Alyans Ve Takı

En güzel tektaş yüzükler, alyans modelleri ve düğün takıları için Düğün.com kullanıcılarına özel indirimler burada! Firmaları incele ve teklif al!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

En değerli takıların için alyans ve takı firmaları arasından beğendiğin modelleri seç!

Alyans ve Tektaş Modelleri

Evet dedirtecek tektaş modelleri, nişan yüzükleri, evliliğin simgesi alyans çeşitleri ve gelinliği tamamlayacak nitelikte gelin setleri... Düğünün için ihtiyacın olan mücevherlerin tümü bu sayfalarda! Galerileri incele, ilham al!

ALYANS MODELLERİ

Şehrindeki Firmalar

Düğünün için ihtiyaç duyduğun tüm kategorilerde firmaları bul, ilham al, düğününü kolayca planla!

Alyans ve Düğün Takısı İçerikleri

Hayalindeki düğünü planlamak için ilham al!

Bu Kategoride Öne Çıkan Çift Yorumları

Müge & Yok

Düğün Tarihi: 22.03.2023

Ala Mücevherat

İstanbul

Bir tavsiye üzerine gittim, çok ilgilendiler. Profesyoneller ve bu işte iyiler. Mutlaka kendinize öz...

DEVAMI

Nagehan & Burhan

Düğün Tarihi: 02.10.2022

Besay Kuyumculuk

İstanbul

Altın kolye modelleri ve tektaş yüzük olarak zengin çesitleri içinden karar vermek kolay değildi ama...

DEVAMI

Deniz & Orhan

Düğün Tarihi: 28.09.2020

Alyanslarımızı önce düğün.com dan gördük. Sonrasında mağazaya giderek teslim aldık. İlgi ve alaka üs...

DEVAMI


Alyans ve Tektaş Seçimi

Evlilik kararının hemen ardından sıra; söz yüzükleri , tektaşlar ve alyans modelleri arasından seçim yapmaya gelir. Alyans firmalarını tek tek dolaşmadan modeller hakkında kolayca fikir sahibi olmak için Düğün.com ’un şehrine özel sayfalarını gezebilirsin. Örneğin İstanbul alyans firmalarını inceleyerek beğendiğin nişan yüzük modellerini seçebilir, fiyat teklifi alabilirsin.

Bir gelin adayının en güzel aksesuarları arasında olan tektaş ve alyans modeline karar verirken, farklı kriterleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Tektaş nasıl seçilir? diye merak ediyorsan, ilk yapman gereken şey, tarzın ve günlük hayatta nasıl bir yüzük takmak istediğine karar vermek olmalı. Vintage, modern, klasik. En çok hangi tarz seni yansıtıyorsa, tektaş modelleri arasından seçimini o yönde yapmalısın. Ayrıca en popüler tektaş kesimlerine de göz atmanda fayda var.

Tektaş ve alyans ne zaman takılır? diye merak ediyorsan, yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsin.

Tektaş ve Alyansa Alternatif Tamtur, Tria ve Beştaş Yüzükler

Tercihini tektaş yerine farklı alternatiflerden yana da kullanabilirsin. Mesela tria yüzük modelleri alyans ile uyumlu olduğu sürece, çok şık bir görüntü oluşturabilir. Daha ışıltılı bir görünüm için ise beştaş yüzük modelleri iyi bir seçenektir. Peki ya daha çok ışıltı ve görkemli bir görüntü tercih ediyorsanız? O zaman da tamtur yüzük modelleri beklentini karşılayacaktır.

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alyans uzun yıllar takacağın, müstakbel eşin ile aşkınızı simgeleyen en önemli takıdır. Bu nedenle alyansını seçerken başta ince eleyip sık dokuman gerekir. Alyans seçmenin en önemli püf noktası tarzını yansıtacak ve beğenilerine hitap eden, ergonomik bir model seçmeye özen göstermektir. Günlük hayatta spor bir tarzın varsa, senin için fazla frapan kaçacak alyans modellerinden kaçınman daha doğru bir tercihtir. Günlük hayatta da görkemli takılar ve saatler takmayı seviyor, iddialı kıyafetler giyiyorsan, seçtiğin alyans modelinin de aynı şekilde tarzını yansıtması önemlidir. Aksi takdirde alyansının diğer takıların yanında sönük kalma ihtimali yüksek.

Müstakbel eşinle çift olarak aynı model alyansı takabileceğiniz gibi, kadın ve erkek versiyonları farklı olan çift alyans modelleri de takabilirsiniz. Tercihlerinize göre, bu çift alyanslara da yönelebilirsiniz. Böylece ne zevkinizden ne de çift olarak uyumunuzdan vazgeçmemiş olursunuz. Görünümünün yanı sıra alyansın rahatlığı da büyük önem taşır. Parmağınızı sıkmayan, kan akışını yavaşlatmayacak, iç kısmındaki desenlerle parmağınızı acıtmayacak, oraya buraya takılmayacak yüzük çeşitleri tercih etmenizde fayda var.

Alyans seçimini sade bir modelden yana yapabileceğiniz gibi, alyans çeşitleri arasından zevkinize göre tamtur, taşlı alyans, beştaş veya özel tasarım alyans modellerini de tercih edebilirsin. Unutma ki; birlikteliğinizin somut simgesi olan bu yüzükleri bir ömür boyu parmağında taşıyacaksın. Bu yüzden alyans modelleri arasından; tarzına uygun ve en rahat olanını tercih etmelisin.

Kullanım rahatlığı için yüzük modelinin hafifliğine ve kesim özelliklerine dikkat edin. Yüzükler parmağımızın nefes almasını engellediğinden, artık modeller hafif bombeli olarak üretiliyor. Yüzük tercihini bombeli alyans modellerden yana kullan. İkinci olarak tektaş yüzük modelin ile uyumlu bir alyans seçmeye özen göster. Yan yana renk ve desenleri ile birbirlerini tamamlayarak hoş bir görünüm sergilemeliler.

Ayrıca alışverişe çıkmadan önce yüzük parmak ölçünü almalısın. Alyans ölçüsü nasıl alınır öğrenmeden yola çıkmayın! Kuyumcu dolaşmak yorucu gelmese bile parmaklarınız şişebilir. Kullandığın bir yüzüğü ölçü için yanında bulundurabilirsin.

Seçim yapmayı kolaylaştırmak için alyans ve takı bütçeni belirleyerek işe başla. Özel tasarım bir alyans istiyorsan diğer takılardan daha fazla masraf yapman gerekebilir. Bütçeni aşmamak için Düğün.com kampanyalar sayfasından indirimli alyans fiyatları hakkında fikir edinebilirsin.

Alyansın Kaç Ayar Olması Gerektiğine Nasıl Karar Veririm?

14 ayardan 24 ayara kadar farklı alyans seçenekleri bulunmaktadır. Alyans alırken kaç ayar olması gerektiğine karar verebilmek için altın ayarları ile ilgili bazı bilgileri edinmek gerekir. Örneğin; 14 ayar altın en sağlam ve sert yapılı altındır. Kolay kolay darbe almaz, çizilmez ve parlak görünümünü daha uzun yıllar korur. Ancak esnek bir yapısı olmadığı için parmak ölçünüzün değişmesi durumunda yüzüğe kolay kolay müdahale edilemez. Yüzük ölçüsünü değiştirmek pek mümkün değildir. 18 ayar altın 14 ayara göre biraz daha esnek yapıya sahiptir. Piyasada çok fazla seçenek sunmayan 18 ayar alyans modelleri genellikle düz ve sade görünümlüdür. Yine 14 ayar altında olduğu gibi sağlam bir yapısı vardır. 22 ayar altın ise elastik bir yapıda ancak darbe ve çizilmelere karşı oldukça dayanıksızdır. Elastik olmasından dolayı, parmak ölçüsü değişimi durumunda daraltma ya da genişletme işlemleri daha kolay yapılabilir. Altının en saf haline yakın olan ise 24 ayardır. Çok esnek ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Bu nedenle kuyumcularda çok fazla çeşidinin olduğunu göremezsiniz. Altının ayarı arttıkça değerinin ve fiyatının da artacağını bilmeli, parmak ölçünüzün ileride değişeceğini hesaba katarak, tercihinizi ona uygun şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. mücevher alırken dikkat edilmesi gerekenler için yazımız da yol gösterici olacak.

Alyans Tercihi Sarı Altından mı Yoksa Beyaz Altından Yana mı Olmalı?

Bu tercih tamamen sizin en çok hangi rengi sevdiğinize bağlıdır. Ayrıca tektaşınızın ve diğer takılarınızın da uyumuna özen göstermeniz doğru olacaktır. Örneğin tektaşınız beyaz altındansa, alyansınızın da beyaz altından olması iki yüzüğün uyumlu görünmesini sağlar.Beyaz ve sarı altında dışında, rose, yeşil altın, kırmızı altın gibi seçenekler de mevcuttur. Altının rengi, karıştırılan alaşıma göre farklılık gösterir. Mesela altın ile daha yüksek oranda gümüş karıştırılınca ortaya yeşil altın çıkar. Yeşil altın alırken şu ufak tüyoya da dikkat etmek gerekir: Yeşil altında gümüş oranı fazla olacağı için, yüzüğün ileride kararma yapma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Alyans Hangi Parmağa Takılır?

Alyans söz ya da nişan töreninde sağ elin yüzük parmağına takılır. Daha sonra evlenince ise sol elin yüzük parmağına geçirilir. Bu el değiştirme sırasında iki elin parmak ölçüleri aynı olmayacağı için, yüzükte küçültme yaptırmanız gerekebilir. Böyle bir değişiklik yaptırabilmeniz için 22 ayar gibi esnek yapılı bir yüzük tercih etmeniz gerekebilir. Alyansta Sol, Sağ Parmak Adeti Nereden Geliyor? Ne Anlam İfade Ediyor? Alyans, evlilikte karşılıklı sevgi, saygı ve bağlılığı temsil eder. Alyansın önce sağ parmağa takılıp, daha sonra sol parmağa alınması ise pek çok kültür ve ülkede bir ön kabul haline gelmiştir ve bunun birbirinden farklı açıklamaları vardır. Mesela Çinlilere göre başparmaklar anne-babayı, işaret parmağı kardeşleri, dördüncü parmak eşi, serçe parmak çocukları ve orta parmak kendimizi temsil eder. Bu nedenle alyans, yüzük parmağına takılır. Romalılarda ise tamamen yanlış bilinen bir anatomik bilgiden dolayı dördüncü parmak yüzük parmağı olarak anılır ve alyans bu parmaktadır: Vena Amoris olarak da bilinen ve aşk damarı anlamına gelen damarın, sol elin dördüncü parmağından kalbe gittiği sanılıyordu. Bu nedenle bu parmağa takılan yüzüğün çiftlerin kalben bağlılığını simgelediğine inanılıyordu.

Alyansa Tarih Yazma

Alyansın iç kısmına tarih yazdırma son derece yaygındır. Yüzüğün içine evlenilen tarih yazılabileceği gibi, sözlenilen, nişanlanılan, evlilik teklifi edilen ya da ilk tanışma tarihi de yazdırılabilir. Tarih dışında çiftler kendileri için özel bir simgeyi yazdırarak, yüzüklerini ilişkilerine özel hale getirebilirler. Sonsuzluk işareti, kalp, sol anahtarı gibi simgeler tercih edilebilir. Ayrıca çiftler isimlerinin baş harflerini, isimlerini ya da birbirlerine hitaplarını da yüzüğe ekletebilirler.

Türk Geleneğine Göre Alyansı Kim Alır?

Söz ya da nişan töreninde sağ ele takılan yüzük, evlendikten sonra sol ele takılır demiştik. Yani genellikle evlenirken ayrıca bir yüzük alınmaz. Nişanlanırken takılan yüzük, gelin için erkek tarafınca, damat için de kız tarafınca alınır. Ancak ülkenin farklı yerlerinde farklı uygulamalar olduğunu biliyoruz. Kimi yerlerde her iki yüzüğü de erkek tarafı alır. Günümüzde en önemli şey iki tarafın karşılıklı konuşup anlaşarak hareket etmesidir. Yüzükleri evlenecek çiftin birlikte giderek seçmesi, alışveriş sırasında yanlarında sadece zevkine en çok güvenilen akraba veya arkadaşların olması, daha doğru karar verilmesi açısından önemlidir.

Alyans Fiyatları Ne Kadar ve Fiyatlar Neye Göre Değişiklik Gösterir?

Alyanslar için tek bir fiyattan bahsetmek pek mümkün değil. Çünkü yüzüğün ağırlığı, altının rayiç bedeli ve ayarı, işçilik, kullanılan teknoloji fiyatı belirleyecek unsurlardır. İşçiliğin fiyat üzerindeki etkisi en az yüzde 20 civarındadır. Yüzüğün deseni ve motifi, harcanan emeğin süresi işçilik maliyetlerini belirler. Fazla işçiliği olmayan, klasik, sade alyans modelleri daha uygun fiyatlı olacaktır. Taşlı, desenli modellerin ise maliyeti daha yüksektir. Altının rengi maliyeti etkileyen bir unsur değildir. Farklı renk yüzükler arasında küçük farklılıklar vardır. Ancak genellikle bu küçük farklar, tüketicilerin hissedeceği düzeyde değildir. Alyans fiyatı, altının rayiç fiyatı ile yüzüğün ağırlığı çarpımının üzerine yüzüğün işçilik maliyeti ve müessese karı da eklenerek belirlenir. Müessese karı, firmadan firmaya farklı marjlarda yansıtılabilir. Bu nedenle yüzük alınırken iyi bir piyasa araştırması ile karlı bir alışveriş yapabilirsiniz. Şehrinizdeki alyans firmalarının her birini ayrı ayrı ziyaret edip, fiyat almak hem yorucu hem de düğün hazırlıklarının yarattığı zaman kısıtlaması nedeniyle çok mümkün değil. Düğün.com’da yer alan yüzlerce firmanın profil sayfalarını oturduğunuz yerden kolayca inceleyebilir, beğendiğiniz firmalara tek tıkla ulaşabilirsiniz. Firmalardan ücretsiz fiyat teklifleri almayı da unutmayın.

Tüm Kategoriler


Tüm Şehirler Alyans ve Takı Firmaları