Gelin Taçları Arasından Nasıl Seçim Yapılır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:52 dakika

17.01.2024

Gelin saçına hareket katacak gelin tacı hakkında araştırma yapıyorsan sana yardımcı olacak bir yazı hazırladık. En çok tercih edilen gelin aksesuarlarından olan gelin tacı nasıl seçilir? Hangi gelinlikle nasıl gelin tacı takılır? Gelin tacı nereden alınır? Tüm sorularının yanıtları bu yazıda!

gelin tacı

Gelin Tacı Nasıl Seçilir?

Gelin tacını seçerken düğün mekanı, buna bağlı olarak gelinlik ve gelin saçı modeli gibi kriterler belirleyici oluyor. Bunların yanı sıra düğününün konsepti ve gelin adayının tarzı, gelin saç tacı seçiminde önem taşıyor. Dilersen bu kriterlere biraz yakından bakalım:

Düğün Mekanı ve Gelinliğe Göre Gelin Tacı Modelleri

Gelinliğini ve gelin saçını düğün mekanına göre yaptıracağını göz önünde bulundurursak, gelin tacı modelini de bunlardan bağımsız düşünemezdik. Bu kriterlere göre gelin tacını seçerken dikkat etmen gereken, mekanın ve gelinliğin ne kadar ihtişamlıysa bir o kadar gösterişli gelin taçlarını tercih edebilirsin.

Tarihi mekan ve otel düğünleri gibi gösterişli mekanlarda, kabarık ve balık kesim gelinliklerle, prenses gelin tacı modellerini tercih edebilirsin. Büyük ve taşlı gelin tacı modelleri bu mekanlar için uygun seçim olacaktır.

gelin taçları

Havuz başı düğünlerinde ise çok kabarık olmayan, A, düz ve balık kesim gelinlikleri düşünebilirsin. Bu gelinliklerle swarovski taşlı ve incili gelin tacı modelleri ile taşlı gelin saçı bantları tercih edilebilir.

Restoran düğünleri gibi sade organizasyonlarda ise sade gelinliklerle birlikte zarif gelin taçlarını düşünebilirsin. Daha ağır bir seçim yapmak istiyorsan swarovski taşlı gelin tacı, uygun bir seçenek diyebiliriz.

gelin tacı

İncili gelin tacı modellerinin birbirinden şık örneklerini şu galerimizde bulabilirsin: En Güzel İncili Gelin Tacı Örnekleri

Çiçekli gelin tacı modellerinin kır ve plaj düğünleri için uygun gelin saçı aksesuarları olduğunu söyleyebiliriz.

gelin tacı

Sana ilham verecek çiçekli gelin taçlarını şu galerimizden inceleyebilirsin: Çiçekli Gelin Tacı Modelleri

Taçlı Gelin Saçı Modelleri

Gelin saçı modelin de nasıl bir taç kullanabileceğin konusunda fikir verebilir.

Açık, doğal dalgalı saç modellerinin natürel havasına uygun gelin tacı incili ve çiçekli modeller olacaktır.

gelin tacı

Yüksek dağınık topuzlar gibi gösterişli modeller için yine kraliçe gelin taçları, sade topuzlar için de gelin alın tacı modellerini düşünebilirsin.

gelin tacı

Örgülü gelin saçlarına ise en çok çiçekli, incili ve kristal taşlı gelin saçı aksesuarlarını yakıştırıyoruz. Örgülü topuzlarla ince, taşlı taçları ya da çiçekli gelin tacı modellerini düşünebilirsin. Ancak daha Helenistik bir görünüme bürünmek istersen helen gelin tacı modellerini değerlendirebilirsin.

gelin tacı

Şu galerimiz de sana ilham verebilir: Taçlı Gelin Saçı Modelleri

Düğün Konseptine Göre Gelin Tacı Modelleri

Gelin tacını düğün konseptine göre de seçebilirsin. Örneğin; gökkuşağı temalı bir düğünde renkli gelin tacı takabilirsin. Ya da mor temalı bir düğün yapıyorsun diyelim. Bu durumda konseptine uygun olması için mor gelin tacı uygun bir seçim olabilir. Lavanta gelin tacı modelleri de senin için uygun seçeneklerden diyebiliriz.

gelin tacı

Düğün konseptine henüz karar vermediysen şu yazımız sana yardımcı olabilir: Yoksa Siz Hala Düğün Temanızı Seçmediniz mi?

