Merak Edenler İçin Save the Date Ne Demek | Ne Zaman Çekilir?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:12 dakika

28.05.2024

Son zamanlarda evlenecek çiftler tarafından sıklıkla tercih edilen bir trend: Save The Date! Evlilik aşamasında birçok yerde duyuyorsun, karşına çıkıyor. Ancak Save the Date çekimi nedir, nasıl yapılır, Save The Date kıyafetleri nasıl olmalı, konseptleri neler? İşte Save The Date çekimleri hakkında her şey bu yazıda!

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Save the Date Nedir?

Müstakbel eşinle nikah tarihinizi almak için gerekli yerlere başvurup, evrakları topladınız ve sonunda nikah gününüzü aldınız! İşte bu alınan nikah gününün yazdığı kağıdın fotoğrafını çekip sosyal medya üzerinden paylaşmak artık eskide kaldı. Özellikle trendlere uyum sağlamak isteyen çiftlerin yapmaması gereken bir hareket.

Onun yerine, nikah tarihini aldıktan sonra bir fotoğrafçıyla anlaşıyorsun ve Save the Date çekimlerini yaptırıyorsun. Save the Date, evleneceğin tarihi davetlilere ve sevdiklerine duyurmanın bir yolu.

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Save the Date Türkçesi ise “tarihi kaydet” anlamına geliyor. Yani davetlilere o zamana plan yapmamalarını ve tarihi kaydetmelerini önceden söylemiş oluyorsun. Böylelikle düğününe gelmemek için bir bahane bulmalarına da fırsat kalmıyor.

Bu arada asıl amaç sosyal medyadan duyurmak. Ancak bazı çiftler Save the Date davetiyesi bastırıp, dağıtabiliyorlar da. Dilersen sen de çektirdiğin Save the Date fotoğraflarını davetiye haline getirebilirsin.

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Şunu da belirtmeden geçmeyeyim: Sadece fotoğraftan ibaret bir trendden bahsetmiyoruz. Yani Save the Date videoları da çekiliyor. Ancak fotoğraf çekimi kadar yaygın durumda değil.

Save the Date videolarında da bir hikaye yazılıyor ve evlenecek olan çift o hikayeyi canlandırıyor. Bu; sonradan yazılmış bir hikaye de olabilir, yaşadığınız bir anıyı da oynayabilirsiniz. Seçim sana ve müstakbel eşine kalmış.

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Bu yazıyı incelemeden Save The Date çekimi yapacak fotoğrafçıyı seçme: Düğün Fotoğrafçını Seçmene Yardım Ediyoruz!

Save the Date Çekimi Ne Zaman Yapılır?

Save the Date fotoğraf çekimi genelde düğün tarihinden 3 ay önce yapılıyor. Böylelikle dilediğin konsepti tasarlayabiliyor ona göre rahat rahat çekimini de yapabiliyorsun.

3 ay önceden yaptığın Save the Date çekimini sosyal medya hesaplarından ara ara paylaşabilirsin. Instagram, Facebook gibi mecralarda paylaşmanın dışında davetlilere e-posta da atabilirsin.

Hatta WhatsApp’taki kişi listene toplu mesaj olarak da gönderebilirsin. Bu durumda gönderdiğin fotoğraf, kişilerinin galerisine de kaydedilmiş olur.

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Bembeyaz karların arasında romantik pozlar vermeye ne dersin? Bence bu yazıyı da incele: Kış Düğünleri İçin İçleri Isıtacak 10 Düğün Fotoğrafı Fikri

Save the Date Çekimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Save the Date çekimi yapan bir fotoğrafçıyla anlaşman gerekiyor. Fotoğrafçı konusunda işini kolaylaştırmak istersen bu yazımıza bakmanı öneririm: Düğün Öncesi Save the Date Çekimleriniz için Fotoğrafçı Önerileri!

Fotoğrafçıyla anlaştıktan sonra bir konsept belirlemelisin. Genelde fotoğrafçıların elinde hali hazırda Save the Date fikirleri vardır. Yani aklına bir şey gelmezse onlara sorabilirsin.

Ancak sana özgü bir fikir olsun istiyorsan bunu fotoğrafçıyla paylaşmalı ve ona göre aksesuar sağlamalısın. Ayrıca Save the Date elbiseni de konsepte göre belirlemelisin. Fotoğraf ile kostüm arasında mutlaka bir uyum olmalı.

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Sonrasında ise fotoğrafın çekileceği yere gidip belirlenen konsepte göre çekimler yapılıyor. Düğün tarihini belirtmek amaçlı Save the Date malzemeleri kullanılabiliyor: Mesela tarihin yazdığı bir kara tahta, kartondan yapılmış bir aksesuar veya üzerine tebeşirle yazı yazılabilecek bir ahşap pano gibi.

Eğer herhangi bir aksesuar kullanmak istemezsen eline, ayakkabının altına veya giyeceğin tişörte de tarihle ilgili bilgileri yazabilirsin. Yani tamamen nasıl bir konsept istediğinle alakalı. Hatta bazı fotoğrafçılar çektikleri fotoğrafların üzerine Photoshop veya benzeri bir programla tarih bilgilerini sonradan ekliyor.

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Bu arada fotoğraf çektireceğin mekana karar veremediysen bu yazıya göz atmanı öneririm: İstanbul’da Düğün Fotoğrafı İçin En İdeal Mekanlar

Save the Date Çekim Elbisesi Nasıl Olmalı?

Save the Date çekim elbisesi tercih edilen konsepte göre değişiklik gösteriyor. Ama bir genelleme yapmak gerekirse ve standart bir fotoğraf çektireceğini düşünürsek beyaz sade bir elbise tercih edebilirsin. Düğün tarihini müjdeleme açısından beyaz elbise modelleri güzel bir seçim olabilir.

Sade, kısa gelinliklerin de Save the Date elbisesi olarak tercih edildiğini söylemeden geçmeyelim.

Ama tabii Save the Date için beyaz elbise şart değil. Yani sen bir kovboy konsepti belirlediysen ona uygun olarak kovboy şapkası takmayı, kahverengi bir gömlek giymeyi tercih edebilirsin.

Ya da kış konseptli bir fotoğraf çektirmek isteyebilirsin. Bu durumda da üzerine bir şal alırsın, bere takarsın. Tamamen hayal gücüne kalmış bir durum. "Save the Date elbisesi nereden alınır? "sorusu kafanı kurcalıyorsa da Düğün.com’daki abiye firmalarının modellerine göz atabilirsin.

Ayrıca Save the Date elbisene hareket katmak istiyorsan güpürlü modelleri seçebilirsin. Bu galeri sana fikir verecek: Beyaz Güpür Elbise Modelleri

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Save the Date çekimi için ne kadar ödeyeceğini biliyor musun? Gel beraber bakalım: İstanbul'da Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları

Save the Date Konseptleri Nelerdir?

Save the Date örneklerine baktığında birçok konsept karşına çıkacak. Bunlardan en popüler olanları upuzun çayırlarda ve kumsallarda çekilen fotoğraflar.

Kumsal fotoğrafları için en popüler mekanlarından biri: Salda Gölü Düğün Fotoğrafları

Sen de Save the Date konsepti seçerken müstakbel eşinle ortak noktalarınızı göz önünde bulundurabilirsin. Mesela film izlemeyi çok seviyorsanız konsept olarak sinemayı seçebilirsin.

Fikir vermesi açısından bazı konseptleri senin için inceledim. Eğer hoşuna giderse bu konseptleri de uygulayabilirsin.

Ayrıca sonradan "Keşke" dememek için bu yaratıcı pozlara da göz at: Düğün Fotoğrafı Fikirleri

Yolculuk: Beraber uzun bir yola çıkıyorsunuz ve bu uzun yolun başlangıç tarihini sevdiklerinize duyuracaksınız. İşte o anlamda yolculuk çok iyi bir konsept. İstersen uzun bir yolun başında elinizdeki bavullarla poz verebilirsiniz. İstersen de aşağıdaki Save the Date fotoğrafında olduğu gibi konsepti daha da karikatürize edebilirsiniz.

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Evcil Hayvanla Beraber: Eğer bir evcil hayvanın varsa o da aileden sayılıyor, malum. İşte bu en yakın dostunun düğün tarihini duyurmasına ne dersin? Bu konseptte çok sevimli fotoğraflar ortaya çıkıyor. Mesela bir köpeğin varsa onu rahatsız etmeyecek küçük bir duyuru tabelasını boynuna asıp fotoğraf çektirebilirsin.

Evcil hayvanınla fotoğraf çekme fikrine sıcak baktıysan bu galeriyi incelemeni öneririm: Düğün Fotoğraflarında Sevimli Dostlarınıza da Yer Verin

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

3 Boyutlu Kartlar: Hatırlar mısın, eskiden 3 boyutlu sayfaları olan masal kitapları vardı. İşte sen de Save the Date kartlarını bu şekilde bastırabilirsin. Böylelikle bir kenara atılıp unutulma ihtimali de azalır. Sana ve müstakbel eşine de unutamayacağınız bir hatıra kalır.

Bu arada fotoğraf çektirirken tedirgin olmana gerek yok. Senin için yazdık: En Güzel Düğün Pozları İçin 6 İpucu

merak edenler i̇çin save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Düğün öncesi fotoğraf çekimi hakkında sana bahsedeceklerim bu şekildeydi. Dilersen düğün fotoğrafçılarından Save the Date çekimi için fiyat teklifleri alabilirsin.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçıları Firmaları

Düğün Fotoğrafçıları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap