Kendi Filminizin Başrolünü Alın

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:36 dakika

08.07.2020

Orçun Togan: “O gün için benim her zamanki tavsiyem eğlenin, hoplayın, zıplayın! Günün tadını çıkarın.”

Kendinizden ve çalışma alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?

2009 yılından bu yana İstanbul’da ve şehir dışında butik gelin ve damat çekimleri yapıyorum. Bunun dışında uzun yıllar bir çok televizyon kanalında ve yapım firmasında yönetmenlik ve çeşitli kreatif ajanslarda, genellikle reklam filmlerinde post prodüksiyon süpervizör olarak bir çok iş yaptım. Tüm bunların dışında 2007 yılından bu yana klip yönetmenliği yapıyorum. Bu sıralar İskender Paydaş’ın “Zamansız Şarkılar” albümünde bulunan “Arap Saçı” adlı şarkı için klip hazırlıklarımız sürüyor. Kısaca fotoğraf dışında da bir birçok eğlenceli işle uğraşıyorum.

kendi filminizin başrolünü alın

Çiftlerimize fotoğraf çekimini nasıl organize edecekleri konusunda neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle çiftlerin bu özel günü hayatlarında yalnız bir defa yaşayacaklarını ve o günün tek başrol oyuncularının kendileri olacağını çok iyi anlamaları gerek. Bu günü sadece kendileri için yaşamalılar. Bundan yola çıkarak fotoğrafçı seçimlerini çok iyi yapmalılar. Genelde formalite gibi görünen bu önemli detay yıllar sonra ellerinde kalacak tek görsel anıdır. Çekim günü özellikle kuaförden çıkış saatlerini çok iyi ayarlamaları gerekli. Benim için bu çekimlerde kısıtlı bir zaman kavramı yok. Kuaförden ne kadar erken çıkarlarsa o kadar çok zamanımız olur. Saatlerce çekim yapabilirim; çünkü o günü onlara ayırıyorum. Çekim sırasında yanlarında yakın arkadaşlarının olması hem motivasyon kaynağı hem de eğlenceli bir çekim olması açısından önemli bir detay. Bunun dışında o gün için benim her zamanki tavsiyem eğlenin, hoplayın, zıplayın! Günün tadını çıkarın.

Gelin ve damatlar düğünlerinden ne kadar önce sizinle irtibata geçmeliler?

Düğünden en az üç ay öncesinden sanatçı ile anlaşmalılar. Düğünden bir iki hafta önce de çekim mekanları, konsept gibi detayları netleştirmeleri gerekli. Bunun sonunda kendilerini sanatçının ellerine bırakmalılar.

Çiftler ne tip taleplerde bulunuyor sizden? Trendler nedir?

Ben çiftlere poz verdirmeyi hiç sevmem. O fotoğraflar ne kadar doğal ve keyifli olursa yıllar sonra yüzlerdeki gülümsemeler de bir o kadar keyifli olur. Yeni trendlerin dışında tavsiyem ve tercihim düğün günü öncesi ya da sonrası dış mekan çekimini yaptırmak. Tüm o stresten uzak ve saatlerce...

Dış mekan ve iç mekan çekimlerinde kararsız olan gelin ve damatlara önerileriniz ne olur?

Mekan kaygım hiç olmadı. Onların da olmasın. Ben bir gelini yeşil ağaçların, çimenlerin önünde çekmektense, farklı insanlarla bir bankamatik kuyruğunda çekmeyi tercih ederim.

Bir gelin- damat çekim günü nasıl gerçekleşiyor?

Düğün hikayesinde sabah kuaförde çiftle buluşuyoruz. Bundan sonrası hem onlar hem de benim için tamamen eğlenceye dönüşüyor. Mekan seçimleri sonrası belirlenen yerlere daha önce gidip bir çalışma yapıyorum. Ne, nerede, nasıl gibi bir çalışma bu. Onun dışında tamamen keyif ve eğlence odaklı bir gün oluyor.

Bugüne kadar en değişik düğün çekiminiz hangisi oldu?

“En değişik” diye birini ayırmam mümkün değil. Her seferinde birbirinden farklı karakterler ve ilk kez yaşanan duygular... Bunlar benin için fazlasıyla değişik ve keyifli. Zaten şimdiden hazırlık yaptığım ve üstünde çalıştığım bir kitap projem var bu konuyla ilgili.

Düğün çekimlerinde verdiğiniz paket neleri kapsıyor?

Üç ayrı ana paketim var. Şöyle sınıflandırabiliriz.

1-)Düğün Hikayesi XL: Makyöz ve kuaför dahil sabah başlayan hazırlıklar, dış mekan çekimi, nikah ve ilk dans

2-)Standart Düğün Hikayesi: Sabah başlayan hazırlıklar, dış mekan çekimi, nikah ve ilk dans.

3-)Dış Mekan Çekimi: Belirlenen mekanda zaman kısıtlaması olmadan yapılan yaptığım çekim.

Düğün.com okuyucularına özel bir uygulamanız olacak mı?

Bazen her şeyin tek elden çıkması günü çok kolaylaştırıyor. Ayrıca kuaför ve makyöz istenilen yere gelebiliyor. Bu da gelinin daha rahat olmasını sağlıyor. Bir kampanya hazırlamıştım ki çoğu çift bunu çok tercih ediyor: Her Şey Bizden. Kuaför ve makyöz dahil düğün hikayesi paketi: Hazırlıklar, dış mekan çekimi, nikah ve ilk dans 1800 TL .

Orçun Togan’dan daha fazla bilgi ve fiyat almak için tıklayın.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Ferhunde Can

Düğün Tarihi: 14.10.2014


Ben kesinlikle cıvıl cıvıl fotoğraflar istiyorum :)) Her göreni gülümsetmeli :)