Koh Samui

Tayland’ın en güzel balayı adalarından biri olan Koh Samui, plajları ve doğasıyla çiftlerin gözde destinasyonlarından biri. Bir yandan denizin keyfini çıkarırken diğer taraftan da Uzak Doğu kültürünü yakından tanıma imkanı yakalayacaksınız.

Koh Samui|tr_locativeSuffix Balayı

‘Cennet Adası’ olarak adlandırılan Koh Samui, Tayland’a bağlı bir bölge. Koh Samui Tayland’ın Phuket’ten sonra en büyük ikinci adası olarak biliniyor. Her sene çoğunluğu balayı çiftlerinden oluşmak üzere yaklaşık 1.5 milyon turist buraya geliyor.

Adada konaklama açısından çok seçenek mevcut. Koh Samui otellerinde konaklayabileceğiniz gibi, suların ortasında yer alan şirin bungalov evlerde de kalabilirsiniz. Tabii Tayland’a gitmişken bungalovlarda kalmanız daha keyifli olacaktır. Zaten Koh Samui balayı otellerinde bungalovlarda da çiftlere özel romantik bir ambiyans oluşturuluyor.

Koh Samui’nin resmi dili Tayca. Ama müstakbel eşinle gideceğin balayı rotalarında İngilizce konuşma oranı yüksek olacaktır. Tur firmasıyla anlaşırsanız zaten onlar size rehberleriyle yardımcı olacaktır.

Tayland’ın gece hayatının ne kadar canlı olduğunu duymuşsundur. İşte Koh Samui’de de böyle eğlenceli ve hareketli bir gece hayatı var. Yani gündüz denizin keyfini çıkarıp gece dilediğiniz gibi dans edebilirsiniz. Özellikle geceleri kumsalda yapılan dolunay partileri kesinlikle görülmeye değer.ivt8dpchasfcrr0i - Koh Samui BalayıKoh Samui balayı turu yapacaksanız gideceğiniz tarihleri festival dönemlerine denk getirebilirsiniz. Bölgede birbirinden renkli çok sayıda festival düzenleniyor. Festival döneminde gidecekseniz erken rezervasyon yaptırmanız da gerekecek.

Koh Samui, alışveriş açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Yöresel ürünlerin satıldığı dükkanlar ve mağazaların dışında sokak pazarlarını da ziyaret edebilirsiniz. Burada da hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Tabii alışverişlerinizde pazarlık yapmayı da ihmal etmeyin.

Şehirde çok sayıda kumsal var. Bembeyaz kumları ve müthiş deniziyle kendine hayran bırakan sahillerin keyfini bol bol çıkarmalısınız. Yüzme dışında burada birçok su sporu da yapabilirsiniz.7sejdsjresumdfvw - Koh Samui BalayıKoh Samui turunda bol bol Uzak Doğu yemeğiyle karşılaşacaksınız. Eğer deniz mahsullerini ve soya sosunun kullanıldığı Asya yemeklerini seviyorsanız burası sizin için bir cennet! Ama sevmiyorsanız da tedirgin olmayın. Şehirde birçok popüler fast food markası ve dünya mutfağından yemekler sunan restoranlar yer alıyor.

Koh Samui’ye balayına gittiğinizde etrafınızda bolca Hindistan cevizi ve palmiye ağacı göreceksiniz. Plajda şezlongda uzanırken Hindistan cevizi suyunuzu yudumlamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Koh Samui balayı turları genelde tek bir adayla sınırlı değil. Şehrin etrafında birçok adacık mevcut ve turlarla buraları da ziyaret edebiliyorsunuz. Hatta az sayıda kişinin gittiği plajları keşfe çıkabilirsiniz.

Ada halkının büyük bir kısmı Budist. Bu nedenle çok sayıda tapınakla karşılaşacaksınız. Tapınakların mimarileri ve Buda heykelleri ilgi çekici cinsten.

Ayrıca şehrin müthiş doğasını daha da güzel hale getiren çok sayıda şelale var. Sıcak havalardan bunalırsanız şelale kenarları size ilaç gibi gelecek.6nbafmdwdunljorj - Koh Samui BalayıKoh Samui’ye Nasıl Gidilir?En Yakın Havalimanı: Koh Samui Havalimanı

Ülke: Tayland

Vize: 30 güne kadar vize gerekmiyor

Türkiye’den Koh Samui’ye direkt uçuş bulunmuyor. 1 veya 2 aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor. Bangkok, Singapur ve Doha gibi birçok şehirden Koh Samui’ye aktarma yapmak mümkün. Gideceğiniz havayoluna göre aktarma şehirleri değişiyor.

Koh Samui’ye Ne Zaman Gidilir?Aslında Koh Samui yılın her dönemi gidilebilecek bir destinasyon. Ancak eylül ve kasım ayları arasında yağışlar olabiliyor. O nedenle daha rahat gezebilmek ve denize girebilmek için yılın geri kalan dönemlerini tercih edebilirsiniz.hqqlk07io3loentg - Koh Samui BalayıKoh Samui’de Ne Yapılır?Tayland’ın en güzel adalarından Koh Samui’de balayı çiftleri için yapacak çok aktivite var. Zaten bu yönüyle de diğer adalara göre daha fazla ön plana çıkıyor. Balayında bütün vaktinizi denizde geçirmek istemezseniz şunları yapabilirsiniz:

Masaj Yaptır: Uzak Doğu masajlarının ne kadar popüler olduğunu biliyorsundur. Koh Samui’de de bu işte uzman kişiler var. Doğal yağlar kullanarak yapılan bu masajları mutlaka denemelisiniz.

Tapınakları Gez: Koh Samui gezilecek yerlere bakıldığında tapınaklarıyla ön plana çıkıyor. Özellikle Wat Phra Yai Tapınağı’nda 15 metrelik Buda heykelini görmenizi öneriyoruz.

Gizli Buda Bahçesi’ni Gez: Burası Koh Samui’deki en turistik parklardan biri. Yaşlı bir çift tarafından oluşturulan ve düzenlenen bahçede çok sayıda heykel bulunuyor. Bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

Dalış Yap: Adada düzenlenen turlara katılarak dalış yapabilirsiniz. Böylelikle denizin altındaki binlerce balıkla yüzme imkanı bulacaksınız.

Romantik Akşam Yemeği Ye: Koh Samui’de kumsala kurulan birçok restoran var. Burada gün batımı size eşlik ederken müstakbel eşinle romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Partilere Katıl: Şehirde birbirinden keyifli partiler düzenleniyor. Özellikle Full Moon Party’e mutlaka katılmalısınız. Bu parti ayda bir kere dolunay çıktığı zaman kumsalda düzenleniyor ve herkes dilediği gibi dans ediyor.

Mumyalanmış Keşiş Tapınağı Turu Yap: Uzun zamanlar önce mumyalanmış bir keşişin sergilendiği bu tapınağı ziyaret edebilirsiniz.

Kaplan Çiftliği’ne Git: Bengal kaplanları ve leoparlarla dolu bir çiftliği gezmek kulağa hoş gelmiyor mu? Burada vahşi hayvanları yakından görme şansı bulabilir, yavru kaplanların beslenirken ne kadar sevimli olduklarını keşfedebilirsiniz.

Na Muang Şelalesi'ni Gör: Koh Samui turlarında görüp görebileceğiniz en büyük şelale Na Muang! 30 metre yüksekliği olan şelaleyi görmeye gidebilir, altındaki havuzda yüzebilirsiniz.


Ne Zaman Gidilmeli?


Diğer Yurt Dışı Balayı Turları