Balık Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

9:23 dakika

19.08.2020

Balık gelinlik modellerinin ne kadar etkileyici göründüğünü anlatmaya gerek yok herhalde. Ama bu gelinliklerin kimler için uygun olduğundan da bahsetmek gerekir. İddialı gelinlerin tercihi balık kesim gelinlik nasıl olur, çeşitleri nelerdir, kimler balık gelinlik giyebilir gibi birçok sorunun cevabı bu yazıda!

balık gelinlik modelleri

Balık Kesim Gelinlik Nedir, Nasıl Olur?

Gelinlik kesimleri arasında en etkileyici ve iddialı olan tasarımlar balık model gelinliklerdir diyebiliriz. “Balık kesim”, A kesim, prenses kesim ve düz kesim gibi, gelinliğin etek ve bel bölgesine yani alt bedenine bağlı olarak tanımlanan gelinlik etek kesimidir. Bu tasarımlar, vücudu saran dar bir kesime sahiptir ve etek kısmı diz hizasından itibaren genişleyerek iner. Denizkızı ve balık diye iki farklı şekilde ifade edilse de aslında bunlar birbirinin aynısıdır.

Balık kesim gelinliklerin genel özellikleri vücudun siluetini göz alıcı ve iddialı bir şekilde ortaya çıkartmaktır. Bu gelinlikler ile kesim gelinlikler ile yürümek zor olduğundan genellikle balık tarlatanlar ile birlikte kullanılır ve rahat hareket imkanı sağlanır.

Balık Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Balık tipi gelinlik modellerinin etek kesimine göre tam balık ve yarım balık gelinlikler olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Tam Balık Gelinlikler

Tam balık gelinliklerin en belirgin özelliği vücudu dizlere kadar sımsıkı sarmalarıdır. Dize kadar sıkıca tüm vücuda oturan gelinlik, dizlerden sonra denizkızı kuyruğu gibi genişler. Alışılmışın dışında ve etkileyici bir silüet yaratan bu model hatları kum saati formuna soktuğu için olabilecek en iddialı ve zarif gelinlik modelidir diyebiliriz.

balık gelinlik modelleri

Yarım Balık Gelinlikler

Yarım balık gelinlik modelleri ise vücudu dize kadar değil, kalçanın bitişine kadar sımsıkı saran modellerdir. Tam balık gelinliklere göre kullanımı ve hareket etmesi daha kolay bir modeldir. Ayrıca basenleri kamufle etmesi nedeniyle, kalçaları geniş gelin adayları için de ideal seçeneklerdir.

balık gelinlik modelleri

Tam balık ve yarım balık kesim gelinliklerin nasıl bir formu olduğunun üzerinden geçtik. Balık form gelinliklerin en çok tercih edilen türleri arasında sırt dekolteli, uzun kollu, dantelli balık model gibi seçeneklerini de yaygın olarak görebilirsin.

Balık Kesim Gelinlik Modelleri Hangi Vücut Tiplerine Uyar?

Balık model gelinlikler kusursuzluğun sembolü oldukları için ne yazık ki her vücut tipine uygun değildir. Her vücut tipinin kurtarıcısı A kesim gelinliklerin aksine içine girecek bedenlerde bir parça idealizm ararlar. Genel olarak ince yapılı uzun boylu gelin adaylarına uygun olsa da tam ve yarım olmak üzere de vücut tipi tercihinde değişkenlik gösterirler.

Tam balık gelinlikleri tercih etmen için uzun bir boya, ince bir bele, düzgün kalçalara, kalkık bir popoya ihtiyacın olacak. Biraz da cesarete tabii!

Tam balık gelinlik kesimini genel olarak kum saati vücut tipindeki gelin adaylarına öneriyoruz. Bu vücut formu en güzel, en gösterişli, en seksi, en orantılı vücut tipi olarak bilinir. Geniş omuzlara, gösterişli bir göğüs bölgesine, incecik bir bele, göğüs genişliğinde kalçalara işaret eden kum saati tipi şu meşhur 90-60-90 idealizminin temsilcisidir. Ölçüler farklı olabilir ama önemli olan orandır.

gelinlik modelleri balık

İlla 1.75 boy mu lazım diyorsan balık formunda bir gelinlik giymek için uzun bacak boyu gerektiğini belirtebiliriz. Bu modelde doğru silueti yakalamak için 3’te 1 beden, 3’te 2 bacak boyu idealdir. Göğüs ise çok dolgun olmamalıdır.

Önemli olan proporsiyonların dağılımı yani orantılı olması. Balık gelinliklerde kup ve etek, bacak/beden oranına göre kesilmeli.

Eteğin takış yeri aşağıdan olursa bacak boyu bastırılır dolayısıyla uzun bacak gerektirir ama yukarıdan takılırsa kısa bacakları olduğundan biraz daha uzun gösterir. Gövde boyunun bacağa göre daha uzun olduğu durumlarda bacak boyunu uzatmak adına korsajlı balık modeller tercih edilerek göğüs altına doğru çıkılabilir. Bu görüntü estetik olarak değer katar.

balık gelinlik modelleri

Kısa boylu gelin adayları bu modeli tercih edeceklerse genel olarak balık modellerin alt ve üst bölümlerinde aynı tipte kumaşın kullanılması daha doğru olacaktır. Örneğin üst kısmı dantel alt kısmı tül gibi 2 farklı kumaş kullanılırsa kumaş geçişleri boyu keseceğinden daha kısa gösterir.

Yarım balık gelinlik modelleri, tam balık kadar mükemmeliyetçi modeller değildir. Taşıması tam balık kesime göre daha kolay olan yarım balık gelinliklerini özellikle atletik vücut tipine sahip olanlara önersek de orta-uzun boylu, balıketli gelin adayları da bu modeli korse kullanarak tercih edebilir. Çünkü yarım balık, tam balık modellere göre fazlalıkları kamufle eder ve vücuda dengeli bir görünüm sağlar.

Ayrıca kalçadan genişleyen bu tasarımların, geniş basenlerini kamufle etmek isteyen armut vücut tipine sahip gelin adayları tarafından rahatlıkla giyilebileceğini de ekleyelim.

balık gelinlik modelleri

Balık kesim gelinlikleri özellikle kum saati vücut tipine sahip gelin adaylarına öneriyoruz. Sen de vücut tipine göre gelinlik seçimi nasıl yapılır diye merak ediyorsan şu yazımıza bakabilirsin: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Balık Gelinlik Modeline Uygun Kumaşlar Nelerdir?

Balık gelinlik kumaşları için özellikle malzemenin içinde bir miktar likralı olmasını öneriyoruz. Vücudu önemli ölçüde saracağı için hele de tam balık gelinliklerde kumaşın içinde likra olması sana hareket rahatlığı sağlayacaktır. Bu tip gelinlikler için ipek tafta, ipek saten, organze gibi tok kumaşlar kullanılır. Ayrıca tül ve dantelli balık gelinliklerin de yine en çok tercih edilen tasarımlar arasında olduğunu söyleyelim.

balık gelinlik kumaşları

Meraklısı için şu yazımızda gelinlik kumaşlarıyla ilgili her detayı anlattık: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri

Balık Etek Gelinlik İçin Önerilen Duvak Modelleri Hangileri?

İhtişamlı, iddialı ve upuzun kuyruklu balık gelinlik modellerinden giyeceksen ve "Balık gelinlik duvağım da gelinliğim gibi gösterişli olsun, kuyruğumun peşi sıra salınsın" diyorsan şapel veya katedral tipi duvak takabilirsin. Duvağın boyunu gelinliğinin kuyruğunu geçecek şekilde yaptırmanda fayda var.

balık gelinlik duvağı

Fakat gelinlik modelinin hatlarını duvakla kapatmak istemiyorsan parmak uçlarında biten duvakları da tercih edebilirsin.

balık gelinlik duvağı

Kuyruklu tasarımlarla ilgili tüm detaylara göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kuyruk Tipleri Nelerdir? Sana Uygun Olanı Hangisi?

