Damatlık

Son damatlık trendleri ve sık tercih edilen damatlık firmaları burada! Firmalarla iletişime geç, fiyatları öğren!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Şehrindeki damatlık firmalarını incele, modellerine bak, beğendiklerin için fiyat teklifi al!

Damatlık Takım Elbise ve Smokin Modelleri

Damatlık modellerinden damat aksesuarlarına kadar her şey burada! Seçimini yapmadan önce mutlaka bu galerileri incele!

DAMATLIK MODELLERİ

Şehrindeki Firmalar

Düğünün için ihtiyaç duyduğun tüm kategorilerde firmaları bul, ilham al, düğününü kolayca planla!

Damatlık İçerikleri

Hayalindeki düğünü planlamak için ilham al!

Bu Kategoride Öne Çıkan Çift Yorumları

Begüm & Haluk

Düğün Tarihi: 18.01.2020

Selamlar Ocak ayında düğünüm vardı. MİLİMETRİC ile bu sebeple tanıştım. İlk başta Kumaş seçmek detay...

DEVAM

Evrim & Ceyhan

Düğün Tarihi: 16.11.2019

Özel dikimi çevremden sürekli duymuştum fakat hiç denememiştim. Düğün günüm için doğru bir tercih mi...

DEVAM

Meltem & Yankı

Düğün Tarihi: 14.09.2019

Merhaba Düğünümüz için smokin tercihlerimizi milimetrikten yaptık. Daha önce özel dikim elbise hiç ...

DEVAM


Damatlık Modeli Seçmek ya da Diktirmek, Hangisini Tercih Etmeli?

Damat adaylarını kimse düşünmüyor diyorsanız, yanıldınız! Damatlık alışverişi için galerilerimizde gezip, beğendiğiniz modellerin firmalarından fiyat teklifi isteyebilir, Düğün.com sayfalarında birbirinden farklı damatlık modelleri arasından tercihinizi kolayca yapabilirsiniz.

Damatlık seçmek günlük bir elbise almak kadar kolay görünmüyorsa; hem gelininizi mutlu etmek hem de o gece şıklığınız ile misafirlerinizi etkilemek için önerilerimize kulak verin. Damatlık modeliniz iki detaya uyumlu olmalı; düğün mekanınız ve vücut tipiniz. Tabii damatlığınızın tarzınıza ve eşinizin gelinlik modeline uygun olmasına da özen göstermelisiniz.

Öncelikle damatlık markaları içinde hangisinin tarzınıza uygun modellere sahip olduğuna bakabilirsiniz. Zevkinize ve tarzınıza uyan markalara karar verdikten sonra, düğün mekanı ve vücut tipinizi göz önünde bulundurarak modele kolayca karar verebilirsiniz.

Eğer bir kır düğünü yapacaksanız eşiniz sade bir gelinlik modeli seçecektir. Sizde hem ona hem mekana uygun olarak tercihinizi rahat bir keten takımdan yana yapabilirsiniz. Vücut tipinizi de düşünüp biraz daha yapılı bir damatsanız dikine çizgili estetik bir damat takım elbise modeliyle şıklığı yakalayabilirsiniz. Damat takım elbise fiyatları size yüksek gelirse, gömleğinizi ve aksesuarlarınızı daha uygun bir yerden satın alarak bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Otel veya balo düğünlerinde ise asil duruşu ve klasik şıklığıyla smokinleri tercih edebilirsiniz. Eşiniz prenses gelinlik modelini seçtiyse siyah ve şal yaka bir smokinle onu tamamlayabilir, tek veya çift düğme ve kuşak gibi tercihlerle vücut formunuzaa göre düzenlemeler yapabilirsiniz. 2016 damatlık modelleri arasında geçen sene olduğu gibi bu sene de beyaz smokinler öne çıkıyor!

Bu arada bütçenizi kontrol altında tutmanız gerektiğini unutmamalı. Bütçe oluşturmak için firmalarımızdan size özel aldığımız indirimli damatlık fiyatları fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Damatlık Modelleri Kaça Ayrılır?

Alışveriş süreci gelinlikte olduğu gibi uzun ve meşakkatli bir süreç olmasa da damatlık seçerken de vücut tipi, düğün mekanı gibi kriterlere göre seçim yapmalısınız. Damatlık için çok seçenek olmadığı yaygın bir düşünce olsa da bu kriterlere bakarak damatlık olarak smokin mi, frak mı ya da takım elbise mi tercih edeceğinize karar vermelisiniz.

