Vintage Gelinlik: Maziden Gelen Zarafet

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

9:53 dakika

16.08.2022

İlhamını Marilyn Monroe’dan, Audrey Hepburn’den, Grace Kelly’den alan, tozlu sandıklardan çıkan her şeye bayılan ve tarihi bir düğün mekanında evlenecek olan sen nostalji kraliçesi! Bu yazı senin için. Vintage gelinlik modellerini, vintage gelinlik ile nasıl aksesuarlar kullanman gerektiğini, vintage tasarımlar yapan firmaları bu yazıda bulabilirsin!

vintage gelinlik

Vintage Gelinlik Modelleri ile Stilini Yansıt!

Günümüz gelin adaylarının her geçen gün daha fazla kendi stilini, vintage tarzda bulduğunu düşünüyoruz. Elbette ki bunda tüm dünyada gelinlik modasını etkisi altına alan sadeleşme akımının da büyük etkisi var. Bugün başta Jenny Packham, Rosa Clara, Temperley London, Elie Saab olmak üzere dünyaca ünlü pek çok tasarımcı koleksiyonlarında vintage gelinlik modellerine yer veriyor.

Vintage düğün konsepti ile evlenmeyi düşünüyorsan, eminiz ki sen de geçmişin zarif stilini bugüne taşıyan vintage bir gelinlik bakıyorsun. Şık bir vintage damatlık ile tamamlanacak ve tarihten izler taşıyacak böyle bir düğünde giyeceğin gelinliküzerine birlikte kafa yormaya ne dersin?

vintage gelinlik

Vintage Gelinlik Modelleri Nelerdir?

Geçmişte anneanne ve babaannelerimizin çok zevkli olduklarını söylemeliyiz. Açıkçası bugün o dönemkiler kadar zarif gelinliklere rastlamak çok kolay değil. Vintage gelinlikler, danteller, tüller, kendinden işlemeli kumaşlar, fırfırlar, püsküller, şık saç aksesuarları ile sade ama göz alıcı, gösterişli ama aynı zamanda da romantik olunabileceğinin adeta kanıtı gibi.

Dantelli Gelinlik Modeli

Eski gelinlik modelleri arasında dantelin ayrı bir yeri var. Gelinliğin tamamında veya kol, yaka, sırt ya da etek kısmında kendine yer bulan ve zarafetin simgesi olan dantel, geçmişte pek çok dönem gelinliğinde kullanılmış bir kumaş türüdür. Vintage görünümlü gelinliklerde dantel, genellikle gelinliğin tamamında kullanılır. En bilinen ve fiyatı en yüksek olan dantel türü ise Fransız dantelidir. Dantel kumaş hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen makalemize de göz atabilirsin.

Vintage dantel gelinlik özellikle hakim yaka ve uzun kol ile birleştiğinde ortaya çok şık tasarımlar çıkıyor. Ünlü aktris Grace Kelly’nin evlenirken giydiği yakası ve kolları dantelle hazırlanan o muhteşem gelinliği hatırlıyor musun? Sen de Kelly’nin eşsiz gelinliğinin bir benzeri ile büyüleyici görünebilirsin.

vintage gelinlik

Dilersen 'Dantel Gelinlik Modelleri' başlığımızı da ziyaret ederek, konu ile ilgili daha çok fikir sahibi olabilirsin.

Uzun Kollu Gelinlik Modeli

Vintage uzun kollu gelinlik modelleri romantik ve oldukça nostaljik gelinlikler arasında yer alıyor. Şifon, tül, kendinden işlemeli ve elbette düz ipek kumaşların bu etkiyi yaratmakta payı büyük. Özellikle 70’li yılların romantik akımlarından etkileniyorsan, bu tarz modellerden şaşma. Viktoryen tarzda karpuz kol gelinlik modellerini de vintage gelinliklerde en çok karşımıza çıkan kol tipleri arasında sayabiliriz. Bu arada uzun kollu gelinlik modelleri ile en çok bisiklet ve hakim yaka gelinlikleri yakıştırdığımızı da hemen belirtelim.

