Düğün Fotoğrafçınıza Sormanız Gereken 10 Soru

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:13 dakika

05.11.2021

Profesyonel düğün fotoğrafçıları arasından seçeneklerini belirledin. Peki bu firmalara neler soracaksın? Alacağın yanıtlara göre sana en uygun firmayı bulmana yardımcı olacak 10 kritik soruyu sıraladık!

düğün fotoğrafçısı seçimi

1- Ne tür düğün çekimleri yapıyorsunuz?

En özel günlerinizi yıllar boyu size hatırlatması için ne tür çekimler yaptıracağınıza müstakbel eşinle birlikte en baştan karar vermelisin. Fotoğrafla veya videoyla düğün belgeseli, dış mekan çekimi, gelin-damat portre fotoğraf çekimi, trash the dress çekimi gibi birçok farklı seçeneğin olduğunu unutma.

Düğün çekimlerine dair detaylı bilgi için Düğün Fotoğrafçıları Jargonu yazımıza göz atabilirsin.

2- Dış çekim yaptığınız mekanlar neler?

Eğer dış çekim yaptıracaksan şehrindeki düğün fotoğrafı için en ideal mekanları araştırmanda fayda var. Fotoğrafçılarla görüşürken de hangi mekanlarda çekim yaptıklarını, müstakbelinle birlikte seçtiğin mekanda çekim yapıp yapamayacaklarını öğrenmende fayda var. Birçok ekibin kararsız çiftlere mekan önerdiğini de söylemeden geçmeyelim.

düğün fotoğrafçısı seçimi

Dış çekim yerine hala karar veremediysen bu mekanlara göz at: İstanbul’da Düğün Fotoğrafı İçin En İdeal Mekanlar

3- Düğün çekimlerini kaç kişi yapıyor?

Deklanşöre tek kişi basıyor olabilir ama kaliteli bir çekim için profesyonel bir ekibin de faydası olur. Birden çok kameraman, fotoğrafçı ya da çekimi yapan bir kişiyi asiste eden 1-2 kişinin de çekimler sırasında hazır bulunması işleri kolaylaştıracaktır. Bu sayede daha fazla an ve açı yakalanır, çekimler daha hızlı ilerler.

4- Çekimlerde kullandığınız ekipmanlar neler? Yedek ekipmanınız var mı?

Çekimler sırasında ışık, reflektör, tripod ve farklı lensler kullanılıyor olması görüntülerin etkileyici ve kaliteli olması açısından önemli. 18 megapiksel ve üzerinde fotoğraf makinelerini kullanan ekipleri tercih etmeni öneriyoruz. Ayrıca ekipmanda bir sorunun çıkması demek o günün iptal olması anlamına gelebilir. Bu nedenle fotoğrafçılara, yanlarına yedek kamera, lens gibi malzemeleri alıp almadıklarını da sormalısın.

5- Çekimler sırasında ne tür aksesuarlar kullanabiliriz?

Fotoğrafları süslemesi için çekimler sırasında gözlük, maske, balon gibi aksesuarlar kullanan fotoğrafçılar da var, bu işe hiç girmeyip aksesuar seçimini tamamen size bırakanlar da… Çekim öncesi konsepti belirleyip aksesuar temini konusunda fotoğrafçılarla görüşürsen, çekim günü hazırlıksız yakalanmazsın.

düğün fotoğrafçısı seçimi

6- Çekilen tüm fotoğrafları mı teslim ediyorsunuz?

Bazı fotoğrafçılar o gün kaç tane fotoğraf çekildiyse -ki bu bazen iki bin tane dahi olabiliyor- hepsini teslim ediyor. Bazıları ise kendi belirledikleri bir sayıda fotoğrafı çiftlere veriyor. Düğün sonrası karmaşa yaşanmaması için teslim alınacak fotoğraf sayısını da baştan öğrenmelisin.

7- Fotoğrafları basılı mı dijital olarak mı teslim ediyorsunuz? Ne zaman teslim alabiliriz?

