Detayın Büyüsünden Bütünün Güzelliğine Kareler

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

3:51 dakika

29.06.2020

"Düğün ve doğum fotoğrafçılığı bana heyecan veriyor. Gerçek bir öykünün içinde insanın mutluluğunu fotoğrafla bestelemek diyorum buna." diyor. Mutlu Kare'nin mutlu eden fotoğrafçısı Selahattin Nemlioğlu. Gelin onu yakından tanıyalım.

Kendinizden ve çalışma alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Babam matbaacıydı. Her tatilim matbaada geçerdi. Zamanla matbaanın grafik bölümünde çalışmaya başladım ve karanlık odayla tanıştım. Sonra da fotoğrafla. Tanıtım ve reklam fotoğrafları çekmeye başladım. Zamanla fotoğraf sanatı konusunu irdeledim, dünyada sanat anlayışları ve fotoğraf ilişkileri konusunda kendimi geliştirdim. Uluslararası ve ulusal yarışmalarda madalya ve ödüller aldım. Ulusal ve uluslararası birçok karma sergiye katıldım. Merkezi Fransa’da olan Uluslararası Fotoğraf Federasyonu Fiap’ın verdiği, AFIAP sanatçı ünvanını aldım. İfsak, Fotogen, TFSF ve Fiap üyesiyim. 2011-2012 İfsak yönetim kurulunda görev aldım, İfsak Fotoğraf Ve Sinema dergisinin editörlüğünü yaptım. Fotoğraf ve sanat eğitimleri verdim, fotoğraf projeleri yönettim. Düğün ve doğum fotoğrafçılığı alanında çalışıyorum.

detayın büyüsünden bütünün güzelliğine kareler

Fotoğraf çekimini nasıl organize edecekleri konusunda çiftlerimize neler tavsiye edersiniz?

Önce ne istediğinizi, standardınızı belirleyin. Düğün süresi çok masraflıdır ama fotoğraf bu masraflar içinde sizi geleceğe taşıyacak, çocuklarınıza torunlarınıza ulaşacak tekliktedir. Fotoğrafa harcanan para aslında bir değer olarak geri döner. Bir makinenin teknik özelliklerini yönetmek farklı bir şeydir, fotoğrafçı olmak farklı bir şey. Fotoğrafçınızı iyi seçin. İyi bir fotoğrafçı sizi beklentilerinize ulaştırır. Fotoğraf tekil bir iştir, kurumsal değildir. Ressamlık gibi. Ve tekrarlıyorum fotoğrafı makine çekmez, fotoğrafçı çeker.

Gelin ve damatlar düğünlerinden ne kadar önce sizinle irtibata geçmeliler?

Zor bir soru. Ajandanızda o tarihin durumu önemli. Bu göz önünde bulundurulmalı. Bizim çekime hazırlığımız için bir aya ihtiyacımız oluyor. Önerim düğün mekanı ile anlaşıp, düğün günü belli olduğunda fotoğrafçı ile bağlantı kursunlar.

Gelin ve damatlar ne tip taleplerde bulunuyor sizden? Trendler nedir?

Arkadaşlarının albümlerini, karelerini ya da internetten fotoğrafları izliyorlar. Etkilendikleri kareleri talep edenler oluyor ya da beğendikleri mekanlarda çekim yapmayı. Bazıları bize danışıyor ve çekimleri özgün olsun istiyorlar. Alışıldık bir ortak mekanlar envanteri var, özellikle hafta sonları bir çok gelin ve damat bir arada oluyorlar. Biz bundan kaçınıyoruz. Her çalışma özgün olsun istiyoruz. Çekim süreci ve ayrıntıları gelin ve damadın beklentisine göre şekilleniyor. Düğün günü hikayesi anlayışında yapılan çekim çok anlamlı. Bu çekimin güzel yapılabilmesi için düğün günü tüm detayı ile planlanmalı. Çekim için yeterli zaman özenle ayrılmalı. Artık, hafta içi farklı bir gün çekim yapmak tercih ediliyor ve ayrıcalıklar sunuyor. Gelinliğinizin damatlığınızın kirleneceği korkusundan uzak, özgürce farklı mekanlarda farklı kompozisyonlarla çalışabiliyoruz. Harika fotoğraflar çıkıyor.

Fotoğraf anlayışınız üzerine neler söyleyebilirsiniz?

Fotoğraf yapay, poz verme anlayışıyla, alışıldık karelerin yinelenmesi yöntemiyle üretilmemeli. Klasik fotoğrafçılığın tarzı bu. Fakat yüz seksen yıl önce yaşamımıza katılan fotoğraf, her gün değişerek gelişiyor. Sokaklarda bir makine karşısında soluksuz, kıpırdamadan, bir işkence gibi çekilen fotoğraf tarihte kaldı. Bugün güncel olan ertesi gün geçmişte kalabiliyor. Bu nedenle yaratıcı olmanız, beklentileri yakalamanız, daha özgün sonuçlar oluşturmanız bekleniyor. Fotoğrafın başarısı doğallığındadır. Doğal olmayan fotoğraf sizin olmaz. Doğal fotoğrafları yakalayabilmek, bir ekip olarak çalışmakla mümkün oluyor.

Dış mekan ve iç mekan çekimlerinde kararsız olan gelin ve damatlara önerileriniz ne olur?

Yeri gelmişken belirteyim. Telefon yada maille mekan soruyorlar. Mekan kişiye özel düşünülür ve toplam çekim bu mekanda bir konsept içinde planlanır. Bu planı yapabilmek için görüşmek gerekir. İç mekan olarak stüdyoyu zorda kalmadıkça tercih etmem. Yapay pozlar, sonsuz fondan croplanan modeller, internetten alınan arka planlar bana göre değil. Fotoğraf sanat alanında kullanılırken her türlü manipülasyonla bir ifade aracına dönüştürülebilir. Ama sizin özel bir gününüz, sizin özgünlüğünüzü içermeli. Ezberlenen pozlar, her çekimde aynı, sıradan, bu bana göre değil. Benim iç mekan algım, farklı iç mekanlar sunabilmek. Çekim incelikleri mekandan çok kişilere göreceli ve değişkendir. Kişilerin fizikleriyle bağlantılı olarak açılar belirleriz. Tabii ışık şartları farklı bir ayrıntı. Yine de mekan ve detay. Her mekan kendine özgün davranmamızı bekler.

Bir gelin damat çekim günü nasıl gerçekleşiyor?

Her çekim ayrı bir heyecandır. Planlarınız, ön çalışmalarınız var ama şimdi farklı bir konsept uygulayacaksınız. Gelin ve Damat’ın çekime uyum sağlaması ve neşeli bir gün yaşanması özen gösterdiğimiz farklı bir nokta. Bir adaptasyon süreci var, Gelin ve damadı istenilen konseptte çekmek için öncelikle fotoğrafın kokusuna alışması gerekir. Gelin ve damat çekim ekibinin üyesi gibi kabul edilir. Ekibin bir parçası oldukları hissettirilir. Çekimin en önemli belirleyicileridir. Dolayısıyla gelin ve damadı da içeren tüm ekibin uyumu önemli. Bir çekim iklimi oluşturuyoruz. Neşeli ve olumlu bir iklim. Ve bu iklimi soludukça daha başarılı karelere ulaşıyoruz. Ve zaman planı çok önemli.

Düğün çekimlerinde verdiğiniz düğün paketi neleri kapsıyor?

Ben paket anlayışına ısınamadım bir türlü. Konfeksiyon terzi misali. Özel olanı hep sevdim. Bu nedenle aslında çiftin talepleri doğrultusunda bir çekim konsepti oluşturmayı tercih ediyorum. Bir işi yaptığınızda birikiminizin ve donanımınızın, sizi o hizmetin tüm alanlarında yetkin kılması gerekir. Böylece kişiye uygun özel bir çekim konsepti sunabilirsiniz. Herkese farklı hitap edebilmek gerekiyor.

Düğün.com okuyucularına özel bir uygulamanız olacak mı?

Düğün.com okuyucularına özel kampanyalar düzenliyoruz. Bize Düğün.com kanalıyla ulaşan ve bize fotoğraf çektirmek isteyen herkesi özel statüsünde tanımlıyoruz, elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışıyoruz.

İstanbul dışında çekim yapabiliyor musunuz?

Artık çekim her yerde. Gelin ve damadın beklentisi önemli olan. Bir Eskimo evinde ya da Brezilya’da Xingu ulusal parkında.

Bugüne kadar en değişik düğün çekiminiz hangisi oldu?

Bir temmuz günü, jiplerle yola çıktık. Farklı manzaralarla yol boyu fotoğraf çekerek tepeye ulaştık. Üzeri buzlu etrafı karlı bir dağ gölünde, yanı başında süslü bir çadır ve üstümüzde temmuz güneşi, geline mangal da yaptırdık. Tüm çekim canlıydı. Adeta hep birlikte piknik yaptık, şarkılar söyledik ve neşeyle döndük.

Mutlu Kare'den daha fazla bilgi ve randevu almak için tıklayın.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul

Vitrindeki Düğün Fotoğrafçısı Firmaları

Düğün Fotoğrafçısı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

PK

Pakize Koçak

17/10/2014

Böyle makalelerle işin iç yüzünü de öğrenmiş oluyoruz teşekkürler