vintage gelinlik

İşlemeli Gelinlik Modeli

Tarihi mekanda evleniyorsan, kendinden işlemeli gelinlik modellerine göz atmalısın. İçlerinde gerçekten göz alıcı modeller olduğu konusunda seni temin edebiliriz. Tıpkı 60’lı yılların zarif gelinleri gibi sen de kendinden işlemeli bir gelinlik giymeyi tercih edersen zarafetine zarafet katacağına hiç kuşkumuz yok.

vintage gelinlik

Bak burada çok güzel modeller var: Güzellik Ayrıntıda Gizlidir: Omuz Detaylı Gelinlik Modelleri

Püsküllü Gelinlik Modeli

20’li yılların püskül detaylarına gelinliğinde yer vererek, nostaljik bir gelin olabilirsin. Kanto elbiselerine benzeyen ve şık saç aksesuarlarıyla tamamlanan püsküllü gelinlikler uzun, midi ya da mini boy olarak tercih edilebilir. Kısa gelinlik modellerinden giyeceksen, nasıl bir gelin ayakkabısı seçtiğin de önemli hale gelir. Böyle bir gelinliğin altına en çok yumurta topuk, önü bantlı dansçı ayakkabılarını yakıştırdığımızı söylemeliyiz.

vintage gelinlik

Gelinlik firmalarının en şık püsküllü tasarımlarına göz atmak istersen seni şöyle alalım: En Tarz Püsküllü Gelinlik Modelleri

Fırfırlı Gelinlik Modeli

Eski dönem gelinliklerinin bir diğer özelliği de modellerin eteklerinde, kollarında, yakalarında fırfırlar kullanılmasıdır. Etek kısmında kullanılan fırfırlar özellikle A kesim gelinliklere çok yakışıyor. Yakada veya kollarda kullanılan fırfırların sade bir gelinliği bir anda farklı bir havaya soktuğunu da söylemeden geçmeyelim.

vintage gelinlik

Viktorya Gelinlik Modeli

Viktoryen dönemin kıyafetlerinden esinlenerek hazırlanan gelinliklerde kendinden işlemeli kumaşlar, kabarık kollar ve etek kesimleri ile yüksek yakalar ön plandadır. Sen de Viktorya döneminin gösterişli gelinlik modellerinden etkileniyorsan, bu tarz göz alıcı bir model tercih edebilirsin.

vintage gelinlik

Helenistik Gelinlik Modeli

Antik Yunan döneminin sade ama bir o kadar da gösterişli tarzını yansıtan Helen gelinlik modelleri, en çok tek omzu açıkta bırakan tasarımlarda ifadesini buluyor. Eğer sen de dikdörtgen ya da elma vücut tipine sahip bir gelin adayıysan, bacağı açıkta bırakan bu tarz bir gelinlik tercih edebilirsin.

vintage gelinlik

Nostaljik gelinliğinin yanına çok yakışacak damatlıklar için şuraya bakabilirsin: Vintage Damatlık Modelleri

Vintage Gelinlik Seçerken Ünlülerden İlham Al!

Sen de benim gibi eski zamanların efsane aktrislerine hayransan, giydikleri birbirinden zarif kıyafetleri ve kullandıkları aksesuarları izlemekten, filmi kaçırdığın çok olmuştur eminim.

20. yüzyılın en önemli sinema yıldızlarından biri olan Marilyn Monroe, tüm zamanların moda ikonuna dönüşen Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor ile Brigitte Bardot, Ava Gardner gibi Hollywood’un ikonikleşmiş ünlülerinin stillerinden esinlenerek, gelinlikte kendi tarzını bulabilirsin. Şimdi dilersen, kendi düğünleriyle de çok konuşulan Grace Kelly ve Audrey Hepburn’ün o muhteşem gelinliklerine birlikte yakından bakalım.

Grace Kelly Gelinlik Modeli

Hollywood’un en önemli aktrislerinden biri olan, zarafeti ve güzelliğinin yanı sıra Monako Prensi III. Rainier ile olan evliliğiyle de çok konuşulan Grace Kelly, 1956 yılında kilise düğünü ile evlendiğinde üzerinde prenses kesim bu zarif gelinlik vardı.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Pastel pembe tonlu, parlak ipek kumaş ve dantel kullanılarak tasarlanan, hakim yaka, uzun kollu gelinliğin her bir detayında minik inciler yer alıyordu. Ünlü aktris, 30 terzinin 6 hafta boyunca durmadan çalışarak bitirebildiği ve 400 metre kumaş kullanılan gelinliğini, juliet duvak ile tamamlamayı tercih etti. Prensesin gelinliğinin toplam maliyetinin 7 bin 266 dolar olduğu yönünde söylentiler var.

Ünlü isimlerin tercih ettiği gelinlik modellerine göz atmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: Bu Modeller Sana İlham Verecek: Ünlülerin Gelinlikleri

Audrey Hepburn Gelinlik Modeli

Ünlü Hollywood yıldızı Audrey Hepburn güzelliği, kendine has stili, filmlerinde giydiği kıyafetleri ile bir döneme damgasını vurmuş aktrisler arasında. Hepburn ile ifade bulan, kat kat tüller ile kabartılmış, İngilizce’de “tea lenght” olarak geçen bilek boy gelinlikler, dönemin gelinleri tarafından ince ayak bileklerine vurgu yapabilmek için oldukça sık tercih ediliyormuş.

Ünlü yıldız, 1954 yılında Mel Ferrer ile evlendiğinde, aşağıda solda görmüş olduğun, A kesim, hakim yaka, beli fiyonk detaylı bir gelinlik tercih etmişti. Oyuncu, sağdaki gelinliği ise Funny Face adlı filmde giymişti.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Hepburn, sadece dönemini değil, bugünün gelinlerini de çok fazla etkiledi. Can Öz ile 2015 yılında evlenen oyuncu Selma Ergeç de ilhamını Hepburn’den alanlardan. Midi boy, A kesim, straplez yaka gelinliğini, tül bir bolero ve vintage bir saç aksesuarı ile tamamlayan Ergeç, sence de tam bir dönem gelini gibi görünmüyor mu?

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Selma Ergeç'in vintage nikah şapkasını beğendiysen şuraya ilgini çekebilecek bir galerimizi bırakıyoruz: Nostaljik Görünümler İçin En Şık Nikah Şapkası – Vualet Modelleri

Vintage Gelin Ayakkabısı Seçimi Nasıl Olmalı?

Sıra geldi vintage gelinliklerin en önemli tamamlayıcıları olan nostaljik gelin ayakkabılarına. Öncelikle şunu söyleyeyim ki hafif sivri burunlu, küçük sivri ya da yumurta topuk bu tarz ayakkabıların en önemli özelliği rahat olmaları.

El işçiliğinin ön planda olduğu, dantel, kadife, saten, rugan gibi farklı malzemeler kullanılarak tasarlanan vintage görünümlü ayakkabılar arasında önü açık ya da kapalı modeller bulunuyor. Geçmiş yılların zarafetini yansıtan bu şık ayakkabıların, önü bantlı, taşlı, kurdeleli, inci boncuklu olmak üzere pek çok farklı çeşidi de var.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Diğer Vintage Gelin Aksesuarları Nelerdir?

Vintage gelinlikleri en iyi tamamlayan aksesuarların başında uzun ya da kısa eldivenler, şapkalar, kafes duvaklar, inci kolyeler, minik gelin çantaları ve fırfırlı şemsiyeler geliyor.

Eğer sen de gelinliğini şapka ile tamamlamak istiyor ya da kafes duvak takmayı planlıyorsan aşağıdaki görsellerden esinlenebilirsin. Ayrıca bilekte ya da dirsekte biten eldivenlerin vintage gelinliklere ayrı bir nostaljik hava kattığını bilmelisin.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Şu tasarımlar da ilgini çekebilir: Şapkalı Gelinlik Modelleri

Gelinlik ile Uyumlu Vintage Gelin Saçı

Kusursuz bukleler, vintage gelin saç modelleri arasında hiç şüphe yok ki en dikkat çekici detay. Bu zarif buklelerin özellikle taşlı gelin saç tokası, ışıltılı saç bantları ve alınlıklar ile tamamlandığını görüyoruz. Kafes duvaklar da dönem gelinlerinin sıkça kullandıkları aksesuarlar arasında yer alıyor. Eğer böyle bir duvak takılacaksa, gevşek topuz modelleri tercih edilebilir. Ayrıca Grace Kelly gibi sen de juliet duvak kullanabilir, hoş bir nostaljik gelin saçına sahip olabilirsin.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

İlham verici modeller için şuraya bakabilirsin: Retro Gelin Saçı Modelleri

Vintage Gelin Makyajı

Eski zaman gelinlerinin kullandıkları en önemli makyaj malzemeleri arasında eyeliner ve kırmızı rujlar geliyor. Özellikle dişiliğin simgesi olan kırmızı rujun tonunu cilt rengine göre belirlemelisin. Esmerler bordo tonlarda, kumrallar kan kırmızısı, sarışınlara ise nar çiçeğine yakın kırmızı ruj kullanabilir. Allığı da fazla abartıya kaçmadan, pembe tonlarda uygulamanı tavsiye ediyoruz.

Vintage Gelin Makyajı

Vintage ile Retro Gelinlik Arasında Ne Fark Var?

Vintage gelinlik, özellikle 50’li ve 60’lı yılların modasını yansıtan, antika kadar eski olmamakla birlikte son 100 yıllık geçmişi olan gelinlikleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Retro gelinlik ise vintage görünümlü ancak yeni olan gelinliklere denir. Yani vintage gerçekten eski gelinlikleri ifade ederken, retro ise eskinin izlerini taşıyan, ancak günümüzde tasarlanmış gelinlikleri anlatmak için kullanılır.

Retro Gelinlik Modelleri Hangi Özelliklere Sahiptir?

Özellikle 1950’li, 60’lı ve 70’li yıllardan ilhamını alan retro gelinlikler, vintage gelinliklerin bir çeşit bugünkü yorumu aslında. 50’li yılların modasını yansıtan, boyu bilekte biten gelinlikleri, en belirgin retro gelinlikler olarak düşünebiliriz. Ayrıca 70’lerin hippi gelinliklerinin tarzını yansıtan düz kesim, tül ve ipek şifon kumaş kullanılarak tasarlanan gelinlikler de en sık rastlanan diğer retro gelinlik modelleri arasında. Retro gelinliklerin danteller, püsküller, tüyler ile zenginleştirildiğini, inci kolye, işlemeli saç bandı, kafes duvak, eldiven gibi aksesuarlar ile de tamamlanarak, zamanın ruhunu çok daha iyi yansıttığını unutmamalısın.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Tüy detaylı tasarımlar ilgini çekiyorsa şuradaki gelinliklere de göz atabilirsin: Tüylü Gelinlik Modelleri

Vintage Gelinlik Nereden Alınır?

Gelelim işin en can alıcı kısmına. Bu gelinliklere nasıl sahip olacaksın? Şanslıysan, anneanne ya da babaannenden sana vintage bir gelinlik kalmış olabilir. Eğer sandıktan çıkan böyle bir gelinliğin varsa, üzerinde birkaç küçük dokunuşla ve anlattığım aksesuarlarla şahane bir gelin olabilirsin. Böyle bir imkanın yoksa retro gelinlikler satan butik mağazaları ziyaret edebilirsin. Biz senin için bazı firmaları buraya bırakıyoruz.


Madame Amour

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan Madame Amour, eski zaman gelinlik modelleri arayan gelin adaylarını butiğine bekliyor. Özel dikim ve kiralama hizmeti sunan firmanın özellikle yırtmaçlı ve fırfır detaylı gelinlikleri çok hoş görünüyor.

 Madame Amour

İstanbul gelinlik fiyatlarıyla ilgili daha fazla ayrıntı için şu yazımıza göz atmanda fayda var: İstanbul’da Gelinlik Fiyatlarını Araştırdık!