Damatlık Smokin

Otel ya da tarihi mekan düğünü için damatlık smokin tercih edebilirsiniz. Ancak smokin giymenin bazı kuralları olduğunu da bilmelisiniz. Klasik bir smokin kendinden kuşaklı pantolon ve ata yaka gömlek ile papyon ve kol düğmeleri ile giyilir. Smokini takım elbiseden ayıran önemli bir detay da smokin ile kemer takılmamasıdır. Genelde siyah olan smokinlere alternatif arıyorsanız tercihinizi beyaz, bordo, mürdüm ve lacivert damatlık smokin modellerinden yana kullanabilirsiniz.

Damatlık Takım Elbise

Smokin ve frakta olan katı kurallar takım elbiselerde esnetilebilir. Gömlek renginden kol düğmesine, kravattan ayakkabısına kadar kendi zevkinize göre kombinleyebileceğiniz takım elbiseler, tarzınızı yansıtmak istiyorsanız uygun bir seçenek. Farklı tarz, kumaş, renk seçenekleri bulunan takım elbiselere kravat ya da papyon takabilirsiniz.

Damatlık Frak

Eğer resmi ve gösterişli bir düğün organize ediyorsanız frak damatlık modelleri seçenekleriniz arasında. Genelde siyah renkli olur ve arkası uzun bele kadar yırtmacı bulunan ceket ile pantolondan oluşur. Frak gömleğiniz de mutlaka beyaz, frak ayakkabısı, parlak rugan olmalıdır. Tercihe göre yelek ile birlikte de giyilir.

Alternatif Damatlık Modelleri

Eğer düğününüz tarihi mekan, balo salonu, otel gibi mekanlarda yapmak yerine kır ya da kumsal düğünü tercih edecekseniz takım elbise, smokin, frak gibi resmi kıyafetlere ihtiyacınız olmayacak. Bu düğünler için damatlık olarak keten pantolon-keten ceket ve kanvas pantolon-blazer ceket kombinlerini kullanabilirsiniz. Kumsal düğünlerinde şort üzeri spor gömlek ile pantolon askıları kullanarak hoş bir görünüm yaratabilirsiniz.

Hangi Damatlık Modeli Hangi Vücut Tipine Uyar?

Damatlık satın almadan önce vücut tipinizi iyi bilmeniz ve buna göre hangi modelin size daha uygun olacağına karar vermeniz gerekiyor.

-Üçgen vücut olarak da bilinen mezomorf vücut tipine sahip damat adayları için hemen her modelin yakışacağı ideal bir vücut tipi olduğunu söyleyebiliriz. Omuzları geniş, beli ince yapıdaki bu damat adaylarından biriyseniz kalın çizgili ve kareli kumaşlardan kaçınmalısınız.

-Yuvarlak vücut tipi olarak da bilinen endomorf vücut tipine sahip erkekler genelde tıknaz görünümlü olup, göbek bölgelerinde fazlalıklar vardır. Böyle bir vücuda sahipseniz, tek renk veya bir rengin tonlarında damatlık tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha uzun ve daha zayıf görünebilirsiniz. Ayrıca pilili pantolonlardan uzak durmalı ve düz pantolonları tercih etmelisiniz.

-Uzun boylu ve zayıf yani sıska vücut olarak bilinen ektomorf vücut tipine sahip bir damat adayıysanız vücudu saran slim-fit damatlıklardan kaçınmalısınız. Çünkü slim-fit damatlık modelleri sizi olduğunuzdan da zayıf gösterecektir. Omuzlarını geniş göstermek için geniş yakalı takım elbiseleri tercih edebilir, olduğunuzdan daha uzun görünmemek için tek renk yerine birbirinden farklı renklerde gömlek ve pantolonlarla kombinlenmiş takım elbiseleri seçebilirsiniz.

Damat Aksesuarları Nelerdir?

Damat ayakkabısının yanı sıra takımı tamamlamak için damat aksesuarlarına da ihtiyacınız olacak. Damat aksesuarlarınızı belirlerken de damatlığınızın modeli, düğün teması, gelinle uyum gibi kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Damat Ayakkabısı: Damatlık içinde rahat etmek için öncelikle damat ayakkabısı seçiminizi de rahat modellerden yapmalısınız. Takımınızın modeline göre seçebileceğiniz damat ayakkabılarından, smokin ve frak ile rugan ve ince bağcıklı, takım elbise ile rugan ya da mat deri, spor takımla da keten ya da spor modelleri tercih edebilirsiniz. Kısa boyluysanız içten topuklu, boyu uzun gösteren damat ayakkabıları ile boyunuzu daha uzun gösterebilirsiniz.

-Damat Saati: Satın almak istediğiniz damat saatini sadece düğünde takmak istiyorsanız damatlıkla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Takımınızla uyumlu olarak, çelik, silikon ya da deri kordonlu saat modellerini tercih edebilirsiniz. Günlük hayatınızda da takabileceğiniz bir model arıyorsanız ve sportif bir stiliniz varsa kronograf, hasır ya da çelik bilezik damat saati tercih edebilirsiniz. Casual ya da klasik giyiniyorsanız her kıyafetle uydurabileceğiniz kahverengi ya da siyah deri kayışlı saat modellerinden birini de satın alabilirsiniz.

-Kemer ya da Pantolon Askısı: Damatlık olarak takım elbise giyecekseniz kemer, spor bir takım tercih ettiyseniz pantolon askısı uygun seçimler olacaktır.

-Kravat, Papyon ya da Fular: Smokin ve frak için papyon, takım elbise için takımın tarzına göre kravat, papyon ya da fular tercih edebilirsiniz. Yalnız fular kullandığınızda yelek de giymeniz gerektiğini unutmayın.

-Kol Düğmesi: Kol düğmeleri özellikle smokin ve frakın olmazsa olmazıdır. Ceketin altından görünen ve kol düğmesi ile süslenen gömlek manşetleri damat adayının şıklığına şıklık katar. Kol düğmelerinizi seçerken düğün temanızdan ilham alabilir ya da eşinizle baş harflerinizden oluşan bir çift kol düğmesini kullanabilirsiniz.

-Damat Yaka Çiçeği: Ceketinizin yakasını süslemek için en şık yöntemlerden biri son yıllarda popüler damat aksesuarları arasında yerini alan damat yaka çiçeği kullanmak. Damatlık yaka çiçeği seçerken eşinizin gelin buketindeki çiçeklerden yararlanarak uyumlu bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Damatlıkta Yelek ve Kuşak Kullanımı Nasıl Olmalı?

Damatlık smokin giyecekseniz bilmeniz gereken en önemli kural smokinle mutlaka damat kuşağı takmanız gerektiği. Çünkü smokini ceket yakasındaki ve pantolon kenarındaki saten şeritler kadar aksesuarları da smokin yapar. Bunlar damatlık kuşağı ile papyonlardır.

Damat kuşağı taktığınızda kemer takamazsınız ve kemer yerine papyonunuz ile aynı kumaştan yapılmış kuşak tercih etmelisiniz. Damat kuşağının pilileri mutlaka içe doğru bakacak şekilde takılmalıdır. Yeni yapılan kuşakların içinde genelde para ya da anahtar koyabilmeniz için gizli cep bulunuyor.

Damatlık yelekler özellikle tek sıralı smokinler içine giyilir. Kruvaze modeller için uygun değildir. Yelek kullanıyorsanız kuşak kullanmamalısınız. Damatlık yeleğinin vücudunuzu sarmasına ve düğmeler iliklediğinde göğüs bölümünün rahat olmasına özen göstermelisiniz. Özel dikim yelek yaptırıyorsanız cep yaptırmamanız daha uygun olur. Çünkü bu smokini daha spor hale getirecektir.

Damatlıkta Fiyat Değişimi Nasıl Oluyor?

İddialı bir tarzınız varsa veya hafifçe çıkan göbeğiniz yüzünden hazır modellerin sizde iyi durmayacağını düşünüyorsanız özel dikim damatlık modellerini tercih edebilirsiniz. Ancak burada diğer şartları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Örneğin; bütçeniz hangisi için daha elverişli? Damatlığınızın hazır giyim ya da özel dikim olması da fiyat farkını oluşturuyor.

Bilmeniz gereken bir nokta da damatlık modelleri arasında smokin ve frak fiyatlarının damatlık takım elbiselere kıyasla daha pahalı olduğu. Hazır modellere kıyasla özel dikim damatlık fiyatları kumaş seçimine göre artış gösteriyor. Size uygun damatlığı özel dikim yapan ya da hazır giyim damatlık mağazalarından kolayca bulabilirsiniz. Sayfalarımızda yer alan yüzlerce damatlık modellerini inceleyebilir, bu konuda hizmet veren birçok damatlık firmasına kolayca ulaşarak, ücretsiz fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Tüm Kategoriler


Tüm Şehirler Damatlık Firmaları