Tül Gelinlik Modelleri ve Çeşitleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:21 dakika

29.05.2024

Modası hiç geçmiyor! Gelinlik denince ilk olarak akla zarafetin somutlaşmış hali olan tüller geliyor. Tül gelinlikler romantik gelinlerin vazgeçilmezleri. Biz de senin için tül gelinlikleri ve gelin aksesuarlarını anlattık!

tül gelinlik modelleri

Tül Gelinlik Kumaşı

Gelinlik tülü en ince gelinlik kumaşı olarak öne çıkıyor. Tüller sertliğine, gözenek sıklığına, yumuşaklığına, parlaklığına göre çeşitleniyor. Gelinlik tülü çeşitlerini de ipek karışımlı mat tüller ve simli gelinlik tülü şeklinde sayabiliriz.

Etek kısmı ipek tül gelinlikler, daha çok sade, kabarık olmayan tasarımlar olarak öne çıkarken, lurex tül de denilen simli gelinlik tülünün de daha gösterişli modellerde kullanıldığını söyleyebiliriz.

tül gelinlik modelleri

Işıl ışıl simli gelinlik modellerine göz atmak istersen şurayı ziyaret edebilirsin: Simli Gelinlik Modelleri

Tül Gelinlik Modelleri

Tüller, genellikle gelinliğin etek ve kol kısımlarında kullanılıyor. Ancak son dönemlerde öne çıkan üzeri işlemeli hayal tülleri gelinliğin tamamında da görüyoruz.

Gelinlik tülleri, genellikle gelinliğin etek kısmına kabarıklık vermek için kullanılıyor. Örneğin; prenses ya da A kesim bir gelinlik, üst üste kullanılan tüller ile istenilen ölçüde kabarık hale getirilebiliyor. Tabii, az sayıda katla da kabarık olmayan, sade gelinlikler elde etmek mümkün. Kabarık tül etekli tasarımlar daha çok tarihi mekan, otel ve salon düğünlerine uyum sağlarken; uçuş uçuş tül etekli sade tasarımları en çok ilkbahar ve yaz aylarında yapılacak, kır ve sahil düğünlerine yakıştırdığımızı da söylemeden geçmeyelim.

Kolları Tül Gelinlik Modelleri

Tüller gelinliğin sadece etek kısmında kullanılmıyor. Özellikle kollardaki fazlalıkları kamufle etmek isteyen ya da sonbahar-kış aylarında düğün yapacak gelinler, kolları tül gelinlik modellerini de tercih edebiliyor. Tül kol gelinlikler, işlemeli tülden olabildiği gibi sade tasarımlarıyla da oldukça zarif görünüyor.

tül gelinlik modelleri

Sen de seçimini tül kollu gelinlik modelleri arasından yapmak istiyorsan nasıl bir model seçmen gerektiğine mevsime ve düğün mekanına göre karar verebilirsin. Sonbahar ve kış düğünleri için uzun tül kollu gelinlikler veya truvakar kollu modelleri; ilkbahar ve yaz ayları için de tül askılı, düşük tül kollu modelleri tercih edebilirsin.

Gösterişli bir mekanda işlemeli ve simli tüller hoş bir seçim olabilir. Ama sahil ya da kır düğünü gibi daha soft mekanlar için mat tülden olan modelleri düşünebilirsin.

Gelinlik kol modeline karar verirken şu yazımıza göz atmanda fayda var: Gelinlik Kol Modeline Karar Vermen İçin İpuçları

Yakası Tül Gelinlik Modelleri

Yaka kısmında tül kumaşın kullanıldığı gelinlikler özellikle göğüs kısmında illüzyon yaratmak için ideal. Örneğin; göğüslerini olduğundan küçük göstermek için straplez üzerine tül kumaşın kullanıldığı gelinlikleri tercih edebilirsin. Drapeli tüller ile göğüslerini olduğundan büyük gösterebilirsin.

tül gelinlik modelleri

Gelinliğinin yaka modeline karar vermeden önce şu yazımıza göz atabilirsin: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Sırtı Tül Gelinlik Modelleri

Düğününde sırt dekoteli gelinlik giymek istiyorsan sırtı tül gelinlikleri de düşünebilirsin. Bu modeller arasından ister dantelli ister geometrik desenli istersen de sade tülün kullanıldığı tasarımları değerlendirebilirsin.

tül gelinlik modelleri

Sırt dekolteli gelinliklerle ilgili tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsin: Sırt Dekoteli Gelinlikler

Tül Etekli Gelinlik Modelleri

Tül katmanların yoğunluğu, gelinliğinin ne kadar kabarık olduğunu belirliyor. Kabarık tül gelinlik modellerinde, etekleri ağırlaştırmadan kabartmanın yolu ise incecik tüllerden geçer. İyi bir işçilikle eteklerde kullanılan tül kumaşla eteğini istediğin kadar kabartabilirsin.

Eğer düğününde prenses kesim gelinlik giymek istiyorsan etek kısmı sık, katlı tüllerden oluşan tasarımları düşünebilirsin. Bu gelinlikleri tarihi mekan ve otel gibi alanlarda yapılacak düğünler için tercih edebilirsin.

tül gelinlik modelleri

Prenses kesim gelinlikler yerine daha rahat hareket edebileceğin, romantik ve kabarık gelinlikleri araştırıyorsan sana önerimiz, tül etekli A kesim gelinlikler olacak. Bu modellerin geniş basenleri kamufle etmek için uygun olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

tül gelinlik modelleri

Eğer vücuduna güveniyorsan sana önerimiz, tül etekli, balık kesim gelinlikler olacak. Bu gelinlikler ile gösterişli düğün mekanlarında iddialı tarzını ortaya koyabilirsin.

tül gelinlik modelleri

Seçimini sade tül modellerden yapmak istiyorsan 2 ya da 3 kat tül kumaşın kullanıldığı düz kesim gelinlikleri değerlendirebilirsin. Bu tasarımları özellikle kır ve plaj düğünlerine yakıştırdığımızı da söyleyelim.

tül gelinlik modelleri

Peki gelinliğinin etek kesimini nasıl seçeceksin? Şu yazımızda anlattık: Gelinliğinin Siluetini Seç: Gelinlik Etek Kesimi Modelleri!

Hayal Tül Gelinlik Modelleri

En yeni gelinlik trendleri arasında vücutta “dövme etkisi” yaratan hayal tüllü gelinlikler karşımıza çıkıyor. Hayal tül üzerine yapılan işlemeler, dövme gibi görünerek hoş bir illüzyon yaratıyor. Bu kumaşlar gelinliğin kol ve yaka detayını oluşturabildiği gibi tamamında da kullanılabiliyor. Bu kumaştan hazırlanan transparan gelinlik modelleri, son yıllarda ünlü tasarımcıların gelinlik koleksiyonlarında sıkça karşımıza çıkıyor.

İllüzyon yaka da denilen, yakası hayal tülden gelinlikler ile hem şık hem de seksi bir görünüme sahip olabilirsin.

tül gelinlik modelleri

Sırtı hayal tülden tasarımlar ise son dönemlerde özellikle balık kesim gelinliklerde, seksi bir görünüm yaratmak için tercih ediliyor. Sen daha romantik bir seçim yapmak istiyorsan sırt kısmında hayal tül üzerine üç boyutlu aplikelerin kullanıldığı tasarımları değerlendirebilirsin.

tül gelinlik modelleri

İşlemeli hayal tüller, tasarımların kol kısmında da sıkça kullanılıyor. Özellikle kollarındaki fazlalıkları kamufle etmek için illüzyon kollu gelinlikleri tercih edebilirsin.

tül gelinlik modelleri

Birbirinden şık hayal tül gelinliklere göz atmak için şurayı inceleyebilirsin: Hayal Tül Gelinlik Modelleri

Hayal tüller, gelinliğin tamamında da kullanılıyor. Bu kumaşın kullanıldığı transparan gelinlikler, düğün günü seksi bir görünüm yakalamak ve iddialı tarzını ortaya koymak isteyen gelin adaylarının tercihi oluyor!

tül gelinlik modelleri

Transparan gelinlikleri fazla seksi mi buluyorsun? Şu yazımız da ilgini çekebilir: Gelinliğiniz Ne Kadar Seksi Olmalı?

Tül Duvaklar ve Gelin Aksesuarları

Tüller, duvak ve saç aksesuarlarında da sıkça kullanılıyor. Genel olarak yumuşak, küçük gözenekli ve mat tüller duvak, eldiven, gelin ayakkabısı gibi gelin aksesuarlarında karşımıza çıkıyor.

Kolalanarak kullanıldığında verilen şekli muhafaza eden tüller, ister yüzünü örterek istersen gelin topuzunuzu süsleyerek hoş bir vintage hava katabilir. Vualet de denilen nikah şapkalarını tül modellerden seçebilir ve tül eldivenlerle birlikte kullanabilirsin.

tül gelinlik modelleri

İpekli tül kumaştan yapılmış kısa ya da uzun bir duvak da rüzgarla ve adımlarının ritmiyle salınarak sana romantik bir hava katabilir.

tül gelinlik modelleri

Duvak modeline karar verirken şu yazımız işine yarayabilir: Duvak Modeline Nasıl Karar Verilir?

Tüller, gelin ayakkabılarına da zarif ve romantik bir hava katıyor. Ayakkabının önünde küçük bir parça ya da bileğini saran uzun bir bağ… Birçok farklı şekilde karşımıza çıkabilen tül gelin ayakkabısı modelleri ile hoş bir görünüm yakalayabilirsin.

tül gelinlik modelleri

Gelin görüntünü tüllerle nasıl süsleyeceğine karar vermene yardımcı olacak detaylardan bahsettik. Sen de düğün günü tül gelinlik giymek istiyorsan şehrindeki gelinlik firmalarının modellerine göz atabilirsin. İlgini çeken firmalarla iletişime geçip fiyat teklifi alabileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

ışık doğa

Düğün Tarihi: 17.10.2014


kendinizinde ekleyebileceği ufak ayrıntılarla gelinliğinizi unutulmaz hale getirebilirsiniz


gülden sarraf

Düğün Tarihi: 17.10.2014


yaratıcı kullanıldığı zaman gerçekten güzel işler ortaya çıkabiliyor.