Çiftlerin Yeni Gözdesi: Kapadokya Balayı Tatili

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

6:54 dakika

19.01.2021

Kapadokya'da harika şaraplar, rengarenk balonların gökyüzünde süzülmesiyle ortaya çıkan büyüleyici görüntüler, huzurlu doğa yürüyüşleri, spa terapileri ve romantik balayı otelleriyle egzotik bir tatil sizi bekliyor. İşte balayı çiftleri için Kapadokya gezi rehberi…

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

İstanbul’a uçakla 1 saatlik bir uzaklıkta olan Kapadokya, merkezde Nevşehir olmak üzere Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Kayseri illerinin de bazı bölümlerini içine alan bir coğrafyayı kapsıyor! Bu yeri özel kılan ise 60 milyon yıllık mazisi ve bu mazinin oluşturduğu doğa harikası olan peri bacaları!

Milyonlarca yıl önce Hasandağı, Erciyes ve Güllüdağ’dan püsküren lav ve küller sayesinde meydana gelen Kapadokya Peri Bacaları’nı görüp de etkilenmeyen yoktur herhalde. Tabii sadece peri bacaları değil, rengarenk vadileri, yeraltı şehirleri, tepeleri, balonları ve eşsiz gün batımı manzarası ile Kapadokya kesinlikle görülmeye değer!

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Kapadokya’ya Hangi Mevsimler Gidilmeli?

Kapadokya’nın çiftlere sunduğu romantik ve mistik ambiansı dışında, balayı destinasyonu olmasının en önemli nedenlerinden biri de her mevsim ziyaret edilebilen bir tatil bölgesi olması! Üstelik burada dört mevsim de ayrı güzel. Mayıs ayı haricinde pek yağmur yağmayan Kapadokya’da kışlar da çoğunlukla kar yağışlı geçiyor. Tabii kar yağarken Kapadokya’nın tadını çıkarmak da bir başka!

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Kapadokya tatilini biraz gezi biraz dinlenme şeklinde geçirmek isteyen bir çiftseniz tur şirketlerinden Kapadokya balayı turları araştırmanızı öneririm. Böylece Ürgüp’ü, Göreme’yi, Uçhisar’ı ya da Avanos’u doya doya gezip görmek isterseniz, zaman kaybı yaşamadan çok daha verimli bir plan oluşturabilirsiniz. Ayrıca uçak biletleri, balayı oteli, gezi planlaması ve çeşitli faaliyetleri de içine alan bir balayı turu eminim bütçeniz açısından da çok daha uygun olacaktır.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Diğer romantik balayı şehirleri de burada: En Romantik 10 Balayı Şehri

Kapadokya’da Balayı

Kapadokya’da balayı demek biraz da o eşsiz mağara otellerinde, konaklarında ya da tarihi evlerinde konaklamak demek! Ayrıca balonlarla süslü rengarenk gökyüzüne karşı romantik bir seyre çıkmak ve birlikte mutlu zamanlar paylaşmak da!

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Ürgüp, Göreme, Ortahisar, Uçhisar ya da Avanos Kapadokya’da kalmayı tercih edebileceğiniz lokasyonlardan yalnızca bazıları. Buralarda büyük otellerden butik otellere, pansiyonlardan konaklara ve günlük kiralık evlere kadar her bütçeye uygun konaklama seçeneği de mevcut. Şimdi biraz da Kapadokya tatili için konaklayacağınız balayı otellerinin özelliklerinden bahsedelim.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Öncelikle seçeneğinizi daraltarak nasıl bir odada kalmak istediğinizi düşünmekle başlayabilirsiniz. Kapadokya’nın tarihi konaklarında mı, yüzlerce yıllık taş kemer odalarında mı, yoksa binlerce yıllık mağara odalarda mı? Oda seçiminin ardından seçeceğiniz otelin size sunacağı balayı fırsatlarını değerlendirmelisiniz. Mesela bazı oteller yeni evli çiftler için bir iki günlük özel bir Kapadokya turu hediye ediyor. Bazı oteller çiftleri spa hizmetiyle tesise çekerken, bazıları da manzarasıyla herkesi büyülüyor.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

En güzel Kapadokya otellerini derledik: Kapadokya Balayı Otelleri

Kapadokya’da Yapılacak Şeyler

 • Romantik bir Kapadokya balon turuna ne dersiniz? Kapadokya’ya gidip de balon gezisi yapmamak olmaz. Özellikle gün batımına yakın bu aktiviteyi yaparsanız, oldukça romantik bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Bu sıcak hava balonlarına binebileceğiniz yerler ise Avonos ve Göreme bölgeleri

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili
 • Bir diğer önerim at binmekten hoşlanan çiftler için. Göreme’deki Moonlight Çiftliği’ne uğrayarak at binebilir ve oldukça keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bu aktivite haricinde ATV turuna çıkmak da bir diğer alternatifiniz.

 • Balonları izleyin! Yükseklik korkunuz varsa, balonlara binmek istemiyorsanız ya da daha önce binmiş bile olsanız bu aktiviteyi listenize ekleyin. Özellikle günbatımında rengarenk balonların gökyüzünü süslediği bu romantik görüntü sayesinde harika fotoğraflar yakalayacaksınız.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili
 • Göreme ve Ürgüp sokaklarında gezinirken alışveriş yapmayı da ihmal etmeyin. Burada harika şeylerle karşılaşacağınıza şüphem yok! Ayrıca sevdiklerinize hediye almak isterseniz de bu bölgeler oldukça uygun.

 • Lezzetli şaraplarını deneyin! Üzüm bağlarıyla meşhur Kapadokya’da şarap kültürü de oldukça gelişmiş. Bu nedenle mutlaka şarap evlerine uğrayarak tadım yapmanızı ve Kapadokya şarabının aromasını denemenizi tavsiye ediyorum. Kapadokya’nın en meşhur şarap markalarını merak ediyorsan da hemen söyleyeyim: Turasan ve Kocabağ!

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili
 • Kapadokya vadi turlarına çıkın ve yeraltı şehirlerinde dolaşın!

 • ”Kapadokya’da ne yenir?” diye soran çiftlere testi kebabını denemelerini öneririm. Üstelik Avanos’un meşhur çömleklerinde pişen bu lezzetli kebaplar, servis esnasında testiden kırılarak çıkarılıyor.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Kapadokya dışında diğer yurt içi balayı rotalarını da bu yazıda inceledik: Türkiye’de Gidilebilecek En İyi 15 Balayı Yeri

Biraz da Gezelim: Kapadokya’da Gezilecek Yerler!

Balayı tatili, bol bol dinlenmek, romantik yemekler yemek, ele ele yürüyüşe çıkmak ve huzurlu bir tatil geçirmek anlamına gelse de Kapadokya’ya gelip de şöyle bir etrafa bakmamak olmaz. Şimdi size ana hatlarıyla gezip görmeniz gereken yerlerden bahsedeceğim.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Uçhisar

Eğer sakin ve sessiz bir yerde konaklamak isterseniz balayı oteli için seçimi Uçhisar’dan yana yapabilirsiniz. Ayrıca burası, Ürgüp ve Göreme’ye de oldukça yakın. Bu bölgede gezip görebileceğiniz yerlerse şöyle:

 • Güvercinlik Vadisi ‘nde Dolaşın ve Fotoğraf Çekin!

İşte tam da adına münhasır bir yer! Güvercin yuvalarıyla dolu olan bölgede harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapmayı seviyorsanız, buranın bir trekking bölgesi olduğunu belirtmek isterim. Balayı tatilinizin bir gününü belki böyle bir aktiviteye ayırmak isteyebilirsiniz.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili
 • Uçhisar Kalesi’nde Keyif Yapın!

Kapadokya’da manzaraya nazır biraz keyif yapmak isterseniz, Uçhisar Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Üstelik hava açıksa Kapadokya’ya tepeden bakma şansı yakalayacağınız kalenin karşısından Erciyes Dağı sizi selamlayabilir.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Kalenin hemen aşağısında bulunan Cevizli’de çay molası vermeyi de ihmal etmeyin!

 • Kocabağ Şarapevi’nde Leziz Şaraplar Deneyin!

Kapadokya şaraplarının meşhur olduğunu ve Kocabağ’nın da ünlü şarap markalarından biri olduğunu söylemiştik. Peki, bu şarabı yerinde, Kocabağ Şarapevi’nde tatmaya ne dersiniz? Romantik bir akşam yemeğinde şaraplarınızı yudumlayın ve giderken de eve götürmek için buradan bir şişe şarap satın alın!

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Göreme

Unesco Dünya Mirasları arasına giren Göreme, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Tarihi gezi turları yapmaktan hoşlanıyorsanız, Göreme’nin kafeleri, restoranları ve daracık sokakları kesinlikle görülmeye değer. Öne çıkan yerleri ise şöyle:

 • Güllüdere Vadisi’nde En Güzel Peri Bacalarını Görün!

Peri bacalarının en güzel halini görmek isterseniz rotanız adını güneş ışığıyla kırmızı gül rengine dönüşen kayalarından almış olan Güllüdere Vadisi olsun! Ayrıca bölgeyi rengarenk görünümü nedeniyle, doğa yürüyüşü yapmak için de tercih edebilirsiniz. Vadide bahar aylarında el ele dolaşmanın tadı da eminim başka olacaktır. Dinlenmek istediğinizde doğanın içine çekileceğiniz kafelerinde soluklanırken kendinizi manzaraya bırakabilirsiniz.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili
 • Aşk Vadisi’nde Gün Batımı İzleyin!

Göreme’de gitmenizi önereceğim bir diğer yer Aşk Vadisi. Farklı boyut ve renklerde yüzlerce peri bacası bulunan bu tepeye Aşk Vadisi denilmesinin nedeni ise, gün batımı ve iki aşığın efsanesi. Bu arada Kapadokya’nın hemen her bölgesinde efsaneler duymak mümkün olacaktır. Gezdiğiniz yerlere yüklenen anlamlar sizi daha da etkileyecek. Tabii siz burayı mükemmel gün batımı manzarası için tercih edin. Hatta birer kamp sandalyesi alın ve Kapadokya’nın o meşhur şarabını burada yudumlayın.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Ürgüp

Peri bacaları sayısının az olduğu Ürgüp, Nevşehir’in önemli ve en gelişmiş ilçesi. Buradaki balayı otellerinden birinde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca sevdiklerinize hediye ya da kendiniz için Kapadokya hatırası almak isterseniz de buradaki alışveriş tezgahları eminim ilgilinizi çekecek. Ürgüp’te görebileceğiniz yerler ise şöyle:

 • Asmalı Konak’la Bir Dönemi Yad Edin!

Ürgüp’e gidip de 2000’li yıllarda herkesi ekrana bağlayan o meşhur Asmalı Konak dizisini yad etmemek olmaz! Hatırlayanlar bilir, konak dizi final yaptıktan sonra adeta dizi severlerin akınına uğradı. Siz de Seymen Ağa ve Bahar’ın o tutkulu aşkını hatırlamak isterseniz, konağı gezilecekler listenize not edebilirsiniz.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili
 • Temenni Tepesi’ne Seyre Çıkın!

İşte size Ürgüp’ü el ele kuşbakışı izleyerek romantik anlar yaşayacağınız bir yer önerisi: Temenni Tepesi! Burada özellikle gün batımını izlemelisiniz. Tepede bulunan çay bahçesinde biraz soluklanmayı da ihmal etmeyin.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili
 • Üç Güzeller’i Ziyaret Edin!

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Üç Güzeller, adını ilginç bir efsaneyle duyurmuş. Unesco Dünya Mirasları listesinde de yer alan bölgenin efsanesini merak edenler için küçük bir bilgilendirme yapalım.

Efsaneye göre burada bulunan bu üç taş Kapadokya Kralı’nın kızını, aşık olduğu çobanı ve çocuklarını temsil ediyor. Taşa dönüşmelerinin nedeni ise Kral’ın onları öldüreceğini anlayan prensesin Tanrı’ya kurtulmaları için dua etmesi. Eğer siz de adına masallar anlatılan bu yeri ziyaret etmek isterseniz, gezi listenize not edebilirsiniz.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

Avanos

Avanos için çömlek kültürünün olduğu yer demek çok da yanlış olmaz. Zira burada yüzyıllardır süre gelen bir çömlek sanatı devam ediyor. Bu nedenle Avanos’a uğradığınızda mutlaka çömlek yapmayı denemenizi tavsiye ediyorum. İşte bu bölgede görülmesi ve yapılması gerekenler:

 • Nehir Kenarında Akşam Yemeği Yiyin!

Avanos’a geldiğinizde bir balayı çifti olarak yapabilecekleriniz arasında romantik bir akşam yemeği de bulunmalı. Özellikle Avanos’un meşhur yemeklerinden oluşan menüleri ile harika bir ziyafet çekmeniz mümkün. Burada tıpkı testi kebabı gibi çömlekte yapılan kayısı dolmasını ve düğü çorbasını menünüze dahil etmeyi unutmayın!

 • Sallanan Köprü’de Adrenalini Yaşayın!

Bu köprüden geçmeye cesaretiniz var mı? Düşünsenize, siz yürürken sürekli sağa sola sallanacak bir köprü üzerindesiniz ve aşağısı nehir! Eğer Sallanan Köprü’yü de görmeden gitmeyelim derseniz burayı da görülecekler listenize ekleyebilirsiniz.

çiftlerin yeni gözdesi: kapadokya balayı tatili

İşte balayında yapacağınız unutulmaz bir Kapadokya tatili için gezmeniz ve yapmanız gereken şeyleri sizinle paylaştım. Balayına hazırlık yaparken valize konması gerekenlerden, birlikte dinleyebileceğiniz şarkılara kadar fikre ihtiyacın olursa şu yazımıza bakabilirsin: Balayı Valiziniz Eksiksiz Olsun

Balayı Turları

Kusursuz bir balayı için en güvenilir firmalar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Balayı firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Balayı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Balayı Firmaları

Balayı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

Elif

Düğün Tarihi: 23.02.2019


O kadar güzel açıklamışsınız ki oradaymışım gibi hissettim. Emeğinize sağlık, inşallah gidip görmekte nasip olur ?


Mehmet

Düğün Tarihi: 18.09.2018


Güzel öneriler emeğinize sağlık bizlere destek olduğunuz için.