ile evlenebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


NB

Nur Bayram

09/12/2019

Merhaba nişanlım isyanbulda ben kayserideyim nikâhımız burda kıyılacak nikah başvurusu için nişanlımin gelmesi gerekiyor biliyorum fakat nisanlimin sağlık raporu onayı için benim aile hekimimin onayı gecerli olur mu olmazsa ne yapmalıyız basvurudan önce kendi ilinde sağlık raporunu alıp gelirse başvuru yapabilir miyiz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nişanlınızın sağlık raporunun kendi aile hekiminden onaylı olması gerekiyor. Kendi ilinde sağlık raporunu alması halinde başvuru yapabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


BK

Bahar Kulic

07/12/2019

Merhba ben şubattın 17sine 17 yasina giricem nikah gunu alabilirmiyiz veya annebaba geldiğinde imza atabilirlrmi yoksa hakimmi karar veriyo acil cvb


Y

Yağmuryaman

05/12/2019

Nikah gunu almak istiyoruz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yazımızda anlattığımız aşamaları takip ederek nikah başvurunuzu yapabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


AK

Ayşe Koca

26/11/2019

Merhabalar daha önceden nikah işlerimi yapmıştık ama her hangi bir ücret ödememiştik,bazı sebeplerden dolayı iptal oldu.Daha sonradan belli olur mu yani sistemde kayıtlı mıdır

D

Düğün.com
Merhaba, Başvuru yaptığınız evlendirme dairesinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


ÖA

Özkan Ak

23/11/2019

Merhaba,çok faydalı bir site çok teşekkür ediyoruz her şey için,bir sorum olacaktı nişanlıma vekaletname verebılır mıyım onun adına evlilik işlemleri için ?? Verdikten sonra işlemleri tek başına yapıp nikah için gün mü alınıyor ?? Geriye nikaha gitmek mi kalıyor ..il dışındayım bu yuzden sordum ,iyi çalışmalar

D

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu birlikte yapmanız gerekir fakat siz başvuruya gidemeyecekseniz nişanlınıza vekalet verebilirsiniz. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenletmeniz gerekiyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...


S

Sude

31/10/2019

Merhaba ben 16.05.2003 dogumluyum 16.05.2020 tarihinden sonra aile rizasi ile evlenmek istiyorum ailemin rizasi var resmi nikah kıyılırmı cevaplarsaniz sevinirim

D

Düğün.com
Merhaba, 17 yaşını dolduranlar ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. 16.05.2020 tarihinde 17. yaşınızı dolduracağınız için aile rızası ile evlenmeniz mümkün. İyi günler dileriz.


Gürkan Çiçek

29/10/2019

Evlilik beyannamesini başka şehirden alabilir miyiz

D

Düğün.com
Merhaba, Evlilik beyannamesini, nikah başvurusu sırasında, başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden almanız gerekiyor. İyi günler dileriz...


BB

Buket Buket

22/10/2019

Merebaevlilik başvurusundan sonra kaç gün verilir

D

Düğün.com
Merhaba, Nikah başvurusundan en erken 24 saat sonrası için nikah tarihi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


MY

Merve Yıldız

17/10/2019

03.12.2002doğum tarihim bu evlenebilirmyim

D

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor. Verdiğiniz tarihe göre 16 yaşındasınız. 16 yaşın dolduğu durumlarda evlilik için mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. 03.12.2019 tarihinde 17 yaşınızı doldurmuş olacağınız için bu tarihten sonra evlilik başvurusu yapmanız halinde aile rızasıyla evlenebilmeniz mümkün. İyi günler dileriz...


MT

Merve Tomak

30/09/2019

Düğün salonunu tutmak için konuştuk kapora verdik biz şimdi düğün saatini değiştirmek istiyorum peki kaparo verdiğim için değişir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili anlaştığınız mekandan bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


ZG

Zuhat Güzel

26/09/2019

Merhaba yurt dışında biriyle evlenmek için pasaport üzeri evlilik yapılır mı.(sadece pasaport üzeri evlilik olur mu?)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yurt dışında evlilik için gerekli belgeleri şu yazımızda bulabilirsiniz: Yurt Dışı Evlilik İçin Gerekenler Nelerdir? İyi günler dileriz...


