Düğün Fotoğrafçısı: Bir Belgesel Fotoğrafçısıyla Söyleşi

Gizem Bayramoğlu tarafından yazılmıştır.

2:21 dakika

29.06.2020

Belgesel fotoğrafçılığı artık düğünlerin olmazsa olmazlarından. İşin inceliklerini belgesel fotoğrafçısı Tarık Karakaş'la konuştuk.

Belgesel fotoğrafçılığı, artık düğünlerin olmazsa olmazlarından. Siz en özel gününüzü dolu dolu yaşarken, biri aşkınızı belgeselleştiriyor. Bu harika işin inceliklerini Tarık Karakaş'la konuştuk.

Türkiye’de belgesel evlilik fotoğrafçılığı nasıl?

Son senelerde çok fazla ivme kazanan belgesel evlilik fotoğrafçılığı sektörü, trendin değişimi ile, yani sektördeki babadan oğula geçen fotoğrafçılık mesleğinin yerini eğitime bırakmasıyla, daha bilinçli, daha özgür, daha kaliteli, daha renkli enstantanelerle kendini ispat etmiştir.

Türkiye’de belgesel fotoğraf çekimine yaklaşım nasıl?

İlk dönemlerde bizlere çok uzak gibi görünen bu konsept, son yıllarda tüm evlenecek çiftlerin olmazsa olmazı bir detay konumunda sabitlemiştir kendisini.

dugun fotograflari

Düğün Fotoğrafçıları İndirimleri

Arman Marazyan Photography
%15 İNDİRİM
42 10
Arman Marazyan Photography

Ağustos Ve Eylül Ayları İçerisinde Rezervasyonunu Yap, %15 İndirimi Kap!

Rüya Kareler
%33 İNDİRİM
157 8
Rüya Kareler

Dış çekim paketi %33 indirimle 1000 TL'den Başlayan Fiyatlarla

Evlenecek çiftlerle çekim öncesi neler paylaşıyorsunuz?

Her şeyden önce çiftler ile yanyana olmak ve kaygılarını gidermek gerekiyor. Çiftlerin büyük bir kısmı ilk görüşmeye hevesli ama benim fotoğraflarım hiç güzel çıkmaz diyerek geliyorlar. Onları rahat ve doğal olmaları, poz vermelerine gerek olmadığı, amacımın doğalı yakalamak olduğu konusunda bilgilendirerek bu kaygıyı büyük ölçüde üzerlerinden alıyorum

Evlenecek çiftler ‘o gün’ nelere dikkat etmeli?

En önemli nokta, olası tüm aksiliklere rağmen çiftlerin birbirlerine ve çevreye pozitif yaklaşmaları. Ne kadar rahat olurlarsa fotoğraflar o kadar iyi sonuç verecektir. Çekimler esnasında çifti eğlendirip güldürebilecek, en fazla bir yada iki yakınının olması da çok rahatlatıcı olacaktır.

Nasıl fotoğraflar çekiyorsunuz?

Birbirini tamamlayan, mutluluğu, heyecanı, telaşı, tatlı hüznü olduğu gibi yansıtan doğal fotoğraflar. Büyük bir çoğunluğunda çiftlerin daha ön planda olduğu ama mutlaka aile ve arkadaşları da içine kattığım, farklı açılar kullanarak aynı temayı devam ettiren fotoğraflar çekiyorum.

dugun fotograflaridugun fotograflari

Çekimlerde ekipman olarak ne kullanıyorsunuz?

Fotoğrafcılıkta ekipman seçimi takım seçimi gibidir. Benim favorim ve vazgeçilmezim Canon.

Çekim sonrası fotoğrafları nasıl teslim ediyorsunuz?

Çekimden önceki görüşmeye bağlı olarak şık bir evlilik albümünde ya da sadece DVD olarak teslim edebiliyorum. Veya her ikisini de kapsayan bir paket sunuyorum. Bu aşama tamamen çiftlerin arzularına göre şekilleniyor. Bir günlük çekimde ortalama 3000+ fotoğraf çekiliyor. Bu fotoğraflardan ortalama 200-300 fotoğraf kullanıyoruz. Diğer detayları çiftlerle yüzyüze görüşmede paylaşıyorum.

Başka ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Çekim gününe özel bir video cekimi yapiliyor (sadece çifte özel). Bu çekimlerden DVD’de slayt show hazırlıyorum. Bunun yanında tüm sevdiklerinizin ulaşabileceği e-dergi çalışması yapıyorum.

Gün boyu çekim yaparken çiftlerin iniş çıkışlarında neler yapıyorsunuz?

Gün içerisinde yaşananabilecek ve yaşanan gerginlikleri, önceki deneyimlerimizin de yardımıyla her iki tarafı da motive ederek aşıyoruz. Kol düğmeleri eksiktir, takılar unutulmuştur, kuaföre geç kalınmıştır, ve daha birçok şey… Yaşanabilecek hiçbir aksiliğin, en güzel günlerini bozmasına izin vermemelerini tavsiye ediyorum.

dugun fotograflaridugun fotograflari

Türkiye’de belgesel fotoğraf çekmenin zorlukları neler?

Belgesel evlilik fotoğraçılığı sektörde henüz yeni gelişmekte olduğundan zorlukları yaşayarak görüyoruz. Fotoğraf çektirecek çiftlerin, ilk önce fotoğrafçılarına güvenerek işe başlamalarını, en önemli noktalardan birisi olarak görüyorum. En büyük sorunladan biri, mekanların çiftleri, anlaşmalı oldukları fotoğrafçılarla çalışma konusunda zorunlu tutmaya çalışmasıdır. Bu durum da, vizyonununu bilmediğiniz bir kişinin elinde, çok zor saatler geçirmeniz ve nihayetinde sizi tatmin etmeyecek bir sonuç demektir. Her şeyin güzel birer anı olarak kalması dileğiyle…

Tarık Karakaş

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçısı Firmaları

Düğün Fotoğrafçısı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

Z

Zeyno

20/10/2014

Böyle çalışan bir fotoğrafçının başarısız olması beklenemez zaten ...


H

Hatice.

20/10/2014

fotoğraf çekimini gelin ve damatla yaşayan fotoğrafçı.. süpeer :)