Prenses Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:33 dakika

03.01.2024

Gelinliğinin silüetini belirleyecek olan etek kesimidir. Bu yazıda da prenses kesim gelinlik ile ilgili aklına gelebilecek tüm bilgileri bulacak, yazının sonuna geldiğinde istediğinin bu olup olmadığından emin olacaksın! Prenses gelinlik nedir? Çeşitleri nelerdir? Kimler tercih etmeli? Hepsi bu yazıda!

prenses kesim gelinlik

Prenses Kesim Gelinlik Nedir, Nasıl Olur?

“Prenses kesim”, A kesim, düz kesim ve balık kesim gibi, gelinliğin etek ve bel bölgesine yani alt bedenine bağlı olarak tanımlanan gelinlik etek kesimidir.

Kabarık gelinlik ve balo tipi gelinlik olarak da bilinen prenses gelinlik, belden itibaren hacim ve hareket kazanan, kabaran hatta kimi örneklerinde taşan gelinlik modellerine denir.

Bu kesim, belden kabararak basenleri ve kalçayı en iyi şekilde gizler, beli ön plana çıkararak zarifçe vurgular.

Prenses kesimde önemli olan eteğin başlangıç noktasıdır. Aslında ne çok yukarıda ne de çok aşağıda olması önerilir.

Fakat belin inceliğine kalınlığına, bacak boyunun uzunluğuna kısalığına göre etek kesiminin başlangıç noktası yani bel bölgesinin konumu ayarlanabilir.

Prenses Model Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Prenses model kabarık gelinliklerin bel ve etek kesimine göre farklı alternatifleri vardır.

Bel Kesimine Göre Prenses Gelinlik Modelleri

Tam bel prenses gelinlik modelleri eteğin tam olarak belden kesildiği modellerdir.

prenses kesim gelinlik

Düşük bel prenses gelinlik modeli ise eteğin bel ve kalçanın arasında bir yerden kesildiği tasarımlardır.

prenses kesim gelinlik

Etek Kesimine Göre Prenses Gelinlik Modelleri

Tam daire olan etek kesimine sahip kabarık prenses gelinlik modelleri kuyruksuz olarak adlandırılır.

prenses kesim gelinlik

Hafifçe arkaya doğru U yaparak uzanan etek kesimine sahip kabarık gelinlik modellerine ise U kuyruklu prenses gelinlik modelleri denir.

prenses kesim gelinlik

Kuyruklu gelinliklerle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kuyruk Tipleri Nelerdir? Sana Uygun Olanı Hangisi?

Olabildiğince uzun ve tam kuyruklu eteklere sahip tasarımlar ise uzun kuyruklu prenses gelinlik modelleri olarak isimlendirilir.

prenses kesim gelinlik

Şu tasarımlar da ilgini çekebilir: Kuyruklu Gelinlik Modelleri

Prenses Kesim Gelinlikler Kimlere Uygun?

Kabarık prenses model gelinlikler, düğününde prenses edasıyla süzülmek isteyen, gösterişi seven, romantik gelin adayları için uygundur diyebiliriz.,

Prenses etek kesimi olan kabarık model gelinlikler özellikle kalça bölgesini kamufle etmek isteyen gelin adaylarının kurtarıcısı diyebiliriz. Prenses gelinlik kimlere yakışır diye sorarsan; armut vücut tipindeki tüm gelin adaylarına deriz. Bu kesimle kalça bölgeni gizlerken belini vurgulayarak oldukça zarif görüneceğinden emin olabilirsin.

Örneğin; uzun boylular için ne yapılabilir bir bakalım. Uzun boylu gelin adaylarının bacak boyları da uzun olduğu için, etek kesimine tam bel kısmından değil, bir parça daha aşağıdan başlayarak çözüm üretilebilir. Böylece bacak boyu üst bedene göre daha orantılı hale getirilir ve bu tip bir gelinlik için daha doğru bir proporsiyon yakalanmış olur.

prenses kesim gelinlik

Prenses kesim bir gelinlik giymek isteyen, üst bedeni ince ve küçük göğüslü gelin adayları ise göğüslerini dolgun göstermek için drapeli prenses gelinlik modeli tercih edebilirler.

