En Güzel Düğün Pozları İçin 6 İpucu

Yeni evlenecek her çift, aşkının en iyi şekilde ifade bulduğu eşsiz düğün fotoğraflarına sahip olmak ister. Senin de bunu isteyeceğini düşündüm ve en iyi düğün pozlarını yakalayabilmen için sana bazı tavsiyelerde bulundum.

Düğün fotoğraf albümün, üzerinden yıllar geçse de bakacağın ve sana hayatının belki de en güzel günlerini hatırlatacak olan değerli bir kaynak, öyle değil mi? Fakat içine sinen bir albüme ve profesyonel fotoğraflara sahip olabilmek için nasıl pozlar vereceğini bilmen gerekiyor. Sana bu konuda yardımcı olacak ipuçlarının 6 tanesini sıraladım. Dilersen, fotoğraf çekilirken nelere dikkat etmen gerekiyormuş birlikte bakalım:

1-Dış Çekimlerde Doğal Işığı Kaçırma

Yunanca anlamı "ışık ile yazmak" olan fotoğrafın asli unsuru adından da anlaşılacağı gibi ışıktır. Şöyle ki; ışık olmazsa fotoğraf da olmaz ve ışığın en doğal olanı makbuldür. Yani müstakbel eşin ve sen, düğün fotoğraf albümünüz için dış çekim fotoğrafları çektirmeye karar verdiyseniz, gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmaya çalışmalısınız. Eğer iyi bir fotoğrafçı ile çalışma fırsatı bulduysanız, fotoğrafçınızın sık sık yineleyeceği "ışığı kaçırmayalım" uyarılarını dikkate almanızı öneririm. Çünkü dış çekimlerde en güzel gelin damat fotoğrafları doğal ışığın kullanıldığı fotoğraflardan çıkar. Burada küçük bir uyarıda bulunmak istiyorum: Çekim için güneş ışınlarının çok dik geldiği öğle saatleri yerine, yumuşak ışık fırsatı sunan gün doğumu ve batımından önceki saatleri ya da parçalı bulutlu havaları tercih etmenizi öneriyorum.

mgaajd3euaukutbr - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

2-En Güzel Düğün Fotoğrafları İçin Poz Verme, Doğal Ol

Yalnızca düğün fotoğrafları için değil, aslına bakarsan tüm fotoğraflar için geçerli bir kural bu. Hatırlasana en sevdiğin fotoğraflar objektife aldırmadan içten şekilde güldüklerin arasından çıkmıyor mu? O yüzden düğün günü klasik gelin-damat pozları dışında, poz verme ve kamerayı unut. Bu konuda fotoğrafçının desteği önemli olacak. Çünkü fotoğraf çekerken müstakbel eşin ve senin stresini alan, sizi fotoğraflarken de mümkün olduğunca varlığını hissettirmeyen bir profesyonel ile harika kareler yakalayacağına emin olabilirsin. Bu durumda sana sadece eğlenmek kalacak.

hqqcqgtfwmhp45th - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

3-Düğün Fotoğrafı Aksesuarlarını Doğru Seç

Düğün fotoğrafı çektirirken, kişiliğini, hobilerini ve mekanı yansıtacak aksesuarlar kullanmak, hem stüdyo hem dış çekim fotoğraflarında gerçekten çok hoş etkiler yaratabiliyor. Ancak yaratıcı düğün fotoğrafları için elbette kullandığın aksesuarların da yaratıcı olması gerekiyor. Renkli şemsiyelerden hepimiz sıkıldık artık öyle değil mi? Yani aksesuar seçiminin moda ve trendlere de uygun olması mühim mesele. Bu konuda aslında pek çok alternatif bulmak mümkün. Boş fotoğraf çerçeveleri, çiçekli çelenkler, şapkalar, sevdiğin film karakterinin kullandığı bir aksesuar, yaprak, kurdele, eğlenceli maskeler, renkli çiçekler, papyonlar benim ilk aklıma gelenler. Fotoğraflarda vintage etkisi yaratmak için sepetli bisiklet, klasik araba gibi araçlardan da faydalanabilirsin. Eğer bir düğün konsepti belirlediysen, bunu fotoğraflarına da yansıtabilirsin. Mesela piknik konsepti için piknik sepeti, piknik örtüsü, şarap, kadeh gibi aksesuarlar kullanabilirsin. Bu arada düğün fotoğraflarını çok fazla aksesuara boğmamanı, bu konuda dengeli bir seçim yapmanı tavsiye ediyorum. Aksi taktirde kaş yapayım derken, göz çıkartabilirsin.

nownhdbm9cdy2l3z - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

4-Doğru Düğün Pozları İçin Doğru Fotoğrafçıyla Çalış

En güzel düğün pozlarını yakalamanın belki de altın kuralı doğru fotoğrafçıyı seçmek. Senin taleplerini doğru şekilde anlayıp, kendi birikimleri ve vizyonu ile birleştirip, yenilikleri takip eden bir profesyonelle çalışmak, kusursuz bir düğün albümü için çok önemli. Eğer stüdyo fotoğrafı yerine dış çekim ya da düğün hikayesi istiyorsan, fotoğraflarını bu konuda deneyimli bir fotoğrafçıya emanet edebilirsin. Bu nedenle fotoğrafçı araştırırken, çalışacağınız kişinin portfolyosu çok önemli. Anlaşma yapmadan önce mutlaka çektiği fotoğrafları incelemeli, senin beklentilerinle uyuşup uyuşmadığını anlamaya çalışmalısın. Fotoğrafçının yetenekleri yanında teknik bilgisi, kullandığı ekipmanın kalitesi, yedek ekipman ve personel ile çalışıp çalışmadığı da sorgulaman gereken konular arasında. Hala aradığın fotoğrafçıyı bulamadıysan, şehrindeki profesyonellerin listesine buradan ulaşabilirsin.

rmobnreoqv2fleya - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

5-Beden Diline Dikkat Et

Çalıştığın fotoğrafçının yetenek ve deneyimleri güzel fotoğraflara sahip olman için önemli ancak yeterli değil. Fotoğraflarda iyi çıkabilmek için senin de beden dilini doğru kullanman gerekiyor. Fotoğraf çekilirken beden dili kullanımına ilişkin en sık yapılan hata dik durmamak. Eğer kambur durursan, belinin çevresine otomatikman birkaç kilo ekleneceğini, boyunun kısalacağını bilmelisin. Yapılan bir diğer hata da çenenin öne doğru eğilmesi ve boynun görünmemesi. Fotoğraf çekimlerinde mümkün olduğunca başı yukarı doğru kaldırıp bakmaya çalışmalısın. Böylece boynun daha ince görünecek ve bakışlarının donuklaşmasını engellemiş olacaksın. Eğer sen de fotoğraf çekilirken elini kolunu nereye koyacağını bilemeyenlerdensen, duvağın, çiçek buketin, gelinliğinin etek kısmı, belin hatta müstakbel eşinin elleri kurtarıcın olabilir.

3gcsf3e7qjxizoco - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

Kıvrımlı vücut hatlarına sahip gibi görünmek için sana çok hoşuna gidecek bir ipucu vereceğim. Bunu özellikle dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adaylarının dikkate almasını istiyorum. Vücut ağırlığının önemli bölümünü, bir tek bacağına verir, diğer bacağını da dizden hafifçe kırarsan, belinin çok daha kıvrımlı görüneceğine emin olabilirsin.

fcx7khvvbewbewtz - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

Hafif kilo sorunu yaşayan gelin adayları için de faydalı tüyolarım var: Kolsuz bir gelinlik tercih ettiysen, kollarını düz tutup, vücudunun iki yanından aşağı sarkıtmak yerine, hafifçe bükerek vücudundan uzaklaştırmanı öneriyorum. Çünkü vücuduna yapışık kollar seni bir beden daha büyük gösterecek. Ayrıca poz verirken, gövdeni fotoğrafçıya doğru düz değil, 45 derecelik açıyla tutar, bir adımını da hafifçe öne doğru atarsan, belin anında daha ince görünecek. Bu formülün özellikle balık kesim gelinlik giyenlerde daha çok işe yarayacağına emin olabilirsin.

wyiu7hjp8lhwmgbx - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

6-Etkileyici Gelin Pozları İçin İyi Bir Makyöz Bul

En güzel gelin pozlarına sahip olmak, her gelin adayının hayallerini süsler. Eminim ki sen de düğün fotoğrafı örnekleri araştırırken, iç geçirdiğin karelerin aynısına sahip olmak istiyorsundur. Yukarıda verdiğim tüyoların tamamını kullansan da gelin makyajını yapacak başarılı bir makyöz bulmadığın sürece bunu tam olarak başaramayabilirsin.

Profesyonel gelin makyajı teknikleri kullanılarak, yüz yapında beğenmediğin noktalar değiştirilebilir. Bunun için makyözün çeşitli aydınlatıcı ve kontür ürünleri kullanacaktır. Burnunu daha ince ve kalkık göstermek için göz diplerinizden burun kanatlarına kadar, elmacık kemiklerini ön planda tutmak için ise doğal elmacık kemiğinin altına koyu renk fondöten sürülmesi gerekir. Fotoğraflarda nasıl daha güzel çıkacağına ilişkin daha detaylı bilgi almak istersen gelin makyajı tekniklerinin anlatıldığı videomuzu izleyebilirsin.

7lzwmwxvdaudxlwl - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

En İyi Gelin Damat Pozları Nasıl Verilir?

Fotoğraf albümlerinde en çarpıcı fotoğraflar duyguların en iyi şekilde karelere yansıdığı fotoğraflardır. Bu nedenle düğün günü senin ve sevdiklerinin en duygusal, en heyecanlı, en mutlu anlarını, doğal haliyle yakalayabilen, düğün belgeseli konusunda uzman bir fotoğrafçı ile çalışmanı tavsiye ederim.

Kızını evlendiren bir babanın göz yaşlarına hakim olamadığı anların fotoğraflandığı şu fotoğrafla demek istediğimi daha iyi anlatabileceğim sanırım:

as1627ajeeixarhk - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

Belki de en iyi oyun arkadaşını kaybettiğini düşünen bu minik yeğenin duyguları da fotoğrafa çok iyi yansımamış mı sence de?

hegwi83kh4ner6e5 - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

Arkadaşlarınla çektireceğiniz komik düğün fotoğrafları, düğününe neşe katacak. İşte ‘Değişik fotoğraf pozları nasıl verilir?’ sorusuna iyi bir cevap:

gsnay2jdsnalihie - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

Buram buram aşk kokan fotoğraf kareleri için aslında öyle Fizan’a gitmeye gerek yok. Bir ayçiçeği tarlasında da romantik düğün fotoğrafları elde etmek mümkün.

ktk4pic0khibzrw4 - en güzel düğün pozları İçin 6 İpucu

En güzel düğün pozlarını yakalayabilmen için benim tavsiyelerim bu kadar. Tüyolar benden, güzel pozları senden. İlginç düğün pozları konusunda senin de önerilerin varsa, yorumlar kısmında paylaşmayı unutma!

Şehrindeki 267 Düğün Fotoğrafçısı Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

BA Basak Akin

Cok guzelmisssddssssssssddsssdssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssd

D Defne

en güzel düğün pozları hileleri :P