Vintage Gelinlik: Maziden Gelen Zarafet

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

8:03 dakika

30.10.2019

İlhamını Marilyn Monroe’dan, Audrey Hepburn’den, Grace Kelly’den alan, tozlu sandıklardan çıkan her şeye bayılan ve tarihi bir düğün mekanında evlenecek olan sen nostalji kraliçesi! Bu yazı senin için. Vintage gelinlik modellerini, retro gelinlik ile arasındaki farkları, vintage gelinlik ile nasıl aksesuarlar kullanman gerektiğini, vintage tasarımlar yapan gelinlik firmalarını nerede bulabileceğini incelediğim bu yazıyı okumak için sabırsızlandığını biliyorum. Öyleyse seni daha fazla meraklandırmadan sadede geçiyorum:

Vintage Gelinlik Modelleri ile Stilini Yansıt!

Günümüz gelin adaylarının her geçen gün daha fazla kendi stilini, vintage tarzda bulduğunu düşünüyorum. Elbette ki bunda tüm dünyada gelinlik modasını etkisi altına alan sadeleşme akımının da büyük etkisi var. Bugün başta Jenny Packham, Rosa Clara, Temperley London, Elie Saab olmak üzere dünyaca ünlü pek çok tasarımcı koleksiyonlarında vintage gelinlik modellerine yer veriyor.

Vintage düğün konsepti ile evlenmeyi düşünüyorsan, sen de eminim geçmişin zarif stilini bugüne taşıyan vintage bir gelinlik bakıyorsun. Şık bir vintage damatlık ile tamamlanacak ve tarihten izler taşıyacak böyle bir düğünde giyeceğin gelinlik üzerine birlikte kafa yormaya ne dersin?

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Vintage Gelinlik Modelleri Nelerdir?

Geçmişte anneanne ve babaannelerimizin çok zevkli olduklarını söylemeliyim. Açıkçası bugün o dönemkiler kadar zarif gelinliklere rastlamak çok kolay değil. Vintage gelinlikler, danteller, tüller, kendinden işlemeli kumaşlar, fırfırlar, püsküller, şık saç aksesuarları ile sade ama göz alıcı, gösterişli ama aynı zamanda da romantik olunabileceğinin adeta kanıtı gibi.

Dantelli Gelinlik Modeli

Eski gelinlik modelleri arasında dantelin ayrı bir yeri var. Gelinliğin tamamında veya kol, yaka, sırt ya da etek kısmında kendine yer bulan ve zarafetin simgesi olan dantel, geçmişte pek çok dönem gelinliğinde kullanılmış bir kumaş türüdür. Vintage görünümlü gelinliklerde dantel, genellikle gelinliğin tamamında kullanılır. En bilinen ve fiyatı en yüksek olan dantel türü ise Fransız dantelidir. Dantel kumaş hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen makalemize de göz atabilirsin.

Vintage dantel gelinlik özellikle hakim yaka ve uzun kol ile birleştiğinde ortaya çok şık tasarımlar çıkıyor. Ünlü aktris Grace Kelly’nin evlenirken giydiği yakası ve kolları dantelle hazırlanan o muhteşem gelinliği hatırlıyor musun? Sen de Kelly’nin eşsiz gelinliğinin bir benzeri ile büyüleyici görünebilirsin.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Dilersen 'Dantel Gelinlik Modelleri' başlıklı galerimizi de ziyaret ederek, konu ile ilgili daha çok fikir sahibi olabilirsin.

Uzun Kollu Gelinlik Modeli

Vintage uzun kollu gelinlik modelleri romantik ve oldukça nostaljik gelinlikler arasında yer alıyor. Şifon, tül, kendinden işlemeli ve elbette düz ipek kumaşların bu etkiyi yaratmakta payı büyük. Özellikle 70’li yılların romantik akımlarından etkileniyorsan, bu tarz modellerden şaşma derim. Bu arada uzun kollu gelinlik modelleri ile en çok bisiklet ve hakim yaka gelinlikleri yakıştırdığımı da hemen belirtmeliyim.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

İşlemeli Gelinlik Modeli

Tarihi mekanda evleniyorsan, kendinden işlemeli gelinlik modellerine göz atmalısın. İçlerinde gerçekten göz alıcı modeller olduğu konusunda seni temin ederim. Tıpkı 60’lı yılların zarif gelinleri gibi sen de kendinden işlemeli bir gelinlik giymeyi tercih edersen zarafetine zarafet katacağına hiç kuşkum yok.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Bak burada çok güzel modeller var: Güzellik Ayrıntıda Gizlidir: Omuz Detaylı Gelinlik Modelleri

Püsküllü Gelinlik Modeli

20’li yılların püskül detaylarına gelinliğinde yer vererek, nostaljik bir gelin olabilirsin. Kanto elbiselerine benzeyen ve şık saç aksesuarlarıyla tamamlanan püsküllü gelinlikler uzun, midi ya da mini boy olarak tercih edilebilir. Kısa gelinlik modellerinden giyeceksen, nasıl bir gelin ayakkabısı seçtiğin de önemli hale gelir. Böyle bir gelinliğin altına en çok yumurta topuk, önü bantlı dansçı ayakkabılarını yakıştırdığımı söylemeliyim.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Sen de elbiseyi andıran gelinlik modellerine göz atmak istersen şu galerimize bakabilirsin: En Şık Elbise Gelinlik Modelleri

Fırfırlı Gelinlik Modeli

Eski dönem gelinliklerinin bir diğer özelliği de modellerin eteklerinde, kollarında, yakalarında fırfırlar kullanılmasıdır. Etek kısmında kullanılan fırfırlar özellikle A kesim gelinliklere çok yakışıyor. Yakada veya kollarda kullanılan fırfırların sade bir gelinliği bir anda farklı bir havaya soktuğunu da söylemeden geçmeyelim.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Viktorya Gelinlik Modeli

Viktoryen dönemin kıyafetlerinden esinlenerek hazırlanan gelinliklerde kendinden işlemeli kumaşlar, kabarık kollar ve etek kesimleri ile yüksek yakalar ön plandadır. Sen de Viktorya döneminin gösterişli gelinlik modellerinden etkileniyorsan, bu tarz göz alıcı bir model tercih edebilirsin.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Vintage gelinlik giyeceksen nostaljik bir giriş yapmalısın. Bu şarkılara göz at: Yılların Eskitemediği Nostaljik Düğün Giriş Müzikleri

Helenistik Gelinlik Modeli

Antik Yunan döneminin sade ama bir o kadar da gösterişli tarzını yansıtan Helen gelinlik modelleri, en çok tek omzu açıkta bırakan tasarımlarda ifadesini buluyor. Eğer sen de dikdörtgen ya da elma vücut tipine sahip bir gelin adayıysan, bacağı açıkta bırakan bu tarz bir gelinlik tercih edebilirsin.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Nostaljik gelinliğinin yanına çok yakışacak damatlıklar için şu galerimize göz atabilirsin: Vintage Damatlık Modelleri

Vintage Gelinlik Seçerken Ünlülerden İlham Al!

Sen de benim gibi eski zamanların efsane aktrislerine hayransan, giydikleri birbirinden zarif kıyafetleri ve kullandıkları aksesuarları izlemekten, filmi kaçırdığın çok olmuştur eminim. 20. yüzyılın en önemli sinema yıldızlarından biri olan Marilyn Monroe, tüm zamanların moda ikonuna dönüşen Audrey Hepburn, menekşe gözleriyle erkeklerin gönlünü fetheden Elizabeth Taylor ile Brigitte Bardot, Ava Gardner gibi Hollywood’un ikonikleşmiş ünlülerinin stillerinden esinlenerek, gelinlikte kendi tarzını bulabilirsin. Şimdi dilersen, kendi düğünleriyle de çok konuşulan Grace Kelly ve Audrey Hepburn’ün o muhteşem gelinliklerine birlikte yakından bakalım.

Grace Kelly Gelinlik Modeli

Hollywood’un en önemli aktrislerinden biri olan, zarafeti ve güzelliğinin yanı sıra Monako Prensi III. Rainier ile olan evliliğiyle de çok konuşulan Grace Kelly, 1956 yılında kilise düğünü ile evlendiğinde üzerinde prenses kesim bu zarif gelinlik vardı.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Pastel pembe tonlu, parlak ipek kumaş ve dantel kullanılarak tasarlanan, hakim yaka, uzun kollu gelinliğin her bir detayında minik inciler yer alıyordu. Ünlü aktris, 30 terzinin 6 hafta boyunca durmadan çalışarak bitirebildiği ve 400 metre kumaş kullanılan gelinliğini, juliet duvak ile tamamlamayı tercih etti. Prensesin gelinliğinin toplam maliyetinin 7 bin 266 dolar olduğu yönünde söylentiler var. Tüm zamanların en çok konuşulan gelinlikleri arasına giren bu model, prensesin ölümünden sonra da pek çok tasarımcıya ve gelinlik markasına ilham kaynağı oldu. Ünlü gelinlik markası Rosa Clara 2012 koleksiyonunda Kelly’nin gelinliğinin birebir aynısını hazırladığı aşağıdaki modele yer vermişti.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Kelly’nin gelinliğinden esinlenenler arasında Kate Middleton da var. Middleton da tıpkı Kelly gibi, kolları ve yakası Fransız dantelinden tasarlanmış, prenses kesim, şık bir gelinlik tercih etti. Onun gelinliği de bir prensese yakışır şekilde uzun kuyruğa ve duvağa sahipti.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Audrey Hepburn Gelinlik Modeli

Ünlü Hollywood yıldızı Audrey Hepburn güzelliği, kendine has stili, filmlerinde giydiği kıyafetleri ile bir döneme damgasını vurmuş aktrisler arasında. Hepburn ile ifade bulan, kat kat tüller ile kabartılmış, İngilizce’de “tea lenght” olarak geçen bilek boy gelinlikler, dönemin gelinleri tarafından ince ayak bileklerine vurgu yapabilmek için oldukça sık tercih ediliyormuş. Ünlü yıldız, 1954 yılında Mel Ferrer ile evlendiğinde, aşağıda solda görmüş olduğun, A kesim, hakim yaka, beli fiyonk detaylı bir gelinlik tercih etmişti. Oyuncu, sağdaki gelinliği ise Funny Face adlı filmde giymişti.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Hepburn, sadece dönemini değil, bugünün gelinlerini de çok fazla etkiledi. Can Öz ile 2015 yılında evlenen oyuncu Selma Ergeç de ilhamını Hepburn’den alanlardan. Midi boy, A kesim, straplez yaka gelinliğini, tül bir bolero ve vintage bir saç aksesuarı ile tamamlayan Ergeç, sence de tam bir dönem gelini gibi görünmüyor mu?

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Selma Ergeç'in vintage nikah şapkasını beğendiysen şuraya ilgini çekebilecek bir galerimizi bırakıyoruz: Nostaljik Görünümler İçin En Şık Nikah Şapkası – Vualet Modelleri

Vintage Gelin Ayakkabısı Seçimi Nasıl Olmalı?

Sıra geldi vintage gelinliklerin en önemli tamamlayıcıları olan nostaljik gelin ayakkabılarına. Öncelikle şunu söyleyeyim ki hafif sivri burunlu, küçük sivri ya da yumurta topuk bu tarz ayakkabıların en önemli özelliği rahat olmaları. El işçiliğinin ön planda olduğu, dantel, kadife, saten, rugan gibi farklı malzemeler kullanılarak tasarlanan vintage görünümlü ayakkabılar arasında önü açık ya da kapalı modeller bulunuyor. Geçmiş yılların zarafetini yansıtan bu şık ayakkabıların, önü bantlı, taşlı, kurdeleli, inci boncuklu olmak üzere pek çok farklı çeşidi de var.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Diğer Vintage Gelin Aksesuarları Nelerdir?

Vintage gelinlikleri en iyi tamamlayan aksesuarların başında uzun ya da kısa eldivenler, şapkalar, kafes duvaklar, inci kolyeler, minik gelin çantaları ve fırfırlı şemsiyeler geliyor. Eğer sen de gelinliğini şapka ile tamamlamak istiyor ya da kafes duvak takmayı planlıyorsan aşağıdaki görsellerden esinlenebilirsin. Ayrıca bilekte ya da dirsekte biten eldivenlerin vintage gelinliklere ayrı bir nostaljik hava kattığını bilmelisin.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Gelinlik ile Uyumlu Vintage Gelin Saçı

Kusursuz bukleler, vintage gelin saç modelleri arasında hiç şüphe yok ki en dikkat çekici detay. Bu zarif buklelerin özellikle taşlı gelin saç tokası, ışıltılı saç bantları ve alınlıklar ile tamamlandığını görüyoruz. Kafes duvaklar da dönem gelinlerinin sıkça kullandıkları aksesuarlar arasında yer alıyor. Eğer böyle bir duvak takılacaksa, gevşek topuz modelleri tercih edilebilir. Ayrıca Grace Kelly gibi sen de juliet duvak kullanabilir, hoş bir nostaljik gelin saçına sahip olabilirsin.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Vintage Gelin Makyajı

Eski zaman gelinlerinin kullandıkları en önemli makyaj malzemeleri arasında eyeliner ve kırmızı rujlar geliyor. Özellikle dişiliğin simgesi olan kırmızı rujun tonunu cilt rengine göre belirlemelisin. Esmerler bordo tonlarda, kumrallar kan kırmızısı, sarışınlara ise nar çiçeğine yakın kırmızı ruj kullanabilir. Allığı da fazla abartıya kaçmadan, pembe tonlarda uygulamanı tavsiye ediyorum.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Vintage Gelinlik Nereden Alınır?

Gelelim işin en can alıcı kısmına. O kadar zarif modeli gördün, beğendin, peki bu gelinliklere nasıl sahip olacaksın öyle değil mi? Şanslıysan, anneanne ya da babaannenden sana vintage bir gelinlik kalmış olabilir. Eğer sandıktan çıkan böyle bir gelinliğin varsa, üzerinde birkaç küçük dokunuşla ve anlattığım aksesuarlarla şahane bir gelin olabilirsin. Böyle bir imkanın yoksa retro gelinlikler satan butik mağazaları ziyaret etmeni önereceğim. İstanbul’da Cihangir, Nişantaşı, Kadıköy gibi semtlerde vintage tarzda gelinlikler tasarlayan modaevlerini bulabilirsin. İstediğin gibi vintage görünümlü bir gelinlik bulamazsan da özel tasarımcılar imdadına yetişebilir. Ayrıca dilersen gelinlik firmalarının indirim sayfalarını gezerek, hayalindeki gelinliğe düşük bir bütçe ile ulaşma fırsatı yakalayabilirsin.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Vintage ile Retro Gelinlik Arasında Ne Fark Var?

Vintage gelinlik, özellikle 50’li ve 60’lı yılların modasını yansıtan, antika kadar eski olmamakla birlikte son 100 yıllık geçmişi olan gelinlikleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Retro gelinlik ise vintage görünümlü ancak yeni olan gelinliklere denir. Yani vintage gerçekten eski gelinlikleri ifade ederken, retro ise eskinin izlerini taşıyan, ancak günümüzde tasarlanmış gelinlikleri anlatmak için kullanılır.

Retro Gelinlik Modelleri Hangi Özelliklere Sahiptir?

Özellikle 1950’li, 60’lı ve 70’li yıllardan ilhamını alan retro gelinlikler, vintage gelinliklerin bir çeşit bugünkü yorumu aslında. 50’li yılların modasını yansıtan, boyu bilekte biten gelinlikleri, en belirgin retro gelinlikler olarak düşünebiliriz. Ayrıca 70’lerin hippi gelinliklerinin tarzını yansıtan düz kesim, tül ve ipek şifon kumaş kullanılarak tasarlanan gelinlikler de en sık rastlanan diğer retro gelinlik modelleri arasında. Retro gelinliklerin danteller, püsküller, tüyler ile zenginleştirildiğini, inci kolye, işlemeli saç bandı, kafes duvak, eldiven gibi aksesuarlar ile de tamamlanarak, zamanın ruhunu çok daha iyi yansıttığını unutmamalısın.

vintage gelinlik: maziden gelen zarafet

Bol dantelli, püsküllü, nostalji dozu yüksek bir yazının sonuna geldik. Gelinlikte vintage tarza nasıl yer verildiğini anlattığım bu yazının senin için faydalı olduğunu umuyorum. Peki sen nasıl bir gelin olmayı planlıyorsun? Yorumlara yazarak, bizimle paylaşabilirsin.

Gelinlik Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 yorum

P

Pelin

12/12/2012

Keşke annem gelinliğini saklasaymış, biraz düzeltmeyle harika bir vintage gelinlik olurdu:)


E

Emel

17/10/2014

ne varsa eskilerde var valla


B

Berna

21/02/2015

pek olmamış aslında