Nişan Fotoğrafları Çekilirken Dikkat Etmen Gereken 8 Şey

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:23 dakika

28.05.2021

Nişan fotoğraflarını çektirirken her şeyin dilediğin gibi olmasını istiyorsun. Hayal ettiğin gibi pozlar verip, nişan fotoğrafçısının da başarılı çalışmasıyla ortaya çok güzel bir albüm çıkartabilirsin. Ancak bunun için dikkat etmen gereken birkaç konu var. İşte senin için bu püf noktaları derledik.

Nişan Fotoğrafçısı

1- Doğallığını Asla Kaybetme!

En güzel nişan fotoğraflarının doğal olanlardan çıktığını söyleyerek başlayayım. Öncelikle kendine şunu sormalısın: Nişan fotoğraf albümüne baktığında ne görmek istiyorsun? Yapay bakışlar mı? Yoksa nişanlına olan sevgini yansıttığın doğal fotoğraflar mı? Emin ol, ikinci seçenek her zaman daha ağır basacaktır.

Nişan çekimlerinde poz verirken kendini kasmamak, doğallığı korumak önemli. Hatta bazı durumlarda fotoğrafçının orada olduğunu unutup, sadece anın tadını çıkarabilirsin. Zaten fotoğrafçılar, poz verdirmenin dışında zaman zaman çiftleri kendi hallerine de bırakıyorlar.

Unutma; doğal bir gülümseme ile yapay bir tebessüm arasındaki fark hemen anlaşılır!

nişan fotoğrafları çekilirken dikkat etmen gereken 8 şey

Bak bu pozlar çok hoşuna gidecek: Albümünü Renklendirecek Farklı Nişan Pozları

2- Zamanlamaya Dikkat Et!

Fotoğraf çekimini nişan günü yapacağını düşünürsek; zaman, en çok dikkat etmen gereken unsur olacak. Akşamına yetişmen gereken bir nişan organizasyonun var ve geç kalmak istemezsin. Nişan fotoğrafçınla anlaşma aşamasında çekimlerin ne kadar süreceğini öğren. Çünkü ona göre bir plan çıkarman gerekiyor. Kuaföre kaçta gideceksin, çekim saat kaçta başlayacak gibi…

Güneş ışınlarının dik indiği öğlen saatlerinde çekim yapılması genelde önerilmez. Çünkü hem daha çok yorulursun hem de aşırı terleme durumu söz konusu olabilir. Sabah saatlerinde kuaföre gideceğini düşünürsek, fotoğraf çekimi için en ideal zaman dilimi ikindi vakitleri olacaktır.

Eğer İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsan trafiği de her zaman göz önünde bulundurmak gerekiyor. O nedenle yaptığın planda en az bir saat esnek davranmanda fayda var.

nişan fotoğrafları çekilirken dikkat etmen gereken 8 şey

Nişan fotoğraflarına konseptine uygun tag modelleriyle de şıklık katabilirsin. Bunun için şu galerimize bakabilirsin: İstanbul’da Nişan Tagı Kiralayan Organizasyon Firmaları

3- Sana Yardımcı Olacak Arkadaşını İyi Seç!

Nişan fotoğraf çekiminde en büyük destekçini iyi seçmelisin. Bu kişi kardeşin veya arkadaşın olabilir. Ancak senin stresini azaltacak biri olmasına özen göster. Gün içerisinde çıkabilecek problemleri kısa sürede çözebilmeli.

Fotoğraf çekimindeki arkadaşının birçok görevi olacak. O nedenle gelirken rahat ayakkabı giymesini önerebilirsin. Çantanı taşıyacak, saçını düzeltecek, makyajını tazeleyecek, esprileriyle yüzünü güldürecek ve gerektiğinde oturup kalkmana bile yardım edecek. Gerçekten nedimelere çok şey borçluyuz! Bu arada çekimin sonlarına doğru onunla da fotoğraf çektirmeyi unutma.

nişan fotoğrafları çekilirken dikkat etmen gereken 8 şey

Düğününde de hep yanında olacak: Gelinin Başyardımcısı Nedime Hakkında Her Şey

4- Hava Durumuna Karşı Hazırlıklı Ol!

Nişan fotoğraflarını çektireceğin gün, havanın nasıl olacağına önceden mutlaka bak. Ama bazen hava durumu da bizleri yanıltabiliyor ve sürprizlerle karşılaşabiliyoruz. Bu durum özellikle dış çekim nişan fotoğraflarını olumsuz etkileyebiliyor.

► Hava serinse yanına mutlaka hırka, mont gibi koruyucu kıyafetler al. Fotoğraf çektirmek uğruna hasta olup, nişan organizasyonunda halsiz olmak istemezsin.

► Yaz aylarında nişanlanıyorsan seni fazla terletmeyecek hareketler yapmaya özen göster. Çekim esnasında ne kadar hareketli olursan o kadar terlersin. Bu da makyajının akmasından saçının bozulmasına kadar birçok soruna yol açar.