Bazı firmalar çekimleri DVD ya da USB ile dijital formatta, bazıları ise tab edilmiş kopyaları çiftlere teslim edebiliyor. Bazıları ise belirli sayıda basılı, geri kalanını dijital halde sunuyor. Firmanın teslim şeklini öncelikle konuşmak, hem ödemede hem de teslimde bir karışıklık yaşanmasının önüne geçecektir. Tabii düğünden ne kadar sonra çekimlerin teslim edileceği de mutlaka konuşulmalı.

8- Albüm ve baskı kaliteleriniz nasıl? Fiyatları nedir?

Kağıt cinsi, çözünürlük, renklerin baskısı gibi konularda tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için albüm örneklerine ve baskı kalitelerine bakmak gerekir. Bazı fotoğrafçılar düğün albümleri için birkaç kalite ve fiyat örneği sunuyor. Kaçar tane cep albümü, aile albümü, katalog albüm teslim edeceklerini ve ebatlarını da öğrenmeyi unutma.

düğün fotoğrafçısı seçimi

9- Fotoğraflar ham mı işlenmiş mi oluyor?

Fotoğrafların photosoplu mu; yoksa işlenmemiş mi teslim edileceğini sormalısın. Eşinle özel bir talebiniz varsa da firmaya mutlaka belirtin. Bazı fotoğrafçılar tamamını ham, bazıları ise seçtiğiniz belli miktarda fotoğrafı photosoplu, geri kalanını ham teslim ediyor.

10- Çekimlerin hafta içi veya hafta sonu olması fiyata yansıyor mu?

Bizden duymuş olma ama hafta sonları çekimleri için firmalara talep yoğun oluyor ve bu durum da hafta sonu fiyatlarının hafta içi günlere kıyasla daha yüksek olmasına neden oluyor. Hafta içi çekimleri için daha hesaplı fiyatlarla karşılaşabileceğin aklının bir köşesinde olsun!

Bonus: Fiyatları ve ödeme koşulları nasıl?

Son olarak ödeme konusuna da değinmeden geçmeyelim Ödeme koşulları neler? Çekim gününü rezerve etmek için bir ön ödeme yapmaya gerek var mı? Dış mekan düğün fotoğrafları fiyatları neler? Fiyata dahil olmayan ek ödemeler var mı gibi soruların hepsinin yanıtını önceden almakta fayda var. Anlaşmayı karşılıklı bir sözleşme imzalayarak garanti altına almayı da unutmayın.

Düğün fotoğrafçılarıyla görüşürken sorman gereken soruları artık biliyorsun. Şimdi sırada sana uygun ekibi bulmak var. Vakit kaybetmeden şehrindeki düğün fotoğrafçılarını, hizmetleri, fiyatları ve çekim örnekleriyle incelemeye başla. İlgini çeken firmalarla iletişime geçerek detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabileceğini de unutma!

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

5 Yorum

Huseyin Cetinkaya

Düğün Tarihi: 17.09.2016


Dugun fotogrfcisi olarak soyluyorum sectiginiz fotografcinin bloguna bakin cunku hayaliniz gerceklesemesi icin o guzel anlamli gununuz haram olmasin simdiden evleneceklere mutluluklar huseyin cetinkaya photography


Esra Irmak

Düğün Tarihi: 06.01.2016


Ebende dış Çek'im istiyorum ama nişanlımı bi türlü ikna edemiyorum bu hayatınız boyun anı kalcam fotoları neden dört duvar arasında yapay manzaralarla çekelim ki


Mine Ünsal

Düğün Tarihi: 20.10.2014


Katılıyorum gülşah hanım fotoğraflar en özel günden geri kalan en özel hatıralar oluyor :)


Gulsah A.

Düğün Tarihi: 10.10.2014


Düğün fotografi konusu gercekten de oldukca onemli, bu en ozel gunumuze ait anılarımızı baktikca hatirlayacagimiz seyler bu sayede geciyor elimize. Bu yuzden en az mekan secimi kadar titiz davranilmasi gerekiyor.


HANDE ÜNSAL

Düğün Tarihi: 19.07.2013


düğünle ilgili hersey ilgi alanıdır..