D

Düğün.com

26/08/2019

Merhaba, Nikah şahitlerinin cinsiyetinin önemi bulunmuyor. İster iki erkek ister iki kadın isterseniz bir erkek bir kadın nikah şahidiniz olabilir.


HY

Hatice Yaşarer

23/08/2019

Merhaba nikahımda ki iki şahit de bayan olabiliyor mu yoksa illa birinin erkek birinin kız mı olması gerekiyor ?


EC

Eylem Candan

18/07/2019

Bir kac yıl önce nikah gunu almistim ama nikaha gitmedim bazi ozel sebeplerden dolayi. nikahim kiyilmadı yani. simdi ise baskasiyla nisanliyim ve yil sonunda düğünüm var. bi sıkıntı çıkar mı bu konuyla ilgili yardımcı olur musunuz


SK

Sinem Korkmaz

10/07/2019

Merhaba, nikah şahidi bir erkek bir kadın olmak zorunda mı yoksa 2 bayanda olabilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah şahidi olmak için cinsiyet kriteri bulunmuyor. 2 erkek de 2 kadın da nikah şahidi olabilir.


AD

Aliye Demir

05/07/2019

Merhabalar biz 30 temmuz da nikah günü aldık ta bazı nedenlerden dolayıileriye almak istiyoruz da ağustos ayı ortası gibi acaba mümkün mü mümkünse ek ücret alınır mı acill lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlenme tarihi değişiklikleri taleplerinin, evlenme tarihine en az 1 ay süre kala yapılmış olması gerekiyor. Evlenme tarihine 1 ay ya da daha az kalan zaman diliminde yapılan iptal ve izin belgesi gibi taleplerde evlenme cüzdanı ücreti iade edilmiyor. Ek ücret için ise başvuruda bulunacağınız belediyeden bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


MY

Melike Yeni

02/07/2019

Merhabalar önümüzde ki hafta ici nikahimiz olacak törensiz nikah şeklinde yapacağız aile yada bi kaç arkadaş getirmemiz mümkün mü şahitlerin dışında? Törensiz nikâhın anlamı nedir ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Hafta içi mesai saatleri içerisinde belediyelerin nikah salonlarında yapılan törensiz nikah programına oda nikahı adı veriliyor. Oda nikahında gelin, damat ve nikah memurunun yanı sıra iki şahit bulunuyor. Oda nikahına arkadaşlarınızın gelmesi konusunda başvuru yaptığınız belediyeden bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


KP

Kaan Polat

22/06/2019

Merhaba biz nikah için saglik raporu alacağız . Nisanlim başka bir ilde ben başka bir ilde sağlık raporu alabiliyor muyuz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporu tetkiklerini aile hekimliklerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde yaptırabilirsiniz. Ancak sağlık raporu için aile hekiminizin onayı şart. Bu yüzden ikiniz de yaşadığınız şehirde bağlı bulunduğunuz aile hekimine raporunuzu onaylatmalısınız.


Büşra Özer

20/06/2019

Ben kayseri kocasinan belediyesine nikah için başvurdum ve 250 tl ödemem oldu nikâhım nikah salonunda mı yok sa kendi odasında mı kiyilacak bi bilgi vermediler yardımcı olabilirmisiniz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Başvuruda bulunduğunuz belediye ile görüşerek konuyla ilgili bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


AA

Ali Ahat

10/06/2019

Nikah memuru düğün salonuna değilde ev düğününe geliyirmu cevaplarsaniz tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah memurları, nikah dairesi dışında da nikah kıyabiliyor. Buna evler de dahil. Nikah başvurunuzda nikahın kıyılacağı adresi ev adresiniz olarak belirtmeniz yeterli. Ücret ve randevularının doluluğu konusunda başvuru yapacağınız nikah dairesinden bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


ES

Ertan Selcik

06/06/2019

Merhaba Nikah işlemleri arasında ve nikah kıyılırken Erkeğin daha önce boşanmış olması ve çocuğunun Olması söylenir mi veya ortaya çıkar mı acaba ??

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nüfus kayıt örneğinde önceki evlilikler ve sahip olunan çocukların bilgileri de yer alıyor.


AD

Adem Doğan

06/06/2019

LÜTFEN CEVAP VERİN LÜTFEN SORUM ŞU: nikah için osmangaziye bağlı merinos nikah dairesine başvuru yaptırıp temmuz ayına gün almıştım ama bazi sebeplerden dolayı nikahımı mudanyada yapmak istiyorum? Yeniden evrak yapmammı lazım ? Lütfen aydınlatabilirmisiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah günü aldığınız belediyeye iptal için müracaatta bulunduktan sonra diğer belediyeye başvuru yapabilirsiniz. İlk başvuruda hazırladığınız belgelerle başvuru yapabilirsiniz. Ancak evlenme dosyalarında bulunacak belgeler belediyeden belediyeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle öncelikle başvuruda bulunacağınız belediyeden, istenen belgeleri öğrenmenizde fayda var. Şimdiden mutluluklar dileriz...


A

Ayşe

03/06/2019

Kolay gelsin talesemi testi yaptıracam ama bayram dolayısıyla kapalı tasıyıcılık icin baska nerden yaptırabilirim acil lazım cunki nisanlımın nikah izni 2 gün


SA

Semih Aydın

30/05/2019

Peki hocam freni var ama 6 aydır tedavi görüyorum pozotof evliliğe engel mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Uygun tedavi uygulanıp, tedavi sonucunda hastalık ortadan kalkmışsa, bu durum doktor raporu ile belgelenerek evlilik gerçekleştirilebiliyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...


E

Ebru

22/05/2019

Merabalar ben sağlık raporu için kan verdim daha sonuç çıkmadı ama eğer bulaşıcı bir hastaligim varsa evlenme talebimiz red mi edilir bunu çok merak ediyorum yani tedavi edilmeden de evlenmek mümkün mü evlendikten sonra tedavi olsak bu soru çok kafamı kurcalıyor çünkü düğün tarihimiz belli yerini bile tuttuk sadece nikah kaldı eğer hastalık çıkar ve nikahimiz olmazsa diye çok korkuyorum beni bilgilendirir misiniz lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Mevzuata göre evliliğe engel olarak kabul edilen bulaşıcı hastalıklar; frengi, bel soğukluğu, şankroid, cüzzam ve veremdir. Bu hastalıkların tedavisi gerçekleşmeden sağlık raporu verilmiyor. Günümüzde cüzzam rastlanan bir rahatsızlık değil. Verem hastalığının bulunması halinde de evlilik 6 ay erteleniyor. Bu hastalıklar için uygun tedavi uygulanıp, tedavi sonucunda hastalık ortadan kalkmışsa evlilik gerçekleştirilebiliyor. Tahlillerde bakılan HIV, hepatit B, hepatit C de evliliğe engel bulaşıcı hastalıklar arasında sayılmıyor ancak bu hastalıkların tespiti halinde çiftlere danışmanlık ve olası aşılama programı konusunda yönlendirme yapılıyor.


Fatma Şahin

21/05/2019

Mrb. Nişanlım istanbulda bn kayserideyim.Nisanlim izin Alamadığı için gelemiyor. Nişanlım istanbulda evraklarını hazırlahazirlasa ben kayseride hazirlasam nikah işlemi başlatabilir miyiz bu durumda yoksa ikimizinde gitmesi gerekirmi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının birlikte yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor. Bu kurallara uyulmazsa çiftin, evlilik müracaatını birlikte yapmaları gerekir. Evlilik başvurusuyla ilgili sık sorulan sorulara da göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: Evlilik Başvurusu İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Şimdiden mutluluklar dileriz...


C

Can

19/05/2019

Merhaba ben nikah işlerine başlıycam ama evlenme ehliyet belgesi isteniyor nişanlım farklı bir ilde ben nüfus müdürlüğünden ikimizin yerine işlemleri baslatamazmiyim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekiyor. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor. Bu kurallara uyulmazsa çiftin, evlilik müracaatını birlikte yapmaları gerekiyor. Evlenme ehliyete belgesi için ise bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne yalnız başvuruda bulunabilirsiniz. Evlilik başvurusuyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da bakabilirsiniz: Evlilik Başvurusu İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Şimdiden mutluluklar dileriz...


BS

Barış Saatci

25/04/2019

İyi günler ben nikah başvurusu yapmadan aile hekimliğine gidip kan verdim sonra sonuçları aldım raporu da aldım simdi gidip başvursam raporu kabul edilir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Sağlık raporunun geçerlilik süresi 6 ay olduğu için bu süre içinde yapacağınız nikah başvurusunda raporunuz kabul edilir.


MB

Munevver Bakir

17/04/2019

26.11.2001 dogumluyum aile rizasi ile evlene bilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 17 yaşınızı doldurduğunuz için aile rızasıyla evlenmeniz mümkün.


M

Merwe

11/03/2019

Merhaba yenilenmeyen kimlikle nikah işlemleri yapılırmı yani yeni kimliklemi yapmak gerekiyor eskiyle olmuyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kimliğinizin son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı olması yeterli. Yeni çipli kimlik olması şartı aranmıyor.


NK

Nazire Kavak

28/02/2019

Mrb almanyada dogdum turkiyeye geleli 2 yil oldu mavi kartim var daha once almanyada evlendim bosandim elimde mahkeme karari var almanyaya gitme imkanim yok burda nisanliyim bu mahkeme karari ile evlenebilirmiyim evlenme ehliyet belgesi almam imkansiz almanyadan yardimci olursaniz sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Nazire Hanım Merhaba. Bizim düşüncemize göre Alman vatandaşı iseniz, vatandaşı olduğunuz ülkeden evlenme ehliyet belgesini getirmeniz gerekiyor. Ancak bu konuda sağlıklı ve güncel bilgiye konusunda uzman bir avukat aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


DB

Derya Boztepe

25/02/2019

Merhaba bir bayanın 7.12.2002dogumlu olursa nikah olabilir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 7.12.2002 doğumlu bir kişi 16 yaşını doldurmuş demektir. Bu durumda nikah için mahkeme kararı gerekiyor. Bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor.


HS

Hülya Sevindir

18/02/2019

trafik polisi durdurduğunda ehliyet istediğinde ehliyette evli olup olmadığın belli oluyor mu ? Çok acil cevap verir misiniz lütfen :'(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eski ve yeni ehliyetlerde medeni hal ibaresi yer almıyor. Ancak evlendikten sonra soyadı değişikliğinden dolayı yenilemeniz gereken belgeler arasında eski ehliyetlerin de yer aldığını söyleyelim. Evlendikten sonra yapmanız gereken tüm resmi işlemlere göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler


GT

Ganna Temür

19/01/2019

Resmen evlilik şahıdı TC olmayan sadece oturma ızını ve yabancı kimlik olan kişi olabilirmi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah şahitliği için özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmiyor. Yabancılar da geçici kimlik belgeleri ya da pasaportlarını ibraz ederek nikah şahidi olabiliyor.


AA

Abdil Atalay

03/01/2019

evlilik isleri


C

Canan

28/06/2018

Merhaba, ben nikahımı haftasonu yapmak istiyorum ancak belediyenin salonu haftasonu kapalı olduğu söyleniyor. Ben memuru kendi istediğim herhangi bi yere( mesela eve) getirebilirmiyim ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Nikah memurları, nikah dairesi dışında da nikah kıyabiliyor. Bu hizmetin ayrıca ücrete tabi olduğunu hatırlatmak isteriz. Ücret ve randevularının doluluğu konusunda başvuru yapacağınız nikah dairesinden bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.


A

Aysu

03/09/2017

Saglik raporu yalniz alina biliniyormi


MK

Melike Küçüköz

31/03/2017

evlenme beyannamesi nedir ?

V

Vildan
18 e girmedim memur 1999 luyum evlenmende sknti yk dedi 30 temmuz da dugunum 9 haziran dogum tarihim saglik raporunu cikarttigimda ordaki tarih den sknti olur mu snra acaba


ED

Ece Derin

20/12/2016

Başka şehirdeyız ben nikah işlerlerını başlatmak istiyorum kendisi burada değil vekaleti nasıl alaçam nüfus cüzdan fotokosı fotoğrafı bende . sağlık raporunu alıp o şekilde gitsem sorun olurmı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ece, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


P

Polen

21/10/2014

bir de tüm hayatınızı geçirebileceğiniz kafadengi bir eş :)