► Eğer beklenmedik bir yağış olursa; dış çekimler için şu iki seçenekten birini değerlendirebilirsin: Yanına şemsiye alıp yağmurda fotoğraf çektirmenin keyfini çıkarabilirsin. İkinci olarak da çekimi kapalı alana taşıyıp, orada devam edilmesini sağlayabilirsin. Bu durumda fotoğraf mekanı konusunda bir B planın olmalı.

nişan fotoğrafları çekilirken dikkat etmen gereken 8 şey

Bu arada nişan organizasyonuyla ilgili her şey bu yazıda: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

5- Fotoğrafçınla Önceden Tanış!

Hiç tanımadığın birine nişan pozları vermek biraz zor olabilir. O nedenle nişan çekimi öncesinde çalışacağın fotoğrafçıyla tanışman önemli. Hatta anlaşma esnasında nişanlınla beraber fotoğrafçınızla oturup çay kahve içebilirsiniz. Fotoğrafçının samimiyeti de onunla çekim yapıp yapamayacağınız hakkında size fikir verecektir.

Zaten nişan ve düğün fotoğrafçıları çiftleri rahatlatmak için bol bol sohbet etmeye çalışır. Aranızda arkadaşça bir ilişki kurulduğu zaman poz verirken kendini çok daha rahat hissedersin.

Ayrıca fotoğrafçınla görüştüğünde hangi mekanlarda çekim yapacağını da detaylı bir şekilde sor ve portfolyosuna mutlaka göz at. Sonrasında beğenmeyeceğin yerlerde çekilen fotoğraflarının nişan albümlerinde yer almasını istemezsin.

nişan fotoğrafları çekilirken dikkat etmen gereken 8 şey

Fotoğrafçına bu soruları sorabilirsin: Düğün Fotoğrafçını Seçmene Yardım Ediyoruz!

6- Çekim Günü Seni Sakinleştirecek Şeylere Yönel!

Bir güne birçok iş sığdırmaya çalışacaksın ve bundan dolayı aksilikler yaşayabilirsin. Sen ne olursa olsun sinirlenmemeye çalış. Sorunlar bir şekilde halledilir. Önemli olan evliliğe atılan böyle bir adımın keyfini çıkarmak!

Sabah papatya çayı içerek güne başlayabilirsin. Bu seni rahatlatacaktır. Ayrıca yanına alacağın çikolata gibi mutluluk hormonu salgılatan yiyecekler de işe yarayacaktır.

nişan fotoğrafları çekilirken dikkat etmen gereken 8 şey

Çikolata demişken; nişan pastanı satın almadan bu yazıya bir bak: Şehir Şehir Nişan ve Düğün Pastası Fiyatları

7- Çantanda Saç – Makyaj Malzemeleri Bulunsun!

Özellikle nişan dış çekimlerinde saç ve makyajında bozulmalar yaşayabilirsin. Rüzgardan dolayı saçların birbirine girebilir, terlediğinde makyajın akabilir. Bundan dolayı yanında mutlaka bir çanta bulundur.

Çantanda Neler Bulunmalı?

► Saçının dağılmasına karşı sabitleyici sprey,

► Rötuş yapabileceğin makyaj malzemeleri,

► Islak mendil veya makyaj temizleme mendili,

► Peçete,

► Ayna,

► Çok sayıda tel toka.

nişan fotoğrafları çekilirken dikkat etmen gereken 8 şey

Burada da sana birçok nişan mekanı önerdik: İstanbul'daki Samimi ve Küçük Nişan Mekanları

8- Yanına Yedek Ayakkabı Almayı Unutma!

Dış çekim nişan pozlarında çok farklı mekanlar tercih edilebiliyor. Mesela bir anda kendini kumsalda veya deniz kenarındaki kayalıkların üzerinde bulabiliyorsun. Farklı kareler ortaya çıkarmak için de sürekli olarak mekan değiştirmen gerekiyor. Hatta birbirine çok da yakın olmayan birden fazla mekana gidebiliyorsun.

Tabii bu kadar yer değiştirmeyi topuklu ayakkabılar üzerinde yapmak biraz zor olabiliyor. Sen o nedenle arabada mutlaka bir yedek ayakkabı bulundur. Dinlendiğin zamanlarda ayakkabını değiştirir, kısa süreliğine de olsa ayaklarının ağrımasını önleyebilirsin. Hatta ayakkabının görünmeyeceği bir gelinlik modeli tercih ettiysen, yanına dolgu topuk rahat bir ayakkabı alabilirsin. Böylece tüm çekimleri o ayakkabıyla yaparsın.

nişan fotoğrafları çekilirken dikkat etmen gereken 8 şey

Önem vermen gereken konular bu şekilde. Albümünde en güzel nişan pozlarına yer vermek istiyorsan bu maddeleri dikkate alabilirsin. Hala kiminle çalışacağına karar veremediysen ve nişan fotoğrafçısı fiyatları hakkında bilgi almak istersen de firmalarla iletişime geçebilirsin.

Bu arada fotoğraf çektireceğin mekana karar veremediysen bu yazıya göz atmanı öneririm: İstanbul’da Düğün Fotoğrafı İçin En İdeal Mekanlar

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap