Düğün Fotoğrafçınıza Sormanız Gereken 10 Soru

Profesyonel düğün fotoğrafçları arasından aradığınızı buldunuz ve kapısını çaldınız! Peki, ona neler soracaksınız? İşte o 10 kritik soru!

1- Ne tür çekimler yapıyorsunuz?

Fotoğrafla veya videoyla tüm gün düğün belgeseli, dış mekanda yaklaşık iki saatlik gelin-damat portre fotoğraf çekimi, düğünden sonra gelinliğinizi dilediğiniz gibi kirlettiğiniz “Trash the Dress” çekimi gibi birçok farklı seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Bunun için düğün fotoğrafçılarının jargonuna hakim olmanızı ve ona birlikte neler yapabileceğinizi sormanızı öneririm.

2- Çekim mekanlarınız nereler? Bizim tercih ettiğimiz mekanda çekim yapıyor musunuz?

Şehrinizde düğün fotoğrafı çektirebileceğiniz dış çekim mekanları için bir araştırma yapın derim. Düğün günü güzergahınıza en uygun lokasyona sahip olanı seçmeniz o gün işlerinizi kolaylaştıracaktır.

3- Çekime katıldığınız kişi sayısı ve çekimlerin hafta içi veya hafta sonu olması fiyata yansıyor mu?

İki fotoğrafçı her zaman birden iyidir. Bu sayede daha fazla an ve açı yakalanır, çekimler daha hızlı ilerler. Elbette bunun bir bedeli olacaktır. Benden duymuş olmayın ama hafta içi çekimleri için daha hesaplı bir fiyata anlaşabileceğiniz aklınızın bir köşesinde olsun!

4- Çekimlerde hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

Burada çekimler sırasında ışık, yansıtıcı (reflektör), tripod ve farklı lensler kullanılıyor olması çekimlerin daha sağlıklı sonuçlar vermesi açısından önemli. Ayrıca kullanılacak fotoğraf makinesinin 18 megapiksel ve üzerinde olmasını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Düğün Fotoğrafçıları İndirimleri

5- Çekimler sırasında ne tür aksesuarlar kullanabiliriz?

Çekimler sırasında gözlük, maske, balon gibi aksesuarlar kullanan fotoğrafçılar da var, bu işe hiç girmeyip aksesuar seçimini tamamen size bırakanlar da…

10soru_dugun - Düğün Fotoğrafçısı©Dugun-fotografcisi.com

6- Çekim sırasında yanınızda yedek bir fotoğraf makinası da olacak mı?

Birçok fotoğrafçının yanında yedek lensler oluyor; fakat ana makinada bir sorunun çıkması demek o günün iptal olması demek olduğundan yanlarında yedek bir gövde getirdiklerinden emin olun derim!

7- Çekilen tüm fotoğrafları mı teslim ediyorsunuz; yoksa belli bir sayıda sınırlıyor musunuz?

Bazı fotoğrafçılar o gün kaç tane fotoğraf çekildiyse- ki bu bazen iki bin tane bile olabiliyor- hepsini teslim ediyor, bazıları ise kendi belirledikleri bir sayıda fotoğrafı size veriyor.

8- Fotoğrafları tab mı ediyorsunuz, DVD formatında mı teslim ediyorsunuz?

Teknoloji ne kadar gelişse de risk her zaman var. DVD halindeki fotoğraflarınıza bir zarar gelmesi ihtimaline karşı tab edilmiş hallerini de albümlerde saklayın derim.

9- Albüm ve baskı kaliteleriniz nasıl? Albüm paketleriniz neler ve fiyatları nedir?

Kağıt cinsi, çözünürlük, renklerin baskısı vs. gibi konularda tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için albüm örneklerine ve baskı kalitelerine mutlaka bakın. Bazı fotoğrafçılar düğün albümleri için birkaç kalite ve fiyat örneği sunuyor. Kaçar tane cep albümü, aile albümü, katalog albüm teslim edeceklerini ve ebatlarını öğrenin.

10- Fotoğraflar ham mı işlenmiş mi oluyor? Ne zaman teslim ediyorsunuz?

Fotoğraflarınızın photosoplu mu; yoksa işlenmemiş mi teslim edileceğini öğrenin. Özel bir talebiniz varsa belirtin. Bazı fotoğrafçılar tamamını ham, bazıları ise seçtiğiniz belli miktarda fotoğrafı photosoplu, geri kalanını ham teslim ediyor.

Dikkat dikkat!

Son olarak bir de ekleme yapmak istiyorum. Ödemeyi nasıl yapmanız gerektiğini önceden öğrenin. O günü rezerve etmeniz için bir ön ödeme yapmanıza gerek var mı? Dış mekan düğün fotoğrafları fiyatları neler, fiyata dahil olmayan ek ödemeler var mı gibi soruların hepsini önceden konuşun ve kağıt üzerinde imzalayın.

Şehrindeki 199 Düğün Fotoğrafçısı Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (5)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Hande Ünsal

düğünle ilgili hersey ilgi alanıdır..

GA Gulsah A.

Düğün fotografi konusu gercekten de oldukca onemli, bu en ozel gunumuze ait anılarımızı baktikca hatirlayacagimiz seyler bu sayede geciyor elimize. Bu yuzden en az mekan secimi kadar titiz davranilmasi gerekiyor.

Mine Ünsal

Katılıyorum gülşah hanım fotoğraflar en özel günden geri kalan en özel hatıralar oluyor :)

EI Esra Irmak

Ebende dış Çek'im istiyorum ama nişanlımı bi türlü ikna edemiyorum bu hayatınız boyun anı kalcam fotoları neden dört duvar arasında yapay manzaralarla çekelim ki

HC Huseyin Cetinkaya

Dugun fotogrfcisi olarak soyluyorum sectiginiz fotografcinin bloguna bakin cunku hayaliniz gerceklesemesi icin o guzel anlamli gununuz haram olmasin simdiden evleneceklere mutluluklar huseyin cetinkaya photography