Kısa kuyruklu bir balık gelinlik giyeceksen dirsek hizasında biten duvakları öneriyorum. Zaten son yıllarda gelin adayları gece boyunca rahat etmek için bir uzun bir de kısa duvak takıyor ve uzun duvağı nikahtan sonra çıkartıyor.

balık gelinlik duvağı

Eğer mevsimsel ve mekansal uyumu yakalayabilirsen duvak yerine büyük beyaz bir şapka ya da saç aksesuarı da takabilirsin.

Tercih edebileceğin duvak modelleriyle ilgili detaylı bilgiyi "Duvak Şekilleri" başlıklı yazımızda bulabilirsin.

Balık Etek Gelinlik Modelleri İçin İdeal Yaka Tipleri Neler?

Balık gelinlikler en iyi uyumu askılı ve V yaka ile yakalasa da, bu aslında biraz üst bedene göre değişecek bir tercih olacaktır. Mesela omuzların geniş, göğüslerin küçükse straplez ve ince askılı balık gelinlik senin için daha doğru seçim olacaktır.

ince askılı balık gelinlik

Straplez gelinlik modellerini beğeniyorsan birbirinden şık örneklerini şu galerimizde bulabilirsin: Straplez Yaka Gelinlik Modelleri

Göğüslerin iri ise U ve yaygın yakaya göre V yakayı tercih etmelisin. V yaka gelinliklerin küçük hatta düz göğüslü gelinlerde daha şık göründüğü ve büyük göğüslü kadınların V yaka giyemeyeceğine dair bir ön yargı olsa da gelinlik tasarımcıları büyük göğüslü gelin adayları için de derin V yaka öneriyor.

v yaka balık gelinlik

V yaka ve doğru kuplarla iyi bir görüntü yakalayabilirsin. Derin V yaka diagonal bir efekt vererek, bir göz yanılsaması ile vücudu böleceği için kayık yaka ve U yakaya göre daha estetik bir görüntü yaratır. Bana sorarsan balık gelinliklerde en etkileyici kombinasyonu derin V yakalı uzun kollu balık gelinlik ile yakalayabilirsin.

balık uzun kollu gelinlik

Balık kesimli gelinlik giymeye karar verdin. Peki yaka tipini nasıl seçeceksin? Karar veremiyorsan seni şöyle alalım: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Balık Gelinlikler Hangi Düğün Mekanlarında Giyilir?

Gelinlik mi düğün mekanına göre seçilir, yoksa düğün mekanı mı gelinliğe göre seçilir? Genel kanı elbette gelinlik, düğün mekanına göre seçilir. Fakat hayalindeki gelinlik modelleri balık kesim gibi iddialı tasarımlarsa düğün mekanını gelinliğine göre seçebilirsin.

Eğer düğün organizasyon ihtişam dozu yüksekse, davetli sayısı fazlaysa, mekanın atmosferi görkemliyse gelinliğin bu ortam içinde kendini gösterebilecek hacme ve gösterişe sahip olmalı. Upuzun kuyruklu gelinlik modelleri yalılarda, saray ya da kasırlarda tercih edebilirsin. Hem balık hem kabarık gelinlik modelleri de tarihi mekan ve otel düğünlerinde sıkça tercih çıkıyor. Üst kısmı dar, dizden kabarık balık gelinlik modellerinin bu mekanların ihtişamına ayak uydurması onları vazgeçilmez yapıyor.

Fakat eğer kısa kuyruklu ve sade balık gelinlik modelleri arasından seçimini yapacaksan bu tasarımların daha çok kulüp ve davet alanları için uygun olduğunu belirtelim. İşlemeli ve inci taşlı gibi göz alıcı tasarımlar da bu mekanların gösterişli ambiyansına yakışacaktır.

Kumsal düğünü, tekne düğünü, kır düğünü gibi mekanlarda hareket alanını kısıtlayacağı için balık gelinlik giymeni önermiyoruz. Fakat ısrarla ben hem kır düğünü hem de balık gelinlik istiyorum diyorsan bu mekanlar için en güzel balık gelinlik modelleri ince kumaştan, kısa kuyruklu ve yarım balık tasarımlardır diyebiliriz.

Mekana uygun gelinlik seçimine dair daha fazla tüyo istiyorsan şu videomuza da göz atabilirsin:

Balık gelinlik modellerini en çok tarihi mekan düğünlerine yakıştırıyoruz. Sen de düğün mekanına göre gelinlik seçimine dair önerilerimize göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Balık Kesim Gelinlikle Nasıl Bir İç Çamaşırı Giymeliyim?

İç çamaşırı seçimin tam ya da yarım balık tercihine göre değişecektir. Eğer vücudu kalça bitimine kadar saran ve kalçadan sonra açılan yarım balık giyeceksen, korsen göğüs altından başlayıp kalça sonuna yani gelinliğin eteklerinin genişlediği yere kadar olmalı. Buna göğüs altı etek korse diyebiliriz. Etek korseleri ince kumaşlı bir gelinlikle kullanacaksan, dikişsiz lazer kesim denilen modellerden seçmelisin. Dilersen kendinden korseli gelinlik modellerini de tercih edebilirsin.

Tam balık model bir gelinlik giyeceksen, göğüs altından dize kadar uzanan dikişsiz tam boy tayt korse kullanabilirsin. Böylece gelinlik üzerinde kalıp gibi durur. Tam balık kesim gelinlikle korse kullanmak istemiyorsan, büstiyer kullanmayı da düşünebilirsin. Elbette bu seçimde devreye yaka ve sırt dekoltesi tercihinin de gireceğini hatırlatayım.

Hangi gelinlikle nasıl bir iç çamaşırı kullanılır diye merak ediyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

Balık Gelinlik Giyen Ünlüler Kimler?

Burcu Kara, Bensu Soral, Pelin Karahan gibi ünlü isimlerin de tercihi balık gelinlik modellerinden yana olmuştu. Şimdi dilersen bu isimlerin gelinliklerine de göz atalım

Bensu Soral Gelinlik Modeli

İş adamı Hakan Baş ile Beşiktaş'taki Four Seasons Hotel'de evlenen Bensu Soral düğününde Tuvana Büyükçınar imzalı bir gelinlik giymişti. Derin V yakalı, yarım balık, omuz detaylı bir gelinlik giyen Soral, saç aksesuarı kullanmayı tercih etmişti.

bensu soral gelinlik

Ünlü isimlerin tercih ettiği gelinlik modellerine göz atmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: Bu Modeller Sana İlham Verecek: Ünlülerin Gelinlikleri

Burcu Kara Gelinlik Modeli

Burcu Kara da Soral gibi Tuvana Büyükçınar imzalı yarım balık gelinlik giymişti. Kara'nın hakim yakalı, ipli bishop kol detayı ve göğüs bölgesindeki işlemelerle çok beğenilmişti.

burcu kara gelinlik

Neslihan Atagül Gelinlik Modeli

Oyuncu Neslihan Atagül, kendisi gibi oyuncu sevgilisi Kadir Doğulu ile evlenmiş, düğününde Berta tasarımı yarım balık kesim, işlemeli, göğüs dekolteli bir model tercih etmişti.

neslihan atagül gelinlik

Fahriye Evcen Gelinlik Modeli

Neslihan Atagül’ün gelinliğine benzerliği ile günlerce konuşulan Fahriye Evcen'in gelinliği, Raşit Bağzıbağlı imzalı yarım balık kesim bir modeldi. Uzun bir kuyruğu olan modeli Evcen, gelin tacı ve duvağı ile tamamlamayı tercih etmişti.

fahriye evcen gelinlik

Pelin Karahan Gelinlik Modeli

Pelin Karahan düğününde balık kesim bir gelinlik giymişti. Sade gelin saçı modeli tercih eden ünlü oyuncu saçlarını tepeden sıkı topuz yaptırmış, topuzunun üstünden işlemesiz tülden duvak taktırmıştı.

Pelin Karahan gelinlik

Almeda Abazi Gelinlik Modeli

Tolgahan Sayışman’la dünyaevine giren Almeda Abazi’nin gelinliği tasarımcı Feryal Usta’ya ait balık kesim bir tasarımdı. Fransız dantel ve kristal boncuk süslemeleriyle çok hoş görünen gelinliğin alt kısmı kat kat tüllerden oluşurken, Abazi, görünümünü tamamlamak için uzun tül duvak tercih etmişti.

Pelin Karahan gelinlik

Sana ilham verecek birbirinden şık balık tasarımları şuradan inceleyebilirsin: Balık Gelinlik Modelleri

Yarım Balık Gelinlik Modelleri ve Tam Balık Gelinlik Modelleri

Tam balık ve yarım balık gelinlik modellerini bulabileceğin gelinlik firmaları ve bu firmaların öne çıkan tasarımları da ilgini çekebilir:

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


şebnem sönmez


çağteks gelinlik


ju istanbul


belle mariee


perla modaevi


eftun moda


derya çelebi


sude yağmur

Balık kesim gelinliklerle ilgili bilmen gereken tüm detayları anlattık ve bu gelinlikleri bulabileceğin firmalara yer verdik. Ancak seçeneklerinin bunlarla sınırlı olduğunu düşünme! Daha detaylı araştırma yapmak istiyorsan şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarına göz atabilirsin. İlgini çeken firmalarla, balık model gelinlik fiyatları hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için iletişime geçebileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Sıradaki Makaleler

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlikçi Firmaları

Gelinlikçi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

11 yorum

NK

Nuray Karatlı

29/08/2019

Merhaba bir çözüm buldunuz mu oturma konusunda? Ben de balık gelinlik giyicem de fikir almak istedim. Ne yapacağımı bilmiyorum :(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Likralı kumaşlardan gelinliklerle daha rahat oturabilirsiniz. Yarım balık gelinlikler de yine tam balık modellere göre daha fazla hareket alanı sağlar. Terziniz ya da gelinliğinizi alacağınız modaevinden de çözüm önerisi sunmasını isteyebilirsiniz.


AK

Ali Kurt

04/07/2018

Merhaba,Balık Gelinlik için Önerilen Duvak Modelleri Hangileri? yazısının hemen altındaki gelinliği nereden bulabilirim,yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bahsettiğiniz gelinliğin markası Pronovias'tır. İş ortağımız olan firmaya dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


HK

Halide Koç

24/03/2018

Merhaba, Bende düğünüm için tam balık model gelinlik tercih ettim. Fakat yukarıda ki yorumlarda oldugu gibi bende oturmakta zorlanıyorum . Düğünde bir şekilde ayakta kalabilirim ama beni düşündüren arabaya nasıl bineceğim :( Balık gelinlikle arabaya nasıl oturmak gerekiyor önerileriniz varsa çok sevinirim. Gelinlikçinin önerisi minder yardımıyla yuksek ve yan şekilde oturmak.Düğüne 1 ay kaldığı için ve gelinliği çok begendiğim için değiştirmekte istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.


Z

Zeynep

18/12/2017

Merhaba ben balik gelinlik giyip arkaya cikartilabilen tul yaptirmak istiyorum. Boyle bir sey mumkun mu?


SM

Sevda Molla

20/11/2017

Merhabalar 6 nisan da düğünüm var ve gelinliğime karar vermedim. Balık model istiyorum ama basenlerim var çok istiyorum balık olmasını ama armut tipi vücuda sahipim. Nasıl kumaşlar tercih etmeliyim lütfen yardım eder misiniz. Teşekkürleeerr


A

Ali

01/11/2017

1 65 boylarında olan bir bayan için uygun mudur balık model gelinlikler ? 1 65 boylarında bir bayan için hangi balık modeli önerilir ?


ÜGC

Ülker Göçer Ceyhan

12/07/2017

Merhabalar ben yarım balık gelinlik giyeceğim bir salon birde kor düğünü yapacağız ve topuklu ayakkabı giyeceğim kalın bir topuk. Düğün dansı için ne önerirsinz ben vals düşünmştm ama kalın 13cm topukla olmurmu ve daha az topuk rahat ayakkabı giysem dans için gelinlik çok uzun kalacak kötü görünür mğ teşekkürler


A

Ayşenur

13/04/2017

Merhaba, Benim temmuzda düğünüm var ve hala gelinlikte karar veremedim 1.73 boyum var ve bacak boyum uzun duvağımı ve gelinlik kuyruğunu fazla uzun istiyorum a model mi yoksa balık mı karar veremedim yardımcı olur musunuz düğünüm salonda olacak .


BY

Busra Ycl

31/07/2016

Ben tam balik bi gelinlik diktirdim ve tam da hayalimdeki gbi oldu ama kumasi abraham dedikleri bi satenden diktiler . Kumasn icinde likralik olmadigindan oturamyorum ne yazik ki gec farkettm ne yapabilrim acaba :(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Büşra, Balık gelinlik kullanımı zor bir kesimdir. Daha ziyade poz gelinliği olduğu için gece boyunca ayakta duracak, çok fazla dans etmeyecek gelin adayları için daha uygun olur. Abraham ise oldukça sert bir kumaştır. Fakat şanslısın ki gelinliğin tam hayal ettiğin gibi olmuş, iyi tarafından bakmaya ne dersin? :) Bu konuda sana en doğru çözüm önerisinde gelinlikçin bulunabilir diye düşünüyoruz. En azından oturabileceğin bir hale getirmeye çalışacaktır.

EG

Elif Glr
Büşra hanim bende aynı sorunu yaşıyorum 20 gün sonra dugunum var ne yapicagimi bilemiyorum :( siz ne yaptınız acaba ?


AC

Ayse Cagla

26/07/2016

Merhaba, Ben de yarım balık modeli gelinliği tercih ettim. Boyum kısa olmasına rağmen kum saati bir vücut tipine sahip olduğumdan en düzgün duran gelinlik tipi bu oldu. ancak aşırı sert gibi geldi kumaşı bana, Gelinlikçim de şık durması için bunun gerekli olduğunu beelirtti. Sizin fikriniz nedir bu konuda?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ayşe, Öncelikle yüksek topuklu bir ayakkabı ile boy sorununu çözeceğin için gelinliğinin üzerine muhteşem duracağına eminiz. Evet gelinlikçin haklı balık model biraz poz bir kesim olduğu için kullanımı en zor gelinliklerden biridir. Kesimi üzerinde kalıp gibi tutabilmek için sert kumaşlarla tercih edilir. Kumaş seçiminde içinde belli yüzdelerde yani belki bir parça likra barındıran bir kumaşla hareket alanı biraz daha kolaylaşabilir ama genellikle sert ve kalıp gibi duran bir kesimdir.


GS

Gizem Soydan

13/07/2016

Merhaba, düğünüme kısa bir süre kalmasına karşın hala gelinliğimi seçmiş değilim. Yarım balık model giymek istiyorum fakat denediğim gelinliklerle oturmak imkansız gibi görünüyor. Acaba tüm balık gelinlikler bu şekilde mi oluyor? Bir nebze daha esnek olması için ne yapmamız gerekir. Teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Gizem, Düğüne kısa süre kaldıysa biran önce gelinliğini seçmeni öneririz. Balık model gelinlikler, etek kesimleri arasında rahatlıktan en fazla taviz vermeyi gerektiren modellerdir. İçinde bir parça likra olan bir kumaş belki hareket kısıtını kaldırabilir. Yarım balık gelinlikler de yine tam balık modellere göre daha fazla hareket alanı sağlar. Fakat en doğru yönlendirmeyi ve çözüm önerisini gelinlik terzin ya da gelinliğini alacağın modaevi sunacaktır.