Tafta Gelinlik Kumaşı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:58 dakika

30.07.2021

Gösterişli gelinlik kumaşı denince ilk akla gelenlerden biri o! İhtişamlı düğünlerin vazgeçilmezi tafta gelinlik kumaşını masaya yatırdık. Tafta gelinlikler kimlere uygun? Özellikleri nelerdir? Hangi düğün mekanlarına yakışır? Hepsi bu yazıda!

tafta gelinlik kumaşı

Tafta Gelinlik Kumaşı Nedir?

Bu kumaş türünü tanımlayarak başlayalım. Tafta gelinlik kumaşı genellikle beyaz, bej, krem gibi renklerde, sert dokulu, ipek veya sentetik elyaftan yapılmış kumaş türüne denir.

Tafta Gelinlik Kumaşının Özellikleri Nelerdir?

Gelinlik seçimini yaparken kumaş türünün özellikleri de önemlidir. Peki tafta gelinlik kumaşının özellikleri nelerdir? Bakalım:

  • Her mevsime uygun kalınlıkta seçenekleri bulunur.

  • Hafif dalgalı bir yapısı olan tafta gelinlik kumaşı, vücut hatlarını yumuşatarak gizlenmesi istenen bölümlerin tümünü kusursuz şekilde sarması ve vücuda estetik bir form kazandırması yönüyle de gelinlik tasarımlarında sıkça tercih edilir.

  • Taftanın ipek ve polyester karışımlı seçenekleri göz alıcı bir parlaklığa sahiptir.

  • Tafta kumaş, sürtündüğünde hışırdayan bir yapıya sahiptir.

  • İpek karışımlı tafta gelinlik kumaşı polyester karışımlı seçeneklerine kıyasla pahalıdır.

  • Esnek bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle bol kesimli, kabarık tasarımlar için daha uygundur.

  • Hassas bir yapıya sahip olduğu için takılabilir ve kırışabilir.

  • Tafta, pürüzsüz bir yüzeye sahip, yüksek kaliteli bir kumaş olarak kabul edilir.

Gelinlik kalitesine ilişkin detaylar için şu yazımıza da bakabilirsin: Uzmanına Sorduk: Gelinliğin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tafta Kumaş Gelinlikler Hangi Düğün Mekanları İçin Uygundur?

Parlak, sert ve dikkat çekici bir görünüme sahip olan tafta kumaştan gelinlik modellerini gösterişli düğünlere ve kabarık gelinliklere yakıştırdığımızı söyleyelim. Özellikle otel ve tarihi mekan gibi ihtişamlı alanlarda yapılacak düğünlerde tercih edilebilecek tafta kumaş gelinliklerin daha çok A ve prenses kesimli modellerini bulman mümkün.

tafta gelinlik kumaşı

Hangi düğün mekanında hangi gelinlik giyilir diye merak ediyorsan şu yazımız sana yardımcı olabilir: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Tafta Gelinlik Kumaşı Hangi Vücut Tipine Uygundur?

Tafta kumaştan gelinlik modelleri, kalın ve iç göstermeyen yapısıyla, fazlalıkları kamufle etmek için oldukça uygundur.

Armut vücut tipine sahip, küçük göğüslü, geniş basenli gelin adayları, üst kısmı işlemeli kumaştan, etek kısmı tafta prenses gelinlik modelleri prenses kesimli ile A kesimli tafta gelinlikleri tercih edebilir.

tafta gelinlik kumaşı

Elma vücut tipine sahip gelin adayları için ise üst kısmı işlemesiz tafta kumaştan derin V yakalı, az kabarık tafta gelinlikler uygun olacaktır. Etek kısmının işlemeli olması da dengeli bir görünüm yaratacaktır.

Dar kesime sahip tafta gelinlikler, her zaman daha formda ve minyon gösterir. Kilolu gelin adayları, dar kesime sahip tasarımları tercih edebilir. Eğer olduğundan ince ve uzun görünmek istiyorsan yarım balık ya da tafta balık gelinlik modelleri arasından vücut tipine uygun olanı seçebilirsin.

tafta gelinlik kumaşı

Vücut tipine uygun gelinliği seçerken şu yazımız işine yarayabilir: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Hangi Tarz Gelinler Tafta Gelinlik Modellerini Tercih Etmeli?

Eskiden drapeli, taşlı gelinlikler için sıkça tercih edilen tafta kumaş, demode bir görüntü oluşturduğu için artık eskisi kadar tercih edilmiyor. Ancak bu kumaş türüne, işlemesiz ve en sade haliyle en yeni gelinlik modellerinde de zaman zaman kullanılıyor.

Bu nedenle tafta gelinlik kumaşları sade ve şık bir görünüm elde etmek isteyen gelin adayları tarafından beğeniliyor.

Tafta Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Tafta gelinlik kumaşının farklı gelinlik kesimlerine uygun birçok çeşidi bulunuyor. İpek, sentetik, fay, kamelyon gibi birçok çeşidi bulunan tafta kumaşın, gelinlikte son yıllarda en çok kullanılan seçeneklerinin kağıt, faille, muare ve ipek tafta olduğunu söyleyebiliriz. En sık kullanılan tafta kumaş çeşitlerine de yakından bakalım:

İpek Tafta Gelinlik Kumaşı

En çok tercih edilen tafta çeşitlerinden olan ipek tafta, adından da anlaşılacağı üzere ipek karışımlı tafta kumaşa deniyor. Gelinliğin daha parlak ve düz görünmesini sağlayan ipek karışımlı tafta kumaşın, en pahalı gelinlik kumaşları arasında yer aldığını da ekleyelim.

tafta gelinlik kumaşı

Kağıt Tafta Gelinlik Kumaşı

Adını kağıda benzeyen yapısından alan kağıt tafta kumaş, kıvrımlı, ince ve hafif bir yapıya sahiptir. Bu özelliğiyle drapeli ve fırfır detaylı gelinliklerde sıkça kullanılır. İlkbahar ve yaz düğünleri için idealdir.

tafta gelinlik kumaşı

Faille Tafta Gelinlik Kumaşı

Pamuk veya yün karışımlı tafta kumaş çeşidi, faille tafta olarak adlandırılıyor. Özellikle az kabarık etek kesimine sahip gelinlik modellerinde sıkça tercih edilir.

tafta gelinlik kumaşı

Muare Tafta Gelinlik Kumaşı

Neredeyse akışkan tasarıma sahip, ağır, canlı ipek tafta türüdür. Genellikle sonbahar veya kış düğünlerinde giyilecek gelinlikler için idealdir.

tafta gelinlik kumaşı

Gelinlik tasarımında en çok kullanılan diğer kumaş çeşitlerine de göz atmak istersen seni şöyle alalım: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Tafta Gelinlik Modellerine Yer Veren Tasarımcılar Hangileridir?

Tafta gelinlik modelleri, özellikle sade ve işlemesiz kumaş seçenekleriyle birçok gelinlik markasının koleksiyonları arasında yer buluyor.

Tafta gelinlik Pronovias, Romona Keveza, Viktor & Rolf gibi ünlü markaların en yeni tasarımları arasında yer alırken, yerel markalarda da en çok karşımıza çıkan gelinlik modelleri arasında da yer alıyor. İşte ünlü tasarımcıların tafta gelinlik modellerine örnekler:

Pronovias Tafta Gelinlik

tafta gelinlik kumaşı

Anne Barge Tafta Gelinlik

tafta gelinlik kumaşı

Jim Hjelm Tafta Gelinlik

tafta gelinlik kumaşı

Romona Keveza Tafta Gelinlik

tafta gelinlik kumaşı

Jenny Yoo Tafta Gelinlik

tafta gelinlik kumaşı

Tafta gelinlik kumaşı ile ilgili anlatacaklarımız bu şekilde. Sırada aradığın gelinliği bulmak var! Aklındaki tafta gelinlik modelini bulabilmek için şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarına göz atabilirsin. İlgini çeken firmalarla iletişime geçip tafta gelinlik fiyatları hakkında bilgi alabileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

0 Yorum