Düğün Fotoğraflarınızı Nasıl Alırdınız?

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:59 dakika

29.06.2020

Düğün fotoğrafçılığıyla ilgili merak ettiklerinizi Erkin Ağsaran anlatıyor...

Düğün fotoğrafçılığında alternatifleriniz:

Günümüzde evlenme hazırlığındaki çiftlerin düğün fotoğrafçılığı konusundaki seçenekleri de gittikçe artıyor. Klasik stüdyo fotoğraflarının yanısıra alternatif tarzlar da ülkemizde hayran kitlesi kazanmaya başladı.

Ancak stüdyo dışında yapılan her çekimin düğün hikaye fotoğrafçılığı diye adlandırılamayacağı da bir gerçek. Stüdyo dışındaki çekimler de farklı yaklaşımlarla gerçekleştirilebiliyor. Çiftler artık, kendilerine daha çok hitap eden tarzı belirleyip, fotoğrafçılarını da, beğendikleri tarzı daha güçlü kullanan sanatçılar arasından seçiyorlar.

Gelin saci

Bu kapsamda ön plana çıkan iki tarzdan biri olan kurgusal fotoğrafçılıkta, sıradışı pozlara önem veriliyor. Bu pozlar bazen doğada, bazen tarihi bir doku önünde, bazen de kent fonunda elde ediliyor. Bu tarzda hikayeyi anlatmak bir öncelik olmuyor, çiftler fotoğraflarının çekildiğinin farkında oluyorlar, ve klasik pozlar vermiyor olsalar da, davranışlarını fotoğrafçıya göre ayarlıyorlar. Pozlu seans sonunda ortaya çıkan fotoğraflar düğün gününün hikayesini anlatmasa bile, kullanılan mekana ve fotoğrafçının yaklaşımına göre, masalsı bir tema yaratabiliyor.

Dugun dansi

Belgesel düğün fotoğrafçılığı ise daha çok günün hikayesini editoryal bir yaklaşımla anlatmaya odaklanıyor. Bu tür fotoğrafçılıkta aslolan, gelinin evinde ya da oteldeki suitinde, kuaförde, balo salonunda, hatta yolda, yani düğünün doğal akışının geçtiği mekanlarda olan biteni estetik bir şekilde yakalamak.

Bunun için anlık olayları, sevgi dolu bir bakışı, bir damla sevinç gözyaşını, gerçekleştiği anda fotoğraflayabilmek gerekiyor. Ancak, bir bakış ya da bir gözyaşı tek başına hikayeyi anlatmaya yetmediğinden, aynı fotoğraf karesinde o bakışın ve gözyaşının neye ya da kime karşı bir tepki olduğunu da anlatabilmek gerekiyor. Bu şekilde fotoğraf daha büyük bir anlam kazanıyor, yıllar sonra bakıldığında bile o günün duygularını tekrar yaşatabiliyor.

Dugun hazirliklari

Belgesel düğün fotoğrafçılığında gelin ve damat dışında başka aktörler de hikayeye dahil ediliyor. Gelinin arkadaşlarının gelinliğe hayran bakışları, gelin evden çıkarken babanın gözlerinin dolması, imzalar atılırken ailelerin yaşadığı heyecan, hatta küçük yeğeninin dans pistinde ilgi odağı olması da fotoğraflanarak hikayeye boyut ve zenginlik katılıyor.

Dugun hazirliklari

Elbette bu iki tarzdan birini seçmek, diğerinden tamamen vazgeçmek anlamına gelmiyor. Belgesel fotoğraf tercih eden çiftler, fotoğrafçılarıyla önceden konuşarak kurgu çekimlere de zaman ayırmasını isteyebildiği gibi, kurgusal fotoğraflardan hoşlanan çiftler de albümlerine hazırlık aşamasından fotoğraflar eklenmesini sağlayabiliyor.

Dugun hazirliklari

Siz de fotoğrafçınızı seçerken portfolyosunda, özellikle önem verdiğiniz tarzdaki fotoğrafları incelemeye dikkat edin. Beğendiğiniz 2-3 sanatçıyı belirledikten sonra da vakit kaybetmeden bu kişilerle irtibata geçmenizde fayda var. Düğün fotoğrafçılarının bir günde sadece bir düğüne katılabildiğini ve takvimlerinin erkenden dolduğunu unutmayın.

Bu keyifli yazı için Erkin Ağsaran'a teşekkür ederiz.

Erkin Ağsaran'ın sayfasına gitmek için tıklayın.

Tüm fotoğrafçıları incelemek için tıklayın.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçısı Firmaları

Düğün Fotoğrafçısı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!