Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

8:12 dakika

03.08.2021

Özenle hazırlanan gelinliğin kaliteli görünmesi, mevsime ve vücuduna uyması ile gelinliğin tüm detaylarının öne çıkmasını sağlayacak en önemli malzeme kumaşıdır. Doğru seçimi yapabilmen için gelinlik kumaşlarını da tanımanda fayda var. Sana yardımcı olması için satenden tüle, dantelden ziberline en çok kullanılan gelinlik kumaşlarını ve hangi kumaşın hangi vücut tipine daha uygun olduğunu inceledik!

gelinlik kumaşları

Gelinlik Kumaş Çeşitleri

Gelinliğin modeli kadar önemli olan bir detay da kumaşıdır. Kumaşın çeşitleri hakkında fikir sahibi olmak, gelinliğini düğün mekanına, mevsime ya da vücut tipine uygun seçmek konusunda sana fikir verebilir. Bunun için gelinlik kumaşlarına yakından bakalım dedik.

İşte en çok kullanılan gelinlik kumaş türleri:

Gelinlik Danteller

Gelinlik denilince akla gelen ilk kumaş türlerinden biri dantel. Gelinlik dantel modelleri, prenses kesimden düz kesimli modellere, vintagedan boheme, her model ve tarz gelinlikte kullanılıyor ve bu tasarımlara romantik bir hava katıyor.

gelinlik kumaşları

Dantel kumaş, gelinliğin tamamında kullanılarak hem gösterişli hem de romantik bir tasarım ortaya çıkarıyor. Ancak son dönemlerde gelinlik trendlerindeki sadeleşme etkisiyle tamamı dantelli gelinliklerin yanı sıra sadece üstü ya da kolları dantelli gelinlik modellerinin öne çıktığını da söyleyebiliriz.

Yine de nasıl bir dantelli gelinlik seçeceğine düğün mekanına ve tarzına göre karar verebilirsin. Tarihi mekan gibi gösterişli bir alanda yapılacak düğün için tamamı dantelli kabarık gelinlik modellerini seçebilirsin. Kır düğünü için ise seçimini, üç boyutlu gelinlik dantellerinin, modelin üst kısmında kullanıldığı, düz ya da A kesimli tasarımlardan yapabilirsin. Tamamı dantelli, düz kesim modeller de uygun seçim olabilir.

gelinlik kumaşları

Hem gösterişli hem de romantik gelinliklerle ilgileniyorsan şu galerimizdeki modeller ilgini çekebilir: Fransız Dantelli Prenses Gelinlik

Gelinlik dantellerinin Fransız, kordone ve brode gibi çeşitleri bulunuyor. Şimdi dilersen bu gelinlik dantel türlerine de göz atalım:

gelinlik kumaşları

Fransız Danteli

Dantelin çeşidi gelinliğin kalitesini gösterir. Gelinlik dantel çeşitleri arasında en kaliteli alternatifinin Fransız dantel gelinlik kumaşı olduğunu söyleyebiliriz. Maliyeti diğer dantellere göre yüksek olduğu için daha çok duvak kenarlarında kullanıldığını da eklemeden geçmeyelim.

gelinlik kumaşları

Kalite demişken, şu yazımız da ilgini çekebilir: Uzmanına Sorduk: Gelinliğin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Brode Dantel

Tül kumaş üzerine işlenerek elde edilen, “nakışlı Fransız danteli” de denilen ve hassas bir yapıya sahip olan brode kumaşı ise gelinliğin kol, yaka ve göğüs bölümlerinde kullanılıyor. Özellikle vintage gelinliklerde karşımıza çıkan, tül üzerine brode dantel işlemeleri tüm gelinlik kesimleri ile de uyum sağlıyor.

gelinlik kumaşları

Gelinlik kol tiplerine göz atmak ister misin? O halde şuraya bakabilirsin: Gelinlik Kol Modeline Karar Vermen İçin İpuçları

Kordone Dantel

İpek katkılı, Fransız dantelinden biraz daha sık dokulu bir kumaş olan kordone dantel, hassas dokusu nedeniyle genellikle gelinliğin kol, göğüs, etek ve duvak bölümünde kullanılırken, özellikle ilkbahar ve yaz mevsimi için hazırlanan koleksiyonlarda gelinliğin tamamında da tercih edilebiliyor.

