Prenses Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Gelinliğinin siluetini belirleyecek olan seçtiğin etek kesimidir demiştik. Bu yazıda da prenses kesim gelinlik ile ilgili aklına gelebilecek tüm bilgileri bulacak, yazının sonuna geldiğinde istediğinin bu olup olmadığından emin olacaksın. Hala sorun varsa çekinme, sayfanın altına yorum olarak ekle cevabı öğren!

Prenses Kesim Gelinlik Nedir, Nasıl Olur?

Kabarık gelinlik ve balo tipi gelinlik olarak da bilinen prenses kesim gelinlik nedir sorusunun cevabı, belden itibaren hacim ve hareket kazanan, kabaran hatta kimi örneklerinde taşan bir gelinlik kesimi olduğudur. Bu kesim, belden kabararak basenleri ve kalçayı en iyi şekilde gizler, beli ön plana çıkararak zarifçe vurgular.

ehdfkp7fddbqijkg - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Kısacası kabarık gelinlik, prenses gelinlik ve balo tipi gelinlik aslında birbirinin aynısıdır. Bu ifadelerle arama yapan tüm gelin adaylarının aklında canlanan model aynıdır.

“Prenses kesim”, A kesim, düz kesim ve balık kesim gibi, gelinliğin etek ve bel bölgesine yani alt bedenine bağlı olarak tanımlanan gelinlik etek kesimidir.

Prenses kesimde önemli olan eteğin başlangıç noktasıdır. Aslında ne çok yukarıda ne de çok aşağıda olması önerilir. Fakat belin inceliğine kalınlığına, bacak boyunun uzunluğuna kısalığına göre etek kesiminin başlangıç noktası yani bel bölgesinin konumu ayarlanabilir.

Prenses gelinlik modelleri ile öne çıkan İstanbul gelinlik firmalarını buradan inceleyebilirsin.

Bel Kesimine Göre Prenses Gelinlik Çeşitleri:

1- Tam prenses, yani eteğin tam olarak belden kesildiği model
2- Hafif düşük bel de denebilen, eteğin bel ve kalçanın arasında bir yerden kesildiği model

okwec4u03nitz0mf - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Etek Kesimine Göre Prenses Gelinlik Çeşitleri:

1- Kuyruksuz ve tam daire olan etek 2- Hafifçe arkaya doğru U yaparak uzanan etek 3- Olabildiğince uzun ve tam kuyruklu etek

bd0zjc4e0kyy5hxh - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Prenses Kesim Gelinlikler Kimlere Uygun?

Prenses kesim gelinlikleri, düğününde prenses edasıyla süzülmek isteyen, gösterişi seven, romantik gelin adaylarına öneriyorum.

Çocukluğundan beri içinde bir prenses büyüten, kabarık etekleri olmayan bir gelinliğe gelinlik demeyen sen, evet! İşte tam olarak sana! Kabarık bir gelinlik giyerek belini ön plana çıkartmanın hayalini kuruyorsan, şatafatı, hiçbir şeye olmasa da düğünlere ve gelinliklere yakıştırıyorsan işte bu senin kesimin! Ama bakalım bu kesim senin vücut tipine uyuyor mu?

Hangi Vücut Tipleri Prenses Kesim Gelinlikleri Giyebilir, Kimlere Yakışır?

Prenses etek kesimi olan kabarık model gelinlikler özellikle kalça bölgesini kamufle etmek isteyen gelin adaylarının kurtarıcısı diyebilirim. Prenses gelinlik kimlere yakışır diye sorarsan; armut vücut yapısındaki tüm gelin adaylarına derim. Bu kesimle kalça bölgeni gizlerken belini vurgulayarak oldukça zarif görüneceğinden emin olabilirsin.

Prenses kesim gelinlikler en çok armut vücut tipindeki kadınlar için uygun olsa da kum saati formundaki gelin adaylarının da tercihi olabilir. Prenses kesim gelinlikleri, armut ve kum saati vücut tipine sahip olan gelin adaylarına önersem de bu elbette bir kural değil.

Örneğin uzun boylular için ne yapılabilir bir bakalım. Uzun boylu gelin adaylarının bacak boyları da uzun olduğu için, etek kesimine tam bel kısmından değil, bir parça daha aşağıdan başlayarak çözüm üretilebilir. Böylece bacak boyu üst bedene göre daha orantılı hale getirilir ve bu tip bir gelinlik için daha doğru bir proporsiyon yakalanmış olur.

74endtzdhzdzq7gr - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Prenses kesim bir gelinlik giymek isteyen, üst bedeni ince ve küçük göğüslü gelin adayları ise göğüslerini dolgun göstermek için drapeli prenses gelinlik modeli tercih edebilirler. Aynı zamanda kol yapısı ince olan ve bundan hoşlanmayan gelin adayları da takma kol, düşük kol, truvakar kol gibi bir parça kol yardımıyla bu şikayetlerinden kurtulabilir. Böylece zayıflıklarından şikayet etmelerine gerek kalmaz ve hem daha şık hem de bir beden büyük gösterirler.

ksuktimx9ahc7m1e - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Peki, belden kabarık prenses gelinlikleri giymek için ille de ince belli bardak gibi mi olmak lazım diye soran, bel bölgesi geniş gelin adayları varsa hemen söyleyeyim. İşini iyi bilen bir gelinlik tasarımcısında ya da bu işe yıllarını vermiş bir gelinlik terzisinde çareler tükenmez!

Elma vücut tipine sahipsen ve hayalinde prenses kesim bir gelinlik giymek varsa, beli V kesim gelinlik modelleri üzerinde, kendi vücut özelliklerine göre ufak dokunuşlar yaptırabilirsin. Eteğin kesim bölgesini V şeklinde modelize ederek karın bölgeni kamufle edebilirsin. Bask bel de denilen önü V kesimli gelinlik modellerinden seçerek prenses kesim bir gelinlik giyinebilirsin.


enuoxpmlivoyf6xu - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Vücut tipini tam olarak tanımıyor, hangi forma girdiğine emin olamıyor ve sana uygun gelinlik modeli önerilerini merak ediyorsan, vücut tipine uygun gelinlik önerileri yazı dizisini mutlaka okumalısın.

Prenses Gelinlikler Hangi Yakalarla Uyumlu?

Prenses kesim kabarık model gelinlikler genellikle straplez yaka ile tercih edilse de V yaka prenses gelinlik modelleri de kullanabilirsin. Gelinliğin belden aşağısı son derece baskın ve kabarık olduğu için yaka modelinde genel olarak sade bir tarzı benimsemeni öneririm.

Yani karşıdan kendine baktığında hem üstte hem altta bir kalabalık olduğu izlenimine kapılmamalısın. Üst taraf daha ferah ve boş görünürken alt taraf alabildiğine coşabilir. Bu kesim gelinliklerde özellikle degaje yakadan kaçınmalısın.

Prenses Kesim Straplez ve Kalp Yaka Gelinlikler


lbio6b3jzizeiqzz - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Prenses Kesim V Yaka Gelinlikler


e3eqyefxswzgaikg - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Prenses Kesim Düşük Omuz Gelinlikler


gxb4rte5ip8tt0xn - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Prenses Gelinlik Kumaşları Hangileri?

Prenses kesim gelinlik kumaşları etek tül olmak kaydıyla, üst bedende dantel, saten, ziberlin, organze olarak tercih edilebilir. Prenses kesimler, bele kadar oturan modeller olduğu için üst bedende taş işlemeler de şık duracaktır.

Prenses Kesim Gelinlik Giyenler Nasıl İç Çamaşırı Tercih Etmeli?

Gelinlik içine giyilecek çamaşır aslında gelinliğin alt ve üst kesimleriyle ilgilidir. Prenses kesimlerde belinden aşağısı kabarık olacağı için kalçalarını boşu boşuna sıkmana ve tam korse kullanmana gerek yok. Bunun için korsen belinde yani etek kesim yerinde bitebilir.

