Hepsini Yanıtladık: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 10:58 DK

09.05.2019

Evlilikle ilgili resmi işlemlere yeni başladıysan aklına takılan sorular olabilir. Evlilik için gerekli belgeler nelerdir? Nikah başvurusu nasıl yapılır? Nikah işlemleri ne kadar sürer? Senin için evlilik başvurusu yaparken yanıtını merak edebileceğin, evlenecek çiftlerin en çok sorduğu soruları derledik!

evlilik başvurusu

1-Nikah İçin Nereye Başvurulur?

Evlenme dosyasında bulunması gereken belgelerin toplanmasının ardından, nikah günü almak için, eşlerden birinin ikametinin bulunduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine başvurmak gerekiyor. İkamet ettikleri bölgelerin dışında bir ilde ya da ilçede evlenmek isteyen çiftler, izin belgesi almak kaydıyla, başvuru yapabiliyor.

2018 yılı itibarıyla nikah başvuruları ilçe müftülüklerinde de yapılabiliyor. Nikahın müftülük tarafından kıyılmasını isteyen çiftler, evlenme için gerekli standart belgeleri tamamlamaları halinde, eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuruda bulunabiliyor.

Köyde yaşayanlar için ise evlilik başvurusunu köy muhtarlığına yapabiliyor. Çiftler tarafından hazırlanan belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemleri de yine köy muhtarı tarafından yapılabiliyor.

2-İkamet Edilen Adres Dışında Bir Yerde Evlenebilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Eğer nikahın kıyılacağı evlendirme dairesi, çiftlerden birinin ya da ikisinin birden ikamet ettiği yerleşim yerinde değilse evlilik izin belgesi alınması gerekiyor. Evlenme izin belgesi nereden alınır dersen, eşlerden birinin, ikamet ettiği ilçeye bağlı evlendirme dairesinden alındığını söyleyelim.

Evlenme izin belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Evlenme İzin Belgesi

3-Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nikah başvurusu sırasında istenen, evlilik için gerekli belgeler şu şekilde:

Bu belgeler, başvuruda bulunacağın belediyeye göre değişiklik gösterebilir.

Nikah başvurusunda gerekli belgelerle ilgili daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

4-Evlilik Sağlık Raporu İçin Gerekli Testler Nelerdir?

Çiftlerin evlenmeye engel herhangi bir hastalıkları olup olmadığının ortaya çıkması için evlilik başvurusunda sağlık raporu da isteniyor. Evlilik sağlık raporu için istenen testler; kan tahlili ve akciğer testidir. Kan tahlilinde kan grubunun belirlenmesinin yanı sıra, hepatit, frengi ve AIDS gibi hastalıkların olup olmadığına da bakılıyor. Bu testler, çiftlerin kan uyuşmazlığına sahip olması halinde çocuk yapmadan önlemlerini de almaları açısından önemlidir. Akdeniz anemisi testi de evlenmeden önce yapılması gereken testler arasında. Sağlık raporunu alırken Akdeniz anemisi testi sonuçları da değerlendirmeye alınıyor. Bazı belediyeler ise sağlık raporunun yanı sıra çiftlerden ayrıca Akdeniz anemisi için kan alındı belgesi de istiyor. Elli yaş üzeri kadınlar ve evleneceği erkeklerden Akdeniz anemisi testi istenmiyor.

Evlilik Sağlık Raporu

5-Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlilik sağlık raporu tetkiklerini aile hekimliklerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde yaptırabilirsin. Özel hastanelerde yapılan testler, aile ve toplum sağlığı merkezlerinde veya sağlık ocaklarında aile hekimi tarafından incelenerek onaylanır.

Nikah için sağlık raporu ücreti ne kadar dersen aile hekiminden alınan rapor için herhangi bir ödeme yapman gerekmiyor. Ancak tetkikleri özel hastanede yaptırırsan, belirli bir ücret ödemen gerekiyor. Ücretler ise kurumdan kuruma farklılık gösteriyor.

Rapor için gereken tetkikleri, devlete bağlı tam teşekküllü devlet hastanelerinde, aile hekiminin yönlendirmesi ile yaptırırsan herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor. Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi ise 6 ay.

6-Evlilik Sağlık Raporu Özel Hastaneden Alınır mı?

Evlilik sağlık raporu özel hastanelerden alınamaz. Tetkikleri özel hastanede yaptırabilirsin ama dosyana ekleyeceğin sağlık raporunu, mutlaka aile hekimine onaylatman gerekiyor.

7-Evlenme Beyannamesi Nedir?

Başvurduğun belediyenin talebine göre iki veya dört kopya olarak düzenlenen evlenme beyannamesi, doldurulması gereken bir formdur. Bilgilerin tümünün çiftler tarafından doğru ve okunaklı bir yazıyla doldurulması gerekir.

8-Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır?

Bu belgeyi evlendirme dairesine ya da müftülüğe yapacağın müracaat sırasında ilgili birimden temin edebilirsin. Düzenlenen beyanname bu birimlerdeki evlendirme memurları tarafından onaylanıyor.

Evlenme Beyannamesi

9-İnternetten Nikah Tarihi Alma İşlemi Yapılır mı?

Hayır. Çiftler, online nikah başvurusu yapamaz. Başvuruların mutlaka belediyeye giderek yapılması gerekiyor.

10-Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır? Saatleri Nedir?

Evlilik başvurusu, nikah dairesi çalışma saatlerinde yapılıyor. Bazı belediyelerde evlilik işlemleri için başvuru saatleri sabahtan ya da öğleden sonra olabilecek şekilde farklılık gösteriyor. Bunun için başvuruda bulunacağın belediyenin web sitesinden başvuru saatlerini öğrenebilirsin.

evlilik başvurusu ne zaman

11-Nikah İşlemlerini Tek Kişi Yapabilir mi?

Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor. Bu kurallara uyulmazsa çiftin, evlilik müracaatını birlikte yapmaları gerekir.

12-Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah işlemleri için gerekli belgeleri toparlamak, mesai saatlerinde alınacak belgeler, belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar söz konusu olduğunda 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.

13-Nikah Günü Kaç Gün Sonraya Verilir?

Belgeleri tamamlayıp evlendirme dairesine başvurduktan sonra en erken 24 saat sonrasına tarih alabilirsin.

14-Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Hazırlayacağın belgelerin geçerlilik süresi 6 ay olduğu için nikah günü alırken bu süreye dikkat etmen gerekiyor. Nikah dairesine gitmeden önce telefonla nikah işlemlerinin nasıl yapılacağını öğrenmende de fayda var.

nikah işlemleri

15-Evlenme Engelleri Nedir?

Evlilik başvurunun reddedilmesine yol açacak bazı özel durumlar da bulunuyor. Peki hangi koşullarda evlenme başvurusu reddedilir? Sırayla bakalım:

 • Hısımlık: Üst soy ve alt soy arasında; kardeşler arasında, amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında evlilik yapılmaz. Ayrıca kayın akrabalığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üst soy ve alt soy arasında evlilik başvuruları kabul edilmez. Bunların dışında evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin alt soyu ve eşi arasında, evlenme yasaktır.

 • Evli olmak: Nüfus kaydına göre evli görünen bir kimse yeniden evlenemez. Müracaat sırasında, önceki evliliğin ölüm, boşanma veya evliliğin herhangi bir sebeple mahkeme kararı ile son bulmuş olması halinde, evlenme engeli ortadan kalkar. Ancak buna rağmen, bu durum aile kütüklerine tescil edilmedikçe yeniden evlenme yapılamaz.

 • Gaiplik durumunda: Ölüm tehlikesi içinde kaybolmuş ya da kendisinden uzun bir süre haber alınamayan yani gaipliğine karar verilen kişinin eşi, mahkemece evliliğin feshine karar verilmedikçe yeniden evlenemez.

 • Resmi Sağlık Raporunun Bulunmaması: Evlilik sağlık raporu özel hastanelerden alındığında geçerli kabul edilmiyor. Tetkikleri dilediğin yerde yaptırabilirsin ancak raporda mutlaka aile hekiminin kaşe ve imzası olmak zorunda. Eşlerden en az birinin resmi onaylı sağlık raporunun olmaması halinde evlilik başvurusu kabul edilmez.

 • Evlenmeye Engel Hastalıkların Tespiti: Evlilik sağlık raporu için yapılan tetkikler sonucunda çiftlerden en az birinde frengi, belsoğukluğu, yumuşak şankr, cüzzam, akıl hastalığı gibi rahatsızlıkların tespit edilmesi, evlenmeye engel oluşturuyor. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde ya da bulaşma tehlikesi geçtiğine, bu durumu onaylayan bir doktor raporu ile evlenmek mümkün.

  Verem hastalığı halinde ise nikah 6 ay ertelenir. Bu 6 ay sonrasında iyileşme görülmezse 6 ay daha süre uzatılır. Bu son sürenin ardından taraflara, hastalığın önemi ve tehlikesi belirtilir.

 • Akıl hastalıkları: Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.

 • Kadın için iddet süresinin dolmamış olması: Daha önce evlenmiş bir kadının iddet süresinin dolmamış olması, evlenme başvurusunun reddine yol açar.

evlenme engelleri

16-Evlenmek İçin İddet Süresi Nedir?

Daha önce evlenip boşanmış kadınların hukuki olarak yeniden evlenebilmesi için boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bu sürenin amacı, kadının olası bir hamilelik durumu yaşayabilecek olması. Boşandıktan sonra bu süre geçmemesine rağmen hamilelik olmadığını kanıtlamak koşulu ile aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası ile söz konusu kararı kaldırabilirsin.

17-Evlilik Başvurusunda Kadının Soyadı Değişikliği İşlemleri Nasıl Olur?

Gelin adayı, bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde evlendikten sonra eşinin soyadını alıyor. Halk arasında “kızlık soyadı” olarak da bilinen, kadınların, evlenmeden önceki soyadlarını, eşlerinin soyadları ile birlikte kullanabilmesi için, evlilik işlemleri sırasında belediye evlendirme memurluğuna, yazılı olarak başvurulması gerekiyor. Böylece kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabiliyor.

Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adayları, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurmalı. Ancak yalnızca evlenmeden önceki soyadını kullanmak istersen bunun için evlendikten sonra aile mahkemelerinde dava açman gerekiyor.

Evlenmeden önceki soyadını kullanmak için evlendikten sonra, kimlik değişimi sırasında da başvuruda bulunabilirsin. Evlendikten sonra yapılması gereken tüm resmi işlemleri incelemek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

18-Nikah İşlemleri Ücreti Nedir?

Evlendirme işlemleri için ödenmesi gereken ücret, başvurulan belediyeye göre değişiklik gösteriyor. Belediyenin ücretleri de kendi içinde, nikahın hafta içi ya da hafta sonu yapılacak olması, iç ya da dış nikah olması, iç nikahsa nikah salonunun kapasitesi, dış nikahsa mekana göre değişebiliyor. Örneğin; İstanbul’da hafta içinde gerçekleşen nikahlar için nikah salonu ücreti ortalama 200-300 TL, hafta sonu ve tatillerde gerçekleşen nikahlar için ise 400-600 TL civarında. Bu ücretler genellikle hizmet bedeli, dosya ücreti ve evlilik cüzdanı maliiyeti gibi masrafları da kapsıyor. Net ücretleri başvuru yapacağın belediyenin internet sitesinden bakarak ya da telefon ederek öğrenmen mümkün.

19-Nikah Memuru Düğüne Çağırma Ücreti Nedir?

Nikah memurları, nikah dairesi dışında da nikah kıyabiliyor. Bu hizmet ücrete tabi. Nikah memurunu düğün salonuna getirme ücreti başvuru yaptığın belediyeye göre değişiklik gösteriyor.

Başvurduğun belediyenin belirlediği fiyatlar mekanın bulunduğu yerin mesafesine göre değişebiliyor. Örneğin; başvuru yaptığın belediye İstanbul Avrupa yakasında, düğün mekanınız ise Anadolu yakasında diyelim. Bu durumda ödeyeceğin ücret, Avrupa yakasında bulunan bir mekana nikah memuru çağırma ücretine kıyasla daha yüksek olacaktır. Düğünün yapılacağı mekanın türü de fiyatları etkileyebiliyor. Teknede yapılacak bir düğün ile restoran ya da düğün salonunda yapılacak düğüne nikah memuru çağırma ücretleri bazı belediyelerde farklılık gösterebiliyor.

Bu nedenle ücret ve randevularının doluluğu konusunda başvuru yapacağın nikah dairesinden bilgi almanı tavsiye ediyoruz.

20-Resmi Tatillerde ve Hafta Sonu Nikah Kıyılır mı?

Evlenme törenleri günlük çalışma saatleri içerisinde yapılıyor. Ancak, tarafların isteği üzerine ve evlendirme memurunun da uygun olması durumunda, çalışma saatleri dışında, hafta sonu ya da resmi tatil günlerinde gerekli iznin alınması halinde tören yapılabiliyor.

Hafta Sonu Nikah Kıyılır mı

21-Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Halk arasında bilindiği gibi, evrakları teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde bir yıldırım nikahı uygulaması bulunmuyor. Eskiden nikah için hazırlanıp teslim edilen evraklar, uzun süre bürolarda kalır, bu yüzden nikah işlemleri uzun zaman alırdı. Şikayette bulunan çiftlerin mahkeme kararıyla yıldırım nikahı kıydırmasıyla bu uygulama yaygın bir şekilde bilinir hale geldi. Günümüzde nikah işlemleri eskiye oranla çok hızlı ilerlediği için, artık yıldırım nikahına gerek kalmıyor.

Ancak, nikah başvurun sırasında evlenme dairesine, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğini belirtmen halinde, başvurundan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi alman mümkün. Hızlı nikah da denilen ve yıldırım nikahının günümüzde uygulanan bu haliyle ilgili daha detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsin: Senin Yerine Araştırdık: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

22-17 Yaşında Nikah Kıyılır mı?

Türkiye’de yasal evlilik yaşı 18’dir. Yasalara göre, kişinin kendi rızasıyla evlenmesi için 18 yaşını doldurması gerekiyor.

17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor.

16 yaşın dolduğu durumlarda da mahkeme kararı gerekiyor. Ancak bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor.

kaç yaşında resmi nikah yapılır

23-Nikah Şahitliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Kimler Resmi Nikah Şahidi Olabilir?

Nikah şahidi olabilmek için; ergin, ayırt edebilme gücüne sahip olmak ve şahitliğini yaptığı kişiyi tanımak şart. 18 yaşını doldurmuş herkes nikah şahidi olabiliyor.

Şahit olacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması da şart değil. Oturma izni olan, geçici kimlik belgesi bulunan ya da Türkiye'ye turistik amaçlı gelmiş, pasaportu bulunan kişiler de nikah şahidi olabiliyor.

Peki kaç nikah şahidim olabilir dersen de şahit sayısının en az 2 en fazla 4 olabileceğini de söyleyelim.

Peki kimler nikah şahidi olamaz dersen anne-babanın nikah şahidi olmasını bazı belediyelerin kabul etmediğini de söyleyelim. Bazı belediyeler ise anne-babanın nikah şahidi olması durumunda iki şahit daha bulunması şartı koşuyor.

24-Yabancılarla Evlilik İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bir Türk vatandaşı, yabancı uyruklu biriyle evlilik başvurusunu bağlı bulunduğu ilçenin evlendirme dairesine yapabilir. Peki yabancı uyruklu bir kişi ile evlenmek için gerekli belgeler nelerdir dersen şöyle sıralayabiliriz:

 • Evlenme Ehliyet Belgesi: Yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum tarihini, medeni halini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve onaylanmış belge, yabancılar için evlenme ehliyet belgesi olarak kabul edilir.