Nikah Tacı Modelleri

Gelin tacı, sadece düğünlerde kullanılan bir aksesuar değil. Sade bir nikah için taç modelleri de bulabilirsin. Nikah taçları, genellikle sade tasarımlı olmalarıyla dikkat çekiyor. Beyaz gelin tacı modelleri ile tüllü gelin tacı en çok tercih edilen nikah taçlarından.

gelin tacı

Nikah taç modellerine göz atmak istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Birbirinden Güzel Nikah Taçları

Tarza Göre Düğün Tacı Modelleri

Romantik, klasik, vintage, bohem… Her tarza uygun düğün tacı çeşitlerini bulabilmen mümkün.

Eğer iddialı bir tarzın varsa ve gösterişli tasarımlardan hoşlanıyorsan, ışıltılı ve yüksek gelin tacı modellerini tercih edebilirsin. Büyük gelin tacı modelleri ile gösterişli dağınık topuzları çok yakıştırdığımızı da söyleyelim.

gelin tacı

Gösterişli tasarımlar bana göre değil diyor ve minimal aksesuarları beğeniyorsan, zarif gelin tacı modellerini düşünebilirsin. Sıkı bir ense topuzu ile sade gelin tacı takabilirsin.

gelin tacı

Nostaljik modellerle ilgilenen gelin adaylarına da vintage gelin tacı modellerini öneriyoruz. İster 1920’leri çağrıştıran ışıltılı aksesuarları istersen Helenistik gelin tacı modelleriyle dilediğin retro görünüme sahip olabilirsin.

gelin tacı

Gelin saçını seçerken sana yardımcı olacak ipuçları arıyorsan şu yazımıza bakabilirsin: Gelin Saçı ve Makyajını Seçmene Yardım Edecek İpuçları

Gelin Tacı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Gelin tacı satın almadan önce fiyatları etkileyen faktörleri de bilmende fayda var. Gelin tacı fiyatları modellerin çeşidi, kullanılan malzeme, nereden aldığın gibi bazı kriterlere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu faktörleri de kısaca anlatalım:

Gelin Tacı Aksesuarları ve Malzemeleri

Gelinliğe ve konsepte göre gelin saçı aksesuarları satın almadan önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri, gelin tacında kullanılan taş ve kullanılan malzemenin kalınlığı oluyor.

İskeleti gümüş gelin tacı modelleri, bakır ya da demirden yapılan taç modellerine göre daha pahalı oluyor. Eğer daha gösterişli ve pahalı bir model istiyorsan gold gelin tacı modellerini de düşünebilirsin.

gelin tacı

Gelin tacını evde de yapabilirsin. Nasıl mı? Şu yazımızda anlattık: Hem Çok Kolay Hem Masrafsız: Pratik Gelin Tacı Yapımı

Eğer taşlı bir model tercih edeceksen, kullanılan taşların da fiyatları etkilediğini söyleyelim. Örneğin; zirkon taşlı gelin taçları, swarovski gelin tacı modellerine kıyasla daha pahalı diyebiliriz. Gerçek incili gelin taç modelleri de bu modellere kıyasla daha yüksek fiyatlı oluyor.

Uygun fiyatlı bir taç istiyorsan, piyasada bulabileceğin boncuklu gelin tacı modelleri, tercihin olabilir.

Satın Alınan Yer

İstanbul Eminönü gelin tacı konusunda gelin adaylarının birçok farklı seçenek bulabileceği mağazaları kapsıyor.

Ayrıca Fatih, Bakırköy, Nişantaşı, Kadıköy gibi gelinlik ve gelin aksesuarı firmalarının sıkça yer aldığı bölgelerde her bütçeye uygun tasarımlara ulaşabileceğini söyleyelim. Fatih ve Bakırköy, daha uygun fiyatlı seçenekleri bulabileceğin bölgeler olarak öne çıksa da Nişantaşı ve Kadıköy mağazalarında farklı ve modern birçok seçenek bulabilirsin.

gelin tacı

Eğer internetten sipariş vermek istersen, online satış sitelerinin indirimli fiyatları da sana kolaylık sağlayabilir.

Üretim Şekli

Gelin taçlarının iki üretim şekli var. Bunlar; hazır, fabrikasyon modeller ile el yapımı gelin tacı modelleri. El yapımı bir gelin tacının, işçilik değeri nedeniyle, seri üretim bir modele kıyasla daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Markası

Piyasadaki her ürün gibi, gelin tacı modellerinin fiyatları da, tacın markasına göre değişiklik gösteriyor. Marka bilinirliği, kullanılan gelin tacı malzemelerinin kalitesi gibi nedenler, marka ürünlerin daha pahalı olmasına neden oluyor. Örneğin; Vakko gelin tacı Eminönü’nden alacağın bir modele kıyasla daha pahalı olacaktır.

gelin tacı

Gelin Taç Modelleri ve Fiyatları

Fiyatları etkileyen kriterlerden sonra gelelim gelin tacı fiyatlarına. Yapma çiçekli gelin tacı modelleri, 200-300 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Eğer seçimini doğal gelin taçlarından yapacaksan, canlı çiçekli gelin tacı satın alabilirsin. Bu noktada fiyatların çiçeğin türüne göre değiştiğini söyleyelim. En çok tercih edilen el yapımı cipso gelin tacı modelleri 400-450 TL’den başlıyor.

Gelin tacının iskeletinde kullanılan malzemenin türü de fiyatları etkiliyor. Gelin alın tacı ya da saçların arasından takılan modeller, tel gövdeye sahip olduğu için uygun fiyatlı oluyor. Ama gümüş gövdeli bir tasarım 1.500-2.000 TL’den başlıyor. gözden çıkarmalısın. Altın gelin taçları içinse fiyatlar 6.000 TL’den başlıyor.

Tabii, gelin tacında kullanılan taşların cinsi de tacın fiyatını değiştiriyor. Boncuklu gelin taçlarında minimum fiyatlar, 250-300 TL arasında değişirken, kristal taşlı ortalama büyüklükte bir gelin tacı için minimum fiyatlar 400-500 TL arasında. Özel tasarım ürünlerde ise bu fiyatın daha da arttığını söyleyebiliriz.

Bütçe planlamanı yaparken şu yazımıza da bakabilirsin: İstanbul Gelin Saçı ve Makyajı Fiyatları

Gelin Tacı Nerede Satılır?

Gelin tacı almanın birçok yolu bulunuyor. Eğer aklında bir model varsa, istediğin materyal ve malzemeye göre modelleri bulabileceğin gelin tacı online satış kanallarına bakabilirsin. Aradığın gelin tacı Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde, el yapımı ürünlerini satan firmalarda da olabilir.

Gelin tacı için İstanbul’da Eminönü’nü ziyaret edebilirsin. Gelin saç aksesuarları Eminönü’nde birçok farklı alternatifiyle gelin adaylarının beğenisine sunuluyor.

Ayrıca, gelin aksesuarı firmalarının da profillerini inceleyebilirsin. Bu firmaların mağazalarını da ziyaret ederek istediğin modeli deneyerek satın alabilirsin. İstersen de beğendiğin modeller için firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

gelin aksesuarı

Gelin taçları ve fiyatları hakkında sana fikir vermesi için anlatacaklarımız bu şekilde. Aklına takılan sorular varsa yorum olarak bırakmayı unutma!

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Seymen Bayraktar

Düğün Tarihi: 16.10.2021


Gelin tacı satan değilde yapan firma arıyorum. Bilginiz varmı diye soracaktım.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, şehrinizdeki gelin aksesuarları firmalarını listeleyebilir, "Özellikler" kısmından "Özel Yapım" filtresini seçerek gelin tacı yapan firmalara ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz...