Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:07 dakika

29.05.2024

Düğün mekanını seçtin, şimdi sıra düğün hazırlıklarının en heyecanlı ve önemli ikinci aşaması olan gelinlik seçiminde. Peki hangi mekana hangi gelinlik uyar diyorsan senin için sıraladığımız önerilere göz atabilirsin!

mekana göre gelinlik

1-Açık Hava Düğünleri İçin Gelinlik Modelleri

Sonbaharda ya da ilkbahar ve yaz aylarında evlenecek çiftlerin tercihi açık hava düğün mekanlarını oluyor. Tekne, kır, plaj ya da havuz başı… Sen de açık hava düğünü yapacaksan bu mekanlarda giyilecek gelinlikler konusunda önerilerimize kulak vermende fayda var:

Kır Düğünü Gelinlik Modelleri

Kır düğünü gelinlikleri denince ilk akla gelen uçuş uçuş gelinlikler oluyor. İlkbahar ve yaz aylarında uçuş uçuş, tül, organze ya da şifon gelinlikler gibi terletmeyecek, hafif kumaşlardan tasarımlar ile oldukça zarif görünebilirsin. Sonbahar gelinlerine ise ipek ve dantel gibi kumaşlardan yapılmış salaş, askılı ve kollu gelinlik modellerini yakıştırdığımızı da söyleyelim.

kır düğünü gelinlik

Hangi kumaşının hangi düğün mekanına daha çok yakışacağını ve gelinlik kumaşlarıyla ilgili tüm detayları şu yazımızda anlattık: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Kesiminde ise prenses kesim gelinlikler gibi taşıması zor modellere kıyasla, düz ve A kesim ile yarım balık gelinlikleri tercih ederek hem çim alanda hem de davetliler arasında rahat edebilirsin. Son dönemin popüler tasarımlarından iki parça gelinlikleri de kır düğünü gelinlik modelleri arasında sayabiliriz. Papatyalı gelinlikler gibi çiçekli, 3 boyutlu gelinlik modelleri ile de mekana ve mevsime uygun bir görüntü yaratabilirsin.

kır düğünü gelinlik

Kır düğünü yapma konusunda tereddütlerin varsa şu yazımıza göz atabilirsin: Kır Düğünü Yapmak İçin 7 Neden

Kır düğünü için gelinlik modellerini araştırırken düğün konseptini ve tarzını da göz önünde bulundurmanda fayda var. Gypsy temalı, bohem tarzda bir düğün için, salaş, püsküllü bohem gelinlik modellerini düşünebilirsin. Nostaljik bir konsept düşünüyorsan ince saten veya dantelden vintage gelinlik modellerini kır düğünü gelinliği olarak tercih edebilirsin.

kır düğünü gelinlikleri

Sen de kır düğünü yapacaksan gelin ve damat için stil önerilerimizin yer aldığı şu yazımıza bakabilirsin: Kır Düğünleri İçin 7 Stil Önerisi

Teknede Düğün İçin Gelinlikler

Teknede düğün yapacak gelinlerin dikkat etmesi gerekenlerin başında gelinliğin rahatlığı geliyor. Çünkü mekanın sabit bir yer olmaması nedeniyle rahatlık ve hareket kabiliyetinin en yüksek düzeyde olması önem taşıyor.

Kumaş olarak ipek şifon veya tül gibi hafif kumaşlar seçebilir, kesim olarak ise mini veya midi tasarımları tercih edebilirsin.

Tarlatan gerektirmeyen, düz kesim gelinlikler ile yırtmaçlı tasarımlar da tekne düğünlerinde rahat hareket etmene yardımcı olur.

tekne düğünü gelinlik

Teknede rahat hareket edebilmen için ufak bir tüyo: Gelin ayakkabılarını da kalın ya da kısa topuklu modellerden seçersen ayakta geçirdiğin sürede zorluk çekmezsin.

Sen de tekne düğünü yapmayı planlıyorsan şu yazımız da ilgini çekebilir: Her Bütçeye Uygun Tekne Düğünü Önerileri

Plaj Düğünü Gelinlikleri

Sahil düğünü gelinlikleri genellikle düz kesim modeller arasından seçilir. Prenses ile A kesim gibi kabarık modeller ile balık kesim gelinlikler, plajda hareketlerini kısıtlayarak, rahat etmeni engeller.

Sahil gelinliği denince bizim aklımıza ilk olarak dekolteli gelinlikler geliyor. Özellikle uçuş uçuş kumaşlardan hazırlanmış düşük omuzlu, derin sırt dekolteli, transparan gelinlik modelleri ve midi boy kumsal düğünü gelinlikleri olarak tercih edilebilir.

plaj düğünü gelinlik

kumsal düğünü gelinlik

Kumsal düğünü için gelinlik modellerine en uygun kumaşların ipek, şifon ve tüller olduğunu da söyleyelim.

Diğer açık hava düğün mekanları için uygun gelinliklere kıyasla kumsal düğünü gelinlik modelleri hakkında tavsiyelerimiz, nasıl kombinlemen gerektiği konusunda olacak.

Gelin saçı olarak, açık ve dalgalı modelleri tercih edebilir, düğün temana uygun saç aksesuarlarını kullanabilirsin. Deniz yıldızlı ya da çiçekli taçlar gibi gelin tacı modelleri, uygun seçim olabilir. Seçtiğin kumsal gelinliği ile ayakkabı olarak da babet ya da gelin sandaleti tercih edebilirsin. Hatta sahil gelinlikleri ile ayakkabı giymeyebilir, bunun yerine bohem tarzda halhalları takarak farklı bir görünüm yaratabilirsin.

kumsal düğünü gelinlik

Plaj düğünleriyle ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Kumsal Düğünü Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Havuz Başı Düğün Gelinlikleri

Havuz başı düğünleri genellikle elegan ve şık bir tarza sahiptir. Bu yüzden havuz başı düğün kıyafetlerinin de buna uygun olması gerekir. Peki havuz başı düğünde ne giyilir? Hemen anlatalım:

Havuz başı düğün mekanlarının elegant havasına ayak uydurmak için en zarif gelinlik modellerinden seçimini yapmanda fayda var. Eğer vücuduna güveniyorsan balık kesim gelinlikler uygun seçim olabilir. Elma ya da armut vücut tipi gibi, hatlarını orantılı göstermeye yarayacak illüzyonlar yaratacak A kesim gelinlikleri de tercih edebilirsin.

havuz başı düğünü gelinlik

Romantik bir seçim yapmak istiyorsan dantelli, saten gelinlikler, daha sade bir görünüm için de organze ya da tül gelinlikler, otel düğünlerine yakışacaktır.

Sırt dekolteli ya da düşük omuz gelinlikler gibi, zarif dekolteleri olan modellerden seçimini yapabilirsin.

havuz başı düğünü gelinlik

2-Kapalı Mekanlar İçin Uygun Gelinlik Modelleri

İhtişamlı ya da sade… Düğününü tarihi mekan, otel, restoran ya da düğün salonu gibi kapalı alanlarda yapacaksan gelinlik seçiminde dikkat etmen gereken noktalar var. Gel, bunlara da bakalım:

Tarihi Düğün Mekanlarına Uygun Gelinlikler

Tarihi mekanların öne çıkan iki özelliği bulunuyor: İhtişamlı ve nostaljik olmaları. Gelinliğini seçerken, tarihi mekanların bu özelliklerinden ilham alabilirsin. Düğün temandan gelinliğine, gelin ayakkabından saçına kadar bir bütün olacak şekilde seçimler yapabilirsin.

Mesela gelinliğini, eski zamanları çağrıştıran vintage gelinlik modelleri arasından seçebilirsin. Vintage tarzda, düz veya A kesim gelinliğinin yakasını kayık ya da hakim yaka, kollarını karpuz kol kumaşını ise dantel, saten ya da sade tafta kumaştan tercih ederek retro bir görünüm yaratabilirsin.

tarihi mekan düğünü gelinlik

Bu gelinliklerle ışıltılı, vintage saç aksesuarlarını kullanabilir, kısa topuklu gelin ayakkabılarını tercih edebilirsin.

Vintage gelinliklerle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da bakabilirsin: Vintage Gelinlik: Maziden Gelen Zarafet

Gösterişli tarihi mekan düğünlerine kabarık gelinlik modellerinin de uygun olduğunu söyleyebiliriz. Mekanın ihtişamına etek kısmı kabarık, A ve prenses kesim gelinliklerle ayak uydurabilirsin.

Fransız danteli, saten, ipek gibi kumaşlardan tasarlanan gelinlikleri tarihi mekanlara yakıştırdığımızı da söylemeden geçmeyelim.

Şu yazımız da ilgini çekebilir: İstanbul Tarihi Düğün Mekanları | Kasır, Saray ve Yalıda Düğün Fiyatları

Otel Düğünlerine Uygun Gelinlikler

Otel düğünleri, tarihi mekan düğünleri gibi ihtişamlı organizasyonlar olur. Ancak bu mekanlarda yapılacak düğünler için seçimini, vintage tasarımlara kıyasla daha modern gelinliklerden yapman uygun olacaktır. Otelde yapacağın düğün için uzun kuyruklu balık kesim tasarımlar, taşlı prenses gelinlikler, işlemeli kumaşlar, uzun duvaklar, abartılı topuzlar, taçlar gibi gösterişli modeller biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

otel düğünü gelinlik

Şu galerimizdeki tasarımlar da otel düğünleri için sana ilham verebilir: En Zarif Taşlı Gelinlik Modelleri

Düğün Salonlarına Uygun Gelinlikler

Düğün salonlarını da gösterişli, kapalı düğün mekanları arasında sayabiliriz. Bu alanlara gelinlik etek kesimlerinden en çok A kesim gelinlikleri yakıştırdığımızı söyleyelim.

Birçok gelin adayı bu mekanlarda prenses kesimli gelinlikleri tercih etse de sen kendini masaların arasından çok kabarık bir gelinlikle geçmeye çalışırken hayal edemiyorsan, A kesim gelinlik modellerini düşünebilirsin.

düğün salonu gelinlik

Açık dalgalı saçlar ya da dağınık topuzlar, platform topuklu gelin ayakkabıları ile mekana uygun bir görünüm yakalayabilirsin.

Sen de düğün salonunda evleneceksen şu yazımız işine yarayabilir: Düğün Salonu İçin En Trend 7 Dekorasyon Fikri

Restoran Düğünleri İçin Uygun Gelinlikler

Diğer düğün mekanlarına kıyasla daha küçük organizasyonlara ev sahipliği yapan restoranlarda yapılacak düğünler için önerimiz sade gelinlik modelleri diyebiliriz. Bu mekanlarda fazla hareket etmeyeceğin için oturduğunda kırışmayacak, hareketlerini kısıtlamayacak, dantel, ipek şifon kumaşlardan düz ve A kesimli tasarımlar da uygun seçimler olacaktır.

restoran düğünü gelinlik

Bu mekanlar için ikinci önerimizin de midi veya mini boy, kısa gelinlik modelleri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca önü kısa arkası uzun, asimetrik tasarımları seçeneklerin arasında sayabiliriz.

restoran düğünü gelinlik

Düğün mekanına uygun gelinlik seçimine dair ipuçlarını seninle paylaştık. Sırada sana uygun gelinliği bulmaya geldi. Sen de hayalindeki gelinlik için şehrindeki gelinlik firmalarının modellerine göz atabilir, ilgini çeken modeller için firmalarla iletişime geçebilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

hilal dırak

Düğün Tarihi: 18.01.2015


ben aldı şimdi gelinlik geldi bi giydim üstüme mükemmel oldu tavsiye ederim


şule sakin

Düğün Tarihi: 22.10.2014


gelinlikten şıklık sadelikten geçiyor bence


mehtap

Düğün Tarihi: 22.10.2014


makalenin videoyla desteklenmesi çok iyi olmuş, sorularımıza cevap bulabiliyoruz teşekkürşer