 • Doğum Belgesi: Eğer evlilik ehliyet belgesinde; anne-baba ismi, doğum yeri ve tarihinden herhangi biri yer almıyorsa ayrıca doğum belgesi de verilmeli. Belgeler apostilli olarak alınmışsa; sadece Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercümesinin yaptırılması yeterli.

 • Pasaportun noter tasdikli tercümesi: Yabancıların evlilik dosyalarına, noter tasdikli, Türkçe’ye tercüme edilmiş pasaportlarını da eklemeleri gerekiyor.

yabancılarla evlilik

Yabancı uyruklu bireylerle evlilik işlemlerine dair tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsin: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

25-Mal Rejimi Sözleşmesi Nedir?

Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal rejimi’ uygulamasıdır. Bu uygulamanın; edinilmiş mallara katılma, mal ayrılığı, paylaşımlı mal ayrılığı ve mal ortaklığı olmak üzere dört çeşidi bulunuyor. Aralarında evlilik sözleşmesi yapacak çiftlerin, kendileri için uygun olan mal rejimini seçtikten sonra noterde onaylatması gerekiyor.

Peki evlilik sözleşmesi ne zaman yapılır dersen, evlenmeden önce noterden aldığın belgeyi nikah başvurusu evraklarına ekleyebilirsiniz. Sözleşme evlendikten sonra da imzalanabilir.

26-Oda Nikahı Nedir?

Hafta içi mesai saatleri içerisinde belediyelerin nikah salonlarında yapılan törensiz nikah programına oda nikahı adı veriliyor. Oda nikahında gelin, damat ve nikah memurunun yanı sıra iki şahit bulunması gerekiyor.

27-Düğün İzni Kaç Gün?

Devlet Memurları Kanunu'na göre evlenmesi halinde isteği üzerine 7 gün izin veriliyor. İş Kanunu'na göre işçilere evlilik izni ise 3 gün. Ancak kanunda bu süreler "iş günü" ifadesiyle belirtilmiyor. Bu yüzden izinli olunan 3 ve 7 gün içinde hafta sonları varsa bu süreye dahil edildiğini söyleyelim.

28-Evlilik Cüzdanı Kaybolursa Nasıl Çıkarılır?

Evlilik cüzdanı olarak da bilinen ve uluslararası aile cüzdanının kaybolması veya kullanılamaz durumda olması nedeniyle yenileme gereği duyabilirsin. Bu durumda evlilik cüzdanı yenileme talebiyle ikamet ettiğin il/ilçe nüfus müdürlüklerine müracaat etmen gerekiyor.

Evlilik cüzdanı kaybolduğunda yenileme işlemi için de bazı belgeleri hazırlamalısın. Bu belgeleri de şöyle sıralayabiliriz:

 • İkamet ettiğin mahallenin muhtarından alınan uluslararası aile cüzdanı talep belgesi,

 • Kadın ve erkek için son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

 • Maliye Bakanlığı’nın yıl içinde belirlediği aile cüzdan ücreti (2019 yılı için 121 TL)

 • Nüfus cüzdanı veya ehliyet, pasaport gibi kimliğinizi kanıtlayan belge

Evlilikle ilgili resmi işlemler konusunda sık sorulan sorular bu şekilde. Senin de aklına takılan, yanıtlamamızı istediğin sorular varsa yorum olarak bırakabilirsin. Nikah başvurusuyla ilgili daha fazla göz atmak istersen de şu yazımızı inceleyebilirsin: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin

Şehrindeki Evlendirme Daireleri

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

DÜĞÜN MEKANLARI

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

27 yorum

P

Polen

21/10/2014

bir de tüm hayatınızı geçirebileceğiniz kafadengi bir eş :)


ED

Ece Derin

20/12/2016

Başka şehirdeyız ben nikah işlerlerını başlatmak istiyorum kendisi burada değil vekaleti nasıl alaçam nüfus cüzdan fotokosı fotoğrafı bende . sağlık raporunu alıp o şekilde gitsem sorun olurmı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ece, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


MK

Melike Küçüköz

31/03/2017

evlenme beyannamesi nedir ?

V

Vildan
18 e girmedim memur 1999 luyum evlenmende sknti yk dedi 30 temmuz da dugunum 9 haziran dogum tarihim saglik raporunu cikarttigimda ordaki tarih den sknti olur mu snra acaba


A

Aysu

03/09/2017

Saglik raporu yalniz alina biliniyormi


C

Canan

28/06/2018

Merhaba, ben nikahımı haftasonu yapmak istiyorum ancak belediyenin salonu haftasonu kapalı olduğu söyleniyor. Ben memuru kendi istediğim herhangi bi yere( mesela eve) getirebilirmiyim ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Nikah memurları, nikah dairesi dışında da nikah kıyabiliyor. Bu hizmetin ayrıca ücrete tabi olduğunu hatırlatmak isteriz. Ücret ve randevularının doluluğu konusunda başvuru yapacağınız nikah dairesinden bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.


AA

Abdil Atalay

03/01/2019

evlilik isleri


GT

Ganna Temür

19/01/2019

Resmen evlilik şahıdı TC olmayan sadece oturma ızını ve yabancı kimlik olan kişi olabilirmi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah şahitliği için özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmiyor. Yabancılar da geçici kimlik belgeleri ya da pasaportlarını ibraz ederek nikah şahidi olabiliyor.


HS

Hülya Sevindir

17/02/2019

trafik polisi durdurduğunda ehliyet istediğinde ehliyette evli olup olmadığın belli oluyor mu ? Çok acil cevap verir misiniz lütfen :'(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eski ve yeni ehliyetlerde medeni hal ibaresi yer almıyor. Ancak evlendikten sonra soyadı değişikliğinden dolayı yenilemeniz gereken belgeler arasında eski ehliyetlerin de yer aldığını söyleyelim. Evlendikten sonra yapmanız gereken tüm resmi işlemlere göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler


DB

Derya Boztepe

25/02/2019

Merhaba bir bayanın 7.12.2002dogumlu olursa nikah olabilir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 7.12.2002 doğumlu bir kişi 16 yaşını doldurmuş demektir. Bu durumda nikah için mahkeme kararı gerekiyor. Bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor.


NK

Nazire Kavak

28/02/2019

Mrb almanyada dogdum turkiyeye geleli 2 yil oldu mavi kartim var daha once almanyada evlendim bosandim elimde mahkeme karari var almanyaya gitme imkanim yok burda nisanliyim bu mahkeme karari ile evlenebilirmiyim evlenme ehliyet belgesi almam imkansiz almanyadan yardimci olursaniz sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Nazire Hanım Merhaba. Bizim düşüncemize göre Alman vatandaşı iseniz, vatandaşı olduğunuz ülkeden evlenme ehliyet belgesini getirmeniz gerekiyor. Ancak bu konuda sağlıklı ve güncel bilgiye konusunda uzman bir avukat aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


M

Merwe

11/03/2019

Merhaba yenilenmeyen kimlikle nikah işlemleri yapılırmı yani yeni kimliklemi yapmak gerekiyor eskiyle olmuyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kimliğinizin son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı olması yeterli. Yeni çipli kimlik olması şartı aranmıyor.


MB

Munevver Bakir

17/04/2019

26.11.2001 dogumluyum aile rizasi ile evlene bilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 17 yaşınızı doldurduğunuz için aile rızasıyla evlenmeniz mümkün.


BS

Barış Saatci

25/04/2019

İyi günler ben nikah başvurusu yapmadan aile hekimliğine gidip kan verdim sonra sonuçları aldım raporu da aldım simdi gidip başvursam raporu kabul edilir mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Sağlık raporunun geçerlilik süresi 6 ay olduğu için bu süre içinde yapacağınız nikah başvurusunda raporunuz kabul edilir.


C

Can

19/05/2019

Merhaba ben nikah işlerine başlıycam ama evlenme ehliyet belgesi isteniyor nişanlım farklı bir ilde ben nüfus müdürlüğünden ikimizin yerine işlemleri baslatamazmiyim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekiyor. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor. Bu kurallara uyulmazsa çiftin, evlilik müracaatını birlikte yapmaları gerekiyor. Evlenme ehliyete belgesi için ise bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne yalnız başvuruda bulunabilirsiniz. Evlilik başvurusuyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da bakabilirsiniz: Evlilik Başvurusu İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Şimdiden mutluluklar dileriz...


Fatma Şahin

20/05/2019

Mrb. Nişanlım istanbulda bn kayserideyim.Nisanlim izin Alamadığı için gelemiyor. Nişanlım istanbulda evraklarını hazırlahazirlasa ben kayseride hazirlasam nikah işlemi başlatabilir miyiz bu durumda yoksa ikimizinde gitmesi gerekirmi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının birlikte yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor. Bu kurallara uyulmazsa çiftin, evlilik müracaatını birlikte yapmaları gerekir. Evlilik başvurusuyla ilgili sık sorulan sorulara da göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: Evlilik Başvurusu İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Şimdiden mutluluklar dileriz...


E

Ebru

21/05/2019

Merabalar ben sağlık raporu için kan verdim daha sonuç çıkmadı ama eğer bulaşıcı bir hastaligim varsa evlenme talebimiz red mi edilir bunu çok merak ediyorum yani tedavi edilmeden de evlenmek mümkün mü evlendikten sonra tedavi olsak bu soru çok kafamı kurcalıyor çünkü düğün tarihimiz belli yerini bile tuttuk sadece nikah kaldı eğer hastalık çıkar ve nikahimiz olmazsa diye çok korkuyorum beni bilgilendirir misiniz lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Mevzuata göre evliliğe engel olarak kabul edilen bulaşıcı hastalıklar; frengi, bel soğukluğu, şankroid, cüzzam ve veremdir. Bu hastalıkların tedavisi gerçekleşmeden sağlık raporu verilmiyor. Günümüzde cüzzam rastlanan bir rahatsızlık değil. Verem hastalığının bulunması halinde de evlilik 6 ay erteleniyor. Bu hastalıklar için uygun tedavi uygulanıp, tedavi sonucunda hastalık ortadan kalkmışsa evlilik gerçekleştirilebiliyor. Tahlillerde bakılan HIV, hepatit B, hepatit C de evliliğe engel bulaşıcı hastalıklar arasında sayılmıyor ancak bu hastalıkların tespiti halinde çiftlere danışmanlık ve olası aşılama programı konusunda yönlendirme yapılıyor.


SA

Semih Aydın

30/05/2019

Peki hocam freni var ama 6 aydır tedavi görüyorum pozotof evliliğe engel mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Uygun tedavi uygulanıp, tedavi sonucunda hastalık ortadan kalkmışsa, bu durum doktor raporu ile belgelenerek evlilik gerçekleştirilebiliyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...


A

Ayşe

02/06/2019

Kolay gelsin talesemi testi yaptıracam ama bayram dolayısıyla kapalı tasıyıcılık icin baska nerden yaptırabilirim acil lazım cunki nisanlımın nikah izni 2 gün


AD

Adem Doğan

05/06/2019

LÜTFEN CEVAP VERİN LÜTFEN SORUM ŞU: nikah için osmangaziye bağlı merinos nikah dairesine başvuru yaptırıp temmuz ayına gün almıştım ama bazi sebeplerden dolayı nikahımı mudanyada yapmak istiyorum? Yeniden evrak yapmammı lazım ? Lütfen aydınlatabilirmisiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah günü aldığınız belediyeye iptal için müracaatta bulunduktan sonra diğer belediyeye başvuru yapabilirsiniz. İlk başvuruda hazırladığınız belgelerle başvuru yapabilirsiniz. Ancak evlenme dosyalarında bulunacak belgeler belediyeden belediyeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle öncelikle başvuruda bulunacağınız belediyeden, istenen belgeleri öğrenmenizde fayda var. Şimdiden mutluluklar dileriz...


ES

Ertan Selcik

05/06/2019

Merhaba Nikah işlemleri arasında ve nikah kıyılırken Erkeğin daha önce boşanmış olması ve çocuğunun Olması söylenir mi veya ortaya çıkar mı acaba ??

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nüfus kayıt örneğinde önceki evlilikler ve sahip olunan çocukların bilgileri de yer alıyor.


AA

Ali Ahat

10/06/2019

Nikah memuru düğün salonuna değilde ev düğününe geliyirmu cevaplarsaniz tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah memurları, nikah dairesi dışında da nikah kıyabiliyor. Buna evler de dahil. Nikah başvurunuzda nikahın kıyılacağı adresi ev adresiniz olarak belirtmeniz yeterli. Ücret ve randevularının doluluğu konusunda başvuru yapacağınız nikah dairesinden bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Büşra Özer

20/06/2019

Ben kayseri kocasinan belediyesine nikah için başvurdum ve 250 tl ödemem oldu nikâhım nikah salonunda mı yok sa kendi odasında mı kiyilacak bi bilgi vermediler yardımcı olabilirmisiniz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Başvuruda bulunduğunuz belediye ile görüşerek konuyla ilgili bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


KP

Kaan Polat

22/06/2019

Merhaba biz nikah için saglik raporu alacağız . Nisanlim başka bir ilde ben başka bir ilde sağlık raporu alabiliyor muyuz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik sağlık raporu tetkiklerini aile hekimliklerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde yaptırabilirsiniz. Ancak sağlık raporu için aile hekiminizin onayı şart. Bu yüzden ikiniz de yaşadığınız şehirde bağlı bulunduğunuz aile hekimine raporunuzu onaylatmalısınız.


MY

Melike Yeni

02/07/2019

Merhabalar önümüzde ki hafta ici nikahimiz olacak törensiz nikah şeklinde yapacağız aile yada bi kaç arkadaş getirmemiz mümkün mü şahitlerin dışında? Törensiz nikâhın anlamı nedir ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Hafta içi mesai saatleri içerisinde belediyelerin nikah salonlarında yapılan törensiz nikah programına oda nikahı adı veriliyor. Oda nikahında gelin, damat ve nikah memurunun yanı sıra iki şahit bulunuyor. Oda nikahına arkadaşlarınızın gelmesi konusunda başvuru yaptığınız belediyeden bilgi alabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


AD

Aliye Demir

05/07/2019

Merhabalar biz 30 temmuz da nikah günü aldık ta bazı nedenlerden dolayıileriye almak istiyoruz da ağustos ayı ortası gibi acaba mümkün mü mümkünse ek ücret alınır mı acill lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlenme tarihi değişiklikleri taleplerinin, evlenme tarihine en az 1 ay süre kala yapılmış olması gerekiyor. Evlenme tarihine 1 ay ya da daha az kalan zaman diliminde yapılan iptal ve izin belgesi gibi taleplerde evlenme cüzdanı ücreti iade edilmiyor. Ek ücret için ise başvuruda bulunacağınız belediyeden bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


SK

Sinem Korkmaz

09/07/2019

Merhaba, nikah şahidi bir erkek bir kadın olmak zorunda mı yoksa 2 bayanda olabilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah şahidi olmak için cinsiyet kriteri bulunmuyor. 2 erkek de 2 kadın da nikah şahidi olabilir.


EC

Eylem Candan

18/07/2019

Bir kac yıl önce nikah gunu almistim ama nikaha gitmedim bazi ozel sebeplerden dolayi. nikahim kiyilmadı yani. simdi ise baskasiyla nisanliyim ve yil sonunda düğünüm var. bi sıkıntı çıkar mı bu konuyla ilgili yardımcı olur musunuz