Evlenme kararı verdiniz ama evlilik başvurusu için gerekli belgeler hangileri ya da nereden başlaman gerektiğini bilmiyor olabilirsin. İnan bana sorun değil. T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü’nden işte sana liste! Kolaylık olsun diye soru cevap şeklinde bilgi vereceğim.

1. Evlilik başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

Bu noktada bilmen gereken en önemli şey sağlık raporun olmazsa evlenemezsin. İşte liste...

  • İki örnek olarak düzenlenen evlenme beyannamesi.
  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri
  • Resmi veya özel sağlık kurum ve kuruluşundan alınmış sağlık raporu
  • 4’er adet vesikalık fotoğraf. (fotoğraf adedi belediyeye göre değişebilir.)
  • Nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi.

2. Evlilik sağlık raporu nedir?

Evlilik sağlık raporunun nedeni evlilik öncesinde çiftlerin evlenmeye engel herhangi bir hastalıkları olup olmadığını anlamak için yapılır. Böylece tarafların haberi olarak evlilik kararını verirler.

Evlilik sağlık raporu için istenen tahliller; kan alma ve akciğer testidir. Kan grubunun nedeni hepatit, akdeniz anemisi, frengi ve AIDS hastalıklarını taşıyıp taşamadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca bu testle anlaşılan çiftlerin kan uyuşmazlığına sahip olması halinde çocuk yapmadan önlemlerini de almaları sağlar.

3.Evlilik başvurusu için sağlık raporu nereden alınır?

Evlilik sağlık raporu resmi veya özel kurumlardan alınması gereken bir belgedir.

4. Evlilik başvurusu ne zaman yapılır, saatleri nelerdir?

Evlilik başvurusu hafta içi 8.30 ile 12.00 saatleri arasında çiftlerden birinin bağlı bulunduğu belediyeye yapılır. Bazı belediyeler saatlerde ve başvurmanız gereken tarihte farklılık göstereceği için belediyenizin web sitesinden başvuru zamanlarını öğrenebilirsiniz.

5. Çiftler ayrı şehirlerde yaşıyorsa başvuru nasıl yapılır?

Evlenecek çiftler ayrı şehirlerde yaşıyorsa her iki tarafta evlenmek için kendi bulunduğu şehrin belediyesine başvurabilir. Bu noktadan sonra belediyeler kendi aralarında bilgi paylaşımı yapar.

6. Online evlilik başvurusu yapılır mı?

Hayır. Çiftler, online evlilik başvurusu yapamaz mutlaka belediyeye giderek müracaat etmeleri gerekir. Kendi gidemeyecek durumdaysa vekil olarak belirlediği kişi yerine başvuruda bulunabilir. Fakat bunun için mutlaka fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi ve bu vekaletnamede vekalet veren ile vekili ve evleneceği kişinin tam kimlik bilgileri ile nüfus cüzdan fotokopilerinin yer alması, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve kiminle evleneceğinin yazılması şarttır.

7. Başvuru kaç ay geçerlidir?

Evlilik başvurusu müracaat tarihinden itibaren 6 ay geçerli olacağı için başvurunuzu o tarihe denk gelecek şekilde ayarlamalısınız.

8. Nikah başvurusu tek başına yapılır mı?

Eğer vekil olarak nişanlınızı tayin ettiyseniz (yukarıdaki kurallara göre) başvuru tek başına yapılır. O kurallara uyulmazsa tek başına başvuru yapılamaz.

9. Evlilik başvurusunda soyadı?

Evlilik gerçekleştiğinde kadın öncelikli olarak eşinin soyadına sahip olur. Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adayları, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurarak bunu beyan etmelidir. Beyan etmediklerinde kendilerine ait soyadını kullanmaları mümkün değildir.

Evlilik başvurusu ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları bu şekilde. Peki evlendikten sonra yapılması gereken resmi işlemleri biliyor musun? Şu yazımızda anlattık: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Şehrindeki 25 Evlendirme Dairesi Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (5)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

P Polen

bir de tüm hayatınızı geçirebileceğiniz kafadengi bir eş :)

ED Ece Derin

Başka şehirdeyız ben nikah işlerlerını başlatmak istiyorum kendisi burada değil vekaleti nasıl alaçam nüfus cüzdan fotokosı fotoğrafı bende . sağlık raporunu alıp o şekilde gitsem sorun olurmı

D Düğün.com

Merhaba Ece, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

MK Melike Küçüköz

evlenme beyannamesi nedir ?

V Vildan

18 e girmedim memur 1999 luyum evlenmende sknti yk dedi 30 temmuz da dugunum 9 haziran dogum tarihim saglik raporunu cikarttigimda ordaki tarih den sknti olur mu snra acaba

A Aysu

Saglik raporu yalniz alina biliniyormi

C Canan

Merhaba, ben nikahımı haftasonu yapmak istiyorum ancak belediyenin salonu haftasonu kapalı olduğu söyleniyor. Ben memuru kendi istediğim herhangi bi yere( mesela eve) getirebilirmiyim ?

D Düğün.com

Merhaba. Nikah memurları, nikah dairesi dışında da nikah kıyabiliyor. Bu hizmetin ayrıca ücrete tabi olduğunu hatırlatmak isteriz. Ücret ve randevularının doluluğu konusunda başvuru yapacağınız nikah dairesinden bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.