İstanbul'da Düğün Fotoğrafı İçin İdeal Mekanlar

İstanbul gibi eşsiz bir şehirde düğün fotoğrafı çektirecek şanslı çiftler beri gelsin! Sizin için şehrin en güzel kapalı ve dış çekim mekanlarını araştırdım. ‘Düğün fotoğrafı çekimi için en uygun mekanlar nerelerdir?’, ‘Mekan, çekim için ne gibi fırsatlar sunuyor?’, ‘Mekan için ayrıca ücret ödemek gerekiyor mu gibi?’ gibi kafana takılabilecek soruların yanıtlarını aradım. Senin yapman gereken tek şey ise şehrindeki en iyi düğün fotoğrafçıları ile iletişime geçerek, birbirinden güzel pozlar vermek. Hazırsan başlayalım mı?

Kapalı Mekan Önerileri

Tarihi dokusu olan mekanlarda çekilen fotoğrafların ayrı bir büyüsü olduğuna düşünüyorsan işte fırsat. İstanbul’da mimarisi ile etkileyici birçok tarihi mekan bulunuyor. Eğer düğün fotoğraflarını çektirmek için İstanbul’u düşünüyorsan, birazdan sıralayacağım kapalı mekanları değerlendirmeni öneririm. Bu tarz mekanların açık alanları da en az kapalı alanları kadar etkileyici olduğu için, dört mevsim düğün fotoğrafı çektirmeye elverişli. İşte liste:

Beykoz Kundura Fabrikası

İstanbul’un en eski fabrikalarından biri olan ve 1999 yılına kadar üretim faaliyetlerini sürdürülen mekan, bugün artık tamamen organizasyonlar, fotoğraf çekimleri, etkinlikler, dizi ve film setleri için kullanılıyor.

Dışarıdan gelen gün ışığının, uzun geniş koridorlarına süzülmesiyle oluşan görsel şölen, düğün fotoğraflarını da benzersiz kılıyor. Mekanın, yeni kundura, karargah, hapishane, kağıt fabrikası, gazino, green box, orman, lojmanlar, genel müdürlük binası gibi farklı bölümlerinde birbirinden güzel düğün ya da nişan fotoğrafları çektirebileceğin gibi, maket eski ev ve konakların olduğu sokak dekorunda da dış çekim gerçekleştirebilirsin. Yani anlayacağın bu mekan, düğün günün dışında bir tam günü ayırarak, fotoğraf çekimleri yapabileceğin bir yer.

Ancak buraya karar vermeden önce çekim yapabilmek için önceden özel izin alman gerektiğini ve mekana da çekim için bir ücret ödemen gerektiğini unutmamalısın.

Beykoz Kundura Fabrikası’nda Bantfilm tarafından çekilen böyle bir karede sen de yer almak istemez misin?

as3kmo0xndqlpbw7 - Beykoz Kundura Fabrikası

Rahmi Koç Müzesi

İstanbul’un Hasköy sahilinde bulunan Rahmi Koç Müzesi, gezmesi de fotoğraf çektirmesi de keyifli mekanlardan biri. Eminim siz de düğün fotoğraflarınız çekilirken büyük zevk alacaksınız.

Müzenin taş duvarları, antika arabaları, eski lokomotifler, vintage fotoğraflar için harika kareler vadediyor. Müze yönetiminin, içine girmenize izin verdiği, fotoğraf çektirebileceğiniz objeler şu şekilde: Fenerbahçe Vapuru, Littorina Mototren, Moda Tramvayı, DC-3 Uçak, Atlı Tramvay. Askeri denizaltı ve helikopter gibi objeler ile çekim yapılmasına izin verilmiyor. Bazı araçların ise sadece önlerinde durarak fotoğraf çekimi gerçekleştirilebiliyor.

Fotoğraf çekimi için gelin-damat ve fotoğrafçı dışında iki kişinin daha çekim için müze girişine izin veriliyor. 5 kişiden oluşan bir düğün fotoğraf paketi için müzeye 550 TL ödemen gerekiyor. Bu ücreti ödeyerek müzeye giriş ve çekim yapabilirsin. Çekim öncesi müzeden rezervasyon yaptırmayı unutma.

Rahmi Koç Müzesi’nde müstakbel eşinle birlikte düğün fotoğraflarınızı çektirmek konusunda Sisanat by Seda İkizoglu size yardımcı olabilir.

sisanat_rahmi_koc - Rahmi Koç Müzesi'nde tarih kokan fotoğraflar

Adile Sultan Kasrı

Adile Sultan Kasrı’na ilişkin gözünde bir şey canlanmadıysa, eminim Hababam Sınıfı dersem hemen hatırlayacaksın. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde boğaza sıfır manzarasıyla da nefes kesen Adile Sultan Kasrı, tarihi dokusuyla, kapalı mekan düğün fotoğraflarının vazgeçilmezleri arasında. Mekanın koridorları, ihtişamlı salonları, mimarisi ile buram buram tarih kokuyor. Fotoğraf çekimi için yalnızca kasrın içerisini kullanmak zorunda değilsiniz, bahçesi de en az içi kadar harika fotoğraf kareleri çıkmasını sağlayacak. Fotoğrafçınla Adile Sultan Kasrı’nda fotoğraf çekimi için anlaşmadan önce, bu mekanda çekimin ücrete tabi olduğunu bilmelisin. Fotoğraf çekimi için mekanın kullanım bedeli 5000 TL + KDV.

Kibrithane

Kibrit fabrikası olarak 19. yüzyılda kurulan ve 1900’lü yıllara kadar faaliyetini sürdüren Kibrithane, tarihi dokuyu fotoğraflarına yansıtmak isteyen çiftlerin ilgisini çekebilecek bir mekan. Ancak çok fazla da bilinen bir yer olmadığını hemen söyleyeyim. Terkedilmiş görüntüsüyle gerçekten gelin damat fotoğrafları için çok farklı bir fon oluşturan bu eski fabrika, İstanbul’un Küçükçekmece semtinde bulunuyor. Kibrithane ile ilgili şu dipnotu da vermeliyim: Fabrikada üretim durduktan sonra kaderine terk edildiği dönemlerde fotoğraf çekimleri için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyordu. Ancak şimdi yeni sahipleri tarafından restore edilen mekanda, fotoğraf çekimleri ücrete ve izne tabi.

Sen de Kibrithane’de böyle bir fotoğraf çektirmek istersen, Yüşa İpek sana yardımcı olabilir.

qglhtsh4bslkqtnb - Kibrithane

Dış Çekim Mekanları

Düğün fotoğrafı için mekanları araştırıyorsan, İstanbul’un eşsiz doğasından mutlaka faydalanmanı öneririm. Gerçekten profesyonel fotoğraf çekimi ile de birleşince, Yeditepeli İstanbul’un denizi, yeşili, sokakları, martıları, tarihi mekanları bir başka güzelleşiyor. Özellikle yazın evlenip, dış çekim gerçekleştirmek isteyen çiftler için listelediğim, İstanbul fotoğraf çekilecek yerlerin hangileri olduğunu merak ediyorsan, makaleyi incelemeye devam:

Yıldız Parkı

Yıldız Parkı dış çekim mekanları arasında İstanbul’un sayılı yeşil kalmayı başarabilen alanlarından biri. Beşiktaş ilçesinde yer alan parkın içerisinde Çadır, Kaskat, Malta olmak üzere birçok köşk bulunuyor. Bu köşklerin kapısı ve bahçeleri önünde fotoğraf çektirerek, düğün fotoğraflarınız için harika birer fon oluşturabilirsiniz, benden söylemesi. Yıldız Parkı, göletleri, köprüleri, rengarenk çiçekleri, ağaçları ile düğün fotoğrafı çektirecek çiftlere gerçekten harika bir doğal ortam sunuyor. Parkın sunduğu renk cümbüşünü kaçırmamak için özellikle bahar ve yaz ayları ideal.

Parkta fotoğraf çekimi için herhangi bir ücret ödemen ya da herhangi bir yerden izin istemen gerekmiyor. Eğer parkta bulunan köşklerin içerisinde de çekim yapmak istersen, o zaman Beltur’dan izin alman gerekecek. Bu arada parkın otoparkı olduğunun müjdesini de vereyim. Ancak otopark ücretli. Yıldız Parkı'nda çekilen bu kare Reyhan Atmaca Photographer'ın elinden çıkmış

reyhan_atmaca_yildiz - Yıldız Parkı'nda Reyhan Atmaca'nın objektifinden ilginç düğün fotoğrafları

Fenerbahçe Parkı

Papatyaları, erguvan ağaçları, denize nazır konumuyla Kadıköy’de bulunan Fenerbahçe Parkı, bakmaya doyum olmayan düğün fotoğrafları için eşsiz bir park. İster çimlere oturup, piknik konseptli fotoğraflar çektirin, ister arkanızı denize verip, kendinizi yeşil ile mavinin uyumuna bırakın.

Fenerbahçe Parkı’nda rengarenk çiçeklerin açtığı bahar ve yaz aylarında çekilen fotoğraflar, eminim harika kareler sunacak. Ama bence sarı sarı yaprakların etrafı sardığı sonbaharı ve parkın bembeyaz örtüyle kaplandığı kış aylarını da es geçme. Fenerbahçe Parkı’nda fotoğraf çekimi için herhangi bir izin ve ücret istenmiyor. Belki de bu yüzden, özellikle yaz aylarında hafta sonları iğne atsan, bir gelin ile damada düşüyor. Benim önerim, siz siz olun çekim için mutlaka hafta içi günleri tercih edin.

Kuzguncuk

İstanbul’un dokusunu hiç yitirmemiş belki de en güzel semtlerinden biridir Kuzguncuk. Üsküdar sahil hattında Çengelköy’e doğru giderken seni karşılayacak olan bu sevimli semt, dış çekim mekanları arasında rengarenk sokakları, film dekorundan fırlamış gibi duran eski evleri, kapıları, parkları ile gerçekten bulunmaz fırsatlar sunuyor.

Fotoğraf çekimlerini, sıcacık mahalle havasını iliklerine kadar hissedeceğine emin olduğum Kuzguncuk’ta yaptırmaya karar verdiysen, hemen şu uyarıyı yapmama izin ver: Mahalleli, fotoğraf çekimi için Kuzguncuk’u tercih eden yeni evlenecek çiftlerden o kadar rahatsız olmuş ki, kimileri camlarına ‘izinsiz fotoğraf çektirmeyin’ yazısı bile asmış. Bu nedenle eğer çok beğendiğin ve önünde fotoğraf çektirmek istediğin binaların kapılarını çalıp izin istemende fayda var. Senin için Düğün Fotoğrafçısı ekibinin hoş Kuzguncuk fotoğraflarından bir örnek seçtim.

gelin_damat_kuzguncuk - Kuzguncuk'ta dugunfotografcısı.com çekimleri ile eğlenceli ve romantik düğün pozları

Atatürk Arboretumu

Gerçekten tam bir doğa harikası olan Atatürk Arboretumu, İstanbul’un dış çekim yerleri arasında güzelliği ile nefes kesen hoş bir köşe.

Sarıyer ilçesinde bulunan ve İstanbul Üniversitesi’nin Orman Fakültesi içerisinde yer alan arboretum, oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Küçük küçük göletleri, göletler üzerindeki ördekleri, envaiçeşit bitki örtüsü ve ağaçları, rengarenk çiçekleri ile her köşesinde ayrı ayrı fotoğraf çekilmek isteyeceğin bir alan.

Arboretumu anlatmakla bitiremeyebilirim ancak mutlaka göletlerin üzerindeki köprülere, iskelelerine, iki tarafı ağaçlarla kaplı patikalarına da değinmeliyim. Özellikle bu alanlar düğün fotoğraflarında eşsiz karelerin oluşmasını sağlayacak. Burada düğün fotoğrafı çekimi ücrete tabi. Gelin, damat ve fotoğrafçı dışında üç kişi daha çekim paketi içerisinde giriş yapabiliyor. Bu kadar anlattın bari bir de fotoğrafını göster diyenler için Caravan Wedding'ten bir kare gelsin.

caravan_istanbuldugun_fotografcilari - Atatürk Arboretumu tam bir doğa harikası

Haydarpaşa Garı

İstanbul Anadolu yakasında dış çekim gerçekleştirilebilen ve benim en sevdiğim fotoğraf karelerine ev sahipliği yapan bir mekan Haydarpaşa. Tarihi yapısıyla ve mimarisiyle olduğu kadar, harika İstanbul manzarasıyla da düğün fotoğraflarına hoş bir fon oluşturan Haydarpaşa Garı, Kadıköy ilçesinde yer alıyor.

Mekanda fotoğraf çekimi için yapman gereken, düğün davetiyen ile Yolcu İşleri Müdürlüğü’ne başvurup, belirlenen ücreti ödemek. Gar bir süredir restorasyonda olduğu için sadece vagonların olduğu bölümde çekimlere izin verildiğini dipnot olarak belirteyim. İşte senin için Raise a Smile Photography'nin elinden çıkmış bir Haydarpaşa fotoğrafı örneği...

raise_a_smile_haydarpasa - Müthiş İstanbul manzarasıyla Haydarpaşa Garı

Boğaz Sahil Hattı

Dillere destan, nice filmlere fon oluşturmuş İstanbul Boğazı, neden senin düğün fotoğraflarını da süslemesin? Boğaza kıyısı olan Arnavutköy, Tarabya, Bebek, Sarıyer, Beylerbeyi, Anadolu Hisarı. Fotoğraf çekimlerin için sen hangi semti istiyorsan seç; martılar, İstanbul Boğazı, gemiler düğün fotoğraflarında müstakbel eşin ile sana eşlik etsin. Mesela sen de böyle renkli karelerde yer almak istiyorsan, Neş' Kübra Photography ile iletişime geçip, fiyat teklifi isteyebilirsin.

nese_kubra_bogazda - Nedimeler eşliğinde, balonlarla boğazda gelin pozu

Adalar

Prens Adaları arasında yer alan Kınalı, Heybeli, Burgaz, Büyükada İstanbul iline bağlı adalar arasındadır. Kadıköy ve Bostancı ile Kabataş’tan vapurla ulaşılabilen adalara, daha konforlu şekilde ulaşmak istersen deniz taksi de kullanabilirsin. Sayfiye havasındaki adalarda denizi, yeşili, mahalle ortamını, şirin evleri, faytonları fotoğraflarına dahil edebilirsin. Dilersen bisiklet kiralayıp, birbirinden sevimli gelin damat pozları da elde edebilirsin.

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı, harika bir korunun içerisinde yer alıyor. Bu nedenle, burayı yeni evlenecek çiftler için tatmin edici bir dış çekim mekanı olarak değerlendirebiliriz. İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan kasrı eminim Tosun Paşa filminden hatırlayacaksın. Mimarisi ayrı iç ve dış mekanları ayrı güzellikte olan ve eşsiz boğaz manzarası ile yeşili buluşturan Hidiv Kasrı’nda fotoğraf çekimi ücrete tabii. Bunun için KDV + 1500 TL'yi gözden çıkarman gerekecek. Hem iç hem dış mekanında çekim yapabileceğin mekanda hafta içi ve hafta sonu fiyatlar değişmiyor.

Kilyos

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Kilyos, Karedeniz’e kıyısı olan sevimli bir sayfiye yeri. Upuzun sahili ve berrak suları ile düğün fotoğraflarının yanı sıra, Save The Date, Trash The Dress çekimlerin için de ideal bir mekan. Düğününden sonra belirleyeceğin bir günde Kilyos sahilinde, müstakbel eşinle birlikte gönlünce kumların üstünde yuvarlan ya da suların içinde dans et. Ortaya çıkacak tüm karelerin nefes kesici olacağına eminim. Dilersen fotoğraflarında bembeyaz atlar da size eşlik edebilir. Gelinliğinle beyaz bir atın üzerinde ne kadar etkileyici görüneceğini hayal edebiliyor musun? İşte sana Bal Medya’dan Kilyos sahilinde çekilmiş bir fotoğraf…

iia6fbr5fcwpj3ws - alternatif metin

İstanbul’da düğün fotoğraflarını çektirebileceğin mekanları sıralamaya çalıştım. Benim aklıma gelenler bunlar. Eğer fotoğraf çekimi için uygun olabilecek senin de bildiğin yerler varsa yorum kısmına yazıp, paylaşmayı unutma!

Şehrindeki 223 Düğün Fotoğrafçısı Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (15)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Sırma Ç.

Sokak temalı fotoğraflar cok hos gözüküyor . yararlı bir makale olmuşl tebriklerr :)

LK Lale Kalender

Atatürk Arboretumu fiyatı cok uygun gözüküyorrr :)

AK Ayse Kaya

Hic oyle degil maalesef simdi sordum 413 tl dediler

N Neslihan

Atatürk arboretumu 2016 fiyatı 400 tl olacaktır bilginize

AS Aydan Saygi

Kışın evlenenler için çok alternatif yok. sadece Koç müzesi mi var gidilecek?

TD Tuba Doğan

Atatürk arboretumu 2016 yılında 6 kişilik ücret 413 lira.

ZA Zeynep Anlı

Çok fazla ve abartılı bir fiyat çıkartıyorlar.

H Huya

Bence cok guzel bi yer degil ayrica cok uzak ve internet teki gibi degil ben gittim hic begenmedim

S Serap

Bisey sorcam anlamadım ya çekim ücretiyle beraber mi 400 yoksa giriş ucretimi sadece

D Düğün.com

Merhaba Serap, 400 TL Rahmi Koç Müzesi'nde düğün fotoğrafı çekimi yapmak için girişte ödenen rakam. Bu fiyatı ödeyerek gelin+damat+fotoğrafçı+2 kişi olarak kişi giriş yapıp içeride çekim yapabilirsiniz. Fotoğrafçınıza ödeyeceğiniz fiyat buna dahil değil.

G Gülen

Küçüksu kasrı Gelin-damat çekimi için giriş ücreti ne kadar istiyor?

D Düğün.com

Merhaba Gülen, Milli Saraylara bağlı olan Küçüksu Kasrı'nda saatlik çekim ücreti 500 TL. Fakat en doğru ve güncel bilgiye Milli Saraylardan veya Küçüksu Kasrı'ndan ulaşabilirsin.

GT Gamze Tozan

Meraba fener bahce parkinin giris ucretini biliyor musnuz

D Düğün.com

Merhaba Gamze, Fenerbahçe Parkı fotoğraf çekimleri için ücret talep etmiyor. Giriş ve fotoğraf çekimi ücretsiz.

KN Kubra Nurkan

Arkadaslar hidiv kasri ve buna benzer yerler 1500 tlden bahsediyorlar şaka gibi uçmuş fiyatlar

MY Mehmet Yıldırım

Gelin ve damatlara yardımcı olacakları yerde kar peşindeler, bence bu tarz yerler halka bütün ihtiyaçlar için ücretsiz olmalı.

GHS Gamze Hilal Salman

Merhaba, şubat ayın içerisinde nişan yapmayı planlıyoruz. Hava şartlarına bağlı olarak fotoğraf çekimi yapılır diye düşünüyorum. Kapalı mekan olarak net bir fikrim yok, fakat dış mekanda Fenerbahçe parkı olabilir gibi. Fiyat konusunda bilgi vermeniz mümkün mü acaba?

D Düğün.com

Merhaba Gamze, Fenerbahçe Parkı fotoğraf çekimleri için ücret talep etmiyor. Çekim için sadece anlaştığın düğün fotoğrafçısına ücret ödeyeceksin.

SD Serdar Demirci

Merhaba, ben ataturk arberturumunu dusunuyodum ama fiyati gorunce sok oldum. Yeni evlenenlere yardimci olmak yerine herkes somurmenin pesinde cok ayip. Riva veya agva dusunuyorum cok guzel yerler. Kisnda karda hasta olabilirsiniz ama guzel pozlar yakalanir bence

N Nestor

Ücretsiz yerlerde çektirebilirsin o halde.

SS Seçkin Sazak

Merhablar, Emirgan korusu için giriş ücreti nedir? Bilgi verebilir misiniz?

CC Can Cantürk

10 tl otopark ücreti haricinde başka ücret ödemezsiniz

CC Cansu Can

Emirgan korusu kalabalık açısından çok problem yaratıyor mu?

TN Tuğçe Nalkıran

merhaba ben kasım 26 da evlenıcemde dış çekim düşünüyoruzda siz o aya nereyi önerirsiniz acaba yani giriş ücreti olmayan bi yer olucak

D Düğün.com

Merhaba Tuğçe, Artık kasım ayında bile hava günlük güneşli olduğu için yazıda bahseetiğimiz her mekan olabilir. Tavsiyem renkleri çok güzel yansıttığı için Atatürk Arboretumu olacaktı fakat giriş ücreti istemediğin için Yıldız Parkı ya da Hidiv Kasrı'nı da tercih edebilirsin.

ÖH Özlem Hatipoğlu

Merhaba biz dış çekim yaptırcaz ama İstanbulda nasıl bir yere gidebiliriz bu ayda havalarda soğudu ?