Balık Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

7:27 dakika

09.09.2019

Balık gelinlik modellerinin ne kadar etkileyici göründüğünü anlatmaya gerek yok herhalde. İddialı gelinlerin tercihi olabilecek balık kesim gelinlik nasıl olur, çeşitleri nelerdir, kimler balık gelinlik giyebilir, hangi yakalarla uyumludur gibi birçok sorunun cevabını bulmaya çalışacağız! Yazının sonuna geldiğinde hala soruların varsa yorum olarak ekle, en kısa sürede cevaplayalım.

balık gelinlik modelleri

Balık Kesim Gelinlik Nedir, Nasıl Olur?

Gelinlik kesimleri arasında en etkileyici model olduğunu söyleyerek söze başlayabilirim. Açık söylemek gerekirse bazı balık kesim gelinlikler kusursuzlukla eşit anlama gelebilecek kadar iddialı modellerdir. Öyle ki eğer bir kişilik özelliği olsalardı, kuşkusuz mükemmeliyetçi olurlardı.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Bu kesim gelinlikler denizkızı ve balık diye farklı şekillerde ifade edilse de aslında birbirinin aynısıdır. Balık kesim gelinliklerin genel özellikleri vücudun siluetini göz alıcı ve iddialı bir şekilde ortaya çıkartmak olsa da tam balık ve yarım balık gelinlik olarak ikiye ayrılır.

“Balık kesim”, A kesim, prenses kesim ve düz kesim gibi, gelinliğin etek ve bel bölgesine yani alt bedenine bağlı olarak tanımlanan gelinlik etek kesimidir.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Tam Balık Gelinlikler Nasıldır?

Tam balık gelinliklerin en belirgin özelliği vücudu dizlere kadar sımsıkı sarmalarıdır. Dize kadar sıkıca tüm vücuda oturan gelinlik dizlerden sonra denizkızı kuyruğu gibi genişler. Alışılmışın dışında ve etkileyici bir silüet yaratan bu model hatları kum saati formuna soktuğu için olabilecek en iddialı ve zarif gelinlik modelidir diyebilirim.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Yarım Balık Gelinlikler Nasıldır?

Yarım balık gelinlik modelleri ise vücudu dize kadar değil, kalçanın bitişine kadar sımsıkı saran modellerdir. Tam balık gelinliklere göre kullanımı ve hareket etmesi daha kolay bir modeldir. Vücudun hatlarını yine tüm çekiciliği ile gözler önüne serse de kalçadan sonra aşağı doğru genişler ve hareket alanı sağlar.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Balık Model Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Tam balık ve yarım balık kesim gelinliklerin nasıl bir formu olduğunun üzerinden geçtiğimize göre sıra balık kesim gelinlik çeşitleri arasında en çok tercih edilen modellerden birkaç örnek vermeye geldi.

Balık kesim bir gelinlik giymek konusunda netleşmiş olsan bile nasıl bir model tercih edeceğine olabildiğince çok örnek inceleyerek karar verebilirsin. Sırt dekolteli mi, uzun kollu mu, straplez mi, askılı mı, dantelli balık model mi ? Bakalım hangisini daha çok beğeneceksin.

Balık Model Sırt Dekolteli Gelinlik


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Balık Kesim Uzun Kollu Gelinlik


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Balık Kesim Kuyruklu Gelinlik


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Balık Kesim Askılı Gelinlik


balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Balık Kesim Gelinlik Modelleri Hangi Vücut Tiplerine Uyar?

Balık model gelinlikler başta da dediğim gibi biraz kusursuzluğun sembolü oldukları için ne yazık ki her vücut tipine uygun değildir. Her vücut tipinin kurtarıcısı A kesim gelinliklerin aksine içine girecek bedenlerde bir parça idealizm ararlar. Genel olarak ince yapılı uzun boylu gelin adaylarına uygun olsa da tam ve yarım olmak üzere de vücut tipi tercihinde değişkenlik gösterirler.

Tam Balık Gelinlik Hangi Vücuda Uyar?

Bu modeli tercih etmen için uzun bir boya, ince bir bele, düzgün kalçalara, kalkık bir popoya ihtiyacın olacak. Biraz da cesarete tabii! Çok ideal bir tablo çizdiğimin farkındayım ama bu gelinlik modelinin hakkı böyle verilir desem yeridir.

Tam balık gelinlik kesimini genel olarak kum saati vücut tipindeki gelin adaylarına öneriyorum. Bu vücut formu en güzel, en gösterişli, en seksi, en orantılı vücut tipi olarak bilinir. Geniş omuzlara, gösterişli bir göğüs bölgesine, incecik bir bele, göğüs genişliğinde kalçalara işaret eden kum saati tipi şu meşhur 90-60-90 idealizminin temsilcisidir. Ölçüler farklı olabilir ama önemli olan orandır.

Kısacası kum saati oldukça orantılı bir vücut tipidir. Böyle bir vücuda sahipsen tam balık formunda iddialı bir gelinlik giyebilirsin.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Yarım Balık Gelinlik Hangi Vücuda Uyar?

Yarım balık gelinlik modelleri, tam balık kadar mükemmeliyetçi modeller değildir. Taşıması tam balık kesime göre daha kolay olan yarım balık gelinliklerini özellikle atletik vücut tipine sahip olanlara önersem de orta-uzun boylu, balıketi gelin adayları da bu modeli korse kullanarak tercih edebilir. Çünkü yarım balık, tam balık modellere göre fazlalıkları kamufle eder ve vücuda dengeli bir görünüm sağlar.

Yarım balık modelleri rahatlıkla giyebilecek atletik vücut tipinde genellikle omuzlar geniş, göğüsler küçük, kalçalar dardır. Bel ise çoğu zaman çok belirgin olmayabilir.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

İlla 1.75 Boy mu Lazım?

Açık konuşmak gerekirse balık formunda bir gelinlik giymek için bacak boyu lazım. Bu modelde doğru silueti yakalamak için 3’te 1 beden, 3’te 2 bacak boyu idealdir. Göğüs ise çok dolgun olmamalıdır. Fakat bunun yanı sıra kolay kolay kimse balık giyemez, en az 1.75 cm boy lazım diye de bir şey yok.

Önemli olan proporsiyonların dağılımı yani orantılı olması. Balık gelinliklerde kup ve etek, bacak / beden oranına göre kesilmeli, yani balığın takış yeri çok önemli.

Eteğin takış yeri aşağıdan olursa bacak boyu bastırılır dolayısıyla uzun bacak gerektirir ama yukarıdan takılırsa kısa bacakları olduğundan biraz daha uzun gösterir.

Gövde boyunun bacağa göre daha uzun olduğu durumlarda bacak boyunu uzatmak adına korsajlı balık modeller tercih edilerek göğüs altına doğru çıkılabilir. Bu görüntü estetik olarak değer katar.

Balık Gelinlikle Hangi Kumaşlar Tercih Edilir?

Balık gelinlik kumaşları için özellikle malzemenin içinde bir miktar likra olmasını öneriyorum. Vücudu önemli ölçüde saracağı için hele de tam balık gelinliklerde kumaşın içinde likra olması sana hareket rahatlığı sağlayacaktır. Bu tip gelinlikler için ipek tafta, ipek saten, organze gibi tok kumaşların yanı sıra tül ve dantel de yine önerebileceğim kumaşlar arasında.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Kısa boylu gelin adayları bu modeli tercih edeceklerse genel olarak balık modellerin alt ve üst bölümlerinde aynı tipte kumaşın kullanılması daha doğru olacaktır. Örneğin üst kısmı dantel alt kısmı tül gibi 2 farklı kumaş kullanılırsa kumaş geçişleri boyu keseceğinden daha kısa gösterir.

Balık Gelinlik için Önerilen Duvak Modelleri Hangileri?

İhtişamlı, iddialı ve upuzun kuyruklu bir balık gelinlik giyeceksen, hep uzun bir duvağın hayalini kurduysan, balık gelinlik duvağım da gelinliğim gibi gösterişli olsun, kuyruğumun peşi sıra salınsın diyorsan şapel veya katedral tipi duvak takabilirsin. Duvağın boyunu gelinliğinin kuyruğunu geçecek şekilde yaptırırsan gelinliğinle duvağın bütünlük sağlayacaktır.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Fakat gelinlik modelinin hatlarını duvakla kapatmak istemiyorsan parmak uçlarında biten duvakları da tercih edebilirsin.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Kısa kuyruklu bir balık gelinlik giyeceksen dirsek hizasında biten duvakları öneriyorum. Zaten son yıllarda gelin adayları gece boyunca rahat etmek için bir uzun bir de kısa duvak takıyor ve uzun duvağı nikahtan sonra çıkartıyor.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Eğer mevsimsel ve mekânsal uyumu yakalayabilirsen duvak yerine büyük beyaz bir şapka ya da saç aksesuarı da takabilirsin.


Balık Kesim Gelinlikler için İdeal Yaka Modelleri Neler?

Balık gelinlikler en iyi uyumu askılı ve V yaka ile yakalasa da, bu aslında biraz üst bedene göre değişecek bir tercih olacaktır. Mesela omuzların geniş, göğüslerin küçükse balık kesim straplez gelinlik senin için daha doğru kullanım olacaktır.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Straplez gelinlik modellerini beğeniyorsan birbirinden şık örneklerini şu galerimizde bulabilirsin: Straplez Yaka Gelinlik Modelleri


Göğüslerin iri ise V yakayı kesinlikle U ve yaygın yakaya göre tercih etmelisin. V yaka gelinliklerin küçük hatta düz göğüslü modellerde daha şık göründüğü ve büyük göğüslü kadınların V yaka giyemeyeceğine dair bir ön yargı olsa da gelinlik tasarımcıları büyük göğüslü gelin adayları için de derin V yaka öneriyor.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka ve doğru kuplarla iyi bir görüntü yakalayabilirsin. Derin V yaka diagonal bir efekt vererek, bir göz yanılsaması ile vücudu böleceği için kayık yaka ve U yakaya göre daha estetik bir görüntü yaratır. Bana sorarsan balık gelinliklerde en etkileyici kombinasyonu uzun kollu derin V yaka ile yakalayabilirsin.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Balık Gelinlikler Hangi Düğün Mekanlarında Giyilir?

Gelinlik mi düğün mekanına göre seçilir, yoksa düğün mekanımı gelinliğe göre seçilir? İşte kadim bir soru! Genel kanı elbette gelinlik, düğün mekanına göre seçilir. Fakat biz kadınlar açısından düşünüldüğünde, bizim için en önemli şey ne düğün mekanı, ne davetiye, ne de başka bir şey… Gelinlik! O yüzden hayalindeki gelinliğe göre mekan aramakta özgürsün. Tabii vücut tipine uygun olanı seçmek şartıyla…

Ben son derece gerçekçi ve garantici bir gelin adayıyım diyorsan, mekana göre gelinlik seçme prensibini aklında tutman yeterli. Nedir bu prensip? Gelinliğine düğün mekanında kendini ortaya koyma şansı tanımak. Organizasyonun dozu yüksekse, davetli sayısı fazlaysa, mekanın atmosferi görkemliyse gelinliğin bu ortam içinde kendini gösterebilecek hacme ve ihtişama sahip olmalı.

Eğer upuzun kuyruklu, gösterişli bir balık model tercih edeceksen, düğün mekanının gelinliğini kaldırabilecek hacimde olmasına özen göster. Böyle bir gelinliği yalılarda, saray ya da kasırlarda tercih edebilirsin.

Fakat eğer kısa kuyruklu ve sade balık model gelinlik tercih edeceksen daha çok kulüp ve davet alanları için uygundur.

Kumsal düğünü, tekne düğünü, kır düğünü gibi mekanlarda hareket alanını kısıtlayacağı için balık gelinlik giymeni önermiyorum fakat ısrarla ben hem kır düğünü hem de balık gelinlik istiyorum diyorsan olabildiğince ince kumaşlarla, kısa kuyruklu ve yarım balık tercih etmeni öneriyorum.

Mekana uygun gelinlik seçimine dair daha fazla tüyo istiyorsan şu videomuza da göz atabilirsin:

Balık Kesim Gelinlikle Nasıl Bir İç Çamaşırı Giymeliyim?

İç çamaşırı kullanımın tam ya da yarım balık tercihine göre değişecektir. Eğer vücudu kalça bitimine kadar saran ve kalçadan sonra açılan yarım balık giyeceksen, korsen göğüs altından başlayıp kalça sonuna yani gelinliğin eteklerinin genişlediği yere kadar olmalı. Buna göğüs altı etek korse diyebiliriz. Etek korseleri ince kumaşlı bir gelinlikle kullanacaksan, dikişsiz lazer kesim denilen modellerden seçmelisin.

Tam balık model bir gelinlik giyeceksen, göğüs altından dize kadar uzanan dikişsiz tam boy tayt korse kullanabilirsin. Böylece gelinlik üzerinde kalıp gibi durur. Tam balık kesim gelinlikle korse kullanmak istemiyorsan, büstiyer kullanmayı da düşünebilirsin. Elbette bu seçimde devreye yaka ve sırt dekoltesi tercihinin de gireceğini hatırlatayım.

Balık Gelinlik Giyen Ünlüler Kimler?

Kim Kardashian, Merve Boluğur, Hilary Duff, Pelin Karahan gibi ünlülerin tercih ettiği balık kesim gelinlikleri daha önce de söylediğim gibi taşıması kolay değil. Merve Boluğur, Berta tasarımı gelinliğiyle oldukça şık ve etkileyiciyken, Pelin Karahan’ın tercih ettiği Oscar De La Renta tasarımı gelinlik, o sırada hamile olması sebebiyle doğru bir tercih değildi.

balık kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Balık kesim gelinliklerle ilgili bilmen gereken tüm detayları anlattık. Peki sana uygun gelinlik modelinin hangisi olduğuna karar verebildin mi? Testi çöz, sana en uygun gelinliği söyleyelim:

Gelinlik Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

11 yorum

GS

Gizem Soydan

13/07/2016

Merhaba, düğünüme kısa bir süre kalmasına karşın hala gelinliğimi seçmiş değilim. Yarım balık model giymek istiyorum fakat denediğim gelinliklerle oturmak imkansız gibi görünüyor. Acaba tüm balık gelinlikler bu şekilde mi oluyor? Bir nebze daha esnek olması için ne yapmamız gerekir. Teşekkürler.

D

Düğün.com
Merhaba Gizem, Düğüne kısa süre kaldıysa biran önce gelinliğini seçmeni öneririz. Balık model gelinlikler, etek kesimleri arasında rahatlıktan en fazla taviz vermeyi gerektiren modellerdir. İçinde bir parça likra olan bir kumaş belki hareket kısıtını kaldırabilir. Yarım balık gelinlikler de yine tam balık modellere göre daha fazla hareket alanı sağlar. Fakat en doğru yönlendirmeyi ve çözüm önerisini gelinlik terzin ya da gelinliğini alacağın modaevi sunacaktır.


AC

Ayse Cagla

26/07/2016

Merhaba, Ben de yarım balık modeli gelinliği tercih ettim. Boyum kısa olmasına rağmen kum saati bir vücut tipine sahip olduğumdan en düzgün duran gelinlik tipi bu oldu. ancak aşırı sert gibi geldi kumaşı bana, Gelinlikçim de şık durması için bunun gerekli olduğunu beelirtti. Sizin fikriniz nedir bu konuda?

D

Düğün.com
Merhaba Ayşe, Öncelikle yüksek topuklu bir ayakkabı ile boy sorununu çözeceğin için gelinliğinin üzerine muhteşem duracağına eminiz. Evet gelinlikçin haklı balık model biraz poz bir kesim olduğu için kullanımı en zor gelinliklerden biridir. Kesimi üzerinde kalıp gibi tutabilmek için sert kumaşlarla tercih edilir. Kumaş seçiminde içinde belli yüzdelerde yani belki bir parça likra barındıran bir kumaşla hareket alanı biraz daha kolaylaşabilir ama genellikle sert ve kalıp gibi duran bir kesimdir.


BY

Busra Ycl

30/07/2016

Ben tam balik bi gelinlik diktirdim ve tam da hayalimdeki gbi oldu ama kumasi abraham dedikleri bi satenden diktiler . Kumasn icinde likralik olmadigindan oturamyorum ne yazik ki gec farkettm ne yapabilrim acaba :(

D

Düğün.com
Merhaba Büşra, Balık gelinlik kullanımı zor bir kesimdir. Daha ziyade poz gelinliği olduğu için gece boyunca ayakta duracak, çok fazla dans etmeyecek gelin adayları için daha uygun olur. Abraham ise oldukça sert bir kumaştır. Fakat şanslısın ki gelinliğin tam hayal ettiğin gibi olmuş, iyi tarafından bakmaya ne dersin? :) Bu konuda sana en doğru çözüm önerisinde gelinlikçin bulunabilir diye düşünüyoruz. En azından oturabileceğin bir hale getirmeye çalışacaktır.

EG

Elif Glr
Büşra hanim bende aynı sorunu yaşıyorum 20 gün sonra dugunum var ne yapicagimi bilemiyorum :( siz ne yaptınız acaba ?


A

Ayşenur

13/04/2017

Merhaba, Benim temmuzda düğünüm var ve hala gelinlikte karar veremedim 1.73 boyum var ve bacak boyum uzun duvağımı ve gelinlik kuyruğunu fazla uzun istiyorum a model mi yoksa balık mı karar veremedim yardımcı olur musunuz düğünüm salonda olacak .


ÜGC

Ülker Göçer Ceyhan

12/07/2017

Merhabalar ben yarım balık gelinlik giyeceğim bir salon birde kor düğünü yapacağız ve topuklu ayakkabı giyeceğim kalın bir topuk. Düğün dansı için ne önerirsinz ben vals düşünmştm ama kalın 13cm topukla olmurmu ve daha az topuk rahat ayakkabı giysem dans için gelinlik çok uzun kalacak kötü görünür mğ teşekkürler


A

Ali

01/11/2017

1 65 boylarında olan bir bayan için uygun mudur balık model gelinlikler ? 1 65 boylarında bir bayan için hangi balık modeli önerilir ?


SM

Sevda Molla

20/11/2017

Merhabalar 6 nisan da düğünüm var ve gelinliğime karar vermedim. Balık model istiyorum ama basenlerim var çok istiyorum balık olmasını ama armut tipi vücuda sahipim. Nasıl kumaşlar tercih etmeliyim lütfen yardım eder misiniz. Teşekkürleeerr


Z

Zeynep

18/12/2017

Merhaba ben balik gelinlik giyip arkaya cikartilabilen tul yaptirmak istiyorum. Boyle bir sey mumkun mu?


HK

Halide Koç

24/03/2018

Merhaba, Bende düğünüm için tam balık model gelinlik tercih ettim. Fakat yukarıda ki yorumlarda oldugu gibi bende oturmakta zorlanıyorum . Düğünde bir şekilde ayakta kalabilirim ama beni düşündüren arabaya nasıl bineceğim :( Balık gelinlikle arabaya nasıl oturmak gerekiyor önerileriniz varsa çok sevinirim. Gelinlikçinin önerisi minder yardımıyla yuksek ve yan şekilde oturmak.Düğüne 1 ay kaldığı için ve gelinliği çok begendiğim için değiştirmekte istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.


AK

Ali Kurt

04/07/2018

Merhaba,Balık Gelinlik için Önerilen Duvak Modelleri Hangileri? yazısının hemen altındaki gelinliği nereden bulabilirim,yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar.

D

Düğün.com
Merhaba, bahsettiğiniz gelinliğin markası Pronovias'tır. İş ortağımız olan firmaya dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


NK

Nuray Karatlı

29/08/2019

Merhaba bir çözüm buldunuz mu oturma konusunda? Ben de balık gelinlik giyicem de fikir almak istedim. Ne yapacağımı bilmiyorum :(

D

Düğün.com
Merhaba, Likralı kumaşlardan gelinliklerle daha rahat oturabilirsiniz. Yarım balık gelinlikler de yine tam balık modellere göre daha fazla hareket alanı sağlar. Terziniz ya da gelinliğinizi alacağınız modaevinden de çözüm önerisi sunmasını isteyebilirsiniz.