Aynı zamanda kol yapısı ince olan ve bundan hoşlanmayan gelin adayları da takma kol, düşük kol, truvakar kol, karpuz kol gibi kabarık ya da parça kol yardımıyla bu şikayetlerinden kurtulabilir. Böylece zayıflıklarından şikayet etmelerine gerek kalmaz ve hem daha şık hem de bir beden büyük gösterirler.

prenses kesim gelinlik

Peki, belden kabarık gelinlik modellerini giymek için ille de ince belli mi olmak lazım diye soran, bel bölgesi geniş gelin adayları varsa hemen söyleyelim. Elma vücut tipine sahipsen ve hayalinde prenses kesim bir gelinlik giymek varsa, beli V kesim gelinlik modelleri üzerinde, kendi vücut özelliklerine göre ufak dokunuşlar yaptırabilirsin.

Eteğin kesim bölgesini V şeklinde modelize ederek karın bölgeni kamufle edebilirsin. Bask bel de denilen önü V kesimli gelinlik modellerinden seçerek prenses kesim bir gelinlik giyebilirsin.

prenses kesim gelinlik

Vücut tipini tam olarak tanımıyor, hangi forma girdiğine emin olamıyor ve sana uygun gelinlik modeli önerilerini merak ediyorsan, Vücut Tipine Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir? başlıklı yazımızı okumanda fayda var.

Prenses Gelinlikler Hangi Yakalarla Uyumlu?

Prenses kesim kabarık etekler genellikle straplez yaka gelinlik modelleri ile tercih edilir. Gelinliğin belden aşağısı son derece baskın ve kabarık olduğu için yaka modelinde genel olarak sade bir tarzı benimsemen gerekir.

Özellikle drapeli straplez gelinlik modelleri prenses kesim etekli seçenekleriyle en yeni trendler arasında. Prenses kesim straplez yaka ve kalp yaka gelinliklerin, işlemesiz, sade modelleri ünlü tasarımcıların en yeni koleksiyonlarında karşımıza çıkıyor.

prenses kesim gelinlik

Prenses kesim V yaka gelinlikler de özellikle küçük göğüslü gelin adayları için ideal seçeneklerdir.

prenses kesim gelinlik

V yaka gelinliklerle ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: V Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Eğer omuzlarını olduğundan geniş göstermek istiyorsan prenses kesim düşük omuz gelinlikleri tercih edebilirsin.

prenses kesim gelinlik

Şu yazımıza da göz atmak isteyebilirsin: Düşük Omuzlu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Prenses Gelinlik Kumaşları Hangileri?

Prenses kesim gelinlik kumaşları etek tül olmak kaydıyla, üst bedende dantel, saten, ziberlin, organze olarak tercih edilebilir. Prenses kesimler, bele kadar oturan modeller olduğu için üst bedende taş işlemeler de şık duracaktır.

Meraklısı için şu yazımızda gelinlik kumaşlarıyla ilgili her detayı anlattık: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri

Prenses Kesim Gelinlik Giyenler Nasıl İç Çamaşırı Tercih Etmeli?

Gelinlik içine giyilecek çamaşır aslında gelinliğin alt ve üst kesimleriyle ilgilidir. Prenses kesimlerde belinden aşağısı kabarık olacağı için kalçalarını boşu boşuna sıkmana ve tam korse kullanmana gerek yok. Bunun için korsen belinde yani etek kesim yerinde bitebilir.

Seçim yaparken yaka modelini de göz önünde bulundurman gerekse de prenses kabarık gelinlik modelleri için çamaşırlı tam korse yerine straplez ve belde biten yarım korselerden tercih edebilirsin. Sadece beli saran kendinden korseli gelinlik modellerini de tercih edebilirsin.

Şu yazımızda daha fazlasını bulabilirsin: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

Prenses Gelinlik için Duvak Modelleri Neler?

Aklındaki gelinlik modelleri prenses kabarık tasarımlarsa bu gelinliklerle duvak seçimini belirleyecek en önemli şeyin gelinliğin etek kesimi ve uzunluğu olduğunu bilmelisin.

Prenses gelinlik duvak modelleri içinden; tam kuyruklu uzun eteklerde 3 metre ve üzerinde royal tipi duvaklar uygun olacaktır. Hafifçe arkaya doğru U çizerek uzanan eteklerde yine uzun royal ya da katedral tipi duvaklar çok hoş görünür.

Kuyruksuz tam daire şeklindeki eteklerde ise royal ve katedralden daha kısa olan şapel tipi duvakları öneriyoruz.

prenses kesim gelinlik

Tercih edebileceğin duvak modelleriyle ilgili detaylı bilgiyi "Duvak Şekilleri" başlıklı yazımızda bulabilirsin.

Prenses Kesim Gelinlikler Hangi Mekanlarda Giyilir?

Düğün mekanına uygun gelinlik seçimi yaparken göz önünde bulundurman gereken en önemli şey, mekanın büyüklüğü, atmosferidir.

İşte bunları bir arada düşününce prenses kesim gelinlikleri özellikle balo salonlarında evlenecek gelin adaylarına öneriyoruz. Otel düğünlerine, yalı, saray, kasır gibi tarihi mekanlara daha çok yakışacak çok kabarık gelinlik modelleri, ihtişamlı mekanların gelinlikleridir diyebiliriz.

Düğün mekanının büyük, organizasyonun ihtişamlı olduğu düğünlerde kendini gösteren ve bir hacim kaplayan kabarık gelinlikler daha ideal. Bu mekanlarda taşlı prenses gelinlik modellerini tercih edebilirsin.

İster tamamı taşlı kabarık gelinlik modellerini seçebilir istersen de sadece üst kısmı taşlı tasarımlardan giyebilirsin.

Prenses Gelinlik Giyen Ünlüler

Ünlü gelinler arasından prenses gelinlik giyen isimlere de göz atalım.

Ezgi Eyüboğlu Gelinlik Modeli

Tarihi mekan düğünü yapan Ezgi Eyüboğlu’nun kolları dantelli prenses gelinlik modelleri arasından seçtiği bisiklet yaka gelinliği Elie Saab imzası taşıyordu. Eyüboğlu, kollarındaki ve yakasındaki dantel detaylar ve gelinliğin gövdesindeki çiçek aplikelerle de gayet asil duruyordu.

prenses kesim gelinlik

Ünlü isimlerin tercih ettiği gelinlik modellerine göz atmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: Bu Modeller Sana İlham Verecek: Ünlülerin Gelinlikleri

Hatice Şendil Gelinlik Modeli

Oyuncu Hatice Şendil ve meslektaşı Burak Sağyaşar, 5 yıllık birlikteliğin ardından birlikte rol aldıkları dizinin setinde başlayan aşklarını nikah masasına taşımıştı. Şendil'in seçimi askılı prenses gelinlik modelleri arasından tül etekli bir tasarım olmuştu.

prenses kesim gelinlik

Angelababy Gelinlik Modeli

Çinli Süperstar Angelababy, Huang Xiaoming ise 2015 yılında evlendi. Angelababy'in düğününde giydiği ve beş ayda hazırlanan Dior imzalı gelinliğin, 31 milyon Dolar’lık fiyatı ile dünyanın en pahalı gelinliği olmuştu.

prenses kesim gelinlik

Victoria Swarovski Gelinlik Modeli

Dünya kristal devi Swarovski'nin varisi Victoria Swarovski'nin, yatırımcı sevgilisi Werner Mürz ile evlenirken giydiği kristallerle süslü gelinliği en gösterişli ve en güzel prenses gelinlik modelleri arasında diyebiliriz.

Swarovski'nin gelinliğinin 1 milyon Dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı gelinlikleri arasında olduğunu da söyleyelim.

prenses kesim gelinlik

Prenses Kesim Gelinlik Modelleri!

Straplez, V yaka, kalp yaka, tül, dantel, taş işlemeli, uzun kollu... Gelinlik firmalarının birbirinden farklı prenses kesim gelinlik modellerini inceleyip, ilgini çeken modeller için firmalarla iletişime geçebilirsin.

Prenses kesim gelinlik modelleri hakkında tüm detayları ve bu tasarımları bulabileceğin birbirinden iddialı ve profesyonel gelinlik firmalarına yer verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Sen daha detaylı bir araştırma yapmak için tüm şehrindeki gelinlik firmalarını inceleyebilirsin. Prenses model gelinlik fiyatları hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için firmalarla iletişime geçebileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

15 Yorum

Ceren C

Düğün Tarihi: 29.04.2019


Merhaba, Armut tipinde bir vücuda sahibim ve balo tipi bir gelinlik beğendim fakat düğünüm bir kasırda açık havada olacak,mekana abartı kaçar mı? Rahat hareket edebilir miyim bilemiyorum.Yardımcı olabilir misiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Kasırda yapılacak bir düğünde balo tipi bir gelinlik giymek, mekanın ihtişamlı ve nostaljik havasına uyum sağlamak açısından uygun seçim olabilir. Ancak rahat hareket etme konusunda endişeleriniz varsa vintage tarzda A kesim gelinlikleri de düşünebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsiniz: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Gizem Mutlu

Düğün Tarihi: 27.04.2019


ben mekanı otel olan düğünümde prenses model gelinlik tercih ettim. uzun olduğu için çok sıkıntı yarattı. ama bu tarz gelinliğin içinde insan kendini gerçekten prenses gibi hissediyor. şimdi de tekne mekanı olan bir tören daha gerçekleştireceğim. orada da prenses model tercih etmek istiyorum. yalnız bu seferki gelinliğimin yerleri süpürmesini istemiyorum, rahat hareket etmek istiyorum. diz altı fakat prenses tarzı bir gelinlik diye bir model olabilir mi ve bu modelin altına nasıl bir tarlatan tercih etmeliyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Teknede yapılan organizasyonlar için midi boy tasarımlar, rahat hareket etme imkanı sunacağı için uygun seçim olacaktır. Bu modellerle midi gelinlikler için üretilen kısa tarlatanları tercih edebilirsiniz. Size ilham verecek gelinlik modellerini şu galerimizden inceleyebilirsiniz: Kısa Gelinlik Modelleri

Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Şerife Taskin

Düğün Tarihi: 21.04.2019


Merhaba olculerim omuz kismi 105 gogus95 bel 85 kalca 105 hangi kesim gelinlik bana daha uygun ogrenebilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Belirttiğiniz ölçülere göre armut vücut tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu vücut tipine sahip gelin adaylarına önerimiz A kesim ve prenses kesim gelinlikler oluyor. Bu gelinliklerin geniş etek kısmı ile basenlerinizi kamufle edebilir, orantılı bir görünüm yakalayabilirsiniz. Omuzlarınız geniş olduğu için askılı modelleri tercih edebilirsiniz. Armut vücut tipiyle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

  Cevapla

Gamze

Düğün Tarihi: 04.02.2019


Merhaba boyun 1,73 kılo 67 prenses model ve kuyruklu bir gelınlık istiyorum fakat bıraz fazla agır :) bu ağırlığı kaldırabilmem için önereceğiniz ipucu varmı acaba en azından ayakkabı konusunda :)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Kalın topuklu platform gelin ayakkabılarının prenses gelinliği kaldırabilmeniz ve rahat yürüyebilmeniz için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Dolgu topuk gelin ayakkabıları da rahat edebileceğiniz modellerden. Tabii damat adayının boyu, düğün mekanı, mevsim gibi kriterlere de dikkat etmeniz gerekir. Eğer platform topuklu modeller ile müstakbel eşinizden daha uzun olacağınızı düşünüyorsanız, dolgu topuklu spor gelin ayakkabılarını ya da kalın ve kısa topuklu modelleri düşünebilirsiniz. Eski dönemlerde sıklıkla kullanılan ve günümüzdeki vintage popülerliğiyle aramıza katılan yumurta topuk ayakkabılar da gayet güzel durabiliyor. Ayakkabı seçimine dair önerilerimize göz atmak için şu yazımıza da bakabilirsiniz: Gelin Ayakkabısı Alırken Bunlara Dikkat!

  Cevapla

Cennet Sarıkaya

Düğün Tarihi: 16.04.2018


Benim boyum 1.56 kilom 44.5 üst bedenim biraz iri maalesef (85). A kesim mi yoksa prenses mi uygun olur bir türlü karar veremedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Cennet Hanım. Vücut ölçülerinizi bildirirseniz, size daha iyi bir şekilde yardımcı olabiliriz.

  Cevapla

Özlem Altay

Düğün Tarihi: 03.04.2018


Merhabalar.Gelinliğim prenses model.Yalnız ben düğün sırasında düşer diye tedirgin oluyorum. Fiziği düzgün biriyim.Düşmemesi için büstiyer giymem şart mı yoksa da ne yapmalıyım.Teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gelinliğiniz straplez yaka mı?

  Cevapla

Asli Kaya

Düğün Tarihi: 14.11.2017


Merhabalar, Ben geliinlik modeli sormak istiyorum belden kabarıklığı çıkan seyyar gelinlik yani altı balık elbise yanlardan kabarık olan modellerin adı nedir?


Kıymet Oz

Düğün Tarihi: 17.10.2017


Prenses gelinliklerin kabarık durması için içine nasıl bir malzeme kullanılıyor?


Aslıhan Özçalik

Düğün Tarihi: 22.06.2017


merhaba ben prenses model gelinlik diktirdim ancak dikimi yapan gelinlikçi benim istediğim gibi dikim yapmamış.bel kısmı biraz aşağıda duruyor sonradan tadilat ile düzeltilebilirmi? birde alt tülünü beğenmedim o tülü de değiştirmem mümkün müdür ? düğünüme çok az kaldı cevaplarsanız sevinirim.


Süheyla

Düğün Tarihi: 07.03.2017


Merhaba :) Öncelikle Prenses modeli seçtim terzim dikiyor şuanda lakin kafamda taşlarla ilgili soru işareti kaldı .Ben İri Kristal taşlarla inci boncuğu tercih ettim ve kararsız kaldım v yaka biraz aşağıda dekoltesi şuan acaba Basit Dururmu prenses modeliyle diye Sizden de Öneri Rica Ediyorum Sizce de Basit dururmu ne diyosunuz ?


Büşra

Düğün Tarihi: 28.02.2017


Merhaba.1.65 boyunda 58 kılo bir bayanım.Belim ince biraz karnım var bacaklarım da ince omuzlarım cok olmasada geniş.Prenses model gelinlik istıyorum nasıl olur sizce yakısır mı bana şimdiden tesekkür ederim.


Elif Aksahin

Düğün Tarihi: 03.02.2017


Merhaba benim boyun 1.68 prenses tipi gelinlik hayalim ve tac takmak istiyorum fakat duak nasil olmali ve sac modelim nasil olmali konusunda karar veremiyorum yardimci olurmusunuz


Sinem Ay

Düğün Tarihi: 12.01.2017


Prenses model hazır dikilis gelinlerin dantel inceyse eger kalin dantel dikilebilir yerine ? Tesekkuur ederin


Cansu Akkor

Düğün Tarihi: 26.12.2016


Prenses kesim gelinlik sonradan a kesime çevrilebilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Cansu, Prenses kesim gelinlikler bel bölgesinden kabaran bir model, A kesim ise bel bölgesinden ayak ucuna kadar rantılı bir şekilde etekleri açıldığı için aslında benzer gibi görünse de oldukça farklı modellerdir. İyi bir terzi veya gelinliğini aldığın tasarımcı bbu konuda sana yardımcı olabilir. Fakat gelinliğinin kumaşı büyük ölçüde zarar görecektir. En ufak bir hatada ise geri dönülemez bir duruma düşebilirsin. O nedenle ben böyle bir risk almanı tavsiye etmiyorum. fakat yine de gelinlikçine danışabilirsin.

  Cevapla

Karamel Hatun

Düğün Tarihi: 26.12.2016


Prenses model gelinlik minyon tipli bayanlar için uygunmudur kısa boylular için uygunmudur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Minyon tipli gelin adaylarına prenses kesim yerine boyu daha uzun gösteren A kesim gelinlik modellerini öneriyoruz. Fakat en büyük hayalin prenses kesim gelinlik giymekse yüksek topuklu ayakkabılar ile tercih edebilirsin. Ayrıca saç modelini de tepeden topuz modeli yaptırarak boyunun biraz daha uzun görünmesini sağlayabilirsin.

  Cevapla