Seçim yaparken yaka modelini de göz önünde bulundurman gerekse de, prenses kesim gelinlikler için çamaşırlı tam korse yerine straplez ve belde biten yarım korselerden tercih edebilirsin.

Prenses Gelinlik için Duvak Modelleri Neler?

Prenses kesim kabarık gelinliklerde duvak seçimini belirleyecek en önemli şey gelinliğin etek kesimi ve uzunluğu. Prenses gelinlik duvak modelleri içinden; tam kuyruklu uzun eteklerde 3 metre ve üzerinde royal tipi duvaklar, hafifçe arkaya doğru U çizerek uzanan eteklerde yine uzun royal ya da katedral tipi duvaklar, kuyruksuz tam daire şeklindeki eteklerde ise royal ve katedralden daha kısa olan şapel tipi duvakları öneriyorum.

Duvak her ne kadar gelinliğin tarzı, modeli, uzunluğu gibi özellikleriyle uyum içinde olduğunda anlam kazanacak olsa da aslında gelinlikten ayrı, üstelik artık nikahtan sonra uzun kısmı çıkartılan bir parça… Bazı tasarımcılar duvağı gelinlikten ayrı düşünülen bir parça olması fikrine tahammül edemezken dünyanın en ikonik gelinleri arasında yer alan Jacqueline Kennedy gelinliği ile son derece uyumsuz olsa da büyükannesinin duvağını takmayı tercih etmişti.

afuuxtn2mxidh3gr - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Prenses Kesim Gelinlikler Hangi Mekanlarda Giyilir?

Gelinliğe karar verirken mekan ile uyumunu nasıl sağlamalı? sorusunun cevabını ararken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, düğün mekanının büyüklüğü, atmosferi, sana verdiği ilham ve uyandırdığı hisler! Yani iş biraz düğün mekanını ve kendini tanımaktan geçiyor...

İşte bunları bir arada düşününce prenses kesim gelinlikleri özellikle balo salonlarında evlenecek gelin adaylarına öneriyorum. Otel düğünlerine, yalı, saray, kasır gibi tarihi mekanlara daha çok yakışacak kabarık gelinlikler, ihtişamlı mekanların gelinlikleri diyebilirim.

Saraysı atmosferlerde, düğün mekanının büyük, organizasyonun ihtişamlı, parıltılı ve biraz da abartılı olduğu düğünlerde narin, zarif, sade, kalabalığın içinde yok olacak gelinlikler yerine kendini gösteren ve bir hacim kaplayan kabarık gelinlikler daha ideal.

Bu yüzden davetli sayısı arttıkça, gelinliğine de kendini daha fazla ifade etme şansı vermelisin. Böylesi düğünlerde rahatlıkla kabarık bir etek, uzun ve hacimli bir kuyruk, ihtişamlı, gösterişli bir duvak tercih edebilirsin.

Prenses Gelinlik Giyen Ünlüler

Dönemin en çok taklit edilen gelinlik modeli Grace Kelly’ninkiydi. Prenses kesime en net örneklerden biri olan model birçok tasarımcı tarafından modernize edildi. Jackie’nin prenses kesim gelinliği ise sadece ihtişamlıydı, hiç taklit edilmedi ama giydiği yıldan beri en ikonik gelinlikler arasında kalmayı başardı.

l5e6ew337hmkk9jp - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Prenses Kesim Gelinlik Modelleri!

Straplez, V yaka, kalp yaka, tül, dantel, taş işlemeli, uzun kollu birbirinden farklı prenses kesim kabarık gelinlik modellerini inceleyip, en beğendiklerini “İlham Panona” eklemeyi unutma!

g0vsv4fpz2su5glc - prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Şimdi Sıra Sende, Haydi Sor!

Yazının sonuna geldiğinde hala prenses gelinlik hakkında aklında cevaplanmamış sorular varsa hemen makalenin altına yorum olarak ekle. Sana en kısa zamanda yardımcı olacağıma söz veriyorum.

Şehrindeki 438 Gelinlik Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (11)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

KH Karamel Hatun

Prenses model gelinlik minyon tipli bayanlar için uygunmudur kısa boylular için uygunmudur

D Düğün.com

Merhaba, Minyon tipli gelin adaylarına prenses kesim yerine boyu daha uzun gösteren A kesim gelinlik modellerini öneriyoruz. Fakat en büyük hayalin prenses kesim gelinlik giymekse yüksek topuklu ayakkabılar ile tercih edebilirsin. Ayrıca saç modelini de tepeden topuz modeli yaptırarak boyunun biraz daha uzun görünmesini sağlayabilirsin.

CA Cansu Akkor

Prenses kesim gelinlik sonradan a kesime çevrilebilir mi?

D Düğün.com

Merhaba Cansu, Prenses kesim gelinlikler bel bölgesinden kabaran bir model, A kesim ise bel bölgesinden ayak ucuna kadar rantılı bir şekilde etekleri açıldığı için aslında benzer gibi görünse de oldukça farklı modellerdir. İyi bir terzi veya gelinliğini aldığın tasarımcı bbu konuda sana yardımcı olabilir. Fakat gelinliğinin kumaşı büyük ölçüde zarar görecektir. En ufak bir hatada ise geri dönülemez bir duruma düşebilirsin. O nedenle ben böyle bir risk almanı tavsiye etmiyorum. fakat yine de gelinlikçine danışabilirsin.

SA Sinem Ay

Prenses model hazır dikilis gelinlerin dantel inceyse eger kalin dantel dikilebilir yerine ? Tesekkuur ederin

EA Elif Aksahin

Merhaba benim boyun 1.68 prenses tipi gelinlik hayalim ve tac takmak istiyorum fakat duak nasil olmali ve sac modelim nasil olmali konusunda karar veremiyorum yardimci olurmusunuz

B Büşra

Merhaba.1.65 boyunda 58 kılo bir bayanım.Belim ince biraz karnım var bacaklarım da ince omuzlarım cok olmasada geniş.Prenses model gelinlik istıyorum nasıl olur sizce yakısır mı bana şimdiden tesekkür ederim.

S Süheyla

Merhaba :) Öncelikle Prenses modeli seçtim terzim dikiyor şuanda lakin kafamda taşlarla ilgili soru işareti kaldı .Ben İri Kristal taşlarla inci boncuğu tercih ettim ve kararsız kaldım v yaka biraz aşağıda dekoltesi şuan acaba Basit Dururmu prenses modeliyle diye Sizden de Öneri Rica Ediyorum Sizce de Basit dururmu ne diyosunuz ?

Aslıhan Özçalik

merhaba ben prenses model gelinlik diktirdim ancak dikimi yapan gelinlikçi benim istediğim gibi dikim yapmamış.bel kısmı biraz aşağıda duruyor sonradan tadilat ile düzeltilebilirmi? birde alt tülünü beğenmedim o tülü de değiştirmem mümkün müdür ? düğünüme çok az kaldı cevaplarsanız sevinirim.

KO Kıymet Oz

Prenses gelinliklerin kabarık durması için içine nasıl bir malzeme kullanılıyor?

AK Asli Kaya

Merhabalar, Ben geliinlik modeli sormak istiyorum belden kabarıklığı çıkan seyyar gelinlik yani altı balık elbise yanlardan kabarık olan modellerin adı nedir?

ÖA Özlem Altay

Merhabalar.Gelinliğim prenses model.Yalnız ben düğün sırasında düşer diye tedirgin oluyorum. Fiziği düzgün biriyim.Düşmemesi için büstiyer giymem şart mı yoksa da ne yapmalıyım.Teşekkürler.

D Düğün.com

Merhaba, gelinliğiniz straplez yaka mı?

CS Cennet Sarıkaya

Benim boyum 1.56 kilom 44.5 üst bedenim biraz iri maalesef (85). A kesim mi yoksa prenses mi uygun olur bir türlü karar veremedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

D Düğün.com

Merhaba Cennet Hanım. Vücut ölçülerinizi bildirirseniz, size daha iyi bir şekilde yardımcı olabiliriz.