Söz ve Nişan Mekanları

Söz ve nişan için mekan seçenekleri, uygun fiyatlı söz ve nişan mekanları ve Düğün.com'a özel indirimler burada!

Wedding Planner

Ücretsiz

Wedding Planner'ın Selin ile Tanış!

Söz veya nişanın için nasıl bir yer aradığını anlat, ücret düğün asistanımız, kriterlerine uygun 5 mekandan fiyat teklifi göndersin!

Tarih en erken bugün seçilebilir

Bu Kategoride Öne Çıkan Çift Yorumları

Söz ve Nişan Mekanını Keşfet

Tüm Rehber Yazılar

Herkes Nişanını Konuşsun: En Popüler Ankara Nişan Mekanları

Bütçe Dostu İzmir Nişan Mekanları

İstanbul’da Otelde Nişan Yapmanın Maliyeti Nedir?

İzmir'de Nişan Yapılacak Cafeler

 • Söz, Nişan Mekanları Fiyatları

  İl Kapasite Kişi Başı Fiyat Düğün Fiyatı
  İstanbul 200 1100 TL 220.000 TL
  Ankara 200 1000 TL 200.000 TL
  İzmir 200 1100 TL 220.000 TL
  Bursa 200 650 TL 130.000 TL
  Sakarya 100 1250 TL 125.000 TL
  Antalya 600 900 TL 540.000 TL

Söz nişan organizasyonları yeni evlenecek çiftlerin kafasını karıştıran konulardan biridir. Söz ve nişan mekanda mı yoksa evde mi yapılır? Söz nişan bir arada nasıl yapılır? Söz nişan mekanlarının çiftlere sunduğu hizmetler nelerdir? Hepsinden bahsedeceğiz!

Evliliğe giden ilk adım olan söz ve nişan organizasyonları eskiden evlerde yapılıyordu. Ancak son zamanlarda çiftler bu etkinlikler için mekanlarla anlaşmayı tercih ediyorlar. Bütün hazırlıklarla anlaştıkları mekanlar ilgilenirken, onlara sadece organizasyonun keyfini çıkarmak kalıyor.

Söz Mekanları

Söz merasimleri; evlerin yanı sıra kafelerde, kulüplerde, davet alanlarında ve sosyal tesislerde yapılıyor. Söz organizasyonlarına düğünlerdeki kadar çok kişi katılmadığı için kapasitesi az olan alanlar tercih ediliyor.

Eğer çift, kalabalık ailelere sahipse ve yakınlarının hepsini çağırmak istiyorsa davetlilerini eve sığdırmaları zor olabiliyor. Hem alan hem de ikramlar ve onların dağıtılması açısından zorluk çekecek olan aileler, çözümü bir salonda söz yapmakta buluyorlar. Böylece alanla ilgili herhangi bir problem yaşanmıyor.

Her şehirde açık ve kapalı söz mekanları mevcut. Çiftler, yetkililerle görüşerek ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan mekanlarla anlaşabiliyor.

Mekanda Söz Nasıl Olur?

Mekanda söz yapmaya karar verdiyseniz, öncelikle söz konseptinizin nasıl olmasını istediğinizi mekana anlatmalısınız. Çoğu mekan, organizasyonu kendi bünyesinde yaptığı için size birbirinden farklı süsleme çeşitleri sunar. Ayrıca “Söz töreninde ne ikram edilir” sorusunu da ortadan kaldırırlar. Atıştırmalıklardan, yemeğe, söz pastasından, içeceklere kadar birçok ikramlığı kendileri temin ederler.

Söz mekanlarının yetkilileri, senelerdir bu alanda hizmet verdikleri için iyi bir söz töreninin nasıl yapılacağı konusunda deneyimlidir. Söz hazırlıklarının en ince noktalarını bilirler.

Mekanların çoğu, söz tepsisinden DJ’ine kadar organizasyonun her detayında çiftlere yardımcı olurlar. Kendi bünyelerinde bunları temin edemeseler bile anlaştıkları organizasyon firmalarından destek alırlar.

Söz Mekanı Neye Göre Seçilir?

Çiftler ilk olarak söz kesme törenine kaç kişi çağıracağını belirlemelidir. Çıkardıkları davetli listesi ve sayısına göre buna uygun olan genişlikteki mekanlarla görüşmeye başlamaları gerekir. Kesinlikle birden fazla mekandan fiyat teklifi alınmasını öneriyoruz. Sonrasında aralarından bazılarını eleyerek sonuca rahatlıkla ulaşabilirler.

Çiftler mekan yetkilileriyle görüşmeye gittiklerinde “Sözde ne dağıtılır” sorusunun cevabını almalı ve ikramları önceden tatmalılar. Eğer atıştırmalık yerine davetlilerine başlangıç, ordövr tabağı ve ana yemekten oluşan bir menü sunmak istiyorlarsa bunların hepsinin tadımını da önceden yapmayı ihmal etmemeliler.

Söz mekanı seçiminde önemli olan bir diğer konu da süslemelerin nasıl yapıldığı. Biliyorsunuz ki o günlerden size hatıra olarak fotoğraf kareleri kalacak. Bu fotoğraflar da genelde söz masasının ve doğal olarak süslemelerin önünde çekilecek. İleride bu özel anınızı iyi hatırlamanız için süslemelerin güzel yapılması önemli.

Söz Mekanlarının Fiyatları

Düğüne giden yoldaki her organizasyon gibi söz kesmek de biraz bütçe gerektiriyor. Peki söz için mekanlar neye göre çiftlere toplam bir rakam çıkarıyor?

Söz merasimini yapacağınız gün, fiyatı etkileyen faktörlerin başında geliyor. Hafta sonu yapılan organizasyonlar hafta içindekilere göre daha yüksek rakamlı olabiliyor.

Söz töreni esnasında davetlilerinize sunacağınız ikramlıklar da fiyatları etkiliyor. Sadece atıştırmalık sunacaksanız fiyatlar daha uygun oluyor. Ancak yemekli bir söz organizasyonu yapmayı planlıyorsanız bu durumda seçeceğiniz menüye göre rakamlar artabiliyor.

Mekanlar, genelde kişi başı rakam veriyorlar. Yani seçtiğiniz ikram menüsü, çağıracağınız davetli sayısıyla çarpılıyor ve ortaya toplam rakam çıkıyor. Canlı müzik, süsleme, fotoğrafçı gibi ekstra hizmetler de ayrı olarak ücretlendiriliyor.

Söz mekanlarının belirledikleri kişi başı rakam, davetli sayısı artıkça düşüyor. Mesela 50 kişilik bir davet için kişi başı 40 TL teklif verildiyse, 200 kişinin katılacağı organizasyonlarda bu rakam 35 TL olabiliyor.

Nişan Mekanları

Nişan töreni için evliliğin bir adım öncesi diyebiliriz. Nişandan önce aileler birbiriyle tanışmış, hatta bazı dönemlerde görüşmeye başlamış oluyorlar. Çift, nişan töreniyle birlikte herkesin güvenini de kazanıyor.

Özellikle son dönemlerde nişan merasimi mekanlarda yapılıyor. Çünkü nişan törenine, söz kesme etkinliğinden fazla kişi davet ediliyor. Söz merasiminde sadece yakın çevrenizi çağırırsınız. Ama nişan törenine uzak akrabalardan sık görüşmediğiniz arkadaşlarınıza kadar birçok kişi gelecektir. Bu kadar kalabalığı ağırlamak için de bir mekana ihtiyaç duyuluyor.

Her şehirde 50 kişiden 1.000 kişiye kadar davetli ağırlanabilen salonlar mevcut. Bu nedenle ihtiyacınıza uygun kapasitede bir mekan bulmak konusunda sorun yaşamazsınız.

Artık düğün mekanlarının birçoğu nişan organizasyonu da yapmaktadır. Düğün mekanlarının yanı sıra sadece nişan salonu olarak hizmet veren yerler de bulunmaktadır. Bu küçük nişan mekanlarında çiftin giriş anından after partiye kadar her şey tüm detayıyla planlanır.

Mekanda Nişan Nasıl Olur?

Merak edilen konulardan biri “Salonda nişan töreni nasıl yapılır” sorusu. Öncelikle nasıl bir nişan töreni istediğinize karar vermelisiniz. Nişan süslemeleri sade mi yoksa gösterişli mi olmalı? Davetlilere nişan hediyelikleri dağıtacak mısınız? Bunların hepsini anlaşacağınız mekanın yetkilisiyle konuşabilirsiniz. Onlarla konuştuğunuzda tarzınızı en iyi yansıtan konsepti seçmeyi unutmayın.

Evdeki nişanda ne yapılırsa salonlarda da onun biraz daha detaylı hali uygulanır. Nişan pastası kesilir, yüzükler takılır, dans edilir… Nişan salonlarına DJ veya canlı müzik orkestrası getirilebilir. Mekandaki nişan masası süslemeniz özenle yapılır. Bir ihtiyacınız olursa karşılamak için yanınızda sürekli garsonlar bulunur.

Bu arada küçük bir not düşelim: Nişanınızı mekanda yapacaksanız nişan davetiyesi bastırmanız çok iyi olacaktır. Önerimiz törene bir ay kala, davetli listenizdekilere davetiyelerini göndermeniz. Böylece gelen herkese adres tarifi yapmakla da uğraşmanıza gerek kalmaz.

Nişan Salonları Neye Göre Seçilir?

Nişan salonlarını araştırırken ilk olarak yakın mevkide olanlara bakılır. Her iki ailenin de rahatlıkla ulaşabileceği bir mekan seçilmeye çalışılır.

Çiftler bütçelerine uygun bir mekan arayışına girerler. Mekanlar arasında eleme yaparken, ihtiyaçlarını karşılayan ve aynı zamanda fiyatları da uygun olanları listenin üst sıralarına alırlar.

Mekanın çiftlere sunduğu nişan organizasyon fikirleri de çiftlerin orayı seçmesinde etkili olur. Süslemelerini beğendiğiniz bir nişan salonuyla anlaşma oranınız yüksektir.

Nişan mekanının sunduğu manzara da çiftlerin tercihlerinde etkili olabilmektedir. Denize nazır sevimli nişan töreni mekanları yeni evlenecek olanların genelde ilgisini çekmektedir.

Nişan yapılacak salonun yüksek tavanlı olması ve kolonlarla bölünmemesi de önemli bir detay. Dar alanda masaların dip dibe olduğu bir salonda organizasyon yapmak oldukça zordur.

Eğer yaz döneminde nişan yapacaksanız açık alanı olan mekanları tercih edebilirsiniz. Kır bahçelerinde yapılan organizasyonlar hoşunuza gidebilir. Kış mevsimi için de tamamı camlarla çevrilmiş ve manzarayı rahatlıkla izleyebileceğiniz kış bahçesi olan mekanları inceleyebilirsiniz.

Daha önce nişan organizasyonu yapmış olan çiftlerin nişan için mekan önerilerine de göz atabilirsiniz. Nişan mekanlarının sayfalarına yapılan çift yorumları da size fikir verecektir.

Mekanda Nişan Organizasyon Fiyatları Nasıldır?

Nişan mekanları ve fiyatları, çiftlerin talep ettiği hizmetlere göre değişir. İlk olarak anlaşma sırasında kokteyl mi yoksa yemekli bir nişan mı yapılacağına karar verilmelidir. Yetkililer size ona göre nişan salonu fiyatları çıkarır. Bazı çiftler nişan için sadece kendi aralarında yemek organizasyonu yaparlar. Onlar için de nişan yemeği mekanları mevcuttur.

Nişanınız gündüz mü yoksa akşam mı yapılacak? Gündüz yapılan organizasyonlar genelde akşam yapılanlara göre çok daha uygun fiyatlı olur. Pazar günü gibi çoğu kişinin izinli olduğu bir tarihi seçerseniz, gündüz nişanı yapmanızda herhangi bir sorun olmayacaktır.

Hafta içi yapılan nişanlar da hafta sonu yapılanlara göre daha uygun fiyatlı olur. Aynı zamanda sezonsal bir fark da söz konusu. Çiftler, çoğunlukla yaz aylarında organizasyon yapmayı istedikleri için kış döneminde salonların fiyatları daha düşüktür. Hatta neredeyse %50’ye varan indirimler yapıldığını söyleyebiliriz.

Bazı mekanların çiftlere sunduğu standart nişan organizasyon paketleri olur. Bunların içerisinde profesyonel ses sistemi, DJ, nişan pastası, volkan şovu gibi hizmetleri sunarlar. Standart paketleri tercih ederseniz daha uygun fiyatlara nişan yapma imkanı bulabilirsiniz. Ama bunların dışında isteyeceğiniz havai fişek gösterisi, dans şovu gibi taleplerinizin ücretlendirmesi nişan mekanları fiyatlarına ayrı olarak eklenir.

Konum da fiyatları etkileyen diğer bir faktördür. Nişan mekanları İstanbul’un Kadıköy ilçesinde daha yüksek fiyatlar talep edebilirken, Avcılar’da daha uygun rakamlarla karşılaşmanız mümkün.

Şehrinizdeki nişan mekanlarını inceleyerek, beğendiğiniz yerlerden fiyat teklifi almayı ihmal etmeyin. Erkenden rezervasyon yaparsanız avantajlı fiyatlara salon kiralayabilirsiniz!

Tüm Kategoriler