Çağrı Şengül & Serdar Yüzer Couture

Dantelli, işlemeli ve tül detaylı gelinlikleriyle dikkat çeken Çağrı Şengül & Serdar Yüzer Couture, Konak'ta hizmet veriyor. Sen de aşık olacağın vintage gelinliği Çağrı Şengül & Serdar Yüzer Couture’ün hazırladığı gelinlikler arasında bulabilirsin. Eğer etekleri hareketli olan bir gelinlik arıyorsan, model üzerindeki gelinliği denenecek gelinlikler listene ekleyebilirsin.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Vintage gelinlik modellerine bakıyorsan nostaljik şarkılara da meraklı olabilirsin. Bu listeye göz at: Yılların Eskitemediği Nostaljik Düğün Giriş Müzikleri


Miry May Bridal

Modern, klasik ve vintage gelinlik modelleriyle öne çıkan ve Maltepe gelinlik firmaları arasında yer alan Miry May Bridal'da dantel ve tül kumaşın zarif uyumunun görüldüğü tasarımlarıyla eski moda gelinlikleri andıran birbirinden şık modelleri firmada bulabilirsin.

Miry May Bridal


Nurcan Ege Wedding Dress

Özellikle helenistik gelinlik modellerinin ağırlıkta olduğu vintage tasarımlarıyla dikkat çeken, Kadıköy gelinlik markalarından biri olan Nurcan Ege Wedding Dress'te bohem tarzı gelinlikler de öne çıkıyor. Hazır modellerin yanı sıra özel dikim hizmeti de veren modaevinde bolero, duvak, eldiven, gelin buketi, gelin kesesi gibi aksesuarlarınızı da aynı yerden temin edebilirsin.

 egenur modaevi

Modaeviyle ilgili daha fazla detay için şu yazımıza göz atabilirsiniz: Tecrübeli Ellerden Çıkan Modern Gelinlikler İçin: Egenur Modaevi!


Bridelymade

Samimi, sıcak ve profesyonel bir ekiple Şişli’de hizmet veren Bridelymade, özellikle vintage tarz ve bohem gelinlik modelleri ile öne çıkan bir firma. Eğer bohem esintileri taşıyan retro gelinlik modellerine göz atmak istersen mutlaka Bridelymade ile iletişime geçmelisin.


İğne İplik Moda Nişantaşı

İğne İplik Moda Nişantaşı, gelin adaylarını da hayal ettikleri gelinliklere kavuşturmak için İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan mağazasında hizmet veriyor. Özellikle romantik koleksiyonuyla dikkat çeken firma, farklı tasarım arayanlar için adeta biçilmiş kaftan.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet


Hülya Kılıçoğlu Wedding

Özellikle dantelli ve prenses gelinlik modelleri ile öne çıkan Hülya Kılıçoğlu Wedding, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alıyor. Hayallerindeki vintage gelinlik için mutlaka firmayla iletişime geçmeni tavsiye ediyoruz.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet


Gülay Şengün Modaevi

Gelin adaylarına Beylikdüzü'nde hizmet veren Gülay Şengün Modaevi, özellikle brokarlar, ipeksi tüller ve dantellerle dikkat çekici tasarımlara imza atıyor. Pek çok vintage gelinlik modeli bulabileceğin firmadan senin için seçtiğim gelinlik güpür detaylı bir tasarım. Kendinden işlemeli kumaşı ile oldukça zarif görünen gelinlik ile şık bir saç aksesuarı kullanarak vintage tarzını tamamlayabilirsin. Firmanın kiralama seçeneği sunduğunu da belirtmemizde fayda var. Farklı gelinlik modellerini incelemek için de hemen tıkla!

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Bol dantelli, püsküllü, nostalji dozu yüksek bir yazının sonuna geldik. Senin için hayallerindeki vintage gelinlik modellerini bulabileceğin birbirinden iddialı firmaları listeledik. Daha detaylı bir araştırma yapmak istiyorsan diğer İstanbul gelinlik firmalarını da inceleyebilirsin. Dikkatini çeken firmalarla iletişime geçmeyi ve randevu talep etmeyi sakın ihmal etme!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

Berna

Düğün Tarihi: 22.02.2015


pek olmamış aslında


emel

Düğün Tarihi: 17.10.2014


ne varsa eskilerde var valla


pelin

Düğün Tarihi: 12.12.2012


Keşke annem gelinliğini saklasaymış, biraz düzeltmeyle harika bir vintage gelinlik olurdu:)