gelinlik kumaşları

Dantel gelinlik kumaşıyla ilgili tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsin: Dantel Kumaş Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Güpürlü Gelinlik Kumaşı

İplikten veya ipekten olan, geniş ilmeklerden oluşan bir tür dantel çeşidi olan güpür de gelinliklerde sıkça kullanılıyor. Gelinlik güpür çeşitleri arasından birçok kaynakta Fransız danteli olarak da görebileceğin Fransız güpürünün en kalitelisi ve en pahalısı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Fransız gelinlik güpürlerinin daha uygun fiyatlı malzemelerden taklitlerinin de sıkça kullanıldığını da ekleyelim.

Gelinlik güpürleri de genellikle tasarımlara hareket katmak için kullanılıyor. Bu nedenle her tarz ve kesimde güpür gelinlik modellerine ulaşman mümkün.

gelinlik kumaşları

Birbirinden şık güpürlü gelinlik modellerini şuradan inceleyebilirsin: En Şık Güpür Gelinlik Modelleri

İpek Gelinlik Kumaşı

En geleneksel kumaşlardan biri olan, ham ipekten gelinlik kumaşı ipek sadece zamansız değil aynı zamanda çok yönlüdür. Dayanıklı ve kaliteli olmasıyla bilinen bu kumaş türü her mevsim için uygundur. Kumaşa parlaklık ve yumuşaklık katmak için saten, mikado, tül, tafta ve dupioni gibi kumaş çeşitlerinin ipek karışımlı olanlarına da rastlaman mümkün .

gelinlik kumaşları

Saten Gelinlik Kumaşları

Pamuk ve ipekten dokunmuş parlak ve pürüzsüz bir kumaş cinsi olan saten kumaş, en çok kullanılan gelinlik kumaşlarından biri. Bu kumaşlar saten, düşes saten ve Amerikan saten kumaş olarak çeşitlendiriliyor.

Saten ipeksi dokusu ve pürüzsüz dokusu ile özellikle sade gelinliklerin modelini en iyi şekilde ortaya çıkarıyor. Düz saten gelinlikler, Reem Acra, Pronovias gibi dünyaca ünlü markaların koleksiyonlarında sıkça yer buluyor.

gelinlik kumaşları

Çok ince ve hassas dokuması olduğu için düşes saten kumaş gelinlikte sıkça tercih ediliyor. Bu özelliği ile gelinliğin duruşunu mükemmel gösteriyor. Amerikan saten ise düşes satene kıyasla daha uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih ediliyor. Görünürde büyük farklılıkları da bulunmuyor ancak Amerikan satenin daha kalın dokulu olduğunu söyleyebiliriz.

Saten kumaşın zarafetini ve ihtişamını en iyi gösteren mekan otel düğünleri oluyor. Otel düğünlerinin hem gösterişli hem de modern havasına, sade tasarımları saten kumaştan gelinliklerle uyum sağlayabilirsin.

Bu kumaştan yapılan gelinliklerin, vücut hatlarını ortaya çıkardığını da söyleyelim. Bu nedenle, kum saati gibi orantılı vücut hatlarına sahipsen balık formlu saten gelinlikleri tercih edebilirsin. Ayrıca vücudunun dikkat çekmek istediğin bölgelerinde de saten kumaşı kullanabilirsin. Örneğin; öne çıkarmak istediğin bölge göğüslerinse, üstü saten kumaştan derin V ya da straplez yakalı tasarımları tercih edebilirsin. Basenlerin geniş, armut vücut tipine sahipsen de A ya da prenses kesimli, kabarık gelinlikleri düşünebilirsin.

Saten gelinlik kumaşıyla ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Saten Kumaş Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Tafta Gelinlik Kumaşı

Tafta, sık gördüğümüz bir gelinlik kumaşı türü. Eskiden drapeli, taşlı gelinlikler için sıkça tercih edilen tafta kumaş, demode bir görüntü oluşturduğu için artık eskisi kadar tercih edilmiyor. Taftanın hem sentetik yani yapay hem de ipek seçenekleri bulunuyor. Günümüzde ipek tafta gelinlik modellerine daha sık rastlamak mümkün. Çünkü sentetik tafta fiyat olarak daha uygun olmasına rağmen ipek tafta daha kullanışlı ve rahattır.

Yanar döner, kabarık, sert ve dikkat çekici bir görünüme sahip olan taftayı gösterişli düğünlere ve kabarık gelinliklere yakıştırdığımızı söyleyelim. Özellikle otel ve düğün salonlarında yapılacak düğünlerde tercih edilebilecek tafta kumaş gelinliklerin daha çok A ve prenses kesimli modellerini bulman mümkün.

gelinlik kumaşları

Tafta gelinlik kumaşına dair tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Tafta Gelinlik Kumaşı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Tül Gelinlik Kumaşı

Gelinlik tülü, en ince gelinlik kumaşı olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle etek ve duvaklarda kullanılıyor. Gelinlik tülleri yumuşaklığı, parlaklığı ve gözenek sıklığına göre çeşitlendiriliyor. Duvaklarda genel olarak yumuşak, küçük gözenekli ve mat tüller kullanılırken etek kısmında geniş ve parlak tüller tercih edilebiliyor.

Etek kısmı ipek tül gelinlikler, sade tasarımlardan hoşlanan gelin adayları tarafından tercih ediliyor. Lurex tül de denilen simli gelinlik tülünü ışıltılı tasarımları beğenen gelinler için önerebiliriz

gelinlik kumaşları

Gelinlik tülleri, genellikle gelinliğin etek kesimine kabarıklık vermek için kullanılıyor. Örneğin; prenses ya da A kesim bir gelinlik, üst üste kullanılan tüller ile istenilen ölçüde kabarık hale getirilebiliyor. Tabii, az sayıda katla da kabarık olmayan, sade gelinlikler elde etmek mümkün. Kabarık tül etekli tasarımlar, tarihi mekan, salon düğünü gibi mekanlara uyum sağlarken uçuş uçuş tül etekli sade tasarımları en çok ilkbahar ve yaz aylarında yapılacak, kır ve sahil düğünlerine yakıştırdığımızı da söylemeden geçmeyelim.

Tüller gelinliğin sadece etek kısmında kullanılmıyor. Özellikle kollardaki fazlalıkları kamufle etmek isteyen ya da sonbahar-kış aylarında düğün yapacak gelinler, kolları tül gelinlik modellerini de tercih edebiliyor.

Hayal tül üzerine yapılan işlemelerle gelinliğin deseninin gelinin dövmesiymiş gibi görünmesini sağlayan tasarımlar da son dönemlerde gittikçe popüler hale geliyor. Hayal tül gelinlik modelleri özellikle son yıllarda ünlü tasarımcıların en yeni gelinlik koleksiyonlarında sıkça karşımıza çıkıyor.

Hayal tül gelinliklerden tül gelin aksesuarlarına kadar tüm detaylar şu yazımızda: Tül Gelinlik Modelleri ve Çeşitleri

Şifon Gelinlik Kumaşı

Şifon gelinlik kumaşı, özellikle yaz gelinliklerinde, sade nikah elbiselerinde karşımıza çıkıyor. İncecik, şeffaf ve efil efil olan şifon kumaş, organze gibi yarı saydam bir kumaş. Ama daha dökümlü olması özelliği ile organzeden ayrılıyor.

Şifon kumaş genellikle abiyelerde kullanılsa da gelinlik modellerinde daha çok ipek şifon kumaşa denk geldiğimizi söyleyebiliriz.

gelinlik kumaşları

Özellikle kır ve sahil düğünü gibi açık düğün mekanlarına yakışan şifon gelinlik modelleri iç gösteren özelliğe de sahip. Bu yüzden transparan gelinliklerde de şifon kumaşın sıkça kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak sen transparan bir görünüm istemiyorsan astarlı şifon gelinlik modellerini düşünebilirsin.

Peki şifon gelinlikler kimlere yakışır? Eğer armut vücut tipine sahip bir gelin adayıysan sana önerimiz şifon kabarık gelinlik modelleri. Çünkü bu tasarımlar, geniş etek kısmı ile basenlerini kamufle etmede avantaj sağlar. Eğer üst bedeni altına göre daha geniş olan elma vücut tipine sahipsen sana önerimiz, yırtmaçlı şifon gelinlikler olacak. Böylece dikkatleri bacaklarına çekip daha dengeli bir görünüm yaratabilirsin.

gelinlik kumaşları

Şifon kumaştan elbiseleri de ister düğününde ister nikahında istersen evden çıkış elbisesi olarak da kullanabilirsin. Birbirinden şık şifon elbiseler için şu yazımıza da bakabilirsin: Beyaz Şifon Elbise Modelleri

Organze Gelinlik Kumaşı

Organze kumaş tül ve şifon kumaşlar ile benzerlik gösterse de daha kalın bir yapıda olduğunu söyleyelim. Dökümlü ve transparan yapısıyla özellikle bahar ve yaz gelinleri için sıklıkla tercih ediliyor. Kristal, ipek ve cam organze gibi çeşitleri bulunuyor. Klasik ve modern tüm gelinlik modellerinde kullanılıyor.

Organze kumaşın, gelinliğin etek kısmında sıklıkla kullanılmasının yanı sıra dev gelinlik fiyonkları gibi detaylarda, tok görünümüyle de tercih edildiğinin de söyleyelim.

Organze kumaştan gelinlik modelleri, uçuş uçuş tasarımlarıyla özellikle kır düğünlerine yakıştırdığımızı da söylemeden geçmeyelim. Yine havuz başı düğünlerde de organze kumaştan gelinlik modellerini tercih edebilirsin.

gelinlik kumaşları

Gelinlik seçerken sana yardımcı olacak şu yazımıza da göz atabilirsin: Vücut Tipine Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Mikado Gelinlik Kumaşı

İthal gelinlik modellerine bakarken pürüzsüz duran, sert görünümlü gelinlikleri incelersen bunların genellikle mikado kumaştan olduğunu görebilirsin. Pronovias, Rosa Clara, Carolina Herrera gibi birçok yabancı gelinlik markasının tamamen sade, hiçbir başka kumaşla kombinlenmeyen, çok pürüzsüz görünümlü modellerinde mikado kullanılıyor. Mikado kumaşın satenden temel farkı çizgili dokumasının daha belli olması.

Ziberlin Gelinlik Kumaşı

Mikado kumaş sentetik karışımlıdır. İpek karışımlı olanı ise ipek mikado veya ziberlin olarak geçer. Ziberlin kumaş gelinliklerin mikado gelinliklere kıyasla daha mat bir görünüme sahip olduğunu da söyleyelim.

gelinlik kumaşları

Bu kumaşlardan tasarlanan gelinlikler, gösterişli tarzıyla ve kalınlığıyla genellikle sonbahar-kış aylarında, tarihi mekan, otel düğünü gibi gösterişli mekanlarda yapılan düğünler için ideal.

Brokar Gelinlik Kumaşı

Zarif bir kumaş olarak bilinen brokar, ipek veya sentetik elyaftan yapılır ve genellikle kabarık tasarımlarda kullanılır. Bu kumaş sert ancak satenden daha hafiftir, sonbahar ve kış düğünleri için uygundur.

gelinlik kumaşları

Krep Gelinlik Kumaşı

Krep yumuşak ipek veya hafif bir rayondan yapılır. Krep yumuşak ve ince bir kumaştır. Sade ve dar kesim gelinlikler için idealdir.

gelinlik kumaşları

Rayon Gelinlik Kumaşı

İpek ve suni ipek benzeri pürüzsüz bir kumaştır ancak ipek kumaştan farklı olarak daha elastik ve ekonomiktir. Bu yarı sentetik elyaf hafiftir ve nefes alabilir bir kumaştır. İlkbahar ve yaz düğünleri için uygundur. Kolay kırışabildiğini de söyleyelim.

gelinlik kumaşları

Gelinlik alışverişinde sana fikir vermesi için en sık kullanılan gelinlik kumaşlarını anlattık. Sırada sana uygun gelinliği bulmak var. Sen de şehrindeki şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarını inceleyerek hayalindeki gelinliğe sahip olabilirsin. İlgini çeken firmalarla da iletişime geçip randevu alabileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap